Україна
Донецький окружний адміністративний суд
26 березня 2025 року Справа№200/32/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії, -
03.01.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2022 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення виплаченої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року у справі №200/4527/22 та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №200/4735/23;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги при звільненні за 14 років;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні за 14 років з урахуванням індексації грошового забезпечення виплаченої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №200/4735/23;
- визнати протиправною бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо неврахування індексації грошового забезпечення до складу грошового забезпечення при обрахунку ОСОБА_1 грошової компенсації за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки;
- зобов'язати військову частину НОМЕР_1 провести перерахунок та виплатити на користь ОСОБА_1 грошову компенсацію за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки з урахуванням індексації грошового забезпечення виплаченої на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 року у справі №200/4735/23.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що після звільнення позивача з військової служби, відповідач, на виконання судових рішень, провів виплату індексації грошового забезпечення. При цьому, після виплати індексації грошового забезпечення позивачу стало відомо, що відповідач при обрахунку розміру грошової допомоги на оздоровлення передбаченої статтею 10-1 та частиною 3 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» за 2016 - 2022 роки протиправно не враховував індексацію грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, з якого обраховано допомогу, також при обрахунку одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за 14 років, передбаченої частиною 2 статті 15 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», протиправно не врахував індексацію грошового забезпечення до складу грошового забезпечення, з якого обраховано допомогу та при обрахунку розміру грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки, протиправно не врахував індексацію грошового забезпечення до складу грошового забезпечення з якого обраховано допомогу. Така протиправна бездіяльність відповідача призвела до того, що позивачу в неповному обсязі здійснено виплату одноразових видів грошового забезпечення.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов за змістом якого просив відмовити у задоволенні позовних вимог. відповідач вказав, що індексація грошового забезпечення не має постійного характеру, відповідно не є щомісячним додатковим видом грошового забезпечення, отже відповідач правомірно не включив індексацію грошового забезпечення до складу місячного грошового забезпечення позивача, розраховуючи його допомогу на оздоровлення, одноразову грошову допомогу при звільненні та грошову компенсацію за невикористані календарні дні додаткової відпустки як учаснику бойових дій.
Також відповідач вважає, що позивачем порушено строк зверненя до суду з цим позовом.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 08.01.2025 відкрито провадження у справі, вирішено справу призначити до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 24.01.2008 року по 24.01.2022 року проходив військову службу у Державній прикордонній службі України, з 22.11.2015 по 24.01.2022 проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 . Відповідно до наказу від 24.01.2022 року №43-ОС позивача з 24.01.2022 звільнено з військової служби у зв'язку із закінченням строку контракту.
В період проходження військової служби позивачу виплачено грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2022 роки у розмірі місячного грошового забезпечення.
При звільненні з військової служби позивачу виплачено:
- одноразову допомогу при звільненні за 14 календарних років виходячи з місячного грошового забезпечення;
- грошову компенсацію за 112 невикористаних календарних днів додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки виходячи з місячного грошового забезпечення.
Разом з цим, при звільненні з військової служби позивачу не було виплачено індексацію грошового забезпечення.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі №200/4527/22 зобов'язано відповідача:
- нарахувати і виплатити на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 включно із застосуванням місяця, за яким починається обчислення індексу споживчих цін (базового місяця) для розрахунку індексації грошового забезпечення січень 2008 року з урахуванням раніше виплачених сум;
- виплатити позивачу в повному розмірі індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 30 вересня 2020 року та з 01 жовтня 2020 року по 24 січня 2022 року з урахуванням абзацу 4 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078, з урахуванням раніше виплачених сум.
28.07.2023 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 року у справі №200/4527/22 відповідачем виплачено на користь позивача індексацію грошового забезпечення за період з 01.12.2015 по 28.02.2018 із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення - січень 2008 року та індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 24 січня 2022 року у фіксованій величині 343,36 грн. в місяць у загальній сумі 57806,04 грн. із одночасним утримання військового збору 1,5% та податку на доходи фізичних осіб 18%, що підтверджується повідомленням про надходження коштів.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 у справі №200/4735/23 зобов'язано відповідача нарахувати та виплатити позивачу щомісячну індексацію-різницю, виходячи із розміру 4442,28 гривень, за період з 01.03.2018 по 24.01.2022 включно, з урахуванням фактично виплачених сум.
25.12.2024 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 у справі №200/4735/23 відповідачем виплачено позивачу індексацію-різницю грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 24.01.2022 включно у загальній сумі 180961,40 грн, що підтверджується банківською випискою та не є спірним між сторонами.
Вважаючи протиправну бездіяльність відповідача щодо невиплати в повному обсязі грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за 14 років, грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки без врахування індексації грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Стосовно строку звернення до суду з цим позовом суд зазначає, що позивач звільнений з військової служби 24.01.2022, отже до спірних правовідносин застосовуються положення ч.2 ст.233 КЗпП України (у редакції, яка діяла до 19.07.2022), які встановлюють, що у разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком.
Отже, до 19.07.2022 звернення до суду з позовом про стягнення належної заробітної плати не було обмежено строками.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.
Відповідно до частин 1 - 4 статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів. До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності. Порядок виплати грошового забезпечення визначається Міністром оборони України, керівниками центральних органів виконавчої влади, що мають у своєму підпорядкуванні утворені відповідно до законів України військові формування та правоохоронні органи, керівниками розвідувальних органів України.
Наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України від 20.05.2008 № 425, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.06.2008 за № 537/15228, затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Інструкція № 425), яка була чинною на момент нарахування та виплати Військовою частиною НОМЕР_1 на користь позивача грошової допомоги на оздоровлення, виплаченої у лютому 2018 року.
Інструкція № 425, втратила чинність на підставі наказу Міністерства внутрішніх справ України № 558 від 25.06.2018. В свою чергу даним наказом затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Державної прикордонної служби України (далі - Інструкція № 558).
Відповідно до п. 1.2. Інструкції № 425, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення; місячне грошове забезпечення - це грошове забезпечення, на отримання якого у відповідному місяці має право військовослужбовець згідно із чинним законодавством.
До складу місячного грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати та премія).
Згідно п. 1.9. Інструкції № 425, індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.
Відповідно до п. 2. Інструкції № 558 грошове забезпечення складається із: посадового окладу; окладу за військовим званням; щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії); одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Місячне грошове забезпечення складається із: основних видів грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за військовим званням); щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, премія).
Згідно п. 9. Інструкції № 558, індексація грошового забезпечення військовослужбовцям здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України врегульовано Законом України "Про індексацію грошових доходів населення".
Статтею 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення (стаття 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення").
Відтак, основною метою індексації грошових доходів населення є забезпечення достатнього життєвого рівня населення України за рахунок відшкодування подорожчання споживчих товарів і послуг.
Відповідно до положень частини 1 статті 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Статтею 6 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" передбачено, що у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17 липня 2003 року затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.
Відповідно до пункту 4 цього Порядку індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства (абзац 8 пункту 4 Порядку).
Відтак, індексація доходів громадян, зокрема грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних соціальних гарантій, а проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Таким чином, суд зазначає, що аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що індексація є складовою заробітної плати (додатковою заробітною платою) і у разі порушення законодавства про оплату праці в частині її виплати працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому індексації заробітної плати.
Аналогічний правовий висновок про те, що індексація є складовою заробітної плати міститься в постанові Верховного Суду від 09.11.2023у справі № 140/6868/21.
Субсидіарне застосування зазначених норм права дає підстави для правового висновку, що індексація грошового забезпечення має систематичний (щомісячний) характер, а її правова природа полягає у підтриманні купівельної спроможності рівня заробітної плати (грошового забезпечення) внаслідок її знецінення через подорожчання споживчих товарів і послуг, а тому вона має бути врахована у складі грошового забезпечення військовослужбовців, з якого здійснюється, зокрема, обрахунок грошової допомоги на оздоровлення, одноразової грошової допомоги при звільненні та компенсації за невикористані дні додаткової відпустки.
Подібний висновок висловлений Верховним Судом в постановах від 21.12.2021 у справі № 820/3423/18 та від 30.11.2023 у справі № 380/21619/21.
Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 31.10.2024 у справі № 360/638/24.
Суд звертає увагу, що індексація має спеціальний статус виплати у формі відшкодування знецінення грошових доходів громадян, зокрема, пенсії, стипендії; оплати праці (грошового забезпечення), які мають систематичний характер, а тому, індексація є невід'ємною складовою частиною грошового забезпечення.
З наведеного вище, суд дійшов висновку, що індексація входить до складу грошового забезпечення, з якого нараховується допомога на оздоровлення, одноразова допомога при звільненні та компенсація за невикористані дні відпустки.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2023 у справі № 200/4527/22 позивачу 28.07.2023 нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення.
Також, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 17.11.2023 по справі № 200/4735/23 позивачу 25.12.2024 нараховано та виплачено індексацію-різницю грошового забезпечення в загальній сумі 180961,40 грн.
При цьому, вказана індексація грошового забезпечення не була включена до складу грошового забезпечення, з якого нараховувалась та виплачувалась одноразова грошова допомога при звільненні, грошова допомога для оздоровлення та грошова компенсація за всі невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не враховано до складу грошового забезпечення позивача, з якого обчислено розмір грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби за 14 років, грошової компенсації за невикористані календарні дні додаткової відпустки, як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки, індексацію грошового забезпечення.
Стосовно обраного позивачем способу захисту порушених прав, суд зазначає, що згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, на підставі частини другої статті 9 КАС України, суд вважає за необхідне задовольнити позов шляхом:
- визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у неврахуванні індексації у складі місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого здійснювався обрахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні за 14 років та грошової компенсації за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки;
- зобов'язання Військової частини НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні за 14 років та грошової компенсації за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2021 роки, з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого проводилось обчислення та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Аналогічного висновку щодо способу захисту порушених прав позивача дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 31.10.2024 у справі № 360/638/24.
Частиною 1 статті 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно із статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду доказів, які спростовували б доводи позивача, а тому заявлені позивачем позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, а витрат пов'язаних з розглядом справи не встановлено, питання про розподіл судових витрат у справі судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 5, 6, 90, 132, 139, 193, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов Дяченка Олексія Володимировича в інтересах ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у неврахуванні індексації у складі місячного грошового забезпечення ОСОБА_1 , з якого здійснювався обрахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні за 14 років, грошової компенсації за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) здійснити ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_3 ) перерахунок грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2022 роки, одноразової грошової допомоги при звільненні за 14 років та грошової компенсації за невикористані 112 календарних днів додаткової відпустки як учаснику бойових дій за 2015 - 2022 роки, з врахуванням індексації у складі місячного грошового забезпечення, з якого проводилось обчислення та провести їх виплату, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв