Справа № 201/3386/25
Провадження № 1-кс/201/1291/2025
24 березня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора-стажиста на посаді прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , погоджене старшим прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - начальником відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42022132600000073 від 05.05.2022, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки селища Вільхове Станично-Луганського району Луганської області, громадянки України, зареєстрованої та яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні приймали участь:
прокурор-стажист ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_6 (у режимі відеоконференції),
Прокурор-стажист на посаді прокурора звернувся із погодженим старшим прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні до суду із клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування клопотання прокурор вказав на те, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва прокурорів Луганської обласної прокуратури та Щастинської окружної прокуратури Луганської області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000073 від 05.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, за фактом вчинення дій громадянкою України ОСОБА_5 , спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України, Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України, захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу; на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом; на території України не допускається розташування іноземних військових баз; органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей; незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім'ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров'я; екологічної безпеки.
Частиною 1 статті 2 Закону України «Про освіту» від 05.09.2017 (№ 2145-VIII) (далі - Закон України «Про освіту») визначено, що законодавство України про освіту ґрунтується на Конституції України та складається із цього Закону, спеціальних законів, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України «Про освіту» державну політику у сфері освіти визначає Верховна Рада України, а реалізують Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки, інші центральні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 7 Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова; заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови, зокрема заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.
24.02.2022 Російською Федерацію (далі - РФ) здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
Указом Президента України від 24.02.2022 за № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24.02.2022 строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні продовжувався Указами Президента України (№ 133/2022 від 14.03.2022, №259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, №451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, №49/2024 від 05.02.2024, №271/2024 від 06.05.2024 року, № 469/2024 від 23.07.2024, №740/2024 від 28.10.2024 року, № 26/2025 від 14.01.2025) із затвердженням відповідними Законами України.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку РФ проти України, Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області з 24.02.2022 є тимчасово окупованою РФ територію України (згідно Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022).
Починаючи з квітня 2022 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, в селищі Вільхове Щастинського району Луганської області за юридичною адресою та на матеріально-технічній базі комунального закладу «Вільхівський заклад загальної середньої освіти I-III ступенів Станично-Луганської селищної територіальної громади» по вул. Шкільній, буд. 50, задля здійснення освітньої діяльності за стандартами і законодавством РФ та так званої «Луганської народної республіки» почав функціонувати загальноосвітній заклад представників окупаційної влади РФ та «Луганської народної республіки» - так званий «Державний загальноосвітній заклад луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» (мовою оригіналу «Государственное общеобразовательное учреждение Луганской Народной Республики «Станично-Луганский учебно-воспитательный комплекс п. Ольховое»»).
Починаючи з квітня 2022 року, приблизно з 27.04.2022, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, усвідомлюючи російську агресію проти України, перебуваючи на території селища Вільхове Щастинського району Луганської області, керуючись своїми особистими інтересами, маючи умисел на зайняття посади директора так званого «Державний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» та впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти і реалізуючи його, у співпраці з представниками окупаційної влади РФ та «Луганської народної республіки» і в порушення вимог Конституції і Законів України добровільно, умисно зайняла посаду директора в закладі освіти окупаційної влади, а саме «Державному загальноосвітньому закладі Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове».
Перебуваючи на посаді директора так званого «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове», ОСОБА_5 вчиняє дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, зокрема здійснює загальне керівництво роботою вказаного закладу та управління ним, відповідає за організацію навчального процесу, який здійснюється російською мовою за стандартами і законодавством РФ та так званої «Луганської народної республіки», у відповідності з якими складаються навчальні плани та здійснюється викладання навчальних дисциплін усупереч державним стандартам освіти України та типовим навчальним програмам, рекомендованим Міністерством освіти і науки України (не викладаються базові (обов'язкові) начальні дисципліни та, водночас, викладаються ті, що не передбачені державними стандартами освіти України), проводиться атестація вчителів у відповідності до законодавства рф та лнр, а також на території та приміщеннях «Вільхівського закладу загальної середньої освіти I-III ступенів Станично-Луганської селищної територіальної громади», на базі якого почав функціонувати так званий «Державний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» розміщено символіку (стенди, прапори, герби тощо) РФ та так званої «Луганської народної республіки».
