Рішення від 18.03.2025 по справі 905/1111/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

18.03.2025р. Справа №905/1111/24

Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», м Слов'янськ

до відповідача Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, м.Москва

про стягнення 224 648 006,35 грн.

Представники сторін участь у судовому засіданні не приймали

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

В провадженні судді Господарського суду Донецької області Кучерявої О.О. знаходилась справа №905/1111/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації, про стягнення 224 648 006,35 грн.

У зв'язку з перебуванням судді Кучерявої О.О у відпустці з вагітністю та пологами з 13 січня 2025 року по 18 травня 2025 року, відповідно до пункту 2.3.50 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, Засад використання автоматизованої системи документообігу суду в господарському суді Донецької області, затверджених протоколом зборів суддів № 4 від 14.09.2016р. (зі змінами та доповненнями) та пункту 1.6 розділу ХХ «Прикінцеві положення» Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 02.03.2018р. № 17, з урахуванням змін, внесених рішенням Ради суддів України №16 від 12.04.2018р., розпорядженням керівника апарату господарського суду Донецької області від 20.01.2025 призначено повторний автоматичний розподіл справи №905/1111/24.

Згідно протоколу повторного автоматизованого розподілу справи між суддями від 20.01.2025 справа №905/1111/24 передана для розгляду судді Зекунову Е.В.

Ухвалою суду від 07.02.2025 прийнято справу №905/1111/24 до свого провадження; підготовче засідання у справі призначено на 24.02.2025 року о 14:15 год.

Ухвалою Господарського суду Донецької області від 24.02.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 18.03.2025 року о 14:05 год.

Судове засідання 18.03.2025 в режимі відеоконференції провести не вдалося через технічні проблеми. Представники сторін участь в засіданні суду 18.03.2025 не приймали. На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами.

Станом на дату засідання відзиву не надходило.

Щодо направлення копії позовної заяви разом із додатками відповідачу у справі.

До повномасштабної військової агресії російської федерації проти України порядок передачі судових та позасудових документів для вручення на території російської федерації регулювався Угодою про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності, до якої Україна приєдналася 19.12.1992, прийнявши відповідний нормативний акт - постанову Верховної Ради України «Про ратифікацію Угоди про порядок вирішення спорів, пов'язаних із здійсненням господарської діяльності» від 19.12.1992 шляхом направлення доручення компетентному суду або іншому органу російської федерації.

У зв'язку з Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 «Про введення воєнного стану в Україні», за зверненням Мін'юсту, Міністерство закордонних справ України повідомило депозитаріїв конвенцій Ради Європи, Гаазької конференції з міжнародного приватного права та ООН, а також сторони двосторонніх міжнародних договорів України про повномасштабну триваючу збройну агресією росії проти України та неможливість у зв'язку з цим гарантувати у повному обсязі виконання українською стороною зобов'язань за відповідними міжнародними договорами та конвенціями на весь період воєнного стану.

Згідно листа Міністерства юстиції України № 25814/12.1.1/32-22 від 21.03.2022 «Щодо забезпечення виконання міжнародних договорів України у період воєнного стану» з урахуванням норм звичаєвого права щодо припинення застосування міжнародних договорів державами у період військового конфлікту між ними, рекомендується не здійснювати будь-яке листування, що стосується співробітництва з установами російської федерації на підставі міжнародних договорів України з питань міжнародно-правових відносин та правового співробітництва у цивільних справах та у галузі міжнародного приватного права.

Крім того, у зв'язку з агресією з боку росії та введенням воєнного стану АТ «Укрпошта» з 24.02.2022 припинила обмін міжнародними поштовими відправленнями та поштовими переказами з російською федерацією.

Міністерство юстиції України листом № 91935/114287-22-22/12.1.1 від 06.10.2022 щодо вручення судових документів резидентам російської федерації в порядку ст. 8 Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах 1965 року повідомило, що за інформацією МЗС України (лист № 71/14-500-77469 від 03.10.2022) 24.02.2022 розірвано дипломатичні відносини між Україною та російською федерацією у зв'язку з широкомасштабною збройною агресією останньої проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території рф та діяльність її дипломатичних установ на території України зупинено. Комунікація МЗС з органами влади рф за посередництва третіх держав також не здійснюється.

За наведених обставин, у позивача відсутні можливості для направлення копії позовної заяви разом із додатками ані безпосередньо на адресу відповідача, ані іншими дипломатичними каналами.

Позивачем в якості доказу направлення на адресу відповідача позовної заяви (нотаріально завірений переклад на російську мову) та доданих до неї документів надано скріншот з електронної пошти представника товариства (адвоката) із якого вбачається направлення файлів з назвою «Иск ООО «Керамические Массы Донбасса» к Российской Федерации в лице Министерства юстиции Российской Федерации о взыскании убытков» на електрону адресу embmoldova@mid.ru.

12.09.2024 р. представником Товариства - адвокатом Каравасілі Х.М. було направлено на електронну пошту Посольства Російської Федерації в Республіці Молдова embmoldova@mid.ru перекладений на російську мову позов Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення збитків скріплений електронним цифровим підписом, докази чого надано до суду разом із підтвердженням його доставлення на таку електронну пошту.

Судом ухвала про відкриття провадження у справі №905/1111/24 направлена рекомендованим листом на адресу Посольства РФ в Польщі (штрихкодовий ідентифікатор RL067569160UA).

Разом з цим, судом на офіційній сторінці Господарського суду Донецької області веб-порталу Судова влада України розміщувались відповідні оголошення щодо розгляду справи №905/1111/24.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про доступ досудових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі.

На виконання приписів чинних нормативно-правових актів всі процесуальні документи по справі були оприлюднені в Єдиному державному реєстрі судових рішень, який є відкритим для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України.

З огляду на наведене суд дійшов висновку, що було вжито всіх можливих засобів повідомлення відповідача про розгляд справи №905/1111/24.

Згідно із ст.2 Господарського процесуального кодексу України однією із засад господарського судочинства є розумність строків розгляду справи.

Перевіривши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» (далі - ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», «Товариство», «Компанія») (ідентифікаційний код 32359731) - юридична особа, яка зареєстрована 23.11.2007 р. виконавчим комітетом Слов'янської міської ради Донецької області, шляхом перетворення Закритого акціонерного товариства «Керамічні маси Донбасу».

Основним видом діяльності Товариства є виробництво інших керамічних виробів (код за КВЕД 23.49), а основною метою діяльності - отримання прибутку шляхом здійснення підприємницької діяльності відповідно до предмету діяльності Товариства, визначеного в його статуті.

Так, відповідно до п. 3.2 ст. 3 Статуту Товариства, затвердженого Протоколом № 1/2021 від 16 квітня 2021 року Загальних зборів Учасників Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», предмет діяльності Товариства включає, зокрема:

1. Здійснення виробництва інших керамічних виробів;

2. Здійснення неспеціалізованої оптової торгівлі;

3. Здійснення іншого виду роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах;

4. Здійснення виробництва, виготовлення, продажу та торгівлі (в Україні та за кордоном) будь-якими видами мас для виготовлення керамічних виробів та подібної продукції;

5. Здійснення діяльності з дослідження ринку та популяризації продукції та послуг з метою отримання найліпших економічних результатів для Товариства;

6. Здійснення всіх видів діяльності з виробництва, виготовлення, маркетингу, реклами, дистрибуції та продажу;

7. Здійснення діяльності всіх видів з оптового та роздрібного продажу, а також торгово-посередницької діяльності із споживчими та неспоживчими товарами, включаючи здійснення експортно-імпортних операцій;

8. Здійснення інших видів комерційної та підприємницької діяльності, яка не заборонена для Товариства чинним законодавством.

Відповідно до відомостей, які зазначені в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, місцезнаходження юридичної особи є 84102, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Гончарна, буд. 8.

За відкритою, відомою інформацією, до 24.02.2022 року ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» було лідером в сегменті виробництва готових керамічних мас на всьому пострадянському просторі і в Східній Європі.

До початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну, виробничі потужності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» являли собою два взаємонезалежні виробництва з виготовлення виробів з керамічного граніту та керамічних мас (основне виробництво), які були розташовані в місті Слов'янськ Донецької області, що обумовлено наявністю у даному регіоні природних ресурсів для виробництва кераміки, таких як, білої вогнетривкої глини, пегматиту, сієніту, первинних та вторинних каолінів, високосортних кварцових пісків, доломітів.

Виробничий процес підприємства був спроектований, виготовлений та змонтований світовими лідерами в даній сфері, а саме:

лінія сухого помелу глинистих матеріалів Товариства була спроектована і виготовлена світовим лідером у сфері помелу нерудних матеріалів фірмою HAZEMAG (Німеччина), максимальна продуктивність якої становило до 11-ти тон на годину;

лінія мокрого помелу Товариства - компанією ICF Industrie Cibek S.p.A (Італія), що складалася з кульових млинів періодичного помелу, об'ємом 38 м3; баштової розпилювальної сушарки, продуктивністю - 3000кг/год.; накопичувальних силосів, об'ємом 50 м3, обладнання ситового та магнітного збагачення суспензій;

ділянка змішування компонентів - спроектована та змонтована на базі найбільш ефективних змішувальних машин фірми HOSOKAWA (Японія) і Maschinenfabrik Gustav Eirich GmbH & Co (Німеччина).

Завдяки такому обладнанню, виробничий процес був повністю автоматизований, що дозволяло Товариству випускати великий та широкий асортимент продуктів для керамічної, будівельної, вогнетривкої та інших галузей промисловості, виробничі потужності якого до 24.02.2022 складали 2000-2500 тон продукції на місяць.

