26 березня 2025 рокуСправа №160/34611/24
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Голобутовського Р.З.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
30.12.2024 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему "Електронний суд" надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій просить:
- визнати бездіяльність Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації по невидачі ОСОБА_1 довідок для призначення пенсії державного службовця - протиправною;
- зобов'язати Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулась до відповідача із заявою щодо видачі їй довідок для призначення пенсії державного службовця, водночас, Управлінням соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації в означений термін їх надано не було. Позивач не погоджується з вказаною бездіяльністю відповідача та зазначає, що ненадання таких довідок, а саме: довідки про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на дату звернення за призначенням (перерахунком) пенсії та довідки про складові заробітної плати призначення пенсії державного службовця призвело до порушення її права на для отримання пенсії за законом «Про державну службу». Вказане стало підставою для звернення до суду з позовом.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10.01.2025 відкрито провадження у адміністративній справі; справу №160/34611/24 призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Сторони належним чином повідомлені про розгляд справи Дніпропетровським окружним адміністративним судом, що підтверджується матеріалами справи.
24.01.2025 представником Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області надано пояснення на позовну заяву, в яких останній зазначає наступне. 20.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перехід на пенсію за Законом України «Про державну службу». Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №047350007087 від 10.06.2024 позивачеві відмовлено у переведені на інший вид пенсії. В доповнення до рішення від 10.06.2024 №047350007087 Головним управлінням було прийнято рішення від 12.12.2024 №047350007087 про відмову у призначенні пенсії (переведенні на інший вид), яке було надіслано на адресу ОСОБА_1 листом від 12.12.2024 №0400-0103013-8/245803 «Про направлення рішення». Водночас, ГУ ПФУ в Дніпропетровській області зазначило, що до заяви про перехід на інший вид пенсії від 20.05.2024 позивач надала архівну довідку від 10.05.2024 №123/26 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по березень 2021 рік, видану Відділом трудового архіву Петропавлівської селищної ради. Так, оскільки до заяви про перехід на інший вид пенсії додано довідку про складові заробітної плати, видану архівною установою, а також відсутня довідка про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на дату звернення, позивачу було відмовлено в проведенні перерахунку пенсії. З огляду на наведене, за отриманням довідки про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років ОСОБА_1 потрібно звернутися до органу, який є правонаступником Петропавлівської районної державної адміністрації, а в разі його відсутності - у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із НАДС.
Ухвалою суду від 10.01.2024 відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Адміністративний позов та копія ухвали від 10.01.2025 отримані відповідачем в системі «Електронний суд» 30.12.2024 та 14.01.2025 відповідно, що підтверджується довідками про доставку електронного листа.
Відповідно до ч. 7 ст. 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
З аналізу наведених норм законодавства встановлено, що у випадку реєстрації учасника судового процесу в системі «Електронний суд», суд повідомляє вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі.
Суд вважає відповідача належним чином повідомленим про можливість подання відзиву у зазначені строки та належним чином повідомленим про судовий розгляд справи.
Відповідачем, на виконання ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України, не було надіслано до суду письмового відзиву на адміністративний позов та не було повідомлено про поважність причин ненадання відзиву.
Відповідно до ч. 6 ст. 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Згідно з ч. ч. 5, 8 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. При розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження суд досліджує докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_1 .
Позивач працювала в Петропавлівській районній державній адміністрації з 01.08.1986 по 31.03.2021 на різних посадах державної служби, має 5 ранг державного службовця категорії «Б».
ОСОБА_1 перебуває на обліку Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 18.05.2024 отримує пенсію за віком.
20.05.2024 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з заявою про перехід на пенсію за Законом України "Про державну службу".
Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області №047350007087 від 10.06.2024 ОСОБА_1 відмовлено у переведені на інший вид пенсії.
В подальшому, в доповнення до рішення від 10.06.2024 №047350007087 Головним управлінням було прийнято рішення від 12.12.2024 №047350007087 про відмову у призначенні пенсії (переведенні на інший вид), яке було надіслано на адресу ОСОБА_1 листом від 12.12.2024 №0400-0103013-8/245803 «Про направлення рішення».
Також, з матеріалів справи видно, що 22.05.2024 позивач направила поштовим відправленням №527000309026 з рекомендованим повідомленням через ДП «Укрпошта» до Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації заяву, у якій, посилаючись на ст. 49 Кодексу законів про працю України, Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, та мету звернення до Пенсійного фонду України за призначенням пенсії згідно із Законом України «Про державну службу», просила надати такі документи:
1. Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) за квітень 2024 року. Зазначити посадовий оклад та ранг за прирівняною посадою, а саме: начальника відділу економічного та агропромислового розвитку Синельниківськівської райдержадміністрації, а надбавку за вислугу років у відсотках (з урахуванням мого стажу державної служби як особи, що звертається за призначенням пенсії).
2. Довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, за квітень 2024 року. Зазначити виплати (надбавки, місячні премії) в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за прирівняною посадою начальника відділу економічного та агропромислового розвитку Синельниківської райдержадміністрації. Матеріальну допомогу та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, врахувати в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
Відповідач отримав заяву позивача 29.05.2024, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №527000309026 ДП «Укрпошта».
Водночас, станом на дату розгляду вказаної позовної заяви матеріали справи не містять відповіді Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації на вказану заяву позивача від 22.05.2024.
Крім того, 29.06.2024 позивач отримала простим поштовим відправленням через ДП «Укрпошта» із супровідним листом від 14.06.2024 за вихідним номером №86655/01-16 з Відділу перерахунків пенсій №6 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення про відмову у перерахунку пенсії №047350007087 від 10.06.2024, у якому було зазначено: «До заяви від 20.05.2024 №777 ОСОБА_1 надала архівну довідку від 10.05.2024 №123/26, яка видана відділом трудового архіву Петропавлівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по березень 2021 рік. Отже, проведено призначення пенсії за віком з 18.05.2024 згідно Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058 - IV та відмовлено в перерахунку пенсії щодо переходу на пенсію за іншим законом, оскільки відсутня довідка про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на дату звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.
28.12.2024 позивач отримала простим поштовим відправленням через ДП «Укрпошта» із супровідним листом від 12.12.2024 за вихідним номером №0400-010313-8/245803 з Відділу перерахунків пенсій №6 управління пенсійного забезпечення, надання страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області рішення про відмову у перерахунку пенсії №047350007087 від 12.12.2024, у якому було зазначено: «До заяви від 20.05.2024 №777 ОСОБА_1 надала архівну довідку від 10.05.2024 №123/26, яка видана відділом трудового архіву Петропавлівської селищної ради про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 року по березень 2021 рік. у разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою. Враховуючи зазначене, відмовити в призначенні пенсії за віком з 20.05.2024 року згідно Закону України «Про державну службу», оскільки довідка про складові заробітної плати видана архівною установою.»
Позивач вважаючи бездіяльність відповідача щодо не видачі їй довідок для призначення пенсії державного службовця протиправною, звернулася до суду із даною позовною заявою.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.
Відповідно до ст. 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії.
В ст. 43 Конституції України, серед іншого визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом.
06.12.2020 набрав чинності Закон України №1009-ІХ від 17.11.2020 «Про внесення змін до деяких законів України щодо впорядкування окремих питань організації та діяльності органів місцевого самоврядування і районних державних адміністрацій», яким передбачено, що порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, визначаються Кабінетом Міністрів України з урахуванням Бюджетного кодексу України та Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом затвердити порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються.
Пунктами 7-8, 15 Порядку здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються, затв. постановою КМ України № 1321 від 16.12.2020р., визначено що перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);
у разі утворення на території новоутвореного району райдержадміністрації, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та утворення комісії з реорганізації.
Перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється:
у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації;
у разі утворення райдержадміністрації на території новоутвореного району, в адміністративному центрі якого була відсутня така райдержадміністрація, - з моменту державної реєстрації райдержадміністрації як юридичної особи публічного права та затвердження передавального акта комісії з реорганізації.
Для здійснення своїх повноважень голова комісії з реорганізації видає розпорядження, використовуючи бланки райдержадміністрації, до якої здійснюється приєднання райдержадміністрацій, що припиняються.
Постановою Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-ІХ «Про утворення та ліквідацію районів» ліквідовано Петропавлівський район та створено Синельниківський район (з адміністративним центром у місті Синельникове) у складі територій Брагинівської сільської, Васильківської селищної, Великомихайлівської сільської, Дубовиківської сільської, Зайцівської сільської, Іларіонівської селищної, Маломихайлівської сільської, Межівської селищної, Миколаївської сільської, Новопавлівської сільської, Першотравенської міської, Петропавлівської селищної, Покровської селищної, Раївської сільської, Роздорської селищної, Синельниківської міської, Славгородської селищної, Слов'янської сільської, Української сільської територіальних громад.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 16.12.2020 №1635-3 «Про реорганізацію та утворення районних державних адміністрацій» вирішено здійснити реорганізацію, в тому числі Петропавлівської РДА, шляхом приєднання її до Синельниківської (з центром в м. Синельникове) РДА.
