26 березня 2025 року Справа № 640/3847/22
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Інституту технічної теплофізики Національної академії наук України до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мацапули Сергія Валерійовича, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області про визнання протиправним та скасування припису,-
31 січня 2022 року Інститут технічної теплофізики Національної академії наук України звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мацапули Сергія Валерійовича, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві з вимогами:
- визнати протиправним та скасувати припис Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 27.07.2021 року №110ДК/0002Пр/03/01-21, винесеного Державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головним спеціалістом відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мацулою Сергієм Валерійовичем.
В обґрунтування позовної заяви зазначено, що відповідачем, в порушення вимог ст. 6 та 8 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» №877-V не надано документів, а саме про проведення перевірки не було повідомлено відповідальних осіб Інституту, Акт перевірки для ознайомлення надано не було, не було вручено примірник Акту Інституту, а також на адресу Інституту у визначені законом строки не було направлено будь-яких розпорядчих документів щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення перевірки. Вказав, що земельній ділянці з кадастровим номером: 8000000000:75:445:0003, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Булаховського, 2 проводяться будівельні роботи реконструкції експериментального корпусу з з/б конструкцій під багатофункціональний комплекс по вулиці Академіка Булаховського, 2 в Святошинському районі міста Києва у відповідності до дозволу № ІУ013201207675 від 11.12.2020 року, виданого на підставі розробленої проектно-кошторисної документації, що не потребує зміни цільового призначення земельної ділянки, а тому діючими нормативно-правові актами не встановлено, будь-яких обмежень щодо зміни поверховості, площі та інших техніко-економічних показників об'єкту реконструкції, в зв'язку з чим висновки щодо нецільового використання земельної ділянки є необґрунтованими. Вказані обставини стали підставою для звернення до суду з цим позовом.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 08.02.2022 відкрито провадження в адміністративній справі №640/3847/22 та призначено розгляд останньої в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX (далі Закон № 2825-IX) ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду щодо забезпечення розгляду адміністративних справ, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 152 та частини п'ятої статті 153 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України №2825 «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», з метою відновлення належного доступу громадян та юридичних осіб до правосуддя у публічно правових спорах, наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).
На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України № 2825-IX матеріали адміністративної справи №640/3847/22 скеровано за належністю до Дніпропетровського окружного адміністративного суду.
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду справа №640/3847/22 надійшла 28.01.2025 та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями передана на розгляд судді Юркову Е.О.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 31.01.2025 прийнято до провадження адміністративну справу №640/3847/22 та призначено розгляд останньої в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 17.02.2025 здійснено заміну відповідача Головного управління Держгеокадастру у м. Києві на його правонаступника - Головне управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (03115, вул. Серпова, 3/14, м. Київ, ІК в ЄДРПОУ 39817550).
Відповідачем 07.03.2025 надано до суду відзив на позовну заяву в якій останній заперечував проти задоволення позовних вимог та в обгрунтування відзиву зазначено, що у випадку перевірки земельних ділянок за об'єктом, посилання на норми Закону України від 05.04.2007 № 877-V є безпідставними, оскільки спеціальним Законом у спірних правовідносинах є Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». Вказав, що державними інспекторами Головного управління Держгеокадастру у м. Києві під час безпосереднього виїзду на місцевість було встановлено факт використання частини земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 (як об'єкта перевірки), яка за категорією відноситься до земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням - досліджень і розробок, не за цільовим призначенням, тобто для будівництва багатоквартирного житлового будинку ЖК «411». Отже, твердження Позивача про те, що Припис від 27.07.2021 № 110-ДК/0002Пр/03/01/-21 винесено з порушенням вимог законодавства про проведення відповідного виду перевірок та про те, що у його діях відсутній склад правопорушення щодо нецільового використання земельної ділянки не знайшли свого підтвердження, оскільки всі наявні докази у справі свідчать про наявність такого порушення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 12.05.2021 № 110-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», відповідно до вимог ст.6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Сергієм Мацапулою, Михайлом Горщаром та Марком Фоміним проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки за адресою м. Київ, р-н Святошинський, вул. Академіка Булаховського, 2 (кадастровий номер 8000000000:75:445:0003), яка знаходиться у державній власності в Держави в особі Київської міської державної адміністрації. Дата державної реєстрації речового права - 11.12.2012, та перебуває в користуванні (постійне користування земельною ділянкою) у Інституту технічної теплофізики НАН України.
За результатами перевірки складено Акт перевірки дотримання вимог законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.05.2021 № 110-ДК/0089/АП/09/01/-21.
Перевіркою встановлено, наступне - «Відповідно до даних Державного земельного кадастру земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 знаходиться у державній власності в Держави в особі Київської міської державної адміністрації. Дата державної реєстрації речового права - 11.12.2012, та перебуває в користуванні (постійне користування земельною ділянкою) у Інституту технічної теплофізики НАН України. Дата державної реєстрації речового права - 04.02.2020. Категорія земель - землі житлової та громадської забудови. Вид використання - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд. Цільове призначення - досліджень і розробок.
З виїздом на місце встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 розташовані будівлі Інституту технічної теплофізики НАН України. Земельна ділянка огороджена парканом. На частині земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003, площею 0,70 га ведеться будівництво багатоквартирного житлового будинку ЖК «411».
Крім того, п. а) ч. 1 статті 91 Земельного кодексу України встановлено, що власники земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням.
Згідно статті 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням - невикористання земельної ділянки, крім реалізації науково обґрунтованих проектних рішень, або фактичне використання земельної ділянки, яке не відповідає її цільовому призначенню, встановленому при передачі земельної ділянки у власність чи наданні в користування, в тому числі в оренду, а також недодержання режиму використання земельної ділянки або її частини в разі встановлення обмежень (обтяжень).
Враховуючи вищезазначене, частина земельної ділянки площею 0,70 га, з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 використовується Інститутом технічної теплофізики НАН України не за Цільовим призначенням, встановленим при передачі, чим порушено вимоги п. а) ч. 1 статті 91 Земельного кодексу України, за що відповідно до пункту ґ) ч. 1 статті 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства».
З урахуванням виявлених порушень державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мацапулою Сергієм Валерійовичем винесено припис Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 27.07.2021 року №110ДК/0002Пр/03/01-21 яким приписано - «вжити визначених законодавством України у сфері регулювання земельних відносин заходів щодо приведення земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003, категорія земель - землі житлової та громадської забудови, вид використання - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд, цільове призначення - досліджень і розробок, площею 6,4823 га, що перебуває у постійному користуванні Інституту технічної теплофізики НАН України та використовується останнім не за цільовим призначенням шляхом розроблення відповідної технічної документації із землеустрою щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з внесенням відповідних змін до Державного земельного кадастру.
Позивач не погодившись із вказаними діями відповідача та складеним приписом, позивач звернувся до суду із вказаним позовом.
Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» 19 червня 2003 року № 963-IV визначає правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель і спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
Стаття 2 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначає, що основними завданнями державного контролю за використанням та охороною земель є:
забезпечення додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами земельного законодавства України;
забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони та раціонального використання земель;
запобігання порушенням законодавства України у сфері використання та охорони земель, своєчасне виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення;
забезпечення додержання власниками землі та землекористувачами нормативів у сфері охорони та використання земель, запобігання забрудненню земель та зниженню родючості ґрунтів, погіршенню стану рослинного і тваринного світу, водних та інших природних ресурсів.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» об'єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України.
Земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами, що закріплено уст. 79 Земельного кодексу України.
Згідно ст. 5 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державний контроль за використанням та охороною земель усіх категорій та форм власності здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин. Державний контроль за використанням та охороною земель також здійснюють виконавчі органи сільських, селищних, міських рад у межах повноважень, визначених законом, у разі прийняття відповідною радою рішення про здійснення такого контролю.
Державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Пунктом а) ст. 6 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, належать: здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині:
додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю;
виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням;
додержання вимог земельного законодавства в процесі укладання цивільно-правових угод, передачі у власність, надання у користування, в тому числі в оренду, вилучення (викупу) земельних ділянок;
ведення державного обліку і реєстрації земель, достовірності інформації про земельні ділянки та їх використання;
розміщення, проектування, будівництва та введення в дію об'єктів, що негативно впливають або можуть вплинути на стан земель;
виконання комплексу необхідних заходів щодо захисту земель від ерозії, селів, підтоплення, заболочування, вторинного засолення, переосушення, ущільнення, псування, забруднення, засмічення відходами, заростання бур'янами, чагарниками та дрібноліссям;
дотримання строків своєчасного повернення тимчасово зайнятих земельних ділянок та обов'язкового виконання заходів щодо приведення їх у стан, придатний для використання за призначенням;
виконання умов зняття, збереження і використання родючого шару ґрунту під час проведення гірничодобувних, геологорозвідувальних, будівельних та інших робіт, пов'язаних з порушенням ґрунтового покриву, своєчасного проведення рекультивації порушених земель в обсягах, передбачених робочим проектом землеустрою;
дотримання правил, установленого режиму експлуатації протиерозійних, гідротехнічних споруд, збереження захисних насаджень і межових знаків;
додержання встановленого законодавством порядку визначення та відшкодування втрат лісогосподарського виробництва;
додержання строків розгляду заяв чи клопотань щодо набуття і реалізації прав на землю.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг ґрунтів здійснюються шляхом: проведення перевірок.
