Постанова від 24.03.2025 по справі 468/474/25

Справа №468/474/25

3/468/256/25

БАШТАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24.03.2025 року суддя Баштанського районного суду Миколаївської області Муругов В.В., за участю секретаря Рафальської К.В., прокурора Маковецького Є.В. (в режимі відеоконференції), розглянувши справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ), проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , старшого офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 ,

про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 якстарший офіцер мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 і суб'єкт відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, був зобов'язаний до 31.03.2024 року включно подати щорічну декларацію за 2021 рік, але подав її лише 16.07.2024 року без поважних причин.

ОСОБА_1 в суді пояснив, що за місцем служби їм спочатку роз'яснили, що мобілізовані військовослужбовці не були зобов'язані подавати декларацію за 2021 рік, а потім влітку 2024 року повідомили про необхідність подання такої декларації. Після завершення службового розслідування і до лютого 2025 року до нього ніхто не звертався з питання несвоєчасного подання декларації за 2021 рік. В поданому до суду письмовому клопотанні ОСОБА_1 просив закрити провадження у зв'язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення, оскільки з часу подання відповідної декларації 16.07.2024 року не були вжиті передбачені законом заходи щодо своєчасного повідомлення уповноваженого суб'єкта у сфері протидії корупції, внаслідок чого УСР в Миколаївській області склало протокол лише 28.02.2025 року.

Прокурор зробив висновок про наявність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та про те, що з часу вчинення правопорушення та часу його виявлення не спливли строки накладення адміністративного стягнення.

Вислухавши пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали, що знаходяться в справі (рапорти, скрін-шот з Єдиного державного реєстру декларацій (ІПН - 2509413910), скрін-шот «Акредитований центр сертифікації ключів - ПриватБанк» (ІПН - 2509413910), повідомлення № 781, лист про надання інформації та копій документів, копію відповіді на лист від 19.02.2025 року № 948/10/159, довідку про проходження військової служби, витяг із наказу від 25.02.2022 року, витяг із наказу від 13.11.2023 року № 272, копію функціональних обов'язків від 01.06.2024 року, копію відомості, копію листа № 2/1832 від 17.02.2025 року, відповідь на запит № 177 від 15.03.2024 року, копію листа № 582 від 26.04.2024 року, копію листа №22/3-79 вих-21 від 18.03.2021 року, копію листа № 04-18/10-1584 від 11.09.2022 року, копію листа № 95-17/173/5/17 від 30.05.2017 року, копію наказу № 332 о/с від 17.05.2024 року, копію довідки від 03.03.2025 року; копію акту планової перевірки від 26.06.2024 року, копію повідомлення ІНФОРМАЦІЯ_3 від 04.07.2024 року; витяг з наказу №323 від 23.07.2024 року, скрін-шот з Єдиного державного реєстру декларацій (ІПН - НОМЕР_1 )), суддя приходить до висновку про винуватість ОСОБА_1 в інкримінованому йому правопорушенні.

Своїми діями особа, відносно якої складено протокол, вчинила правопорушення, передбачене ст. 172-6 ч. 1 КУпАП.

Частина перша статті 172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Так, відповідно до п.п. «г» п.2 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є військові посадові особи Збройних Сил України, до яких, зважаючи на ч. 12 ст. 6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» і посаду, яку займає ОСОБА_1 (старшого офіцера мобілізаційного відділення ІНФОРМАЦІЯ_2 ), відноситься і він.

Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1,підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування(далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Відповідно до ч.7 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 зобов'язаний подавати відповідну декларацію щорічно.

При цьому, оскільки він розпочав відповідну службу 25.02.2022 року, то першою для нього щорічною декларацією за минулий рік була саме декларація за 2021 рік до 31 березня 2024 року включно.

Проте, як вбачається із даних витягу з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16 липня 2024 року о 15 год. 05 хв., подавши декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, хоча повинен був її подати не пізніше 00.00 год. 01 квітня 2024 року.

Заявлені ним причини такого несвоєчасного подання декларації (надання йому помилкових роз'яснень за місцем служби) не є поважними з точки зору закону, оскільки відповідно до ст. 68 Конституції України незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності, натомість відповідні рекомендаційні роз'яснення щодо застосування положень Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до ст. 11 цього Закону належить виключно до повноважень НАЗК.

За таких обставин в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, оскільки він несвоєчасно без поважних причин подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік.

При цьому в даній справі не спливли строки притягнення до адміністративної відповідальності.

Відповідно до ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.

Адміністративне правопорушення щодо несвоєчасного подання декларації вчинене ОСОБА_1 16.07.2024 року і з того часу не минуло двох років.

Також, як слідує з матеріалів справи, відповідний уповноважений суб'єкт у сфері протидії корупції отримав повідомлення про несвоєчасне подання ОСОБА_1 декларації не раніше 10.02.2025 року (дати направлення такого повідомлення Південним відділом з питань запобігання та виявлення корупції Міністерства оборони України) і з того часу не минуло шести місяців.

Враховуючи особу ОСОБА_1 , який вперше притягується до адміністративної відповідальності, обставини вчинення правопорушення - вважаю за доцільне застосувати до ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальних межах, визначених санкцією відповідної статті.

Згідно з п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.

Вказане положення закону не містить вказівки, що такі військовослужбовці у відповідних справах звільняються від сплати судового збору лише, якщо вони є заявниками чи позивачами у справі, отже таке звільнення від сплати судового збору поширюється на військовослужбовців, які мають будь-який процесуальний статус у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків, в тому числі і статус особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Оскільки дана справа стосується несвоєчасного подання військовослужбовцем відповідної декларації, обов'язок подання якої виник у нього саме у зв'язку із проходженням військової служби, тобто справа пов'язана з виконанням військовослужбовцем військового обов'язку, то відсутні підстави для стягнення в даному випадку з військовослужбовця судового збору.

На підставі викладеного та ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, керуючись ст.ст. 252,280,283,284,285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 притягнути до адміністративної відповідальності за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП і накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян в сумі 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.

Скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.

СУДДЯ: