вул. Симона Петлюри, 16/108, м. Київ, 01032, тел. (044) 235-95-51, е-mail: inbox@ko.arbitr.gov.ua
"17" березня 2025 р. м. Київ Справа № 911/1344/24
Господарський суд Київської області у складі головуючого судді Янюк О.С. за участю секретаря судового засідання Батуріної Я.Я. розглянувши у судовому засіданні
заяву Головного управління ДПС у Київській області
про грошові вимоги кредитора до боржника у справі
про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» (08301, Київська обл., м. Бориспіль, вул. Київський Шлях, 73, ідентифікаційний код 43969245)
Учасники справи у судове засідання не з'явилися
1. Ухвалою Господарського суду Київської області (далі - суд) від 11.07.2024, зокрема: відкрито провадження у справі № 911/1344/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» (далі - боржник); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів відповідно до ст. 41 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ); введено процедуру розпорядження майном; призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Комлика Іллю Сергійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 130 видане 04.02.2013); постановлено оприлюднити на офіційному веб-сайті Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство боржника; призначено попереднє засідання на 19.08.2024 та вирішено інші процесуальні питання у справі.
За результатами попереднього засідання суд постановив ухвалу від 09.09.2024 в якій зазначив, що розмір усіх кредиторських вимог, пред'явлених до ТОВ «Ексон ОІЛ» становить 251 852 989,34 грн та складається із кредиторських вимог Акціонерного товариства «Укртатнафта» у загальному розмірі 11 450 938,31 грн, Товариства з обмеженою відповідальністю «Кременчукнафтопродуктсервіс» у загальному розмірі 26 210 187,01 грн та Публічного акціонерного товариства «Укрнафта» у загальному розмірі 214 191 864,02 грн.
Постановою суду від 12.12.2024, зокрема, визнано ТОВ «Ексон ОІЛ» банкрутом та відкрито його ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців, призначено ліквідатором боржника арбітражного керуючого Кучерявого Дмитра Владиславовича (свідоцтво № 1963 від 15.10.2020, далі - ліквідатор).
2. 31.01.2025 через електронний кабінету системі «Електронний суд» звернулося Головне управління ДПС у Київській області (далі - ГУ ДПС у Київській області, заявник) із заявою (вх. № 4693/25) з вимогами до боржника, в якій просить суд визнати грошові вимоги до ТОВ «Ексон ОІЛ» у загальному розмірі 181 806,78 грн та включити їх до реєстру вимог кредиторів. Також просить окремо визнати грошові вимоги по сплаті судового збору у розмірі 6 056,00 грн. В обґрунтування зазначає, що посадовими особами контролюючого органу проведені камеральні/фактичні перевірки діяльності ТОВ «Ексон ОІЛ» за результатами чого: складені акти від 05.03.2024 № 7306/16-31-04-05-03/41045813759/10-36-04- 07/43969245, від 04.06.2024 № 33599/10-36-04-01/43969245, від 25.01.2024 № 3376/0401/43969245, від 25.01.2024 № 3376/0401/43969245, від 25.01.2024 №3376/0401/43969245 та акт від 21.02.2022 № 10747/ж5/26-15-09-02/43969245. Відповідно до інформаційно-комунікаційної системи ДПС України за боржником обліковується податкова заборгованість на загальну суму 181 806,78 грн, що виникла у зв'язку з донарахуванням штрафних санкцій за актами, за результатами перевірки поновленням виключених/скасованих в поточному році штрафних санкцій за актами минулих років та у зв'язку із порушенням ст. 230.1.3 Податкового Кодексу України (далі - ПК України), а саме: по податку на прибуток на загальну суму 1 020,00 грн; по екологічному податку: UA32060010000086043 на загальну суму 5,93 грн, UA32120010000062762 на загальну суму 3,63 грн, UA32120090000034281 на загальну суму 2,70 грн, UA32120130000012946 на загальну суму 3,71 грн; штрафні санкції на загальну суму 93 750,81 грн; адміністративні штрафи у сумі 87 020,00 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється КУзПБ, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законами України. Застосування положень ГПК України та інших законодавчих актів України здійснюється з урахуванням особливостей, передбачених КУзПБ.
Ухвалою суду від 28.02.2025, після усунення заявником недоліків своєї заяви, останню призначено до розгляду у судове засідання на 17.03.2025.
Так, представник ГУ ДПС у Київській області у судове засідання не з'явився, про час та місце судового засідання інформувалися у порядку, визначеному ч. 5 ст. 242 ГПК України (довідка про доставку електронного листа від 28.02.2025). Водночас явка останнього обов'язковою судом не визнавалася, а тому ураховуючи положення ст. 42 ГПК України суд визнав за можливе провести судове засідання без його участі.
Також у судове засідання не з'явився ліквідатор, проте подав до суду заяву від 17.03.2025 (вх. № 2013/25) в якій просив провести засідання без його участі, яку суд, куруючись ст. 42 ГПК України вважає за можливе задовольнити. Також у своїй заяві ліквідатор зазначив, що вимоги ГУ ДПС у Київській області визнає у повному обсязі та долучив повідомлення, сформоване в особистому кабінеті підсистеми «Електронний суд» від 11.03.2025 про розгляд заяви кредитора з вимогами до боржника у справі № 911/1344/24.
3. Розглянувши заяву ГУ ДПС у Київській області та надані до неї докази суд зазначає наступне.
3.1. Відповідно до ч. 1 ст. 1 КУзПБ , зокрема, кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до ПК України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника, а також адміністратор за випуском облігацій, який відповідно до Закону України «Про ринки капіталу та організовані товарні ринки» діє в інтересах власників облігацій, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Згідно з ч. 1 ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду (абз. 3 ч. 6 ст. 45 КУзПБ).
Додатково суд бере до уваги правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 14.06.2023 у справі № 904/5743/20, яка полягає у тому, що норми КУзПБ не містять заборони кредитору заявляти конкурсні вимоги до боржника у ліквідаційній процедурі.
З огляду на положення ст.ст. 45-47 КУзПБ, податковий орган, так само як і інші конкурсні кредитори, повинен подати до господарського суду вимоги до боржника щодо його грошових зобов'язань по сплаті податків і зборів, що виникли до дня відкриття провадження (проваджень) у справі про банкрутство разом з документами, що ці зобов'язання підтверджують, а господарський суд зобов'язаний розглянути всі вимоги та заперечення проти них на підставі поданих кредитором і боржником документів, оцінити правомірність цих вимог незалежно від наявності в адміністративному суді спору щодо неузгодженого податкового зобов'язання, з якого сформована кредиторська вимога податкового органу. Аналогічну правову позицію викладено у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 12.11.2024 у справі № 903/534/23.
Також, судом ураховується те, що розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту відкриття провадження у справі про банкрутство.
Порядок виникнення грошових зобов'язань щодо сплати податків та зборів визначений ПК України, положеннями п.п. 1.1. та 1.3 ст. 1 якого унормовано, що цей Кодекс регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Однак, питання погашення податкового боргу з осіб, на яких поширюються процедури, визначені КУзПБ, регулюються цим Кодексом.
ПК України дає визначення грошового зобов'язання, яке є спеціальним для цілей податкового законодавства, а саме - грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня (п. 14.1.39. ПК України).
Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання (пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 ПК України).
Згідно з п. 31.1 ст. 31 ПК України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
3.2. Як встановлено судом та не спростовано іншими учасниками справи посадовими особами контролюючого органу проведені камеральні/фактичні перевірки діяльності ТОВ «Ексон ОІЛ» за результатами чого складені/виставлені:
податкова вимога (форма «Ю») від 29.03.2023 № 0000178-1301-1036 про сплату податкового боргу у розмірі 746 399,31 грн, що складається з 266 399,31 грн - штрафні санкції та 480 000,00 грн - адміністративні штрафи та інші санкції, яка була направлена на адресу боржника та отримана його представником;
податкове повідомлення-рішення: від 27.11.2023 № 0220860708 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 54 668,24 грн, від 23.11.2022 № 33684/0902 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 7,24 грн, від 27.11.2023 № 0220860708 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 24 328,63 грн, від 12.10.2022 № 8684/0901 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 14 746,70 грн, від 22.11.2023 № 21776/0903 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 2 000,00 грн, від 12.10.2022 № 8682/0901 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 020,00 грн та від 12.10.2022 № 8683/0901 про стягнення з боржника штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1 000,00 грн;
акт камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків від 25.01.2024 № 3376/0401/43969245, податкові повідомлення-рішення: від 27.01.2024 № 7418/0401/43969245 про стягнення з боржника штрафу у розмірі 3,73 грн; від 27.02.2024 № 7423/0401/43969245 про стягнення з боржника штрафу у розмірі 2,71 грн та від 27.02.2024 № 7420/0401/43969245 про стягнення з боржника штрафу у розмірі 3,64 грн, які направлялися на адресу ТОВ «Ексон ОІЛ» та були повернуті заявнику;
акт камеральної перевірки від 05.03.2024 № 13759/10-36-04-07/43969245 щодо порушення боржником термінів подання податкової звітності з податку на прибуток підприємства за період 2023 року, податкове повідомлення-рішення від 05.03.2024 № 0116320407 про стягнення з ТОВ «Ексон ОІЛ» штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1 020,00 грн, яке направлено на адресу боржника, та повернуто заявнику з відміткою АТ «Укрпошта» - «адресат відсутній за вказаною адресою»;
акт камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків від 04.06.2024 № 33599/10-36-04-01/43969245, податкове повідомлення-рішення від 02.07.2024 № 32701/0401 про стягнення з боржника штрафу у розмірі 5,96 грн, яке направлено на адресу останнього, та повернуто заявнику з відміткою АТ «Укрпошта» - «за закінченням терміну зберігання»;
довідка із змісту, якої вбачається, що розмір податкового боргу станом на 17.02.2025 становить 181 806,78 грн.
У свою чергу, доказів оскарження вказаних податкових повідомлень-рішень та/або надання конррозрахунку податкового боргу учасниками справи надано не було.
Оскільки боржником та/або ліквідатором не надано суду доказів погашення заявленої заборгованості, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання кредиторських вимог ГУ ДПС у Київській області у заявленому розмірі.
4. Відповідно до ч. 4 ст. 45 КУзПБ для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої КУзПБ.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, то сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Підсумовуючи викладене, керуючись ст.ст. 2, 45-46, 61 КУзПБ, ст.ст. 12, 234-235 ГПК України, суд
1. Заяву Головного управління ДПС у Київській області про грошові вимоги до боржника від 31.01.2025 (вх. № 4693) - задовольнити.
2. Визнати вимоги (з правом дорадчого голосу) Головного управління ДПС у Київській області (ідентифікаційний код ВП 44096797) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Ексон ОІЛ» (ідентифікаційний код 43969245) у загальному розмірі 187 862,78 грн, з яких: 6 056,00 грн - судовий збір за подання заяви про визнання кредиторських вимог, 181 806,78 грн - штрафні (фінансові) санкції.
Відповідно до ч. 4 ст. 9 КУзПБ ухвала набрала законної сили 17.03.2025 та окремо від рішення оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду, яка подається у порядку, визначеному ст. 257 ГПК України.
Суддя О.С. Янюк
Ухвалу підписано 26.03.2025.