Справа № 420/25084/23
25 березня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Вовченко О.А., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/25084/23,-
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 07.12.2023 року задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 , визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 у нарахуванні та виплаті з 01.03.2023 року пенсії без обмеження максимальним розміром з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
30.01.2024 року Одеським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по справі №420/25084/23 щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нарахувати та виплатити з 01.03.2023 року ОСОБА_1 пенсію без обмеження максимальним розміром, з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн, передбаченої Постановою КМУ № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб від 14 липня 2021 року та з урахуванням індексації, передбаченої Постановою КМУ від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році».
18.02.2025 року до суду надійшла заява представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/25084/23.
У заяві вказано, що згідно отриманих перерахунків пенсії станом на 01.08.2024 року вбачається, що відповідач не виплачує щомісячну доплати до пенсії, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень. Також, пенсія обмежується максимальним розміром, що суперечить рішенню Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/25084/23. Отже, на думку заявника, з наведеного можна встановити, що на даний час рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/25084/23 не виконано належним чином, оскільки відповідач - Головне управлінням Пенсійного фонду України у Одеській області, всупереч судового рішення, продовжує протиправно не виплачувати щомісячну доплати до пенсії, передбачену Постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року "Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб" у розмірі 2000 гривень, та обмежує пенсію максимальним розміром
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю, суд зазначає таке.
Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно ст.13 Закону України “Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.
Відповідно до ч. 2, 3 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Згідно ст.370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Відповідно до ст.382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Так, під час розгляду справи №420/25084/23 судом встановлено, таке:
«…На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі № 420/19190/22 від 28.02.2023 року, позивачу з 01.03.2022 року проведено перерахунок пенсії, відповідно до Постанови КМУ № 118 від 16.02.2022 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», без обмеження її максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.
ГУПФУ проведено перерахунок пенсії позивача з 01.03.2023 з урахуванням максимального розміру пенсії, її розмір склав 25366,54 грн.
Копією перерахунку пенсії з 01.03.2023 підтверджено, що відповідачем проведено перерахунок пенсії позивача, за результатами проведення якого розмір пенсії став складати 26866,54 грн. Однак, відповідач обмежив максимальний розмір пенсії позивача, сумою в розмірі 25366,54 грн.».
З даних перерахунків пенсії ОСОБА_1 вбачається, що обчислення її розміру було проведено, зокрема, з розміру його посадового окладу, який складав 9590,00 грн.
В той же час, з наданого разом із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/25084/23 протоколу про перерахунок пенсії ОСОБА_1 судом встановлено, що обчислення розміру пенсії було проведено, зокрема, з розміру його посадового окладу, який складав 12350,00 грн.
Тобто, заявник шляхом зверненням із заявою про в порядку ст.382 КАС України по даній справі фактично спонукає суд надати оцінку діям суб'єкта владних повноважень, які не тільки не були предметом перевірки про розгляді справи №420/25084/23, але й не існували станом на дату звернення позивача до суду.
Питання права у заявника на доплату, яка передбачена Постановою КМУ № 713 у зв'язку із переглядом (збільшенням) його пенсії судом під час розгляду справи №420/25084/23 не вирішувалось.
З урахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/25084/23.
Керуючись ст.ст. 294, 295, 297, 382 КАС України, суд ,-
У задоволенні заяви представника ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №420/25084/23- відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Вовченко