Після початку повномасштабної військової агресії Російської Федерації проти України, враховуючи близькість розташування Товариства до зони бойових дій, здійснення господарської діяльності було суттєво ускладнено та небезпечно для його працівників, у зв'язку з чим, керівництво підприємства було змушено прийняти рішення з лютого 2022 року зупинити функціонування заводу, яке пізніше частково на вцілілій частині підприємства було відновлено, та яке функціонує виключно у разі відсутності опадів та мінусової температури, а дільницю з виробництва виробів керамічного граніту релокувати в Київську область.

З огляду на зазначене, після 24 лютого 2022 року Товариство фінансується за рахунок реалізації кераміки, яке виробляється на вцілілій частині підприємства у м. Слов'янськ при певних погодних умовах та частині підприємства, яке було релоковано в Київській області.

Водночас повідомляємо, що підприємство з виробництва керамічних мас являє собою комплекс пов'язаних між собою наступних технологічних блоків:

1. Склад сировини;

2. Дільниця сухого помелу;

3. Дільниця мокрого помелу;

4. Силосне відділення;

5. Дільниця змішування;

6. Дільниця фільтрпресування;

7. Допоміжні дільниці (ТП, ГРП, насосна, система очищення води та інші).

Будівництво підприємства з виробництва керамічних мас було запроектовано за принципом вертикального розміщення технологічного обладнання, що означає, що на відмітці +0.00 було змонтовано обладнання першого ярусу, колони та перекриття 2-го ярусу, а на ньому технологічне обладнання 2-го ярусу і т.д. до останнього ярусу, та лише після монтажу всього обладнання навколо нього була зведена будівля.

Схема розташування обладнання Товариства наведена у Додатках №№ 1, 2 до Пояснення щодо неможливості релокації підприємства.

Таким чином, для повної релокації обладнання Товариства необхідно повністю розібрати будівлю головного виробничого корпусу Товариства та «етажерки» на яких було змонтовано обладнання, висота якого перевищує 20 метрів, а вага металоконструкцій - понад тисячу тон, розбирання та транспортування якого практично є неможливим.

Відтак, станом на момент подачі цієї заяви, завод ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», який розташований в м. Слов'янськ функціонує лише частково, а його повна релокація в інші безпечні регіони України неможлива.

Інформація щодо майнового стану позивача.

Відповідно до Інформаційної довідки № 381801687 від 06.06.2024 р. з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», Товариству належать на праві приватної власності завод по виробництву керамічної маси, розташований за адресою: м. Слов'янськ, вул. Гончарна, буд. 8, до якого входять:

• Виробничий корпус А-1, загальна площа: 6769 (кв.м);

• Будівля офісу-лабораторії Б-1, загальна площа: 402,3 (кв.м);

• Будівля складу керамічної маси В1, загальна площа: 432,86 (кв.м);

• Будівля КПП Г1, загальна площа: 15,7 (кв.м);

• Огорожа №1, ворота №2, замощення №3, підстанція (споруда), №4, ГРП (споруда) №5, насосна пожежно-технічного водопостачання (споруда) №6.

Отже, як убачається з відомостей, які зазначені в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Товариству належить на праві приватної власності нерухоме майно загальною площею більше 7 500 кв.м., яке Товариство набуло до 24.02.2022 та яким продовжує володіти станом на момент звернення до суду з даним позовом.

Фактично вищевказане майно є заводом з виробництва керамічних виробів, який розміщений на земельній ділянці за кадастровим номером 1414100000:01:018:0041 загальною площею 15.1928, яка належить Товариству на праві приватної власності, як правонаступнику ЗАТ «Керамічні Маси Донбасу».

Згідно з Податковою декларацією з податку на прибуток підприємства за 2020 рік, дохід Товариства від діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, склав 59 457 385 грн.

У Податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2021 рік дохід Товариства від діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, склав 75 079 034 грн.

Відповідно до Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2022 рік дохід Товариства від діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, склав 26 527 296 грн.

У Податковій декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік дохід Товариства від діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку, склав 8 687 610 грн.

Дохід Товариства від діяльності (за вирахуванням непрямих податків у відповідності до даних Податкової декларації з податку на прибуток підприємства за 2023 рік (за рік),), склав 8 687 610 грн.

З огляду на вищенаведене, вбачається наявність до 24.02.2022 суттєвих економічних показників діяльності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» від реалізації керамічних виробів вироблених на розташованому у м. Слов'янську заводі, та їх значне зниження після 24.02.2022, отримання доходу якого здійснюється виключно від реалізації продукції, виготовленої на обладнанні, що було релоковане в Київській області.

При цьому, Позивач зазначив, що для належного здійснення Товариством господарської діяльності, ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» було придбано необхідне для цього рухоме майно, зокрема, обладнання.

Так, відповідно до Контракту № 171/04 від 29.07.2004 р., ЗАТ «Керамічні Маси Донбасу», правонаступником яким є Товариство, придбало обладнання для підготовки сировини для вироблення прес-порошку типу SAND AND FLUXES, прес-порошку для завантаження ізостатичних пресів та кольорового прес-порошку для випуску керамічного граніту на загальну суму 1 181 000,00 євро.

За Договором фінансового лізингу № 316-ХР-МСБ-Ф-224 від 16 грудня 2020 року, Товариство набуло автонавантажувач Toyota 62-8FDF25 FSV4500 та пристрій спостереження Antenor light на загальну суму 1 025 060,62 грн., а свідоцтвом про реєстрацію ТЗ підтверджується володіння Товариством на праві приватної власності навантажувачем фронтальним Caterpillar 938 G (ідентифікаційний номер CAT0938GJPHN02626), ринкова вартість якого наразі складає приблизно 45 000 доларів США.

Отже, з вищевказаних документів вбачається наявність у Товариства рухомого майна, у вигляді обладнання, інструментів, механізмів тощо, вартість яких сумарно перевищує 1 000 000,00 євро, тобто є значною.

При цьому, деякі придбані Товариством об'єкти рухомого майна, зокрема, обладнання, є унікальними за своїми характеристиками та були вироблені та встановлені на замовлення підприємства, враховуючи специфіку діяльності Товариством та його потреби, з огляду на унікальність виготовленого товару, кон'юнктуру ринку тощо, а їх ринкова вартість наразі не відповідає тим сумам, які зазначені в вищевказаних документах, оскільки вартість їх набуття була зазначена саме на момент укладення таких договорів.

Тобто, для заміщення такого майна, Товариство понесене більше витрат ніж при їх купівлі.

Позивач пояснив, що об'єм знищеного/пошкодженого рухомого майна Товариства, закінчення строків зберігання деяких правовстановлюючих документів на них (деякі договори припинили свою дію з моменту його повного виконання, яке мало місце ще до 2010 року), їх знищення внаслідок обстрілу заводу, то у Товариства немає можливості надати всі правовстановлюючі документи на пошкоджене/знищене рухоме майно, зокрема, але не виключно, на виробничі прилади, сировину тощо.

Обставини за яких були завдані збитки позивачу та обсяг завданих збитків.

21.02.2022 Президент Російської Федерації видав Указ № 71 «Про визнання Донецької Народної Республіки», в якому Російською Федерацією визнано Донецьку Народну Республіку в якості суверенної та незалежної держави.

30.09.2022 між Російською Федерацією та Донецькою Народною Республікою було підписано Договір про прийняття Російською Федерацією Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта.

Крім цього, Державною думою Російської Федерації 03.10.2022 прийнято Федеральний конституційний Закон «Про прийняття в Російську Федерацію Донецької Народної Республіки та утворення у складі Російської Федерації нового суб'єкта - Донецької Народної Республіки».

Отже, Російська Федерація в порушенні всіх національних та міжнародних норм, окупувала територію Донецької області.

24 лютого 2022 року о 05 годині 30 хвилин, у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України N 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 N 2102-IX, в Україні введено воєнний стан, який діє з моменту його запровадження та станом на момент подання даної заяви.

Відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10 грудня 2022 року», який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022, територія здійснення господарської діяльності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» була віднесена до територіальних громад, які розташовані в районах проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні.

Крім того, відповідно до Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», Слов'янська міська територіальна громада віднесена до територій можливих бойових дій.

Отже, Слов'янська міська територіальна громада, в межах якої знаходиться майно (завод) ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» з початку повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну була і залишається територією, яка розташована в районах проведення або можливого проведення воєнних (бойових) дій, тобто підвищеної небезпеки.

Це обумовлено близькістю розташування Слов'янської міської територіальної громади до зони активних бойових дій та постійним намаганням Російської Федерації захопити, зруйнувати дану територію.

З урахуванням наведеного, Російські окупаційні війська періодично обстрілюють територію Слов'янської міської територіальної громади, зокрема, цивільну інфраструктуру.

Так, 03.09.2022 близько 02:30 год. особами з числа збройних сил РФ за допомогою невстановленої зброї було здійснено обстріл території смт. Билбасівка Слов'янської ОТГ Краматорського району Донецької області, а також домоволодіння за адресою: м. Слов'янськ, вул. Гончарна, буд. 8, внаслідок чого були пошкоджені приміщення ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ».