Так, відповідно до вимог Земельного кодексу України, законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у м. Києві затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17 листопада 2016 року № 308 (у редакції наказу Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 07 вересня 2020 року № 354), па підставі звернення громадської організації «РЕЙДЕР СТОП» від 26.04.2021 № 781/-21, наказом Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 12.05.2021 № 110-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», наказано здійснити державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності при використанні земельної ділянки, що розташована за адресою м. Київ, р-н Святошинський, вул. Академіка Вулаховського, 2 (кадастровий номер земельної ділянки 8000000000 75 445 0003).
Відповідно до вимог ст. 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
давати обов'язкові для виконання приписи з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов'язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
Як уже зазначалось, на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 12.05.2021 № 110-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності», відповідно до вимог ст.6, 10 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», державним інспектором у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Сергієм Мацапулою, Михайлом Горщаром та Марком Фоміним проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства при використанні земельної ділянки за адресою м. Київ, р-н Святошинський, вул. Академіка Булаховського, 2 (кадастровий номер 8000000000:75:445:0003), яка знаходиться у державній власності в Держави в особі Київської міської державної адміністрації. Дата державної реєстрації речового права - 11.12.2012, та перебуває в користуванні (постійне користування земельною ділянкою) у Інституту технічної теплофізики НАН України.
Таким чином твердження позивача проте, що перевірка повинна була проведена у відповідності до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не знайшли свого підтвердження, тому що наказ Головного управління Держгеокадастру у м. Києві від 12.05.2021 № 110-ДК «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» та зафіксовані в Акті перевірки дотримання вимог законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.05.2021 № 110-ДК/0089/АП/09/01/-21 порушення мають посилання саме на Закон України «Про державний контроль за використанням та охороною земель».
Вищезазначене також узгоджується з правовою позицією викладеною у постановах Верховного Суду від 11.11.2020 по справі № 160/27/19, від 17.09.2019 по справі № 806/1723/18, від 31.03.2021 по справі № 810/4361/18, від 27.01.2022 по справі № 0940/1791/18, від 27.02.2020 по справі № 818/1512/17, від 22.10.2020 по справі № 826/16214/17, від 22.10.2020 по справі № 826/14317/18, від 31.03.2021 по справі № 810/4361/18, від 13.03.2019 по справі № 826/11708/17.
Також, ж метою перевірки вказаних у Акті перевірки обставин, надання пояснень та отримання додаткових документів Позивачу на його електронну адресу направився виклик від 13.07.2021 № 110-ДК/0050/04/01/-21 та а виклик від 21.07.2021 № 110-ДК/0058/04/01/-21, який вручено особисто представнику Інституту технічної теплофізики НАН України разом із Актом перевірки, що спростовує висновки Позивача про те, що він не отримував документів, які стосуються перевірки його земельної ділянки.
26.07.2021 до Головного управління Держгеокадастру у м. Києві надійшли заперечення директора ІТТФ НАН України від 22.07.2021 № 227-31/01-8 щодо результатів проведеної перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 з посиланням на отриманий Інститутом технічної теплофізики НАН України дозвіл на виконання будівельних робіт від 11.12.2020 № ІУ013201207675.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що твердження позивача, що перевірка, за результатами якої відповідачем складено припис, є протиправною, оскільки була проведена за відсутності позивача також є безпідставні.
Суд зазначає, що відсутність позивача під час проведення відповідачем вказаної перевірки не спростовує встановлених фактів порушення земельного законодавства України та не звільняє позивача від обов'язку привести користування земельної ділянки до відповідності вимог Земельного кодексу України.
Стосовно твердження позивача проте, що на земельній ділянці з кадастровим номером: 8000000000:75:445:0003, що розташована за адресою: м. Київ, вул. Булаховського, 2 проводяться будівельні роботи реконструкції експериментального корпусу з з/б конструкцій під багатофункціональний комплекс по АДРЕСА_1 у відповідності до дозволу № ІУ013201207675 від 11.12.2020 року, виданого на підставі розробленої проектно-кошторисної документації, що не потребує зміни цільового призначення земельної ділянки - суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що земельна ділянка за адресою АДРЕСА_1 (кадастровий номер 8000000000:75:445:0003), знаходиться у державній власності в Держави в особі Київської міської державної адміністрації. Дата державної реєстрації речового права - 11.12.2012, та перебуває в користуванні (постійне користування земельною ділянкою) у Інституту технічної теплофізики НАН України.
