125/1308/24
1-кп/125/77/2024
про застосування запобіжного заходу
25.03.2025 м. Бар Вінницька область
Барський районний суд Вінницької області у складі
головуючого судді ОСОБА_1
секретар судового засідання ОСОБА_2
з участю прокурора ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Бар Вінницької області клопотання прокурора Вінницької обласної прокуратури про покладення обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194КПК України в рамках запобіжного заходу у виді застави
стосовно:
ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Бар Вінницької області, проживає за адресою: АДРЕСА_1 , не працюючого, -
який обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України,
В провадженні Барського районного суду Вінницької області перебуває кримінальне провадження, відомості про яке внесено до ЄРДР за № 42024020000000080 від 11.04.2024, про обвинувачення ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України.
Прокурор Вінницької обласної прокуратури звернувся до суду з клопотанням про покладення обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194КПК України в рамках запобіжного заходу у виді застави.
Клопотання обґрунтоване тим, що ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді головного державного виконавця Барського відділу державної виконавчої служби у Жмеринському районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), вимагав та отримав від дружини боржника ОСОБА_5 - ОСОБА_6 неправомірну вигоду в сумі 45 тисяч гривень, за сприяння у поверненні постанови державного виконавця у виконавчому провадженні № 50659259 від 29.03.2016 та залишення без виконання рішення про обтяження земельної ділянки сільськогосподарського призначення, невжиття заходів щодо накладення арешту на рухоме та нерухоме майно та надання можливості для його подальшого відчуження на користь третіх осіб, а також невжиття заходів функціонального реагування в межах виконавчого провадження відносно іншого майна боржника.
Таким чином, ОСОБА_4 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України - одержання службовою особою неправомірної вигоди, для себе за вчинення такою службовою особою в інтересах того, хто надає неправомірну вигоду, будь-якої дії з використанням наданої їй влади, поєднане з вимаганням неправомірної вигоди.
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 25.05.2024 (справа № 127/17671/24) відносно ОСОБА_4 , обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою із визначенням застави у розмірі 242242 грн., яку сплачено у повному обсязі. Після внесення суми застави, відносно ОСОБА_4 почав діяти запобіжний захід у виді застави, який відповідно до положень КПК України, є безстроковим запобіжним заходом.
Під час досудового розслідування та судового розгляду кримінального провадження, органом досудового розслідування та стороною обвинувачення встановлені ризики, передбачені ст. 177 КПК України, що свідчить про необхідність покладення на обвинуваченого обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України.
Так, ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні тяжкого кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, з конфіскацією майна.
Розуміючи тяжкість покарання, яке загрожує обвинуваченому, останній може переховуватись від суду, що свідчить про наявність ризику передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Відповідно до ч. 8 ст. 182 КПК України у разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
Таким чином, з урахуванням наявності ризику, зазначеного у ст. 177 КПК України, наявність обґрунтованої підозри відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 368 КК України, та передбаченого покарання, а саме позбавлення волі до 10 років, а також беручи до уваги неможливість запобігання вищезазначених ризиків застосуванням більш м'яких запобіжних заходів, прокурор просив покласти на обвинуваченого ОСОБА_4 обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України у рамках запобіжного заходу у виді застави, строком на 2 місяці.
У судовому засіданні прокурор ОСОБА_3 подане клопотання підтримав в повному обсязі.
Обвинувачений ОСОБА_4 не заперечував проти задоволення клопотання.
Вивчивши клопотання прокурора, матеріали кримінального провадження, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду клопотання по суті, з метою не допущення порушення норм діючого законодавства України, при встановленні істини при розгляді кримінального провадження, вислухавши думку сторін кримінального провадження, суд приходить до наступних висновків.
За ч. 4 ст. 176 КПК України, запобіжні заходи застосовуються: під час досудового розслідування та до початку підготовчого судового засідання - слідчим суддею за клопотанням слідчого, погодженим з прокурором, або за клопотанням прокурора, а під час судового провадження - судом за клопотанням прокурора.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Ухвалою слідчого судді Вінницького міського суду Вінницької області від 25.05.2024 відносно ОСОБА_4 , обрано запобіжний захід у виді тримання під вартою із визначенням застави у розмірі 242242 грн., яку сплачено у повному обсязі. Після внесення суми застави, відносно ОСОБА_4 почав діяти запобіжний захід у виді застави, який відповідно до положень КПК України, є безстроковим запобіжним заходом.
За ч. 7 ст. 194 КПК України, обов'язки, передбачені частинами п'ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Оскільки обвинувальний акт надійшов до суду, то підозра була достатньо обґрунтованою.
Суд погоджується, що ризик, передбачений п.1 ч. 1 ст. 177 КПК України не зменшився, а саме: переховуватися від суду, та виправдовує подальше продовження обов'язків передбачених ч.5 ст.194 КПК України.
Тому з метою забезпечення виконання обвинуваченим покладених на нього обов'язків, а також запобігання ризику переховуватися від суду, суд вважає, що ОСОБА_4 необхідно встановити строк покладених на нього обов'язків.
На підставі викладеного, керуючись ст.177- 178, 182, 194, 314-315, 371- 372 КПК України, суд -
Клопотання прокурора Вінницької обласної прокуратури задовольнити.
Покласти на обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бар, Вінницької області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , фактично проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України у рамках запобіжного заходу у виді застави, строком на два місяці, а саме до 23 травня 20205 року, зокрема:
- прибувати до суду із встановленою періодичністю;
- не відлучатися із населеного пункту, в якому він зареєстрований, проживає чи перебуває, без дозволу прокурора або суду;
- повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- утримуватися від спілкування зі свідками у даному кримінальному провадженні та іншими особами з приводу обставин вчиненого ним кримінального правопорушення;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Встановити строк дії ухвали до 23 травня 20205 року.
Термін дії обов'язків, покладених судом, визначити до 23 травня 20205 року.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та підлягає до негайного виконання.
Ухвала може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її винесення.
Суддя: