Справа №766/2542/23
Пров. №2-др/766/25/25
10.03.2025
Херсонський міський суд Херсонської області у складі:
головуючого судді Черниш О.Л.
за участю секретаря судових засідань Попкової К.І.,
представника позивача Волкової Н.М
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань у приміщенні Херсонського міського суду Херсонської області заяву Херсонської обласної прокуратури про ухвалення додаткового рішення -
встановив:
До суду надійшла заява представника Херсонської обласної прокуратури про ухвалення додаткового рішення у цивільній справі за позовом заступника керівника Херсонської обласної прокуратури, яка діє в інтересах Держави, до Херсонської міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійним рішення Херсонської міської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, зобов'язання повернення земельної ділянки попередньому власнику. В обґрунтування заяви зазначено, що 28.06.2024 у вказаній справі ухвалено судове рішення, яким позовні вимоги частково задоволені. При цьому одним з відповідачів у справі є Херсонська міська рада.
Згідно з ч. 2 ст. 6 Закону України «Про виконавче провадження» рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевого бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів. Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначено Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 № 845. Відповідно до вказаного Порядку, зазначені рішення виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів шляхом здійснення безспірного списання коштів і їх перерахування стягувачам. Пунктом 1 Порядку встановлено, що безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів. При цьому, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства. Водночас Головним управлінням Державної казначейської служби України у Херсонській області у січні 2025 року повернуто виконавчі документи у інших справах, та повідомлено, що боржник -Херсонська міська рада не має відкритих рахунків в органах казначейства. При цьому Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» (ст. ст. 1, 2) встановлено, що місцеве самоврядування здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи. Рада є виборним представницьким органом місцевого самоврядування, який складається з депутатів, і відповідно до закону наділяється правом представляти інтереси територіальної громади і приймати від її імені рішення. Виконавчі органи створюються радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування. Відповідно до ст. 16 вказаного Закону органи місцевого самоврядування є юридичними особами і наділяються цим та іншими законами власними Документ сформований в системі «Електронний суд» 07.03.2025 3 повноваженнями, в межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є, зокрема, доходи місцевих бюджетів та інші кошти, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах. Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Статтею 1 Бюджетного кодексу України визначено поняття рішення про місцевий бюджет - це нормативно-правовий акт Верховної Ради Автономної Республіки Крим чи відповідної місцевої ради, виданий в установленому порядку, що затверджує місцевий бюджет та визначає повноваження відповідно Ради Міністрів Автономної Республіки Крим, місцевої державної адміністрації або виконавчого органу місцевого самоврядування здійснювати виконання місцевого бюджету протягом бюджетного періоду. Водночас, ст. 22 цього Кодексу до головних розпорядників бюджетних коштів віднесено виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Також, цією статтею передбачено, що якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради. Отже, Херсонська міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має. Фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Херсонської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету. Відповідно до ст. ст. 129, 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Обов'язковість судового рішення є однією із основних засад судочинства. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд. Тому, враховуючи відсутність у Херсонської міської ради відкритих у казначействі рахунків, при вирішенні питання щодо розподілу судових витрат, представник позивача просить стягнути на користь Херсонської обласної прокуратури судові витрати з Херсонської міської ради через виконавчий комітет Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958).
У судовому засіданні представник позивача підтримала заявлені вимоги, просила їх задовольнити.
Інші учасники у судове засідання не з'явились, про день та час розгляду справи були повідомлені належним чином. Неявка учасників процесу не перешкоджає розгляду справи.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали цивільної справи, суд дійшов висновку про ухвалення додаткового рішення з огляду на наступне.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.270 ЦПК України, суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо стосовно певної позовної вимоги, з приводу якої сторони подавали докази і давали пояснення, не ухвалено рішення. Заяву про ухвалення додаткового рішення може бути подано до закінчення строку на виконання рішення.
