вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
19.03.2025м. ДніпроСправа № 904/313/25
за позовом Керівника Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Перещепинської міської ради, м. Перещепине Дніпропетровської області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро", с. Петропавлівська Борщагівка Київської області
про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки
Суддя Євстигнеєва Н.М.
Секретар судового засідання Янкіна Г.Д.
Представники:
Від позивача: не з'явився
Від відповідача: не з'явився
Від прокуратури: Камлер А.В., прокурор відділу прокуратури, посвідчення №069918 від 01.03.2023
Керівник Новомосковської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Перещепинської міської ради звернувся до Господарського суду Дніпропетровської області із позовом про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887га, яка розташовується на території Перещепинської міської ради Новомосковського району, проведену за Товариством з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Дніпропетровської області №70614799 (номер запису про інше речове право: 52870774).
Спірні правовідносини, за доводами прокурора, виникли у зв'язку з протиправною реєстрацією права оренди, за ініціативою ТОВ "Континенталь-Агро", шляхом використання недійсних документів, земельної ділянки із площі земель ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський", який створено на землях сільськогосподарського призначення без вилучення земельних ділянок та інших природних об'єктів у колективних сільськогосподарських підприємств.
Прокурор вважає, що відповідачем незаконно використовується земельна ділянка, що є підставою для скасування державної реєстрації речових прав оренди у судовому порядку.
Перещепинська міська рада надала заяву про розгляд справи без її представника та зазначила, що позовні вимоги підтримує повністю.
Відповідач відзиву на позовну заяву не надав.
Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 24.01.2025 справу №904/313/25 передано на розгляд судді Євстигнеєвої Н.М.
Ухвалою суду від 29.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 03.03.2025.
Позивач та відповідач у судове засідання не з'явилися, явку повноважних представників не забезпечили, про день, час, місце розгляду справи повідомлялися належним чином.
Ухвалою суду від 03.03.2025 змінено назву органу прокуратури, як сторони у справі - Новомосковську окружну прокуратуру Дніпропетровської області на Самарівську окружну прокуратуру Дніпропетровської області; закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду на 19.03.2025.
У судове засідання 19.03.2025 позивач та відповідач не з'явилися, явку уповноважених осіб у судове засідання не забезпечили, про дату, час та місце судового засідання повідомлені належним чином.
Відповідно до частини 3 статті 202 Господарського процесуального кодексу України якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: 1) неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки; 2) повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Ухвала господарського суду про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду направлена до Електронного кабінету позивача та відповідача 04.03.2025 та отримана 05.03.2025.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Судом досліджені наявні в матеріалах справи докази.
У судовому засіданні 19.03.2025 проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Заслухавши доводи прокурора відділу прокуратури, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд, -
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно 02.11.2022 право власності на земельну ділянку із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887 га зареєстровано за Перещепинською міською радою Новомосковського району Дніпропетровської області (номер відомостей про речове право: 48333959; реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2654475912100), а.с.91.
Для державної реєстрації подані наступні документи: наказ Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 18.06.2019 №4-1563/15-19 СГ, акт приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 18.06.2019 та додаток до нього; Рішення Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 12.07.2019 №14-14/VII.
26 жовтня 2023 року Перещепинською міською радою (орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки площею 88,4887га, кадастровий номер 1223210500:01:065:0014 для іншого сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області (а.с.92-93).
04.12.2023 державним реєстратором виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Дніпропетровської області Водяник О.О. до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесено відомості про державну реєстрацію права оренди на земельну ділянку із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887 га, яка розташовується на території Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області за ТОВ "Континенталь-Агро" (номер відомостей про інше речове право: 52870774).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно державну реєстрацію права оренди проведено на підставі рішення органу місцевого самоврядування - Перещепинської міської ради №98-27/УІІІ від 16.10.2023 та договору оренди землі від 26.10.2023, укладеного між Перещепинською міською радою та ТОВ "Континенталь-Агро".
Згідно договору оренди земельної ділянки 26.10.2023, укладений між Перещепинською міською радою в особі міського голови Савєльєва В.І., який діє на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" в особі директора Шимана О.С., орендодавець надав, а орендар прийняв у строкове платне користування земельну ділянку із земель сільськогосподарського призначення, яка знаходиться за межами населеного пункту на території Перещепинської міської ради Новомосковського району Дніпропетровської області загальною площею 88,4887га, кадастровий номер 1223210500:01:065:0014 (п.1 договору оренди).
Строк дії договору оренди - 7 років (з 26.10.2023 по 26.10.2030) (п.5. договору).
Відповідно до інформації Перещепинської міскої ради №2.25-1938 від 31.07.2024 та №2.25-3132 від 12.12.2024, рішення сесії №98-27/УІІІ від 16.10.2023 "Про передачу земельних ділянок в оренду на 7 років ТОВ "Континенталь-Агро" міською радою не приймалось, договір оренди з вищезазначеним підприємством не підписувався. Представники ТОВ "Континенталь-Агро" до міської ради щодо укладення договору оренди земельної ділянки із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887 га не звертались.
05.02.2024 Перещепинська міська рада звернулася до Головного управління Національної поліції в Дніпропетровській області із заявою про скоєння кримінального правопорушення за даними фактами. 05.02.2024 за вказаним фактом внесено відомості до ЄРДР за №42024040000000074 за ч. 1 ст. 209, ч. 1 ст. 366 КК України.
Згідно з відповіддю Перещепинської міської ради від 15.08.2024 №2.25-2098 орендна плата за користування спірної земельної ділянки не нараховувалася та не сплачувалася.
Окрім того, згідно з даними Національної кадастрової системи (Державного земельного кадастру) та публічної кадастрової карти, що розміщена на веб-порталі https://kadastr.live/ земельна ділянка із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887 га знаходиться в межах ландшафтного заказника загальнодержавного значення "Приорільський".
Зазначена інформація також підтверджується листом Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 14.08.2024 №2-2949/0/261-24.
Відповідно до вказаного листа Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації, на момент формування вказаної вище земельної ділянки, повноваження щодо передачі земель сільськогосподарського призначення облдержадміністрації, як суб'єкту владних повноважень, відповідно до ст. 122 п. 21 розділу Х Земельного кодексу України - не належали і наразі не належать.
Зазначений заказник створено на землях сільськогосподарського призначення.
Згідно з інформацією Національної кадастрової системи спірна земельна ділянка відноситься до категорії земель "Землі сільськогосподарського призначення".
Указом Президента України від 09 грудня 1998 року № 1341/98 "Про території та об'єкти природно-заповідного фонду загальнодержавного значення" з метою збереження та відтворення цінних природних комплексів, генофонду рослинного і тваринного світу оголошено заказниками і пам'ятками природи загальнодержавного значення території та об'єкти, що мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну та пізнавальну цінність.
До природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, що має особливу природоохоронну, наукову, естетичну та пізнавальну цінність, віднесено ландшафтний заказник "Приорільський", загальною площею 8377 га, який включає 1602 га земель водного фонду, природні комплекси Приорілля на території Новомосковського ("Приорільський" с. Орелька, с. Перещепине) та Магдалинівського (с. Великозирщина, с. Михайлівка) районів, Котівського лісництва (додаток №1 до вищезазначеного Указу Президента України).
Відповідно до ч. 2 ст. 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд" ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Приорільський" створено без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у його користувачів - колективних сільськогосподарських підприємств Новомосковського району:
КСП "Приорілля" - 709 га, КСП "Дружба" - 618 га, КСП "Зоря" - 435 га, АКП "Мир" - 467 га) та Магдалинівського району: КСП "Суворова" - 2028 га, КСП "Росія" - 679 га, КСП "Вікторія" - 456 га, КСП "Котівка" -172 га, КСП "Оріль" - 744 га, КСП "Промінь" - 954 га, КСП "Ілліча" - 790 га, а також Новомосковського держлісгоспу Держкомлісгоспу України - 325 га.
Таким чином, ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Приорільський" перебуває на обліку територій та об'єктів природно-заповідного фонду України, охороняється як національне надбання і є складовою частиною системи природних територій та об'єктів, що перебувають під особливою охороною та включений до ключового елементу Екологічної мережі України.
Як вбачається, земельна ділянка із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887 га перебуває у комунальній власності Перещепинської міської об'єднаної територіальної громади в особі Перещепинської міської ради, сформована за рахунок земель сільськогосподарського призначення, цільове призначення вказаної земельної ділянки не змінювалось, ландшафтний заказник загальнодержавного значення "Приорільський" створено без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об'єктів у його користувачів, та враховуючи Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин" - з 27.05.2021 правом розпорядження вказаними вище земельними ділянками наділена саме Перещепинська міська об'єднана територіальна громада в особі Перещепинської міської ради
Предметом доказування у даній справі є встановлення обставин вчинення державної реєстрації права оренди щодо спірної земельної ділянки, правомірність чи незаконність такої реєстрації.
Прокурор просить скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887га, яка розташовується на території Перещепинської міської ради Новомосковського району, проведену за Товариством з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Дніпропетровської області №70614799 (номер запису про інше речове право: 52870774).
На підтвердження своїх позовних вимог прокурор, зокрема, надав копії наступних доказів:
копії запитів Новомосковської окружної прокуратури до Перещепинської міської ради від 29.07.2024 №62-4103ВИХ-24, від 05.08.2024 №62-4223ВИХ-24, від 06.08.2024 №62-4244ВИХ-24, від 03.12.2024 №62-6574ВИХ-24;
копії листів Перещепинської міської ради від 31.07.2024 №2.25-1938, від 07.08.2024 №2.25-2023, від 15.08.2024 №2.25-2098 та від 12.12.2024 №2.25-3132;
копії запитів Новомосковської окружної прокуратури до Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 29.07.2024 №62-4102ВИХ-24, від 01.10.2024 №62- 5253ВИХ-24;
копію відповіді Департаменту екології та природних ресурсів Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 14.08.2024 №2-2949/0/261-24; копію проекту створення об'єкту ПЗФ;
копію наказу Головного управління Держгеокадастру у Дніпропетровській області від 18.06.2019 №4-1563/15-19 СГ, копія акту приймання-передачі та додаток до нього, отриманих з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
копію рішення Перещепинської міської ради від 12.07.2019 №14-14/VII, отриманого з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Витяги з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань щодо Перещепинської міської ради та ТОВ "Континенталь-Агро";
копії рішення Перещепинської міської ради №98-27/УІІІ від 16.10.2023, отриманого з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
повідомлення Перещепинській міській раді про вжиття прокурором представницьких повноважень шляхом подачі позовної заяви та підтвердження поштового відправлення даного повідомлення;
Інформація з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо спірної земельної ділянки;
копія договору оренди та Акт про передачу земельної ділянки, отримані з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно;
Інформація-скрін з Національної кадастрової системи (Державного земельного кадастру) та публічної кадастрової карти, що розміщена на веб-порталі https://kadastr.live/; Витяг з Національної кадастрової системи щодо земельної ділянки.
Відповідно до статті 14 Конституції України, статті 1 Земельного кодексу України, статті 373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
З урахуванням статей 1, 2, 6, 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", орган місцевого самоврядування представляє відповідну територіальну громаду і здійснює від її імені та в її інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами. Однак первинним суб'єктом місцевого самоврядування, основним носієм його функцій і повноважень є територіальна громада - жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, що мають єдиний адміністративний центр.
Конституція України визначає, що місцеве самоврядування в Україні здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування: сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи (стаття 140 Конституції України).
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування територіальної громади є однією з гарантій держави.
Згідно із частиною 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" сільські, селищні, міські рада є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Відповідно до статті 142 Конституції України, статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів.
Положення статті 60 Закону України "Про місцеве самоврядування в України" встановлюють, що територіальним громадам міст належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Право комунальної власності територіальної громади захищається законом на рівних умовах з правами власності інших суб'єктів. Об'єкти права комунальної власності не можуть бути вилучені у територіальних громад і передані іншим суб'єктам права власності без згоди безпосередньо територіальної громади або відповідного рішення ради чи уповноваженого нею органу, за винятком випадків, передбачених законом.
До повноважень міських рад у галузі земельних відносин згідно зі статтями 12, 83, 122 Земельного кодексу України, статтею 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" належить розпорядження землями комунальної власності в межах, визначених Земельним кодексом України.
Зокрема, статтею 83 Земельного кодексу України визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам є комунальною власністю.
У комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об'єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.
Враховуючи викладене, органом, уповноваженим здійснювати відповідні функції у спірних відносинах, є Перещепинська міська рада як орган місцевого самоврядування, що виконує повноваження власника земельних ділянок комунальної власності на території міста Перещепине, а також суб'єкт, уповноважений на здійснення самоврядного контролю за використанням та охороною земель на території міста Перещепине.
Відповідно до частини першої статті 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обтяження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.
Відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, врегульовані Законом України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" від 01.07.2004 №1952-ІУ (з наступними змінами та доповненнями).
Відповідно до пункту 1 статті 1 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" дія цього Закону поширюється на відносини, що виникають у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, розміщене на території України, та обтяжень таких прав.
Державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав) - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно (стаття 2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
У Державному реєстрі прав реєструються речові права та їх обтяження на земельні ділянки, а також на об'єкти нерухомого майна, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких неможливе без їх знецінення та зміни призначення, а саме: житлові будинки, будівлі, споруди, а також їх окремі частини, квартири, житлові та нежитлові приміщення (частина 1 статті 5 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Державний реєстратор самостійно приймає рішення за результатом розгляду заяв у сфері державної реєстрації прав (частина 1 статті 11 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Перелік документів, необхідних для державної реєстрації прав, та порядок державної реєстрації прав визначаються Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень (частина 2 статті 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
За результатом розгляду документів, поданих для державної реєстрації прав, державний реєстратор на підставі прийнятого ним рішення про державну реєстрацію прав вносить відомості про речові права, обтяження речових прав до Державного реєстру прав (частина 1 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень").
Відповідно до частини третьої статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомої статті 37 цього Закону. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.
Зміст цієї правової норми вказує на те, що допускаються такі способи судового захисту порушених прав та інтересів особи:
1) судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав;
2) судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав;
3) судове рішення про скасування державної реєстрації прав.
Крім того, необхідно зазначити, що навіть у випадку якщо буде встановлено, що суб'єкт державної реєстрації прав правомірно прийняв рішення про державну реєстрацію права (зокрема, для державної реєстрації подані всі необхідні документи, які вимагаються відповідно до закону, та відсутні встановлені законом підстави для відмови в державній реєстрації права), то це не є перешкодою для задоволення позову. Вказана позиція також викладена в постановах Великої Палати Верховного суду від 29.05.2019 у справі № 367/2022/15-ц, від 22.08.2018 №925/1265/16, від 04.08.2018 у справі № 915/127/18, від 05.06.2024 у справі №904/4339/21, від 11.06.2024 у справі №904/4338/21.
Прокурор стверджує, що права власника земельної ділянки порушено внесенням до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно відомостей про наявність речового права оренди за договором, який ним не укладався.
Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків (частина 2 статті 152 Земельного кодексу України).
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина 2 статті 116 Земельного кодексу України).
Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб (частина 4 статті 122 Земельного кодексу України).
Право користування чужою земельною ділянкою встановлюється договором між власником земельної ділянки і особою, яка виявила бажання користуватися цією земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (частина 1 статті 407 Цивільного кодексу України).
Підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу (частина 1 статті 215 Цивільного кодексу України).
Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин) (частина 3 статті 215 Цивільного кодексу України).
Істотні умови договору оренди визначені частини 1 статті 15 Закону України "Про оренду землі".
Так, істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін; умови передачі у заставу та внесення до статутного фонду права оренди земельної ділянки.
Відсутність у договорі оренди землі однієї з істотних умов, передбачених цією статтею, а також порушення вимог статей 4-6, 11,17,19 цього Закону є підставою для відмови в державній реєстрації договору оренди, а також для визнання договору недійсним відповідно до закону.
У разі ж, якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.
Правочин, який не вчинено (договір, який не укладено), не може бути визнаний недійсним. Наслідки недійсності правочину також не застосовуються до правочину, який не вчинено.
Правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків (частина 1 статті 202 Цивільного кодексу України). Дво- чи багатостороннім правочином є погоджена дія двох або більше сторін (частина 4 статті 202 Цивільного кодексу України).
Волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі (частина 3 статті 203 Цивільного кодексу України).
У випадку, коли сторона не виявляла свою волю до вчинення правочину, до набуття обумовлених ним цивільних прав та обов'язків правочин є таким, що не вчинений, права та обов'язки за таким правочином особою не набуті, а правовідносини за ним не виникли.
За частиною 1 статті 205 Цивільного кодексу України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Стаття 207 Цивільного кодексу України встановлює загальні вимоги до письмової форми правочину. Так, на підставі частини першої цієї статті правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони.
Частиною ж 2 вказаної статті визначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо він підписаний його стороною (сторонами).
Отже, підпис є невід'ємним елементом, реквізитом письмової форми договору, а наявність підписів має підтверджувати наміри та волевиявлення учасників правочину, а також забезпечувати їх ідентифікацію.
Відповідно до статті 204 Цивільного кодексу України правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Зазначена норма кореспондує з частиною 2,3 статті 215 Цивільного кодексу України, висвітлює різницю між нікчемним і оспорюваним правочином і не застосовується до правочинів, які не відбулися, бо є невчиненими. У випадку оспорювання самого факту укладення правочину, такий факт може бути спростований не шляхом подання окремого позову про недійсність правочину, а під час вирішення спору про захист права, яке позивач вважає порушеним шляхом викладення відповідного висновку про неукладеність спірних договорів у мотивувальній частині судового рішення.
Наведене узгоджується з правовим висновком, викладеному у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.06.2020 у справі № 145/2047/16-ц.
Матеріалами справи підтверджується, що рішення щодо передачі в оренду спірної земельної ділянки Перещепинською міською радою не приймалось, договір оренди з ТОВ "Континенталь-Агро" не підписувався.
Представники ТОВ "Континенталь-Агро" до міської ради щодо укладення договору оренди спірної земельної ділянки не звертались. Відсутні докази звернення відповідача з відповідною заявою про надання дозволу на розробку проекту відведення для надання в оренду земельної ділянки сільськогосподарського призначення до Перещепинської міської ради, дозволу на розроблення такого проекту землеустрою відповідач не отримував; проектна документація щодо відведення спірної земельної ділянки відповідачу не розроблялася, проект землеустрою не погоджувався; акт приймання-передачі земельної ділянки, що надається в оренду, не підписувався. Відповідних доказів сторонами до суду не надано.
Вказане свідчить про відсутність у поданих для державної реєстрації рішенні Перещепинської міської ради №98-27/УІІІ від 16.10.2023 "Про передачу земельних ділянок в оренду на 7 років ТОВ "Континенталь-Агро" та договору оренди від 26.10.2023, начебто укладених між Перещепинською міською радою та ТОВ "Континенталь-Агро" статусу документів, достатніх для здійснення державної реєстрації права користування.
Таким чином, підстави для державної реєстрації права оренди на підставі рішення державного реєстратора були відсутні.
Враховуючи викладене, вимога прокурора про скасування державної реєстрацій права оренди на підставі рішення державного реєстратора щодо спірної земельної ділянки є обґрунтованою та підлягає задоволенню.
Щодо представництва прокурором інтересів держави у спірних відносинах.
Прокурор посилається, серед іншого, на статтю 23 Закону України "Про прокуратуру", а також зазначає, що вже самого факту бездіяльності Перещепинської міської ради для втручання прокурора є достатньо.
Наявність у позивача повноважень у сфері земельних правовідносин та прав для їх захисту, які за обставинами справи ними не здійснюються, прокурор обґрунтовує посиланням на Конституцію, Земельний кодекс України та Цивільний кодекс України.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування.
Статтею 324 Цивільного кодексу України передбачено, що від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, встановлених Конституцією України.
Таким чином, з огляду на зазначену норму закону, прокурор може заявити в інтересах держави позов, який виражається в інтересах частини українського народу - членів територіальної громади, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює саме орган місцевого самоврядування, хоча він, цей орган, навпаки, покликаний ці інтереси захищати.
Такий підхід узгоджується з Європейською хартією місцевого самоврядування 1985 року (ратифікована Законом України від 15.07.1997 № 452/97-ВР), яка передбачає, що органи місцевого самоврядування при вирішенні відповідної частини публічних (суспільних) справ (public affairs) діють під власну відповідальність в інтересах місцевого населення й у правовій системі держав-учасниць, зокрема у сфері адміністративного контролю за органами самоврядування, має забезпечуватись співмірність (баланс) між заходами контролю та важливістю інтересів, які контролюючий орган має намір захищати (статті 3, 8).
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу.
Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об'єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Отже, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого незвернення, він обов'язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з'ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Новомосковською окружною прокуратурою Дніпропетровської області направлялися запити від 29.07.2024 №62- 4103ВИХ-24, від 05.08.2024 №62-4223ВИХ-24, від 06.08.2024 №62-4244ВИХ-24, від 03.12.2024 №62-6574ВИХ-24 до Перещепинської міської ради, у яких повідомлялося про встановлені факти.
Листами від 31.07.2024 №2.25-1938, від 07.08.2024 №2.25- 2023, від 15.08.2024 №2.25-2098 та від 12.12.2024 №2.25-3132 міська рада повідомила про те, що заходи претензійно-позовного характеру, спрямовані на захист порушених інтересів держави, спричинених незаконним вибуттям із комунального користування спірної земельної ділянки не здійснювалися. Разом з цим, проти вжиття прокуратурою заходів представництва, відповідно до статті 23 Закону України "Про прокуратуру" міська рада не заперечує.
Відтак, у цій справі прокурор, звертаючись з позовом до суду, дотримався передбачених чинним законодавством вимог для представництва інтересів держави.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати по сплаті судового збору за подання позову покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 2, 3, 20, 73 - 79, 86, 91, 129, 233, 236 - 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
Позовні вимоги Керівника Самарівської окружної прокуратури Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Перещепинської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" про скасування державної реєстрації права оренди земельної ділянки - задовольнити повністю.
Скасувати державну реєстрацію права оренди земельної ділянки із кадастровим номером 1223210500:01:065:0014, площею 88,4887га, яка розташовується на території Перещепинської міської ради Новомосковського району, проведену за Товариством з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" (ідентифікаційний код 39887455; вулиця Черкаська, будинок 26, село Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святощшинський район, Київська область, 08130) на підставі рішення державного реєстратора виконавчого комітету Зеленодольської міської ради Дніпропетровської області №70614799 (номер запису про інше речове право: 52870774).
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Континенталь-Агро" (ідентифікаційний код 39887455; вулиця Черкаська, будинок 26, село Петропавлівська Борщагівка, Києво-Святощшинський район, Київська область, 08130) на користь Дніпропетровської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02909938; пр. Дмитра Яворницького, 38, м. Дніпро, 49044) судовий збір у розмірі 2422,40грн, видати наказ.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене протягом двадцяти днів з дня підписання рішення, шляхом подання апеляційної скарги до Центрального апеляційного господарського суду.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 26.03.2025
Суддя Н.М. Євстигнеєва