26 березня 2025 року м. Рівне №460/14626/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Борискіна С.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1
доУправління Державної міграційної служби України в Рівненській області
про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області, в якому просить суд:
визнати протиправною відмову Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області у прийнятті до громадянства України ОСОБА_2 ;
зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області підготувати висновок про можливість задоволення клопотання ОСОБА_1 про прийняття до громадянства України та направити його у встановленому діючим Законодавством України порядку до Державної міграційної служби України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що набув право на прийняття до громадянства України відповідно до ст.9 Закону України "Про громадянство України", оскільки виконав всі умови, а тому відмова у прийнятті громадянства України є протиправною і такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона не відповідає нормам законодавства. Просив позов задовольнити повністю.
Ухвалою від 04.12.2024 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, зі змісту якого вбачається, що позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими, оскільки у позивача відсутня обов'язкова підстава набуття громадянства (безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років). Зауважив, що відповідачем жодним чином не порушено законне право чи інтерес позивача, оскільки субєктом владних повноважень не порушено порядку розгляду заяв про набуття громадянства, не допущено будь-які протиправні дії чи бездіяльність щодо останнього, визначені законодавством України. Просив у задоволенні позову відмовити повністю.
Відповідно до вимог частини четвертої статті 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
ОСОБА_1 є громадянином ОСОБА_3 .
27.11.2013 позивач отримав посвідку на постійне проживання на території України № НОМЕР_1 , орган що видав 5601.
28.09.2021 позивач звернувся до Рівненського центрального відділу УДМС у Рівненській області із заявою про набуття громадянства України.
28.09.2021 матеріали справи про прийняття до громадянства України були передані до УДМС у Рівненській області для подальшого розгляду.
06.01.2022 дана справа була повернута Управлінням для усунення виявлених розбіжностей в написанні персональних даних заявника.
27.01.2022 справа про прийняття до громадянства України ОСОБА_4 повторно передана до УДМС у Рівненській області для подальшого розгляду після усунених заявником недоліків.
Для розгляду в справу були подані: заява з фото, нотаріально засвідчений переклад на українську мову національного паспорта іноземця, довідка з адміністрації Держприкордонслужби про факти перетину іноземцем державного кордону України протягом останніх 5 років, сертифікат про рівень володіння державною мовою, довідка з банку про власні фінансові заощадження, довідка про відсутність судимості на території Хашимітського Королівства Йорданія, зобов'язання припинити іноземне громадянство, копія посвідки на постійне проживання, квитанція про сплату державного мита.
Зазначені обставини підтверджуються листом Рівненського центрального відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області від 04.10.2023 №5624-527/5624.
Керуючись пунктом 102 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання рішень, затвердженого Указом Президента України від 27.03.2001 №215, 18.02.2022 за вих.№5601.3.1.2-796/56.1-22 матеріали справи позивача було передано до Управління Служби безпеки України в Рівненській області для здійснення подальшої перевірки зазначеної особи в межах своєї компетенції.
15.06.2022 за вх.№2071/1/5601-22 до УДМС у Рівненській області надійшов лист з Управління Служби безпеки України в Рівненській області, у якому було повідомлено щодо знищення особової справи вищевказаного іноземця, у зв'язку із введенням в країні правового режиму воєнного стану і виникненням реальної загрози захоплення матеріальних носіїв інформації та недопущенням розголошення персональних даних заявника.
Таким чином, УДМС у Рівненській області не було розглянуто заяву ОСОБА_1 про прийняття до громадянства України та не було прийнято рішення за результатами розгляду даної заяви.
У зв'язку із цим позивач звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду із позовом до УДМС у Рівненській області про визнання протиправною бездіяльності щодо неприйняття рішення за заявою та поданими до неї документамиь щодо набуття громадянства України, зобов'язання розглянути заяву та додані до неї документи, які були подані станом на 18.02.2022 та прийняти за результатами такого розгляду відповідне рішення.
Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 року по справі № 460/838/24 позов ОСОБА_1 було задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області щодо не прийняття вмотивованого рішення за результатом розгляду заяви ОСОБА_1 про прийняття до громадянства України. Зобов'язано Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області повторно розглянути питання про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 відповідно до «Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень», затвердженого Указом Президента України від 27 березня 2001 року № 215 (в редакції Указу Президента України від 27 червня 2006 року №588/2006).
Листом від 31.07.2024 року Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області повідомило позивача, що на виконання Рішення сектором з питань громадянства УДМС у Рівненській області повторно розглянуто питання про прийняття позивача до громадянства України. За результатами перевірок та наявних матеріалів встановлено, що умови прийняття до громадянства України, а також підстави, за яких позивач може бути прийнятим до громадянства України відповідно до ст. 9 Закону України «Про громадянство України», відсутні.
Вважаючи таку відмову протиправною, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 26 Конституції України, частини першої статті 3 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22 вересня 2011 року № 3773-VI, іноземці та особи без громадянства, що перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами і свободами, а також несуть такі самі обов'язки, як і громадяни України, - за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України.