У результаті даного ракетного обстрілу були зруйновані інженерні мережі (водо, газо постачання, каналізації зливових стоків), промислова система очистки води, будівлі та обладнання виробничих блоків Товариства, а саме:

1. зруйнуванні стіни зі збірних сендвіч панелей - 2011 м2;

2. деформовані прогони 115 шт.;

3. зруйнуванні колони будівлі ТП - 3,2 м3 цегляної кладки;

4. зруйнуванні стіни з профнастилу 729 м2;

5. зруйнована частина даху з збірного сендвічу - 290 м2;

6. у складі сировини - зруйнована частина даху з несучого профнастилу - 2000 м2;

7. зруйнована частина перегородок з стінового профлиста - 585 м 2;

8. зруйнована залізобетонна відбійна плита в складі сировини 7х4м;

9. у складі сировини вибухом зруйновано 2 аеродромні плити ПАГ 18;

10. зруйновані: 56 металопластикових вікон, 26 вікон з полікарбонату, двері сталеві 3 шт., ворота сталеві розпашні 4 компл., ворота відкотні двостулкові 1 компл., ворота ролетні - 4 компл.;

11. зруйновані інженерні мережі та обладнання головного виробничого корпусу;

12. зруйнований внутрішньо цеховий газогон;

13. зруйнована частина магістралі стиснутого повітря;

14. знищений фронтальний навантажувач Caterpillar G-938;

15. значно ушкоджений стрічковий боксфідер;

16. зруйнована система зважування пластинчатого боксфідера;

17. зруйнована системи зважування стрічкового боксфідера;

18. зруйнована система освітлення та пожарної сигналізації в складі сировини;

19. значно ушкоджений поршневий насос;

20. зруйновані пружинні блоки вібросит;

21. значно ушкоджена промислова система оборотного осмосу;

22. зацементований матеріал в двох турбоміксерах 14 м3;

23. частково ушкоджене облицювання та теплоізоляція баштової розпилювальної сушарки;

24. пошкоджений звод баштової сушарки;

25. зруйнований електронний лічильник води;

26. пошкоджені силові та контрольні кабелі;

27. зруйнована несуча ферма складу сировини;

28. зруйнована огорожа на даху ГВК;

29. зруйновані частини системи пожежних драбин;

30. зруйновані частини системи зливової каналізації покрівлі;

31. пошкоджений опалювальний котел побутових приміщень.

Крім цього, внаслідок вибухів були пошкоджені: будівля офісу-лабораторії, КПП, споруда ГРП. Від вибуху зруйнована частина (10 аеродромних плит ПАГ-18) майданчику завантаження автомобілів, а внаслідок аварійного відключення електроенергії та руйнування магістралей технічного та протипожежного водопостачання затоплена насосна, що стало причиною виходу з ладу відцентрових насосів та системи управління ними.

Відповідні фотографії, які підтверджують зазначене надані до позовної заяви.

Разом з тим, через наявність на території підприємства уламків зброї, значну підвищену небезпеку наступних можливих обстрілів, враховуючи попередження від військової адміністрації про знаходження Товариства в зоні підвищеної небезпеки, правоохоронними органами та уповноваженими органами місцевого самоврядування були проведенні необхідні визначені законодавством процесуальні дії пов'язані з обстрілом підприємства протягом одного року з моменту його здійснення.

Так, 21.06.2023 р. Комісією у складі Головного інспектора відділу запобігання надзвичайним ситуаціям Краматорського районного управління Головного управління ДСНС України у Донецькій області цивільного захисту майора служби цивільного захисту Демідова Сергія Петровича, Директора ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» Меленець Володимира Олексійовича та Слідчого СВ ВП №4 Крамарського РУП ГУНП в Донецький області лейтенанта поліції Чугуєва Романа Андрійовича складено Акт про пожежу, що виникла 03.09.2022 на об'єкті: Склад сировини головного виробничого корпусу ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», в результаті чого було знищено транспортний засіб навантажувач фронтальний "CAT" G 938, реєстраційний номер НОМЕР_1 .

02.09.2023 р. Комісією Слов'янської міської військової адміністрації, створеної на підставі розпорядження начальника Слов'янської міської територіальної громади № 653 від 19.07.2023 року, на виконання Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 № 473, за результатами комісійного обстеження активів ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» було складено Акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затверджений Головою комісії від 02.09.2023 р. № 740, яким встановлено наявність наступних пошкоджень:

1. руйнування стін та покрівлі, включаючи прогонів та несучої ферми, вхідних дверей, вікон, воріт, інженерних комунікацій, частково зруйновне технологічне обладнання у виробничому корпусі А-1;

2. часткове руйнування облицювання стін, навісу над входом, зруйновані вікна у будівлі офісу-лабораторії Б-1;

3. вихід з ладу відцентрових насосів та приладів управління насосами у споруді №6 насосної протипожежного та технічного водопостачання;

4. виламані двері у будівлі КПП - Г-1;

6. розбите вікно, зруйновна димова труба системи опалення у споруді ГРП № 5;

7. руйнування 10 аеродромних плит ПАГ-18, значне пошкодження інженерних комунікацій питної, технічної води та магістралі пожежного водопостачання, оглядового колодязя та частини системи відеоспостереження у Замощенні № 5.

Крім цього, в Акті комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, затверджений Головою комісії від 02.09.2023 р. № 740 зазначено, що ймовірною причиною вищевказаних пошкоджених є влучання двох ракет.

16.05.2024 р. Слідчим 1 відділення слідчого відділу 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях страшим лейтенантом юстиції Сало А.В. здійснено огляд території та приміщень Товариства, та складено Протокол огляду, в якому зафіксовані численні пошкодження майна Товариства із здійсненням їх фотофіксації.

У зв'язку із зазначеним, слідчим відділом 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування об'єднаного кримінального провадження №12022052420000085 від 10.03.2022 , за ознаками злочину, передбаченого ч. 1 ст. 438 КК України, тобто за порушення законів та звичаїв війни.

При цьому, кримінальне провадження №12022052420000085 є об'єднаним і стосується здійснення особами з числа збройних сил РФ всіх обстрілів території м. Слов'янськ, зокрема, і обстрілу території ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», що знаходиться за адресою: вул. Гончарна, 8, м. Слов'янськ, у результаті чого пошкоджені будівлі, приміщення тощо, які належать Товариству.

У межах даного кримінального провадження, ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» визнано потерпілою особою за фактом вчинення кримінальних правопорушень за ч. ч. 1, 2 ст. 438 КК України, про що винесена відповідна Постанова, копія якої надається.

Наразі досудове розслідування в межах кримінального провадження №12022052420000085 триває, у зв'язку з чим, дані (відомості) щодо досудового слідства не підлягають розголошенню, оскільки становлять таємницю досудового розслідування.

01.06.2023 р., на підставі Наказу Директора ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» Меленець В.О. про проведення інвентаризації №б/н, була проведена повна інвентаризація активів та зобов'язань підприємства з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на червень 2023 року з обов'язковим складанням відповідних інвентаризаційних описів: товарно-матеріальних цінностей на складах, у незавершеному виробництві та готовій продукції, основних фондів і МНМА, за наслідками чого були складені наступні документи:

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р. (основні засоби);

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р. (104, мокрий помел);

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р. (104, сухий помел);

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р (101, 102, 103, 104, виробництво);

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р. (103, 104, 105, адміністрація);

- Інвентаризаційний опис необоротних активів від 30.09.2023 р. (103, 104, лабораторія);

- Інвентаризаційний опис від 10.06.2023 р. (склад сировини);

- Протокол інвентаризаційної комісії від 11.06.2023 р.

Так, за результатами проведення вищевказаної інвентаризації встановлено пошкодження активів Товариства, у зв'язку зі здійсненням невстановленими особами з числа збройних сил РФ обстрілу території заводу ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», до яких входять будівлі, приміщення, обладнання, сировина тощо, сумарно в кількості 38 одиниць.

Для визначення точного обсягу завданих Товариству збитків, внаслідок знищення та пошкодження його майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ» було здійснено технічне обстеження активів ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», за наслідками чого було складено Технічний звіт про проведення технічного обстеження та встановлення технічного стану будівельних конструкцій виробничих об'єктів: «Головний виробничий корпус літ. «А-1» та «Будівля офісу та лабораторії літ. Б-1 адреса вул. Гончарна, № 8, м. Слов'янськ, Донецька обл. та Акт обстеження проведеного обстеження пошкоджених об'єктів, в якому встановлено, що Будівля головного виробничого корпусу літ. «А-1» - по технічному стану основних конструкцій будівель та споруд оцінюється в цілому як непридатний для надійної та безпечної експлуатації, категорія технічного стану «ІІ», а Будівля офісу та лабораторії літ. «Б-1» - по технічному стану основних конструкцій будівель та споруд оцінюється в цілому як придатний для надійної та безпечної експлуатації, категорія технічного стану «І».

Отже, за результатами проведеного обстеження активів ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», експертами були виявлені значні пошкодження майна Товариства в будівлі виробничого корпусу Товариства, яке в цілому не придатне для його подальшої експлуатації, внаслідок здійснення особами з числа збройних сил РФ обстрілу території підприємства.

За результатами проведеної оцінки реальних збитків, суб'єктом оціночної діяльності - ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ», ґрунтуючись на документах ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», інформації і відомостях, отриманих ним у передбаченому законом порядку, за результатами вивчення вихідних даних щодо об'єкта оцінки, з використанням ринкової, статистичної та іншої інформації, отриманої з офіційних, відкритих джерел, відповідно до положень Національних та Міжнародних стандартів оцінки, з урахуванням обмежувальних умов на оцінку, проведених розрахунків, а також з урахуванням мети оцінки, розмір реальних збитків, завданих Товариству, внаслідок збройної агресії Російської Федерації, станом на дату оцінки (12 лютого 2024 року), становить: 2 070 486,49 (два мільйони сімдесят тисяч чотириста вісімдесят шість) доларів США 49 центів, або 1 922 813,27 (один мільйон дев'ятсот двадцять дві тисячі вісімсот тринадцять) Євро 27 євроцентів, або що відповідає офіційному курсу НБУ щодо іноземних валют, станом на дату оцінки: 77 898 743 (сімдесят сім мільйонів вісімсот дев'яносто вісім тисяч сімсот сорок три) гривні 00 коп.

