Справа №:755/9884/24
Провадження №: 1-кс/755/807/25
"05" березня 2025 р. Слідча суддя Дніпровського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , розглянувши клопотання слідчого слідчого відділу Дніпровського УП ГУНП В місті Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12 грудня 2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України,-
Слідчий слідчого відділу Дніпровського УП ГУНП В місті Києві ОСОБА_3 за погодженням з прокурором Дніпровської окружної прокуратури ОСОБА_4 звернувся до суду з клопотанням про надання тимчасового доступу до речей та документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12 грудня 2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Мотивуючи клопотання, прокурор посилається на те, що слідчим відділом Дніпровського УП ГУНП в м. Києві здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42023102040000169 від 12 грудня 2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України.
Досудовим розслідування встановлено, що 19.07.2023 між ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) « ІНФОРМАЦІЯ_3 », (далі КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 ») в особі в.о. директора ОСОБА_5 з однієї сторони та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_6 з іншої сторони укладено договір № 19/07/КР.
Відповідно до п.п. 1.1., 1.2. договору Замовник доручає, а Генпідрядник забезпечує відповідно до проектно-кошторисної документації та умов договору виконання будівельно-монтажних робіт з капітального ремонту по об'єкту: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 . Місце розташування об'єкта: АДРЕСА_1 ».
Строк виконання робіт відповідно до п. 1.5. договору встановлено до 31 грудня 2023 року.
Згідно п. 2.1. договору договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору, є твердою і складає 21 028 495, 00 грн., у тому числі ПДВ - 3 504 749, 17 грн.
Крім того, між замовником та підрядником укладено 3 додаткові угоди до договору № 19/07/КР від 19 липня 2023 року.
Додатковою угодою № 1 від 31 жовтня 2023 року внесено зміни до додатку № 2 до договору, а саме погоджено календарний графік у новій редакції.
Додатковою угодою № 2 від 15 грудня 2023 року внесено зміни до Додатку № 1 «Договірна ціна» до договору, а саме погоджено договірну ціну у новій редакції
Додатковою угодою № 3 від 29 грудня 2023 року змінено ціну договору у бік зменшення та викладено пункт 2.1. у наступній редакції: «Договірна ціна робіт визначається на основі кошторису, що є невід'ємною частиною договору (додаток № 1), є твердою і складає 18 553 347,66 грн, у тому числі ПДВ - 3 092 224, 61 грн.». Затверджено додатки - кошторисна документація (договірна ціна, пояснювальна записка, зведений кошторисний розрахунок, локальні кошториси, підсумкова відомість ресурсів), дефектний акт у новій редакції.
Відповідно до п. 3.1.3. договору Замовник має право проводити технічний нагляд за капітальним ремонтом об'єкту або делегувати в установленому законодавством порядку повноваження щодо здійснення технічного нагляду і контролю третій особі, зокрема спеціалізованій організації (консультаційній, проектній, інжиніринговій тощо) або спеціалісту, які мають відповідні дозвільні документи, без дозволу Генпідрядника. Делегування Замовником своїх повноважень не звільняє його від відповідальності перед Генпідрядником за невиконання або неналежне виконання договірних зобов'язань, а також не позбавляє права здійснювати контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконання робіт.
Пунктом 3.2.4. договору передбачено, що замовник зобов'язаний забезпечити здійснення технічного та авторського нагляду протягом усього періоду капітального ремонту об'єкту в порядку, встановленому законодавством.
Згідно п. 3.3.1. генпідрядник має право залучати до виконання договору субпідрядників.
Відповідно до п. 7.2. договору генпідрядник залучає субпідрядників у разі наявності у них необхідних для виконання робіт потужностей, ліцензій, достатньої професійності, фактів дотримання договірних зобов'язань у минулому, відсутності фактів щодо порушення проти них справ про банкрутство, задовільного фінансового становища та відсутності обставин, які негативно впливатимуть на виконання ним умов цього договору.
Згідно п. 10.1. джерелом фінансування робіт є кошти місцевого бюджету.
Відповідно до п. 11.1. розрахунки за виконані роботи будуть здійснюватися на підставі актів здачі-приймання виконаних робіт по формі № КБ-2в, довідок про вартість виконаних будівельних робіт по формі № КБ-3 та рахунків на оплату робіт, протягом 30 робочих днів за умови наявного бюджетного фінансування; проміжними платежами в міру виконання робіт, які надаються не пізніше 25 числа поточного місяця для перевірки замовнику.
Так, наказом ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05 липня 2013 року № 293 затверджено ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва», що набрав чинності 01.01.2014. ДСТУ Б Д. 1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» затверджено типові форми первинних облікових документів у будівництві № КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та № КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пунктом 1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що стандарт установлює основні правила визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту та технічного переоснащення будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування. Цей стандарт носить обов'язковий характер при визначенні вартості будівництва об'єктів, що споруджуються за рахунок бюджетних коштів, коштів державних і комунальних підприємств, установ і організацій, а також кредитів, наданих під державні гарантії.
Пункт 3.18 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» вказує, що кошторис, який визначає вартість виконаних будівельних робіт за період, встановлений у договорі складається за примірною формою КБ-2в «Акт приймання виконаних будівельних робіт» та примірною формою КБ-3 «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати».
Пункт 6.4.1 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачає, що взаєморозрахунки за обсяги виконаних робіт проводяться за період, встановлений в договорі.
Пунктом 6.3 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачені особливості складання та узгодження договірних цін.
Договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків.
Договірна ціна може встановлюватись за твердим (тверда договірна ціна) та приблизним (динамічна договірна ціна) кошторисом.
Твердий кошторис (тверда договірна ціна) встановлюється незмінним на весь обсяг будівництва з наданням виконавцем робіт гарантій, в тому числі фінансових, щодо реалізації проектних рішень в установлені строки за фіксовану ціну.
Після погодження договірної ціни складається договір підряду на виконання робіт. У договорі зазначається документ, покладений в основу визначення вартісних показників; позначається вид договірної ціни: тверда або динамічна; порядок, випадки та терміни можливого уточнення договірної ціни; умови фінансування та розрахунків за обсяги виконаних робіт; відповідальність сторін за порушення зобов'язань за договором, порядок внесення змін до договору тощо.
Пунктом 6.4.2 ДСТУ Б Д.1.1-1:2013 «Правила визначення вартості будівництва» передбачено, що при визначенні вартості виконаних обсягів робіт і проведенні взаєморозрахунків за виконані роботи по об'єктах будівництва, зведення яких здійснюється за рахунок державних коштів застосовуються примірні форми первинних облікових документів «Акт приймання виконаних будівельних робіт» (примірна форма № КБ-2в) і «Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрати» (примірна форма № КБ-3).
Згідно п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України № 668 від 01 серпня 2005 року «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підрядник - сторона договору підряду, яка виконує та передає замовнику закінчені роботи (об'єкт будівництва), передбачені договором підряду.
Відповідно до п. 96 Постанови Кабінету Міністрів України № 668 від 01 серпня 2005 року «Про затвердження загальних умов укладення та виконання договорів підряду в капітальному будівництві» підписання акта приймання-передачі є підставою для проведення остаточних розрахунків.
На виконання умов договору КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі первинних облікових документів оплачено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » виконані роботи в повному обсязі, шляхом перерахування коштів на рахунок IBAN: НОМЕР_1 в АБ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Крім того, 24 липня 2023 року між КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » в особі в.о. директора ОСОБА_5 з однієї сторони, та фізичною особою-підприємцем ОСОБА_7 , який діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію 20670000000 від 03 квітня 2015 року та кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду серія НОМЕР_4, зареєстрований у реєстрі атестованих осіб за № 2428, є платником єдиного податку, з другої сторони, укладено договір про здійснення технічного нагляду № 24/07/ТН (далі - Договір про здійснення технічного нагляду).
Розділом 1 Договору про здійснення технічного нагляду передбачено наступні положення:
1.1. За цим Договором Замовник доручає, а Виконавець зобов'язується здійснювати технічний нагляд по об'єкту: Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 . Код за ДК 021:2015 71520000-9 Послуги з нагляду за виконанням будівельних робіт.
1.2. Послуги з технічного нагляду по об'єкту здійснюється у відповідності з Порядком здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єктів архітектури, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903, (далі - послуги).
1.3. Закупівля послуг здійснюється згідно постанови Кабінету Міністрів України від 12.10.2022 р. № 1178 «Про затвердження особливостей здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування». зі змінами та доповненнями.
1.4. Перелік, обсяги та вартість робіт на об'єкті визначаються в кошторисній документації.
1.5. Термін надання послуг: до повного виконання робіт на об'єкті Замовника.
Відповідно до п. 4.1. договору про здійснення технічного нагляду Виконавець зобов'язується:
4.1.1. Якісно та у встановлені Сторонами строки виконувати технічний нагляд по об'єкту зазначеному у п.1.1. Договору.
Особа. що здійснює технічний нагляд веде технічний контроль за виконанням капітального ремонту об'єкту, і обов'язково повинна бути присутня на об'єкті з 9-00 до 18-00 години в робочі дні, та, у разі необхідності, повинна мати можливість екстреного виїзду на об'єкт у неробочі дні впродовж трьох годин після отримання повідомлення про таку необхідність.
4.1.2. Брати участь в перевірці відповідності фактично виконаних робіт роботам зазначеним в актах (форма КБ-2в) та підписувати їх у разі відсутності зауважень. Строк перевірки та надання зауважень не повинен перевищувати 1 робочого дня з дати отримання акту (форма КБ-2в).
4.1.3. У випадку виявлення грубого порушення умов договору підряду, відхилень від кошторисної документації, будівельних норм і правил, та відмови підрядної організації від їх усунення, зупиняти ведення підрядною організацією робіт на об'єкті і негайно інформувати про це Замовника.
4.1.4. 3абезпечити здійснення технічного нагляду працівниками, що мають відповідні кваліфікаційні сертифікати, дійсні протягом строку дії цього Договору.
4.1.5. Проводити перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час капітального ремонту об'єкта, технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядною організацією вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного нагляду.
4.1.6. Повідомляти підрядній організації та Замовнику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів, оформляти акти робіт, виконаних з недоліками.
4.1.7. Оформляти акти робіт, виконаних з недоліками. Контролювати якість усунення підрядною організацією виявлених недоліків і дефектів.
4.1.8. Надавати на вимогу Замовника інформацію про хід виконання технічного нагляду.
4.1.9. Не розголошувати третім особам інформацію, яка стала йому відома під час виконання технічного нагляду.
4.1.10. Вести облік обсягів виконаних будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками.
4.1.11. Проводити разом з представником підрядника огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів.
4.1.12. Брати участь у проведенні перевірки робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спеціального обладнання, устаткування і механізмів технічним умовам, а також органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю.
4.1.13. Дотримуватися правил поведінки на території Замовника, пропускного режиму. правил техніки безпеки, протипожежних правил.
4.1.14. Здійснювати технічний нагляд по об'єкту до завершення виконання будівельних робіт, зазначених в пункті 1.1 цього Договору; вести журнал фіксації присутності особи, що здійснює технічний нагляд, на об'єкті.
4.1.15. Організувати отримання дозволу на початок і завершення будівництва (капітального ремонту).
4.1.16. Виконувати інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
4.2. Виконавець має право:
4.2.1. Отримувати плату за технічний нагляд згідно з умовами цього Договору.
4.2.2. Самостійно приймати рішення, в межах своєї компетенції, щодо належного виконання покладених на нього обов'язків за цим Договором.
4.2.3. Вимагати від підрядної організації виконання робіт відповідно до кошторисної документації, договірної ціни та інших нормативних документів.
4.2.4. Вимагати від підрядної організації проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення Виконавця про такі випробування
5.1. У випадку порушення своїх зобов'язань за цим Договором, Сторони несуть відповідальність, визначену цим Договором та чинним в Україні законодавством. Порушенням зобов'язання є його невиконання або неналежне виконання, тобто виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання.
Згідно положень ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» під час будівництва об'єкта архітектури здійснюється авторський та технічний нагляд. Крім того, відповідно до Закону технічний нагляд - це здійснення замовником контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю виконаних робіт та їх обсягами під час будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.
Технічний нагляд забезпечується замовником та здійснюється особами, які мають відповідний кваліфікаційний сертифікат.
У разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта архітектури, та відмови підрядника щодо їх усунення особа, яка здійснює авторський або технічний нагляд, повідомляє про це замовника і орган державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства.
Механізм здійснення технічного нагляду під час нового будівництва, реконструкції, реставрації, капітального ремонту будівель і споруд, а також технічного переоснащення діючих підприємств (далі - будівництво об'єкта) передбачено Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903.
Так, відповідно до п. 2 вищевказаного Порядку технічний нагляд забезпечує замовник (забудовник) протягом усього періоду будівництва об'єкта, з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, виконаних під час будівництва або зміни (зокрема шляхом знесення) такого об'єкта.
Особи, що здійснюють технічний нагляд:
1) проводять перевірку:
- наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо;
- відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів;
- відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації;
- виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
2) ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
3) проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
4) повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
5) оформляють акти робіт, виконаних з недоліками;
6) беруть участь у проведенні перевірки:
- робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам;
- органами державного нагляду та архітектурно-будівельного контролю;
7) виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
При цьому, згідно з п. 6 вказаного Порядку особи, що здійснюють технічний нагляд, мають право вимагати від підрядника:
1) виконання робіт відповідно до проектно-кошторисної та іншої технічної документації, дотримання вимог нормативних документів щодо порядку виконання і прийняття робіт;
2) зупинення робіт у разі застосування ним матеріалів, деталей, конструкцій та виробів, які не відповідають вимогам нормативних документів;
3) проведення лабораторних випробувань матеріалів і конструкцій щодо їх відповідності сертифікатам якості, а обладнання - технічним (технологічним) паспортам та своєчасного повідомлення їм про такі випробування;
4) усунення відхилень від проектних рішень, недоліків (дефектів) та недоробок і повторного пред'явлення робіт для здійснення технічного нагляду;
5) зупинення виконання:
- робіт до оформлення актів огляду прихованих робіт;
- будівельно-монтажних робіт у разі виявлення понаднормативної деформації об'єкта або загрози обвалу конструкцій та вжиття невідкладних заходів для запобігання виникненню аварії.
Окрім того, у разі виявлення відхилень від проектних рішень, допущених під час будівництва об'єкта, та відмови підрядника їх усунути особа, що здійснює технічний нагляд, повідомляє про це замовнику (забудовнику) і відповідній інспекції державного архітектурно-будівельного контролю для вжиття заходів відповідно до законодавства, що передбачено п. 7 Порядку.
Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року № 554 затверджено Порядок проведення професійної атестації відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов'язаних із створенням об'єктів архітектури. Рішення про видачу кваліфікаційного сертифіката приймається атестаційною архітектурно-будівельною комісією у разі відповідності виконавця кваліфікаційним вимогам і підтвердження його професійної спеціалізації, рівня кваліфікації і знань.
Так, 11 лютого 2014 року архітектурно-будівельною атестаційною комісією видано ОСОБА_7 кваліфікаційний сертифікат інженера технічного нагляду серії НОМЕР_4.
З огляду на викладене, ОСОБА_7 , під час виконання вищевказаних робіт, був наділений адміністративно-господарськими повноваженнями, а також виконував організаційно-розпорядчі функції за спеціальним повноваженням, наданими КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », а отже відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України та положень п. 1 Примітки до ст. 364 КК України був службовою особою.
Крім того, 16 жовтня 2023 року між ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » в особі директора ОСОБА_6 та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » в особі директора ОСОБА_8 укладено договір субпідряду № 16/10.
Відповідно до п.1.1. субпідрядник зобов'язується виконати будівельно-монтажні роботи відповідно кошторисної документації, затвердженої підрядником, виконати та здати підряднику в строки погоджені сторонами, а саме будівельно-монтажні роботи по об'єкту будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 », а підрядник зобов'язується надати субпідряднику фронт робіт, прийняти та оплатити виконані роботи відповідно до умов договору.
Згідно умов договору строк дії договору встановлено до 31 грудня 2023 року, загальна вартість робіт визначається на підставі договірної ціни та складає 4 672 518 грн., в тому числі ПДВ - 778 753 грн. Оплату за виконані роботи підрядник виконує шляхом банківського безготівкового переказу грошових коштів на поточний рахунок субпідрядника протягом 5 банківських днів з моменту підписання акту виконаних робіт.
Відповідно до п. 4.4.1. субпідрядник зобов'язаний виконати у встановлені строки терміни) роботи відповідно до умов договору та кошторисної документації і з дотриманням діючих в Україні нормативно-технічних документів (ДБН, СНІП, ДСТУ, ТУ) вимог з охорони навколишнього природного середовища, норм техніки безпеки та охорони праці.
У подальшому, у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, однак не пізніше 07 грудня 2023 року, у директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 виник злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, а саме: частиною бюджетних коштів, які призначалися для оплати за виконані будівельні роботи по об'єкту: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 », згідно з умовами договору підряду № 19/07/КР від 19 липня 2023 року та договору субпідряду № 16/10 від 16 жовтня 2023 року та додатковими угодами до останніх, шляхом внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей за сприяння уповноваженої замовником особи, а саме: інженера технічного нагляду ФОП ОСОБА_7 .
Усвідомлюючи суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні корисливі наслідки та бажаючи їх настання, достовірно знаючи про укладений КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » із фізичною особою-підприємцем ФОП ОСОБА_7 договір № 24/07/ТН від 24 липня 2023 року на здійснення технічного нагляду на об'єкті будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 », ОСОБА_8 у точно невстановлені досудовим розслідуванням час та місці, вступив у попередню змову із інженером технічного нагляду ФОП ОСОБА_7 , який діє на підставі свідоцтва про державну реєстрацію 20670000000 від 03 квітня 2015 року та кваліфікаційного сертифікату інженера технічного нагляду серія НОМЕР_4, домовившись із ним про те, що останній не вживатиме заходів реагування, визначених Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903 та умовами договору № 24/07/ТН від 24 липня 2023 року на здійснення технічного нагляду, та не викриватиме злочинні наміри ОСОБА_8 перед генпідрядником ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та замовником будівництва КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у тому числі, скріпить своїм особистим підписом та печаткою документи, а саме акти приймання виконаних будівельних робіт (форма КБ-2в), які міститимуть завідомо неправдиві відомості щодо обсягу виконаних будівельних робіт підрядником, та на підставі яких у подальшому буде сформовано довідки про вартість будівельних робіт та витрати (форма КБ-3), які необхідні для проведення оплати замовником та генпідрядником, чим сприятиме у видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, та створить умови для перерахунку КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » коштів за роботи, які фактично не виконані, та матеріали, які фактично не використані, чим сприятиме йому у заволодінні частиною бюджетних коштів, що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 ».
З метою реалізації свого злочинного умислу, діючи з корисливим мотивом, усвідомлюючи протиправність своїх дій, будучи достовірно обізнаним із Правилами визначення вартості будівництва (ДСТУ Б Д.1.1-1:2013), затвердженими Наказом ІНФОРМАЦІЯ_8 № 293 від 05 липня 2013 року, Загальними умовами укладання та виконання договорів підряду в капітальному будівництві, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України № 668 від 01 серпня 2005 року (зі змінами), умовами виконання договорів підряду № 19/07/КР від 19 липня 2023 року та субпідряду № 16/10 від 16 жовтня 2023 року щодо виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 » та додатковими угодами до останніх, у тому числі у частині складу та об'єму будівельних робіт відповідно до умов проектної документації (робочого проекту та коригувань до нього) та їх оплати, ОСОБА_8 особисто підписав та скріпив печаткою ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » документи, необхідні для проведення генпідрядником розрахунку за виконані роботи, усвідомлюючи про те, що відомості про обсяги використаних матеріалів та проведені роботи, зазначені у наступних офіційних документах, не відповідають дійсності, а саме:
1. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 1 від 07 грудня 2023 року до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт;
2. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 3 від 07 грудня 2023 року до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт;
3. Акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в № 5 від 25 грудня 2023 року до якого включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт;
4. Акт вартості устаткування придбання якого покладено на виконавця робіт № 2 від 07 грудня 2023 року;
5. Акт вартості устаткування придбання якого покладено на виконавця робіт № 4 від 07 грудня 2023 року;
6. Акт вартості устаткування придбання якого покладено на виконавця робіт № 6 від 25 грудня 2023 року.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, ОСОБА_8 за невстановлених у ході досудового розслідування обставин передав директору ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 для перевірки та підписання вказані вище документи.
Директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 будучи необізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 виконуючи повноваження генерального підрядника будівництва на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 » підписав відповідні документи та скріпив печаткою підприємства.
Разом з цим, будучи необізнаним про злочинні наміри ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , директор ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ОСОБА_6 виконуючи повноваження генерального підрядника по об'єкту на підставі документів субпідрядної організації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » підготував та надав для погодження інженеру з технічного нагляду та представникам замовника акти примірної форми КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 3-4 за жовтень 2023 року, № 3-6 за жовтень 2023 року, № 7 за грудень 2023 року, № 8 за грудень 2023 року.
Так, до акту примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року від 31 жовтня 2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено частково недостовірні відомості щодо обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Вентиляція ПВ1», «Вентиляція В2».
Фактично зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року на суму 35372,35 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 38710,89 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).
Окрім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 3-4 за жовтень 2023 року від 31 жовтня 2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Електротехнічні рішення».
Фактично зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів і вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 3-6 за жовтень 2023 року на суму 17 047,81 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 25 459,38 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).
Окрім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 7 за грудень 2023 року від 26 грудня 2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Автоматика та контрольно-вимірювальні прилади (ЩуОВК)».
Фактично зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 7 за грудень 2023 року на суму 388,98 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 5 782,14 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).
Окрім цього, до акту примірної форми КБ-2в № 8 за грудень 2023 року від 26 грудня 2023 року приймання виконаних будівельних робіт внесено недостовірні відомості щодо обсягів та вартості виконаних будівельних робіт та використаних будівельних матеріалів, виробів і встановлених конструкцій в наступних розділах: «Автоматика та контрольно-вимірювальні прилади (ЩуОВК)».
Фактично зазначені будівельні роботи не виконувались в обсягах, зазначених в первинних облікових документах, що призвело до завищення обсягів та вартості виконаних робіт в акті примірної форми КБ-2в № 8 за грудень 2023 року на суму 36 996,62 грн. (з урахуванням прибутку, адміністративних витрат, загальновиробничих витрат та ПДВ 20%), а вартість відсутніх (невикористаних) матеріалів становить 99 681,48 грн. (з урахуванням ПДВ 20%).
У свою чергу, ОСОБА_7 діючи за попередньою домовленістю з ОСОБА_8 , достовірно знаючи про те, що до вказаних офіційних документів включено неправдиві відомості щодо обсягів витраченого матеріалу та виконаних робіт на об'єкті будівництва: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою АДРЕСА_1 », які не відповідають дійсності, будучи обізнаним з Порядком, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року № 903, та умовами договору № 24/07/ТН від 24 липня 2023 року на здійснення технічного нагляду, з метою сприяння ОСОБА_8 у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчиненим за попередньою змовою групою осіб в у мовах воєнного стану, особисто підписав та скріпив печаткою інженера технічного нагляду, чим констатував факт відповідності обсягів та якості виконаних робіт, які зазначені в звітних формах КБ-2в проектно-кошторисної документації та їх відповідність фактично виконаним будівельним роботам, наступні документи: акти примірної форми КБ-2в приймання виконаних будівельних робіт № 3-4 за жовтень 2023 року, № 3-6 за жовтень 2023 року, № 7 за грудень 2023 року, № 8 за грудень 2023 року, чим вчинив службове підроблення.
Далі, передані для підписання та подальшого здійснення розрахунку за виконані роботи та матеріали, вказані у них, службові особи КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », які будучи не обізнаними зі злочинними намірами директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 та інженера технічного нагляду ФОП ОСОБА_7 , що діяли згідно попередньо узгодженої між ними домовленості, скріпили вказані документи своїми підписами та гербовою печаткою КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 », у зв'язку з чим вони остаточно набули статусу офіційних документів.
Після підписання актів примірної форми КБ-2в № 3-4, № 3-6, № 7, № 8 та довідок примірної форми № КБ-3 про вартість виконаних будівельних робіт та витрати представниками КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » вказані документи були надані у встановленому порядку до ІНФОРМАЦІЯ_9 за адресою: АДРЕСА_2 , де вони були зареєстровані, взяті на облік та використані, зокрема, з метою перерахування грошових коштів на розрахунковий рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ».
Так, КНП « ІНФОРМАЦІЯ_3 » на підставі первинних облікових документів оплачено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » виконані роботи в повному обсязі, шляхом перерахування коштів на рахунок IBAN: НОМЕР_1 в АБ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».
Разом з цим, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » перерахувало грошові кошти в розмірі 3 000 000 грн. на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » НОМЕР_2 , відкритий в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
За таких обставин, ОСОБА_7 , виконуючи обов'язки інженера технічного нагляду на підставі договору № 24/07/ТН від 24 липня 2023 року, діючи за попередньою змовою з директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 , видав завідомо неправдиві офіційні документи та сприяв у заволодінні ОСОБА_8 , шляхом зловживанням своїм службовим становищем бюджетними коштами, що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 », на загальну суму 259 438,95 грн., якими у подальшому ОСОБА_8 розпорядився на власний розсуд.
Наразі встановлено, що з метою ухилення від кримінальної відповідальності, введення органу досудового розслідування в оману, ОСОБА_8 будучи директором ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) вчинив дії спрямовані на укриття вказаного кримінального правопорушення, а саме було змінено керівника ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на ОСОБА_9 та у подальшому змінено назву ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
Враховуючи викладене, з метою встановлення об'єктивних обставин вчиненого кримінального правопорушення, у результаті яких директор субпідрядної організації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 заволодів бюджетними коштами у сумі 259 438,95 грн., що призначалися на виконання будівельних робіт на об'єкті: «Капітальний ремонт нежитлового приміщення за адресою: АДРЕСА_1 », виникла необхідність у проведені тимчасового доступу та вилученні оригіналів документів реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 , за адресою: АДРЕСА_3 .
Відповідні документи будуть використані стороною обвинувачення, як доказ для з'ясування фактичного перебігу досліджуваних подій, встановлення повноважень та кола посадових обов'язків директора ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 на момент перебування його на посаді, а також необхідні з метою призначення та проведення почеркознавчих експертиз у вказаному кримінальному провадженні.
Відповідно до підпункту 1.1. пункту 1 Розділу 1 Науково-методичних рекомендацій з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень, затверджених наказом Міністерства юстиції України №53/5 від 08.10.1998 (в редакції наказу Міністерства юстиції України від 14.01.2020 № 131/5) для проведення почеркознавчих досліджень рукописних записів та підписів надаються оригінали документів.
Відповідно до ст. 84 КПК України доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому КПК порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Окрім цього, вищевказані документи, відносяться до документів, що містять охоронювану законом таємницю, а саме становлять таємницю вчинення державних реєстраційних у тому числі нотаріальних дій, тимчасовий доступ до яких та розпорядження про вилучення, здійснюється лише на підставі ухвали слідчого судді, суду, відповідно до вимог ст. ст. 159, 162 КПК України
Крім того, з метою запобігання загрозі зміни чи знищення вказаних документів та збереження їх в якості доказу у кримінальному провадженні, клопотання може бути розглянуте без виклику особи, у володінні якої знаходяться вказані документи та інтереси яких порушуються (ч. 2 ст. 163 КПК України).
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або у сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться у цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Беручи до уваги вищевикладене, у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, а саме матеріали реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у вказаному кримінальному провадженні.
Вилучення оригіналів зазначених у клопотанні документів, необхідне для використання їх при проведенні слідчих дій у ході досудового розслідування по кримінальному провадженню, проведення почеркознавчих експертиз для встановлення автентичності підписів директора субпідрядної організації ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ОСОБА_8 у договорі субпідряду № 16/10 від 16.10.2023, актах приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2в та актах вартості устаткування придбання якого покладено на виконавця робіт.
Слідчий у судове засідання не з'явився, подав до суду заяву про розгляд клопотання у його відсутність та просив його задовольнити з підстав викладених у клопотанні.
Відповідно до ч. 2 ст. 163 КПК України слідчий суддя розглядає клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться документи, оскільки існує реальна загроза зміни або знищення документів.
Згідно норми ч.1 ст. 107 КПК України фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.
Слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання, приходить до наступного.
В силу ч. 1, 2 ст. 93 КПК збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом, зокрема, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.
Отже, виходячи із законодавчих норм, сторона обвинувачення наділена правом витребування та одержання від певних осіб документів на підтвердження фактів, які стосуються кримінального провадження. Якщо ж особа, яка має в своєму розпорядженні зазначені документи, не згодна надати їх, для отримання дозволу на тимчасовий доступ до них сторона захисту, застосовує заходи забезпечення кримінального провадження (звертається до суду за правилами глави 15 розділу II КПК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Згідно вимог ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитись з ними, зробити її копії та вилучити їх /здійснити їх виїмку/. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п. 6 ч.2 ст. 160 КПК України, у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Частиною 7 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування вищезазначеного факту, зокрема для отримання відомостей, що є необхідними для з'ясування всіх обставин справи у даному провадженні, є потреба у наданні тимчасового доступу до документів та розпорядження про надання можливості вилучення їх.
Враховуючи наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи знаходиться у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 , за адресою: АДРЕСА_3 та мають істотне значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, з урахуванням можливості використання як доказу відомостей, що містяться у таких документах та відсутність можливості іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою вказаних документів, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
На підставі викладеного та, керуючись ст.ст. 131-132, 159-166, 309, 310, 395 КПК України, слідча суддя, -
Клопотання слідчого слідчого відділу Дніпровського УП ГУНП В місті Києві ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023102040000169 від 12 грудня 2023 року, у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27, ч. 4 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України - задовольнити.
Надати слідчим групи слідчих у кримінальному провадженні № 42023102040000169 від 12 грудня 2023 року, а саме: ОСОБА_3 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 тимчасовий доступ до документів, що перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_12 , за адресою: АДРЕСА_3 ,з можливістю вилучення оригіналів (здійснити їх виїмку) документів, а саме: матеріалів реєстраційної справи ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_11 » (колишня назва ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 ») код ЄДРПОУ НОМЕР_3 , які будуть використані як докази факту та обставин, що підлягають доказуванню під час досудового розслідування даного кримінального провадження.
Строк дії ухвали, не може перевищувати два місяці з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, яка зазначена в ухвалі слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів, як володілець речей або документів, що тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії, з використанням копіювальної техніки, електронних засобів володільця (за його згодою) або копіювальної техніки, електронних засобів особи, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Особа, яка зазначена в даній ухвалі слідчого судді, як володілець речей або документів, зобов'язана надати тимчасовий доступ до зазначених речей і документів вказаній особі за умови пред'явлення копії цього судового рішення.
Особа, яка пред'являє ухвалу про тимчасовий доступ до речей і документів, зобов'язана залишити володільцю речей і документів опис речей і документів, які були вилучені на виконання ухвали слідчого судді, або ж на вимогу останнього залишено копію вилучених документів.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, однак заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідча суддя ОСОБА_1