12.03.2025м. СумиСправа № 920/1262/24
Господарський суд Сумської області у складі судді Котельницької В.Л., за участі секретаря судового засідання Виходцевої О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні господарського суду матеріали справи №920/1262/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Суми" (вул. Реміснича, буд. 35, м. Суми, 40004, код за ЄДРПОУ 41884537),
до відповідача Сумської міської ради (майдан Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030, код за ЄДРПОУ 23823253),
про стягнення 455051,52 грн,
за участю представників сторін:
від позивача: Бублик В.М. (самопредставництво: витяг з ЄДРПОУ та довіреність від 27.12.2024 №7-12/7-Д/149),
від відповідача: не прибув,
справа розглядається у порядку загального позовного провадження
установив:
16.10.2024 через систему "Електронний суд" позивач звернувся з позовом, відповідно до якого просить:
1)прийняти позовну заяву та відкрити провадження у справі;
2)стягнути з відповідача на рахунок позивача НОМЕР_1 в АБ "УКРГАЗБАНК" 455051,52 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч п'ятдесят одна грн 52 коп.) вартості безпідставно отриманої електричної енергії з ПДВ;
3)стягнути з відповідача на рахунок позивача: НОМЕР_2 в АБ "Укргазбанк" 5460,62 грн (п'ять тисяч чотириста шістдесят грн 62 коп.) судового збору;
4)повернути позивачу на рахунок НОМЕР_2 в АБ "УКРГАЗБАНК" 1426,48 грн (одна тисяча чотириста двадцять шість грн 48 коп.) судового збору, внесеного в більшому розмірі, ніж встановлено законом, відповідно до платіжного доручення №310538 від 22.07.2024.
Ухвалою від 21.10.2024 прийнято позовну до розгляду та відкрито провадження у справі №920/1262/24 в порядку загального позовного провадження; призначено підготовче судове засідання на 02.12.2024; установлено сторонам строки для надання заяв по суті справи.
Ухвалою від 24.10.2024 у справі №920/1262/24 задоволено клопотання позивача про повернення судового збору (вх №4610 від 16.10.2024), заявлене в п. 4 прохальної частини позову (вх №4544 від 16.10.2024); повернуто з Державного бюджету України Товариству з обмеженою відповідальністю "Енера Суми" (вул. Реміснича, буд. 35, м. Суми, 40004, код за ЄДРПОУ 41884537; рахунок: НОМЕР_2 в АБ "УКРГАЗБАНК") 1426,48 грн (одна тисяча чотириста двадцять шість грн 48 коп.) судового збору, сплаченого за платіжною інструкцією від 25.07.2024 №312636, електронна копія якої міститься в матеріалах справи.
18.11.2024 відповідач подав відзив на позов (вх №6428), за яким просить відмовити у задоволенні позовної заяви.
22.11.2024 позивач подав відповідь на відзив (вх №3648), відповідно до якого позовні вимоги підтримав та просить позов задовольнити.
Подані сторонами заяви по суті справи долучено до матеріалів справи.
У підготовчому судовому засіданні 02.12.2024 в порядку ч. 5 ст. 233 ГПК України постановлено протокольну ухвалу про продовження строку підготовчого провадження на 30 днів та оголошення перерви в підготовчому судовому засіданні до 20.01.2025.
Ухвалою від 03.12.2024 у справі №920/1262/24 повідомлено відповідача про оголошену в підготовчому судовому засіданні 02.12.2024 перерву до 20.01.2025.
Ухвалою від 14.01.2025 у справі №920/1262/24 задоволено заяву представника позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду (вх №102 від 10.01.2025); постановлено провести підготовче судове засідання у справі, призначене на 20.01.2025, 11:00, за участі представника позивача Бублик Вікторії Миколаївни (e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
20.01.2025 відповідач надіслав заяву про відкладення розгляду справи (вх №180/25).
20.01.2025 розгляд справи, призначений у підготовче судове засідання на 11:00, не відбувся у зв'язку із оголошенням на території Сумської області повітряної тривоги, що підтверджено актом Господарського суду Сумської області від 20.01.2025 у справі №920/1262/24.
Ухвалою від 21.01.2025 у справі №920/1262/24 постановлено призначити підготовче судове засідання на 10.02.2025, за участі представника позивача в режимі відеоконференції.
10.02.2025 позивача подав заяву (вх №658/25) про розгляд справи без участі його представника, зауваживши, що підтримує позовні вимоги та просить закрити підготовче провадження та призначити розгляд справи по суті.
10.02.2025 відповідач подав заяву про розгляд справи без участі його представника (вх №657/25).
Ухвалою від 10.02.2025 у справі №920/1262/24 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в судове засідання на 12.03.2025, 11:30, за участі представника позивача - Товариства з обмеженою відповідальність "Енера Суми"- Бублик Вікторії Миколаївни (e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ), в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.
У судовому засіданні 12.03.2025 встановлено.
Представник позивача у судове засідання прибув.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, про місце, дату та час розгляду справи повідомлений належним чином, що відповідно до ч. 1 ст. 202 ГПК України не перешкоджає розгляду справи по суті.
Судовий процес на виконання ч. 1 ст. 222 ГПК України фіксувався за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Судом розпочато розгляд справи по суті. Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Під час судового розгляду, відповідно до статей 209, 210 ГПК України були з'ясовані всі обставини, на які сторони у справі посилалися, як на підставу своїх вимог та/або заперечень, та досліджені всі докази, наявні в матеріалах справи.
У судовому засіданні 12.03.2025 судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Розглянувши подані документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд установив наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» (далі - позивач, постачальник) включене до Переліку постачальників універсальних послуг на закріпленій території, затвердженого постановою НКРЕКП від 26.10.2018 №1268 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо передачі даних побутових та малих не побутових споживачів постачальнику електричної енергії, на якого відповідно до Закону покладається виконання функції універсальної послуги на закріпленій території».
Постановою Кабінету Міністрів України від 05.06.2019 №483 затверджено Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, яким, в тому числі на ТОВ «Енера Суми» покладено обов'язок постачання електричної енергії побутовим споживачам за фіксованими цінами, визначеними в додатку 3 цього Положення.
Предметом позову є стягнення вартості спожитої електричної енергії за об'єктом - гуртожиток по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми за період з січеня 2022 року по лютий 2023 року.
Відповідно до ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду в господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Господарського суду Сумської області від 09.02.2023 у справі №920/754/22 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Сумська міська рада, про стягнення 329426,22 грн ухвалено:
-позов задовольнити частково;
-стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Суми" 170434,38 грн заборгованості за спожиту електричну енергію з ПДВ (за період січень 2021 року - квітень 2022 року), 2215,48 грн судового збору;
-повернути Товариству з обмеженою відповідальністю "Енера Суми" з державного бюджету 341,21 грн судового збору, сплаченого відповідно до платіжного доручення №12547 від 30.08.2022;
-в іншій частині позову відмовити.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.06.2023 у справі №920/754/22 ухвалено:
-рішення Господарського суду Сумської області від 09.02.2023 у справі №920/754/22 скасувати;
-ухвалити нове судове рішення, яким позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» задовольнити частково;
-стягнути з Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» 45487,74 грн заборгованості за спожиту електричну енергію з ПДВ, 341,21 грн судового збору;
-повернути Товариству з обмеженою відповідальністю «Енера Суми» з державного бюджету 341,21 грн судового збору, сплаченого відповідно до платіжного доручення №12547 від 30.08.2022.
Постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.06.2023 у справі №920/754/22 (постанова набрала законної сили 14.06.2023) встановлено наступні обставини, що не підлягають доказуванню при розгляді даної справи:
«Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, між ТОВ «Енера Суми» та Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виникли правовідносини на підставі укладеного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг № 1613647 від 28.04.2020, відповідно до умов якого УМВС України в Сумській області приєдналося заявою-приєднанням, обравши «Комерційну пропозицію № ЗУ»…
…Відповідно до п. 3.4. договору датою початку постачання електричної енергії споживачу є дата, зазначена в заяві-приєднанні. У додатку № 1 до договору, яким є заява-приєднання, зазначено, серед іншого, що початок постачання електричної енергії 28.04.2020, а оператор системи, з яким споживач уклав договір розподілу (передачі) електричної енергії ПАТ «Сумиобленерго». У результаті приєднання відповідача до умов публічного договору про постачання електричної енергії останньому було відкрито у ТОВ «Енера Суми» особовий рахунок за № 1613647...
…Як убачається із Заяви-приєднання до умов про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг від 27.04.2020 (вх. ТОВ «ЕнераСуми» №1940) постачання здійснюється на житловий будинок, який знаходиться за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва №136/1. Заява подана Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області - органом державної влади, що є водночас бюджетною установою. Матеріалами справи також підтверджується, що будівля, до якої поставляється електрична енергія є гуртожитком...
…Матеріалами справи також підтверджується, що 11.11.2020 Міністерством внутрішніх справ прийнято наказ №798 «Про передачу гуртожитку у комунальну власність». Отже, Управління на момент укладення договору постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №1613647 від 28.04.2020 було балансоутримувачем гуртожитку. Відповідно, відсутні підстави вважати, що відповідач є (чи може вважатись) споживачем за договором. Безпосередніми споживачами є мешканці гуртожитку, які використовують електроенергію для задоволення власних побутових потреб.
Рішенням Сумської міської ради від 19.11.2021 №714 «Про затвердження акту приймання-передачі з державної у комунальну власність Сумської територіальної громади гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми»:
-затверджено акт приймання-передачі з державної власності у комунальну власність Сумської міської територіальної громади гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми від 19.11.2021 №714;
-призначено управителем гуртожитку по вул.. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м.Суми Комунальне підприємство «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради...
…Актом приймання-передачі державного майна у комунальну власність від 19.11.2021, комісія, створена відповідно до рішення Виконавчого комітету Сумської міської ради від 27.04.2021 №244 «Про створення комісії з питань приймання у комунальну власність Сумської міської територіальної громади гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми від Міністерства внутрішніх справ України», за участю Голови Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України у Сумській області, провели обстеження гуртожитку та зафіксували якісні показники будівлі, яку, разом із документацією, передано від Міністерства внутрішніх справ України до Виконавчого комітету Сумської міської ради.
Отже, матеріалами справи підтверджується передання з державної у комунальну власність власне гуртожитку як об'єкту нерухомого майна, а також зовнішні мережі електро-, тепло-, газо-, водопостачання та водовідведення, а також будівлі, призначені для обслуговування цього фонду (бойлерні, котельні, каналізаційні та водопровідні споруди, обладнання тощо) з моменту підписання та затвердження відповідним рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради акту приймання-передачі майна, тобто з 19.11.2021…
...Як підтверджується Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 08.02.2023 №322322508, Сумська міська рада лише 19.08.2022 здійснила реєстрацію права комунальної власності на гуртожиток за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 136/1.
Разом з цим, відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно…
…Аналіз наведених п.15,16 Примірного положення (Примірне положення про користування гуртожитками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів Українивід 20 червня 2018 року № 498) дає підстави для висновку про те, що саме на організацію, яка здійснює управління гуртожитком покладено обов'язок забезпечити мешканців житлово-комунальними послугами, у тому числі - електричною енергією. А, з огляду на норми Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правила роздрібного ринку електричної енергії - шляхом укладення відповідного договору з енергопостачальною організацією.
Такий обов'язок виник у Сумської міської ради та Комунального підприємства «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради у зв'язку з прийняттям Сумською міською радою рішення від 19.11.2021 №714 «Про затвердження акту приймання-передачі з державної у комунальну власність Сумської територіальної громади гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми» та нормою ч. 2-1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків»…
…Як убачається із поданого відповідачем відзиву, Сумська міська рада тривалий час ухилялась як від здійснення державної реєстрації права комунальної власності на гуртожиток, так і від укладення договору постачання електричної енергії. Водночас, з огляду на положення ст. 13 Конституції України та ст. 319 ЦК України саме власник несе тягар утримання належного йому майна.
Відповідно, колегія суддів не вбачає підстав для покладення на Управління відшкодування вартості спожитої мешканцями гуртожитку електричної енергії …
Таким чином, постановою Північного апеляційного господарського суду від 14.06.2023 у справі №920/754/22 встановлено факт набуття Сумською міською радою у комунальну власність у листопаді 2021 року гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м.Суми, а також факт припинення з 19.11.2021 договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг №1613647 від 28.04.2020, укладеного між ТОВ «Енера Суми» та Управлінням Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області.
Відповідно до матеріалів даної справи, пунктом 2 рішенням Виконавчого комітету Сумської міської ради від 19.11.2021 № 714 «Про затвердження акту приймання-передачі з державної у комунальну власність Сумської територіальної громади гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми» управителем гуртожитку по вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми призначено Комунальне підприємство «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (далі - КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР, далі - управитель).
22.02.2023 між Комунальним підприємством «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради (управителем) та споживачами багатоквартирного будинку (гуртожитку) за адресою вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми укладено договір №1 надання послуг з управління багатоквартирним будинком.
08.03.2023 Комунальне підприємство «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради, як споживач, шляхом укладення з АТ «Сумиобленерго», як оператором системи, додаткової угоди №52 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, доповнило діючий договір новим об'єктом - гуртожиток за адресою вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 в м. Суми.
30.03.2023 між КП «Сумитеплоенергоцентраль» Сумської міської ради та ТОВ «Енера Суми» за об'єктом - гуртожиток за адресою м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 136/1 укладено договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, шляхом підписання заяви-приєднання.
Матеріали справи не містять доказів, що Сумська міська рада та/або управитель з 20.11.2021 до 29.03.2023 здійснювали дії для врегулювання договірних відносин з позивачем, як постачальником універсальної послуги, для укладення договору на постачання електричної енергії та своєчасної оплати за фактично спожиту/поставлену електричну енергію. Зазначене не спростоване самим відповідачем належними та допустимими доказами.
Відповідно до матеріалів справи відповідачем за об'єктом: гуртожиток, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 136/1 (ЕІС- коди 62Z0086101229053 та 62Z4823752700622), за період січень 2022 року - лютий 2023 року спожито електричну енергію, поставлену ТОВ «Енера Суми», в об'ємі 270864 кВт*год вартістю 455051,52 грн, на підставі чого виставлені наступні рахунки за активну електричну енергію:
-за січень 2022 року на суму 35826,00 грн за спожиту електричну енергію в кількості 21325 кВт*год;
-за лютий 2022 року на суму 32375,28 грн за спожиту електричну енергію в кількості 19271 кВт*год;
-за березень 2022 року на суму 47908,56 грн за спожиту електричну енергію в кількості 28517 кВт*год;
-за квітень 2022 року на суму 8836,80 грн за спожиту електричну енергію в кількості 5260 кВт*год;
-за травень 2022 року на суму 37495,92 грн за спожиту електричну енергію в кількості 22319 кВт*год;
-за червень 2022 року на суму 28869,12 грн за спожиту електричну енергію в кількості 17184 кВт*год;
-у липні 2022 року споживання електричної енергії склало 0 кВт*год (зазначено позивачем у позові);
-за серпень 2022 року на суму 56059,92 грн за спожиту електричну енергію в кількості 33369 кВт*год;
-за вересень 2022 року на суму 36566,88 грн за спожиту електричну енергію в кількості 21766 кВт*год;
-у жовтні 2022 року споживання електричної енергії склало 0 кВт*год (зазначено позивачем у позові);
-за листопад 2022 року на суму 76396,32 грн за спожиту електричну енергію в кількості 45474 кВт*год;
-за грудень 2022 року на суму 32405,52 грн за спожиту електричну енергію в кількості 19289 кВт*год;
-за січень 2023 року на суму 31137,12 грн за спожиту електричну енергію в кількості 18534 кВт*год;
-за лютий 2023 року на суму 31174,08 грн за спожиту електричну енергію в кількості 18556 кВт*год.
Листом від 23.04.2024 №7/1433 позивач надіслав відповідачу вищезазначені рахунки та акти прийняття-передавання товарної продукції - активної електричної енергії за розрахункові періоди: січень 2022 - лютий 2023 роки з вимогою сплатити заборгованість в розмірі 455051,52 грн за спожиту активну електричну енергію (докази даного направлення: опис вкладення в цінний лист від 24.04.2024 №б/н, накладна від 24.04.2024 №4000406542399 та фіскальний чек від 24.04.2024 №76 додані до позовної заяви).
Зазначену вимогу відповідач отримав 01.05.2025, що підтверджено роздруківкою з вебсайту Укрпошта за посиланням https://track.ukrposhta.ua/tracking_UA.html, яка додана до позовної заяви.
14.05.2024 Департамент інфраструктури міста Сумської міської ради надіслав позивачу листа №1323/05.01-18, за яким, розглянувши лист ТОВ «Енера Суми» до Сумської міської ради щодо оплати рахунків за використану електричну енергію по гуртожитку за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 136/1, Департаменту інфраструктури міста Сумської міської ради повідомив, що бюджетом Сумської міської територіальної громади на 2022-2023 роки видатки на утримання гуртожитку за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, 136/1 не передбачалися. За інформацією управителя будинку КП Сумитеплоенергоцентраль» СМР, згідно з листом ТОВ «Енера Суми» від 30.03.2023 №33/2219, відповідно до Правил роздрібного ринку електричної енергії, які затверджені постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №312 від 17.03.2018 (із змінами та доповненнями), між КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР та ТОВ «ЕНЕРА СУМИ» по гуртожитку за адресою: м. Суми, вул. Герасима Кондратьєва, буд. 136/1, договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладений з 30.03.2023 шляхом приєднання до Публічного договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, який опублікований на офіційному сайті ТОВ «Енера Суми» на умовах комерційної пропозиції. Станом на 01.05.2024 КП «Сумитеплоенергоцентраль» СМР не має заборгованості перед ТОВ «Енера Суми» за постачання електричної енергії.
Листом від 05.06.2024 №722/10.01-09 Управління комунального майна Сумської міської ради повідомило позивача, що Сумська міська рада не є споживачем електричної енергії за об'єктом - гуртожиток по вул. Г. Кондратьєва, буд. 136/1, а тому у відповідача відсутній обов'язок оплати надісланих позивачем рахунків за період з січня 2022 року по лютий 2023 року.
Таким чином, відповідач вимогу про сплату рахунків залишив без задоволення, що стало підставою звернення позивача до суду з даним позовом щодо стягнення з відповідача вартості спожитої електричної енергії, що не охоплюється договором постачання електричної енергії споживачу та є позадоговірною, у період з січня 2022 по лютий 2023 року за об'єктом - гуртожиток за адресою м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, буд. 136/1.
Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Господарським кодексом України.
Статтею 11 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) встановлено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.
Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.
Цивільні права можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства. У випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов'язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.
Статтею 322 ЦК України встановлено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Згідно з п. 6, 7 ч. 1 ст. 18 Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків» передбачає: після передачі гуртожитків у комунальну власність відповідно до цього закону, органи місцевого самоврядування:
-здійснюють володіння, використання, управління, експлуатацію переданих територіальним громадам згідно з цим Законом гуртожитків (майнових комплексів) (безпосередньо чи через визначеного виконавчим органом ради управителя), організовують їх належне обслуговування та ремонт, упорядкування, а також забезпечують утримання та облаштування прибудинкових територій;
-здійснюють контроль за використанням усіх гуртожитків, що перебувають у державній та комунальній власності виключно за призначенням, визначають управителів гуртожитків, а також виконавців житлових і комунальних послуг;
Відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону України «Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності» видатки, пов'язані з утриманням об'єктів житлового фонду, гуртожитків та інших об'єктів соціальної інфраструктури, відшкодовуються з відповідних місцевих бюджетів починаючи з бюджетного періоду, що настає за роком передачі їх у комунальну власність, відповідно до законодавства.
Статтею 322 ЦК України визначено, що власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.
Управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування (ст. 327 ЦК України).
Як зазначає позивач у позові, він не здійснює функції з обліку електричної енергії та не визначає обсяги спожитої електричної енергії споживачами, а у відповідності до п. 4.3 ПРРЕЕ оператором системи розподілу та Адміністратором комерційного обліку - АТ «Сумиобленерго», було надано позивачу інформацію про факт споживання (розподілення) електричної енергії за об'єктом (ЕІС-кодами), що належить саме відповідачу.
Згідно з пунктом 3.1.6 розділу ІІІ Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (зі змінами, далі - ПРРЕЕ), постачання електричної енергії споживачу здійснюється, зокрема якщо споживач є стороною діючих договорів про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії та про постачання електричної енергії споживачу або про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, або про постачання електричної енергії постачальником "останньої надії".
Порядок користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, на які поширюється дія Закону України «Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків», визначається Правилами користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 № 572 (далі - Правила), абз. 6 п. 10 яких визначено, що за умови відсутності поквартирного (покімнатного) обліку та відсутності згоди між мешканцями квартири, житлового приміщення у гуртожитку щодо оплати житлово-комунальних та інших послуг плата за електроенергію при загальному лічильнику розподіляється пропорційно потужності побутового електричного обладнання кожного співвласника, наймача (орендаря).
Водночас, відповідно до абз. 1 ч. 1 Примірного положення про користування гуртожитками, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №498 (далі - Положення), дане положення визначає порядок користування гуртожитками: жилою площею, жилими та іншими приміщеннями в них.
Пунктами 15, 16 та 18 Положення визначено, що особи, які проживають у гуртожитку на умовах договору найму (оренди), вносять плату за таке проживання відповідно до умов договору.
Плата за проживання у гуртожитку включає:
-витрати на оплату житлово-комунальних послуг (послуги з управління гуртожитком, послуги з постачання теплової енергії, гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, постачання та розподілу природного газу, електричної енергії, послуги з поводження з побутовими відходами);
-інші витрати, необхідні для забезпечення створення належних умов для проживання (утримання майна гуртожитку, зазначеного в абзаці першому пункту 14 цього Положення) та організації побуту (заміна, прання, дезінфекція постільних речей тощо у разі їх видачі).
Організація, яка здійснює управління гуртожитком, несе відповідальність перед власником, наймачем жилої площі в гуртожитку в разі:
-ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або жилому приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю, - шляхом відшкодування збитків;
-зниження якісних показників послуг, порушення встановлених договором строків усунення несправностей або перевищення допустимих перерв у наданні послуг - шляхом зменшення розміру плати та виплати споживачеві компенсації в розмірі, встановленому законодавством.
Спори, що виникають під час користування жилими приміщеннями в гуртожитку, розв'язуються у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 275 ГК України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (ч. 2 ст. 275 Господарського кодексу України).
Пунктом 3.1.9 "Правил роздрібного ринку електричної енергії" (далі - Правила), затверджених Постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018 «Про затвердження Правил роздрібного ринку електричної енергії» (далі - Постанова) передбачено, що споживання електричної енергії без укладення відповідних договорів на роздрібному ринку не допускається.
Відповідно до п.2 Постанови укладення договорів між споживачами та іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії відповідно до вимог Правил здійснюється шляхом приєднання споживачів до публічних договорів приєднання (договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, відповідних договорів про постачання електричної енергії) на умовах чинних договорів про постачання електричної енергії та про користування електричною енергією, укладених з відповідними постачальниками електричної енергії за регульованим тарифом, шляхом подання заяви-приєднання за формою, наведеною у додатку до цієї постанови.
Згідно з абз. 1 п. 7 Постанови, Договір про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг укладається шляхом приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг, опублікованого в засобах масової інформації та на веб-сайті постачальника, шляхом оплати рахунка, отриманого від постачальника універсальної послуги, або фактичного споживання будь-яких обсягів електричної енергії (за умови надання рахунка постачальником універсальної послуги), або підписання заяви-приєднання до умов договору про постачання електричної енергії постачальником універсальних послуг.
Відповідно до матеріалів справи, набуті обсяги електричної енергії Сумською міською радою у період з січня 2022 по лютий 2023 року за об'єктом - гуртожиток за адресою м. Суми, вул. Г. Кондратьєва, буд. 136/1, не охоплюються договором постачання електричної енергії споживачу та є позадоговірними.
Відповідно до ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Положення цієї глави застосовуються також до вимог про: 1) повернення виконаного за недійсним правочином; 2) витребування майна власником із чужого незаконного володіння; 3) повернення виконаного однією із сторін у зобов'язанні; 4) відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
Згідно з ст. 1213 ЦК України набувач зобов'язаний повернути потерпілому безпідставно набуте майно в натурі. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість, яка визначається на момент розгляду судом справи про повернення майна.
Відповідно до ч. 2 ст. 530 ЦК України якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час, крім випадків, установлених законом про банки і банківську діяльність. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства..
Наведена позиція підтверджується численною судовою практикою. Так, у рішеннях Верховного Суду України у справі №15/3147/10, Верховного Суду у справі №916/2387/18 судами неодноразово висловлено позицію, що:
«… 25. Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої, правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. У разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість.
26.Відповідно до частини 3 статті 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
27.Оскільки сторони не перебувають між собою у договірних відносинах, позивач цілком обґрунтовано заявив позов на підставі статей 1212 та 1213 Цивільного кодексу України.
