25.03.2025м. СумиСправа № 920/1445/24
м. Суми
Господарський суд Сумської області у складі судді Вдовенко Д.В.,
за участю секретаря судового засідання Кириченко-Шелест А.Г.,
Розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу № 920/1445/24
за позовом Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (Кловський узвіз, буд. 9/1, м. Київ, 01021)
до відповідача Державного професійно-технічного навчального закладу «Путивльський професійний ліцей» (вул. Богдана Хмельницького, буд. 20, м. Путивль, Сумська область, 41500)
про стягнення 149 985 грн 54 коп.,
представники учасників справи:
від позивача - Кухтик В.М.
від відповідача - не з'явився;
Позивач подав позовну заяву, в якій просить суд стягнути з відповідача 149 985 грн 54 коп., в тому числі: 125 614 грн. 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року, 5744 грн 56 коп. 3% річних, 18 626 грн 18 коп. інфляційних втрат.
Позивач відповідно до ст. 81 ГПК України просить суд витребувати у Акціонерного товариства «Сумигаз»: копію акту розподілу природного газу за листопад 2016 року по Державному професійно-технічному навчальному закладу «Путивльський професійний ліцей»; копію розгорнутого додатку до алокації звіту ПАТ «Сумигаз» про фактичні обсяги розподілу природного газу по постачальниках за листопад 2016 року; копію звіту про поділ фактичного обсягу природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Сумигаз» за листопад 2016 року.
Ухвалою від 09.12.2024 господарський суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 920/1445/24; призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 09.01.2025, 12:30; надав відповідачу п'ятнадцятиденний строк з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням вимог ст. 165 ГПК України; надав позивачу семиденний строк з дня отримання відзиву на позовну заяву для подання відповіді на відзив відповідно до ст. 166 ГПК України; надав відповідачу семиденний строк з дня отримання відповіді на відзив для подання заперечення відповідно до ст. 167 ГПК України. Клопотання позивача про витребування доказів (викладене у п. 1 прохальної частини позовної заяви) суд призначив до розгляду у судовому засіданні.
Відповідно до ст. 252 ГПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.
Ухвалою від 18.12.2024 господарський суд задовольнив заяву представника позивача (вх. № 5449 від 18.12.2024) про участь у судовому засіданні у справі № 920/1445/24 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Копія ухвали суду від 09.12.2024 доставлена до електронного кабінету відповідача 09.12.2024, що підтверджується довідкою Господарського суду Сумської області.
24.12.2024 відповідач подав відзив на позовну заяву (вх. № 4108 від 24.12.2024), в якому просить суд витребувати у позивача оригінал акта № 11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016; відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що відбір природного газу у листопаді 2016 року з газотранспортної системи в обсязі 42,363 тис.куб.м. ДПТНЗ "Путивльський професійний ліцей" не здійснювало. Інформація ПАТ "Сумигаз" відповідно до реєстру обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з НАК "Нафтогаз України, не відповідає дійсності в частині використання 42,363 тис.куб.м. Згідно місячного звіту про газопостачання за листопад 2016 року ПАТ "Сумигаз" вказувало про газопостачання в обсязі 34 531,134 куб.м., а не 42,363 тис.куб.м. + 8,000 тис.куб.м.= 50,363 тис.куб.м. як вбачається із наданого позивачем реєстру. ДПТНЗ "Путивльський професійний ліцей" не погоджувався з визначенням 34 531,134 куб.м. місячного обсягу поданого (прийнятого) у листопаді 2016 року природного газу, не підписав місячний звіт про газопостачання за листопад 2016 року та заявив про це оператору газорозподільчих мереж ПАТ "Сумигаз" листами за вих. №593 від 05.12.2016 року та за вих. №603 від 08.12.2016 року. Відповідач не визнає факт укладання та підписання акту №11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016 року; заявляє, що цей акт викликає сумнів з приводу його достовірності, містить ознаки підробки. У спірний період діяли такі укладені відповідачем договори щодо постачання природного газу: договір на постачання природного газу для потреб непобутових споживачів №114102F7BXBB076 від 18.07.2016 року з постачальником ТОВ "СУМИГАЗ ЗБУТ", за яким у листопаді 2016 року ДПТНЗ "Путивльський професійний ліцей" було поставлено 10,511 тис.куб.м. природного газу; договір постачання природного газу №00381/16-ТЕ-29 від 30.11.2016, з постачальником ПАТ "НАК "Нафтогаз України", предметом якого було постачання природного газу у листопаді 2016 року в обсязі 8,0 тис.куб.м. Таким чином відповідачем всього спожито природного газу у листопаді 2016 року 18,511 тис.куб.м. ДПТНЗ "Путивльський професійний ліцей" ніколи не був та не є учасником процедури врегулювання заборгованості в розумінні Закону № 1730. Позивачем не доведено, що відповідач є суб'єктом, визначеним у статті 8 Закону № 1730 у редакції Закону № 1639-IX, має заборгованість за відбір газу без поданих постачальником газу номінацій, а також факт бездоговірного відбору природного газу та його обсяг у спірному періоді. Закон № 1639-IX не змінює початок перебігу позовної давності та тривалість позовної давності. Закінчення строків позовної давності відбулось у грудні 2019 року, тобто до прийняття та набрання чинності Закону № 1639-IX. Позивач не надав належних та допустимих доказів того, що він не отримав за листопад 2016 року від постачальників компенсацію вартості спірних обсягів природного газу як плату за небаланси в порядку, передбаченому умовами укладених між ними договорів транспортування природного газу та Кодексом газотранспортної системи, затвердженим Постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2493, а отже задоволення даного позову може стати наслідком подвійного стягнення позивачем оплати по суті за той самий газ. Відповідно до частини 3 статті 8 Закону № 1730 у редакції Закону № 1639-IX обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання. АТ "Укртрансгаз" як оператор газотранспортної системи не надало ані алокацій, ані звітів оператора газорозподільних систем, отриманих від оператора газорозподільної системи ПАТ "Сумигаз".
02.01.2025 позивач подав відповідь на відзив (вх. № 2 від 02.01.2025), в якій підтримує позовні вимоги. Позивач зазначає, що як рішенням Господарського суду Сумської області від 15.02.2018 у справі №920/1224/17 про стягнення з відповідача вартості послуг транспортування природного газу за листопад 2016 року в обсязі 42,363 тис.куб.м. на користь АТ «Укртрансгаз», так і рішенням Господарського суду Сумської області від 21.12.2017 у справі № 920/1155/17 про стягнення з відповідача вартості послуг з розподілу природного газу за листопад 2016 року в обсязі 42,363 тис.куб.м., судами встановлено обсяг спожитого газу. Судові рішення у справах №920/1155/17 та №920/1224/17, які набрали законної сили, не можуть бути поставлені під сумнів, обставини, встановлені даними судовими рішеннями повторного доведення не потребують, а інші рішення, в тому числі й у даній справі, не можуть суперечити судовому рішенню, яке набрало законної сили. Посилання відповідача на планові обсяги постачання природного газу, встановлені у договорі №00381/16-ТЕ-29 від 30.11.2016 з НАК «Нафтогаз України», не є підтвердженням постачання 8,0 тис.куб.м. без відповідного акту приймання-передачі природного газу. Предметом розгляду справи №920/1445/24 є компенсація несанкціонованого відбору, здійсненого за межами договірних відносин з постачання газу. АТ «Укртрансгаз» не є постачальником природного газу та позовні вимоги не ґрунтуються на договорі, зокрема, заявлена до стягнення сума не є заборгованістю за поставлений природний газ, яка підлягає врегулюванню на підставі ст. 5 Закону № 1730, а є саме сумою компенсації вартості несанкціоновано відібраного відповідачем природного газу за межами договірних відносин з його постачальником, обов'язок здійснити яку визначено у ст. 8 цього Закону. Закон не передбачає можливість укладання будь-якого договору реструктуризації належної компенсації за несанкціонований відбір; сума компенсації вже розстрочена імперативною нормою Закону. З набранням чинності ч. 2 ст. 8 Закону № 1730, законодавцем запроваджено механізм врегулювання несанкціонованого відбору природного газу за період з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року, на підставі чого між сторонами виникли правовідносини, зокрема, обов'язок здійснювати щомісяця компенсацію у відповідача виникає саме з 01.10.2021, тобто лише через місяць 01.11.2021 настає строк виконання обов'язку щодо першого платежу та починається перебіг трирічного строку позовної давності, аналогічним чином обчислюється строк і щодо наступних щомісячних платежів.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв'язку з тим, що з 11 год. 57 хв. до 15 год. 33 хв. 09.01.2025 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 09.01.2025 не відбулось.