Крім того, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора вказаного закладу освіти окупаційної влади затвердила «Робочу програму виховання дошкільного підрозділу навчально-виховного комплексу», «Освітню програму дошкільної освіти «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове», «Навчальний план «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2024 рр.»»; «Програму розвитку дошкільного підрозділу «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2027 рр.» на основі стандартів освіти та законодавства РФ та Луганської народної республіки.
У квітні 2024 року, біль точний час досудовим розслідуванням встановити не видалось можливим, так званий «Державний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» перейменовано на «Державний бюджетний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове», у зв'язку із чим ОСОБА_5 продовжила злочинну діяльність, направлену на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти «Державний бюджетний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове».
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № № 38 (7963) від 20.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 18.02.2025, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 24.02.2025 на 10:00 годин, 25.02.2025 на 10:00 годин, 26.02.2025 на 10:00 годин, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000073, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
В жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_5 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
27 лютого 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Враховуючи наведені вище обставини, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (27.02.2025 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 43 (7968) від 27.02.2025 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5
З метою допиту підозрюваної та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 27.02.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 04.03.2025 - о 10:00 год, 05.03.2025 - о 10:00 год, 06.03.2025 - о 10:00 год на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-yurcenko-lo-ta-povistka-pro-viklik-na-04032025-05032025-06032025-na-10-godinu, в газеті «Урядовий кур'єр» № 43 (7968) від 27.02.2025 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5
В жодний із призначеного час підозрювана ОСОБА_5 у вказане місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 07.03.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у тому числі:
- рапортом прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області про виявлення кримінального правопорушення;
- протоколами допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_5 після повномасштабного вторгнення зайняла посаду директора закладу освіти окупаційної влади, а саме так званого «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» та здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти;
- протоколом огляду від 14.10.2024 публікації, розміщеної у соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці користувача «Навчально-виховний комплекс с. Вільхове», де опубліковано допис про те, що «В навчально-виховному комплексі с. Вільхове пройшла робоча нарада педагогічного колективу про впровадження нової виховної програми «Луганський характер»», у якій серед організаторів прийняла участь директор закладу ОСОБА_5 . На фото, які додано до публікації міститься фото з учасниками заходу, в тому числі ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 15.10.2024 2024 публікації, розміщеної у соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці користувача «Навчально-виховний комплекс с. Вільхове», де опубліковано допис про «Всеросійську акцію «Гергіївська стрічка» в нашій школі!»», за участю директора закладу освіти ОСОБА_5 . На фото, які додано до публікації міститься фото, в тому числі ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 17.10.2024 веб-сайту з розміщеною на ньому інформацією так званого «Міністерства освіти і науки Луганської народної республіки», де встановлено наявність в так званій луганській народній республіці «міністерства освіти і науки лнр», який є виконавчим органом та здійснює державний контроль у сфері освіти на території луганської народної республіки, зокрема, реалізує надані у відповідності з федеральним законом «Про освіту в російській федерації» окремі державні повноваження російської федерації у сфері освіти. Встановлено, відповідно до «положення про міністерство освіти і науки лнр», що міністерство в своїй діяльності (серед іншого) керується конституцією рф, федеральними законами, наказами та розпорядженнями рф. Тобто діяльність міністерства ґрунтується на законодавстві російської федерації та розповсюджується на територію луганської народної республіки, тобто на територію України, яка наразі є тимчасово окупованою. Також встановлено підпорядкування так званого «ГБОУ ЛНР "СЛУВК П. ОЛЬХОВОЕ» міністерству освіти та науки лнр, зокрема підтверджено, що директором вказаного закладу є ОСОБА_5 . Крім того, підтверджено, що державні освітні стандарти забезпечують навчання на російській мові. Обов'язковим предметом у школі є російська мова. Також підтверджено, що відповідно до «Федерального закону від 29 грудня 2012 р. N 273-ФЗ "Про освіту в російській федерації», директор є виконавчим органом освітнього закладу та здійснює поточне керівництво діяльністю освітнього закладу. Зокрема, оглядом документів на сайті міністерства освіти та науки «лнр» встановлено, що освітні заклади, які знаходяться на території «лнр» приведено у відповідність до законодавства російської федерації;
- протоколом огляду від 22.10.2024 веб-сайту з розміщеною на ньому інформацією так званого «Державного бюджетного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове»», де встановлено перелік підручників, які використовуються у закладі освіти, розклад уроків, які не передбачені державним стандартом освіти України та типовими навчальними програмами, рекомендованими Міністерством освіти і науки України; атестацію вчителів відповідно до законодавства рф та лнр;
- протоколом огляду від 24.10.2024 сервісу (веб-сайту) з розміщеною на ньому інформацією Єдиного державного реєстру юридичних осіб Федеральної податкової служби Російської Федерації, де встановлено відомості про так званий «Державний бюджетний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове»», його реєстрацію та функціонування відповідно до законодавства рф та лнр, також зазначено, що керівництво закладом здійснює ОСОБА_5 ;
- протоколом огляду від 30.10.2024 веб-сайту з розміщеною на ньому інформацією так званого «Державного бюджетного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове»», яким встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора вказаного закладу освіти окупаційної влади затвердила «Робочу програму виховання дошкільного підрозділу навчально-виховного комплексу», «Освітню програму дошкільної освіти «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове», «Навчальний план «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2024 рр.»»; «Програму розвитку дошкільного підрозділу «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2027 рр.» на основі стандартів освіти та законодавства РФ та Луганської народної республіки;
- висновком експерта від 07.02.2025, відповідно до якого, на фото, які надані на експертизу та містяться в протоколах огляду публікації, розміщеної у телеграм-каналі «адміністрація Станично-Луганського муніципального округу» від 09.11.2023; публікацій, розміщених у соціальній мережі «Вконакте» від 15.10.2024 зображена ОСОБА_5 ;
- повідомленням про підозру ОСОБА_5 від 27.02.2025.
Факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, у т.ч.:
- протоколами допиту свідків ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , які пояснили, що їм відомо, що ОСОБА_5 після повномасштабного вторгнення зайняла посаду директора закладу освіти окупаційної влади, а саме так званого «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» та здійснювала дії, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти;
- протоколом огляду від 14.10.2024 публікації, розміщеної у соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці користувача «Навчально-виховний комплекс с. Вільхове», де опубліковано допис про те, що «В навчально-виховному комплексі с. Вільхове пройшла робоча нарада педагогічного колективу про впровадження нової виховної програми «Луганський характер»». На фото, які додано до публікації додано фото, в тому числі ОСОБА_5 , оскільки оглянуті події відбувались на окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 15.10.2024 2024 публікації, розміщеної у соціальній мережі «Вконтакте» на сторінці користувача «Навчально-виховний комплекс с. Вільхове», де опубліковано допис про «Всеросійську акцію «Гергіївська стрічка» в нашій школі!»». На фото, які додано до публікації додано фото, в тому числі ОСОБА_5 , оскільки вказаний заклад освіти знаходиться на окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 17.10.2024 веб-сайту з розміщеною на ньому інформацією так званого «Міністерства освіти і науки Луганської народної республіки», яким встановлено підпорядкування так званого «ГБОУ ЛНР "СЛУВК П. ОЛЬХОВОЕ» міністерству освіти та науки лнр, зокрема підтверджено, що директором вказаного закладу є ОСОБА_5 , оскільки вказаний заклад освіти знаходиться на окупованій території Луганської області;
- протоколом огляду від 30.10.2024 веб-сайту з розміщеною на ньому інформацією так званого «Державного бюджетного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове»», де встановлено, що ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора вказаного закладу освіти окупаційної влади затвердила «Робочу програму виховання дошкільного підрозділу навчально-виховного комплексу», «Освітню програму дошкільної освіти «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове», «Навчальний план «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2024 рр.»»; «Програму розвитку дошкільного підрозділу «Державного загальноосвітнього закладу Луганської народної республіки «Станично-Луганського навчально-виховного комплексу с. Вільхове» на 2023-2027 рр.» на основі стандартів освіти та законодавства РФ та Луганської народної республіки, оскільки місцем складання вказаних документів значиться окупована територія Луганської області;
- висновком експерта від 07.02.2025, відповідно до якого, на фото, які надані на експертизу та містяться в протоколах огляду публікації, розміщеної у телеграм-каналі «адміністрація Станично-Луганського муніципального округу» від 09.11.2023; публікацій, розміщених у соціальній мережі «Вконакте» від 15.10.2024 зображена ОСОБА_5 ;
- інформацією Державної прикордонної служби України, відповідно до якої з лютого 2022 ОСОБА_5 не перетинала кордон та лінію розмежування з ТОТ;
- інформацією ДСЗН Луганської ОДА, відповідно до якої ОСОБА_5 не значиться як внутрішньо переміщена особа.
Також, відповідно до інформації УДМС, ОСОБА_5 значиться зареєстрованою на тимчасово окупованій території Луганської області.
Інформацією Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, в якій на виконання доручення прокурора щодо встановлення місцезнаходження ОСОБА_5 , встановлено, що остання перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.
Санкція ч. 3 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у виді виправних робіт на строк до двох років або арешту на строк до шести місяців, або позбавлення волі на строк до трьох років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
Відповідно до ст. 12 КК України кримінальне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 111-1 КК України, відноситься до нетяжких злочинів.
Таким чином, у ході досудового розслідування встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання її винуватою у вчиненні інкримінованого злочину, який відноситься до категорії нетяжких (ч. 3 ст. 111-1 КК України), вагомість наявних достатніх доказів про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення, неприбуття на виклики до прокурора (викликалася двічі, кожного разу на три дати), при цьому не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Крім того, досудовим розслідуванням встановлено, що у ОСОБА_5 зареєстроване місце проживання у населеному пункті Луганської області, який наразі є тимчасово окупованою територією, з 2022 року лінію розмежування остання не перетинала. Вказане свідчить про наявність ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, у тому числі на тимчасово окупованій території України або російській федерації.
Також необхідно врахувати спосіб вчинення злочину - дії вчинені умисно, добровільно, під час воєнного стану, у співпраці з окупаційною владою, що має негативні наслідки для всієї України в цілому, знаходиться на окупованій території, співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що спонукатиме до втечі і переховування у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить поведінка підозрюваної, яка будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, маючи умисел на зайняття посади директора так званого «Державний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» та впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти і реалізуючи його, у співпраці з представниками окупаційної влади РФ та «Луганської народної республіки» і в порушення вимог Конституції і Законів України добровільно, умисно зайняла посаду директора в закладі освіти окупаційної влади, а саме «Державному загальноосвітньому закладі Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове». У подальшому, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, зайняла вказану посаду та фактично дотепер продовжує свою протиправну діяльність, що підтверджується матеріалами кримінального провадження.
Крім того, у ОСОБА_5 відсутні стійкі соціальні зв'язки на території, підконтрольній українській владі, оскільки наявність рухомого та нерухомого майна на зазначеній території не встановлена; офіційно на території, підконтрольній українській владі, остання трудові відносини не оформлювала.
Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що незастосування запобіжного заходу або застосування більш м'якого запобіжного заходу, ніж тримання під вартою, до підозрюваного фактично призведе до його переховування від органів досудового розслідування та/або суду, що унеможливить притягнення до кримінальної відповідальності, а також до продовження протиправної поведінки і вчинення інших злочинів.
Вказані обставини також свідчать про неможливість запобігання ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів.
Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваній запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Встановлено, що слідчим відділом 3 управління ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42022132600000073 від 05.05.2022, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, за фактом вчинення дій громадянкою України ОСОБА_5 , спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.
У зв'язку із збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, захопленням (окупацією) Щастинського району Луганської області та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» № № 38 (7963) від 20.02.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_2 та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 18.02.2025, за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_3 опубліковано повістку про виклик ОСОБА_5 на 24.02.2025 на 10:00 годин, 25.02.2025 на 10:00 годин, 26.02.2025 на 10:00 годин, за зазначеною в повістці адресою, для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 42022132600000073, отримання письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної.
У жодний із призначеного час громадянка України ОСОБА_5 в призначене місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
27 лютого 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , повідомлено про підозру у вчиненні дій громадянином України, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України.
Прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_5 про підозру у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (27.02.2025 опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-yurcenko-lo-ta-povistka-pro-viklik-na-04032025-05032025-06032025-na-10-godinu та в газеті «Урядовий кур'єр» № 43 (7968) від 27.02.2025 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5
З метою допиту підозрюваної та проведення інших слідчих дій, враховуючи обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 27.02.2025 опубліковано повістку про виклик підозрюваної ОСОБА_5 на 04.03.2025 - о 10:00 год, 05.03.2025 - о 10:00 год, 06.03.2025 - о 10:00 год на веб-сайті Офісу Генерального прокурора за посиланням: https://gp.gov.ua/ua/posts/povidomlennya-pro-pidozru-yurcenko-lo-ta-povistka-pro-viklik-na-04032025-05032025-06032025-na-10-godinu, в газеті «Урядовий кур'єр» № 43 (7968) від 27.02.2025 за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_5
У жодний із призначеного час підозрювана ОСОБА_5 у вказане місце не з'явилася, про неможливість та причини неприбуття до місця дислокації Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомила.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 07.03.2025, на підставі ст. 281 КПК України ОСОБА_5 оголошено в розшук.
Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.
Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).
Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.
Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.
Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_5 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, протоколами оглядів публікацій на сторінках Інтернет (Берклійський Протокол), іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.
Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.
При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.
Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.
Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені пунктами 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.
Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини, як тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_5 у разі визнання її винуватою у вчиненні інкримінованого злочину, який відноситься до категорії нетяжких (ч. 3 ст. 111-1 КК України), неприбуття на виклики до прокурора (викликалася двічі, кожного разу на три дати), при цьому не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Про наявність ризику, передбаченого п. 5 ч. 1 ст.177 КПК України, а саме продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України свідчить поведінка підозрюваної, яка підозрюється у тому, що будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, маючи умисел на зайняття посади директора так званого «Державний загальноосвітній заклад Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове» та впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти і реалізуючи його, у співпраці з представниками окупаційної влади РФ та «Луганської народної республіки» і в порушення вимог Конституції і Законів України добровільно, умисно зайняла посаду директора в закладі освіти окупаційної влади, а саме «Державному загальноосвітньому закладі Луганської народної республіки «Станично-Луганський навчально-виховний комплекс с. Вільхове».
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Той факт, що підозрювана ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.
З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_5 набула статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрювана перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваної, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.
Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.
Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.
У зв'язку з тим, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до неї може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.
Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.
Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.
Оскільки ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.
Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора-стажиста на посаді прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 , погоджене старшим прокурором групи прокурорів у кримінальному провадженні - начальником відділу Луганської обласної прокуратури ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні №42022132600000073 від 05.05.2022, про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваної у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваній у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.
Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.
Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.
Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору-стажисту ОСОБА_3 .
Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.
Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 15:10 годині 24.03.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1