Рішення від 13.03.2025 по справі 906/777/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

майдан Путятинський, 3/65, м. Житомир, 10002, тел. (0412) 48 16 20,

e-mail: inbox@zt.arbitr.gov.ua, web: https://zt.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ 03499916

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" березня 2025 р. м. Житомир Справа № 906/777/24

Господарський суд Житомирської області у складі:

судді Шніт А.В.

секретар судового засідання Малярчук Р.А.

за участю представників сторін:

від позивача: Рупс В.О. - ордер серія АМ № 1104098 від 15.10.2024;

від відповідача: не з'явився;

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Житомирі справу

за позовом Ушомирської сільської ради

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство "Сучасне місто"

про стягнення 492 678,50грн

Ушомирська сільська рада звернулася до Господарського суду Житомирської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство "Сучасне місто" 492 678,50грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на спричинення відповідачем збитків неналежним виконанням умов договору про закупівлю за рахунок бюджетних коштів №2 від 08.08.2019.

В якості правових підстав позову позивач зазначає ст.22, 509, 627, 837, 875, 882, 884 Цивільного кодексу України, ст.173, 174, 179, 224, 225, 226 Господарського кодексу України, ст.7 Бюджетного кодексу України, ст.7, 9 Закону України "Про архітектурну діяльність".

Ухвалою суду від 06.08.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження з призначенням підготовчого засідання.

Ухвалою суду від 18.02.2025 постановлено закрити підготовче провадження та призначити справу №906/777/24 до судового розгляду по суті на 13.03.2025 о 12:30.

Представник позивача в судовому засіданні 13.03.2025 позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судове засідання 13.03.2025 не з'явився, до суду повернувся конверт з копією ухвали від 18.02.2025, яка направлялася Товариству з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство "Сучасне місто" за адресою, зазначеною у Витязі з ЄДР: 10020, Житомирська обл., м. Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровиця, буд. 40 Б, з відміткою відділення поштового зв'язку "за закінченням терміну зберігання".

Також ухвала суду від 18.02.2025 надіслана відповідачу на електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_1, про що свідчить довідка про доставку електронного листа.

При цьому, відповідно до ч.2 ст.2 Закону України "Про доступ до судових рішень" судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.

Згідно ч.1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.

Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному вебпорталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").

Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сторони мали доступ до судових рішень та відповідач мав можливість ознайомитись з ухвалами суду у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).

Отже, відповідача належним чином повідомлено про дату, час та місце засідання суду в справі №906/777/24.

За таких обставин, справа підлягає вирішенню за наявними матеріалами з огляду на приписи ч.9 ст.165 та ч.2 ст.178 Господарського процесуального кодексу України.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд

ВСТАНОВИВ:

Фактичні обставини справи.

08.08.2019 між Ушомирською сільською радою (замовник, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство "Сучасне місто" (генпідрядник, відповідач), укладено договір про закупівлю за рахунок бюджетних коштів №2 (далі - Договір №2) (а.с. 13-19, т.1).

Згідно з п.1.1 Договору №2 замовник доручає, а генпідрядник забезпечує відповідно до проектної документації та умов Договору виконання будівельних робіт.

Об'єкт будівництва ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 "Капітальний ремонт приміщення Ушомирського дошкільного навчального закладу "Сонечко" по вул. Л. Рака, 9 в с.Ушомир Коростенського району, Житомирської області» (ДК 021:2015: код 45450000-6 "Інші завершальні будівельні роботи"), адреса розташування об'єкта; вул.Л.Рака, буд.9, с.Ушомир, Коростенський р-н, Житомирська обл., 11500 (п.1.2 Договору №2).

Відповідно до п.1.3 Договору №2 склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання генпідряднику, визначені проектною документацією.

Відповідно до умов вищевказаного Договору, а саме пункту 3.1., Договірна ціна робіт визначається на основі твердого кошторису, що є невід'ємною частиною Договору (Додаток №1), і складає 2 223 829,50грн, у тому числі ПДВ 370 638,25грн. Бюджетні зобов'язання та інші зобов'язання замовника по даному договору виникають у разі наявності бюджетних призначень на відповідний рік, а бюджетні фінансові зобов'язання - в межах фактичних надходжень коштів на реєстраційний рахунок Замовника.

Пунктом 12.4 Договору №2 визначено, що вартість виконаних робіт, що підлягають оплаті, визначається в межах вартості робіт, передбачених твердою договірною ціною, із урахуванням виконаних обсягів робіт та їх вартості за одиницю виміру.

Згідно з п.15.1.1 Договору №2 генпідрядник зобов'язаний виконати з використанням власних ресурсів та у встановлені строки роботи відповідно до проектної та кошторисної документації.

Договір набуває чинності з моменту його укладання, у частині зобов'язань щодо будівництва об'єкта діє до 31.12.2019, в інших частинах до повного виконання сторонами своїх зобов'язань по договору. Закінчення строку договору не звільняє сторони порушення, яке мало місце під час дії Договору (п.18.2, 18.3 Договору №2).

У матеріалах справи містяться копії Договірної ціни, Акту №1 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2019 року, Акту №2 приймання виконаних будівельних робіт за серпень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за серпень 2019 року, Акту приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за вересень 2019 року, Акту №4 приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за жовтень 2019 року, Акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2019 року, Акту №6 приймання виконаних будівельних робіт за листопад 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за листопад 2019 року, Акту №5 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, Акту №6 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2019 року, Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2019 року, Акту для прийняття до уваги додаткових будівельно-монтажних робіт та їх фінансування (а.с. 56-143, т.1).

Факт сплати позивачем вартості виконаних відповідачем будівельних робіт підтверджується копіями платіжних доручень №1 від 19.08.2019, №2 від 27.08.2019, №3 від 20.09.2019, №4 від 10.10.2019, №5 від 06.11.2019, №2 від 15.11.2019, №3 від 15.11.2019, №6 від 15.11.2019, №7 від 05.12.2019, №8 від 24.12.2019, №27 від 24.12.2019 (а.с. 116-126, т.2).

На підставі пунктів 1 та 4 Порядку проведення перевірок закупівель Державною аудиторською службою, її міжрегіональними територіальними органами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №631 від 01.08.2013, згідно направлень від 08.12.2022 №324 та №325, Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області проведено перевірку закупівель, здійснених Ушомирською сільською радою (а.с. 33-55, т.1). Даною перевіркою встановлені порушення, що призвели до втрати коштів бюджету Ушомирської територіальної громади, зазначено, що відповідачем завищено вартість виконаних будівельних робіт на загальну суму 492 678,50грн.

Позивачем направлено відповідачу претензію №228/02-20 від 23.02.2023, якою останньому запропоновано повернути безпідставно завищену вартість виконаних підрядних будівельних робіт на загальну суму 492 678,50грн (а.с. 146-148, т.1). Претензія залишена без відповіді та без виконання.

06.06.2023 позивач надіслав відповідачу повторну претензію №492/02-20 (а.с. 149-151, т.1), яка також залишена без відповіді та задоволення.

З огляду на викладене вище, позивач звернувся до господарського суду з позовними вимогами про стягнення з відповідача безпідставно завищеної вартості виконаних робіт у розмірі 492 678,50грн.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів, аргументів, наведених учасником справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку (ст.509 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України)).

Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим Кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку (ч.1 ст.173 Господарського кодексу України (далі - ГК України)). Сторони можуть за взаємною згодою конкретизувати або розширити зміст господарського зобов'язання в процесі його виконання, якщо законом не встановлено інше (ч.3 ст.173 ГК України).

Майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом (ч.1 ст.175 ГК України).

Статтею 11 Цивільного кодексу України встановлено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Судом встановлено, що спірні правовідносини виникли з договору про закупівлю за рахунок бюджетних коштів №2 від 08.08.2019, який за своєю правовою природою є договором будівельного підряду.

У відповідності до ст.837 ЦК України за договором підряду одна сторона (підрядник) зобов'язується на свій ризик виконати певну роботу за завданням другої сторони (замовника), а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконану роботу. Договір підряду може укладатися на виготовлення, обробку, переробку, ремонт речі або на виконання іншої роботи з переданням її результату замовникові.

Згідно з ст.854 ЦК України, якщо договором підряду не передбачена попередня оплата виконаної роботи або окремих її етапів, замовник зобов'язаний сплатити підрядникові обумовлену ціну після остаточної здачі роботи за умови, що роботу виконано належним чином і в погоджений строк або, за згодою замовника, - достроково. Підрядник має право вимагати виплати йому авансу лише у випадку та в розмірі, встановлених договором.