Постановою Кабінету Міністрів України №1321 від 16.12.2020 затверджено Порядок здійснення заходів щодо утворення та реорганізації районних державних адміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків районних державних адміністрацій, що припиняються (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 1 вказаного Порядку, цей Порядок визначає механізм здійснення заходів, пов'язаних з утворенням або реорганізацією райдержадміністрацій, а також правонаступництва щодо майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, у зв'язку із зміною адміністративно-територіального устрою України.
Пунктом 2 Порядку встановлено, що дія цього Порядку поширюється на райдержадміністрації, які у зв'язку з прийняттям постанови Верховної Ради України від 17.07.2020 №807-IX «Про утворення та ліквідацію районів підлягають утворенню та/або реорганізації».
Відповідно до п. 7 Порядку, перехід повноважень, прав та обов'язків (публічно-владне правонаступництво) райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється, у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з моменту утворення комісії з реорганізації райдержадміністрації, що припиняється (далі - комісія з реорганізації);
Разом з цим, п. 8 Порядку передбачено, що перехід майна, майнових прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, до райдержадміністрацій новоутворених районів здійснюється у разі існування райдержадміністрації в адміністративному центрі новоутвореного району та приєднання до неї райдержадміністрацій, що припиняються, ліквідованих районів - з дня затвердження передавального акта комісії з реорганізації;
Пунктом 12 Порядку передбачено, що голова обласної державної адміністрації утворює комісії з реорганізації та затверджує їх персональний склад протягом 20 робочих днів з дня прийняття розпорядження Кабінету Міністрів України про утворення та реорганізацію райдержадміністрацій.
Відповідно до пункту 13 Порядку, утворена головою обласної державної адміністрації комісія з реорганізації районної державної адміністрації, забезпечує, зокрема: інвентаризацію активів та зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, або її структурних підрозділів із статусом юридичних осіб публічного права у порядку, передбаченому законодавством; здійснення заходів, пов'язаних з повним відображенням у передавальному акті майна, прав та обов'язків райдержадміністрацій, що припиняються, які переходять до правонаступників - утворених райдержадміністрацій на території новоутворених районів та райдержадміністрацій, які існують в адміністративних центрах новоутворених районів; підготовку та подання на подальше затвердження передавальних актів райдержадміністрацій, що припиняються; передачу активів та зобов'язань райдержадміністрацій, що припиняються, їх правонаступникам відповідно до затверджених передавальних актів.
Пунктом 15 Порядку передбачено, що голова комісії з реорганізації районної державної адміністрації:
1) організує роботу комісії з реорганізації;
2) затверджує у семиденний строк після утворення комісії з реорганізації плану заходів, пов'язаних з реорганізацією райдержадміністрацій, готує та подає облдержадміністрації для затвердження план вивільнення працівників райдержадміністрацій, що припиняються;
3) у порядку, передбаченому законодавством, забезпечує інвентаризацію активів та зобов'язань райдержадміністрацій, що припиняються, у тому числі утворює інвентаризаційну комісію;
4) в установленому порядку вирішує питання щодо подальшого використання нерухомого майна, яке перебувало у користуванні райдержадміністрацій, що припиняються;
5) інформує Кабінет Міністрів України про державну реєстрацію утворення та припинення відповідних райдержадміністрацій;
6) здійснює інші функції відповідно до законодавства.
Для здійснення своїх повноважень голова комісії з реорганізації видає розпорядження, використовуючи бланки райдержадміністрації, до якої здійснюється приєднання райдержадміністрацій, що припиняються.
Відповідно до п. 9 Порядку передавальний акт складається комісією з реорганізації та затверджується головою облдержадміністрації.
Пунктом 16 Порядку встановлено, що передавальний акт складається комісією з реорганізації у визначені законодавством порядку та строки після завершення заходів з реорганізації, але не пізніше ніж протягом трьох місяців з дня набрання чинності актом Кабінету Міністрів України про реорганізацію відповідної райдержадміністрації, та підписується усіма членами комісії.
Передавальний акт затверджується протягом 10 днів з моменту його складення розпорядженням голови облдержадміністрації за поданням голови комісії з реорганізації. Зазначений документ повинен містити положення про правонаступництво щодо всіх фінансових (у тому числі боргових) зобов'язань райдержадміністрації, що припиняється, всіх його кредиторів та боржників, у тому числі зобов'язання, які оспорюються сторонами.