Ухвалою від 10.01.2025 господарський суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 28.01.2025, 12:45; забезпечив участь представника позивача у судовому засіданні 28.01.2025 о 12 год. 45 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв'язку з тим, що з 11 год. 17 хв. до 15 год. 34 хв. 28.01.2025 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 28.01.2025 не відбулось.
Ухвалою від 29.01.2025 господарський суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 13.02.2025, 11:00; забезпечив участь представника позивача у судовому засіданні 13.02.2025 об 11 год. 00 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв'язку з тим, що з 10 год. 15 хв. до 13 год. 48 хв. 13.02.2025 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 13.02.2025 не відбулось.
Ухвалою від 14.02.2025 господарський суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 19.02.2025, 14:15; забезпечив участь представника позивача у судовому засіданні 19.02.2025 о 14 год. 15 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
Через загрозу безпеці учасників справи та працівників суду, у зв'язку з тим, що з 09 год. 55 хв. до 17 год. 08 хв. 19.02.2025 у Сумській області була оголошена повітряна тривога (повідомлення Telegram - каналу, що інформує про повітряну тривогу "Тривога. Сумська область"), судове засідання у справі 19.02.2025 не відбулось.
Ухвалою від 19.02.2025 господарський суд призначив судове засідання для розгляду справи по суті на 13.03.2025, 12:00; забезпечив участь представника позивача у судовому засіданні 13.03.2025 о 12 год. 00 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
У судовому засіданні 13.03.2025, за участю представника позивача, суд, розглянувши клопотання позивача про витребування доказів, постановив протокольну ухвалу про відмову у задоволенні клопотання за його необґрунтованістю; розглянувши клопотання відповідача про витребування оригіналу акта, відповідно до ч.6 ст. 91 ГПК України, постановив протокольну ухвалу про зобов'язання позивача надати суду для огляду в судовому засіданні оригінал акта № 11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016 у строк до 24.03.2025 включно; протокольну ухвалу про відкладення розгляду справи по суті на 25.03.2025, 12-30; протокольну ухвалу про забезпечення участі представника позивача у судовому засіданні 25.03.2025 о 12 год. 30 хв. в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду за допомогою підсистеми відеоконференцзв'язку ЄСІТС.
20.03.2025 позивач на виконання ухвали суду згідно з клопотанням (вх. № 1627 від 20.03.2025) надав суду для огляду оригінал акта № 11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016, який просить суд повернути після дослідження у судовому засіданні.
Відповідач у судове засідання 25.03.2025 не з'явився. У судовому засіданні 25.03.2025 суд оглянув оригінал акту № 11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016, який за своїм змістом відповідає наявній в матеріалах справи копії щодо обсягів транспортування, тарифу, вартості послуг. Оригінал акту, на відміну від копії, крім підпису зі сторони відповідача, містить також прізвище, ініціали особи, що підписала акт від Державного професійно-технічного навчального закладу «Путивльський професійний ліцей» та печатку закладу.
Враховуючи достатність часу, наданого сторонам для подання доказів в обґрунтування своїх позицій по справі, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивності господарського процесу, господарський суд, в межах наданих йому повноважень, створив належні умови для реалізації учасниками процесу своїх прав.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов таких висновків.
Акціонерне товариство «Укртрансгаз» до 31.12.2019 було оператором газотранспортної системи - суб'єктом господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників) (п. 19 ч. 1 cт. 1 Законом України «Про ринок природного газу»).
Державний професійно-технічний навчальний заклад «Путивльський професійний ліцей» є споживачем - юридичною особою, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу або використання в якості сировини (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу»).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.10.2016 № 742-р «Деякі питання опалювального сезону 2016/17» покладено на НАК «Нафтогаз України» обов'язок забезпечити протягом опалювальних сезонів 2016/17 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.
ДПТНЗ «Путивльський професійний ліцей» є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу», оскільки є споживачем, приєднаним до газорозподільної системи, та здійснює надання важливих суспільних послуг.
Для здійснення діяльності відповідач використовував природний газ відповідно до «Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015.