Обґрунтований висновок суб'єкта оціночної діяльності, за наслідками проведення оцінки реальних збитків (визначення розміру реальних збитків), завданих майну ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», внаслідок збройної агресії, а саме: нерухомого майна, рухомого майна (машини та обладнання), транспортних засобів тощо, викладено в Звіті про оцінку збитків - об'єкт оцінки: пошкоджені/знищені активи (будівлі, споруди, обладнання тощо) ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» (код ЄДРПОУ 32359731), внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, ракетно-бомбових ударів, спричинених збройною агресією Російської Федерації, а також витрати, які Замовник буде змушений понести для їх відновлення, копія якого надається.

Отже, розмір реальних збитків, завданих ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», внаслідок наслідок знищення та пошкодження його майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації складає 2 070 486,49 (два мільйони сімдесят тисяч чотириста вісімдесят шість) доларів США 49 центів, або 1 922 813,27 (один мільйон дев'ятсот двадцять дві тисячі вісімсот тринадцять) Євро 27 євроцентів, або 77 898 743 (сімдесят сім мільйонів вісімсот дев'яносто вісім тисяч сімсот сорок три) гривні 00 коп., що відповідає офіційному курсу НБУ щодо іноземних валют, станом на дату оцінки - 12.02.2024 р.

Тобто, втрати, яких Товариство зазнано у зв'язку зі знищенням, пошкодженням його активів, а також витрати, які воно мусить зробити для відновлення свого порушеного права, у зв'язку з здійсненням особами з числа збройних сил РФ обстрілів території заводу ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» складають, станом на момент проведення оцінки (12.02.2024 р.) 77 898 743 (сімдесят сім мільйонів вісімсот дев'яносто вісім тисяч сімсот сорок три) гривні 00 коп.

Крім того, суб'єктом оціночної діяльності - ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ», відповідно до методичних засад оцінки (визначення розміру) упущеної вигоди (неотриманого прибутку), наведених в «Методиці визначення шкоди та обсягу збитків, завданих підприємства, установам та організаціям усіх форм власності внаслідок знищення та пошкодження їх майна у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, а також упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у проваджені господарської діяльності», затвердженої спільним наказом Міністерства економіки України та Фонду державного майна України від 18.10.2022р. №3904/1223, з урахуванням спеціальних припущень та обмежувальних умов на оцінку, керуючись законодавством України, проведених розрахунків, а також з урахуванням мети оцінки, визначено, що розмір упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» (код ЄДРПОУ 32359731), внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України станом на дату оцінки (18.03.2024р.) становить: 146 749 263,35 грн. (сто сорок шість мільйонів сімсот сорок дев'ять тисяч двісті шістдесят три гривень 35 копійок) що відповідає за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют встановлених НБУ на дату оцінки 3 782 217,00 доларів США (три мільйони сімсот вісімдесят дві тисячі двісті сімнадцять доларів США 00 центів) або 3 473 750,00 євро (три мільйони чотириста сімдесят три тисячі сімсот п'ятдесят євро 00 євроцентів) у т.ч.: розмір збитків у вигляді упущеної вигоди, яка є ретроспективною до дати оцінки, а отже не враховує вартість збитків в майбутньому (після дати оцінки) та є розміром накопиченого недоотриманого доходу (прибутку до оподаткування), на який постраждалий мав право розраховувати за умови відсутності збройної агресії Російської Федерації проти України, протягом періоду втрати доходу, який визначений від дати порушення (24.02.2022р.) до дати оцінки (18.03.2024р.) складає: 61 273 963,35 грн. (шістдесят один мільйон двісті сімдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят три гривень

Обґрунтований висновок суб'єкта оціночної діяльності, за наслідками проведення незалежної оцінки упущеної вигоди викладено в Звіті про незалежну оцінку - Об'єкт оцінки: збитки у вигляді упущеної вигоди від неможливості чи перешкод у провадженні господарської діяльності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» внаслідок збройної агресії Російської Федерації в Україні.

Таким чином, розмір упущеної вигоди ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» від неможливості чи перешкод у проваджені господарської діяльності становить 146 749 263,35 грн. (сто сорок шість мільйонів сімсот сорок дев'ять тисяч двісті шістдесят три гривень 35 копійок), що відповідає за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют встановлених НБУ на дату оцінки 3 782 217,00 доларів США (три мільйони сімсот вісімдесят дві тисячі двісті сімнадцять доларів США 00 центів) або 3 473 750,00 євро (три мільйони чотириста сімдесят три тисячі сімсот п'ятдесят євро 00 євроцентів), з якого розмір збитків у вигляді упущеної вигоди, яка є ретроспективною від дати порушення (24.02.2022р.) до дати оцінки (18.03.2024р.) складає 61 273 963,35 грн. (шістдесят один мільйон двісті сімдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят три гривень 35 копійок), що відповідає за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют встановлених НБУ на дату оцінки 1 579 234,00 доларів США (один мільйон п'ятсот сімдесят дев'ять тисяч двісті тридцять чотири доларів США 00 центів) або 1 450 436,11 євро (один мільйон чотириста п'ятдесят тисяч чотириста тридцять шість євро 11 євроцентів) та розмір збитків у вигляді упущеної вигоди, яка очікується в майбутньому, який визначений від дати оцінки (18.03.2024р.) до очікуваної дати відновлення економічного стану Товариства, який існував до дати порушення (18.03.2029р.) складає 85 475 300,00 грн. (вісімдесят п'ять мільйонів чотириста сімдесят п'ять тисяч триста гривень 00 копійок), що відповідає за офіційним курсом гривні щодо іноземних валют встановлених НБУ на дату оцінки 2 202 983,00 доларів США (два мільйони двісті дві тисячі дев'ятсот вісімдесят три доларів США 00 центів) або 2 023 313,89 євро (два мільйони двадцять три тисячі триста тринадцять євро 89 євроцентів).

Тобто, розмір доходів, які Товариство могло б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, зокрема, у зв'язку зі знищенням заводу, та який визначений від дати порушення (24.02.2022р.) до дати оцінки (18.03.2024р.) складає 61 273 963,35 грн. (шістдесят один мільйон двісті сімдесят три тисячі дев'ятсот шістдесят три гривень 35 копійок).

А розмір доходів, які Товариство могло б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене, зокрема, у зв'язку зі знищенням заводу, на яке Товариство мало право розраховувати за умови відсутності збройної агресії Російської Федерації проти України протягом періоду втрати доходу, який визначений від дати оцінки (18.03.2024р.) до очікуваної дати відновлення економічного стану Товариства, який існував до дати порушення (18.03.2029р.) складає 85 475 300,00 грн.

Таким чином, ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» внаслідок знищення та пошкодження його майна у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації була завдана шкода у вигляді збитків сумарно у розмірі 224 648 006 (двісті двадцять чотири мільйони шістсот сорок всім тисяч шість гривень) 35 коп. або 5 852 703 (п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят дві тисячі сімсот три доларів США) 49 центів або 5 396 563 (п'ять мільйонів триста дев'яноста шість тисяч п'ятсот шістдесят три євро) 27 євроцентів.

Вважаючи порушеним своє право ТОВ КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» звернулося до господарського суду Донецької області з позово у якому просить стягнути з Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (119991, м. Москва, вул. Житня, буд. 14, будівля 1) 224 648 006 (двісті двадцять чотири мільйони шістсот сорок всім тисяч шість) грн. 35 коп., що є еквівалентом 5 852 703 (п'ять мільйонів вісімсот п'ятдесят дві тисячі сімсот три) доларів США 49 центів, з яких реальні збитки: 77 898 743 (сімдесят сім мільйонів вісімсот дев'яносто вісім тисяч сімсот сорок три) грн. 00 коп., що є еквівалентом 2 070 486 (два мільйони сімдесят тисяч чотириста вісімдесят шість) доларів США 49 центів та упущена вигода: 146 749 263 (сто сорок шість мільйонів сімсот сорок дев'ять тисяч двісті шістдесят три) грн. 35 копійок, що є еквівалентом 3 782 217 (три мільйони сімсот вісімдесят дві тисячі двісті сімнадцять) доларів США 00 центів.

Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.

Згідно із ст. 1 Протоколу № 1 від 20.03.1952 № ETS N 009 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном (ч. 1 ст. 317 Цивільного кодексу України).

Право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні ( 1 ст. 321 ЦК України).

Власник, права якого порушені, має право на відшкодування завданої йому майнової та моральної шкоди ( 3 ст. 386 ЦК України).

Кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (15 ЦК України).

Частиною 1 ст. 16 ЦК України передбачено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Пунктами 8, 9 ч. 2 ст. 16 ЦК України визначено, що відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди та відшкодування моральної (немайнової) шкоди є способами захисту цивільних прав та інтересів.

Відповідно до ч. ч. 1-3 ст. 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

1) втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

2) доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Частинами 1, 2 ст. 1166 ЦК України встановлено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

У відповідності до ч. 1 ст. 1192 ЦК України, якщо інше не встановлено законом, з урахуванням обставин справи суд за вибором потерпілого може зобов'язати особу, яка завдала шкоди майну, відшкодувати її в натурі (передати річ того ж роду і такої ж якості, полагодити пошкоджену річ тощо) або відшкодувати завдані збитки у повному обсязі.

За таких умов, знищення належного ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» на праві приватної власності майна (заводу) порушує його права на нього, який у зв'язку із цим набуває право на відшкодування заподіяної йому шкоди.

При цьому, матеріалами справи підтверджується використання Товариством до 24.02.2022 знищеного/пошкодженого майна (заводу) для здійснення ним підприємницької діяльності, а саме для виробництва керамічних виробів.

У зв'язку з цим, руйнування майна (заводу) ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», що належить йому на праві власності, унеможливлює реалізацію його господарської діяльності на основі такого майна, а отже зазначеними діями Російська Федерація, крім іншого, порушила право Позивача на здійснення ним підприємницької та господарської діяльності.

Зазначене підтверджує неможливість продовження здійснення ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» господарської діяльності з виробництва керамічних виробів, та як наслідок позбавлення його можливості продовжувати отримувати дохід від здійснення господарської діяльності, який Товариство могло б реально одержати за звичайних обставин.

Стаття 42 Конституції України гарантує кожному право на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом.

Згідно з частиною 1 статті 3 Господарського кодексу України (далі - ГК України), господарська діяльність визначається як діяльність суб'єктів господарювання у сфері суспільного виробництва. Ця діяльність спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність.

Відповідно до частини 1 статті 133 ГК України, основу правового режиму майна суб'єктів господарювання складає право власності та інші речові права - право господарського відання та право оперативного управління.

Стаття 134 ГК України визначає право власності як основне речове право у сфері господарювання. Суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність на основі права власності, має право одноосібно або спільно з іншими суб'єктами володіти, користуватися та розпоряджатися належним йому майном. Він також може надавати майно іншим суб'єктам для використання на праві власності, праві господарського відання чи праві оперативного управління, або на основі інших форм правового режиму майна, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до частини 1 статті 55 ГК України, суб'єкти господарювання визнаються учасниками господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність. Вони реалізують господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за свої зобов'язання в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.

Пункт 1 частини 2 статті 55 ГК України визнає суб'єктами господарювання господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України. До них належать державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку.

За змістом частин 4 і 5 статті 55 ГК України, суб'єкти господарювання реалізують свою господарську компетенцію на основі права власності, права господарського відання, права оперативного управління відповідно до визначення цієї компетенції у цьому Кодексі та інших законах. Господарські організації, які діють на основі права власності, права господарського відання чи оперативного управління, мають статус юридичної особи, що визначається цивільним законодавством та цим Кодексом.

Товариства, які здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками, можуть бути створені лише як господарські товариства. Це можуть бути повне товариство, командитне товариство, товариство з обмеженою або додатковою відповідальністю, акціонерне товариство, виробничі кооперативи чи сільськогосподарські кооперативи, сільськогосподарські кооперативні об'єднання, що діють з метою одержання прибутку (ст.84 ЦКУ).

Згідно зі статтею 42 ГК України, підприємництво визначається як самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність. Вона здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.

У відповідності до статті 25 Положення про закони і звичаї війни на суходолі (Додаток до Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі), забороняється будь-яким способом атакувати чи бомбардувати незахищені міста, селища, житлові будинки чи споруди.

Відповідно до пунктів 1 і 3 Гаазької Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі 1907 року, договірні держави видають своїм сухопутним військам накази, які відповідають Положенню про закони і звичаї війни на суходолі. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, несе відповідальність у формі відшкодування збитків, якщо для цього є підстави. Воююча сторона, яка порушує норми зазначеного Положення, несе відповідальність за всі дії, вчинені особами, які входять до складу її збройних сил.

Зруйновано майно ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» не використовувалося в воєнних цілях, а являло собою лише завод з виробництва керамічних виробів, тобто було об'єктом цивільної інфраструктури.

Відтак, дії Російської Федерації щодо здійснення обстрілу заводу Позивача були вчинені всупереч законам і звичаям війни, а отже, Російська Федерація несе повну відповідальність як за ракетний удар, так і за спричинені ним наслідки, у тому числі і за шкоду, заподіяну майну Позивача.

Для визначення точного розміру збитків, яких Товариство зазнало через пошкодження і знищення майна внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України, була проведена технічна оцінка активів ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ». Цю оцінку здійснило ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ», за результатами якої був складений технічний звіт щодо стану будівельних конструкцій основних виробничих об'єктів підприємства, зокрема: головного виробничого корпусу (літ. А-1) та будівлі офісу і лабораторії (літ. Б-1), розташованих за адресою вул. Гончарна, № 8, м. Слов'янськ, Донецька обл. У звіті вказано, що головний виробничий корпус оцінюється як непридатний для експлуатації (категорія «ІІ»), а будівля офісу і лабораторії - придатна для безпечної експлуатації (категорія «І»).

За результатами обстеження було виявлено значні пошкодження майна Товариства, зокрема у виробничому корпусі, що робить його непридатним для подальшої експлуатації через обстріли території підприємства з боку збройних сил РФ.

На основі технічних документів і інформації, отриманої в установленому законом порядку, ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ» провело оцінку реальних збитків Товариства, враховуючи ринкові та статистичні дані з офіційних джерел і з урахуванням Національних та Міжнародних стандартів оцінки. Згідно з оцінкою, реальні збитки, завдані Товариству на дату оцінки (12 лютого 2024 року), складають:

• 2 070 486,49 доларів США (або 1 922 813,27 євро), що в гривнях на момент оцінки становить 77 898 743 грн.

Таким чином, загальний розмір збитків, що Товариство понесло у зв'язку із збройною агресією Російської Федерації, становить 77 898 743 грн.

Також була проведена оцінка упущеної вигоди, відповідно до методичних засад оцінки, затверджених наказом Міністерства економіки України та Фонду державного майна України. У результаті цієї оцінки визначено, що упущена вигода від неможливості ведення господарської діяльності ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» внаслідок агресії РФ становить на 18 березня 2024 року:

• 146 749 263,35 грн. (або 3 782 217,00 доларів США / 3 473 750,00 євро)

Збитки від упущеної вигоди, ретроспективно, з 24 лютого 2022 року до дати оцінки (18 березня 2024 року), складають:

• 61 273 963,35 грн. (або 1 579 234,00 доларів США / 1 450 436,11 євро)

Очікувані збитки від упущеної вигоди на майбутній період, з 18 березня 2024 року до 18 березня 2029 року, коли, ймовірно, економічний стан Товариства відновиться, становлять:

• 85 475 300,00 грн. (або 2 202 983,00 доларів США / 2 023 313,89 євро)

Загальна сума збитків Товариства, з урахуванням знищення та пошкодження майна, а також упущеної вигоди, становить 224 648 006 грн. (або 5 852 703 доларів США / 5 396 563 євро).

Зокрема, "Звіт про оцінку реальних збитків", виконаний ТОВ "Агенція Консалтингових Послуг" (Свідоцтво про право на проведення оціночної діяльності: № 911/21, видане Фондом державного майна України 17.12.2021 р. (дійсне до 17.12.2024 р.), містить оцінку збитків ТОВ "КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ" у зв'язку з пошкодженням активів через збройну агресію Російської Федерації проти України.

Згідно з проведеним аналізом, шкоди зазнали такі об'єкти підприємства:

• Будівлі та споруди: виробничі приміщення, адміністративні корпуси, склади.

• Інженерні комунікації: мережі водопостачання, газопостачання, електромережі.

• Обладнання та техніка: виробниче обладнання, лабораторні установки, транспортні засоби.

• Матеріальні запаси: сировина та готова продукція.

Причини пошкодження Основними причинами пошкодження активів стали:

• Артилерійські обстріли: прямі влучання у виробничі приміщення та інфраструктуру підприємства.

• Авіаційні удари: руйнування окремих будівель та складів.

• Підривні роботи: замінування території підприємства, що призвело до втрат обладнання та матеріалів.

• Мародерство та розкрадання: викрадення техніки та сировини під час бойових дій.

Докази завданих збитків Оцінка збитків підтверджується такими документами та доказами:

• Акти обстеження пошкодженого майна, складені незалежними експертами та представниками місцевої влади.

• Фотографічні та відеоматеріали із зафіксованими наслідками руйнувань.

• Супутникові знімки до та після обстрілів.

• Свідчення працівників підприємства про завдані руйнування.

• Документи страхових компаній про втрати застрахованого майна.

• Інвентаризаційні описи активів, що підтверджують їх наявність до початку бойових дій.

• Ринкові оцінки вартості аналогічного майна, що використовувалися для розрахунку збитків.

Звіт про оцінку збитків у вигляді упущеної вигоди містить оцінку упущеної вигоди ТОВ "КЕРАМІЧНІ МАСИ ЮНЕСТУ" у зв'язку з неможливістю здійснення господарської діяльності через збройну агресію Російської Федерації проти України.

Об'єкт оцінки Об'єктом оцінки є упущена вигода - неотриманий прибуток підприємства внаслідок неможливості провадження господарської діяльності. Оцінка проведена відповідно до нормативної бази України, зокрема Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" та методичних рекомендацій.

Причина упущеної вигоди Основною причиною упущеної вигоди є зупинка діяльності підприємства через військові дії, що спричинили:

• Фізичне руйнування виробничих потужностей унаслідок обстрілів та вибухів.

• Відсутність доступу до сировини та матеріалів, необхідних для виробництва.

• Переривання логістичних ланцюгів, що унеможливило постачання продукції клієнтам.

• Втрата контрактів і замовлень через неможливість виконання зобов'язань перед партнерами.

• Евакуація персоналу, що призвела до нестачі кваліфікованих працівників.

Методика оцінки Розрахунок упущеної вигоди здійснено за методикою дисконтування грошових потоків (DCF), що передбачає:

• аналіз фінансових показників підприємства;

• прогнозування майбутніх доходів;

• застосування ставки дисконтування для приведення майбутніх доходів до поточної вартості.

Джерела інформації Для оцінки використовувалися такі бухгалтерські документи:

• фінансова звітність ТОВ "КЕРАМІЧНІ МАСИ ЮНЕСТУ" за попередні періоди;

• податкові декларації;

• банківські виписки;

• договори з контрагентами;

• виробничі плани та звітність про виконання контрактів.

Розрахунок упущеної вигоди базується на фінансових результатах підприємства до початку бойових дій та аналізу можливих майбутніх надходжень. Оцінка проводилася з урахуванням курсу національної валюти та впливу зовнішніх факторів, таких як інфляція та ситуація на ринку.

Правовідносини, що виникають у процесі оцінки майна та майнових прав фізичних і юридичних осіб України як на її території, так і за її межами регулюються Законом України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" № 2658-III від 12 липня 2001 року

Також цей Закон поширюється на осіб інших держав, якщо угоди укладаються відповідно до законодавства України. Оцінка здійснюється з метою визначення вартості майна, його використання та професійної оціночної діяльності.

Професійна оціночна діяльність (Стаття 4) Професійна оціночна діяльність охоплює організаційне, методичне та практичне забезпечення оцінки майна. Вона здійснюється оцінювачами та суб'єктами оціночної діяльності, визнаними згідно із законодавством, і включає підготовку висновків щодо вартості майна.

Суб'єкти оціночної діяльності (Стаття 5) До суб'єктів оціночної діяльності належать:

• фізичні особи-підприємці та юридичні особи, що мають відповідний сертифікат;

• підприємства незалежно від форми власності, у складі яких працює сертифікований оцінювач.

Оцінювачам забороняється використовувати свої повноваження для отримання неправомірної вигоди чи прийняття таких пропозицій.

Звіт про оцінку майна (Стаття 12) Звіт про оцінку майна є офіційним документом, що містить висновки про його вартість та підтверджує виконані процедури оцінки. Він може бути складений як у паперовому, так і в електронному вигляді відповідно до законодавства про електронні довірчі послуги. Звіт підписується оцінювачами та керівником суб'єкта оціночної діяльності.

Відповідальність (Стаття 32) Оцінювачі та суб'єкти оціночної діяльності несуть відповідальність за недостовірність або необ'єктивність оцінки майна. Вони підлягають юридичній відповідальності за порушення вимог законодавства та умов договору.

Вирішення спорів (Стаття 33) Спори щодо оцінки майна та майнових прав вирішуються у судовому порядку відповідно до чинного законодавства України.

Суд не вбачає недоліків у висновках наявних у матеріалах справи Звітів про оцінку збитків. У господарського суду відсутні докази, які свідчать про невиконання або неналежне виконання обов'язків, покладених на оцінювача ТОВ "Агенція Консалтингових Послуг" при проведенні оцінки та складенні вказаних Звітів, про зловживання правами, подання до суду неправдивих відомостей, наявності реального чи потенційного конфлікту інтересів.

З огляду на зазначене, суд у відповідності до приписів ст.ст. 76, 77,78 ГПК України, приймає Звіти про оцінку збитків ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» складені суб'єктом оціночної діяльності ТОВ "Агенція Консалтингових Послуг", як належні докази на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування, а наявну у звітах інформацію, як достовірні докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 76 Закону України «Про міжнародне приватне право», суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом у справах про відшкодування шкоди, якщо її було завдано на території України.

Згідно із правових висновків, викладених Верховним Судом у постанові від 18 травня 2022 року по справі № 428/11673/19, загальновідомо (тобто таке, що не потребує доказування), що Російська Федерація відкидає визнання будь-якої відповідальності за свою протиправну військову діяльність в Україні, включаючи не тільки повномасштабну збройну агресію, але і будь-яку участь своїх збройних сил у військових діях в Донецькій та Луганській областях з 2014 року. Не існує жодної розумної підстави припустити, що порушене право позивача, за захистом якого він звернувся до українського суду, могло би бути захищене шляхом подання позову до суду Російської Федерації.

У п. 4 частини першої статті 2 Статуту ООН закріплено принцип, згідно з яким всі члени Організації Об'єднаних Націй утримуються у їх міжнародних відносинах від загрози силою чи її застосування як проти територіальної недоторканності чи політичної незалежності будь-якої держави, так і будь-яким іншим чином, несумісним з Цілями Об'єднаних Націй.

Статтею 3 Резолюції 3314 (XXIX) Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року як акт агресії кваліфікується, зокрема, вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої держави або будь-яка військова окупація, який би тимчасовий характер вона не носила, що є результатом такого вторгнення чи нападу, або будь-яка анексія із застосуванням сили території іншої держави чи її частини, а також бомбардування збройними силами держави території іншої держави або застосування будь-якої зброї державою проти території іншої держави.

Пунктом 1 Будапештського меморандуму передбачено, що Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують Україні їх зобов'язання згідно з принципами Гельсінського заключного акту Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01.08.1975 р. поважати незалежність і суверенітет та існуючі кордони України.

У п. 2 Будапештського меморандуму узгоджено, що Російська Федерація, Сполучене Королівство Великої Британії та Північної Ірландії і Сполучені Штати Америки підтверджують їх зобов'язання утримуватися від загрози силою чи її використання проти територіальної цілісності чи політичної незалежності України, і що ніяка їхня зброя ніколи не буде використовуватися проти України, крім цілей самооборони або будь-яким іншим чином згідно зі Статутом Організації Об'єднаних Націй.

Згідно із Гельсінським заключним актом Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01.08.1975 р. суверенні права держави мають узгоджуватись із міжнародним правом, зокрема Статутом ООН, Загальною декларацією прав людини та Гельсінським заключним актом Наради по Безпеці та співробітництву в Європі від 01.08.1975 р., які визначають права та законні інтереси людини як найвищу суспільну цінність, гарантують людині право жити в мирі та безпеці. Виходячи із викладеного держава, яка грубо порушує гарантовані нормами міжнародного права основні свободи та права людини, не може використовувати імунітет від судового переслідування іноземними судами як гарантію уникнення відповідальності за вчинені злочини проти життя та здоров'я людини, а також нанесення шкоди її майну.

Наказом Міжнародного суду справедливості ООН від 16.03.2022 № 182, відповідно до якого зобов'язано російську федерацію негайно припинити військові дії, які вона розпочала 24 лютого 2022 року на території України.

14.04.2022 Верховною Радою України прийнято постанову про схвалення Заяви Верховної Ради України «Про вчинення Російською Федерацією геноциду в Україні», в якій Верховна Рада України визнає дії, вчинені Збройними силами Російської Федерації та її політичним і військовим керівництвом під час останньої фази збройної агресії Російської Федерації проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року, геноцидом Українського народу.

22.05.2022 Верховною Радою України прийнято Закон України №2265-ІХ «Про заборону пропаганди російського нацистского тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистского тоталітарного режиму в Україну».

Згідно ст. 2 Закону України «Про заборону пропаганди російського нацистского тоталітарного режиму, збройної агресії Російської Федерації як держави-терориста проти України, символіки воєнного вторгнення російського нацистского тоталітарного режиму в Україну», Російська Федерація є державою-терористом, однією з цілей політичного режиму якої є геноцид Українського народу, фізичне знищення, масові вбивства громадян України, вчинення міжнародних злочинів проти цивільного населення, використання заборонених методів війни, руйнування цивільних об'єктів та об'єктів критичної інфраструктури, штучне створення гуманітарної катастрофи в Україні або окремих її регіонах.

За таких умов, у силу положень національного законодавства України, у тому числі і міжнародних договорів, як частини українського національного законодавства, дії Російської Федерації є за своєю суттю актом збройної агресії по відношенню до України, а його будь-які дії з метою реалізації такої агресії є протиправними.

З урахуванням цього, здійснення особами з числа Російської Федерації ворожого ракетного обстрілу майна (заводу) ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», за наслідками якого знищено/пошкоджено його майно є протиправним, що є підставою для відшкодування особою, яка завдала таку шкоду - Російською Федерацією Товариству збитків.

Щодо підсудності справи.

Частиною 3 ст. 30 ГПК України визначено, що спори, що виникають з приводу нерухомого майна, розглядаються господарським судом за місцезнаходженням майна або основної його частини. Якщо пов'язані між собою позовні вимоги пред'явлені одночасно щодо декількох об'єктів нерухомого майна, спір розглядається за місцезнаходженням об'єкта, вартість якого є найвищою.

За правилами чинного ГПК України виключна підсудність застосовується до тих спорів, вимоги за якими стосуються нерухомого майна як безпосередньо, так і опосередковано, а спір може стосуватися як правового режиму нерухомого майна, так і інших прав та обов'язків, що пов'язані з нерухомим майном.

Відповідна правова позиція у подібних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 9 вересня 2020 року у справі № 910/6644/18 та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 7 липня 2020 року у справі № 910/10647/18.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 16.02.2021 у справі № 911/2390/18 зазначила, що словосполучення «з приводу нерухомого майна» у частині третій статті 30 ГПК України необхідно розуміти таким чином, що правила виключної підсудності поширюються на будь-які спори, які стосуються прав та обов'язків, що пов'язані з нерухомим майном. У таких спорах нерухоме майно не обов'язково виступає як безпосередньо об'єкт спірного матеріального правовідношення.

Як убачається з відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, майно ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», зокрема, завод Товариства, який включає будівлі, споруди тощо, знаходиться за адресою: Донецька обл., Краматорський район, м. Слов'янськ, вул. Гончарна, 8.

Так, враховуючи те, що підставою позову є те, що у зв'язку з пошкодженням/знищенням нерухомого майна (заводу) Товариства особами з числа збройних сил РФ, завдано шкоду ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», у вигляді реальних збитків та упущеної вигоди, то даний спір підлягає розгляду за правилами виключної підсудності - за місцезнаходженням майна.

Отже, позов ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації підлягає розгляду в Господарському суді Донецької області.

Щодо визначення належного відповідача у справі.

Згідно загальних засад відшкодування майнової шкоди, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування, а шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 9 ст. 5 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що відшкодування матеріальної та моральної шкоди, заподіяної внаслідок тимчасової окупації державі Україна, юридичним особам, громадським об'єднанням, громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, у повному обсязі покладається на Російську Федерацію як на державу, що здійснює окупацію.

