Рішення від 20.03.2025 по справі 607/23267/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20.03.2025 Справа №607/23267/24 Провадження №2-о/607/149/2025

Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:

головуючого судді Стельмащука П.Я.,

присяжних Камаш Н.Я., Штопко Ю.С.,

за участю секретаря судового засідання Процишин Н.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Міністерство оборони України, Військова частина НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання фізичної особи безвісно відсутньою,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Лубни Полтавської області, особою, що зникла безвісти, з 16.02.2024, за особливих обставин.

Заяву мотивовано тим, що відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.08.2023 № 221, рідний брат заявника ОСОБА_2 призваний на військову службу по мобілізації та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 . Сповіщення сім'ї від 22.02.2024 батька заявника ОСОБА_3 сповіщено про те, що головний сержант ОСОБА_2 зник безвісти 16.02.2024, поблизу н.п. Житлівка Сєвєродонецького району Луганської області. У зв'язку із цими обставинами заявник звернувся в правоохоронні органи із відповідною заявою, на підставі якої слідчим управлінням ГУНП в Луганській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 12024170570000189 від 24.02.2024. Згідно Витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, ОСОБА_2 30.03.2024 набув статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Визнання зниклим безвісти рідного брата заявника ОСОБА_2 необхідно заявнику для звернення до територіального центру комплектування для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації.

Ухвалою судді від 31.10.2024 відкрито провадження у даній справі за правилами окремого провадження.

21.11.2024 до суду надійшло письмове пояснення представника заінтересованої особи Міністерства оборони України Матяшука В.К., у якій представник просить відмовити у задоволенні заяви ОСОБА_1 . Вказує на те, що ОСОБА_2 вже визнаний таким, що зник безвісти за особливих обставин, оскільки відомості про це внесено до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. Крім того, з часу зникнення безвісти особи, а саме з 16.02.2024 не пройшло одного року, як це передбачено ст.43 ЦК України.

Протокольною ухвалою від 10.12.2024 до участі у справі залучено Військову частину НОМЕР_1 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якості заінтересованих осіб.

В судовому засіданні 13.03.2025 представник заявника Білик Л.С. заяву підтримала та просила задовольнити на підставі викладених у ній доводів.

В судовому засіданні 13.03.2025 представник заінтересованої особи Міністерства оборони України Матяшук В.К. проти задоволення заяви заперечив з підстав вказаних у письмових поясненнях.

Представник Лубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції в судове засідання не з'явився, подав заяву про розгляд справи без участі уповноваженого представника.

Представники Військової частини НОМЕР_2 та ІНФОРМАЦІЯ_4 в судове засідання не з'явились, про дату та час розгляду справи повідомлялися належним чином, про причини неявки суд не повідомили.

Ухвалення та проголошення судового рішення відкладено до 20.03.2025.

Розглянувши справу, суд вважає, що заява підлягає до задоволення з наступних підстав.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянином України, місце народження якого м. Лубни Полтавської області, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3 виданого 03.09.1998 Лубенським МРВ УМВС України в Полтавській області.

Батьками ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , та ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , є ОСОБА_3 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_4 виданим 04.05.1976, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_5 видане 28.12.1979 та свідоцтвом про народження серії НОМЕР_6 видане 04.01.1990.

Згідно з довідкою №5/1490 виданою 19.07.2024 ІНФОРМАЦІЯ_7 , старшина ОСОБА_2 , 1976 року народження, відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.08.2023 № 221, призваний на військову службу по мобілізації на підставі Указу Президента України №65/2022 та направлений для проходження військової служби до військової частини НОМЕР_1 .

ІНФОРМАЦІЯ_7 сповіщено ОСОБА_3 , про те, що його син головний сержант ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зник безвісти 16.02.2024 поблизу н.п. Житлівка Сєвєродонецького району Луганської області (сповіщення сім'ї №135 від 22.02.2024).

Як вбачається із витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, № 20240808-683 від 08.08.2024, в рамках кримінального провадження №12024170570000189 від 24.02.2024 Лубенським районним відділом поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснюється розшук ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . За заявою Лубенського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області №1829 від 23.02.2024 було внесено відомості до Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, стосовно ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

04.12.2024 виконавчим комітетом Лубенської міської ради Полтавської області видано довідку №400/18-5/16 про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , але тривалий час (більше 1 року) за місцем реєстрації не проживає.

Згідно акта-довідки №08 складеного 13.01.2025 Тернопільською філією ТОВ «Керуюча компанія «Будсервіс» ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , проживає разом зі своїм братом ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , за адресою: АДРЕСА_2 , без реєстрації.

Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно з пунктом 3 частини другої статті 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою, в якій просив визнати його брата ОСОБА_2 безвісно відсутнім за особливих обставин.

Метою звернення заявника до суду є отримання відстрочки від призову по мобілізації за п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», норма якої передбачає таке право у разі, якщо його брат пропав безвісти під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають жінки та чоловіки, чиї близькі родичі (чоловік, дружина, син, донька, батько, мати або рідний (повнорідний, неповнорідний) брат чи сестра) загинули або зникли безвісти за особливих обставин під час здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, а також під час забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії проти України під час дії воєнного стану.

Згідно із Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМ України № 560 від 16.05.2024 року (далі Порядок) (в редакції, яка була чинною на день звернення до суду із даною заявою) серед документів, які необхідно надати для отримання відстрочки від призову відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 23 згаданого Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» є рішення суду про визнання особи зниклою безвісти за особливих обставин.

При цьому, суд погоджується із аргументом представника Міністерства оборони України про те, що на час розгляду справи в суді у Порядку вже немає вимоги про надання саме рішення суду про визнання особи зниклою безвісти. Достатньо того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вже перебуває у статусі зниклих безвісти за особливих обставин, про що свідчить витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

Згідно із ч. 4 ст. 3 Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

Безвісна відсутність - це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалося встановити місця її знаходження (перебування).

При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місцезнаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер.

Разом з тим, статтею 43 Цивільного кодексу України визначено, що фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування.

Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється ЦПК України.

Відповідно до статей 305, 306 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.

У заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог ОСОБА_1 та наявність підстав для визнання ОСОБА_2 безвісно відсутнім з 16.02.2024 за особливих обставин, оскільки факт відсутності останнього за місцем його постійного проживання більше одного року (тобто з 16.02.2024 по день ухвалення рішення 20.03.2025) підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд бере до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному та нічим не спростовуються.

При цьому, суд роз'яснює заявнику, що у разі появи фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою.

Керуючись ст. 46 Цивільного кодексу України, ст. ст. 247, 293, 294, 305-308, 354 Цивільного процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Визнати безвісно відсутнім ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м. Лубни Полтавської області, який зник безвісти 16.02.2024 за особливих обставин поблизу населеного пункту Житлівка Сєвєродонецького району Луганської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду у 30-денний строк з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 , місце проживання - АДРЕСА_3 , місце реєстрації - АДРЕСА_4 .

Заінтересована особа: Лубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Лубенському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, код ЄДРПОУ - 42517293, місцезнаходження - вул. Яцика Петра, 20, м. Лубни, Полтавська область.

Заінтересована особа: Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження не відоме.

Заінтересована особа: ІНФОРМАЦІЯ_1 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_8 , місцезнаходження - АДРЕСА_5 .

Рішення складено та проголошено 20.03.2024.

Головуючий суддя ПрисяжніП. Я. Стельмащук Н.Я.Камаш Ю.С.Штопко

Попередній документ
126140049
Наступний документ
126140051
Інформація про рішення:
№ рішення: 126140050
№ справи: 607/23267/24
Дата рішення: 20.03.2025
Дата публікації: 28.03.2025
Форма документу: Рішення
Форма судочинства: Цивільне
Суд: Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Категорія справи: Цивільні справи (з 01.01.2019); Справи окремого провадження; Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Розглянуто: рішення набрало законної сили (20.03.2025)
Дата надходження: 29.10.2024
Розклад засідань:
28.11.2024 12:15 Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
10.12.2024 16:00 Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
30.01.2025 11:30 Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
13.03.2025 11:00 Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
СТЕЛЬМАЩУК ПЕТРО ЯРОСЛАВОВИЧ
суддя-доповідач:
СТЕЛЬМАЩУК ПЕТРО ЯРОСЛАВОВИЧ