28.Відповідно до частини 1 статті 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
29.Відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається (частина 2 статті 275 Господарського кодексу України).
30.Разом з тим, термін "споживач електричної енергії" необхідно застосовувати в дещо ширшому значенні, зокрема як такий, що поширюється і на осіб, які використовують електричну енергію без укладення договору на електропостачання».
31. Обов'язок споживача оплачувати обсяг спожитої електричної енергії відповідно до частини 3 статті 11 Цивільного кодексу України виникає безпосередньо з актів цивільного законодавства (пп. 2 п. 10.2 Правил користування електричною енергією затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 чинних на момент виникнення спірних правовідносин, ділі - Правила), навіть, якщо такий споживач взагалі використовує електричну енергію без укладення договору на електропостачання (правовий висновок Верховного Суду України у постанові від 06.05.2011 у справі № 15/147/10).».
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позивач обґрунтовано заявив позов на підставі статей 1212 та 1213 ЦК України, оскільки сторони не перебувають між собою у договірних відносинах, та матеріалами справи підтверджено правомірність вимоги ТОВ «Енера Суми» про відшкодування власником гуртожитку в особі Сумської міської ради вартості безпідставно отриманої електричної енергії в обсягах 270864 кВт*год протягом січня 2022 - лютого 2023 року вартістю 455051,52 грн з ПДВ.
Заперечення відповідача про відсутність у нього обов'язку як споживача відшкодовувати вартість електричної енергії в обсязі 270864 кВт*год протягом січня 2022 - лютого 2023 року спростовується матеріалами справи.
Таким чином, вимоги позивача щодо стягнення з відповідача вартості електричної енергії в сумі 455051,52 грн за період з січня 2022 по лютий 2023 року суд визнає законними та обґрунтованими.
Згідно з частинами першою, третьою статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Відповідно до частини першої статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.
Згідно з частиною першою, третьою статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Частиною першою статті 77 ГПК України передбачено, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
У відповідності до статті 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (стаття 79 ГПК України).
Зазначені вище норми процесуального закону спрямовані на реалізацію статті 13 ГПК України.
Згідно з ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Суд дійшов висновку, що відповідно до матеріалів справи позивачем доведено належними та допустимими доказами ті обставини, на які він посилався, як на підставу позову щодо стягнення з відповідача 455051,52 грн заборгованості за спожиту електричну енергію у період з січня 2022 року по лютий 2023 року. З огляду на зазначене, позовні вимоги задовольняються як законні та обґрунтовані.
При ухваленні рішення в справі, суд, у тому числі, вирішує питання щодо розподілу судових витрат між сторонами.
Позивачем заявлено до стягнення з відповідача судовий збір в розмірі 5460,62 грн, що сплачений за платіжною інструкцією від 25.07.2024 №312636.
Статтею 123 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом. До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи; 3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.
Відповідно до ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається: 1) у спорах, що виникають при укладанні, зміні та розірванні договорів, - на сторону, яка безпідставно ухиляється від прийняття пропозицій іншої сторони, або на обидві сторони, якщо судом відхилено частину пропозицій кожної із сторін; 2) у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Відповідно до ст. 129 ГПК України позивачу за рахунок відповідача відшкодовується 5460,62 грн судового збору.
Керуючись статтями 123, 129, 231, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
вирішив:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Сумської міської ради (майдан Незалежності, буд. 2, м. Суми, 40030, код за ЄДРПОУ 23823253) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Енера Суми" (вул. Реміснича, буд. 35, м. Суми, 40004, код за ЄДРПОУ 41884537) 455051,52 грн (чотириста п'ятдесят п'ять тисяч п'ятдесят одна грн 52 коп.) вартості безпідставно отриманої електричної енергії з ПДВ на рахунок НОМЕР_1 в АБ "Укргазбанк", а також 5460,62 грн (п'ять тисяч чотириста шістдесят грн 62 коп.) судового збору на рахунок НОМЕР_2 в АБ "Укргазбанк".
3. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ч.ч. 1, 2 ст. 241 ГПК України). Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до суду апеляційної інстанції. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення (ч.1 ст. 256, ст. 257 ГПК України).
Суд звертає увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 6 ГПК України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Повний текст рішення складено та підписано 26.03.2025.
Суддя В.Л. Котельницька