Відповідно до правового висновку, висловленого Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 27.11.2019 у справі № 242/4741/16-ц належним відповідачем у справах про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, їх посадовою або службовою особою, є держава як учасник цивільних відносин, як правило, в особі органу, якого відповідач зазначає порушником своїх прав.

З урахуванням того, що функції щодо забезпечення представництва і захисту інтересів Російської Федерації в судах іноземних держав і міжнародних судових (арбітражних) органах, включаючи Європейський Суд з прав людини і Суд Євразійського економічного розвитку, відповідно до Указу Президента Російської Федерації від 28.05.2018 року № 271 «Про внесення змін до Положення про Міністерство юстиції Російської Федерації, затвердженого Указом Президента Російської Федерації від 13.10.2004 № 1313», покладено на Міністерство юстиції Російської Федерації, то саме Міністерство юстиції Російської Федерації є тим компетентним органом, який уповноважений здійснювати повноваження щодо представництва і захисту інтересів РФ в межах цього спору.

Щодо звільнення від сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено в Законі України «Про судовий збір».

Стаття 1 Закону України «Про судовий збір» визначає судовий збір як збір, що справляється по всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених законом.

Стаття 3 Закону України «Про судовий збір» визначає як загальний перелік об'єктів справляння судового збору, так і процесуальні документи, за подання яких до суду збір не сплачується.

У той же час, вищевказаним законом передбачено ряд пільг щодо сплати судового збору.

Так, відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

Зокрема, така пільга передбачає звільнення від сплати судового збору за позовами до держави-агресора російської федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

У даному випадку предметом позову ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» є вимога про стягнення збитків у формі реальної шкоди та упущеної вигоди.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди є одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів.

У статті 22 ЦК України передбачено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками, відповідно до ч. 2 ст. 22 ЦК України є втрати, яких особа зазнала у зв'язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки) та доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Тоді як, відшкодування упущеної вигоди - це захід цивільно-правової відповідальності, що застосовується з метою захисту порушених прав і полягає у відшкодуванні боржником вартості майнових вигод, які кредитор міг би отримати, якби його суб'єктивне право не було б порушено.

Відповідної правової позиції дотримується Велика Палата Верховного Суду, зокрема у своїй постанові від 04.05.2022 у справі №761/28949/17.

У силу ч. 1 ст. 177 ЦК України об'єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага.

За приписами ст. 190 ЦК України майном як особливим об'єктом вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов'язки. Майнові права є неспоживною річчю. Майнові права визнаються речовими правами.

Отже, майном як особливим об'єктом цивільних прав є, серед іншого, майнові права.

При цьому, вважаємо, що Закон України «Про судовий збір» (а саме п. 22 ч. 1 ст. 5) пов'язує звільнення від сплати судового збору з порушенням права власності на майно як загальне поняття і особливий об'єкт цивільних прав, що охоплює й майнові права, зокрема, на отримання прибутку.

Так, у зв'язку з пошкодженням/знищенням Російською Федерацією рухомого та нерухомого майна ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ», Позивач позбавлений можливості здійснювати повноцінну господарську діяльність на базі такого майна (заводу, обладнання, устаткувань, сировини тощо), та як наслідок отримувати дохід від здійснення господарської діяльності, який Товариство могло б реально одержати за звичайних обставин, у зв'язку з чим йому завдано збитки у вигляді упущеної вигоди.

Так, оскільки ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» звернулося до суду з даним позовом до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової шкоди, до якої, відповідно до ст. 22 ЦК України, входять реальні збитки та упущена вигода, у зв'язку з збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до порушення його права власності на рухоме та нерухоме майно, то Товариство, на підставі 22 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» звільнено від сплати судового збору.

Щодо судового імунітету.

За приписами ч. 1 ст. 79 Закону України «Про міжнародне приватне право» пред'явлення позову до іноземної держави, залучення іноземної держави до участі в справі як відповідача або третьої особи, накладення арешту на майно, яке належить іноземній державі та знаходиться на території України, застосування щодо такого майна інших засобів забезпечення позову та звернення стягнення на таке майно можуть бути допущені лише за згодою компетентних органів відповідної держави, якщо інше не передбачено міжнародним договором України або законом України.

Відповідно до положень ст. 5 Конвенції Організації Об'єднаних Націй про юрисдикційні імунітети держав та їх власності від 02.12.2004, прийнятої резолюцією 59/38 Генеральної Асамблеї від 02.12.2004, (далі Конвенція ООН), держава користується імунітетом, щодо себе та своєї власності, від юрисдикції судів іншої держави з урахуванням положень цієї Конвенції.

Згідно зі ст. 7 Конвенції ООН, держава не може посилатися на імунітет від юрисдикції при розгляді у суді іншої держави по відношенню до будь-якого питання або справи, якщо вона явно висловила згоду на здійснення цим судом юрисдикції щодо такого питання або справи у силу: a) міжнародної угоди; b) письмового договору; або c) заяви у суді або письмового повідомлення у рамках конкретного розгляду.

Водночас у силу ст. 12 «Шкода особі та шкода власності» Конвенції ООН держава не має права посилатися на судовий імунітет у справах, які стосуються грошового відшкодування у випадку смерті або завдання шкоди здоров'ю або завдання збитків майну або його втраті внаслідок дії чи бездіяльності, яке імовірно може бути присвоєно державі, якщо така дія чи бездіяльність мала місце повністю або частково на території держави суду та якщо автор дії чи бездіяльності перебував на території держави суду в момент цієї дії чи бездіяльності (https://www.un.org/ru/documents/decl_conv/conventions/state_immunities.shtml).

Отже, норми ст. 12 Конвенції ООН відображає підставу для обмеження судового імунітету іноземної держави внаслідок завдання фізичної шкоди особі або збитків майну, так званий "деліктний виняток" ("tort exсeption").

Європейський суд з прав людини у рішенні від 14.03.2013 у справі «Олєйніков проти Росії» вказав, що положення Конвенції ООН застосовуються «відповідно до звичаєвого міжнародного права, навіть якщо ця держава не ратифікувала її», і суд повинен брати до уваги цей факт, вирішуючи питання про те, чи було дотримано право на доступ до суду у розумінні п. 1 ст.6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод.

Враховуючи наведене, норми ст. 12 Конвенції ООН підлягає застосуванню відповідно до звичаєвого міжнародного права як кодифікований звід звичаєвих норм міжнародного права.

Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду від 14.04.2022 у справі №308/9708/19, щодо судового імунітету Російської Федерації у справах про відшкодування шкоди, завданої державою-агресором, Верховний Суд дійшов висновку, що Російська Федерація, вчинивши неспровокований та повномасштабний акт збройної агресії проти Української держави, численні акти геноциду Українського народу, не вправі надалі посилатися на свій судовий імунітет, заперечуючи тим самим юрисдикцію судів України на розгляд та вирішення справ про відшкодування шкоди, завданої такими актами агресії фізичній особі - громадянину України. Верховний Суд виходив із того, що названа країна-агресор діяла не у межах свого суверенного права на самооборону, навпаки віроломно порушила усі суверенні права України, діючи на її території, а тому безумовно надалі не користується у такій категорії справ своїм судовим імунітетом. Таким чином, починаючи з 2014 року, немає необхідності в направленні до посольства Російської Федерації в Україні запитів щодо згоди Російської Федерації бути відповідачем у справах про відшкодування шкоди у зв'язку з вчиненням Російською Федерацією збройної агресії проти України й ігноруванням нею суверенітету та територіальної цілісності Української держави, а з 24 лютого 2022 року таке надсилання неможливе ще й з огляду на розірвання дипломатичних відносин України з Російською Федерацією.

При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 12.05.2022 у справі №635/6172/17 підтриманий висновок Верховного Суду у складі Касаційного цивільного суду у вищезазначеній постанові від 14.04.2022 у справі №308/9708/19 про те, що, розглядаючи справу про завдання шкоди, де відповідачем визначено Російську Федерацію, суд України має право ігнорувати імунітет Російської Федерації.

У постановах від 18.05.2022 у справі №428/11673/19 та справі №760/17232/20-ц Верховний Суд у складі Касаційного цивільного суду розширив правові висновки, згідно з якими, зокрема:

- підтримання юрисдикційного імунітету Російської Федерації позбавить позивача ефективного доступу до суду для захисту своїх прав, що є несумісним з положеннями п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод;

- судовий імунітет Російської Федерації не застосовується з огляду на звичаєве міжнародне право, кодифіковане в Конвенції ООН. Підтримання імунітету Російської Федерації є несумісним із міжнародно-правовими зобов'язаннями України в сфері боротьби з тероризмом;

- судовий імунітет Російської Федерації не підлягає застосуванню з огляду на порушення Російською Федерацією державного суверенітету України, а отже, не є здійсненням Російською Федерацією своїх суверенних прав, що охороняються судовим імунітетом.

Таким чином, звертаючись із позовом до Російської Федерації, позивач не потребує згоди компетентних органів держави Російської Федерації на розгляд справи у судах України або наявності міжнародної угоди між Україною та Російською Федерацією з цього питання.

З урахуванням цього, ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» не зобов'язане отримати згоду компетентних органів держави Російської Федерації на розгляд даної справи у судах України.

Щодо направлення копії позову Відповідачу - Російської Федерації в особі Міністерству юстиції Російській Федерації.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, до позовної заяви додаються документи, які підтверджують відправлення іншим учасникам справи копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Частиною 1 статті 172 ГПК України встановлено, що позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов'язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копії та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення.

Однак, загальновідомим є факт, що з 24.02.2022 розірвано дипломатичні відносини між Україною і Російською Федерацією у зв'язку з широкомасштабною збройною агресією Російської Федерації проти України. Функціонування закордонних дипломатичних установ України на території Російської Федерації та діяльність дипломатичних установ Російської Федерації на території України зупинено. Комунікація Міністерства закордонних справ України з органами державної влади Російської Федерації за посередництва третіх держав не здійснюється. У зв'язку з чим наразі унеможливлено сприяння органами дипломатичної служби України у переданні судових документів російській стороні (листи Міністерства закордонних справ України вих. №71/17-500-67127 від 04.09.2022 та вих. №71/17-500-77469 від 03.10.2022).

Також припинено доставку поштових відправлень до/з Російської Федерації з перших днів повномасштабного вторгнення.

Таким чином, передача будь-яких документів компетентним органам Російської Федерації, у тому числі дипломатичними каналами, наразі неможлива (лист Міністерства юстиції України вих. №100817/98748-22-22/12.1.3 від 31.10.2022).

З урахування цього, оскільки діяльність посольства Російської Федерації в Україні зупинена, доставка поштових відправлень до/з Російської Федерації припинена, то Позивач позбавлений можливості направити на адресу Відповідача копію даного позову разом з додатками.

Разом з тим, на виконання п. 1 ч. 1 ст. 164 ГПК України, 20.08.2024 р. представник ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» адвокат АО «Інпраксі» Каравасілі Х.М. направила на електрону адресу посольства Російської Федерації в Республіці Молдова - embmoldova@mid.ru, яка зазначена на його офіційному сайті, копії перекладного на російську мову позову Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» до Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації про стягнення збитків разом з додаткам, що відповідає уставленій судовій практиці з цього питання.

З урахуванням цього, суд вважає доставлення копії позову ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» разом з додатками електронним листом на офіційну електронну адресу посольства Російської Федерації в Республіці Молдова належним направленням Відповідачу копії позовної заяви і доданих до неї документів.

Відповідно до статті 13 Господарського процесуального кодексу України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

Згідно з пунктом 4 частини 3 статті 129 Конституції України та статями 73, 74, 77, 79 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.

Відповідач під час розгляду справи не скористався своїм правом на подачу відзиву на позов.

Враховуючи вищевикладене, надавши відповідну юридичну оцінку всім наявним в матеріалах справи доказам та доводам, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для задоволення позовних вимог.

Суд звертає увагу, що докази, які надаються учасниками справи до суду, мають відповідати встановленим критеріям: - належності, - допустимості, - достовірності - достатності, що визначені статтями 76 - 79 ГПК України.

Згідно з пунктами 2, 4, 5 частини другої статті 42 ГПК України учасники справи зобов'язані сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази; надавати суду повні і достовірні пояснення з питань, які ставляться судом, а також учасниками справи в судовому засіданні.

Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного цивільного суду в результаті перегляду справи № 390/34/17 у постанові від 10 квітня 2019 року (касаційне провадження № 61-22315сво18) зробив наступний правовий висновок щодо принципу добросовісності, який лежить в основі доктрини заборони суперечливої поведінки сторони правочину.

Добросовісність (пункт 6 статті 3 ЦК України) - це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення.

Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05 червня 2018 року у справі № 338/180/17 по своїй суті застосовано доктрину venire contra factum proprium (заборони суперечливої поведінки), яка базується ще на римській максимі-«non concedit venire contra factum proprium» (ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці).

В основі доктрини venire contra factum proprium знаходиться принцип добросовісності. Наприклад, у статті I.-1:103 Принципів, визначень і модельних правил європейського приватного права вказується, що поведінкою, яка суперечить добросовісності та чесній діловій практиці, є, зокрема, поведінка, що не відповідає попереднім заявам або поведінці сторони, за умови, що інша сторона, яка діє собі на шкоду, розумно покладається на них.

Обов'язок із доказування слід розуміти як закріплену в процесуальному та матеріальному законодавстві міру належної поведінки особи, що бере участь у судовому процесі, із збирання та надання доказів для підтвердження свого суб'єктивного права, що має за мету усунення невизначеності, яка виникає в правовідносинах у разі неможливості достовірно з'ясувати обставини, які мають значення для справи.

Отже, відповідальність за достовірність та належність доказів покладається на сторону, яка подала ці докази до суду.

Статтею 358 КК України встановлено, що підроблення посвідчення або іншого офіційного документа, який видається чи посвідчується підприємством, установою, організацією, громадянином-підприємцем, нотаріусом, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем, аудитором чи іншою особою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права або звільняє від обов'язків, з метою використання його підроблювачем чи іншою особою або збут такого документа, а також виготовлення підроблених печаток, штампів чи бланків підприємств, установ чи організацій незалежно від форми власності, інших офіційних печаток, штампів чи бланків з тією самою метою або їх збут - караються штрафом до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до двох років, або обмеженням волі на той самий строк (ч.1).

Складання чи видача працівником юридичної особи незалежно від форми власності, який не є службовою особою, складання чи видача приватним підприємцем, аудитором, експертом, оцінювачем, адвокатом, нотаріусом, державним реєстратором, суб'єктом державної реєстрації прав, особою, яка уповноважена на виконання функцій держави щодо реєстрації юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, державним виконавцем, приватним виконавцем або іншою особою, яка здійснює професійну діяльність, пов'язану з наданням публічних чи адміністративних послуг, завідомо підроблених офіційних документів, які посвідчують певні факти, що мають юридичне значення або надають певні права чи звільняють від обов'язків, підроблення з метою використання або збуту посвідчень, інших офіційних документів, що складені у визначеній законом формі та містять передбачені законом реквізити, виготовлення підроблених офіційних печаток, штампів чи бланків з метою їх збуту або їх збут чи збут завідомо підроблених офіційних документів, у тому числі особистих документів особи, - караються штрафом до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або пробаційним наглядом на строк до трьох років, або обмеженням волі на той самий строк (ч.2).

Пунктом 2 частини 2 статті 320 ГПК України визначено, що підставою для перегляду судового рішення за нововиявленими обставинами є встановлений вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності, що набрали законної сили, факт надання завідомо неправильного висновку експерта, завідомо неправдивих показань свідка, завідомо неправильного перекладу, фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення незаконного рішення у цій справі.

Рішення у справі №905/1111/24 прийнято судом за наслідком дослідження документів наданих ТОВ «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» та Звітів про оцінку збитків - складених ТОВ «АГЕНЦІЯ КОНСАЛТИНГОВИХ ПОСЛУГ», які прийняті судом, як належні, допустимі та достовірні докази.

Проте, у разі встановлення вироком або ухвалою про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності факту фальшивості письмових, речових чи електронних доказів, що потягли за собою ухвалення рішення у справі №905/1111/24, воно може бути переглянуто судом за нововиявленими обставинами.

Щодо стягнення з відповідача судового збору.

При зверненні з позовом позивач не сплачував судовий збір, оскільки звільнений від його сплати в силу приписів п. 22 частини 1 статті 5 Закону України "Про судовий збір" - від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора Російської Федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв'язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.

За змістом статті 123 Господарського процесуального кодексу України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

До витрат, пов'язаних з розглядом справи, належать витрати:

1) на професійну правничу допомогу;

2) пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертизи;

3) пов'язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів;

4) пов'язані з вчиненням інших процесуальних дій, необхідних для розгляду справи або підготовки до її розгляду.

Відповідно до ч.2 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір, від сплати якого позивач у встановленому порядку звільнений, стягується з відповідача в дохід бюджету пропорційно розміру задоволених вимог, якщо відповідач не звільнений від сплати судового збору.

Одночасно, за приписом ч.9 ст.129 Господарського процесуального кодексу України якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони, суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Згідно зі статтею 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі. За подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру ставка судового збору складає 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено з 1 січня 2024 року та на дату звернення прожитковий мінімум для працездатних осіб на рівні 3028,00 грн.

В даному випадку 1,5% від суми позову перевищує суму 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тому судовий збір за розгляд даної справи складає максимальну суму: 3028,00 грн * 350 = 1 059 800,00 грн.

Відтак, беручи до уваги, що спір про відшкодування збитків у розмірі 224 648 006,35 грн. виник внаслідок неправильних дій відповідача, судовий збір складає 1 059 800,00 грн.

За ч. 3 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Таким чином, враховуючи подання позовної заяви в електронній формі, підлягає стягненню з відповідача до Державного бюджету України судовий збір у сумі 847 840,00 грн.

Керуючись ст.ст.4, 7, 13, 42, 73-80, 86, 129, ч.9 ст.165, ч.2 ст.178, ст.ст.233, 236-238, 240-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Російської Федерації в особі Міністерства юстиції Російської Федерації (119991, м. Москва, вул. Житня, буд. 14, будівля 1) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КЕРАМІЧНІ МАСИ ДОНБАСУ» (84102, Донецька обл., м. Слов'янськ, вул. Гончарна, буд. 8; ідентифікаційний код: 32359731) 224 648 006,35 грн., що є еквівалентом 5 852 703 доларів США 49 центів, з яких: реальні збитки 77 898 743,00 грн., що є еквівалентом 2 070 486 доларів США 49 центів та упущена вигода 146 749 263,35 грн., що є еквівалентом 3 782 217 доларів США 00 центів.

Стягнути з Російської Федерації (Russian Federation код ISO ru/rus 643) в особі органів, які здійснюють представництво Російської Федерації: 1) Міністерства юстиції Російської Федерації (119991, Російська Федерація, м.Москва, вул.Житня, буд.14, будівля 1, код 1037739668834); 2) Генеральної прокуратури Російської Федерації (125993, Російська Федерація, м.Москва, вул.Большая Дмитровка, буд.15А, будівля 1, код 1037739514196) в дохід Державного бюджету України судовий збір у розмірі 1 059 800,00 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

У судовому засіданні 18.03.2025 підписано скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.

Згідно з ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складено та підписано 26.03.2025.

Суддя Е.В. Зекунов