Рішення від 24.03.2025 по справі 483/1563/24

ОЧАКІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 483/1563/24

Провадження № 2/483/177/2025

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

24 березня 2025 року м. Очаків

Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області у складі:

головуючого - судді Рак Л.М.,

за участю секретаря Гречки С.Є.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів природного газу, -

ВСТАНОВИВ:

18 грудня 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (далі - ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України») звернулося до Очаківського міськрайонного суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів природного газу.

Свої вимоги позивач обґрунтовував тим, що ТОВ «Газорозподільні мережі України» має право провадження господарської діяльності з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ на території Миколаївської області, де знаходиться газорозподільна система, що перебуває у власності, господарському віданні, користуванні чи експлуатації ТОВ «Газорозподільні мережі України». Миколаївська філія ТОВ «Газорозподільні мережі України», є відокремленим підрозділом Товариства, здійснює свою діяльність від іменні товариства на підставі положення про Миколаївську філію Товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України». Тобто ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» є оператором ГРМ. ОСОБА_1 зареєстрований споживачем природного газу за адресою: АДРЕСА_1 та його будинок приєднаний до газорозподільної системи ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України». За вказаною адресою здійснювалося фактичне споживання природного газу. 05 листопада 2022 року у зв'язку з аварійною ситуацією, а саме витоком газу з контргайки на крані вводу до домоволодіння споживача було припинено газопостачання до будинку відповідача шляхом встановлення пломби № С51448959 та складенням Акту про припинення газопостачання природного газу б/н від 05 листопада 2022 року. 05 квітня 2024 року працівниками ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» під час перевірки за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено факт несанкціонованого відновлення газоспоживання шляхом зриву пломби № С51448959 на вхідному крані вводу в дім відповідача. У зв'язку з чим було складено Акт обстеження б/н від 05 квітня 2024 року та Акт про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року, які були підписані відповідачем без зауважень та заперечень. В той же день виявлене порушення було усунуто шляхом механічного від'єднання домоволодіння споживача за адресою: АДРЕСА_1 від газорозподільної системи на вводі до будинку. Відповідача в день виявлення порушення було особисто повідомлено про дату та час розгляду акту про порушення та запрошено на 10 травня 2024 року о 10 год. на засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», що підтверджується особистим підписом відповідача в акті про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року. Однак на засідання комісії відповідач не з'явився, свого представника не направив, про причини неявки не повідомив. 10 травня 2024 року постійно діючою комісією з розгляду актів про порушення побутовими споживачами природного газу ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» було розглянуто Акт про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року та протоколом засідання комісії № 19 від 10 травня 2024 року у відповідності до п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ, відповідачу було проведено нарахування необлікованих об'ємів природного газу за період з 05 жовтня 2023 року по 04 квітня 2024 року який становив 2903,17 м.куб, вартість якого складає 21541 грн. 53 коп. Вказаний акт-розрахунок необлікованих об'ємів природного газу та його вартості, а також рахунок на сплату вартості не облікованих об'ємів природного газу були направлені не адресу відповідача. Вказана заборгованість добровільно відповідачем на день звернення до суду не сплачена. Посилаючись на викладене, позивач просив стягнути з відповідача 21541 грн. 53 коп. вартості необлікованих об'ємів природного газу та судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 грн.

Ухвалою від 23 грудня 2024 року відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою від 12 лютого 2025 року підготовче провадження було закрито та призначено справу до судового розгляду по суті.

Учасники справи в судове засідання не з'явились, про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Представник позивача надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, в якій, крім цього, зазначив, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі та не заперечує проти заочного розгляду справи та ухвалення заочного рішення.

Відповідач, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у порядку, передбаченому п. 2 ч. 7 ст. 128, ч. 3 ст. 131 ЦПК України, до суду не з'явився, про причини своєї неявки не повідомив.

Суд на підставі ч. 1 ст. 280 ЦПК України, враховуючи згоду позивача і наявність достатніх даних для вирішення спору, вважає можливим ухвалити заочне рішення.

Крім того, враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про дату, час та місце розгляду справи, суд вважає за можливе відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.

Дослідивши письмові докази, що є в матеріалах справи, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 2002 року зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 та був споживачем природного газу за вказаною адресою, особовий рахунок № НОМЕР_1 . Вказані обставини підтверджуються: копією паспорта ОСОБА_1 та Актом про припинення газопостачання природного газу від 05 листопада 2022 року(а.с. 10, 21-22).

05 листопада 2022 року у зв'язку з аварійною ситуацією, а саме витоком газу з контргайки на крані вводу до домоволодіння споживача було припинено газопостачання до будинку відповідача шляхом встановлення пломби № С51448959 та складенням Акту про припинення газопостачання природного газу б/н 05 листопада 2022 року (а.с. 10).

05 квітня 2024 року працівниками ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» під час перевірки за адресою: АДРЕСА_1 , було виявлено факт несанкціонованого відновлення газоспоживання шляхом зриву пломби № С51448959 на вхідному крані вводу в дім відповідача. У зв'язку з чим було складено Акт обстеження б/н від 05 квітня 2024 року та Акт про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року (а.с. 11, 15).

В той же день виявлене порушення було усунуто шляхом механічного від'єднання домоволодіння споживача за адресою: АДРЕСА_1 від газорозподільної системи на вводі до будинку та зафіксовано показник 25984,00 м.куб (а.с. 12).

Відповідача в день виявлення порушення було особисто повідомлено про дату та час розгляду акту про порушення та запрошено на 10 травня 2024 року о 10 год. на засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», що підтверджується особистим підписом відповідача в акті про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року (зв. бік а.с. 11).

10 травня 2024 року на засідання постійно діючої комісії з розгляду актів про порушення ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України», було задоволено акт про порушення Акт про порушення № 00071 від 05 квітня 2024 року в повному обсязі та затверджено акт-розрахунок необлікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості. Розрахунок було проведено за період з 05 жовтня 2023 по 04 квітня 2024 року. Вартість необлікованого об'єму природного газу склала 2903,17 м.куб. вартість якого складає 21541 грн. 43 коп. (а.с. 16, 19).

17 травня 2024 року позивач направив відповідачу рекомендованим листом акт-розрахунок необлікованого об'єму та обсягу природного газу, який згідно рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення був ним отриманий 22 травня 2024 року (а.с. 18, 19).

Взаємовідносини оператора газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об'єкти яких підключені до газорозподільних систем врегульовано спеціальним законодавством, зокрема, Законом України «Про ринок природного газу» від 09 квітня 2015 року, Кодексом газорозподільних систем, що затверджений постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30 вересня 2015 року № 2494, який розроблений відповідно до Закону України «Про ринок природного газу», іншими нормативними актами та умовами укладених між сторонами договорів.

Так, Закон України «Про ринок природного газу» (далі - Закон) визначає правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу, а також здатного до інтеграції з ринками природного газу держав-сторін Енергетичного Співтовариства, у тому числі шляхом створення регіональних ринків природного газу.

Пунктами 27, 28 ч. 1 ст. 1 Закону визначено, що постачальник природного газу - суб'єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із постачання природного газу та постачання природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і полягає в реалізації природного газу безпосередньо споживачам на підставі укладених з ними договорів.

Відповідно до п. 35 ч. 1 ст. 1 Закону передбачено, що розподіл природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов'язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Пунктами 23, 37 ч. 1 ст. 1 Закону передбачено, що побутовий споживач - фізична особа, яка придбаває природний газ з метою використання для власних побутових потреб, у тому числі для приготування їжі, підігріву води та опалення своїх жилих приміщень, що не включає професійну та комерційну діяльність та споживач - фізична особа, фізична особа-підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, а не для перепродажу, або використання в якості сировини.

Згідно зі ст. 2 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» органом державного регулювання у сфері комунальних послуг є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, завданням якої, у тому числі, є здійснення державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках шляхом формування і забезпечення прогнозованості цінової і тарифної політики на ринках, які перебувають у стані природної монополії, та суміжних ринках у сфері теплопостачання і централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.

Указами Президента України від 27 серпня 2014 року № 694/2014 утворено Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП) та від 10 вересня 2014 року № 715/2014 затверджено Положення про НКРЕКП.

Відповідно до п. 3 Положення про НКРЕКП основними його завданнями, зокрема є державне регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання, що провадять діяльність на суміжних ринках, у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, на ринках природного газу, нафтового (попутного) газу, газу (метану) вугільних родовищ та газу сланцевих товщ (далі - природний газ), нафти та нафтопродуктів, а також перероблення та захоронення побутових відходів; забезпечення проведення цінової і тарифної політики у сферах електроенергетики, теплопостачання, централізованого водопостачання та водовідведення, перероблення та захоронення побутових відходів, у нафтогазовому комплексі, сприяння впровадженню стимулюючих методів регулювання цін.

Пунктом 4 Положення про НКРЕКП передбачено, що НКРЕКП відповідно до покладених на неї завдань, серед іншого, установлює тарифи на комунальні послуги для суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках, ліцензування діяльності яких здійснюється НКРЕКП.

Таким чином, НКРЕКП, як національна комісія регулювання природних монополій, що утворена та функціонує відповідно до Закону України «Про природні монополії» наділена повноваженнями по встановленню тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, що використовується для потреб населення.

Постанови НКРЕКП № 1769 від 29 вересня 2023 року «Про внесення змін до додатка до постанови НКРЕКП від 26 грудня 2022 року № 1839 та врегулювання питань щодо провадження ТОВ «Газорозподільної мережі України діяльності з розподілу природного газу», внесені зміни до додатку до постанови НКРЕКП № 1839, яким ТОВ «Газорозподільної мережі України» змінено місце провадження (розширення території) господарської діяльності з розподілу природного газу на територію Миколаївської області.

Відносини між споживачами природного газу та Оператором ГРМрегулюються Кодексом газорозподільних систем (далі - Кодекс ГРМ), затвердженим постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015 та Типовим договором розподілу природного газу, затвердженим постановою НКЕРКП № 2498 від 30.09.2015.

Відповідно до пп. 2 п. 1 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРМ несанкціоноване відновлення газоспоживання належать до порушень споживача та несанкціонованого споживача, яке кваліфікується як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ та внаслідок якого щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу.

Пунктами 1, 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ передбачено, що у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 21 до цього Кодексу.

Акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Згідно із п. 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали:

або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акта про порушення підтверджується відеозйомкою;

або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.

У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акта про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акта про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дня складання такого акта.

Відповідно до п. 7 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ на дату складання акта про порушення представник Оператора ГРМ забезпечує усунення виявленого порушення, про що в акті про порушення робиться відповідний запис. У разі неможливості усунути порушення на дату складання акта про порушення (відсутні відповідні засоби чи повноваження) представник Оператора ГРМ робить відповідний запис в акті про порушення та надалі забезпечує контроль за усуненням порушення, що підтверджується окремо складеним актом про усунення порушення.

Під час складання акта про порушення, акта про усунення порушення, акта про припинення/відновлення газопостачання тощо представниками Оператора ГРМ обов'язково фіксуються та зазначаються у вищезазначених актах показання лічильника газу (ЗВТ), за винятком випадків відмови у доступі до об'єкта споживача, де розташований лічильник газу (ЗВТ).

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Засідання комісії з розгляду акта про порушення має бути проведено Оператором ГРМ не пізніше двомісячного строку з дня складання акта про порушення (крім випадку очікування результатів експертизи ЗВТ, яка проводиться суб'єктами судово-експертної діяльності, діяльність яких регулюється Законом України «Про судову експертизу»).

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача (несанкціонованого споживача) бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії) (пункт 8 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ).

Пунктом 11 глави 5 розділу XI Кодексу ГРМ передбачено, що за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ у разі виявлення оператором ГРМ несанкціонованого відновлення газоспоживання або використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу спожитий об'єм природного газу визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача за період з дня припинення газопостачання (або у разі здійснення попередньої перевірки відключеного стану - з дня такої перевірки, що має підтверджуватися відповідним актом перевірки), а при використанні газу без договору - з дня його закінчення (розірвання) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Суд вважає, що акт про порушення від 05 квітня 2024 № 00071 складений відповідно до наведених вище вимог Кодексу ГРМ, він містить інформацію та опис вчиненого споживачем (відповідачем) порушення Кодексу ГРМ, відомості для визначення обсягу вартості збитків, завданих споживанням необлікованого природного газу. Текст в акті викладений чітко та без можливості подвійного тлумачення. Під час перевірки проведена фотофіксація виявленого порушення.

Засідання комісії з розгляду актів про порушення відповідає зазначеним вище вимогам Кодексу ГРМ.

Розрахунок вартості необлікованого об'єму природного газу проведений відповідно до вимог пунктів п. 2 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРМ.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог ТОВ «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії ТОВ «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 , а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

У відповідності до вимог ст. 141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір в сумі 3028 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 12, 13, 259, 263-265, 279-284 ЦПК України, суд-

ВИРІШИВ:

Цивільний позов товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованих об'ємів природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» в особі Миколаївської філії товариства з обмеженою відповідальністю «Газорозподільні мережі України» (місцезнаходження: 54003, м. Миколаїв, вул. Погранична, 159, код ЄДРПОУ 45192910) заборгованість за необлікований об'єм природного газу, за період з 05 жовтня 2023 року по 04 квітня 2024 року, в сумі 21541 (двадцять одну тисячу п'ятсот сорок одну) гривню 53 копійки та 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень - в рахунок відшкодування судового збору.

Рішення є заочним і може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач, якому рішення не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому заочного рішення суду.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення, воно може бути оскаржене відповідачем в загальному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Очаківський міськрайонний суд Миколаївської області протягом тридцяти днів з дня постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Рішення може бути оскаржене позивачкою шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом зазначених вище строків не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Головуючий: