вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
18.03.2025м. ДніпроСправа № 904/5675/24
За заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з грошовими вимогами в загальній сумі 23 647 101,61 грн
до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361)
Суддя Соловйова А.Є.
Секретар судового засідання Товстоп'ятка В.В.
Представники:
від кредитора ТОВ "ДЕНВЕР-ОІЛ": Гергель К.О., ордер серія АЕ№1353575 від 23.01.2025
від кредитора ГУ ДПС у Дніпропетровській області: Сліпець С.С., посвідчення ОН№ 001461 від 02.12.2021
від кредитора ТОВ "Мікуран": не з'явився
від кредитора ТОВ "ФОРТ НОКС": не з'явився
від боржник: Маміч Я.С., ордер серія АЕ № 1353575 від 23.01.2025
арбітражний керуючий: Острик С.Ю., посвідчення №300 від 28.02.2013
Товариство з обмеженою відповідальністю "ДЕНВЕР-ОІЛ" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про порушення провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361).
Ухвалою суду від 29.01.2025 відкрито провадження за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕНВЕР-ОІЛ" у справі №904/5675/24 про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361). Визнано грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ДЕНВЕР-ОІЛ" в сумі 102 280,00 грн (судовий збір за подання заяви, авансування винагороди арбітражному керуючому) - 1 черга задоволення вимог кредиторів, 95 992 497,58 грн (основна заборгованість) - 4 черга задоволення вимог кредиторів. Введено мораторій на задоволення вимог кредиторів (зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію, згідно зі ст.41 Кодексу України з процедур банкрутства. З метою виявлення кредиторів та осіб, які виявили бажання взяти участь у санації боржника, на офіційному веб-порталі судової влади України не пізніше наступного дня з дня постановлення ухвали суду про відкриття провадження у справі оприлюднити повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361). Введено процедуру розпорядження майном боржника строком на сто сімдесят календарних днів до 18.07.2025. Призначено розпорядником майна боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) арбітражного керуючого Острика Сергія Юрійовича (свідоцтво №300 від 28.02.2013, адреса: 69032, м. Запоріжжя, а/с 7813). Призначено попереднє засідання суду на 18.03.2025 о 10:00 год.
На виконання ухвали суду від 29.01.2025 господарський суд 04.02.2025 опублікував оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за 75188 від 04.02.2025 про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361).
03.03.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява б/н від 03.03.2025 з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) в загальній сумі 23 647 101,61 грн, з яких: 23 642 256,81 грн - вимоги щодо сплати податків і зборів (штрафна санкція, пеня), 4 844,80 грн - судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника.
Ухвалою суду від 10.03.2025 заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області б/н від 03.03.2025 з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) в загальній сумі 23 647 101,61 грн, з яких: 23 642 256,81 грн - вимоги щодо сплати податків і зборів (штрафна санкція, пеня), 4 844,80 грн - судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника залишено без руху. Зобов'язано заявника протягом п'яти днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки заяви, а саме:
- надати докази сплати судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника у розмірі 4 844,80 грн.
17.03.2025 від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшло клопотання б/н від 14.03.2025 про усунення недоліків, до якого додана платіжна інструкція №629 від 13.03.2025 про сплату судового збору в сумі 4 844,80 грн.
Ухвалою суду від 17.03.2025 прийнято до розгляду заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області з грошовими вимогами до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) в загальній сумі 23 647 101,61 грн, з яких: 23 642 256,81 грн - вимоги щодо сплати податків і зборів (штрафна санкція, пеня), 4 844,80 грн - судовий збір за подання заяви з грошовими вимогами до боржника в попередньому засіданні на 18.03.2025 о 10:00 год.
10.03.2025 від арбітражного керуючого Острика С.Ю. надійшло повідомлення б/н від 09.03.2025 про розгляд грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому розпорядник майна визнає грошові вимоги кредитора частково, в сумі 23 641 612,43 грн - пені, 340,00 грн - штрафних санкцій.
12.03.2025 від боржника надійшло повідомлення б/н від 11.03.2025 про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, в якому ТОВ "ТАМЕРСА" визнало грошові вимоги кредитора в повному обсязі.
Суд долучив подані документи до матеріалів справи.
У попереднє засідання, призначене на 18.03.2025, з'явився представник кредитора ГУ ДПС у Дніпропетровській області.
У попередньому засіданні, призначеному на 18.03.2025, в режимі відеоконференції приймав участь представник кредитора ТОВ "ДЕНВЕР-ОІЛ", представник боржника та розпорядник майна.
Заперечень від інших кредиторів проти визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області заявлено не було.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників кредиторів, боржника, розпорядника майна, господарський суд
В інтегрованих картках платника податків Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) обліковується не заявлений до суду податковий борг на загальну суму 23 642 256,81 грн (основний платіж - 0 грн, штрафна санкція - 340,00 грн, пеня - 23 641 961,81 грн) а саме:
1. Податковий борг з пені за порушення термінів розрахунків у сфері ЗЕД виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов'язань у загальному розмірі 23 642 256,81 грн (основний платіж - 0 грн., штрафна санкція - 340,00 грн, пеня - 23 641 961,81 грн).
Структура податкового боргу:
- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001182200 від 22.08.2014 на суму 23 641 612,43 грн;
- рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001192200 від 22.08.2014 на суму 340,00 грн;
- пені нарахованої відповідно до ст. 129 ПК України на суму 304,38 грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 13.06.2017 по справі №804/3007/17 позовну заяву контролюючого органу до ТОВ “ТАМЕРСА» про стянення податкового боргу у розмірі 23 641 961,81 грн, що виник на підставі рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001182200 від 22.08.2014 та рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0001192200 від 22.08.2014 задоволено повністю.
Згідно із п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи.
Згідно із п.41.2 ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Згідно із п.41.3 ст.41 Податкового кодексу України, повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Відповідно до п.п. 19 1.1.45 п. 19 1.1 ст. 19 1 Податкового кодексу України, однією із функцій контролюючих органів є звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
Визнаючи частково грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, арбітражний керуючий Острик С.Ю. посилається на те, що відповідно до п. 102.4 ст. 10 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу.
Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Відносно пені у розмірі 304,38 грн розпорядник майна зазначив, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області не долучено ані самого рішення про застосування пені, ані доказів стягнення даної пені, в тому числі, і судового рішення.
Натомість, відповідно до розрахунку нарахованої пені за порушення вимог валютного законодавства по ТОВ "ТАМЕРСА" (код 37070361) граничним терміном сплати штрафу у розмірі 304,38 грн є 17.12.2016.
Отже, 1095 календарних днів щодо стягнення даного податкового боргу сплинули у грудні 2019 року.
Відтак, розпорядник майна дійшов висновку, що даний борг є безнадійним та підлягає списанню у зв'язку із пропуском 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу.
Положеннями пункту 1.1. статті 1 Податкового кодексу України визначено, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Статтею 41 Податкового кодексу України визначено, що органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб'єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до статті 78 Податкового кодексу України.
Пунктом 102.1 статті 102 Податкового кодексу України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
У пункті 102.4 статі 102 Податкового кодексу України визначено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Пункт 101.1 статті 101 Податкового кодексу України передбачає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в пункті 101.2 цієї статті, під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Суд зазначає, що відповідно до пп. 129.1.3 Податкового кодексу України при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до ст. 50 Податкового кодексу України, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання, розпочинається нарахування пені.
Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої пп. 129.1.2, 129.1.4 ПКУ) у день зарахування коштів на відповідний рахунок органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів на відповідний рахунок платника податків, та/або в інших випадках погашення податкового боргу та/або грошових зобов'язань (пп. 129.3.1 Податкового кодексу України).
Абзацом 3 п. 129.4 Податкового кодексу України встановлено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного пп. 129.1.3 ПКУ (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відс. річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
В той же час, заперечуючи грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в сумі 304,38 грн розпорядником майна не було враховано, що пеня нараховувалась за кожний день.
Так, Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області нарахування пені було здійснено за період з 17.12.2016 по 29.01.2025.
А отже відповідно, строк встановлений п.102.1 Податкового кодексу України має застосовуватися до кожного дня нарахування пені окремо.
Крім того, як вбачається з повідомлення Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" б/н від 11.03.2025 про результати розгляду грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, боржник взнає грошові грошові вимоги кредитора, в тому числі й пені в сумі 304,38 грн, в повному обсязі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в сумі:
- 340,00 грн - штрафна санкція
- 23 641 916,81 грн - пеня.
За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника
Згідно ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до п.4 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, розглядаються господарським судом у порядку та черговості їх отримання у судовому засіданні, яке проводиться після попереднього засідання господарського суду (ч.6 ст.45 Кодексу України з процедур банкрутства). За результатами розгляду зазначених заяв суд постановляє ухвалу про визнання чи відхилення вимог таких кредиторів. Ухвала господарського суду є підставою для внесення відомостей про таких кредиторів до реєстру вимог кредиторів.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Станом на подання заяви, грошові вимоги, зазначені в ній залишаються повністю неоплаченими з боку Боржника, у зв'язку з фактичною неплатоспроможністю.
З огляду на обґрунтованість вимог, викладених в заяві Головного управління ДПС у Дніпропетровській області господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання його конкурсним кредитором з грошовими вимогами до боржника в загальній сумі 23 647 101,61 грн, яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 1 черга задоволення вимог кредиторів - 4 844,80 грн (судовий збір за подання заяви);
- 6 черга задоволення вимог кредиторів - 23 642 256,81 грн вимоги щодо сплати податків і зборів (штрафна санкція, пеня).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 44118658) до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТАМЕРСА" (49007, м. Дніпро, вул. Бориса Кротова, буд. 16, код ЄДРПОУ 37070361) в сумі 4 844,80 грн (судовий збір за подання заяви) - 1 черга задоволення вимог кредиторів, в сумі 23 642 256,81 грн вимоги щодо сплати податків і зборів (штрафна санкція, пеня) - 6 черга задоволення вимог кредиторів.
Ухвала набирає законної сили з моменту її прийняття - 18.03.2025 та може бути оскаржена в порядку, передбаченому ст.ст. 254-258 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя А.Є. Соловйова