61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,
гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,
код ЄДРПОУ: 03499901, UA368999980313151206083020649
18.03.2025р. Справа № 905/55/24
Господарський суд Донецької області у складі судді Зекунова Е.В., за участю секретаря судового засідання Кухтик С.Ю. розглянувши у відкритому засіданні
заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн.
у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області
ліквідатор арбітражний керуючий Паркулаб В.Г.
Представники сторін участь у судовому засіданні не приймали
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 23.01.2024 заяву АТ «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» про відкриття провадження у справі про банкрутство прийнято до розгляду, призначено підготовче засідання на 05.02.2024.
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.02.2024 відкрито провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області; визнано грошові вимоги Акціонерного товариства «ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО» в розмірі 24 257 698,09 грн.; введено процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» строком на сто сімдесят календарних днів до 31.05.2024 року; призначено розпорядником майна арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) №983 від 23.05.2013 (адреса: 61002, м.Харків, вул.Потебні, 6; ел. адреса - ІНФОРМАЦІЯ_1 ); введено мораторій на задоволення вимог кредиторів; вжито заходи щодо забезпечення вимог кредиторів шляхом заборони боржнику та власнику майна боржника приймати рішення щодо ліквідації, реорганізації боржника, а також відчужувати основні засоби та предмети застави (у разі наявності); встановлено дату попереднього засідання суду на 15.04.2024 о 12:00.
06.02.2024 за номером 72454 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про відкриття провадження у справі №905/55/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).
Ухвалою Господарського суду Донецької області від 05.08.2024 затверджено реєстр вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), призначено дату підсумкового засідання на 09.09.2024 року.
Постановою Господарського суду Донецької області від 28.10.2024 визнано банкрутом боржника - Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», відкрито ліквідаційну процедуру строком на 12 місяців, призначено ліквідатором арбітражного керуючого Паркулаба Володимира Григоровича.
29.10.2024 за номером 74458 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет оприлюднено оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом Товариство з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942).
24.12.2024 до Господарського суду Донецької області, через підсистему «Електронний суд» надійшла заява Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн. (далі - УПФУ, ГУ ПФУ в Дон.обл.)
Ухвалою господарського суду Донецької області від 27.12.2024 року призначено заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн. до розгляду у судовому засіданні на 04.02.2025 року об 11:15.
Ухвалою господарського суду Донецької області від 04.02.2025 року відкладено заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн. на 24.02.2025 року о 14:20; витребувано у заявника пояснення з підтверджуючими доказами.
Станом на дату судового засідання до суду надійшли:
20.02.2025 - Відповідь на відзив ліквідатора з додатками а саме: ВИТЯГИ З ІКІС ПФУ Призначення та виплата пенсій, Скриншот з підсистеми Документообіг ПФУ, Підтвердження електронної адреси, Довідки та супровідні листи з інших управлінь, Службова записка щодо надання роз'яснення по відшкодуванню на ОСОБА_1 . Та Скриншоти з підсистеми ІКІС ПФУ МСЕК.
21.02.2025 - Клопотання ГУ ПФУ про долучення доказів, а саме: лист ГУ ПФУ в м. Києві та витяги з відомостей про зарахування пенсійних коштів на ОСОБА_2 , лист ГУ ПФУ в Запорізькій області та витяги з відомостей про зарахування пенсійних коштів на ОСОБА_3 .
Ухвалою господарського суду Донецької області від 24.02.2025 року відкладено заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн на 18.03.2025 року.
Станом на дату судового засідання 18.03.2025 до суду
28.02.2025 - Клопотання ГУ ПФУ про долучення доказів, у тому числі докази виплати пенсій ВП КУРАХІВСЬКА ТЕС.
13.03.2025 - Додаткові пояснення ліквідатора щодо вимог УПФУ в частині капіталізованих платежів.
Судове засідання 18.03.2025 в режимі відеоконференції провести не вдалося через технічні проблеми. Представники сторін участь в засіданні суду 18.03.2025 не приймали. На підставі п.3 ст.222 Господарського процесуального кодексу України суд оголошує про проведення судового засідання без фіксування судового процесу технічними засобами.
Враховуючи те що, розгляд заяви кредитора УПФУ в Донецькій області здійснюється тривалий час, заявнику було надано достатньо часу для надання всіх можливих доказі в підтвердження заявлених вимог, дослідивши та оцінивши усі подані у справу докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає за можливе розглянути вимог УПФУ у даному судовому засіданні.
Згідно з приписами ч. 4 статті 60 Кодексу України з процедур банкрутства у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом.
У відповідності до статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства, грошове зобов'язання - зобов'язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України. До грошових зобов'язань належать також зобов'язання щодо сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування; зобов'язання, що виникають внаслідок неможливості виконання зобов'язань за договорами зберігання, підряду, найму (оренди), ренти тощо та які мають бути виражені у грошових одиницях.
Кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника.
При цьому, Кодекс України з процедур банкрутства розділяє кредиторів на конкурсних та поточних. Конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника. Поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Визначення статусу вимог кредитора (конкурсні чи поточні) пов'язується безпосередньо з моментом виникнення цих вимог.
Законодавець чітко встановив, що поточні вимоги кредитора - це неоплачені боржником вимоги, які виникли в процедурах банкрутства, за період після відкриття господарським судом провадження у справі про банкрутство і до винесення постанови про визнання боржника банкрутом, відкриття ліквідаційної процедури і призначення ліквідатора.
