Коростишівський районний суд Житомирської області
Справа № 935/3466/24
Провадження № 3/935/1666/24
Іменем України
25 березня 2025 року м.Коростишів
Суддя Коростишівського районного суду Житомирської області Щербаченко І. В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов від Відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирської області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, за участі захисника Кушніренка А. В.,
встановив:
До Коростишівського районного суду Житомирської області 31.12.2024 від Відділу поліції № 2 Житомирського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Житомирської області надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 208421 від 30.12.2024, ОСОБА_1 30.12.2024 о 06:38 годині в Житомирській області в м. Коростишів по вулиці Винниченка, 35а керував транспортним засобом будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами ВП 33533552 від 21.09.2021, чим порушив вимоги ст. 15 ЗУ «Про дорожній рух», за що відповідальність передбачена частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
ОСОБА_1 у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.
У судовому засіданні захисник Кушніренко А. В. звернувся з клопотанням про закриття провадження у справі стосовно ОСОБА_1 у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження, оскільки про існування вказаного обмеження ОСОБА_1 нічого не знав, з 2021 року безперешкодно керував транспортним засобом, працівники поліції до 30 грудня 2024 року неодноразово зупиняли його, перевіряли документи, але про наявність будь-яких обмежень не повідомляли. Крім того, згідно листа начальника Коростишівського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області від 10 лютого 2025 року № 3766/23.3-29/25, у матеріалах справи відсутнє підтвердження, що вказані постанови направлялися на поштову адресу ОСОБА_1 .
Вивчивши матеріали справи, приходжу до висновку, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, вина (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Диспозицією частини 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачена адміністративна відповідальність за керування транспортним засобом особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Відповідно до постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами Коростишівського районного відділу державної виконавчої служби Центрально-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Хмельницький) від 21.09.2021 встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі відповідно до виконавчого листа № 611/1122 від 27.06.2012.
При надходженні до суду протоколу про адміністративне правопорушення, до нього було додано копію постанови державного про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами, однак відсутні докази щодо повідомлення ОСОБА_1 про застосування відповідного обмеження.
Крім того, відповідно до листа начальника Коростишівського відділу державної виконавчої служби у Житомирському районі Житомирської області від 10 лютого 2025 року № 3766/23.3-29/25, у матеріалах справи відсутнє підтвердження, що вказані постанови направлялися на поштову адресу ОСОБА_1 .
Враховуючи те, що суб'єктивна сторона вказаного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, характеризується у формі умислу, то відповідальна особа, яка склала протокол повинна довести та надати докази того, що водій був обізнаний про встановлене тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами.
Аналізуючи докази, досліджені у судовому засіданні, умисел ОСОБА_1 на вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, не доведено.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення. Однак, достовірність доказів, які є сумнівними та відсутність доказів зібраних особою, що склала протокол про адміністративне правопорушення є неприпустимою оскільки суперечить позиції ЄСПЛ, а також Конституційного Суду України та порушує презумпцію невинуватості особи.
Особа, яка притягається до адміністративно відповідальності, не повинна доводити свою невинуватість, а навпаки її вину у вчиненні правопорушення повинен довести орган, який виявляє правопорушення та складає відносно неї протокол, що передбачено положеннями частини 2 статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, і суд, розглядаючи матеріали адміністративної справи на підставі всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, повинен прийти до висновку про винність особи поза розумним сумнівом.
Однак, надані до протоколу докази, поза розумним сумнівом, не доводять вину ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення за обставин, зазначених у протоколі.
Відповідно до положень частини 2 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен, кого звинувачено у вчинені адміністративного правопорушення, вважається невинуватим доти, доки його вину не буде доведено в законному порядку.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 22.12.2010 №23-рп/2010 адміністративна відповідальність в Україні та процедура притягнення до неї ґрунтується на конституційних принципах, в тому числі, і закріпленої в статті 62 Конституції України презумпції невинності.
Відповідно до статті 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Приймаючи до уваги встановлені під час розгляду обставини, керуючись, у тому числі ст. 62 Конституції України, суд приходить до переконання, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 слід закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення провадження.
Керуючись статтями 7, 9, 126, 245-247, 251-252, 280, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,
постановив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення 30.12.024 адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 3 статті 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення, закрити на підставі пункту 1 частини 1 статті 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Коростишівський районний суд Житомирської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя І. В. Щербаченко