Постанова від 26.03.2025 по справі 240/9423/24

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 240/9423/24

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Капинос О.В.

Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.

26 березня 2025 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Полотнянка Ю.П.

суддів: Драчук Т. О. Смілянця Е. С. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області на рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'зання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'зання вчинити дії.

Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 18.10.2024 позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11.04.2024 р. № 930090864476 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідки про його заробітну плату №101, виданої ТОВ "Спеценергопідряд" за період з січня 1990 року по грудень 1994 року ;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням його заробітної плати за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, визначеної довідкою №101, виданою ТОВ "Спеценергопідряд" з дня звернення за перерахунком пенсії, а саме з 25.03.2024.

Відповідачем на вказане рішення суду подана апеляційна скарга, в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати рішення суду та прийняти нове, яким у задоволенні позову відмовити.

Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.

Як встановлено судом першої інстанції, 25.03.2024 ОСОБА_1 звернувся із заявою про перерахунок його пенсії за віком у зв'язку з наданням довідки про заробітну плату, виданої ТОВ "Спеценергопідряд" за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, де він перебуває на обліку.

За принципом екстериторіальності вказана заява розглянута Головним управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішенням від 11.04.2024 № 930090864476 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовило в перерахунку пенсії позивача оскільки, позивачем не надано копії первинних документів, на підставі яких йому видана довідка про заробітну плату.

Позивач, вважає вказане рішення протиправним та таким, що порушує його право на пенсійне забезпечення, звернувся до суду з вказаним позовом.

Суд першої інстанції задовольняючи позовні вимоги дійшов до висновку про їх обґрунтованість.

Суд апеляційної інстанції переглядаючи судове рішення в межах доводів апеляційної скарги, доходить наступних висновків.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV).

Згідно з частиною 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера, та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 01.01.2016 або, у разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01.07.2000 незалежно від перерв.

За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

У разі якщо страховий стаж починаючи з 01.07.2000 становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000.

З системного аналізу вказаної норми вбачається, що за загальним правилом обчислення пенсії здійснюється за весь період страхового стажу, починаючи з 01.07.2000. Однак, вказане правило має виключення, коли для обчислення пенсії може бути врахований страховий стаж до 01.07.2000 у двох випадках, а саме: за бажанням пенсіонера та за умови підтвердження страхового стажу підряд до 01.07.2000 довідкою про заробітну плату первинними документами; у разі, якщо страховий стаж починаючи 01.07.2000 становить менше 60 місяців.

Відповідно до пункту 1 статті 43 Закону № 1058-IV перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додатково документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Згідно з частиною 1 статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

За приписами частини 3 статті 44 Закону № 1058-IV органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 1058- IV врегульовано Порядком надання та оформлення документів для призначення (перерахунку), затвердженого постановою управління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до п. 4.1 Порядку №22-1 орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою. Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Згідно з п. 2.1 Порядку № 22-1 передбачено, що для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01.07.2000. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30.06.2000 із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.

Відповідно до п. 2.10 Порядку № 22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.

Відтак, обов'язковою умовою для обчислення чи перерахунку пенсії з урахування заробітної плати за період роботи до 01.07.2000 є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами.

Вказана позиція суду відповідає висновкам Верховного Суду від 24.06.2021 у справі №233/179/17.

Суд першої інстанції дійшов до вірного висновку, що з наведених правових норм вбачається, що за бажанням особа має право звернутися до органу Пенсійного фонду за обчисленням пенсії із врахування заробітної плати (доходу) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30.06.2000, надавши довідку про заробітну плату, яка має містити інформацію про назву первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам. Така довідка є підставою для обчислення пенсії за умови її підтвердження первинними документами.

В свою чергу, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що підтвердження достовірності даних довідки відбувається шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації.

Разом з тим, сумніви пенсійного органу щодо обґрунтованості їх видачі, самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні заробітної плати при перерахунку позивачу пенсії.

Аналогічні висновки містяться у постанові Верховного Суду від 21.02.2022 у справі №291/99/17.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, спір у цій справі полягає в правомірності дій відповідача щодо неврахування під час перерахунку пенсії позивача довідки про заробіток для обчислення пенсії, що видана ТОВ "Спеценергопідряд" №101 (а.с.9), з підстав не надання копій первинних документів, на підставі яких позивачу видана довідка про заробітну плату.

Дослідивши вказану довідку судом встановлено, остання видана ТОВ "Спеценергопідряд" та містить відомості щодо нарахованої позивачу заробітної плати у період з січня 1990 року по грудень 1994 року та щодо нарахованих страхових внесків, в ній також наявні підписи посадових осіб роботодавця, печатка та інформація про особові рахунки та адресу, за якою можливо провести перевірку викладених в ній відомостей.

З огляду на наведене, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що спірна довідка є прийнятною, оскільки вона містить усі необхідні реквізити та відомості, визначені п. 2.10 Порядку №22-1.

Окрім того, суд першої інстанції обгрунтовано зазначив, що підтвердження достовірності даних довідки здійснюється шляхом проведення органом Пенсійного фонду перевірки за місцем зберігання первинної документації, а не шляхом покладення на особу, яка звернулася за перерахунком (призначенням) пенсії, обов'язку щодо надання цих первинних документів. Серед обов'язків особи в разі прийняття рішення про реалізацію права на врахування заробітної плати до 30.06.2000 є лише надання відповідної інформації у вигляді довідки (довідок).

Верховний Суд неодноразово висловлював правову позицію щодо врахування при призначенні та обчисленні пенсії навіть довідок, виданих підприємствами, які знаходяться на непідконтрольній українській владі території, яка полягає в тому, що неможливість провести управлінням Пенсійного фонду перевірку відповідності запису довідки первинним документам через проведення АТО, не може покладати надмірного тягаря та обов'язку на позивача, оскільки довідка видана належним органом та містить усі необхідні реквізити та відомості (справи № 583/392/17, № 234/3038/17, № 360/1628/17).

Вказана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 12.04.2021 у справі № 219/4550/17.

Пунктом 2 частини 1 статті 64 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що виконавча дирекція Пенсійного фонду та її територіальні органи мають право: проводити планові та позапланові перевірки у порядку, передбаченому законом.

Згідно із частиною 1 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Отже, правом вимагати додаткові документи від підприємств, організацій і окремих осіб наділені лише органи, що призначають пенсії, а не особи, яким призначається пенсія. У разі сумніву в розмірі заробітної плати, яка враховується при обчисленні пенсії, відповідач має право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

Зазначений висновок сформований Верховним Судом у постановах від 19 вересня 2019 року у справі № 227/2041/17, № 686/21006/16-а, від 16 грудня 2019 року 756/11764/16-а.

Крім того, ч.3 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" передбачено, що відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе уповноважений орган (посадова особа), який здійснює керівництво підприємством, або власник відповідно до законодавства та установчих документів.

Згідно з частиною 9 статті 9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" копії первинних документів та регістрів бухгалтерського обліку можуть бути вилучені у підприємства лише за рішенням відповідних органів, прийнятим у межах їх повноважень, передбачених законами.

Таким чином саме відповідач зобов'язаний проводити перевірку первинних документів, а позивач для цього не наділений жодним повноваженням і навіть правом. В цій справі відсутні докази будь-яких дій з боку відповідачів, направлені на проведення перевірки довідки про заробітну плату позивача.

Відповідно до частини 2 статті 101 Закону України "Про пенсійне забезпечення" відповідальність за видачу недостовірних документів покладено виключно на підприємства та організації, які видали такі документи.

Отже, правом позивача є врахування заробітної плати за період до 01.07.2000 єдиним способом реалізації такого права для пенсіонера це подання відповідної довідки, яка підтверджує таку заробітну плату і містить необхідні дані для проведення перерахунку. При цьому обов'язок для пенсіонера подавати пенсійному органу будь-які інші документи, зокрема первинні документи не закріплений жодним нормативним актом. Обов'язок надання таких документів пенсійному органу на його вимогу лежить на роботодавці.

Водночас, пенсійний орган отримавши відповідну заяву про перерахунок має обов'язок як перевірити надану пенсіонером інформацію, отриману від свого роботодавця, так і провести відповідний перерахунок пенсії.

При цьому невиконання своїх обов'язків хоч роботодавцем, хоч пенсійним органом не може погіршувати стан пенсіонера і позбавляти його права на перерахунок або обмежувати розмір його пенсії шляхом неврахування при обчисленні пенсії отримуваної ним заробітної плати.

Отже, колегія суддів відхиляє твердження відповідача про неможливість врахування заробітної плати у зв'язку з не наданням позивачем копій первинних документів.

Враховуючи вказане, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 11.04.2024 №930090864476 щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за віком ОСОБА_1 на підставі довідки про його заробітну плату №101, виданої ТОВ "Спеценергопідряд" за період з січня 1990 року по грудень 1994 року.

При цьому, колегія суддів погоджується із висновком суду першої інстанції, що належним способом захисту порушених прав позивача є зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 із врахуванням його заробітної плати за період з січня 1990 року по грудень 1994 року, визначеної довідкою №101, виданою ТОВ "Спеценергопідряд" з дня звернення за перерахунком пенсії, а саме з 25.03.2024.

Відтак, колегія суддів вважає, що доводи апеляційної скарги не знайшли свого підтвердження та спростовуються висновками суду першої інстанції, які зроблені на підставі повного, всебічного та об'єктивного аналізу відповідних правових норм та фактичних обставин справи.

Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для скасування рішення суду першої інстанції колегія суддів не знаходить.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області залишити без задоволення, а рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 18 жовтня 2024 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з моменту прийняття та оскарженню не підлягає, крім випадків передбачених пп. "а"-"г" п.2 ч.5 ст. 328 КАС України.

Головуючий Полотнянко Ю.П.

Судді Драчук Т. О. Смілянець Е. С.