26 березня 2025 рокуСправа №160/7539/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши в порядку письмового провадження заяву відповідача-2 - Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про вихід зі спрощеного провадження по адміністративної справи №160/7539/25,
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебуває вищезазначена адміністративна справа за позовною заявою ТОВ «Алекспром» до Державної податкової служби України, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762456/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3269 від 07.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3269 від 07.09.2023 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762459/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3270 від 08.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3270 від 08.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762462/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3271 від 09.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3271 від 09.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762461/32679601 від 12.09.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3272 від 12.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3272 від 12.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762460/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3273 від 14.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3273 від 14.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762457/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3274 від 15.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3274 від 15.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762469/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3275 від 14.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3275 від 14.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації;
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11762468/32679601 від 12.09.2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної №3276 від 15.09.2023 року;
- зобов'язати ДПС України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3276 від 15.09.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних, датою подання до реєстрації.
Ухвалою суду від 17.03.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
До суду 21.03.2025 року від відповідача-2 надійшла заява про вихід зі спрощеного провадження.
В обґрунтування заяви зазначено, що відповідач-2 заперечує проти розгляду справи в порядку спрощеного провадження без виклику сторін, оскільки буде відсутня можливість в разі прийняття рішення судом першої та апеляційної інстанції на користь платника податків, оскаржити його до касаційної інстанції. Також, для повного і всебічного встановлення обставин цієї справи необхідним є детальне дослідження значного обсягу доказів. В зв'язку з чим відповідач-2, просить врахувати значимість справи та забезпечити її розгляд шляхом переходу до загального позовного провадження.
Розглянувши заяву, суд зазначає наступне.
Статтею 1 КАС України визначено, що цей Кодекс визначає юрисдикцію та повноваження адміністративних судів, встановлює порядок здійснення судочинства в адміністративних судах.
Частинами 1-3 статті 12 КАС України передбачено, що адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
При цьому, частиною 4 статті 12 КАС України визначено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах:
1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує сто розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує: для юридичних осіб - п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; для фізичних осіб та фізичних осіб - підприємців - вісімдесят розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
5) щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) щодо оскарження індивідуальних актів Національного банку України, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, Міністерства фінансів України, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, рішень Кабінету Міністрів України, визначених частиною першою статті 266-1 цього Кодексу.
Умови, за яких суд має право розглядати справи у загальному або спрощеному позовному провадженні, визначаються цим Кодексом.
Згідно із частиною 2 статті 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
За змістом частиною 4 цієї статті за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах: 1) щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; 2) щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; 3) про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; 4) щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Отже, цим Кодексом визначено виключні категорії спорів, які не можуть бути розглянуті адміністративним судом в порядку спрощеного позовного провадження.
При цьому, законодавець чітко визначив, що за правилами спрощеного позовного провадження може розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, перелічених у частині 4 статті 12 КАС України та у частині 4 статті 257 КАС України.
Проте, предмет спору у цій справі не віднесений до категорій, перелічених у частині 4 статті 12 КАС України та в частині 4 статті 257 КАС України.
Суд зазначає, що покликання відповідача-2 на значимість справи не може бути сприйняте як належний аргумент для проведення розгляду справи з викликом сторін.
Крім того, законодавець не пов'язує законність та обґрунтованість судового рішення з викликом сторін у судове засідання.
Разом з тим, суд також звертає увагу відповідача-2 на те, що Практика Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) з питань гарантій публічного характеру провадження у судових органах в контексті пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція), свідчить про те, що публічний розгляд справи може бути виправданим не у кожному випадку (рішення від 08 грудня 1983 року у справі Ахеn v. Germany, заява №8273/78, рішення від 25.04.2002 рокуAssalino contre le Portugal, заява №64336/01). Так, y випадках, коли мають бути вирішені тільки питання права, то розгляд письмових заяв, на думку ЄСПЛ, є доцільнішим, ніж усні слухання, і розгляд справи на основі письмових доказів є достатнім. Заявник (не в одній із зазначених справ) не надав переконливих доказів на користь того, що для забезпечення справедливого судового розгляду після обміну письмовими заявами необхідно було провести також усні слухання. Зрештою, у певних випадках влада має право брати до уваги міркування ефективності й економії. Зокрема, коли фактичні обставини не є предметом спору, а питання права не становлять особливої складності, та обставина, що відкритий розгляд не проводився, не є порушенням вимоги пункту 1 статті 6 Конвенції про проведення публічного розгляду справи.
З урахуванням предмету спору, звертаючи увагу на те, що справа не належить до категорій справ, розгляд яких здійснюється виключно за правилами загального позовного провадження та/або які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження, та враховуючи, що відповідно до вимог статті 47 КАС України, сторони не позбавлені права подати будь-які письмові пояснення та докази в підтвердження власної позиції, заява відповідача-2 є необґрунтованою та не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 12, 248, 257, 260, 262 КАС України, суд,
Заяву відповідача-2 - Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про вихід зі спрощеного провадження по адміністративної справи №160/7539/25 - залишити без задоволення.
Відповідно до ст.256 КАС України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та окремо оскарженню не підлягає.
Суддя К.С. Кучма