19.03.2025 Справа №607/5441/25 Провадження №1-кс/607/1638/2025
м. Тернопіль
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області клопотання заступника начальника СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення від посади під час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000026 від 21.02.2024 відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кам'янець-Подільський Хмельницької області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , із вищою освітою, одруженого, працюючого на посаді начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, раніше не судимого,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України,-
Заступник начальника слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 за погодженням із прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 в рамках кримінального провадження № 42024210000000026 від 21.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, звернувся до слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області із клопотанням про відсторонення від посади ОСОБА_4 .
Клопотання мотивоване тим, що Відповідно до наказу Державної служби України з надзвичайних ситуацій №174 від 20.05.2021 «Про кадрові питання», полковника служби цивільного захисту ОСОБА_4 призначено начальником 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області (далі - 1 ДПРЗ) (код ЄДРПОУ 38201601, юридична адреса: Тернопільська область, м. Тернопіль, вул. Котляревського, 22А).
Згідно з пунктом 1 Положення про Державну службу України з надзвичайних ситуацій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1052 від 16.12.2015 (далі - Положення), Державна служба України з надзвичайних ситуацій (далі - ДСНС) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра внутрішніх справ і який реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, а також гідрометеорологічної діяльності.
Згідно з підпунктом 2 пункту 3 Положення про ДСНС до основних завдань ДСНС віднесено, зокрема, здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб.
Відповідно до підпунктів 39, 39-1, 48, 52, 56, 65 пункту 4 Положення, Державна служба України з надзвичайних ситуацій, здійснює державний нагляд (контроль) у сфері пожежної та техногенної безпеки щодо виявлення та запобігання порушенню вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, іншими юридичними особами; перевіряє стан дотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту та складає відповідні акти; складає акти перевірок, приписи щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки, інші обов'язкові для виконання розпорядчі документи, а в разі встановлення порушень, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, звертається безпосередньо та через територіальні органи до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, окремих приміщень, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту; застосовує адміністративно-господарські санкції за порушення вимог законодавства з питань пожежної та техногенної безпеки; забезпечує в межах повноважень здійснення заходів з охорони праці.
Згідно з пунктом 7 Положення, Державна служба України з надзвичайних ситуацій здійснює свої повноваження безпосередньо і через утворені в установленому порядку територіальні органи.
Відповідно до розділу 1 (загальні положення) Положення про І Державний пожежно-рятувальний загін Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області (далі - Положення), затвердженого наказом ДСНС №312 від 24.05.2023 (у редакції наказу ДСНС №290 від 07.05.2021), 1 ДПРЗ є державним пожежно-рятувальним підрозділом зі статусом державної аварійно-рятувальної служби.
1 ДПРЗ утворено з метою запобігання, шляхом завчасного реагування на загрозу виникнення надзвичайної ситуації на основі даних моніторингу та прогнозів щодо можливого перебігу подій з метою недопущення їх переростання у надзвичайну ситуацію або пом'якшення її можливих наслідків, реагування та ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій техногенного і природного характеру, гасіння пожеж, аварійно-рятувальних й інших невідкладних робіт у зоні відповідальності за територіальним принципом.
1 ДПРЗ належить до сфери управління ДСНС та безпосередньо підпорядковується Головному управлінню ДСНС України у Тернопільській області. Оперативне управління його структурними частинами (постами) здійснюють відповідні районні (міські) управління, районні відділи (сектори) територіального органу. Особовий склад І ДПРЗ складається з осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту та працівників.
1 ДПРЗ є юридичною особою. За організаційно-правовою формою господарювання 1 ДПРЗ є державною організацією. Діяльність 1 ДПРЗ здійснюється на некомерційній основі, не є підприємницькою і не ставить за мету отримання прибутку.
1 ДПРЗ має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в установах Державної казначейської служби України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменування, іншу власну атрибутику й символіку, що реєструються відповідно чинного законодавства.
1 ДПРЗ є бюджетною установою та утримується за рахунок коштів державного бюджету, має право укладати договори та угоди, набувати майнові та особисті немайнові права й обов'язки, бути позивачем і відповідачем у суді відповідно до вимог чинного законодавства України. 1 ДПРЗ несе відповідальність за своїми зобов'язаннями згідно з чинним законодавством.
Згідно з розділом 3 Положення про 1 ДПРЗ ним здійснюється перевірки джерел зовнішнього протипожежного водопостачання.
Згідно з п.6.1. розділу 6 Положення управління 1 ДПРЗ безпосередньо здійснює начальник.
Відповідно до розділу 7 Положення начальник 1 ДПРЗ, серед іншого, здійснює керівництво І ДПРЗ, забезпечує ефективне використання і збереження закріпленого за 1 ДПРЗ державного майна, несе персональну відповідальність за виконання покладених на 1 ДПРЗ завдань і функцій, організацію та результати його діяльності; представляє 1 ДПРЗ в органах виконавчої влади, місцевого самоврядування, діє від імені 1 ДПРЗ у відносинах з іншими підприємствами, установами та організаціями незалежно від форми власності та фізичними особами або уповноважує на це підлеглий особовий склад 1 ДПРЗ; організовує матеріально-технічне забезпечення 1 ДПРЗ шляхом накопичення, збереження та раціонального й доцільного використання техніки та майна, що йому належить на праві оперативного управління; організовує та забезпечує здійснення внутрішнього контролю в 1 ДПРЗ шляхом проведення комплексу заходів для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів, досягнення результатів відповідно до встановленої мети, завдань діяльності 1 ДПРЗ. Окрім того, у встановленому порядку організовує та забезпечує складання проекту кошторису (на плановий та наступні за плановим два бюджетні періоди), подання його на затвердження до територіального органу, організовує його виконання та забезпечення ефективного, результативного і цільового використання, здійснює контроль за правильним і економним витрачанням бюджетних коштів і матеріальних ресурсів, додержанням фінансової розрахункової дисципліни та своєчасним поданням статистичної, податкової та фінансової звітності. Розпоряджається коштами в межах затвердженого кошторису. Видає накази, дає вказівки та доручення, обов'язкові для виконання особовим складом 1 ДПРЗ, контролює їх виконання. Підписує договори (контракти) від імені 1 ДПРЗ, фінансові та інші документи стосовно діяльності 1 ДПРЗ.
Згідно з положеннями ст. 2 Закону України «Про державний захист працівників суду і правоохоронних органів» правоохоронні органи - органи прокуратури, Національної поліції, служби безпеки, Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, Національне антикорупційне бюро України, органи охорони державного кордону, Бюро економічної безпеки України, органи і установи виконання покарань, слідчі ізолятори, органи державного фінансового контролю, рибоохорони, державної лісової охорони, інші органи, які здійснюють правозастосовні або правоохоронні функції.
Відповідно до п.п. «и» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові та службові особи Державної служби України з надзвичайних ситуацій є суб'єктом відповідальним за корупційні правопорушення.
Відповідно до ст. 22 Закону України «Про запобігання корупції» посадовим та службовим особам Державної служби України з надзвичайних ситуацій забороняється використовувати свої службові повноваження або своє становище та пов'язані з цим можливості з метою одержання неправомірної вигоди для себе чи інших осіб, у тому числі використовувати будь-яке державне чи комунальне майно або кошти в приватних інтересах.
Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді начальника 1 ДПРЗ на момент вчинення інкримінованого йому злочину та виконуючи організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції, відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України являвся службовою особою та працівником правоохоронного органу.
Так, начальник 1 ДПРЗ ОСОБА_4 , будучи службовою особою, та працівником правоохоронного органу, всупереч інтересам служби, наданих йому прав та обов'язків пов'язаних за посадою, вчинив зловживання своїм службовим становищем з метою одержання неправомірної вигоди для ФОП ОСОБА_7 (РНОКП НОМЕР_1 ), що завдало збитків охоронюваним законом державним інтересам на загальну суму 276 409,40 гривень, при наступних обставинах.