30.11.2016 між ПАТ «НАК «Нафтогаз України» та відповідачем, керуючись Законом України «Про ринок природного газу», постановою Кабінету Міністрів України № 758 від 01.10.2015, укладений договір постачання природного газу № 00381/16-ТЕ-29 відповідно до умов якого ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зобов'язалося поставити відповідачу у 2016 році природний газ виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню. Договір набуває чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, поширює дію на відносини, що фактично склалися між сторонами з 1 листопада 2016 року. У п. 2.1. договору визначений, в тому числі, плановий обсяг постачання на листопад 2016 року - 8,0 тис.куб.м.
Позивач вказує на відсутність поданих номінацій АТ «НАК «Нафтогаз України» у спірний період для ДПТНЗ «Путивльський професійний ліцей», а також відсутність будь-якого замовника послуг транспортування та фактичної передачі в порядку, визначеному Кодексом ГТС будь-яким суб'єктом ринку природного газу (зокрема будь-яким постачальником) в обсязі 42,363 тис. м. куб у листопаді 2016 року на вході до газотранспортної системи для його подальшого транспортування для відповідача. Обсяги відбору відповідачем природного газу підтверджуються реєстром обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» по газорозподільним мережам ПАТ «Сумигаз» в листопаді 2016 року, в розрізі кінцевих споживачів, актом №11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016 наданих послуг транспортування природного газу, що підписаний сторонами; рішенням Господарського суду Сумської області від 15.02.2018 у справі №920/1224/17.
Вказуючи на приписи ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», позивач стверджує, що на відповідача покладено обов'язок протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних у листопаді 2016 року без номінацій обсягів природного газу.
Позивачем здійснений розрахунок вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу у листопаді 2016 року у розмірі 42,363 тис. м. куб за цінами реалізації природного газу по категоріям споживачів загалом, що складає 251 229 грн. 54 коп. Вказану заборгованість відповідач зобов'язаний сплатити протягом 72 місяців, починаючи з жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами. Розмір щомісячної оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 3489 грн 30 коп. Станом на 24.10.2024 строк оплати (за 10.2021 - 09.2024) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, а тому відповідач зобов'язаний сплатити 125 614 грн. 80 коп. (3489,30х36 платежів).
Оскільки відповідач не компенсував позивачу вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року в порушення положень чинного законодавства позивач просить суд стягнути з відповідача 125 614 грн. 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року, а також, на підставі ч. 2 ст. 625 ЦК України 5744 грн 56 коп. 3% річних, 18 626 грн 18 коп. інфляційних втрат, виходячи з суми зобов'язання за кожен місяць, строк виконання якого настав.
Відносини, які виникли між сторонами, врегульовані приписами Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України, Закону України «Про ринок природного газу», Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 30 вересня 2015 року № 2493 (надалі - Кодекс ГТС).
Згідно з пунктом 5 глави 1 розділу I Кодексу ГТС у редакції на час виникнення спірних правовідносин номінацією визнається заявка замовника послуг транспортування, надана оператору газотранспортної системи стосовно обсягів природного газу, які будуть подані замовником послуг транспортування протягом доби до газотранспортної системи в точках входу та відібрані з газотранспортної системи в точках виходу, у тому числі у розрізі контрагентів (споживачів) замовника та їх точок комерційного обліку (за необхідності). Несанкціонований відбір природного газу - відбір природного газу: за відсутності по суб'єкту ринку природного газу підтвердженої номінації (підтвердженого обсягу природного газу) на відповідний розрахунковий період; без укладення відповідного договору з постачальником; шляхом самовільного під'єднання та/або з навмисно пошкодженими приладами обліку природного газу або поза охопленням приладами обліку; шляхом самовільного відновлення споживання природного газу
Відповідно до пункту 1 глави І розділу 3 Кодексу ГТС оператор газотранспортної системи на підставі договору транспортування природного газу та згідно з умовами, визначеними в цьому Кодексі, надає суб'єктам ринку природного газу послуги транспортування природного газу газотранспортною системою в межах договірних потужностей та підтверджених номінацій.
Отже, подання та підтвердження номінацій є необхідною передумовою для споживання природного газу.
Зазначене мотивовано тим, що газотранспортна система є технологічним комплексом, до якого входить окремий магістральний газопровід з усіма об'єктами і спорудами, пов'язаними з ним єдиним технологічним процесом, або кілька таких газопроводів, якими здійснюється транспортування природного газу від точки (точок) входу до точки (точок) виходу (частина 1 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу»). А функції з транспортування, розподілу та постачання природного газу розділені між різними суб'єктами ринку. Зазначене зумовлює необхідність координації та співпраці таких суб'єктів.
До 31.12.2019 (часу створення та початку функціонування окремого суб'єкта на ринку природного газу України оператора ГТС) позивач виконував функції оператора ГТС, який здійснював діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).
Частиною 1 статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб'єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов'язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Такі спеціальні обов'язки визначені Кабінетом Міністрів України, в тому числі у постанові від 01.10.2015 № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)».
Відповідно до положень вказаної постанови, ПАТ «НАК «Нафтогаз України» зобов'язано постачати природний газ виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів. До таких виробників у спірний період належав і відповідач, про що свідчить укладений між відповідачем та ПАТ «НАК «Нафтогаз України» договір № 00381/16-ТЕ-29 постачання природного газу виключно для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню.
Поряд з цим, постачання природного газу повинно було відбуватися з урахуванням вимог, які визначалися чинними нормативно-правовими актами: Законом України «Про ринок природного газу» та Кодексом ГТС.
З метою запровадження комплексу організаційних та економічних заходів, спрямованих на забезпечення сталого функціонування теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення, в Україні ухвалено Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» від 03.11.2016 № 1730-VIII (надалі - Закон № 1730), а згодом Закон України «Про заходи, спрямовані на подолання кризових явищ та забезпечення фінансової стабільності на ринку природного газу» від 14.07.2021 № 1639-IX (надалі - Закон № 1639).
За змістом Закону № 1730 заборгованістю, що підлягає врегулюванню відповідно до цього Закону, є, зокрема кредиторська заборгованість теплопостачальних та теплогенеруючих організацій перед постачальником природного газу, операторами газорозподільних систем, оператором газотранспортної системи та особою, що виконувала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, за спожитий природний газ, використаний для виробництва теплової та електричної енергії (у тому числі за договорами купівлі-продажу природного газу для власних потреб, що був використаний виключно для виробництва теплової та електричної енергії), надання послуг з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, послуг з постачання теплової енергії та постачання гарячої води (у тому числі у разі заміни сторони у зобов'язанні та/або у разі правонаступництва), а також послуги з його розподілу і транспортування.
Відповідно до Закону № 1730 дія цього Закону поширюється на відносини із врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій за спожитий природний газ та інші енергоносії та послуги з розподілу і транспортування природного газу, теплову енергію, послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, а також підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиту електричну енергію, послуги з її розподілу/передачі, за питну воду, придбану з метою її подальшої реалізації споживачам, та/або за очищення стічних вод іншими підприємствами централізованого водопостачання і водовідведення.
Законом № 1639 внесені зміни до Закону № 1730, зокрема, розширивши сферу його дії, у тому числі шляхом доповнення статтею 8.
Відповідно до частини другої 8 Закону № 1730, у редакції Закону № 1639, підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих номінацій, зобов'язані протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положенням про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинних протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Згідно з цією нормою в редакції Закону № 2479-IX від 29.07.2022 підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість: відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів; послуг транспортування відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами, встановленими постановами Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, чинними протягом періоду таких відборів.
Аналіз наведених приписів дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування положень статті 8 цього Закону є: 1) учасниками процедури мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води) та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 включно; 2) заборгованість складається з вартості об'ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів; 3) період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015-31.12.2019; 4) строк оплати настав з 01.10.2021.
Суд встановив, що відбір відповідачем природного газу у листопаді 2016 року у кількості 42,363 тис. м. куб для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню відбувся без поданих постачальником газу (ПАТ "НАК "Нафтогаз України") номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів у спірний період.
Зазначені обставини підтверджуються належними доказами, зокрема інформацією ПАТ "НАК "Нафтогаз України" щодо номінацій постачання обсягів природного газу підприємствам теплоенергетики по прямих договорах "НАК "Нафтогаз України" для виробництва теплової енергії для надання послуг з опалення та постачання гарячої води населенню та виробництва теплової енергії для релігійних організації в межах спеціальних обов'язків, покладених на "НАК "Нафтогаз України" згідно з постановою КМУ від 01.10.2015 № 758, реєстром обсягів природного газу, що були використані споживачами по договорах з НАК «Нафтогаз України» по газорозподільним мережам ПАТ «Сумигаз» в листопаді 2016 року, в розрізі кінцевих споживачів.
Також обсяг протранспортованого природного газу у кількості 42,363 тис. м. куб зафіксований сторонами в акті №11-16-1611000021/sum/2016/6079 від 30.11.2016 наданих послуг транспортування природного газу вартістю 9948 грн 53 коп, що підписаний позивачем та відповідачем (оригінал акту досліджений судом в судовому засіданні 25.03.2025).
Суд встановив, що позивач у 2017 році звертався до відповідача із позовом про стягнення з відповідача заборгованості за договором на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № SUM/2016/6079/1611000021 від 01.11.2016, укладеним між сторонами, в тому числі за листопад 2016 року.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 15.02.2018 у справі №920/1224/17 за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі Філії «Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз» Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» до відповідача - Державного професійно-технічного навчального закладу «Путивльський професійний ліцей» про стягнення 17221,48 грн. на підставі договору на транспортування природного газу магістральними трубопроводами № SUM/2016/6079/1611000021 від 01.11.2016, позов був задоволений, з Державного професійно-технічного навчального закладу «Путивльський професійний ліцей» на користь Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» в особі Філії «Управління магістральних газопроводів «Київтрансгаз» Публічного акціонерного товариства «Укртрансгаз» стягнуто, в тому числі, заборгованість за послуги транспортування природного газу для відповідача у листопаді 2016 року в обсязі 42,363 тис. куб.м. У цій справі відповідач визнав позовні вимоги позивача в повному обсязі.
Відповідач не спростував належними доказами факту відбору природного газу в обсязі 42,363 тис. м. куб без номінацій та за відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів у спірний період. Наданий відповідачем місячний звіт про газоспоживання за листопад 2016 року не підписаний; звернення відповідача до ПАТ «Сумигаз» щодо внесення корективів у розрахунки за листопад 2016 року, за відсутності доказів вчинення таких дій оператором розподілу, не підтверджують обсягів відібраного природного газу, на які вказує відповідач. Суд також зазначає, що відповідач не подав підписаного акту приймання-передачі природного газу з ПАТ "НАК "Нафтогаз України" за листопад 2016 року за договором № 00381/16-ТЕ-29, доказів оплати природного газу відповідно до договору.
Згідно зі ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Суд встановив, що у відповідача виникли зобов'язання, передбачені ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», вимоги якого є обов'язковими, а саме відповідач зобов'язаний протягом 72 місяців, починаючи з 01.10.2021, щомісяця рівними частинами компенсувати позивачу вартість відібраних у листопаді 2016 року без номінацій обсягів природного газу.
Згідно з розрахунком позивача вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу у спірному періоді у кількості 42,363 тис. куб. м. становить 251 229 грн 54 коп., виходячи з ціни на природний газ для виробників теплової енергії у листопаді 2016 року за категорією споживачів «населення» в розмірі 4942 грн без ПДВ та без врахування тарифу на транспортування за 1 тис. м.куб, а також податку на додану вартість 20% (п. 5.2. договору № 00381/16-ТЕ-29 від 30.11.2016, інформація АТ «НАК «Нафтогаз України» у листі від 22.11.2021). Щомісячний платіж складає 3489,30 грн (251229,54 грн /72 місяця). Станом на дату звернення позивача з позовом до суду настав строк виконання зобов'язання на суму 125 614 грн 80 коп. за період з жовтня 2021 року до вересня 2024 року (3489,30х36 платежів).
Відповідач не сплатив вартості відібраного у листопаді 2016 року без номінацій природного газу ані ПАТ «НАК «Нафтогаз України», ані АТ «Укртрансгаз», такі докази відсутні в матеріалах справи. Заборгованість становить 125 614 грн. 80 коп. за період з жовтня 2021 року до вересня 2024 року.
За цих обставин суд вважає правомірними та обґрунтованими вимоги позивача про стягнення з відповідача 125 614 грн. 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року.
Поряд з цим, щодо посилань відповідача на ст.58 Конституції України суд зазначає, що за приписами вказаної норми закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
У рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 №1-7/99 у справі за конституційним зверненням Національного банку України щодо офіційного тлумачення положення ч.1 ст. 58 Конституції України (справа про зворотну дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) було зроблено висновок про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи, треба розуміти так, що воно стосується людини і громадянина (фізичної особи), а не юридичної особи.