Таким чином, перехід майна, майнових прав та обов'язків Петропавлівської районної державної адміністрації до Синельниковської районної державної адміністрації в процедурі її реорганізації відбувається з дня затвердження головою Дніпропетровської обласною державною адміністрацією передавального акту утвореної ним комісії з реорганізації Петропавлівської районної державної адміністрації.
Відповідно до інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі судових рішень, а саме, відповідно до постанови Центрального апеляційного господарського суду від 07.06.2023 у справі №904/68/19 - пунктом 6 розпорядження голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації «Про створення комісій з реорганізації райдержадміністрацій Дніпропетровської області» №Р-20/0/3-21 від 16.01.2021, створено комісію з реорганізації Васильківської, Межівської, Петропавлівської, Покровської районних державних адміністрацій шляхом їх приєднання до Синельниківської районної державної адміністрації. Розпорядженням голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації «Про затвердження передавальних актів» №Р-452/0/3-21 від 07.05.2021 затверджено передавальний акт Петропавлівської районної державної адміністрації до правонаступника - Синельниківської районної державної адміністрації. За таких обставин, з 07.07.2021 Синельниківська районна державна адміністрація є правонаступником всього майна, всіх прав та обов'язків Петропавлівської районної державної адміністрації, відтак, наявні підстави для заміни останньої у справі №904/69/19 на її правонаступника Синельниківську районну державну адміністрацію.
У абзаці 4 пункту 3 «Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад», затвердженого Наказом Міністерства соціальної політики України від 10.05.2017 за №750 визначено, що у разі, якщо в державному органі на час призначення пенсії перейменовані (відсутні) посади, у тому числі відсутні відповідні посади державної служби, довідки для призначення пенсії видають структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, районних, районних у місті Києві державних адміністрацій, виконавчі органи міських, районних у містах (у разі утворення) рад.
Розпорядженням голови Синельниківської районної державної адміністрації від 30.04.2021 за №Р-182/0/115-21 затверджено «Положення про управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації» (далі - Положення).
Відповідно до Положення Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації (далі - управління) утворюється головою районної державної адміністрації, входить до її складу і в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечує виконання визначених для цього підрозділу завдань. Управління підпорядковане голові районної державної адміністрації, заступнику голови районної державної адміністрації, а також підзвітне і підконтрольне Департаменту соціальної захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації.
Згідно з пунктом 4 Положення Основним завданням управління у межах реалізації державної соціальної політики у сфері соціального захисту населення на відповідній території є:
1) забезпечення реалізації державної політики у сфері соціально-трудових відносин, оплати і належних умов праці; організацію ефективного співробітництва місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування з профспілками та їх об'єднаннями, організаціями роботодавців та їх об'єднаннями;
2) забезпечення реалізації державної політики з питань соціального захисту населення, дітей, внутрішньо переміщених осіб, підтримки сімей, у тому числі сімей з дітьми, багатодітних, молодих сімей, запобігання домашньому насильству, забезпечення рівності прав чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми, виконання програм і заходів у цій сфері;
3) призначення та виплата соціальної допомоги, компенсацій та інших соціальних виплат, встановлених законодавством України, надання субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива;
4) організація соціального обслуговування населення, проведення соціальної роботи та надання соціальних послуг, у тому числі соціального супроводу сімей/осіб, шляхом розвитку спеціалізованих закладів, установ та служб та залучення недержавних організацій, які надають соціальні послуги; співпраця з територіальними громадами щодо розвитку соціальних послуг у громаді;
5) розроблення та організація виконання комплексних програм та заходів щодо поліпшення становища соціально вразливих верств населення внутрішньо переміщених осіб, сімей та громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах, та всебічне сприяння в отриманні ними соціальних виплат та послуг за місцем проживання/перебування;
6) забезпечення соціальної інтеграції осіб з інвалідністю, сприяння створенню умов для безперешкодного доступу осіб з інвалідністю до об'єктів соціальної інфраструктури;
7) реалізацію державної політики у сфері оздоровлення та відпочинку дітей, розроблення та виконання регіональних програм;
8) здійснення нагляду за додержанням вимог законодавства під час призначення (перерахунку) та виплати пенсій органами Пенсійного фонду України; проведення інформаційно-роз'яснювальної роботи;
9) розроблення та організація виконання комплексних програм та заходів щодо забезпечення прав та можливостей чоловіків та жінок, протидії торгівлі людьми.
10) забезпечення взаємодії з органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, центрами надання адміністративних послуг щодо надання соціальної підтримки населенню.
11) реалізація державної політики у сфері оздоровлення осіб з інвалідністю, громадян постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, ветеранів війни, осіб, на яких поширюється дія законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та “Про жертви нацистських переслідувань».
