Справа № 689/2670/24
2-о/689/20/25
Іменем України
24.03.2025 року селище Ярмолинці
Ярмолинецький районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого судді Кульбаби А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання Лебеденко О.М.,
прокурора - Ананьєвої І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в окремому провадженні в залі суду селище Ярмолинці цивільну справу за заявою керівника Хмельницької окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Ярмолинецької селищної ради про передачу рухомого майна у комунальну власність Ярмолинецької селищної об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за набувальною давністю,
встановив:
Заступник керівника Хмельницької окружної прокуратури звернувся до суду з заявою, в інтересах держави в особі Ярмолинецької селищної ради про передачу рухомого майна у комунальну власність Ярмолинецької селищної об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за набувальною давністю, а саме: просить передати об'єкт рухомого майна, транспортний засіб, автомобіль ЗІЛ АЦ-40 (130) 63Б, тип пожежний, рік випуску 1992, № шасі НОМЕР_1 у комунальну власність Ярмолинецької об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Представник заявника в судовому засіданні позов підтримала, просила визнати за Ярмолинецькою об'єднаною територіальною громадою, в особі Ярмолинецької селищної ради, право власності на зазначене рухоме майно.
Представник Ярмолинецької селищної ради в судове засідання не з'явився, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, вимоги заяви підтримує в повному обсязі.
Суд, заслухавши пояснення представника заявника, вивчивши матеріали справи в межах наданих суду доказів, приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом встановлено, що Хмельницькою окружною прокуратурою в ході опрацювання інформації, розміщеної на офіційному інтернет порталі Ярмолинецької селищної ради, щодо наявності майна, право комунальної власності на яке не оформлено територіальною громадою, як правонаступником сільських рад колишнього Ярмолинецького району, які увійшли до складу ОТГ, виявлено не зареєстрований у встановленому законом порядку об'єкт рухомого майна, транспортний засіб, автомобіль ЗІЛ АЦ-40 (130)63Б, тип пожежний, рік випуску 1992, №шасі НОМЕР_1 .
Відповідно до договору № 10 купівлі - продажу автомобіля від 25.04.2011, укладеного між управлінням МНС України в Хмельницькій області та місцевою пожежною командою Вербсько - Мурованої сільської ради Ярмолинецького району, місцева пожежна команда Вербсько - Мурованої сільської ради Ярмолинецького району зобов'язалась прийняти та оплатити автоцистерну АЦ- 40(130) 63Б, 199 року випуску, шасі № НОМЕР_1 за ціною 25 615,00 грн.
Відповідно до акту приймання - передачі основних засобів, 25.01.20211 від Управління МНС України у Хмельницькій області місцевою пожежною командою Вербсько - Мурованої сільської ради Ярмолинецького району прийнято пожежну автоцистерну ІЦ -40 (130)36 Б на базі автомобіля ЗІЛ -330.
Відповідно до рішення сесії Ярмолинецької селищної ради від 10 від 16.04.2021 та «Про ліквідацію місцевої пожежної команди Вербсько- Мурованої сільської ради Ярмолинецького району», а також інформації, розмішеної на сайті YOU/CONTROL реєстрацію пожежної команди Вербсько - Мурованої сільської ради Ярмолинецького району проведено 29.06.2010, засновником якої була Вербсько - Мурована сільська рада та діяльність якої було припинено 19.04.2021. Дані щодо правонаступників вказаної юридичної особи відсутні (а.с.24).
Рішенням сесії Ярмолинецької селищної ради від 09.12.2020 № 22 «Про початок реорганізації Вербсько - Мурованої сільської ради шляхом приєднання до Ярмолинецької селищної ради», передбачено проведення повної інвентаризація основних засобів, нематеріальних активів, запасів, грошових коштів та розрахунків Вербсько-Мурованої сільської ради з перевіркою їх фактичної наявності та документального підтвердження станом на 31.12.2020, складання передавального акту майна, активів та зобов'язань Вербсько-Мурованої сільської ради Ярмолинецькій селищній раді, передача складених комісією з реорганізації передавальних актів на затвердження Ярмолинецькій селищній раді, забезпечення процесу передачі майна, активів та зобов'язань Вербсько - Мурованої сільської ради Ярмолинецькій селищній раді після затвердження відповідного передавального акту (а.с.25).