Також, ч.4 ст.837 ЦК України встановлено, що до окремих видів договорів підряду, встановлених параграфами 2-4 цієї глави (побутового підряду, будівельного підряду, підряду на проектні та пошукові роботи), положення цього параграфа застосовуються, якщо інше не встановлено положеннями цього Кодексу про ці види договорів.

За договором будівельного підряду підрядник зобов'язується збудувати і здати у встановлений строк об'єкт або виконати інші будівельні роботи відповідно до проектно-кошторисної документації, а замовник зобов'язується надати підрядникові будівельний майданчик (фронт робіт), передати затверджену проектно-кошторисну документацію, якщо цей обов'язок не покладається на підрядника, прийняти об'єкт або закінчені будівельні роботи та оплатити їх. Договір будівельного підряду укладається на проведення нового будівництва, капітального ремонту, реконструкції (технічного переоснащення) підприємств, будівель (зокрема житлових будинків), споруд, виконання монтажних, пусконалагоджувальних та інших робіт, нерозривно пов'язаних з місцезнаходженням об'єкта. До договору будівельного підряду застосовуються положення цього Кодексу, якщо інше не встановлено законом (ст.875 ЦК України).

Згідно з ч.2 ст.879 ЦК України підрядник, який зобов'язаний здійснювати матеріально-технічне забезпечення будівництва, несе ризик неможливості використання наданого ним матеріалу (деталей, конструкцій) або устаткування без погіршення якості робіт.

Оплата робіт провадиться після прийняття замовником збудованого об'єкта (виконаних робіт), якщо інший порядок розрахунків не встановлений за погодженням сторін (ч.4 ст.879 ЦК України).

Частина 4 статті 882 Цивільного кодексу України передбачає, що передання робіт підрядником і прийняття їх замовником оформляється актом, підписаним обома сторонами. У разі відмови однієї із сторін від підписання акта про це вказується в акті і він підписується другою стороною.

За змістом ч.1-4 ст.884 ЦК України підрядник гарантує досягнення об'єктом будівництва визначених у проектно-кошторисній документації показників і можливість експлуатації об'єкта відповідно до договору протягом гарантійного строку, якщо інше не встановлено договором будівельного підряду. Гарантійний строк становить десять років від дня прийняття об'єкта замовником, якщо більший гарантійний строк не встановлений договором або законом. Підрядник відповідає за дефекти, виявлені у межах гарантійного строку, якщо він не доведе, що вони сталися внаслідок: природного зносу об'єкта або його частин; неправильної його експлуатації або неправильності інструкцій щодо його експлуатації, розроблених самим замовником або залученими ним іншими особами; неналежного ремонту об'єкта, який здійснено самим замовником або залученими ним третіми особами. Гарантійний строк продовжується на час, протягом якого об'єкт не міг експлуатуватися внаслідок недоліків, за які відповідає підрядник. У разі виявлення протягом гарантійного строку недоліків замовник повинен заявити про них підрядникові в розумний строк після їх виявлення.

Відповідно до ч.1, 2 ст.883 ЦК України підрядник відповідає за недоліки збудованого об'єкта, за прострочення передання його замовникові та за інші порушення договору (за недосягнення проектної потужності, інших запроектованих показників тощо), якщо не доведе, що ці порушення сталися не з його вини. За невиконання або неналежне виконання обов'язків за договором будівельного підряду підрядник сплачує неустойку, встановлену договором або законом, та відшкодовує збитки в повному обсязі.

Згідно зі ст.193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться. При цьому, до виконання господарських договорів застосовуються положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим кодексом.

За змістом ст.610, 611 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). У разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема відшкодування збитків.

Відповідно до ст.218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Згідно зі ст.224 ГК України учасник господарських відносин, який порушив господарське зобов'язання або установлені вимоги щодо здійснення господарської діяльності, повинен відшкодувати завдані цим збитки суб'єкту, права або законні інтереси якого порушено.

Під збитками розуміються витрати, зроблені управненою стороною, втрата або пошкодження її майна, а також не одержані нею доходи, які управнена сторона одержала б у разі належного виконання зобов'язання або додержання правил здійснення господарської діяльності другою стороною.

Статтею 226 Господарського кодексу України встановлено, що учасник господарських відносин, який вчинив господарське правопорушення, зобов'язаний вжити необхідних заходів щодо запобігання збиткам у господарській сфері інших учасників господарських відносин або щодо зменшення їх розміру, а у разі якщо збитків завдано іншим суб'єктам,- зобов'язаний відшкодувати на вимогу цих суб'єктів збитки у добровільному порядку в повному обсязі, якщо законом або договором сторін не передбачено відшкодування збитків в іншому обсязі.

Відповідно до ч.3 ст.216 ГК України потерпіла сторона має право на відшкодування збитків незалежно від того, чи є застереження про це в договорі, тобто обов'язок відшкодування збитків прямо випливає з положень закону, тому не потребує додаткового узгодження між сторонами договірних відносин саме право на відшкодування збитків.

За усталеною судовою практикою господарське правопорушення складається з чотирьох елементів, а саме: протиправної поведінка боржника, що полягає у невиконанні або неналежному виконанні ним зобов'язання; наявності шкоди (збитки - це грошове вираження шкоди); причинного зв'язку між протиправною поведінкою та завданою шкодою; вини боржника.

Протиправна поведінка особи може виявлятися у прийнятті нею неправомірного рішення або у неправомірній поведінці (діях або бездіяльності). Протиправною у цивільному праві вважається поведінка, яка порушує імперативні норми права або санкціоновані законом умови договору, внаслідок чого порушуються права іншої особи.

Під збитками розуміється матеріальна шкода, що виражається у зменшенні майна потерпілого в результаті порушення належного йому майнового права.

Причинний зв'язок між протиправною поведінкою особи та завданими збитками є обов'язковою умовою відповідальності, яка передбачає, що збитки стали об'єктивним наслідком поведінки завдавача шкоди.

Тобто, протиправна дія є причиною, а збитки - наслідком протиправної дії. Відсутність будь-якої з зазначених ознак виключає настання цивільно-правової відповідальності відповідача у вигляді покладення на нього обов'язку з відшкодування збитків.

Варто зазначити, що згідно вимог ч. 1, 4 ст. 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (у редакції, чинній на момент укладання Договору №2) договір про закупівлю укладається в письмовій формі відповідно до положень ЦК України та ГК України з урахуванням особливостей, визначених законом. Умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:

1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника;

2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі;

4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі;

5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг);

6) зміни ціни зв'язку зміною ставок податків J зборів пропорційно до змін таких ставок;

7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни;

8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.

Відповідно до п.5 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2005 №668, які прийняті відповідно до вимог ЦК України та які є обов'язковими до врахування при укладанні та виконанні договорів підряду на проведення робіт з нового будівництва, реконструкції будівель і споруд та технічного переоснащення діючих підприємств, а також комплексів і видів робіт пов'язаних із капітальним будівництвом незалежно від джерел фінансування робіт, а також форми власності замовника та підрядника (субпідрядників), передбачено істотні умови догорів підряду, зокрема предмет договору підряду та договірна ціна, тобто які можуть змінюватись виключно з урахуванням норм ч.4 ст.36 Закону України "Про публічні закупівлі" від 25.12.2015 №922.

Разом з тим, виходячи з вимог п.15 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, у договорі підряду сторони зобов'язані визначити найменування об'єкта будівництва та його місцезнаходження, основні параметри (потужність, площа, об'єм тощо), склад та обсяги робіт, які передбачені проектною документацією та підлягають виконанню підрядником, інші показники, що характеризують предмет договору.

Таким чином, відповідно до ч.3, 4 ст.180 Господарського кодексу України, абз. 1 ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України, п.5 та 15 Загальних умов укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві склад та обсяги робіт, які передбачені проектною документацією та підлягають виконанню підрядником, інші показники, що характеризують предмет договору - є предметом договору підряду, який у свою чергу є істотною умовою договору. Поряд з тим, відповідно до п. 117 Загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, внесення змін у договір підряду оформлюється додатковою угодою.

Водночас, у матеріалах справи відсутні докази коригування чи внесення замовником будь-яких змін до проектно-кошторисної документації, як і докази укладення сторонами додаткових угод щодо зміни саме складу та обсягів робіт, які передбачені проектною документацією та підлягають виконанню підрядником, інших показників, що характеризують предмет договору будівельного підряду.

Необхідно зазначити, що згідно з положеннями ст.614 Цивільного кодексу України на особу, яка порушила зобов'язання, покладається обов'язок доведення відсутності своєї вини, а розмір збитків, завданих порушенням зобов'язання, доводиться кредитором у відповідності до ст.623 ЦК України.

Як судом зазначалося вище, Актом Управління Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області №06-18-09/02 від 25.01.2023 перевірки закупівель, інформацію про які оприлюднено в електронній системі закупівель за номерами ID:UA-2021-06-15-002569-b, UA-2021-07-20-000188-b, UA-2021-07-20-007009-b, UA-2019-07-22-001208-b, здійснених Ушомирською сільською радою (далі - Акт перевірки), встановлено, зокрема, що ТОВ "Сучасне місто" під час виконання будівельних робіт об'єкту "ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 "Капітальний ремонт приміщення Ушомирського дошкільного навчального закладу "Сонечко" по вул. Л.Рака, 9 в с.Ушомир Коростенського району, Житомирської області", до актів приймання виконаних будівельних робіт включено будівельні роботи (додаткові роботи, РЕКН) на суму 203 885,70грн з ПДВ (а.с. 39, т.1 на звороті) та роботи в обсязі (площа, об'єм тощо), які перевищують норму, передбачену до виконання проектно-кошторисною документацією та умовами Договору №2 (тендерною документацією та тендерною пропозицією) на суму 14 955,63грн з ПДВ (а.с. 39, т.1 на звороті), всупереч проектно-кошторисній документації, яка отримала позитивний експертний висновок, тендерній документації та тендерній пропозиції, а саме договірній ціні (локальні кошториси) яка оприлюднена на веб-порталі уповноваженого органу Prozorro, що є невід'ємною частиною Договору №2, чим у свою чергу, завищено вартість будівельних робіт, на загальну суму 218 841,33грн з ПДВ.

При цьому, варто зауважити, що відповідно до ч. 1 ст. 877 Цивільного кодексу України підрядник зобов'язаний здійснювати будівництво та пов'язані з ним будівельні роботи відповідно до проектно- кошторисної документації, що визначає обсяг і зміст робіт та інші вимоги, які ставляться до робіт та до кошторису, що визначає ціну робіт.

Абзацом 4 пункту 10 Порядку затвердження проектів будівництва і проведення їх експертизи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №560 від 11.05.2022 (з відповідними змінами) (далі - Порядок №560), визначено, що обов'язковій експертизі підлягають проекти будівництва щодо кошторисної частини проекту будівництва об'єктів, які споруджуються із залученням бюджетних коштів, коштів установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 560 експертизі також підлягають проектні рішення в частині, що не відповідає раніше затвердженому проекту будівництва, експертиза якого проведена відповідно до пункту 10 Порядку № 560.

Поряд з тим, позивачем як замовником не здійснювалось коригування проектно-кошторисної документації та, в свою чергу, не проведено експертизу. Внаслідок вказаного порушення завдано матеріальної шкоди місцевому бюджету на суму 218 841,33грн (а.с. 39, т.1 на звороті).

Крім того, у вказаному вище Акті перевірки зазначено, що в ході перевірки здійснено порівняння (перевірку) норм списання матеріальних ресурсів, відповідно до фізичних обсягів робіт, включених ТОВ "Будівельне підприємство "Сучасне місто" до актів приймання виконаних будівельних робіт з РЕКН на будівельні роботи, що передбачені договірною ціною та включені до збірників ресурсних елементних кошторисних норм, за результатами якої встановлено, що Товариством до актів приймання виконаних будівельних робіт за серпень-грудень 2019 року включено понаднормове списання матеріалів, відповідно до фізичних обсягів робіт на загальну суму 27 868,85грн з ПДВ (а.с. 41, т.1 на звороті), які замовником прийняті та оплачені в повному обсязі, чим в свою чергу, завдано матеріальної шкоди місцевому бюджету Ушомирської територіальної громади на вказану суму.

Так, відповідно до п. 6.3.3 ДСТУ - Н Б Д. 1.1-2:2013 "Настанова щодо визначення вартості прямих витрат у вартості будівництва", затвердженого Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 27.08.2013 №405, вартість матеріальних ресурсів у складі прямих витрат при проведені розрахунків за обсяги виконаних робіт визначається на підставі виконаних обсягів робіт, нормативних витрат матеріальних ресурсів, визначених за ресурсними елементними кошторисними нормами, та їх вартості за договірною ціною. Номенклатура матеріалів та їх кількість на виконаний обсяг робіт повинні відповідати зазначеним у застосованих ресурсних елементних кошторисних нормах.

Також, в Акті перевірки зазначено, що ТОВ "Сучасне місто" до актів приймання виконаних будівельних робіт за серпень-грудень 2019 року по Договору №2 включено понаднормові витрати праці (витрати на заробітну плату робітників-будівельників), відповідно до фізичних обсягів робіт на загальну суму 20 109,69грн з ПДВ (а.с. 42, т.1 на звороті), які замовником прийняті та оплачені в повному обсязі, чим завдано матеріальної шкоди місцевому бюджету замовника на вказану суму.

Окрім того, згідно Акту перевірки, ТОВ "Сучасне місто" включено до актів приймання виконаних будівельних робіт за серпень-грудень 2019 року витрати зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 127 891,90грн (а.с. 44, т.1 на звороті) та витрати на заробітну плату в загальновиробничих витратах в сумі 97 966,72грн (а.с. 44, т.1 на звороті), які фактично не понесені, які замовником прийнято та оплачено в повному обсязі із завищеною вартістю на вказану суму. Внаслідок даного порушення місцевому бюджету замовника нанесено матеріальної шкоди на суму 225 857,62грн (а.с. 44, т.1 на звороті).

Згідно з п.1.2. ДСТУ-НБД.1.1-3:2013 "Настанова щодо визначення загальновиробничих і адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва" цей стандарт призначено для визначення загальновиробничих, адміністративних витрат та прибутку у вартості будівництва об'єктів, які споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ та організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.

Так, пунктом п.4.1.1 ДСТУ-НБД.1.1-3:2013 витрати включаються до виробничої собівартості будівельних робіт.

Як зазначено Міністерством фінансів України у листі від 11.06.2007 №311-34000-10-16/11926, передбачено, що відображення в бухгалтерському обліку доходу підрядника до витрат забудовника в сумі вартості виконаних робіт здійснюється на підставі акта приймання виконаних робіт.

Так, проведеним у ході перевірки порівнянням фактично понесених ТОВ "Сучасне місто" витрат зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування відповідно до інформації Головного управління ДПС у Житомирській області (в сумі 22 294,85грн) з витратами, відображеними в актах приймання виконаних робіт по об'єкту виконання робіт, Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Житомирській області встановлено завищення витрат на загальну суму 127 891,90грн з ПДВ (а.с. 44, т.1 на звороті).

Крім того, враховуючи вищевикладене, та дані, які отримані від Головного управління ДПС у Житомирській області, зокрема, нараховану та виплачену заробітну плату працівникам у період виконання будівельних робіт по Договору №2, включені ТОВ "Сучасне місто" до актів приймання виконаних будівельних робіт за серпень-грудень 2019 року загальновиробничі витрати, а саме: витрати на заробітну плату працівників апарату відокремлених структурних підрозділів (керівників, спеціалістів, службовців), старших виконробів (начальників) (І блок розрахунку загальновиробничих витрат), не підтверджені як фактично понесені витрати на суму 97 966,72грн з ПДВ (а.с. 44, т.1 на звороті), чим завищено вартість виконаних будівельних робіт на вказану суму, які замовником оплачені повному обсязі.

Враховуючи вищевикладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача 492 678,50грн заподіяних збитків у вигляді завищеної вартості виконаних останнім будівельних робіт є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Згідно ч.2, 3 ст.13 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

За приписами ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відтак, сторони звертаючись до суду повинні враховувати те, що визначення та наповнення доказової бази переданого на розгляд суду спору покладаються саме на сторони, а не на суд.

Суд вирішує спір на підставі поданих та витребуваних в порядку ст.81 ГПК України сторонами доказів.

Статтею 76 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до ч.1 ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За приписами ч.1 ст.86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Враховуючи докази, які містяться у матеріалах справи, а також норми чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку про задоволення позову в повному обсязі.

Розподіл судових витрат.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України передбачено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Зважаючи на задоволення позовних вимог, суд приходить до висновку, що судовий збір необхідно покласти на відповідача.

Керуючись статтями 123, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Будівельне підприємство "Сучасне місто" (10031, м. Житомир, вул. Тараса Бульби-Боровця, буд. 40 Б; ідентифікаційний код 42554424) на користь Ушомирської сільської ради (11571, Житомирська обл., Коростенський р-н, с. Ушомир, вул. Березюка, буд. 15; ідентифікаційний код 04348131):

- 492 678,50грн завищеної вартості виконаних робіт;

- 7 390,18грн судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено: 24.03.25

Суддя Шніт А.В.

Надіслати:

1 - позивачу через електронний кабінет

2 - відповідачу (код ЄДРПОУ 42554424) (рек. з пов.) та на електронну пошту: ІНФОРМАЦІЯ_1