У відповідності до п.1,2 Положення про Державну міграційну службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 360 (далі - Положення), Державна міграційна служба України (ДМС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сферах міграції (імміграції та еміграції), у тому числі протидії нелегальній (незаконній) міграції, громадянства, реєстрації фізичних осіб, біженців та інших визначених законодавством категорій мігрантів. ДМС у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.
Відповідно до підпункту 3, 4 пункту 4 Положення № 360 ДМС відповідно до покладених на неї завдань здійснює у межах компетенції провадження з питань прийняття до громадянства України і про припинення громадянства України та подає відповідні документи на розгляд Комісії при Президентові України з питань громадянства, а також забезпечує виконання рішень Президента України з питань громадянства; приймає відповідно до законодавства рішення про встановлення належності до громадянства України, оформлення набуття громадянства України та їх скасування.
За змістом пункту 7 Положення № 360 ДМС здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи та територіальні підрозділи, у тому числі міжрегіональні.
Правовий зміст громадянства України, підстави і порядок його набуття та припинення, повноваження органів державної влади, що беруть участь у вирішенні питань громадянства України, порядок оскарження рішень з питань громадянства, дій чи бездіяльності органів державної влади, їх посадових і службових осіб врегульовано Законом України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III (далі - Закон № 2235-ІІІ).
Відповідно до положень ст.1 Закону №2235-ІІІ, громадянство України - правовий зв'язок між фізичною особою і Україною, що знаходить свій вияв у їх взаємних правах та обов'язках, а громадянин України - це особа, яка набула громадянство України в порядку, передбаченому законами України та міжнародними договорами України.
Положенням статті 6 Закону №2235-III закріплено підстави набуття громадянства України, зокрема, згідно з пунктом 3 першої вказаної статті громадянство України набувається внаслідок прийняття до громадянства.
Частиною 1 статті 9 Закону № 2235-ІІІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства можуть бути за їх клопотаннями прийняті до громадянства України, а частиною 2 цієї статті визначено умови прийняття до громадянства України.
Відповідно до п.45. Порядку, для прийняття до громадянства України особа подає такі документи:
- заяву на прийняття до громадянства України;
- три фотокартки (34*45 мм);
- зобов'язання припинити іноземне громадянство - для іноземців;
- сертифікат про володіння державною мовою;
- довідка про доходи;
- документ, виданий уповноваженим органом іноземної держави, про те, що
особа на території іноземної держави не вчиняла тяжких або особливо тяжких
злочинів, злочинів проти людства та не здійснювала геноцид;
- документ, що підтверджує безперервне проживання на законних підставах на
території України протягом останніх п'яти років;
- документ, що посвідчує особу заявника та документ про проживання заявника на території України;
- квитанцію про сплату державного мита.
Порядок розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства України, рішення за якими приймає Президент України визначено в розділі IV Порядку.
Зокрема, пунктом 101 Порядку визначено, що територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого подано документи щодо прийняття особи догромадянства України або виходу неповнолітньої особи з громадянства України, перевіряє відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів повертає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Подані заявником належно оформлені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження надсилаються до територіального органу Державної міграційної служби України.
Відповідно до пункту 102 Порядку, територіальний орган Державної міграційної служби України, до якого подано документи, перевіряє:
відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України;
підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у двотижневий строк з дня їх надходження повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником. Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Територіальний орган Державної міграційної служби України надсилає подані документи до органів Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України, які у межах своєї компетенції перевіряють (у тому числі в банках даних Міжнародної організації кримінальної поліції - Інтерполу) відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається. Про результати перевірки органи Служби безпеки України та Міністерства внутрішніх справ України повідомляють територіальний орган Державної міграційної служби України не пізніш як у двомісячний строк з дня одержання документів.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, територіальний орган Державної міграційної служби України готує висновок про можливість задоволення клопотання заявника і не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається, територіальний орган Державної міграційної служби України готує висновок про відсутність підстав для задоволення клопотання заявника і не пізніш як у тримісячний строк з дня надходження документів надсилає цей висновок разом із поданими документами до Державної міграційної служби України.
Відповідності до пункту 103 Порядку Державна міграційна служба України перевіряє:
відповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України;
підтвердження документами виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України;
відсутність підстав, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід із громадянства України не допускається.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, зазначені документи не пізніш як у місячний строк з дня їх надходження через територіальний орган Державної міграційної служби України повертаються до територіального підрозділу Державної міграційної служби України, до якого документи були подані заявником.
Територіальний підрозділ Державної міграційної служби України не пізніш як у тижневий строк з дня повернення документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу Державної міграційної служби України приймає рішення про припинення провадження за цією заявою.
Якщо документи оформлені належним чином і підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також відсутні підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України затверджує висновок територіального органу Державної міграційної служби України про можливість задоволення клопотання заявника та надсилає його разом із поданими документами до Комісії при Президентові України з питань громадянства.
Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не підтверджують виконання умов прийняття до громадянства України або виходу з громадянства України, а також будуть виявлені підстави, за наявності яких прийняття до громадянства України або вихід з громадянства України не допускається, Державна міграційна служба України припиняє провадження за цією заявою, про що через територіальний орган Державної міграційної служби України повідомляється територіальний підрозділ Державної міграційної служби України, до якого були подані документи.
Загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв і подань з питань громадянства, рішення за якими приймає Президент України визначено пунктом 105 Порядку, згідно якого строк, не повинен перевищувати восьми місяців з дня їх надходження. Загальний строк розгляду Державною міграційною службою України, її територіальними органами та територіальними підрозділами заяв про прийняття до громадянства України дітей, осіб, яким надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні, та осіб без громадянства не повинен перевищувати шість місяців з дня їх надходження.
Судом встановлено, що як вбачається з журналу № 10 обліку заяв, що подаються особами для прийняття до громадянства України (стаття 9 Закону України «Про громадянство України») УДМС у Рівненській області - громадянин Хашимітського Королівства ОСОБА_5 (документований посвідкою на постійне місце проживання в Україні серії НОМЕР_1 , виданою 27.11.2013, орган видачі - 5601) 27.01.2022 звернувся до Рівненського центрального відділу УДМС у Рівненській області із заявою про прийняття до громадянства України.
27.01.2022 відповідно до Порядку 101 керівником Рівненського ЦВ УДМС у Рівненській області справу з матеріалами про прийняття до громадянства України ОСОБА_1 надіслано до відповідача (вих. № 5624-56/5624.1-22).
28.01.2022 матеріали справи про прийняття до громадянства України громадянина Хашимітського Королівства Йорданія з персональними даними - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшли до УДМС у Рівненській області (вх. №422/1/5601-22).
18.02.2022 відповідачем на виконання пункту 102 Порядку за вих. № 5601.3.1.2 -796/56.1-22 матеріали справи ОСОБА_1 було передано до Управління Служби безпеки України в Рівненській області для здійснення подальшої перевірки зазначеної особи в межах своєї компетенції.
15.06.2022 за вх. № 2071/1/5601-22 до УДМС у Рівненській області надійшов лист Управління Служби безпеки України в Рівненській області, у якому повідомленопро знищення особової справи позивача.
16.06.2022 завідувачем сектору з питань громадянства відділу з питань громадянства, паспортизації, реєстрації та еміграції УДМС у Рівненській області службовою запискою (вих. № 5601.8-1689/56.1-22) інформовано про знищення Управлінням Служби безпеки України в Рівненській області особової справи позивача та відсутність можливості подальшого розгляду заяви про набуття громадянства ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1
23.05.2024 на виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 24.04.2024 у справі № 460/838/24 позивачу надіслано лист про прибуття до відповідача для повторного розгляду питання про прийняття до громадянства України (вих.№ 5601.11-2040/56.1-24).
26.06.2024 надіслано лист про те, що за наявними у відповідача матеріалами підстав для прийняття позивача до громадянства України відповідно до Порядку немає (вих. № 5601.11-2463/56.1-24).
31.07.2024 на інформаційний запит позивача від 24.07.2024 відповідачем надіслано лист проте, що згідно інформації за результатами перевірок та наявних в УДМС у Рівненській області матеріалів, умови прийняття до громадянства України, а також підстави за яких позивач може бути прийнятим до громадянства України відповідно до статті 9 Закону України «Про громадянство України», відсутні. (вих.№ А-62/6/5601- 24/5601.11/2841-24).
Щодо підстав відмови у прийнятті громадянства суд зазначає таке.
Відповідно до п.3 ч.2 ст.9 Закону України «Про громадянство України», безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років є однією з умов прийняття до громадянства України.
Стаття 1 цього ж Закону дає чітке визначення поняття «безперервне проживання на території України» та «проживання на території України на законних підставах».
Безперервне проживання на території України - проживання в Україні особи, якщо її разовий виїзд за кордон у приватних справах не перевищував 90 днів, а в сумі за рік - 180 днів.
Судом встановлено, що згідно з інформацією про перетин державного кордону України - позивач перебував за межами України в сумі за рік більше 180 днів.
Вказане підтверджується листом Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України від 21.03.2023.
Більше того, подана до заяви довідка про відсутність судимості на території Хашемітського Королівства Йорданія надана без проходження процедури консульської легалізації.
Про вказане позивача 12.05.2023 було повідомлено (вих.5624-268/5624.1-23).
Суд зазначає, що з урахуванням того, що позивач у визначений законодавством термін не усунув недоліки та не подав документи повторно, провадження за його заявою було припинено.
Таким чином, за встановлених обставин, суд приходить до висновку щодо наявності належних доказів та підстав для прийняття відповідачем оскарженого рішення.
Згідно ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, діяв у межах повноважень, наданих йому законодавством та довів існування законних підстав для відмови у прийнятті до громадянства ОСОБА_1 , а тому у задоволенні позову слід відмовити.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 26 березня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ/РНОКПП НОМЕР_2 )
Відповідач - Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області (вул. 16-го Липня, буд. 6,м. Рівне,Рівненська обл.,33028, ЄДРПОУ/РНОКПП 37829784)
Суддя С.А. Борискін