Ухвала від 26.03.2025 по справі 357/2551/25

Справа № 357/2551/25

1-кп/357/596/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26.03.2025 Білоцерківський міськрайонний суд Київської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1

за участі: секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

сторін кримінального провадження:

прокурора Білоцерківської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону ОСОБА_3 ,

в режимі відеоконференції:

обвинуваченого ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в місті Біла Церква клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 62023100130000523 від 13.04.2023, щодо

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Пінкайрай Радвилішського р-ну Республіки Литва, громадянина України, неодруженого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

обвинуваченого у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, -

УСТАНОВИВ:

1.Стислий опис судового провадження та позиції учасників.

26.02.2025 до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області надійшов обвинувальний акт у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 62023100130000523 від 13.04.2023, щодо ОСОБА_4 , обвинуваченого у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України.

Ухвалою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 28.02.2025 призначено підготовче судове засідання по розгляду вказаного обвинувального акту.

24.03.2025 засобами електронної пошти захисником обвинуваченого ОСОБА_4 - адвокатом ОСОБА_5 подано клопотання про звільнення обвинуваченого ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі ч.5 ст.401 КК України.

У підготовчому судовому засіданні захисник клопотання підтримав та зазначив, що обвинувачений має намір продовжити військову службу у ВЧ НОМЕР_1 , наявна згода командира ВЧ НОМЕР_1 на продовження проходження ОСОБА_4 військової служби, кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.407 КК України, обвинувачений скоїв вперше.

У підготовчому судовому засіданні обвинувачений підтримав клопотання, не заперечував проти закриття кримінального провадження з цих підстав.

Прокурор проти задоволення клопотання обвинуваченого не заперечував.

2. Обставини вчинення кримінального правопорушення.

Рядовий ОСОБА_4 , будучи військовослужбовцем військової служби за призовом під час мобілізації на особливий період, обіймаючи посаду такелажника евакуаційного взводу ремонтної роти батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_2 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно небезпечні наслідки бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, у порушення вимог ст. ст. l, 16, 127, 128 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, ст. ст.2, 4, 6 Дисциплінарного статуту Збройних Сил України та ч.ч. 1, 3,9 ст. 1, ч.ч. 1-4, 6, 13 ст. 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», з метою тимчасово ухилитись від військової служби, о 7 годині 45 хвилин 12.03.2023 без дозволу відповідних командирів (начальників) та без поважних причин, в умовах воєнного стану самовільно залишив військову частину НОМЕР_3 у АДРЕСА_3 та до 12 години 30 хвилин 07.02.2025 проводив час на власний розсуд, не пов'язуючи його з проходженням військової служби та не вживаючи жодних заходів для повернення до місця служби за наявності реальної можливості для цього.

У подальшому, о 12 годині 30 хвилин 07.02.2025 рядовий ОСОБА_4 затриманий у порядку ст. 208 КПК України у даному кримінальному провадженні слідчим Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві.

Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у самовільному залишенні військової частини військовослужбовцем тривалістю понад три доби, вчиненому в умовах воєнного стану, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 407 КК України.

3. Обґрунтування правової позиції суду.

Заслухавши учасників кримінального провадження, які не заперечували проти звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого на підставі ч.5 ст.401 КК України, суд дійшов висновку, що клопотання захисника підлягає задоволенню, а кримінальне провадження - закриттю на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України, з огляду на таке.

Відповідно до вимог ст.44 КК України особа, яка вчинила злочин, звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

Відповідно до вимог ч.5 ст.401 КК України, особа, яка під час дії воєнного стану вперше вчинила кримінальне правопорушення, передбачене статтями 407, 408 цього Кодексу, може бути звільнена від кримінальної відповідальності в порядку, передбаченому кримінальним процесуальним законодавством України, якщо вона добровільно звернулася із клопотанням до слідчого, прокурора, суду про намір повернутися до цієї або іншої військової частини або до місця служби для продовження проходження військової служби та за наявності письмової згоди командира (начальника) військової частини (установи) на продовження проходження такою особою військової служби..

Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Відповідно до вимог ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

За ч.3 ст.285 КПК України, підозрюваному, обвинуваченому, який може бути звільнений від кримінальної відповідальності, повинно бути роз'яснено суть підозри чи обвинувачення, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження з цієї підстави. У разі якщо підозрюваний чи обвинувачений, щодо якого передбачене звільнення від кримінальної відповідальності, заперечує проти цього, досудове розслідування та судове провадження проводяться в повному обсязі в загальному порядку.

Відповідно до вимог ч.ч.2,3 ст.286 КПК України встановивши на стадії досудового розслідування підстави для звільнення від кримінальної відповідальності та отримавши згоду підозрюваного на таке звільнення, прокурор складає клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності та без проведення досудового розслідування у повному обсязі надсилає його до суду.

Згідно з п.2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №12 від 23.12.2005 «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності», при вирішенні питання про звільнення особи від кримінальної відповідальності суд повинен переконатися, що діяння, яке поставлено особі в провину, дійсно мало місце, що воно містить склад злочину і особа винна в його вчиненні, а також, що умови та підстави її звільнення від кримінальної відповідальності передбаченні КК України.

Вирішуючи питання про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого ОСОБА_4 на підставі ч.5 ст.401 КК України та закриття кримінального провадження з цієї підстави, суд враховує, що обвинувачений під час судового розгляду добровільно звернувся із клопотанням про намір повернутися для продовження проходження військової служби, а також отримано письмову згоду командира військової частини НОМЕР_1 про можливість продовження ОСОБА_4 проходження військової служби, окрім цього, ОСОБА_4 вперше скоїв кримінальне правопорушення, передбачене ч.5 ст.407 КК України, під час дії воєнного стану, сам обвинувачений не заперечує проти закриття кримінального провадження з цих підстав.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання захисника про звільнення обвинуваченого від кримінальної відповідальності на підставі ч.5 ст. 401 КК України та закриття кримінального провадження на підставі п. 1 ч. 2 ст. 284 КПК України підлягає задоволенню.

Згідно з ч.3 ст.288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. У разі закриття судом кримінального провадження та звільнення підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 401 Кримінального кодексу України, суд своєю ухвалою зобов'язує після набрання такою ухвалою законної сили невідкладно поновити звільнену особу на військовій службі та звільнену особу не пізніше 72 годин зобов'язує прибути до відповідної військової частини або місця служби для продовження проходження військової служби.

4. Мотиви ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при постановлені ухвали.

Ухвалою слідчого судді Печерського районного суду міста Києва від 08.02.2025 щодо підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, до 07.04.2025 включно, який підлягає скасуванню у зв'язку зі звільненням обвинуваченого від кримінальної відповідальності.

Цивільний позов у справі не заявлений.

Витрати на залучення експерта та речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Керуючись ст.ст. 401, 407 КК України, ст.ст. 284-288, 369, 372, 376 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання захисника обвинуваченого ОСОБА_4 - адвоката ОСОБА_5 про звільнення від кримінальної відповідальності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,від кримінальної відповідальності за скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.407 КК України, на підставі ч.5 ст.401 КК України, та закрити кримінальне провадження, внесене до ЄРДР за № 62023100130000523 від 13.04.2023, на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України.

Зобов'язати ОСОБА_4 після набрання ухвалою законної сили прибути протягом 72 годин до військової частини НОМЕР_1 для продовження проходження військової служби.

Зобов'язати командира військової частини НОМЕР_1 після набрання ухвалою законної сили невідкладно прийняти ОСОБА_4 на військову службу у військовій частині НОМЕР_1 .

Запобіжний захід щодо ОСОБА_4 у виді тримання під вартою строком до 07.04.2025 - скасувати.

ОСОБА_4 негайно звільнити з-під варти, якщо в уповноваженої службової особи місця ув'язнення, під вартою в якому він перебуває, відсутнє інше судове рішення, що набрало законної сили і прямо передбачає тримання ОСОБА_4 під вартою.

На ухвалу може бути подана апеляційна скарга до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом семи днів з дня її оголошення.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги ухвала суду, якщо її не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію ухвали вручити прокурору, обвинуваченому негайно після її оголошення.

Суддя: ОСОБА_1

Попередній документ
126121661
Наступний документ
126121663
Інформація про рішення:
№ рішення: 126121662
№ справи: 357/2551/25
Дата рішення: 26.03.2025
Дата публікації: 28.03.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Кримінальне
Суд: Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Категорія справи: Кримінальні справи (з 01.01.2019); Кримінальні правопорушення проти встановленого порядку несення військової служби (військові кримінальні правопорушення); Самовільне залишення військової частини або місця служби
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Виконання рішення (03.04.2025)
Дата надходження: 26.02.2025
Розклад засідань:
26.03.2025 14:00 Білоцерківський міськрайонний суд Київської області
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГРЕБІНЬ ОЛЕГ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
суддя-доповідач:
ГРЕБІНЬ ОЛЕГ ОЛЕКСАНДРОВИЧ
захисник:
Сініченко Ігор
обвинувачений:
Галушка Юрій Андрійович