В невстановлений під час досудового розслідування час але не пізніше 05.07.2023, в начальника 1 ДПРЗ ОСОБА_4 виник умисел на зловживання своїм службовим становищем всупереч інтересам служби та в інтересах ФОП ОСОБА_7 .
З метою освоєння бюджетних коштів, виділених відповідно до «Програми забезпечення пожежної і техногенної безпеки Тернопільської міської територіальної громади на 2023-2025 роки», затвердженої рішенням міської ради від 19.12.2022 року №8/п21/18, начальником 1 ДПРЗ ОСОБА_4 укладено договір №15006-23 з Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом «Тернопільагропроект» про розробку робочого проекту «Капітальний ремонт частини покриття прибудинкової території першого Державного пожежного рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області за адресою: вул. Котляревського, 22а в м. Тернополі».
Надалі, на виконання вказаного договору, 23.02.2023 виготовлено робочий проект «Капітальний ремонт частини покриття прибудинкової території першого Державного пожежного рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області за адресою: вул. Котляревського, 22а в м. Тернополі», який затверджений наказом начальника 1 ДПРЗ №НС-34164 від 19.04.2023. В подальшому 08.04.2023 за надані послуги з виготовлення робочого проекту, на підставі акту виконаних робіт від 05.04.2023 та договору №14001-23 від 06.04.23, за дорученням начальника 1 ДПРЗ ОСОБА_4 перераховано на рахунок Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Тернопільагропроект» кошти в сумі 10 019 гривень.
22.03.2023 ПП «Тернобудтехексперт», відповідно до договору, укладеного між 1 ДПРЗ в особі начальника ОСОБА_4 , складено експертний звіт щодо розгляду кошторисної частини проектної документації за робочим проектом «Капітальний ремонт частини покриття прибудинкової території 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області за адресою: вул. Котляревського, 22а в м. Тернополі». Заявлена кошторисна вартість, передбачена кошторисною документацією, у поточних цінах станом на 03.03.2023 складала - 1 499 655 гривень, з них будівельні роботи - 1 194,165 тисяч гривень, інші витрати - 305,487 тисяч гривень. Надалі 14.04.2023 за надані послуги з складання експертного звіту, за дорученням начальника 1 ДПРЗ ОСОБА_4 , перераховано на рахунок ПП «Тернобудтехексперт» кошти в сумі 5727 гривень.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на зловживання свої службовим становищем, начальник І ДПРЗ ОСОБА_4 (замовник) 05.07.2023 уклав договір підряду №23 з ФОП ОСОБА_7 (підрядник) на виконання робіт з капітального ремонту частини покриття прибудинкової території 1 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області за адресою: м. Тернопіль вул. Котляревського, 22а.
Відповідно до вказаного договору, Підрядник зобов'язується відповідно до кошторисної документації, умов Договору, в межах договірної ціни, виконати роботи щодо капітального ремонту частини покриття прибудинкової території, а Замовник - прийняти і оплатити такі роботи.
Обсяг та конкретні види «Робіт» визначаються в кошторисі, що затверджується Замовником.
Підрядник повинен виконати передбачені Договором роботи, якість яких відповідає державним стандартам, будівельним нормам (ДСТУ), іншим нормативно-правовим актам, технічним умовам, позитивному висновку експертизи та вимогам Замовника.
Замовник здійснює контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт відповідно до ч. 1 ст. 489 ЦКУ та в порядку передбаченому Договором.
Ціна Договору на момент підписання визначається кошторисною документацією та договірною ціною між Сторонами та становить 1 450 545 гривень (один мільйон чотириста п'ятдесят тисяч п'ятсот сорок п'ять гривень) ПДВ в тому числі.
Ціна може коригуватися тільки за взаємною згодою сторін. У разі підвищення підрядником твердої договірної ціни, не передбаченого договором підряду, всі пов'язані з цим витрати, якщо інше не встановлено законом, несе підрядник.
Розрахунки за виконані роботи по Об'єкту проводяться протягом 14-ти робочих днів з дня отримання «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою №КБ-2в та «Довідок про вартість виконаних робіт та витрат» за формою №КБ-3 за наявності фінансування.
Документи про виконані роботи та їх вартість складаються і підписуються Підрядником та передаються Замовнику, який зобов'язаний протягом 3-х (трьох) календарних днів після отримання цих документів приступити до їх перевірки та приймання виконаних робіт.
У разі виявлення невідповідності пред'явлених до оплати робіт встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, Замовник маж право скоригувати суму, що підлягає сплаті, про що Підрядних повідомляється письмово.
Замовник має право відмовитись від приймання робіт та їх оплати за умови, якщо вони не відповідають вимогам затвердженої проектної документації, чинному законодавству, а також умовам Договору.
Вартість будівельних матеріалів не повинна перевищувати вартості будівельних матеріалів та розцінок, визначених в експертному звіті державної будівельної експертизи.
У разі невиконання або неналежного виконання своїх зобов'язань за Договором сторони несуть відповідальність у порядку, передбаченому чинним законодавством України та цим Договором.
Згідно з пунктами 1, 2 ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Виконання зобов'язань, реалізація, зміна та припинення певних прав у договірному зобов'язанні можуть бути зумовлені вчиненням або утриманням від вчинення однією із сторін у зобов'язанні певних дій чи настанням інших обставин, передбачених договором, у тому числі обставин, які повністю залежать від волі однієї із сторін.
Договір є обов'язковим для виконання сторонами (п. 1 ст. 629 ЦК України).
Відповідно до п. 7 ст. 180 Господарського кодексу України строком дії господарського договору є час, впродовж якого існують господарські зобов'язання сторін, що виникли на основі цього договору. Закінчення строку дії господарського договору не звільняє сторони від відповідальності за його порушення, що мало місце під час дії договору.
Пунктами 1, 2 ст. 193 Господарського кодексу обумовлено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.
Надалі, 05.07.2023 між 1 ДПРЗ, в особі начальника ОСОБА_4 , та Державно-кооперативним проектно-вишукувальним інститутом «Тернопільагропроект» укладено договір №15006/1-23, предметом якого було здійснення авторського нагляду по капітальному ремонту частини покриття прибудинкової території першого Державного пожежного рятувального загону Головного управління ДСНС України в Тернопіль. На виконання умов даного договору 10.08.2023 1 ДПРЗ перераховано кошти на рахунок Державно-кооперативного проектно-вишукувального інституту «Тернопільагропроект» в сумі 4 655 гривень.
Також, 05.07.2023 між 1 ДПРЗ в особі начальника ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_8 укладено договір №01/03 про технічний нагляд відповідно до якого ФОП ОСОБА_8 мав виконати послуги з ведення технічного нагляду за капітальним ремонтом частини покриття прибудинкової території 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області за адресою вул. Котляревського, 22а в м. Тернопіль. На виконання умов даного договору 10.08.2023 за дорученням начальника 1 ДПРЗ ОСОБА_4 перераховано кошти на рахунок ФОП ОСОБА_8 в сумі 28 054 гривень.
В подальшому, після виконання робіт відповідно до договору підряду №23 від 05.07.2023 ФОП ОСОБА_7 , 08.08.2023 перебуваючи в м. Тернопіль, склав акт приймання виконаних будівельних робіт форми КБ-2В № 1 за серпень 2023 року (далі Акт № 1), із зазначеними вартості фігурних елементів мощення, вартість яких була завищена на 221 735,40 гривень, а також відомостями про понесені інші супутні витрати, а саме: кошти на здійснення технічного нагляду і служби замовника, вартість проектних робіт, вартість експертизи проектної документації та кошти на здійснення авторського нагляду на загальну суму 54 674 гривень, підписав його зі сторони підрядника та завірив відтиском печатки «ФОП ОСОБА_7 » і передав його замовнику та інженеру технічного нагляду.
В свою чергу, 08.08.2023 ОСОБА_4 будучи начальником 1 ДПРЗ, перебуваючи в м. Тернопіль, який згідно з Положенням про 1 ДПРЗ був уповноважений на підписання договорів (контракти) від імені 1 ДПРЗ, фінансових та інших документів стосовно діяльності 1 ДПРЗ, а також відповідно до умов Договору здійснював контроль за ходом, вартістю та обсягами виконаних робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт частини покриття прибудинкової території 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області за адресою: вул. Котляревського, 22а в м. Тернополі» й мав право підписання договорів та актів приймання виконаних будівельних робіт з додатками до них, діючи умисно, використовуючи своє службове становище всупереч інтересам служби з метою отримання ФОП ОСОБА_7 неправомірної вигоди у вигляді грошових коштів, достовірно знаючи, що без його погодження, як начальника 1 ДПРЗ роботи не будуть прийняті та не буде здійснено виплати грошових коштів, фактично не здійснюючи нагляд за вартістю та обсягом виконаних робіт по об'єкту: «Капітальний ремонт частини покриття прибудинкової території 1-го Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області за адресою: вул. Котляревського, 22а в м. Тернополі», достовірно знаючи про те, що вартість фігурних елементів мощення зазначених ФОП ОСОБА_7 в Акті №1 не відповідає кошторисній документації, а також те, що ФОП ОСОБА_7 безпідставно включено дані про понесені супутні витрати, а саме: кошти на здійснення технічного нагляду і служби замовника, вартість проектних робіт, вартість експертизи проектної документації та кошти на здійснення авторського нагляду, які за його дорученням посадовими особами 1 ДПРЗ вже були оплачені раніше, усвідомлював настання наслідків внаслідок зловживання своїм службовим становищем на користь ФОП ОСОБА_7 , з метою отримання останнім неправомірної вигоди, як представник 1 ДПРЗ, який виступає замовником згідно з Договором №23, підписав та завірив відтиском печатки Акт № 1, тим самим посвідчив відомості про відповідність вартості та обсяги робіт проектно-кошторисній документації.
Надалі 09.08.2023 на підставі Акту № 1, із зазначеними неправдивими відомостями, щодо вартості фігурних елементів мощення, вартість яких була завищена на 221 735,40 гривень, понесених витрат на проектні роботи, вартість експертизи проектної документації та кошти на здійснення авторського нагляду на загальну суму 54 674 гривень, який підписаний начальником 1 ДПРЗ ОСОБА_4 , Головним управлінням державної казначейської служби України в Тернопільській області, на підставі поданої платіжної інструкції № 36 від 08.08.2023 були перераховані грошові кошти ФОП ОСОБА_7 в сумі, зазначеній у Акті №1 за серпень 2023 року, 1 450 545 гривень, в результаті чого 1 ДПРЗ спричинено шкоду на загальну суму 276 409,40 гривень, що станом на 09.08.2023 становить 205 розмірів неподаткового мінімуму доходів громадян.
З огляду на наведене слідчий вважає, що у кримінальному провадженні № 42024210000000026 від 21.02.2024 наявна обґрунтована підозра щодо вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 364 КК України, що підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами.
10.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч ч.1 ст. 364 КК України.
Слідчий вказує, що перебування ОСОБА_4 на посаді начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області сприяло вчиненню ним злочину у сфері службової діяльності, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, та безпосередньо пов'язане із його службовою діяльністю, що унеможливлює виконання ним своїх обов'язків на час кримінального провадження, оскільки, продовжуючи перебувати на посаді, підозрюваний зможе перешкоджати досудовому розслідуванню кримінального провадження, зокрема підробити документи, які мають суттєве значення для досудового розслідування для створення доказів своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, а також матиме можливість незаконними засобами впливати на свідків у кримінальному провадженні, які є працівниками 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області.
Окрім цього посада, яку обіймає ОСОБА_4 надає йому можливість доступу до документів, які мають важливе значення для встановлення істини у кримінальному провадженні та які на даний час ще не вилучені органом досудового розслідування, можливість підробити документи з метою створення собі штучного алібі непричетності до вчинення інкримінованого йому злочину, а також можливість впливати на свідків у кримінальному провадженні.
За таких обставин, на переконання слідчого в матеріалах кримінального провадження наявні достатні ризики того, що ОСОБА_4 , перебуваючи у подальшому на посаді начальника 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області, зможе перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків, зокрема, підозрюваний будучи працівником органу державної влади, матиме можливість незаконними засобами використовуючи своє службове становище впливати на свідків, які допитані або будуть допитані у цьому кримінальному провадженні, шляхом вступу з ними у поза процесуальні відносини, надавати поради з врахуванням відомих йому обставин справи, а також схиляти до дачі завідомо неправдивих показань, тим самим перешкоджаючи кримінальному провадженню, знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування.
Слідчий зауважує, що ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду від 15.01.2025 ОСОБА_4 відсторонено від посади начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Тернопільській області до 23 год. 59 хв. 10.03.2025.
06.03.2025 ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду строк досудового розслідування кримінального провадження №42024210000000026 від 21.02.2024 продовжено до чотирьох місяців.
Строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади закінчився 10.03.2025 о 23 год 59 хв., однак завершити досудове розслідування кримінального провадження до закінчення даного строку не виявилось можливим, оскільки у ньому необхідно здійснити наступні слідчі (розшукові) дії: провести почеркознавчу експертизу по документах виданих ФОП ОСОБА_9 та ФОП ОСОБА_7 ; провести почеркознавчу експертизу по документах підписаних начальником 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області ОСОБА_4 ; провести огляд мобільного телефону ОСОБА_10 ; додатково допити в якості свідка ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 ; допитати підозрюваного ОСОБА_7 ; провести інші слідчі (розшукові) та процесуальні дії для забезпечення повного та об'єктивного проведення досудового розслідування, виконати вимоги передбаченні ст.ст. 290, 291 КПК України.
Водночас, провести вищевказані слідчі дії у передбачений законом двох місячний строк не представилося можливим внаслідок особливої складності провадження, виконання значної кількості слідчих (розшукових) та процесуальних дій.
З огляду на викладене, оскільки обставини, які стали підставою для відсторонення ОСОБА_4 від посади, продовжують існувати, та сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали, слідчий просить клопотання задовольнити.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 клопотання підтримав з мотивів, у ньому наведених та просив задовольнити.
Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - адвокат ОСОБА_5 у судовому засіданні заперечив проти задоволення клопотання. Вказав, що органом досудового розслідування не доведено, що після закінчення строку дії попередньої ухвали слідчого судді, якою підозрюваного ОСОБА_4 відсторонено від посади ризики того, що підозрюваний може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування та незаконними засобами впливати на свідків кримінального провадження продовжують існувати, оскільки досудове розслідування у даному кримінальному провадженні здійснюється з лютого 2024 року і за цей час органом досудового розслідування вже допитані усі свідки. Крім того, речі і документи, які мають значення для досудового розслідування були вилучені в ході проведених тимчасових доступів та обшуків. На підставі викладеного просив відмовити у задоволені клопотання.
Підозрюваний ОСОБА_4 ,у судовому засіданні підтримав пояснення захисника.
Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши зміст клопотання та матеріали, якими обґрунтовується необхідність відсторонення від посади, слідчий суддя доходить такого висновку.
Стаття 43 Конституції України передбачає, що кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає, тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, в тому числі і відсторонення від посади під час кримінального провадження, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.
У статті 2 КПК України встановлено, що завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
Заходи забезпечення кримінального провадження, до яких належить і відсторонення від посади, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження (ч. 1, 2 ст. 131 КПК України).
Згідно п.2 ч.3 ст. 132 КПК України застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.1, 2 ст.154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Для застосування цього заходу забезпечення кримінального провадження слідчий, прокурор зобов'язані довести наявність достатніх підстав вважати, що такий захід є необхідним для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній - поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Метою застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, який полягає у відстороненні від посади, є припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного, обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, що мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Згідно із ч. 1 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Тобто протиправна поведінка особи та/або наслідки такої поведінки повинні бути нерозривно пов'язані із обійманням певної посади, а перебування особи саме на цій посаді має бути передумовою вчинення інкримінованого їй кримінального правопорушення.
Слідчим суддею встановлено, що четвертим слідчим відділом (з дислокацією у м. Тернополі) Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Львові, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42024210000000026 від 21.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 Кримінального кодексу України.
10.01.2025 ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, тобто у зловживанні службовим становищем, тобто умисному, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої фізичної особи використанні службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно спричинило істотну шкоду охоронюваним законом правам, свободам та інтересам юридичних осіб.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025, до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у виді особистого зобов'язання на строк 55 (п'ятдесят п'ять) днів та покладено зобов'язання виконувати обов'язки, передбачені ст.194 КПК України, а саме:
- прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора та суду;
- не відлучатись за межі Тернопільського району Тернопільської області без дозволу слідчого, прокурора та суду;
-повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками та у разі наявності іншими підозрюваними у цьому ж кримінальному провадженні;
- у разі наявності здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Встановлено строк дії ухвали до 10.03.2025.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025, підозрюваного ОСОБА_4 відсторено від займаної посади начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області на строк до 23 год. 59 хв. 10.03.2025.
Ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2025, продовжено строк дії покладених ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025 на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 КПК України. Строк дії даної ухвали встановлено до 23:59 год. 07.05.2025.
На думку слідчого судді, обґрунтованість підозри, пред'явленої ОСОБА_4 та його можливу причетність до вчиненого кримінального правопорушення свідчать долучені до клопотання матеріали кримінального провадження у їх сукупності, а саме: рапорт про виявлення кримінального правопорушення від 21.02.2024; документи вилученим в ході тимчасового доступу до речей і документів, які були вилучені в 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області; документи, які були вилучені в ході проведення обшуку в приміщенні 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області 11.04.2024; документи, які були вилучені в ході проведення обшуку за місцем проживання ФОП ОСОБА_7 ; довідка участі, в якості спеціаліста від 06.12.2024; висновок судово-економічної експертизи судово-економічної експертизи № 915/24-22 від 06.01.2025; протокол огляду документів від 18.06.2024; висновок експерта за результатами проведення товарознавчої експертизи № 161/24-29 від 26.07.2024; висновок експерта за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи № 394/24-22 від 30.07.2024; протоколи допиту свідка ОСОБА_10 від 30.05.2024, 14.08.2024;, 15.08.2024, 03.10.2024; протокол допиту свідка ОСОБА_17 від 30.05.2024, 02.10.2024; протоколи допиту свідка ОСОБА_12 від 12.04.2024, 17.04.2024; протоколи допиту свідка ОСОБА_7 від 17.07.2024, 28.08.2024; протоколи за результатами проведення НСРД - зняття інформації з електронних комунікаційних мереж від 25.04.2024, 10.05.2024; протокол за результатами проведення НСРД - аудіо, відео-, контроль особи від 20.05.2024.
Отже, з урахуванням змісту долучених до клопотання матеріалів кримінального провадження у їх сукупності, слідчий суддя встановив, що зазначені у клопотанні обставини підозри мають місце і підтверджуються на даному етапі розслідування достатньою сукупністю доказів.
Враховуючи, що слідчий суддя на цьому етапі провадження лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування щодо неї обмежувального заходу, то з огляду на наведені у клопотанні та встановлені у судовому засіданні дані слідчий суддя доходить висновку про обґрунтованість підозри та можливу причетність ОСОБА_4 до вчинення кримінального правопорушення, передбачено ч. 1 ст. 364 КК України.
Обґрунтовуючи клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від займаної посади слідчий посилається на наявність ризиків перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків та можливістю знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування
Застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади з метою запобігання вказаним вище ризикам передбачає доведення в сукупності фактів, які свідчать про існування таких ризиків та наявності у підозрюваного можливості здійснення протиправних дій шляхом використання займаної посади.
З приводу наявності ризиків, на які посилається слідчий у клопотанні, а прокурор в судовому засіданні, беручи до уваги позицію сторони захисту щодо їх недоведеності, слідчий суддя зазначає наступне.
Так, з матеріалів клопотання встановлено і не заперечувалось учасниками судового провадження, що за місцем роботи підозрюваного ОСОБА_4 у 1 ДПРЗ ГУ ДСНС України у Тернопільській області було проведено обшук та здійснено тимчасовий доступ до речей і документів, в ході яких документи, що стосуються обставин вчинення кримінального правопорушення були вилучені органом досудового розслідування.
Відтак, беручи до уваги те, що необхідні органу досудового розслідування документи були отримані ним під час проведення обшуку та здійснення тимчасового доступу до речей і документів, слідчий суддя вважає, що це мінімізує ризик знищення та підроблення документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального провадження. Відтак такий ризик не може покладатися в основу застосування заходу забезпечення кримінального провадження.
Більше того, ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025, підозрюваного ОСОБА_4 було відсторонено від займаної посади начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області на строк до 23 год. 59 хв. 10.03.2025.
У зв'язку із закінчення строку дії ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025, ОСОБА_4 з 11.03.2025 допущено до виконання обов'язків за посадою начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області. При цьому, стороною обвинувачення не зазначено у клопотанні та не підтверджено у судовому засіданні наявність конкретних фактів, які б підтверджували протиправну поведінку підозрюваного щодо знищення наявних чи створення і підроблення нових документів, після закінчення строку дії ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025.
Також, слідчий суддя приходить до висновку про недоведеність стороною обвинувачення ризику незаконного впливу на свідків, а відтак він не може бути покладений в обґрунтування необхідності відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 від посади. Так, ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 07.03.2025, продовжено до 07.05.2025 строк дії покладених ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 15.01.2025 на підозрюваного ОСОБА_4 обов'язків, передбачених частиною п'ятою статті 194 КПК України, у тому числі і обов'язку утримуватися від спілкування зі свідками та у разі наявності іншими підозрюваними у цьому ж кримінальному провадженні. Тобто цей ризик нівелюється в іншому, передбаченому КПК України порядку, ніж відсторонення від посади. Крім того, як зазначено вище, з 11.03.2025 ОСОБА_4 допущено до виконання обов'язків за посадою начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, однак будь-яких доказів його впливу на свідків за цей час органом досудового розслідування не надано.
Таким чином на переконання слідчого судді, стороною обвинувачення не доведено, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді н начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській області, може перешкоджати кримінальному провадженню шляхом незаконного впливу на свідків та внаслідок знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування.
Водночас, сам по собі факт перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді не є підставою для відсторонення його від посади, враховуючи відсутність доведеності тих обставин, які є необхідними для застосування такого виду заходу забезпечення кримінального провадження.
Беручи до уваги вищевикладене, слідчий суддя приходить до переконання, що слідчим у клопотанні та прокурором у судовому засіданні не доведено, що застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади необхідне для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_4 , зокрема що останній перебуваючи на посаді, незаконними засобами впливає на свідків та чи може знищити чи підробити документи, які мають значення для досудового розслідування. Відтак відсутні підстави вважати, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який йдеться в клопотанні прокурора, що відповідно до приписів ст. 132, 157 ч. 1 КПК України не дає підстав для відсторонення ОСОБА_4 від займаної посади.
Керуючись ст. 43 Конституції України, ст. 2, 131, 132, 154, 157, 309, 369-372, 532 КПК України, слідчий суддя, -
У задоволенні клопотання заступника начальника СВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_6 , погоджене прокурором відділу процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих територіального управління Державного бюро розслідувань Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_3 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , від посади начальника 1 Державного пожежно-рятувального загону Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Тернопільській областіпід час досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024210000000026 від 21.02.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 364 КК України, - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Повний текст ухвали складений та оголошений 21.03.2025 о 13 год. 55 хв.
Слідчий суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської областіОСОБА_1