Справа № 761/46727/24
Провадження № 3/761/329/2025
21 березня 2025 року суддя Шевченківського районного суду міста Києва Кваша А.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , захисника Герасимової Т.І., прокурора Гриненко А.Є. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Офісу Генерального прокурора Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, обіймаючого посаду начальника відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП
До провадження судді Шевченківського районного суду м. Києва 13.03.2025 надійшли матеріали справ про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. . 2 ст. 172-15 КУпАП, які постановою від 21.03.2025 об'єднані в одне провадження.
Начальник відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження Управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_1 , діючи усупереч вимог ст. ст. 11, 16, 30, 36, 37 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 1.4, 4.3.2 Порядку організації в системі Міністерства оборони України внутрішнього контролю та управління ризиками, затвердженого наказом Міністра оборони України № 145 від 02.04.2019, Завдання та функцій управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджених начальником Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 18.02.2021, Завдань та функцій відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2, затвердженими 18.02.2021, контроль за виконанням підпорядкованим КЕВ м. Кропивницький законодавства України з питань правильного застосування тарифів при укладанні додаткових угод №2 від 26.01.2022, №3 від 27.01.2022, №4 від 28.01.2022, №9 від 20.09.2022 до Договору №3 від 25.01.2022 не здійснив, не надав оцінки порушенням, допущеним при їх укладанні, якими змінені ціни за одиницю товару у бік зростання понад 10 відсотків за відсутності документального обґрунтування такої необхідності, що суперечить вимогам ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та не узгоджується з усталеною судовою практикою, викладеною у постанові Об'єднаної палати Верховного Суду № 927/491/19 від 18.06.2021, як наслідок належний розгляд листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони у ввіреному відділі не організував.
Також, ОСОБА_1 під час організації розгляду листа начальника КЕВ м. Кропивницький від 16.01.2024 № 163 заходів з внутрішнього контролю не здійснив, допустив виникнення фінансових ризиків під час організації виконання доручення Міністерства оборони України №905/з від 10.01.2024, які виразились у нездійсненні заходів що стягнення безпідставно набутих ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» бюджетних коштів у сумі 8 460 625,29 гривень. За наслідками розгляду листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 26.12.2023 № 5-4-3470вих.- 23 у Міністерстві оборони України питання щодо захисту порушених інтересів держави ініційовано не буЛО.
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Крім іншого, полковник ОСОБА_1 , як начальник профільного відділу з питань здійснення розрахунків за спожиті енергоносії у Міністерстві оборони України, зміст додаткових угод № 2 від 02.02.2021, № 3 від 12.02.2021, № 4 від 22.02.2021, № 5 від 12.03.2021, № 7 від 25.06.2021, № 9 від 27.08.2021, № 10 від 20.08.2021, № 12 від 08.10.2021, № 13 від 01.11.2021, № 14 від 09.11.2021 до Договору № 43 від 29.01.2021 не вивчив, наявність підстав для підвищення цін за ними не встановив, внутрішнього контролю за безвідповідальним ставленням до виконання обов'язків у КЕВ м. Кропивницький під час виконання доручення Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 26.12.2023 № 370/2/18296 не здійснив, про надання недостовірної інформації КЕВ м. Кропивницький безпосередньому начальнику тимчасово виконуючому обов'язки начальника управління експлуатації та утримання фондів заступника начальника Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 полковнику ОСОБА_2 не доповів, проведення службового розслідування не ініціював.
Не організував розгляд листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 27.11.2023 № 5-4-3219вих.-23 безпосередньо в Центральному управлінні інженерно- інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , внаслідок чого відповідь на вказаний лист від імені Міністерства оборони України не надавалась.
Таким чином, за наслідками розгляду листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону в Центральному управлінні інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27.11.2023 № 5-4-3219вих.-23 питання щодо захисту порушених інтересів держави у Міністерстві оборони України ініційовано не було.
При цьому, начальник відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження Управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення Командувания Сил логістики полковник ОСОБА_1 , діючи усупереч вимог ст. ст. 11, 16, 30, 36, 37 Статуту Внутрішньої служби Збройних Сил України, пунктів 1.4, 4.3.2 Порядку організації в системі Міністерства оборони України внутрішнього контролю та управління ризиками, затвердженого наказом Міністра оборони України № 145 від 02.04.2019, Завдання та функцій управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджених начальником Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 18.02.2021, Завдань та функцій відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2, затвердженими 18.02.2021, контроль за виконанням підпорядкованим КЕВ м. Кропивницький законодавства України з питань правильного застосування тарифів при укладанні додаткових угод № 2 від 02.02.2021, № 3 від 12.02.2021, № 4 від 22.02.2021, № 5 від 12.03.2021, № 7 від 25.06.2021, № 9 від 27.08.2021, № 10 від 20.08.2021, № 12 від 08.10.2021, № 13 від 01.11.2021, № 14 від 09.11.2021 до Договору № 43 від 29.01.2021 не здійснив, не надав оцінки порушенням, допущеним при їх укладанні, якими змінені ціни за одиницю товару у бік зростання понад 10 відсотків за відсутності документального обґрунтування такої необхідності, що суперечить вимогам ч. 5 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» та не узгоджується з усталеною судовою практикою, викладеною у постанові Об'єднаної палати Верховного Суду № 927/491/19 від 18.06.2021, як наслідок належний розгляд листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони у ввіреному відділі не організував.
Також, начальник відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження Управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 полковник ОСОБА_1 під час організації розгляду листа начальника КЕВ м. Кропивницький від 12.01.2024 № 123 заходів з внутрішнього контролю не здійснив, допустив виникнення фінансових ризиків під час організації виконання доручення Міністерства оборони України 18.12.2023 № 33818/з, які виразились у нездійсненні заходів що стягнення безпідставно набутих ТОВ «Кіровоградська обласна енергопостачальна компанія» бюджетних коштів у сумі 8 001 489,38 гривень.
Таким чином, за наслідками розгляду листа Кропивницької спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону від 27.11.2023 № 5-4-3219вих.- 23 у Міністерстві оборони України питання щодо захисту порушених інтересів держави ініційовано не було
Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 та його захисник Герасимова Т.І. просили закрити провадження у справі у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-15 КУпАП по обох протоколах, на підтвердження своїх доводів суду надано письмові заперечення з додатками. Крім того, звернули увагу на сплив строків притягнення особи до відповідальності, визначені ст. 38 КУпАП.
Прокурор відділу Офісу Генерального прокурора Гриненко А.Є., якою були складені протоколи про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП відносно ОСОБА_1 , заперечила щодо закриття провадження у справі за відсутністю складу правопорушення, просила визнати ОСОБА_1 винуватим у вчиненні правопорушення, на підставі складених відносно нього протоколів та долучених до них матеріалів.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Виходячи з ч. 1 ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків.
Так, ч.2 ст.172-15 КУпАП, передбачена відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби , вчинене в умовах особливого періоду.
Особливий період розпочався з моменту набрання чинності Указом Президента України від 17.03.2014 №303 та продовжується до оголошення (набрання чинності) окремого рішення президента України про демобілізацію.
З огляду на те, що ОСОБА_1 заявлено клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку із відсутністю складу правопорушення, суддею досліджено всі наявні у справі матеріали, заслухано пояснення учасників, враховано надані ними запереченнями, відтак суддя приходить до висновку, що виходячи з обсягів службових обов'язків та повноважень ОСОБА_1 (визначені Завданнями та функціями відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , затверджених начальником управління експлуатації та утримання фондів заступником начальника Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 18.02.2021) останній вчинив адміністративні правопорушення, за викладених у протоколах обставинах.
Відповідно до Завдань та функцій відділу, основним завданням відділу с організація забезпечення військових частин, закладів, організацій, установ Збройних Сил України та Міністерства оборони України енергоносіями. Начальник відділу відповідає за організацію діяльності та керівництво відділом, своєчасну та якісну підготовку документів, організовує реалізацію функцій внутрішнього контролю управління ризиками за напрямком діяльності.
Тобто до кола функціональних обов'язків начальника відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 входить організація діяльності та керівництво відділом, до складу якого входять ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , які в свою чергу наділені контрольними функціями відносно підпорядкованих КЕВ.
Виконання доручень Міністерства оборони України та Генерального штабу Збройних Сил України покладалось на уповноважений структурний підрозділ, відповідальний за виконання бюджетної програми у Генеральному штабі Збройних Сил України відділ розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно-інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 , очолюваний полковником ОСОБА_1 .
Пунктом 6 Завдань визначено, що відділ розрахунків за енергоносії для виконання покладених на нього завдань має повноваження з питань, що належать до сфери його діяльності приймати участь у проведенні перевірок фінансово-господарської діяльності підпорядкованих КЕВ за напрямком діяльності.
Також, згідно функціональних обов'язків старшого офіцера та головного спеціаліста відділу розрахунків за енергоносії та енергозбереження управління експлуатації та утримання фондів Центрального управління інженерно- інфраструктурного забезпечення ІНФОРМАЦІЯ_2 останні у своїй діяльності, серед іншого, керуються Законом України «Про публічні закупівлі».
Вказане вище, спростовує позицію захисту, щодо відсутності складу правопорушення у діях ОСОБА_1 .
Разом з тим, згідно з ч.2 ст. 38 КУпАП, якщо справи про адміністративні правопорушення відповідно до цього Кодексу чи інших законів підвідомчі суду (судді), стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні не пізніш я через три місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, зазначені у частинах третій шостій цієї статті.
Кропивницькою спеціалізованою прокуратурою у сфері оборони Південного регіону 26.07.2024 за фактами недбалого ставлення до своїх службових обов'язків військовими службовими особами Квартирно- експлуатаційного відділу міста Кропивницький та Міністерства оборони України внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024121550000091 від 26.07.2024, за ознаками правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України.
10.12.2024 кримінальне провадження № 42024121550000091 від 26.07.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 425 КК України закрито.
Згідно з ч.8 ст. 38 КУпАП, у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 передані до провадження судді Шевченківського районного суду м. Києва Кваші А.В. 13.03.2025, тобто поза межами строків визначених ст. 38 КУпАП, таким чином провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 7 ст. 247 КУпАП у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків, передбачених ст. 38 КУпАП, для накладення адміністративного стягнення.
Керуючись статтями 9, 38, 172-15, 221, п. 7) ч. 1 ст. 247, 251, 252, 254, 268, 276, 277, 283-284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суддя
Провадження у справі притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-15 ч. 2 КУпАП закрити у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва.
Суддя Антоніна КВАША