Так, відповідно до Акту перевірки дотримання вимог законодавства за об'єктом - земельної ділянки від 27.05.2021 № 110-ДК/0089/АП/09/01/-21, державними інспекторами Головного управління Держгеокадастру у м. Києві під час безпосереднього виїзду на місцевість було встановлено факт використання частини земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003 (як об'єкта перевірки), яка за категорією відноситься до земель житлової та громадської забудови з цільовим призначенням - досліджень і розробок, а не за цільовим призначенням - для будівництва багатоквартирного житлового будинку ЖК «411».
Крім того, в дозволі на виконання будівельних робіт від 11.12.2020 № ІУ013201207675, на який посилається позивач, вказано, що здійснюється реконструкція об'єкта за кодом 1122.2 «будинки багатоквартирні підвищеної комфортності, індивідуальні», що не може бути виробничим корпусом інституту.
Згідно статті 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Відповідно до ч.2ст.92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають, зокрема, підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності.
Право постійного користування земельною ділянкою є різновидом права користування землею. Це право полягає у володінні та користуванні земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.
Конституційний Суд України у Рішенні від 22.09.2005р. №5-рп/20005 у справі про постійне користування земельними ділянками відокремив характерні особливості цього правового титулу, а саме:
- право постійного користування є безстроковим (на відміну від права оренди) та може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством;
- права та обов'язки постійних землекористувачів визначені земельним законодавством і не підлягають регулюванню (не можуть бути звужені);
- постійні землекористувачі сплачують податок на землю, розмір якого визначається відповідно до законодавства (на відміну від договірного характеру орендної плати);
- земельні ділянки передаються у постійне користування в порядку відведення безоплатно з наступним посвідченням цього права шляхом видачі державного акта.
Водночас, п. «а)» ч. 1 статті 96 Земельного кодексу України передбачено, що користувачі земельних ділянок зобов'язані забезпечувати використання їх за цільовим призначенням.
Згідно статті 211 ЗК України за невиконання вимог щодо використання земель за цільовим призначенням, громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства.
Тобто, положеннями Земельного кодексу України чітко встановлено, що відповідальність за використання земельних ділянок не за цільовим призначенням несуть в тому числі і землекористувачі (орендарі) таких земельних ділянок.
При цьому, перелік окремих категорій земель за їх цільовим призначенням, які у відповідності до вимог ч. 2 статті 18 Земельного кодексу України, мають особливий правовий режим, вказано у статті 19 Земельного кодексу України, у зв'язку з чим, землі України поділяються на відповідні категорії, зокрема: землі житлової та громадської забудови та ін.
Згідно статті 1 Закону України «Про землеустрій» (у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) цільове призначення земельної ділянки - це використання земельної ділянки за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою в установленому законодавством порядку.
Відповідно до ст. 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об'єктів загального користування.
Процедура внесення змін до відомостей Державного земельного кадастру щодо категорії, цільового призначення та видів її використання встановлена у статтях 21, 26 Закону України «Про Державний земельний кадастр», згідно яких зміни до відомостей Державного земельного кадастру про категорію, цільове призначення та вид використання відповідної земельної ділянки вносяться на підставі заяви власника/ користувача земельної ділянки та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення.
Вказані вище обставини, відомості щодо земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:75:445:0003, які містяться в офіційних джерелах інформації свідчать проте, що Інститут технічної теплофізики НАН України, який є користувачем земельної ділянки використовує частину земельної ділянки в порушення п. а) ч. 1 статті 91 ЗК України, що й стало підставою для винесення оскаржуваного Припису від 27.07.2021 № 110- ДК/0002Пр/03/01/-21 на усунення виявленого порушення.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
У зв'язку з відмовою у задоволенні позову підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України, відсутні.
Керуючись статтями 2, 9, 77, 78, 90, 139, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України,-
Позовну заяву Інститута технічної теплофізики Національної академії наук України (вул. Марії Капніст, буд. 2А, м. Київ, 03057; ІК в ЄДРПОУ 05417118) до Державного інспектора у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотримання вимог законодавства України Головного управління Держгеокадастру у м. Києві - головного спеціаліста відділу державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Мацапули Сергія Валерійовича, Головного управління Держгеокадастру у м. Києві та Київській області (03115, вул. Серпова, 3/14, м. Київ, ІК в ЄДРПОУ 39817550) про визнання протиправним та скасування припису - залишити без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 26 березня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков