Справа № 359/3142/25
Провадження №1-кс/359/650/2025
24 березня 2025 року м. Бориспіль
Слідчий суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області ОСОБА_1 , при секретарі - ОСОБА_2 , з участю прокурора - ОСОБА_3 , розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Бориспільського міськрайонного суду Київської області клопотання слідчого СВ Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області ОСОБА_4 про арешт майна у кримінальному провадженні №12025111100000513 від 17.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367КК України, -
19.03.2025 до Бориспільського міськрайонного суду Київської області засобами поштового зв'язку надійшло вищезазначене клопотання про арешт майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових за №12025111100000513 від 17.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 367КК України.
Клопотання обґрунтоване наступним.
Слідчим відділом Бориспільського РУП ГУ НП в Київській області проводиться досудове розслідування кримінального провадження відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42024112100000082 від 06.08.2024 за фактом службової недбалості, що завдало істотної шкоди державним інтересам, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 вчинив службову недбалість, тобто неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам за наступних обставин:
Відповідно до Положення про Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради (далі - Управління), затвердженого рішенням Бориспільської міської ради від 23.02.2021 № 167-6-VIII Управління є виконавчим органом Бориспільської міської ради Київської області для реалізації повноважень у сфері будівництва і створене відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в територіальних органах Державної казначейської служби, печатку із своїм найменуванням, бланки, штампи.
Управління виконує функції замовника з будівництва, реконструкції і капітального ремонту об?єктів житлово-комунального, соціального та іншого призначення Бориспільської міської територіальної громади.
Управління є бюджетною, неприбутковою установою, утримується за рахунок коштів місцевого бюджету. Видатки на утримання управління, в тому числі на оплату праці працівників управління, затверджуються у бюджеті Бориспільської міської територіальної громади на відповідний рік.
Відповідно до розділу 2 Положення метою діяльності та завданнями Управління є забезпечення реалізації місцевої політики у галузі будівництва, яка визначена Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативними актами; виконання завдань з нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту житлових об?єктів, освіти, охорони здоров?я, зв?язку, транспорту, торгівлі, громадського харчування, комунального господарства, культурно-побутового й іншого призначення та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету.
Відповідно до п. 3.1.19 Положення Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради здійснює технічний нагляд за будівництвом, реконструкцією та ремонтом об?єктів, що здійснюються за рахунок бюджетних коштів та з інших джерел фінансування, не заборонених законодавством, контроль за відповідністю обсягів та якості виконаних робіт, проектно-кошторисній документації, технічним умовам, стандартам, нормативним актам, що діють на території України.
Згідно із вимогами п. 3 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903 технічний нагляд здійснюють особи, що мають виданий відповідно до законодавства архітектурно-будівельною атестаційною комісією кваліфікаційний сертифікат.
Пунктом 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури встановлено, що особи, що здійснюють технічний нагляд:
- проводять перевірку: наявності документів, які підтверджують якісні характеристики конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання, що використовуються під час будівництва об'єкта, - технічного паспорта, сертифіката, документів, що відображають результати лабораторних випробувань тощо; відповідності виконаних будівельно-монтажних робіт, конструкцій, виробів, матеріалів та обладнання проектним рішенням, вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил, технічних умов та інших нормативних документів; відповідності обсягів та якості виконаних будівельно-монтажних робіт проектно-кошторисній документації; виконання підрядником вказівок і приписів, виданих за результатами технічного нагляду, державного архітектурно-будівельного контролю та державного нагляду;
- ведуть облік обсягів прийнятих і оплачених будівельно-монтажних робіт, а також будівельно-монтажних робіт, виконаних з недоліками;
- проводять разом з підрядником огляд та оцінку результатів виконаних робіт, у тому числі прихованих, і конструктивних елементів;
- повідомляють підряднику про невідповідність виробів, матеріалів та обладнання вимогам нормативних документів;
- оформлюють акти робіт, виконаних з недоліками;
- беруть участь у проведенні перевірки: робочою комісією якості окремих конструкцій і вузлів, будівельно-монтажних робіт усіх видів, відповідності змонтованого спецобладнання, устаткування і механізмів технічним умовам; органами державногонагляду та архітектурно-будівельного контролю;
- виконують інші функції, пов'язані з технічним наглядом на відповідному об'єкті.
Відповідно до п. 4.2. Положення структура управління складається з:
-начальника управління;
-заступника начальника управління; головного бухгалтера;
-кошторисного відділу;
-відділу проектування та технічного нагляду;
-договірного сектору.
Згідно із пунктом 2 посадової інструкції головного спеціаліста відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради від 02.01.2019 покладено наступні завдання та обов'язки:
-здійснює технічний нагляд за виконанням будівельно-монтажних робіт і приймання закінчених об'єктів від підпорядкованих будівельних організацій;
-передає проектним або проектно-розвідувальним організаціям завдань на проектування вихідних даних та інших документів, необхідних для розробки проектно-кошторисної документації;
-забезпечує технічну допомогу підрядним організаціям в організації будівництва;
-перевіряє достовірності виконаних об'ємів робіт по об'єктах;
-перевіряє відповідності виконаних робіт затвердженій проектно-кошторисній документації;
-розглядає проектно-кошторисну документацію об'єктів та контролює якість проектних рішень, відповідність технічним умовам.
-забезпечує збір вихідних даних по службам на виготовлення містобудівних умов та обмежень забудови, комплектації будівельного паспорту об'єктів;
-подовжує термін дії технічних умов по інженерному забезпеченню об'єктів, які будуються;
-підготовка матеріалів та оформлення дозволу на будівництво в органах ДАБІ;
-підготовка проектно-кошторисної документації та контроль проходження в органах експертизи;
-перевіряє та візує акти виконаних робіт по формі КБ-2в по об'єктах згідно наказу в частині фактичних виконаних об'ємів будівельно-монтажних робіт;
-готує та передає будівельним організаціям будівельного майданчика, проектну-кошторисну документацію (в частині проекту);
-готує передачу на баланс завершених будівництвом та введених в експлуатацію об'єктів підприємства та організаціям, на які покладено їхню експлуатацію;виконує інші доручення начальника управління та начальника відділу проектування та технічного нагляду;
-При відсутності начальника відділу виконувати його посадові обов'язки.
01.08.2019 на підставі наказу №23 Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 призначено за конкурсом на посаду головного спеціаліста відділу проектування та технічного нагляду, відповідно до рішення конкурсної комісії - протокол №3 від 25.07.2019 року.
Згідно із кваліфікаційним сертифікатом відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг), пов'язаних зі створенням об'єктів архітектури серії АТ № 007882 від 30.09.2019 встановлено, що інженер технічного нагляду ІІ категорії (будівництво) ОСОБА_5 пройшов професійну атестацію, що підтверджує його відповідність кваліфікаційним вимогам у сфері діяльності, пов'язаної зі створенням об'єктів архітектури, професійну спеціалізацію, необхідний рівень кваліфікації і знань, а саме уповноважений здійснювати технічний нагляд за будівництвом будівель і споруд щодо об'єктів будівництва класу наслідків (відповідальності) СС1(незначні наслідки).
Відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Отже, в розумінні статті 18 КК України ОСОБА_5 перебуваючи на посаді головного спеціаліста відділу проектування та технічного нагляду управління капітального будівництва Бориспільської міської ради, виконуючи організаційно-розпорядчі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом місцевого самоврядування набув статусу службової особи.
Так, 13.07.2021 між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_6 (Далі - Замовник) та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 (Далі - Підрядник) укладено договір будівельного підряду № 83 щодо «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області».
Відповідно до пункту 1.1. зазначеного договору є «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області».
Пунктом 3.1. вартість робіт за цим договором, зазначена в зведеному кошторисному розрахунку та договірній ціні та складає 10 699 999 грн. 02 коп. (десять мільйонів шістсот дев'яносто дев'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень дві копійки).
Пунктом 2.2 вказаного договору визначено, що з метою контролю за відповідністю робіт та матеріальних ресурсів установленим вимогам Замовник (відповідні посадові особи, які визначені наказом Замовника) забезпечує (забезпечують) здійснення технічного нагляду за будівництвом у порядку, встановленому чинним законодавством.
На підставі п. 2.3 Договору контроль за ходом, якістю, вартістю та обсягами виконаних робіт відповідно до частини першої статті 849 Цивільного кодексу України та у порядку, передбаченому Договором.
Пунктом 2.4 договору визначено, що авторський та технічний нагляд під час виконання робіт по об'єкту здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про архітектурну діяльність» та постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903 «Про авторський та технічний нагляд під час будівництва об'єкта архітектури».
Відповідно до п. 4.1.1 Договору № 83 розрахунки за виконані роботи по Об'єкту проводяться на підставі «Актів приймання виконаних будівельних робіт» за формою № КБ-2в та «Довідок про вартість виконаних будівельних робіт» за формою № КБ-3, протягом 10 робочих днів з моменту приймання Замовником , згідно з умовами Договору.
Відповідно до п. 4.2.2 після виконання Генпідрядником робіт по об'єкту (повністю або частково) та надання Замовнику документів, зазначених в п. 4.1.1 Розділу IV Договору, Замовник встановленим порядком приймає ці роботи, якщо вони повністю відповідають визначеним умовами Договору щодо якості та об'єму, в іншому випадку акти повертаються Генпідряднику для усунення зауважень та коригування.
Пунктом 4.1.4. у разі виявлення невідповідності пред'явлених до оплати робіт встановленим вимогам, завищення їх обсягів або неправильного застосування кошторисних норм, поточних цін, розцінок та інших помилок, що вплинули на ціну виконаних робіт, Замовник має право скоригувати суму, що підлягає сплаті, про що Генпідрядник повідомляється письмово.
Згідно із пунктом 4.1.6. Замовник має право відмовитись від приймання робіт та їх оплати за умови, якщо вони не відповідають вимогам затвердженої проектної документації на об'єкт, чинному законодавству (державні будівельні норми, правила, стандарти тощо), а також умовам Договору.
Відповідно до п. 5.2. Договору визначено Порядок приймання-передачі виконаних робіт, а саме
- приймання-передача виконаних робіт по об'єкту здійснюється відповідно до чинних нормативно-правових актів, якими регламентовано прийняття закінчених об'єктів в експлуатацію;
- якщо при здійсненні будівництва об'єкту при введенні його в експлуатацію чи передачі Замовнику виникнуть зауваження до стану (якості) робіт по об'єкту, Сторони зобов'язані скласти Акт виявлених недоліків та дефектів з переліком і кількісним визначенням виявлених недоліків (недоробок і порушень) та строків щодо їх усунення.
- якщо Генпідрядник відмовиться взяти участь у складанні чи підписанні вказаного акту, Замовник має право скласти цей акт за участю інженера з технічного нагляду, що має відповідний кваліфікаційний сертифікат. Визначені у цьому акті зауваження щодо недоліків, недоробок або порушень (якщо такі будуть виявлені) та терміни їх усунення (виправлення) є обов'язковими до виконання Генпідрядником, а також є підставою застосування до Генпідрядника передбачених Договором штрафних санкцій та відшкодування завданих Замовнику внаслідок порушення умов Договору збитків;
- передача виконаних робіт по об'єкту Генпідрядником та їх приймання Замовником оформлюється Актом приймання виконаних будівельних робіт та Довідкою про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (форма № КБ-2в, № КБ-3) з обов'язковим попереднім оформленням виконавчої технічної документації, актів на приховані роботи, виконавчих схем тощо.
Відповідно до п.п. 6.1.10, 6.1.11 Договору Замовник зобов'язаний приймати у встановленому порядку виконані роботи шляхом перевірки, підписання актів прийняття виконаних Генпідрядником робіт (форми № КБ-2в) та довідок про вартість виконаних робіт і витрат (форми № КБ-3) після оформлення виконавчої технічної документації; забезпечити здійснення технічного нагляду протягом усього періоду виконання робіт на об'єкті в порядку, встановленому законодавством.
Крім того, 15 грудня 2021 року між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_6 та ТОВ @І.Б.К. Девелопмент@ в особі директора ОСОБА_7 укладено Додаткову угоду №1 до Договору підряду № 83 від 13.07.2021 року, відповідного до якого сторони погодились зменшити суму договору на 1 948 161 грн. 95 коп. (один мільйон дев'ятсот сорок вісім тисяч сто шістдесят одна грн.. 95 коп.). Відповідно до п. 3.1 та п. 3.1.1 в новій редакції договірна ціна та річна сума фінансування на 2021 рік становить 8 751 837 грн. 07 коп. ( вісім мільйонів сімсот п'ятдесят одна тисяча вісімсот тридцять сім грн.. 07 коп.).
Відповідно до Додаткової угоди №2 від 24.12.2021 року до Договору підряду №83 від 13.07.2021 укладеної між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_6 та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 передбачено, що річна сума фінансування на 2021 рік робіт за даним договором становить: 8 028 746,12 грн. (вісім мільйонів двадцять вісім тисяч сімсот сорок шість гривень 12 коп.), у т.ч. ПДВ 20% - 1 338 124,35 грн.; залишок коштів по Договору, які будуть використані при умові виділення асигнувань на майбутній період, тобто Річна сума фінансування на 2022 рік робіт по даному договору становить: 723 090,95 грн. (сімсот двадцять три тисячі дев?яносто гривень 95 коп.), у т. ч. ПДВ 20% - 120 515,16 грн.
На підставі додаткової угоди № 3 від 30.06.2022 та додаткової угоди № 4 від 28.12.2022 до договору підряду № 83 від 13.07.2021 укладеної між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_8 та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 встановлено, що сторони домовилися призупинити виконання зобов'язань за Договором на період дії воєнного стану.
Згідно з умовами додаткової угоди № 6 від 26.06.2023 до договору підряду № 83 від 13.07.2021 укладеної між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі в.о. начальника управління ОСОБА_9 та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 передбачено, що річна сума фінансування робіт на 2023 рік по даному договору становить 723090,95 грн., а також продовжено строки виконання робіт до 31.08.2023 року.
На підставі додаткової угоди № 7 від 14.09.2023 до договору підряду № 83 від 13.07.2021 укладеної між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради, в особі начальника управління ОСОБА_10 та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 викладено календарний план виконання робіт у новій редакції, згідно якого строки виконання робіт продовжено до грудня 2023 року.
Під час досудового розслідування встановлено, що у ході виконання договору підряду № 83 від 13.07.2021 укладеного між Управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради та ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» в особі директора ОСОБА_7 на проведення реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області головним спеціалістом відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 вчинено службову недбалість при наступних обставинах.
Так, головний спеціаліст відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 , будучи службовою особою уповноваженою на здійснення технічного нагляду за будівництвом під час виконання Договору підряду №83 від 13.07.2021, у період часу з 13.07.2021 по 18.09.2023, перебуваючи за адресою по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області неналежно виконуючи свої службові обов'язки, визначені п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903 та п.п. 2.4, 2.5 посадової інструкції від 02.01.2019, а саме щодо перевірки достовірності виконаних робіт об'ємів робіт по об'єктах, відповідності виконаних робіт затвердженій проектно-кошторисній документації, через несумлінне ставлення до них, не проконтролювавши відповідність обсягам та вартості, визначеним узгодженою проектно-кошторисною, повідомив керівнику Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради про можливість підписання актів приймання виконаних будівельних робіт №3 від 15.04.2022, №1 від 15.04.2022, №2 від 18.09.2022, №1/1 від 22.12.2022, №2 від 22.12.2022, №1 від 22.12.2022, які посвідчував обсяги та якість виконаних підрядником робіт.
Неналежно виконуючи свої службові обов'язки, через несумлінне ставлення до них, головний спеціаліст відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 , будучи службовою особою, на яку відповідно до п. 5 Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об'єкта архітектури, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 року № 903 та п. 2.11 посадової інструкції від 02.01.2019 покладено обов'язок перевірки та візування актів виконаних робіт по формі КБ-2в по об'єктах згідно наказу в частині фактично виконаних об'ємів будівельно-монтажних робіт, у невстановленому досудовим розслідуванням місці, засвідчив своїм особистим підписом акти приймання виконаних будівельних робіт №3 від 15.04.2022, №1 від 15.04.2022, №2 від 18.09.2022, №1/1 від 22.12.2022, №2 від 22.12.2022, №1 від 22.12.2022 за формою КБ-2в, підтвердивши тим самим обсяги та якість виконаних підрядником робіт.
Одночасно з цим, не будучи обізнаним про неналежне виконання службових обов'язків головним спеціалістом відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 , а саме про факт неякісного виконання робіт, начальником Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради, який перебуваючи в приміщенні Управління за адресою: вул. Київський Шлях, 72 в м. Бориспіль, Київської області, підписано акти приймання виконаних будівельних робіт №3 від 15.04.2022, №1 від 15.04.2022, №2 від 18.09.2022, №1/1 від 22.12.2022, №2 від 22.12.2022, №1 від 22.12.2022 за формою КБ-2в.
Внаслідок неналежного виконання свої службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, а саме підписання головним спеціалістом відділу проектування та технічного нагляду Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради ОСОБА_5 актів приймання виконаних будівельних робіт №3 від 15.04.2022, №1 від 15.04.2022, №2 від 18.09.2022, №1/1 від 22.12.2022, №2 від 22.12.2022, №1 від 22.12.2022 за формою КБ-2в, на підставі договору №83 від 13.07.2021, з рахунку Управління капітального будівництва Бориспільської міської ради, Київської області на рахунок ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», на підставі платіжних інструкцій грошові кошти за завищений обсяг виконаних робіт в сумі 253 996 грн. 07 коп. з урахуванням ПДВ, які б не мали підлягати прийняттю.
Водночас, відповідно до висновку судової будівельно-технічної експертизи № 593/24 від 29.11.2024, обсяги та вартість фактичного виконаних будівельних робіт за договором будівельного підряду № 83 від 13.07.2021 року по об'єкту «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області» не відповідають обсягам та вартості, визначеним узгодженою проектно-кошторисною, або фінансово-звітною документацією (дефектним актам, актам приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в). Невідповідність полягають у необґрунтовано завищених обсягах будівельних робіт в актах приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в.
Вартість невідповідностей щодо будівельних робіт за Договором будівельного підряду №83 від 13.07.2021 року по об'єкту «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області» становить 253996 грн. 07 грн. з урахуванням ПДВ (203196 грн. 85 коп. без урахування ПДВ).
Відповідно до висновку судової економічної експертизи № СЕ-19/111-25/6176-ЕК від 12.03.2025 року, з урахуванням висновку судової будівельно-технічної експертизи від 29.11.2024 № 593/24, розмір збитків завданий Управлінню капітального будівництва Бориспільської міської ради внаслідок завищення обсягу та вартості фактично виконаних робіт за договором будівельного підряду від 13.07.2021 №83 по об'єкту «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області», становить 253996 грн. 07 грн. з урахуванням ПДВ (203196 грн. 85 коп. без урахування ПДВ).
Отже, ОСОБА_5 внаслідок вчинення службової недбалості, яка полягала у неналежному виконанні свої службових обов'язків, через несумлінне ставлення до них, а саме належним чином не перевірив обсяги та якість фактично виконаних ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» робіт по договору підряду № 83 від 13.07.2021 року, безпідставно погодив обсяги та якість робіт, що не виконувались підрядником, засвідчивши своїм особистим підписом акти виконаних будівельних робіт форми КБ-2в, зокрема: №3 від 15.04.2022, №1 від 15.04.2022, №2 від 18.09.2022, №1/1 від 22.12.2022, №2 від 22.12.2022, №1 від 22.12.2022, які у подальшому стали підставою для перерахування управлінням капітального будівництва Бориспільської міської ради бюджетних коштів в загальній сумі 253996 грн. 07 грн. з урахуванням ПДВ (203196 грн. 85 коп. без урахування ПДВ), на розрахунковий рахунок ТОВ «І.Б.К. Девелопмент», за роботи, обсяги та вартість яких не відповідають визначеним узгодженою проектно-кошторисною документацією та факт їх виконання не встановлено, що завдало істотну шкоду державним інтересам.
Внаслідок дій ОСОБА_5 управлінню капітального будівництва Бориспільської міської ради заподіяно матеріальну шкоду на загальну суму 203196 грн. 85 коп. без урахування ПДВ, яка згідно примітки до ст. 364 КК України в сто і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
Під час досудового розслідування слідчим за погодженням із прокурором 12.03.2025, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Бориспіль Київської області, громадянина України, українцю, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, тимчасово не працюючому, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), а саме: -у службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що завдало істотної шкоди державним інтересам, тобто у вчиненні кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України.
Підозра ОСОБА_5 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 367 КК України, обґрунтовується наступними доказами:
-Протоколом огляду цифрового носія інформації від 28.10.2024, у ході якого встановлено підстави перерахування грошових кощтів від УКБ Бориспільської міської ради до ТОВ «І.Б.К. Девелопмент»;
-Інформацією на запит в порядку ст. 93 КПК України від Бориспільського управління державної казначейської служби України Київської області з платіжними інструкціями від УКБ Бориспільської міської ради до ТОВ «І.Б.К. Девелопмент»;
-Даними протоколу допиту у якості свідка ОСОБА_6 , який повідомив, що перелік та обєми виконаних робіт перевіряв ОСОБА_5 , після чого надавав акти виконаних робіт на підпис з метою прийнтяття робіт та подальшого перерахування грошових коштів до до ТОВ «І.Б.К. Девелопмент»;
-Інформацією на запит в порядку ст. 93 КПК України від УКБ Бориспільської міської ради із наданням наказу на призначення ОСОБА_5 на посаду головного спеціаліста відділу проектування та технічного нагляду, а також його посадові обов'язки та копію кваліфікаційного сертифіката;
-Даними протоколу допиту у якості свідка ОСОБА_8 , яка повідомила, що перелік та обєми виконаних робіт перевіряв в межах своєї компетенції саме ОСОБА_5 ;
-Протоколом тимчасового доступу до речей і документів у АТ «Уксиббанк», у ході якого встановлено факт надходження коштів від УКБ Бориспільської міської ради до ТОВ «І.Б.К. Девелопмент» за виконання робіт по договору №83 від 13.07.2021 року;
-Протоколом тимчасового доступу до речей і документів в УКБ Бориспільської міської ради, в ході якого отримано оригінали договору №83 від 13.07.2021, додаткові угоди до нього та акти КБ-2в КБ-3;
-Протоколом допиту у якості свідка ОСОБА_7 , який повідомив, що роботи були виконані в повному обсязі та їх обєми та відповідність проектній документації перевіряв ОСОБА_5 ;
-Висновоком судової почеркознавчої експертизи № 160 від 26.02.2025, згідно якої підписи на актах виконаних робіт, складені на виконання договору № 83 від 13.07.2021 за формами КБ-2в та КБ-3 виконані ОСОБА_5 ;
-Висновоком будівельно-технічної експертизи № 593/24 від 29.11.2024, обсяги та вартість фактичного виконаних будівельних робіт за договором будівельного підряду № 83 від 13.07.2021 року по об'єкту «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області» не відповідають обсягам та вартості, визначеним узгодженою проектно-кошторисною, або фінансово-звітною документацією (дефектним актам, актам приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в). Невідповідність полягають у необґрунтовано завищених обсягах будівельних робіт в актах приймання виконаних будівельних робіт КБ-2в;
-Висновоком судової економічної експертизи №СЕ-19/111-25/6176-ЕК від 12.03.2025, відповідно до якої з урахуванням висновку судової будівельно-технічної експертизи від 29.11.2024 № 593/24, розмір збитків завданий Управлінню капітального будівництва Бориспільської міської ради внаслідок завищення обсягу та вартості фактично виконаних робіт за договором будівельного підряду від 13.07.2021 №83 по об'єкту «Реконструкції будівлі Рогозівської медичної амбулаторії загальної практики сімейної медицини з приміщенням для проживання медичних працівників по вул. Центральна 103 в с. Рогозів Бориспільського району Київської області», становить 253996 грн. 07 грн. з урахуванням ПДВ;
-Протоколом огляду цифрового носія від 12.03.2025, відповідно до якого встановлено рух коштів по розрахунковому рахунку ТОВ «І.Б.К. Девелопмент».
Крім цього, 18.03.2025 прокурором у кримінальному провадженні до підозрюваного ОСОБА_5 , відповідно до вимог ст. 128 КПК України пред'явлено позов про стягнення майнової шкоди у розмірі 253996 грн. 07 грн. з урахуванням ПДВ
Згідно із інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна, встановлено, що у власності ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , перебуває квартира загальною площею 38.2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
За змістом поданого клопотання зазначено, що на даний час існують підстави для накладення арешту на майно, що перебуває у власності підозрюваного ОСОБА_5 , а саме: квартири загальною площею 38.2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Також зазначено, з метою забезпечення відшкодування підозрюваним ОСОБА_5 шкоди завданої Управлінню капітального будівництва Бориспільської міської ради, внаслідок вчиненого ним кримінального правопорушення, а також з метою забезпечення цивільного позову, необхідно накласти арешт на майно, що перебуває у його власності із забороною його відчуження.
Під час розгляду прокурор просив клопотання задовольнити, а також надав додаткові матеріали на підтвердження визначеного заходу забезпечення. В подальшому подав клопотання з проханням проводити розгляд клопотання за його відсутності.
Власник нерухомого майна, ОСОБА_5 , стосовно якого здійснюється досудове розслідування, про розгляд клопотання не повідомлявся відповідно до ч.2 ст.172 КПК України.
Дослідивши клопотання, додатково надані матеріали слідчий суддя дійшла висновку, що заявлене клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину.
Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження. Слідчий, прокурор повинні вжити необхідних заходів з метою виявлення та розшуку майна, на яке може бути накладено арешт у кримінальному провадженні.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається: з метою забезпечення збереження речових доказів; відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
У разі задоволення цивільного позову або стягнення з юридичної особи розміру отриманої неправомірної вигоди суд за клопотанням прокурора, цивільного позивача може вирішити питання про арешт майна для забезпечення цивільного позову або стягнення з юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, доведеного розміру отриманої неправомірної вигоди до набрання судовим рішенням законної сили, якщо таких заходів не було вжито раніше.
Відповідно до вимог ч.6 ст.170 ЦПК України у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження.
Відповідно до ч. 1 ст. 173 КПК України слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абзацом другим частини першої статті 170 цього Кодексу.
Згідно ч. 2 цієї статті при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати: 1) правову підставу для арешту майна; 2) можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу). 3) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених пунктами 3, 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 3-1) можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 2 частини другої статті 170 цього Кодексу); 4) розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 4 частини другої статті 170 цього Кодексу); 5) розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; 6) наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Зі змісту клопотання та долучених матеріалів встановлено, що у органу досудового розслідування є обґрунтовані підстави вважати, що було вчинено кримінальне правопорушення, яким заподіяно збитки. У зв'язку з цим Бориспільською окружною прокуратурою підготовлено позов про відшкодування шкоди в межах кримінального провадження. Ця обставина свідчить про те, що існує необхідність вжити заходів забезпечення позову. З матеріалів клопотання встановлено, що будь-якого іншого майна , за рахунок якого може бути відшкодовано шкоду у встановленому в ході досудового розслідування розмірі, у підозрюваного ОСОБА_5 не виявлено.
Слідчий суддя враховує, що арешт майна є тимчасовим заходом забезпечення кримінального провадження, застосовується на період досудового розслідування та судового розгляду, а також погоджується, що обраний спосіб забезпечення хоча і обмежує право власності підозрюваного у кримінальному провадженні щодо можливості розпорядження належним йому майном, проте жодним чином не обмежує власника та невиключно членів його родини, чи інших осіб використовувати квартиру за призначенням, тобто не призведе до суттєвих наслідків, які можуть позначитися на інтересах власника майна.
Отже, такий ступінь процесуального примусу є виправданим та відповідає завданням кримінального провадження та є пропорційним втручанням у право власності особи.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 98, 100, 132, 170-174, 309, 376 Кримінального процесуального кодексу України, -
Клопотання задовольнити частково.
Накласти арешт накласти арешт на майно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , що належить йому на праві приватної власності із забороною його відчуження а саме:
-квартиру загальною площею 38.2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Заборонити будь-яким державним реєстраторам органів державної реєстрації, приватним та державним нотаріусам, а також іншим особам, що наділені таким правом, вчиняти будь-які дії, пов'язані із проведенням державної реєстрації (перереєстрації, поділу, виділу, тощо) права власності на квартиру загальною площею 38.2 кв.м., що знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 , яка належить ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Повний текст ухвали буди виготовлено і проголошено 24.03.2025 о 17.00 год.
На ухвалу слідчого судді може бути подано апеляційну скаргу протягом п'яти днів безпосередньо до Київського апеляційного суду.
Суддя Бориспільського міськрайонного суду ОСОБА_11