Комісією з реорганізації Вербсько - Мурованої сільської ради під час інвентаризації виявлено не зареєстрований у встановленому законом порядку об'єкт рухомого майна, транспортний засіб, автомобіль ЗІЛ АЦ-40 (130)63Б, тип пожежний, рік випуску 1992, № шасі НОМЕР_1 .
Відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 07.09.1998 № 1388 Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку автомобілів, автобусів, а також самохідних машин, сконструйованих на шасі автомобілів, мотоциклів усіх типів, марок і моделей, причепів, напівпричепів, мотоколясок, інших прирівняних до них транспортних засобів та мопедів,», пунктом 8 якої передбачено, що державна реєстрація (перереєстрація) транспортних засобів проводиться на підставі заяв власників, поданих особисто або уповноваженим представником, і документів, що посвідчують їх особу, підтверджують повноваження представника (для фізичних осіб - нотаріально посвідчена довіреність, для юридичних осіб - організаційно-розпорядчий документ про проведення державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортних засобів та видана юридичною особою довіреність), а також правомірність придбання, отримання, ввезення, митного оформлення (далі - правомірність придбання) транспортних засобів, відповідність конструкції транспортних засобів установленим вимогам безпеки дорожнього руху, а також вимогам, які є підставою для внесення змін до реєстраційних документів. Не допускаються до державної реєстрації транспортні засоби з правим розташуванням керма (за винятком транспортних засобів, які були зареєстровані в підрозділах Державтоінспекції до набрання чинності Законом України "Про дорожній рух").
Для державної реєстрації (перереєстрації), зняття з обліку транспортного засобу, оформлення та видачі реєстраційних документів (зокрема за бажанням заявника в електронній формі без виготовлення їх на бланку) і присвоєння буквено-цифрової комбінації номерних знаків з їх видачею або без такої власник такого транспортного засобу або його уповноважений представник надають згоду володільцям персональних даних, які обробляються в державних реєстрах, базах даних, доступ до яких має МВС, на передачу до територіальних сервісних центрів МВС інформації (відомостей, даних) в обсягах і за змістом, необхідних для надання відповідних послуг або здійснення інших повноважень відповідно до цього Порядку, зокрема для перевірки поданих відомостей, із дотриманням вимог законодавства про захист персональних даних, захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах, про електронні довірчі послуги, електронний документообіг та порядків електронної інформаційної взаємодії.
У відповідності до ч.1 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження.
Ч.2 ст.60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що підставою для набуття права комунальної власності є передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, а також майнових прав, створення, придбання майна органами місцевого самоврядування в порядку, встановленому законом.
Враховуючи наведене, відповідно до вимог ч.ч.1,3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», керівник Хмельницької окружної прокуратури звернувся до суду із заявою про передачу рухомого майна у комунальну власність Ярмолинецької селищної об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області за набувальною давністю.
Враховуючи положення ст.ст.335,344 ЦК України, право власності за набувальною давністю може бути набуто на майно, яке належить на прав власності іншій особі (а не особі, яка заявляє про давність володіння), а також на безхазяйну річ, отже, встановлення власника майна або безхазяйної речі є однією із обставин, що має юридичне значення, і підлягає доведенню під час ухвалення рішення суду.
Можливість пред'явлення до суду позову про визнання права власності за набувальною давністю випливає з положень статей 15,16 ЦК, а також частини четвертої статті 344 ЦК, згідно з якими захист цивільних прав здійснюється судом шляхом визнання права.
У зв'язку з цим особа, яка заявляє про давність володіння і вважає, що у неї є всі законні підстави бути визнаною власником майна за набувальною давністю, має право звернутися до суду з позовом про визнання за нею права власності.
Відповідачем за позовом про визнання права власності за набувальною давністю є попередній власник майна або його правонаступник. У разі якщо попередній власник нерухомого майна не був і не міг бути відомим давнісному володільцю, то відповідачем є орган, уповноважений управляти майном відповідної територіальної громади (п. 13 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 №5 «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав»).
Набуття відповідною особою права власності за набувальною давністю можливе лише за наявності всіх указаних умов у сукупності.
Аналізуючи поняття добросовісності заволодіння майном як підстави для набуття права власності за набувальною давністю відповідно достатті 344 ЦК України, слід виходити з того, що добросовісність, як одна із загальних засад цивільного судочинства, означає фактичну чесність суб'єктів у їх поведінці, прагнення сумлінно захистити свої цивільні права та забезпечити виконання цивільних обов'язків.
При вирішенні спорів має значення факт добросовісності заявника саме на момент отримання ним майна (заволодіння майном), тобто на той початковий момент, який включається в повний давнішній строк володіння майном, визначений законом.
Володілець майна в момент його заволодіння не знає (і не повинен знати) про неправомірність заволодіння майном. Крім того, позивач як володілець майна, повинен бути впевнений у тому, що на це майно не претендують інші особи і він отримав це майно за таких обставин і з таких підстав, які є достатніми для отримання права власності на нього.
Звідси, йдеться про добросовісне, в тому числі безтитульне, заволодіння майном особою, яка в подальшому претендуватиме на набуття цього майна у власність за набувальною давністю.
Підставою добросовісного заволодіння майном не може бути, зокрема, будь-який договір, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність. Володіння майном за договором, що опосередковує передання майна особі у володіння (володіння та користування), проте не у власність, виключає можливість набуття майна у власність за набувальною давністю, адже у цьому разі володілець володіє майном не як власник.
Якщо володілець знає або повинен знати про неправомірність заволодіння чужим майном (у тому числі і про підстави для визнання договору про його відчуження недійсним), то, незважаючи на будь-який строк безперервного володіння чужим майном, він не може його задавнити, оскільки відсутня безумовна умова набуття права власності - добросовісність заволодіння майном.
Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського судуз прав людини'суди застосовують як джерело права при розгляді справ положення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та протоколів до неї, а також практику Європейського суду з прав людини та Європейської комісії з прав людини.
Згідно з частиною першою статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожна юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини (далі - ЄСПЛ) наголошував, що поняття «майно» у першій частині статті 1 Першого протоколу до Конвенції має автономне значення, яке не обмежується правом власності на речі матеріального світу та не залежить від формальної класифікації, прийнятої у національному законодавстві: деякі інші права та інтереси, що становлять активи, також можуть розглядатися як «майнові права», а отже, як «майно» (див. mutatis mutandis рішення у справі «Бейелер проти Італії» від 05 січня 2000 року) (Beyeler v. Italy, заява № 33202, § 100)).
Отримавши у комунальну власність зазначене майно, селищна рада отримає додатковий ресурс для поповнення місцевого бюджету.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що є підстави для передачі рухомого майна, а саме: транспортний засіб, автомобіль ЗІЛ АЦ-40 (130) 63Б, тип пожежний, рік випуску 1992, № шасі НОМЕР_1 у комунальну власність Ярмолинецької об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.333, 335 ЦК України, ст.ст.13,81,263-265,293-294,329-333 ЦПК України, -
вирішив:
Заяву задовольнити.
Передати обєкт рухомого майна, транспортний засіб, автомобіль ЗІЛ АЦ-40 (130) 63Б, тип пожежний, рік випуску 1992, № шасі НОМЕР_1 у комунальну власність Ярмолинецької об'єднаної територіальної громади в особі Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду протягом 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлений 25.03.2025.
Суддя Андрій КУЛЬБАБА