Справа № 681/390/25
Провадження 3/681/164/2025
"27" березня 2025 р. м. Полонне
Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Іллюк С.В.,
розглянувши матеріали, які надійшли з відділу поліції відділу поліцейської діяльності №3 Шепетівського районного управління поліції в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого, громадянина України,
за ч. 1 ст. 44 КУпАП,
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 275134 від 19.03.2025, складеним інспектором ВПД № 3 Шепетівського РУП старшим лейтенантом поліції Деркачем В.Л., для ОСОБА_1 інкримінується вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 44 КУпАП.
Відповідно ст. 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Протокол та матеріали справи складені з порушеннями, які неможливо усунути на стадії судового розгляду, тому мають бути повернуті до органу, що склав протокол на доопрацювання, з таких підстав.
Відповідно до частини першої статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Диспозиція ч. 1 ст. 44 КУпАП передбачає відповідальність за незаконне виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Відповідно до постанови КМУ № 770 від 06.05.2000 «Про затвердження переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів», канабіс віднесений до особливо небезпечних наркотичних засобів, обіг яких заборонено.
Згідно з наказом МОЗ № 188 «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовий і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу" № від 01.08.2000, невеликі розміри особливо небезпечного наркотичного засобу канабісу становлять до 5,0 грам.
При вивченні матеріалів встановлено, що згідно з даними витягу з ЄРДР, 03.01.2025 було зареєстроване кримінальне провадження № 12025244060000008, де вказана правова кваліфікація кримінального правопорушення - ч. 1 ст. 309 КК України, про підозру повідомлено ОСОБА_1 (а.с. 5). Крім того, до матеріалів долучено висновок експерта № СЕ-19/123-25/1573-НЗПРАП від 10.02.2025, згідно з яким маса канабісу, виявленого у ОСОБА_1 , становить 0,724 г, 0,157 г, 0,114 г; на поверхнях наданих на дослідження предметів містяться нашарування наркотичного засобу, обіг якого обмежено - екстракту канабісу. Маса екстракту канабісу становить 0,445 г (а.с. 11-13). Згідно з даними фабули протоколу, речовина зеленого кольору рослинного походження загальною масою в перерахунку на висушену речовину 0,995 г є особливо небезпечним наркотичним засобом канабісом, тобто маса становить до 5,0 г, тому матеріали направлено для розв'язання питання про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
Проте, самої постанови про закриття кримінального провадження № 12025244060000008, внесеного до ЄРДР від 03.01.2025, до адміністративних матеріалів не долучено, що не дає можливості суду прийняти обґрунтоване і законне рішення по справі
Згідно ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до положень п. 3 ч. 2 ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а тому покладення на суд обов'язків ініціювати збір доказів для доказування вини особи суперечить принципам об'єктивності та неупередженості суду при розгляді справи та є неприпустимим.
А тому, оформлення матеріалів про адміністративне правопорушення з порушенням процесуальних норм, призводить до порушення вимог ст. ст. 1, 256 КУпАП та прав ОСОБА_1 і робить неможливим об'єктивний розгляд справи.
На підставі викладеного, вважаю за необхідне повернути матеріали справи про адміністративне правопорушення для належного оформлення, оскільки наведені порушення закону є істотним і не можуть бути усунені в судовому засіданні.
Керуючись ст. 278 КУпАП,
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 44 КУпАП повернути до відділу поліцейської діяльності № 3 Шепетівського РУП ГУНП України у Хмельницькій області для доопрацювання.
Постанова остаточна і оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій ІЛЛЮК