Заява з вимогами поточного кредитора має відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 45 цього Кодексу. До заяви з вимогами поточного кредитора застосовуються положення статті 46 цього Кодексу.
Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
Виходячи із норм Кодексу України з процедур банкрутства, на господарський суд покладено обов'язок надавати правовий аналіз заявлених кредиторських вимог, підстав виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог. За результатами розгляду вимог щодо визнання кредиторської заборгованості та внесення вимог до реєстру вимог кредиторів, суд виносить ухвалу, в якій зазначає розмір визнаних судом вимог кредиторів, які включаються арбітражним керуючим до реєстру вимог кредиторів, та розмір грошових вимог кредиторів, які підлягають відхиленню.
За результати розгляду заяви ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ та поданих додаткових доказів, суд зазначає наступне:
Згідно з даними з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" має декілька відокремлених підрозділів, зокрема, ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "КУРАХІВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 26160824) (далі - ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС") та ВІДОКРЕМЛЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ "ЗУЇВСЬКА ТЕПЛОВА ЕЛЕКТРИЧНА СТАНЦІЯ" ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" (код ЄДРПОУ 26160818) (далі - ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС").
ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" та ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" діють на підставі положення про відокремлений підрозділ, можуть набувати майнових і особистих немайнових прав, мають печатку та відкриті рахунки в установах банків, з яких здійснювалися платежі, зокрема, і до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - ГУ ПФУ, УПФУ або Кредитор), у якому зазначені відокремлені підрозділи перебувають на обліку як платники єдиного внеску.
ГУ ПФУ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ вважає, що ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" та ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" мають значну заборгованість перед Головним управлінням.
Вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" в сумі 19 176 962,91 грн. складаються з:
4 882 949,88 грн. - заборгованість ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно;
458 102,33 грн. - заборгованість ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно.
13 831 065,90 грн. - капіталізовані платежі;
4 844,80 грн. - витрати зі сплати судового збору.
Доводи ліквідатора
Ліквідатор проти заявлених вимог ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ в розмірі 19 176 962,91 грн. до ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» заперечує.
Вважає, що ГУПФУ в Донецькій області не надано докази понесених фактичних витрат на виплату та доставку пенсій; не підтверджено розміру вимог за заявлений період в розрізі кожного пенсіонера, розмір витрат на виплату та доставку пенсії якого складає суму стягнення; не доведено належними і допустимим доказами факт надсилання розрахунків на адресу ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Ліквідатор зазначає на наявність розбіжностей у розрахунках фактичних витрат по ВП «КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО та вважає, що розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, який складено згідно з додатками 6 Інструкції № 21-1 ГУПФУ в Донецькій області суду надано:
- по ВП «КУРАХІВСЬКА ТЕС» на суму 30 196,73 грн. стосуються іншого періоду заборгованості);
- по ВП «ЗУЇВСЬКА ТЕС» на суму 27 268,3 грн. стосуються іншого періоду заборгованості).
Вимоги ГУПФУ в Донецькій області в розмірі 5 341 052 грн. (заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно), на його думку, є необґрунтованими, оскільки не підтверджені належними і допустимими доказами, які передбачені Інструкцією № 21-1, Порядком №1596, Постановою № 637 та Порядком № 1279.
Щодо вимог в сумі 13 831 065,90 грн. про сплату капіталізованих платежів на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (особи, яка має право на страхові виплати в разі втрати годувальника) ним викладено позицію щодо їх необґрунтованості та не підтвердження належними і допустимими доказами.
Щодо грошових вимог ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно.
По ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС"
Заборгованість ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно становить 4 882 949,88 грн.
По ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС"
Заборгованість ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, за період з лютого по жовтень 2024 року включно становить 458 102,33 грн.
Зобов'язання Боржника з покриття таких витрат встановлено відповідними актами цивільного законодавства.
Правовідносини, пов'язані з виплатою та доставкою пенсій, призначених на пільгових умовах, регулюються перехідними положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі Інструкція, Інструкція № 21-1).
Пунктом 2 Перехідних положень Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі Закон №1058-IV) визначено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Процедура стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 (далі - Інструкція).
Пунктом 6.1 Інструкції встановлені розміри відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Так, абз. 3 пункту 6.1 цієї Інструкції визначено, що платники, зазначені в підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім платників, віднесених до четвертої групи платників єдиного податку, що визначені у підпункті 4 пункту 291.4 статті 291 глави 1 розділу XIV Податкового кодексу України), відшкодовують 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно з пунктами 6.4, 6.7, 6.8 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання тощо), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства у розрахунку, який направляється підприємству в місячний строк з дня прийняття рішення про зміну розміру пенсії або про припинення виплати пенсії.
Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Пунктом 6.5 Інструкції передбачено, що розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Таким чином, обов'язок визначення сум відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій покладено на органи пенсійного фонду, а страхувальник (боржник) зобов'язаний здійснити відшкодування зазначених витрат в розмірах, визначених кредитором. Підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
ГУ ПФУ в підтвердження вимог до матеріалів справи надано, зокрема, розрахунки фактичних витрат. Зазначені розрахунки оформлені у відповідності з вимогами Інструкції № 21-1 та відповідають встановленій формі.
Вказані розрахунки отримані, що підтверджується копіями поштових повідомлень та скриншотами з підсистеми "Електронний документообіг".
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій оскаржені не були, а отже, є узгодженими та обов'язковими для виконання.