Судом встановлено, що 28.06.2024 Херсонським міським судом ухвалено рішення у справі №766/2542/23, яким задоволено позов заступника керівника Херсонської обласної прокуратури, яка діє в інтересах Держави, до Херсонської міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійним рішення Херсонської міської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, зобов'язання повернення земельної ділянки попередньому власнику, яким частково задоволено позовні вимоги.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 270 ЦПК України суд, що ухвалив рішення, може за заявою учасників справи чи з власної ініціативи ухвалити додаткове рішення, якщо судом не вирішено питання про судові витрати. Додаткове судове рішення ухвалюється в тому самому порядку, що й судове рішення.
Відповідно до положень ч.ч. 1, 2 ст. 134 ЦПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести в зв'язку із розглядом справи. У разі неподання стороною попереднього розрахунку суми судових витрат суд може відмовити їй у відшкодуванні відповідних судових витрат, за винятком суми сплаченого нею судового збору.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: 1) у разі задоволення позову - на відповідача; 2) у разі відмови в позові - на позивача; 3) у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ч. 8 ст. 141 ЦПК України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. У разі неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В матеріалах справи міститься платіжна інструкція № 1297 від 18.07.2023 про сплату судового збору за подання позовної заяви Херсонською обласною прокуратурою від 18.07.202 № 15/1-3110-23 в інтересах держави до ХМР, ОСОБА_1 , у розмірі 14825,57 грн.
Враховуючи те, що відповідачами у справі заявлено двох осіб - Херсонську міську раду та ОСОБА_1 , відносно яких позовні вимоги задоволено, а в такому випадку судові витрати підлягають стягненню з обох відповідачів пропорційно, то з відповідачів підлягає стягненню судовий збір, сплачений позивачем у розмірі 14825,57 грн, а саме: по 7 412,79 грн з кожного з відповідачів.
Крім того, судом враховується той факт, що Херсонська міська рада затверджує місцеві бюджети, уповноважена на здійснення витрат бюджету, але безпосередньо фінансових ресурсів не має, разом з цим, фінансові ресурси закріплено за виконавчими органами Херсонської міської ради, які і є розпорядниками коштів бюджету міської ради, і саме до їх повноважень віднесено виконання місцевого бюджету. Враховуючи зазначене, а також відсутність у Херсонської міської ради відкритих у казначейській службі рахунків, то судові витрати з Херсонської міської ради слід стягнути через виконавчий комітет Херсонської міської ради (код ЄДРПОУ 04059958).
На підставі викладеного, керуючись ст. 270 ЦПК України, -
ухвалив:
Ухвалити додаткове рішення у цивільній справі №766/2542/23 за позовом заступника керівника Херсонської обласної прокуратури, яка діє в інтересах Держави, до Херсонської міської ради, ОСОБА_1 про визнання недійним рішення Херсонської міської ради, визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку, скасування рішення державного реєстратора про реєстрацію права власності, зобов'язання повернення земельної ділянки попередньому власнику, яким:
Стягнути з виконавчого комітету Херсонської міської ради (місце реєстрації юридичної особи: 73000, м. Херсон, проспект Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 04059958) на користь Херсонської обласної прокуратури (місце реєстрації юридичної особи: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, фактичне місце розташування: 65082, м. Одеса, вул. Софіївська, 19, код ЄДРПОУ 04851120) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 7 412 (сім тисяч чотириста дванадцять) грн 79 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 ) на користь Херсонської обласної прокуратури (місце реєстрації юридичної особи: 73025, м. Херсон, вул. Михайлівська, 33, фактичне місце розташування: 65082, м. Одеса, вул. Софіївська, 19, код ЄДРПОУ 04851120) судові витрати у вигляді судового збору у розмірі 7 412 (сім тисяч чотириста дванадцять) грн 79 коп.
Додаткове рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга на додаткове рішення суду подається безпосередньо до Херсонського апеляційного суду.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення додаткового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього додаткового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційні скарги подаються учасниками справи через Херсонський міський суд Херсонської області.
СуддяО. Л. Черниш