Водночас, схожі за змістом норми містяться і в статті 5 Цивільного кодексу України: акти цивільного законодавства регулюють відносини, які виникли з дня набрання ними чинності. Акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, крім випадків, коли він пом'якшує або скасовує цивільну відповідальність особи. Якщо цивільні відносини виникли раніше і регулювалися актом цивільного законодавства, який втратив чинність, новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
Правова визначеність як елемент верховенства права не передбачає заборони на зміну нормативно-правового регулювання. На думку Конституційного Суду України, особи розраховують на стабільність та усталеність юридичного регулювання, тому часті та непередбачувані зміни законодавства перешкоджають ефективній реалізації ними прав і свобод, а також підривають довіру до органів державної влади, їх посадових і службових осіб. Однак, очікування осіб не можуть впливати на внесення змін до законів та інших нормативно-правових актів (абзац 4 п. 4.1 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018).
У цій справі відносини з відбору природного газу без поданих номінацій виникли та існували до моменту ухвалення Закону № 1639 та залишалися неврегульованими до часу ухвалення останнього. Відповідач, знаючи, що спожив природний газ без номінацій, при цьому нікому не сплативши за нього коштів (такі докази в матеріалах справи відсутні), навпаки повинен був розуміти та розраховувати на врегулювання такої ситуації (в тому числі законодавче).
З урахуванням наведеного, суд вважає, що ч. 2 ст.8 Закону № 1730 не суперечить ч.1 ст. 58 Конституції України та не порушує такий елемент верховенства права, як правова визначеність.
Щодо застосування строків позовної давності, суд відзначає таке.
Відповідно до ст. 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно зі ст. 257 ЦК України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.
У свою чергу ч. 5 ст. 261 ЦК України передбачає, що за зобов'язаннями з визначеним строком виконання перебіг позовної давності починається зі спливом строку виконання.
Зобов'язання підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води виникло з імперативної норми Закону України № 1730, а саме ч. 2 ст. 8 цього Закону, в якому вказано, що такі підприємства, які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов'язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акту звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу.
Таким чином, у таких підприємств та організацій в силу імперативної норми Закону виникли відповідні зобов'язання компенсувати (оплатити) вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу лише з 01.10.2021 року, тобто зі строком оплати компенсації за жовтень 2021 року до 01.11.2021.
У зв'язку з військовою агресією рф проти України, Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. У зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф проти України строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався і діє дотепер.
Відповідно до п. 19 Прикінцевих та перехідних положень ЦК України у період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, перебіг позовної давності, визначений цим Кодексом, зупиняється на строк дії такого стану.
З урахуванням викладеного, позивач звернувся з позовними вимогами у межах позовної давності.
Відповідно до ч.2 ст.625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Як вже зазначив суд, частина 2 статті 8 Закону №1730 визначає обов'язок споживача природного газу зі сплати грошових коштів та встановлює графік такої сплати - щомісяця рівними частинами упродовж 72 місяців.
Відповідно до розрахунку позивача, за прострочення сплати щомісячних платежів позивач нарахував відповідачу 5744 грн 56 коп. 3% річних, 18 626 грн 18 коп. інфляційних втрат, виходячи з суми зобов'язання за кожен місяць, строк виконання якого настав.
Враховуючи встановлений судом факт неналежного виконання відповідачем зобов'язань щодо компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року у порядку та строки визначені законом, суд вважає правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню вимоги позивача про стягнення з відповідача 125 614 грн. 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року, 5744 грн 56 коп. 3% річних, 18 626 грн 18 коп. інфляційних втрат.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 ГПК України витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача.
Керуючись ст. 2, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з Державного професійно-технічного навчального закладу «Путивльський професійний ліцей» (вул. Богдана Хмельницького, буд. 20, м. Путивль, Сумська область, 41500, код ЄДРПОУ 02547429) на користь Акціонерного товариства «Укртрансгаз» (Кловський узвіз, буд. 9/1, м. Київ, 01021, код ЄДРПОУ 30019801) 125 614 грн. 80 коп. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за листопад 2016 року, 5744 грн 56 коп. 3% річних, 18 626 грн 18 коп. інфляційних втрат, 2422 грн 40 коп. витрат по сплаті судового збору.
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
4. Відповідно до ст. ст. 241, 256, 257 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складене та підписане суддею 26.03.2025.
Суддя Д.В. Вдовенко