Проаналізувавши положення Кодексу України з процедур банкрутства, суд дійшов висновку, що законодавцем покладено обов'язок доказування наявності кредиторських вимог у справі саме на кредитора.
До такого обов'язку також належить подання сукупності документів, які дозволять суду переконатися в обґрунтованості грошових вимог кредитора. А неподання такої сукупності документів може мати наслідком відмову суду у визнанні спірних вимог кредитора.
Відповідно до ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. У разі посилання учасника справи на невчинення іншим учасником справи певних дій або відсутність певної події, суд може зобов'язати такого іншого учасника справи надати відповідні докази вчинення цих дій або наявності певної події. У разі ненадання таких доказів суд може визнати обставину невчинення відповідних дій або відсутності події встановленою. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів.
У свою чергу докази відповідно до ст.ст. 76-79 ГПК України повинні бути належними на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення;
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються;
Достовірними створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
За змістом частини четвертої статті 74 Господарського процесуального кодексу України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, оскільки це є порушенням основних засад (принципів) господарського судочинства, зокрема, рівності усіх учасників судового процесу перед законом і судом, пропорційності, змагальності та диспозитивності.
Разом з тим, у справах про банкрутство при розгляді кредиторських вимог існує підвищений стандарт доказування, який полягає у тому, що у разі виникнення мотивованих сумнівів сторін у справі про банкрутство щодо обґрунтованості кредиторських вимог, на заявника таких кредиторських вимог покладається обов'язок підвищеного стандарту доказування задля забезпечення перевірки господарським судом підстав виникнення таких грошових вимог, їх характеру, встановлення розміру та моменту виникнення цих грошових вимог (постанови Верховного Суду від 07.10.2020р. у справі №914/2404/19, від 28.01.2021р. у справі №910/4510/20). А тому наявність/відсутність заперечень боржника, розпорядника майна та/або інших кредиторів проти визнання грошових вимог кредитора, вимоги якого є предметом судового розгляду, не змінюють та не скасовують визначеного законом в частині першої статті 45 Кодексу України з процедур банкрутства обов'язку кредитора довести підставність та правомірність заявлених ним грошових вимог всією сукупністю належних та допустимих доказів (постанова Верховного Суду від від 13.06.2023 у справі № 904/6032/21).
Суд зазначає про безпідставність вимог боржника щодо надання списків на зарахування пенсій та описів списків на зарахування пенсій, як належних і допустимих доказів у справі, оскільки, ГУ ПФУ у поданих до суду процесуальних документах неодноразово звертало увагу на те, що тривалий період часу списки (відомості) подаються до уповноважених банків виключно в електронній формі, з використанням засобів кваліфікованого електронного підпису, з огляду на що управління не має можливості надати до суду списки на зарахування пенсій та описів списків.
З огляду на вищевикладені приписи правових норм, суд вважає, що доказами про понесення витрат з відшкодування та виплати пільгових пенсій є не лише розрахунки зазначених сум, а й інші докази, які можуть підтвердити такі витрати УПФУ.
Кредитором були надані суду такі докази:
- розрахунки фактичних витрат, які оформлені відповідно до вимог Інструкції № 21-1, зокрема, за період лютий-жовтень 2024;
- копії списків на зарахування пенсій на поточні рахунки в установах банків щодо осіб, які перебувають на обліку в інших територіальних органах Пенсійного фонду України;
- розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій в розрізі пенсіонерів, картка особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по списку №2;
- витяги з електронних пенсійних справ осіб зазначених в розрахунках;
- витяги зі списків на зарахування пенсій та грошової допомоги на поточні рахунки за спірний період, витяги З ІКІС ПФУ «Призначення та виплата пенсій (ППВП)» про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ;
- довідки про розмір призначеної і фактично виплаченої пенсії та витяги з відомостей на зарахування пенсії та грошової допомоги
- листи-відповіді інших територіальних органів Фонду та інші документи з пенсійних справ одержувачів пільгових пенсій.
Посилання ліквідатора на наявність розбіжностей у розрахунках фактичних витрат по ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" судом до уваги не приймається, оскільки, з пояснень УПФУ та наданих доказів вбачається, що:
- розбіжність на 718 974 грн. виникла у зв'язку з тим, що при нарахуванні пільгової пенсії враховані розрахунки попередніх періодів (річні розрахунки) в яких не відбулися зміни розміру пенсії. Додатково Розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.п. «б-з» ст. 13 Закону України ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та п. 2-8 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розрізі розрахунків згідно Додатків 6 до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України №22070/Р від 29.11.2024.
- розбіжність в розмірі 30 196,73 грн. виникла в результаті корегування річних розрахунків (розрахунки з січня 2024), які були надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області у лютому 2024 року, а саме:
7410,60 грн. за січень 2024 нараховано у лютому 2024 у зв'язку з тим, що розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №5074/Р від 19.02.2024 надано Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області у лютому 2024;
1564,59 грн.за січень 2024 нараховано у лютому 2024 через те, що розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2494/03-16-14 від 19.01.2024 надійшов до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у лютому 2024;
8531,33 грн. за січень 2024 нараховано у лютому 2024 у зв'язку з тим, що розрахунок суми фактичних витрат на виплату та доставку пенсій № 2000-0607-8/28459 від 19.02.2024 надійшов до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у лютому 2024. В березні 2024 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області надіслано скорегований розрахунок з січня 2024 №2000-0607-8/38457 від 05.03.2024 з виправленою річною сумою, у зв'язку з чим відбулося корегування на суму 8531,33 грн.
У січні 2024 зазначені суми не нараховувалися, так як розрахунки за січень 2024 надійшли до Головного управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області в лютому 2024, в результаті чого січень 2024 потрапляє до зазначеного періоду з лютого 2024.
2079,44 грн. за січень 2024 та з січня 2023 нараховано у квітні 2024, оскільки у квітні 2024 надано додаткові розрахунки (11777/Р, 11775/Р, 11774/Р, 11773/Р від 23.04.2024) по пенсіонеру ОСОБА_4 (о/р НОМЕР_1 ), по пенсійній справі якого було здійснено перевірку та приведено до відповідності перерозподіл пільгового стажу з урахуванням змін кодів по підприємствам (складає 33,91% відпрацьованого стажу по ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" відповідно до службової записки від 22.04.2024 № 8695/03-16 (додана до пояснень УПФУ від 20.02.2025).
Щодо доказів надсилання УПФУ розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за спірний період.
Місцезнаходженням ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" Донецька область, Мар'їнський район, м. Курахове.
До липня 2024 року включно розрахунки фактичних витрат надсилалися на зазначену адресу рекомендованим листом з повідомленням (докази додано з заяви про визнання грошових вимог).
З серпня 2024 року АТ «Укрпошта» зупинило приймання і доставку поштових відправлень на території міста Курахове Донецької області у зв'язку з проведенням активних бойових дій.
У зв'язку з відсутністю можливості надіслати розрахунки фактичних витрат засобами поштового зв'язку, направлення таких розрахунків здійснювалось на електронну адресу kutes-kanc@dtek.com, з якої до Головного управління здійснювалось надходження офіційних листів від ВП "КУРАХІВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
Доказом направлення розрахунків фактичних витрат на електронну адресу є відповідні скриншоти з підсистеми ІКІС ПФУ «Електронний документообіг».
Згідно з пунктом 6.5. Інструкції № 21-1 розрахунки формуються програмними засобами Інтегрованої комплексної інформаційної системи (ІКІС) Пенсійного фонду України до 01 січня поточного року та протягом місяця з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (підсистема "Призначення та виплата пенсій на базі електронної пенсійної справи" (ППВП ЕПС)) за даними відомостей, сформованих згідно з додатком 8. Уповноважені особи підписують розрахунки та передають їх підрозділам, відповідальним за направлення їх платникам.
Направлення даних розрахунків підприємствам та ведення наглядових справ платників належить до функціональних повноважень фінансово-економічного управління ГУ ПФУ в Донецькій області. Посадові особи зазначеного структурного підрозділу Головного управління є державними службовцями. Документообіг в органах ПФУ здійснюється в електронній формі за допомогою підсистеми ІКІС ПФУ «Електронний документообіг». Доступ до зазначеної підсистеми надається виключно посадовим особам Головного управління, вхід здійснюється з використанням індивідуального логіну та паролю, який змінюється щомісяця.
Вищевказані скриншоти створені посадовою особою відповідного відділу фінансово-економічного управління, до функціональних повноважень якої входить обов'язок направлення розрахунків фактичних витрат Боржнику.
Враховуючи викладене, суд приймає скриншоти як належні та допустимі докази надсилання розрахунків на електронну адресу Боржника.
Що стосується надання доказів направлення розрахунків фактичних витрат ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
Місцезнаходженням ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" є Донецька область, місто Зугрес.
Згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 року №1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" (із наступними змінами) м. Зугрес входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.
З 2014 року АТ «Укрпошта» зупинила приймання і доставку поштових відправлень на території Донецької та Луганської областей, які не підконтрольні українській владі.
Контактні дані для направлення кореспонденції на електронну пошту ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" у Головного управління та в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.
Враховуючи зазначене, суд вважає, що Головне управління об'єктивно не мало можливості надати суду докази направлення розрахунків фактичних витрат ВП "ЗУЇВСЬКА ТЕС" ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
Суд також враховує, що відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
При цьому, до основних завдань, які стоїть перед органами Пенсійного фонду України, відноситься забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплата пенсій.
Одним із джерел наповнення бюджету Фонду є надходження від відшкодування фактичних витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Добросовісне виконання суб'єктами господарювання свого обов'язку відповідно до закону брати участь у соціальному захисті громадян України є проявом соціальної відповідальності бізнесу, який враховує інтереси суспільства та бере на себе певну частину відповідальності за соціальний захист осіб, які його потребують.
Надані УПФУ докази з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 (щодо 102 осіб - ВП Курахівська ТЕС та 7 осіб - ВП Зуївська ТЕС) в загальному розмірі 5 341 052,21 грн за період лютий - жовтень 2024, суд вважає належними, допустимими та достатніми.
Щодо грошових вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в розмірі 13 831 065,90 грн.
Вказані вимоги складаються з: 13 545 847,73 грн. - щодо 16 осіб страхувальника ВП "Курахівська ТЕС" (у т.ч. щодо ОСОБА_5 в розмірі 846 071,17 грн.) та 285 218,17 грн. - щодо особи страхувальника ВП "Курахівська ТЕС" (тільки особа ОСОБА_6 ).
Згідно доводів УПФУ в Донецькій області, у зв'язку з початком ліквідаційної процедури у справі № 905/55/24 у ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" виникла заборгованість зі сплати капіталізованих платежів у сумі 13 831 065,90 грн, розрахованих відносно осіб, які отримали трудові каліцтві (професійні захворювання) під час роботи у Товаристві з обмеженою відповідальністю "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" і на теперішній час перебувають на обліку в органах Пенсійного Фонду України та отримують страхові виплати у зв'язку з трудовим каліцтвом (професійним захворюванням.
За змістом пункту 4 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників» від 04.09.2019 (Порядок 986), капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (стаття 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" в редакції з 01.01.2023), розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином:
Щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;
витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами;
За приписами пункту 8 Порядку № 986 суми капіталізованих платежів відповідно до зазначених кредиторських вимог у випадках ліквідації страхувальника перераховуються робочому органу виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України, у якому страхувальник перебуває на обліку.
Головне управління Пенсійного Фонду України в Донецькій області для визнання періоду, на який розраховується капіталізація платежів, використовувало дані середньої очікуваної тривалості життя осіб, надані Держкомстатом України.
Станом на 28.11.2024 року на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області перебувають та отримують страхові і соціальні виплати 17 осіб, які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
Згідно розрахунку Заявника, загальна сума платежів, які підлягають капіталізації для розрахунку за вищезазначеним потерпілим від ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" складає 13 831 065,90 грн.
На підставі вищевикладеного заявник просить визнати грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області до ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "ДТЕК у розмірі 13 831 065,90 грн. - капіталізовані платежі, та включити до реєстру вимог кредиторів ці грошові вимоги Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Доводи ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО"
ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО" проти вимоги про сплату 13 831 065,90 грн. капіталізаційних платежів заперечувало з наступних підстав.
Необґрунтованість вимог
Розрахунок капіталізації проведено на основі застарілих даних (2021 рік), що суперечить п. 4 Порядку № 986, де зазначено, що капіталізація має враховувати актуальні показники середньої тривалості життя.
ГУПФУ в Донецькій області не довело факт заподіяння шкоди 15 із 17 осіб, а також не надало докази щодо їхньої зарплати та ступеня втрати працездатності, що суперечить п. 3 Порядку № 986.
Порушення порядку визначення періоду капіталізації
Відповідно до абз. 2 п. 4 розд. ІІІ Порядку № 4-1, страхові виплати обмежуються строками, визначеними постановою Пенсійного фонду. ГУПФУ не надало доказів щодо строку виплат для 15 осіб, а тому період капіталізації визначений неправомірно.
Нарахування капіталізації на весь період середньої тривалості життя, без урахування реального строку виплат, суперечить п. 2 Порядку № 986.
Відсутність доказів
Ліквідатор ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» не має документів щодо розслідувань нещасних випадків, а ГУПФУ не надало доказів щодо всіх потерпілих.
Відповідно до п. 1 Порядку № 986, капіталізація платежів проводиться у разі ліквідації підприємства-страхувальника для покриття зобов'язань перед потерпілими. Проте, відсутність належних доказів означає, що заявлена сума не підтверджена.
Ухвалою суду від 04.02.2025, господарський суд запропонував ГУПФУ в Донецькій області надати наявні докази на підтвердження розрахунку витрат на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання надати суду, зокрема:
- Докази на підтвердження факту заподіяння шкоди життю та здоров'ю осіб, що перебувають на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області перебувають та отримують страхові і соціальні виплати 17 осіб, які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
- Докази на підтвердження розміру заробітної плати потерпілого (17 осіб зазначених у заяві про грошові вимоги до боржника).
- Докази на підтвердження ступеня втрати професійної працездатності цих 17 осіб, зазначених у заяві про грошові вимоги до боржника).
Щодо розрахунку різниці між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент проведення капіталізації.
- У відповідності до п.4 Порядку №986, надати пояснення про обґрунтування здійснення розрахунку витрат на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (особи, яка має право на страхові виплати в разі втрати годувальника) із врахуванням відомостей про середню очікувану тривалість життя за спірний період (вказати точний період нарахувань).
- Для обґрунтування загальної суми платежів у розмірі 13 831 065,90 грн., які підлягають капіталізації для розрахунку з потерпілими працівникам ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", суд пропонує ГУПФУ в Донецькій області надати докази оформлення постанов (передбачених абз.2 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 4-1) в яких зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення щодо кожного із 17 осіб, які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО".
20 лютого 2025 року ГУПФУ в Донецькій області надав суду наступні письмові пояснення щодо вимог про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів.
На підтвердження розрахунку витрат на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання надати докази на підтвердження факту заподіяння шкоди життю та здоров'ю осіб, що перебувають на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Головне управління) перебувають та отримують страхові і соціальні виплати 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ), які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», Головне управління окрім Screen (фото) екрану з програмного забезпечення ІКІС ПФУ «Призначення та виплата деяких соціальних виплат» по потерпілим (додано до заяви про визнання кредиторських вимог), немає можливості, оскільки Мар'їнським міським відділеннями управління ВД ФСС України в Донецькій області (де знаходилися оригінали справ потерпілих на виробництві) у зв'язку з проведенням бойових дій, не було передано оригінали справ потерпілих до Головного управління, у зв'язку з чим відсутня можливість документально підтвердити інформацію щодо розрахунку кредиторських вимог.
Щодо надання доказів на підтвердження розміру заробітної плати потерпілого 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ) зазначених у заяві про визнання кредиторських вимоги до боржника), пояснюємо наступне. Відсутня можливість надання доказів, оскільки Мар'їнським міським відділеннями управління ВД ФСС України в Донецькій області у зв'язку з проведенням бойових дій, не було передано оригінали справ потерпілих до Головного управління.