Відповідно до пункту 14 Положення управління є юридичною особою публічного права (код ЄДРПОУ 25001414), має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, власні бланки, основну печатку із зображенням Державного Герба України, своїм найменуванням та має номерні печатки.
Водночас, згідно пункту 6 Порядку видачі довідок про заробітну плату для призначення пенсій окремим категоріям осіб у разі ліквідації державних органів, у яких особи працювали, а також перейменування (відсутності) їхніх посад, затвердженого наказом Міністерством соціальної політики України №750 від 10.05.2017, якщо особа працювала на посаді державної служби після 01 травня 2016 року в державному органі, який ліквідовано без правонаступника, або в органі, який на час призначення особі пенсії відсутній чи в якому на час призначення пенсії відсутні посади державної служби, довідка для призначення пенсії видається органами, передбаченими абзацами другим - четвертим пункту 3 цього Порядку, відповідно до пунктів 4, 5 Порядку №622.
Пунктом 8 Порядку №750 встановлено, що для отримання довідки подаються такі документи: заява; документ, що підтверджує відсутність в державному органі посади державної служби, ліквідацію державного органу; довідки з архівної установи, в якій зберігаються документи ліквідованих державних органів, або іншого органу (організації, установи), в якому (якій) зберігаються документи про заробітну плату, про розміри посадового окладу, надбавок за ранг та вислугу років на день звільнення з посади державної служби (припинення державної служби), надбавок до посадового окладу за роботу в умовах режимних обмежень залежно від ступеня секретності інформації, а також інших виплат за їх наявності - у випадку, передбаченому пунктом 6 цього Порядку.
Враховуючи наведені положення законодавства та обставини справи, суд робить висновок що до повноважень відповідача відноситься вирішення питання щодо видачі позивачу довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця.
Разом з тим, відповідач не надав прямої відмови у видачі довідок для призначення пенсії державного службовця, не надав таких довідок, що суд визнає протиправною бездіяльністю та вважає за можливе задовольнити позовні вимоги у цій частині.
Конституційний Суд України у п. 3.4 Рішення від 18.06.2007 №4-рп/2007 зазначив, що неодноразово розглядав проблему, пов'язану з реалізацією права на соціальний захист, неприпустимістю обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція та закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначається за спеціальними законами.
У рішеннях Конституційного Суду України підкреслюється, що пільги, компенсації, гарантії є видом соціальної допомоги і необхідною складовою конституційного права на достатній життєвий рівень, тому звуження змісту та обсягу цього права шляхом прийняття нових законів або внесення змін до чинних законів за ст.22Конституції України не допускається (рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99, від 20.03.2002 №5-рп/2002, від 17.03.2004 №7-рп/2004).
Конституційне та законодавче регулювання захисту прав і свобод людини узгоджується із міжнародно-правовими актами, а саме Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950, яка була ратифікована Законом України від 17.07.1997 №475/97-ВР, та відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23.02.2006 №3477-IV встановлено, що суди застосовують під час розгляду справ Конвенцію і практику Європейського суду з прав людини, як джерело права.
ЄСПЛ у п. 52, 56 рішення від 14.10.2010 у справі «Щокін проти України» зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов'язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду.
На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу «якості закону», передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов'язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов'язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
Водночас положеннями ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
З урахуванням встановлених фактичних обставин справи та наведених норм законодавства суд робить висновок про задоволення позовних вимог.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони:1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Судом встановлено, що відповідні положення відповідачем дотримані не були, що в свою чергу зумовило необхідність звернення позивача за захистом свого порушеного права до суду.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
З огляду на наведене, суд вважає за необхідне зобов'язати відповідача відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Згідно з ч. 2 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Також слід звернути увагу на приписи ст. 245 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно з якими перелік способів захисту порушених прав викладений у цій статті не є вичерпним. Суд може застосувати інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позову до суду, в розмірі 968,96 грн, що документально підтверджується квитанцією від 28.12.2024.
Отже, оскільки позовну заяву задоволено, сплачений судовий збір за подання позову до суду в сумі 968,96 грн підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації (вул. Покровська, буд. 3А, м. Синельникове, 52500, код ЄДРПОУ 25001414), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації щодо невидачі ОСОБА_1 довідок для призначення пенсії державного службовця.
Зобов'язати Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації відповідно до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622, видати ОСОБА_1 довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління соціального захисту населення Синельниківської районної державної адміністрації на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору в розмірі 968 (дев'ятсот шістдесят вісім) грн 96 коп.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.З. Голобутовський