Рішення від 25.03.2025 по справі 340/127/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2025 року м.Кропивницький Справа № 340/127/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пасічника Ю.П., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул.Соборна, 7А, м.Кропивницький, Кіровоградська область, 25009, код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом, у якому просить:

- визнати протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вчинену на невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року по справі № 340/5481/24, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові мені в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії) та її виплаті без обмежень;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення щодо проведення з 01.01.2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 12 липня 2024 року № 61/17/73 в розмірі 90% від усіх видів грошового забезпечення, а також з урахуванням сум індексації, встановлених постановами Кабінету міністрів України від 16.02.2022 № 118 та 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році, без обмеженням максимальним розміром, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідачем всупереч чинному законодавству та рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 №340/5481/24, було обчислено розмір його пенсії з обмеженням її максимального розміру, що по суті є порушенням конституційним прав та законних інтересів.

Ухвалою судді від 14.01.2025 відкрито провадження, а справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.27).

Представник відповідача подав відзив на позовну заяву, у якому просив закрити провадження у справі зважаючи на те, що спір з аналогічними вимогами вже вирішено судом у справі №340/5481/24 (а.с.29-32).

Позивач подав відповідь на відзив, у якій не погодився з позицією відповідача та просив позов задовольнити (а.с.54-57).

Дослідивши докази і письмові пояснення позивача, викладені у заяві по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов таких висновків.

Щодо доводів відповідача про закриття провадження у справі з підстав наведених у відзиві суд зазначає, що спір у справі, яка наразі розглядається судом і у справі №340/5481/24, яка перебувала у провадженні Кіровоградського окружного адміністративного суду та вирішена 21.10.2024, не є тотожнім оскільки судом не вирішувалось питання про визнання протиправним дій відповідача щодо обмеження пенсії максимальним розміром, як заявлені передчасно.

У справі, яка наразі розглядається судом, позивачем вже ставиться питання про протиправність дій відповідача в частині обмеження пенсії максимальним розміром після її перерахунку та виплати на виконання рішення суду.

Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням № НОМЕР_1 (а.с.18).

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 року у справі №340/5481/24 позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково:

- визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові ОСОБА_1 в перерахунку пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України № 61/17/73 про грошове забезпечення з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області провести з 01.01.2023 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 12 липня 2024 року № 61/17/73.

На виконання рішення суду позивачеві здійснено перерахунок пенсії з 01.12.2024 (а.с.69).

Основний розміре пенсії, після перерахунку, склав 90% грошового забезпечення - 42117 грн., який включає індексацію за 2024р. - 1500 грн.

Підсумок пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії - 33506,07 грн.

Фактично з 01.02.2025 виплата пенсії здійснюється в розмірі 27523,22 грн.

Позивач, не погоджуючись з такими діями, звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з частиною 3 статті 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

За змістом пункту 6 частини 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Вирішуючи даний спір по суті, суд виходив з того, що умови, норми і порядок пенсійного забезпечення військовослужбовців визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-XII).

Як встановлено, виплата пенсії позивача у спірний період проводиться в розмірі десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.

Так, обмеження граничного розміру пенсії, призначеної на підставі Закону № 2262-XII, десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність, вперше введено в дію Законом України від 8 липня 2011 року № 3668-VI "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" (далі - Закон № 3668-VI), який набрав чинності 1 жовтня 2011 року.

Так, частиною 7 статті 43 Закону № 2262-XII, в редакції Закону № 3668-VI, із змінами, внесеними Законом України від 24 грудня 2015 р. № 911-VIІІ "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, у період з 01 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р., максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 740,00 грн.

Конституційним Судом України рішенням від 20 грудня 2016 р. у справі №1-38/2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У рішенні Конституційний Суд України дійшов висновку, що особи, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, створених відповідно до законів України, а також члени їхніх сімей мають спеціальний статус та особливі умови соціального захисту, а обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п'ятою статті 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06 грудня 2016 р. № 1774-VIII, який набрав чинності з 01 січня 2017 р., у частині 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та в частині 3 статті 85 Закону України "Про пенсійне забезпечення" слова і цифри "у період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2016 р." замінено словами і цифрами "по 31 грудня 2017 р.".

Водночас, внесені Законом № 1774-VIII зміни (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії), самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Крім того, рішенням Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року № 7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) приписи статті 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". У пункті 2 резолютивної частини цього Рішення зазначено, що приписи статті 2 Закону № 3668-VI втрачають чинність через шість місяців з дня ухвалення цього Рішення.

Тобто, лише до 12 квітня 2023 р. була наявна колізія між приписами частини 7 статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016 та статтею 2 Закону № 3668-VI, з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 12 жовтня 2022 року № 7-р(ІІ)/2022, в частині обмеження пенсії максимальним розміром.

Таким чином, обмеження відповідачем максимального розміру пенсії позивача, право на пенсійне забезпечення якого встановлене Законом № 2262-ХІІ, є протиправним.

За наведених обставин, позовні вимоги в частині перерахунку та виплати пенсії з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії) без обмеження максимальним розміром підлягають задоволенню.

Щодо вимоги про зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з урахуванням сум індексації, встановлених постановами Кабінету міністрів України від 16.02.2022 № 118 та 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», та від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році.

Як вже встановлено судом, відповідно до перерахунку пенсії позивача здійсненого на виконання рішення суду (а.с.69), індексація пенсії за 2024 р. врахована при перерахунку пенсії, а тому вимоги в цій частині є безпідставними.

Щодо індексації за 2022, 2023 роки суд зазначає наступне.

Верховний Суд за результатом розгляду справи № 400/6254/24 як зразкової, у постанові від 16.12.2024 дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2021 року, 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є таким перерахунком пенсії з підвищенням, який відповідно до абзацу третього пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та постанов Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», та від 24 лютого 2023 року № 168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», є правомірною підставою для невиплати доплати до пенсії в розмірі 2000,00 грн та індексації за 2022, 2023 роки.

Отже, невиплата позивачеві індексації за 2022, 2023 роки при здійсненні перерахунку пенсії на виконання рішення суду від 21.10.2024 є правомірною.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновок, що адміністративний позов підлягає до часткового задоволення.

При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 2422,40 гривень, що підтверджується відповідною квитанцією (а.с.25).

Враховуючи положення статті 139 КАС України та часткове задоволення позову, суд дійшов висновку про те, що на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статями 132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльністю Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, вчинену на невиконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21 жовтня 2024 року по справі № 340/5481/24, що полягає в ухилянні та безпідставній відмові мені в перерахунку пенсії з урахуванням усіх складових основних та додаткових (надбавки, доплати, премії) та її виплаті без обмежень

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області вжити заходи щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону при виконанні судового рішення щодо проведення з 01.01.2023 року перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки Управління Служби безпеки України в Кіровоградській області від 12 липня 2024 року № 61/17/73 в розмірі 90% від усіх видів грошового забезпечення, без обмеженням максимальним розміром, та виплатити заборгованість, яка виникне у зв'язку з таким перерахунком.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду Ю.П. ПАСІЧНИК