Щодо надання доказів на підтвердження ступеня втрати професійної працездатності цих 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ), зазначених у заяві про визнання грошових вимог до боржника, Головне управління просить долучити Screen (фото) екрану з програмного забезпечення ІКІС ПФУ «Призначення та виплата деяких соціальних виплат», в яких зазначено серія, номер, група інвалідності (в разі наявності), дата огляду, дата встановлення інвалідності/стійкої втрати працездатності, період на який встановлено інвалідність/стійку втрату працездатності, прізвище, ім'я, по батькові, тип огляду, відсоток втрати працездатності, дата переогляду довідок МСЕК, на підставі яких Головним управлінням проводиться виплати щомісячних страхових виплат застрахованим особам.
Щодо розрахунку різниці між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент проведення капіталізації, у відповідності до п.4 Порядку №986, пояснюємо наступне.
Розрахунок витрат на відшкодування шкоди потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання здійснюється за формулою:
ПКП вш (грн) = РЩВ вш (грн) х 12 (місяців) х СОТЖ (років), де:
ПКП вш - потреба в капіталізації платежів; РЩВ вш - розмір щомісячної
виплати; СОТЖ - середня очікувана тривалість життя за даними Державної служби статистики України (Держстату).
Наприклад: ОСОБА_6
285 218,17 грн (колонка 23) = 3 264,86 грн (колонка 16) х 12 місяців х 7,28 (колонка 17)
В останнє таблиця СОТЖ була надана по Україні за 2021 рік.
Щодо надання доказів оформлення постанов (передбачених абз.2 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 4-1) в яких зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення щодо кожного із 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ), які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", то станом на 19.02.2025 в підсистемі ІКІС ПФУ "Призначення та виплата деяких соціальних виплат" у ПФУ відсутня можливість сформувати постанови «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати».
Підсумовуючи вищевикладене, заявник вважаємо, що грошові вимоги Головного управління є належним чином обґрунтованими та підтверджені належними, достатніми і допустимими доказами.
Джерела права, акти їх застосування та мотиви, з яких виходить господарський суд при прийнятті рішення.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.11 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (в редакції, що діяла до 31.12.2022 року) джерелами формування коштів Фонду соціального страхування України є, в тому числі, капіталізовані платежі, що надійшли у випадках ліквідації страхувальників у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
З 1 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України від 03 вересня 1999 року №1105-ХІV «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», відповідно до якої страхові виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві здійснюватиме Пенсійний фонд України.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» уповноваженим органом управління в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку (далі - уповноважений орган управління) є Пенсійний фонд України.
Згідно з пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.
Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.
Крім того, згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на 24.05.2023 Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Донецькій області - припинено.
Статтею 64 Кодексу України з процедур банкрутства встановлено, що у другу чергу задовольняються вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників).
На підставі вищевикладеного повинна бути проведена капіталізація платежів для продовження страхових виплат особам, які трудове каліцтво (професійне захворювання) протягом їх життя.
Капіталізація платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язань підприємства відшкодовувати шкоду, заподіяну життю та здоров'ю громадян, здійснюється відповідно до Порядку капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 986 від 04.12.2019р.
Згідно з пунктом 3 Постанови Кабінету міністрів України «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників» від 04.09.2019 (Порядок 986), капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Обґрунтовуючи вимогу про сплату капіталізованих платежів у сумі 13 831 065,90 грн, ГУПФУ в Донецькій області посилається на Порядок капіталізації платежів для задоволення вимог, що виникли із зобов'язання підприємства-банкрута перед громадянами внаслідок заподіяння шкоди їх життю та здоров'ю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 986 від 04.12.2019р (надалі за текстом - Порядок № 986).
Пунктом 3 Порядку № 986 передбачено, що капіталізація платежів проводиться щодо кожної застрахованої особи з урахуванням заборгованості за попередні роки та необхідних подальших платежів для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності. Під час капіталізації платежів враховуються заробітна плата потерпілого, відсоток втрати професійної працездатності, витрати на догляд за потерпілим, на реабілітацію, протезування, придбання транспортних засобів, види соціальної допомоги відповідно до медичного висновку, одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого, а також інші виплати, передбачені законодавством.
Відповідно до п. 4 Порядку № 986, капіталізація платежів перед застрахованими особами або перед особами, визначеними у статті 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення, та обчислюється щодо кожного платежу таким чином:
щомісячні страхові виплати втраченого заробітку - з урахуванням
середньомісячного заробітку та ступеня втрати професійної працездатності;
витрати на догляд за потерпілим відповідно до медичного висновку - згідно з нормами, встановленими нормативно-правовими актами.
Отже, для визначення обґрунтованості заявлених вимог, зокрема необхідно:
дослідити докази на підтвердження факту заподіяння шкоди життю та здоров'ю;
дослідити докази на підтвердження розміру заробітної плати потерпілого;
дослідити докази на підтвердження ступеня втрати професійної працездатності;
розрахувати різницю між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент проведення капіталізації.
Щодо доказів на підтвердження факту заподіяння шкоди життю та здоров'ю.
Як зазначено в Заяві Кредитора, на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області перебувають та отримують страхові і соціальні виплати 17 осіб, які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Фактично, ГУПФУ в Донецькій області надано докази на підтвердження факту заподіяння шкоди життю та здоров'ю: ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Щодо інших 15 осіб, то факт заподіяння шкоди життю та здоров'ю під час роботи у «ДТЕК СХІДЕНЕРГО», ГУПФУ в Донецькій області не доведено.
Щодо доказів на підтвердження розміру заробітної плати потерпілого, ГУПФУ в Донецькій області не надано жодного доказу.
Щодо доказів на підтвердження ступеня втрати професійної працездатності, ГУПФУ в Донецькій області не надано таких доказів по 15 особам.
Щодо розрахунку різниці між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент проведення капіталізації, ГУПФУ в Донецькій області надано лист Державної служби статистики України, яким надано таблицю смертності та середньої очікуваної тривалості життя по Україні за 2021 рік.
Як зазналось вище, відповідно до п. 4 Порядку № 986, капіталізація платежів розраховується на період, що визначається як різниця між середньою очікуваною тривалістю життя для чоловіків і жінок у країні та віком особи на момент її проведення.
Тобто, для визначення періоду капіталізації платежів в 2024 році середня очікувана тривалість життя має бути братися за 2024 рік.
Відповідно, розрахунок витрат на відшкодування шкоди потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання (особи, яка має право на страхові виплати в разі втрати годувальника) ґрунтується на не актуальних відомостях про середню очікувану тривалість життя, що суперечить п. 4 Порядку № 986.
Пунктом 1 Порядку № 986 встановлено, що відповідно до цього Порядку здійснюється капіталізація платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством) страхувальника (далі - платежі) для задоволення вимог, що виникли із його зобов'язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам.
Пунктом 2 Порядку № 986 передбачено, що термін «капіталізація платежів» означає визначення суми грошових зобов'язань страхувальника у випадку його ліквідації (зокрема у зв'язку з банкрутством), що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованим особам, які належить платити до Фонду соціального страхування України для забезпечення страхових виплат і витрат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Отже, страхувальник зобов'язаний компенсувати витрати ПФУ, що виникнуть після його припинення, задля задоволення вимог потерпілих, яким заподіяно шкоду на виробництві страхувальника.
Порядок призначення, перерахування та здійснення страхових виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, затверджено Постановою правління Пенсійного фонду України 26 січня 2024 року № 4-1 (надалі - Порядок № 4-1).
Пунктом 2 розділу ІІІ Порядку № 4-1 передбачено, що рішення про призначення, перерахування, продовження та здійснення страхових виплат приймається протягом
10 календарних днів, не враховуючи дня надходження заяви з усіма необхідними документами з урахуванням отриманої органом, що призначає страхову виплату, інформації із відповідних державних електронних інформаційних реєстрів та баз даних.
Відповідно до абз. 2 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 4-1, рішення оформлюється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення або обґрунтування відмови у виплатах.
Тобто, здійснення страхових виплат обмежено строком, який вказано в постанові органу Пенсійного фонду України.
Відповідно і період, на який обраховується капіталізація, не може перевищувати період, протягом якого мають відбуватися страхові виплати самим органу Пенсійного фонду України, адже Кредитор не буде нести втрати по виплаті допомоги поза межами строків виплати страхового відшкодування, а отже не буде і підстав для відшкодування.
Окрім суб'єктів ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ГУПФУ в Донецькій області не надано доказів щодо строку страхових виплат.
Нарахувавши капіталізацію на період до спливу строку середньої тривалості життя, ГУПФУ в Донецькій області необґрунтовано здійснив розрахунок заборгованість ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» капіталізації.
У ліквідатора ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» відсутні документи, пов'язані із розслідуванням нещасних випадків та професійних захворювань працівників.
Управління ПФУ пояснило суду, що для підтвердження розрахунку витрат на відшкодування шкоди потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання необхідно надати докази заподіяння шкоди життю та здоров'ю осіб, які перебувають на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - Головне управління) та отримують страхові і соціальні виплати. Таких осіб налічується 17 (за винятком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 ), які отримали трудове каліцтво під час роботи у ТОВ «ДТЕК СХІДЕНЕРГО».
Водночас Головне управління, окрім скриншотів із програмного забезпечення ІКІС ПФУ «Призначення та виплата деяких соціальних виплат» (які додані до заяви про визнання кредиторських вимог), не має інших можливостей підтвердити ці факти. Це пов'язано з тим, що Мар'їнське міське відділення управління ВД ФСС України в Донецькій області, де зберігалися оригінали справ потерпілих, не передало їх до Головного управління.
Щодо надання доказів на підтвердження розміру заробітної плати потерпілих 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ) зазначених у заяві про визнання кредиторських вимоги до боржника), заявник пояснив, що у Управляння ПФУ відсутня можливість надання доказів, оскільки Мар'їнським міським відділеннями управління ВД ФСС України в Донецькій області у зв'язку з проведенням бойових дій, не було передано оригінали справ потерпілих до Головного управління.
Щодо надання доказів оформлення постанов (передбачених абз.2 п. 4 розділу ІІІ Порядку № 4-1) в яких зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім'ї та строки їх здійснення щодо кожного із 17 осіб (крім ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ), які отримали трудове каліцтво (професійне захворювання) під час роботи у ТОВ "ДТЕК СХІДЕНЕРГО", Управління ПФУ пояснило, що станом на 19.02.2025 в підсистемі ІКІС ПФУ "Призначення та виплата деяких соціальних виплат" відсутня можливість сформувати постанови «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати».
Господарський суд звертає увагу сторін, що під час розгляду справ у порядку господарського судочинства обов'язок доказування покладається як на позивача, так і на відповідача. При цьому доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
ГПК України закріплені основні засади господарського судочинства, зокрема у силу принципів рівності, змагальності та диспозитивності (статті 7, 13, 14 ГПК України) обов'язок з доведення обставин, на які посилається сторона, покладається на таку сторону.
Основні положення про докази та доказування, наведені у главі 5 ГПК України, передбачають, що докази мають бути досліджені та оцінені судом з точки зору їх належності, допустимості, достовірності та вірогідності.
При цьому відповідно до статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.
Згідно зі статтею 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Належність доказів - це спроможність фактичних даних містити інформацію щодо обставин, що входять до предмета доказування, слугувати аргументами (посилками) у процесі встановлення об'єктивної істини. При цьому питання про належність доказів остаточно вирішується судом (близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 19.06.2019 зі справи №910/4055/18, від 16.04.2019 зі справи № 925/2301/14).
Тобто, з усіх наявних у справі доказів суд повинен відібрати для подальшого дослідження та обґрунтування мотивів рішення лише ті з них, які мають зв'язок із фактами, що підлягають установленню при вирішенні спору. Отже, належність доказів нерозривно пов'язана з предметом доказування у справі, який, в свою чергу, визначається предметом позову.
Належність, як змістовна характеристика та допустимість, як характеристика форми, є властивостями доказів, оскільки вони притаманні кожному доказу окремо і без їх одночасної наявності жодний доказ не може бути прийнятий судом.
Згідно зі статтею 77 ГПК України допустимість доказів полягає у тому, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Верховний Суд неодноразово наголошував на тому, що судам слід враховувати, що допустимість доказів означає, що у випадках, передбачених нормами матеріального права, певні обставини повинні або не можуть підтверджуватися певними засобами доказування.
Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи (стаття 78 ГПК України).
Відповідно до статті 79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Тлумачення змісту статті 79 ГПК України свідчить, що нею покладено на суд обов'язок оцінювати докази, обставини справи з огляду на їх вірогідність, яка дозволяє дійти висновку, що факти, які розглядаються, скоріше були (мали місце), аніж не були.
Одночасно статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Таким чином, з'ясування фактичних обставин справи має здійснюватися судом із застосуванням критеріїв оцінки доказів, передбачених статтею 86 ГПК України щодо відсутності у доказів заздалегідь встановленої сили та оцінки кожного доказу окремо та їх сукупності в цілому.
Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Зазначений принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний.
Близький за змістом висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі №902/761/18; та від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17, від 08.07.2021 у справі 915/1889/19, від 15.07.2021 у справі №916/2586/20 (на не врахування яких посилається скаржник у касаційній скарзі).
Підсумовуючи вищевикладене, господарський суд приходить до висновку, що грошові вимоги Головного управління про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів обґрунтовані та підтверджені належними, достатніми і допустимими доказами лише в частині вимог відносно ОСОБА_5 на суму 846 071,17 грн, ОСОБА_6 на суму 285 218,17 грн.
Дослідивши питання чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються; чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження; яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, господарський суд дійшов висновку про наявність правових підстав для часткового визнання вимог Головного управління про стягнення заборгованості зі сплати капіталізованих платежів вимог в загальному розмірі 1 311 289,34 грн., в іншій частині вимог щодо 15 осіб слід відмовити.
Сплачений заявником судовий збір у відповідності до п.1 ч.1 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства є витратами, пов'язаними з провадженням у справі про банкрутство, отже виходячи з належного розміру судового збору, який з урахуванням приписів ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір» становить 4844,80 грн., підлягає визнанню як вимоги першої черги задоволення.
Відповідно до ч. 6 ст. 45 КУзПБ за результатами розгляду заяв господарський суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення (повністю або частково) вимог таких кредиторів.
Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу.
Керуючись ст.ст.1, 45, 48, 60, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст.7, 13, 14, 42, 73, 74, 76-79, 86, 234-236 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд -
1. Заяву Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (код ЄДРПОУ 13486010) про визнання грошових вимог на загальну суму 19 176 962,91 грн. задовольнити частково.
2. Визнати грошові вимоги ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ в загальному розмірі 6 657 186,35 грн. з яких:
- 5 341 052,21 грн. (відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначеним на пільгових умовах за Списком № 2 за період лютий 2024 - жовтень 2024) - грошові зобов'язання четвертої черги;
- 1 311 289,34 грн. (капіталізації у зв'язку з заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованої особи) - грошові зобов'язання другої черги;
- 4 844,80 грн. (судовий збір) - грошові зобов'язання першої черги.
3. Відхилити грошові вимог Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області в розмірі 12 519 776,60 грн. (капіталізація у зв'язку з заподіяння шкоди життю та здоров'ю застрахованих осіб).
4. Зобов'язати ліквідатора включити грошові вимоги ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ В ДОНЕЦЬКІЙ ОБЛАСТІ до реєстру вимог кредиторів Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК СХІДЕНЕРГО» (код ЄДРПОУ 31831942), м.Курахове Донецької області відповідно до вимог Кодексу України з процедур банкрутства.
У судовому засідання 18.03.2025 підписано скорочену (вступну та резолютивну) частини ухвали.
Повний текст ухвали складено та підписано 24.03.2025.
Ухвала набирає чинності у строк та порядку, визначеному ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства.
Ухвала може бути оскаржена протягом строку, встановленого ст.256 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя Е.В. Зекунов