Справа № 168/310/25
Провадження № 3/168/183/25
25 березня 2025 року сел. Стара Вижівка
Суддя Старовижівського районного суду Волинської області Сухоручко Ю.О., розглянувши матеріали, які надійшли з сектору поліцейської діяльності №3 Ковельського районного управління поліції ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП,
якому роз'яснено зміст ст. 268 КУпАП,-
З протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 266029 від 08.03.2025 року вбачається, що 08.03.2025 р. о 17 год. 35 хв. на автодорозі сполученням с.Стара Гута - с.Любохини водій ОСОБА_1 керував мотоциклом марки «Viper 250 д.», д.н.з. НОМЕР_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння, відмовився на вимогу поліцейського пройти в установленому законом порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин, чим порушив вимоги пункту 2.5 ПДР України, за що передбачена відповідальність за частиною 1 статті 130 КУпАП.
Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав та пояснив, що дійсно 08.03.2025 р. о 17 год. 35 хв. на автодорозі сполученням с.Стара Гута - с.Любохини керував мотоциклом марки «Viper 250 д.», д.н.з. НОМЕР_1 . Коли під'їхали працівники поліції, мотоциклом не керував, оскільки з нього впав ланцюг. Працівники поліції показали документи, запитати чи він вживав алкогольні напої, оскільки на їхню думку, виявили ознаки алкогольного сп'яніння, на що ОСОБА_1 заперечував. Відмовився на вимогу поліцейського пройти медичний огляд на місці зупинки транспортного засобу та в закладі охорони здоров'я бо злякався. Після того, як працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення, поїхав до КНП « Старовижівська ЦРЛ» та пройшов медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, отримав консультаційний висновок з результатом 0,00‰ (проміле).
Суд, заслухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність їх у сукупності, прийшов до таких висновків.
Всупереч невизнання ОСОБА_1 вини у вчиненні адміністративного правопорушення, його вина доводиться дослідженими в судовому засіданні доказами, зокрема: протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 266029 від 08.03.2025 року; рапортом помічника чергового СПД №3 (сел. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області Ткачука Р.М. від 08.03.2025 року; актом огляду на стан сп'яніння; направленням на огляд водія до закладу охорони здоров'я; розпискою, згідно з якою ОСОБА_1 зобов'язався не керувати транспортним засобом до повного витверезення; відеозаписом з нагрудної камери поліцейського.
З відео диску №2 встановлено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження огляду для визначення стану алкогольного сп'яніння на вимогу працівників поліції як на місці зупинки транспортного засобу, так і в закладі охорони здоров'я (05 хв. 15 с., 06 хв. 15 с., 06 хв. 30 с.).
Відповідно до п. 2.5 ПДР України встановлено імперативний обов'язок водія пройти на вимогу працівника поліції в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Відповідно до положень п. 2 розділу І Інструкції «Про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів, щодо яких у поліцейського уповноваженого підрозділу Національної поліції України (далі поліцейський) є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння, згідно з п. 3 розділу І Інструкції, є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкіряного покриву обличчя; поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно з п. 6 розділу І Інструкції огляд на стан сп'яніння проводиться поліцейським на місці зупинки транспортного засобу з використанням спеціальних технічних засобів, дозволених до застосування МОЗ та Держспоживстандартом (далі спеціальні технічні засоби).
У розумінні вимог п. 7 розділу І Інструкції, у разі відмови водія транспортного засобу від проходження огляду на стан сп'яніння на місці зупинки транспортного засобу або його незгоди з результатами огляду, проведеного поліцейським, такий огляд проводиться в найближчому закладі охорони здоров'я, якому надано право на його проведення відповідно до статті 266 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Порушення пункту 2.5 ПДР перебуває у прямому причинному зв'язку та утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що встановлює відповідальність за відмову від такого огляду, особою, що керує транспортним засобом.
Отже, наведені докази в своїй сукупності та взаємозв'язку доводять той факт, що ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху.
Суд не бере до уваги консультативний висновок спеціаліста №26 від 08.03.2025 року, наданий ОСОБА_1 з таких підстав.
Положеннями ч. 4 ст. 266 КУпАП встановлено, що огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров'я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров'я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського.
Частина 5 зазначеної статті також встановлює, що огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Зважаючи на ті обставини, що огляд ОСОБА_1 був проведений без присутності поліцейського, тому наявні підстави для визнання його недійсним в силу положень ч. 5 ст. 266 КУпАП.
Твердження ОСОБА_1 про те, що він був наляканий і тому відмовився проходити огляд на місці зупинки транспортного засобу та у медичному закладі в присутності поліцейських, суд оцінює критично, оскільки з долученого до матеріалів справи відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 роз'яснено порядок та процедуру огляду, а також наслідки відмови від проходження огляду. Крім цього з відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 задавав питання працівникам поліції, уточнював правомірність дій працівників поліції, спілкувався в телефонному режимі з третьою особою щодо подальших своїй дій. Ці обставини чітко зафіксовані на відео, а дії працівників поліції відповідають вимогам закону.
З огляду на викладене, суддя приходить до висновку, що вина ОСОБА_1 доведена в повному обсязі, а його дії правильно кваліфіковані за ч. 1 ст.130 КУпАП.
З довідки сектору поліцейської діяльності №3 (сел. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області вбачається, що згідно з базою даних ІП «ГСЦ Посвідчення водія» інформаційного-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» - ОСОБА_1 отримав посвідчення водія серії НОМЕР_2 (категорії А, В).
З довідки сектору поліцейської діяльності №3 (сел. Стара Вижівка) Ковельського РУП ГУНП у Волинській області вбачається, що згідно з базою даних «Адмінпрактика» інформаційного-телекомунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП не притягувався.
У відповідності до ст. 23 КУпАП - адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, суспільну небезпеку керування транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння для оточуючих осіб, та з метою уникнення вчинення аналогічного правопорушення, беручи до уваги наявність порушення водієм порядку користування правом керування транспортним засобом, суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч. 1 ст. 130 КУпАП з позбавленням права керування всіма видами транспортних засобів, що є достатньою мірою відповідальності з метою його виховання, а також запобігання вчиненню нових правопорушень.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Згідно із п.5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою, на яку накладене таке стягнення сплачується судовий збір в сумі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Тому з ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір в сумі 605,60 грн.
Керуючись, ст.21, ст.23, ч. 2 ст.33, ст. 40-1,ч. 1 ст.130, 256, 265, 280, 294 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу в дохід держави у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на один рік.
Відповідно до частини 1 статті 307, частини 2 статті 308 КУпАП у разі несплати штрафу пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови - пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення стягується подвійний розмір штрафу 34 000 (тридцять чотири тисячі) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в розмірі 605 (шістсот п'ять) грн. 60 коп. за такими реквізитами: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/ 22030106 код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UА908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Старовижівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Ю.О. Сухоручко