Ухвала від 24.03.2025 по справі 201/3510/25

Справа № 201/3510/25

Провадження № 1-кс/201/1337/2025

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року м. Дніпро

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22024130000000460 від 22.08.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця смт Іванівка Антрацитівського району Луганської області, громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

У судовому засіданні приймали участь:

прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),

УСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

В обґрунтування поданого клопотання прокурором зазначено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сєвєродонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях за процесуального керівництва Лисичанської окружної прокуратури Луганської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000460 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідування встановлено, що 29.01.2024, більш точний час встановити не виявилось можливим, ОСОБА_4 , будучи громадянином України, знаходячись на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалась 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, будучи обізнаним про незаконність органів влади, створених представниками окупаційних військ держави-агресора та підконтрольних їй незаконних збройних формувань так званої «лнр» на тимчасово окупованій території України, маючи умисел на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово купованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, діючи зі своїх особистих мотивів та бажання зайняти керівну посаду в незаконному органі влади, в порушення вимог Конституції та законів України, добровільно умисно зайняв посаду так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки» (мовою оригіналу: начальника управления внутренней политики, работы со средствами массовой информации и организационно-аналитической работы Администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Лисичанск Луганской Народной Республики), що пов'язана з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, що здійснює свою протиправну діяльність на тимчасово окупованій території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області за адресою: вул. М. Грушевського (раніше - Комсомольська), буд. 7.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до Розділу ІІ «Тимчасово окуповані Російською Федерацією території України» Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 за № 309 (із змінами станом на 04.09.2024) вся територія Лисичанської міської територіальної громади Луганської області, включаючи м. Лисичанськ віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України з датою початку окупації - 03.07.2022.

Таким чином, факт тимчасової окупації території м. Лисичанська Сіверськодонецького (до 26.09.2024 - Сєвєродонецького) району Луганської області є загальновідомим та не потребує додаткового підтвердження.

Резолюцією Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй "Агресія проти України" A/RES/ES-11/1 від 2 березня 2022 року та Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визнано, що Російська Федерація вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, тобто є державою-агресором.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України.

Крім того, відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57016-robota-ukrposhti-na-teritorijah-de-vedutsja-vonni-bojovi-dii-abo-jaki-perebuvajut-u-timchasovij-okupacii-otochenni-blokuvanni, в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.

Таким чином, є достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території Луганської області.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням м. Лисичанська Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №212(7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора 18.10.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 22.10.2024, на 10.00 год 23.10.2024, на 10.00 год 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту як підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000460.

Жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Так, 25.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» №217(7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора в статусі підозрюваного ОСОБА_4 на о 14.00 год 29.10.2024, о 14.00 год 30.10.2024 та о 14.00 год 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000460, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Проте, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Враховуючи вищевикладене, прокурором, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.

Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Постановою прокурора від 01.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого йому кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_5 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;

- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного зайняття ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «22 июня 2024 года, особый день для России: мы чтим память тех, кто в Великую Отечественную войну отдал свою жизнь, защищая Отчизну. 22 июня мы можем назвать и Днём гордости. За тех, кто отдал свою жизнь, чтобы эта война закончилась в мае 1945 года. Великая Отечественная длилась 1418 дней и ночей. Народ СССР потерял несколько десятков миллионов человек», де на фотографії № 1 цієї публікації третім зліва та на фото № 2 шостим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «В Лисичанске прошёл митинг-реквием, посвящённый этому трагическому событию. На мероприятии присутствовали представители Администрации города, члены Совета депутатов и партии "Единая Россия"», де на фото № 2 цієїї публікації п'ятим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримає в руках плакат;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Постанова Адміністрації № 41-п від 05.06.2024 «Про створення Адміністративної комісії муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», розміщеного на сайті так званої «Адміністрації муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_4 посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.

Також в ході досудового розслідування встановлені ризики, передбачені пунктами 1, 3 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризику переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Таке покарання може бути підставою та мотивом для підозрюваного навмисно переховуватися від слідства та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності;

- вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення;

- неприбуття на виклик під час досудового розслідування шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомлення про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області в період оголошення воєнного стану по теперішній час, відсутність інформації про його в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію;

- спосіб вчинення злочину (вчинив умисно, під час воєнного стану, що має негативні наслідки для всієї територіальної громади та України в цілому, знаходиться на тимчасово окупованій території співпрацюючи з окупаційною адміністрацією, що з великою часткою ймовірності спонукатиме його до втечі у разі обрання більш м'якого запобіжного заходу).

Враховуючи, що ОСОБА_4 відомі свідки вчинення даного злочину, у якому він підозрюється, існує ризик, передбачений п. 3 ч. 1 ст. 177 КПК України, з боку підозрюваного незаконно впливати в майбутньому на них у цьому ж кримінальному провадженні.

Також, існує ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України - вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 наразі перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, активно співпрацює з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєне ним кримінальне правопорушення, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Всі ці обставини в своїй сукупності свідчать про те, що перебуваючи без запобіжного заходу, підозрюваний зможе продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, або вчинити інше кримінальне правопорушення проти основ національної безпеки України.

Під час досудового розслідування слідчим встановлені та зібрані достатні докази вважати, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуває саме на тимчасово окупованій території Луганської області.

Так, факт перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України підтверджується:

- протоколом допиту свідка ОСОБА_5 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколом допиту свідка ОСОБА_6 , яка пояснила, що особисто знайома з ОСОБА_4 , оскільки вони разом працювали, та підтверджує факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області та добровільне зайняття ним посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки»;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання із вказаними свідками, які впізнають ОСОБА_4 ;

- протоколами огляду публікацій із вищевказаними свідками, якими підтверджується факт добровільного зайняття ОСОБА_4 посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, та перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «22 июня 2024 года, особый день для России: мы чтим память тех, кто в Великую Отечественную войну отдал свою жизнь, защищая Отчизну. 22 июня мы можем назвать и Днём гордости. За тех, кто отдал свою жизнь, чтобы эта война закончилась в мае 1945 года. Великая Отечественная длилась 1418 дней и ночей. Народ СССР потерял несколько десятков миллионов человек», де на фотографії № 1 цієї публікації третім зліва та на фото № 2 шостим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто публікацію під назвою мовою оригіналу: «В Лисичанске прошёл митинг-реквием, посвящённый этому трагическому событию. На мероприятии присутствовали представители Администрации города, члены Совета депутатов и партии "Единая Россия"», де на фото № 2 цієїї публікації п'ятим зліва зображений ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який тримає в руках плакат;

- протоколом огляду від 07.10.2024, в ході якого оглянуто опублікований в мережі Інтернет текстовий документ в електронному вигляді під назвою «Постанова Адміністрації № 41-п від 05.06.2024 «Про створення Адміністративної комісії муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», розміщеного на сайті так званої «Адміністрації муніципального утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки». Вказаним оглядом підтверджується факт зайняття ОСОБА_4 посади так званого «начальника управління внутрішньої політики, роботи із засобами масової інформації та організаційно-аналітичної роботи Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Лисичанськ Луганської Народної Республіки», а також факт перебування останнього на тимчасово окупованій території Луганської області;

- іншими доказами, що наявні в матеріалах кримінального провадження.

Крім того, постановою прокурора від 01.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .

Враховуючи положення абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, доцільним є не обирати підозрюваному ОСОБА_4 альтеративний запобіжний захід у вигляді застави.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав та просив обрати підозрюваному запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Заслухавши доводи прокурора, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.

Встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокації у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБ України в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000460 від 22.08.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Згідно ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України однією з підстав для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, захопленням м. Лисичанська Луганської області та проведенням бойових дій на вказаній території, перебуванням її під тимчасовою окупацією збройних сил РФ та НЗФ, підконтрольних політичному та військовому керівництву РФ, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, в газеті «Урядовий кур'єр» №212(7872) від 18.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора 18.10.2024 опубліковані повістки про виклик ОСОБА_4 на 10.00 год 22.10.2024, на 10.00 год 23.10.2024, на 10.00 год 24.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, для допиту як підозрюваного у зазначеному кримінальному провадженні та проведення інших слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000460.

Жодного разу у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

25.10.2024 стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України (у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора) та у зв'язку з неявкою останнім за викликом до прокурора і неможливості йому безпосереднього вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, в газеті «Урядовий кур'єр» №217(7877) від 25.10.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному вебсайті Офісу Генерального прокурора опубліковано повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та повістку про виклик до прокурора в статусі підозрюваного ОСОБА_4 на о 14.00 год 29.10.2024, о 14.00 год 30.10.2024 та о 14.00 год 31.10.2024 за зазначеною в повістці адресою для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні №22024130000000460, для вручення письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту як підозрюваного та виконання слідчих, процесуальних дій в рамках досудового розслідування вказаного кримінального провадження.

Проте, жодного разу у вказаний час та місце підозрюваний ОСОБА_4 не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.

Таким чином, 25.10.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Постановою прокурора від 01.11.2024 на підставі ст. 281 КПК України оголошено розшук підозрюваного ОСОБА_4 .

Згідно зі ст. 8 КПК України кримінальне провадження здійснюється з додержанням принципу верховенства права, відповідно до якого людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Принцип верховенства права у кримінальному провадженні застосовується з урахуванням практики Європейського суду з прав людини.

Оскільки чинне законодавство не розкриває поняття обґрунтованої підозри, враховуючи ст. 8, 9 КПК України, слід керуватися позиціями Європейського суду з прав людини. З точки зору практики ЄСПЛ обґрунтованість підозри - це певний стандарт доказування, який означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі "Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства" від 30 серпня 1990 року, п. 32, Series A, N 182). При чому факти, які викликали підозру, не обов'язково мають бути одного рівня з тими, які необхідні для того, щоб не лише обґрунтувати засудження, а й пред'явити обвинувачення, що є наступною стадією в процесі розслідування кримінальної справи (рішення у справі "Murray v.United Kingdom", 14310/88, 28.10.94, п. 55).

Уявлення про "обґрунтовану підозру" має ґрунтуватися поміж інших факторів, на двох ключових критеріях: суб'єктивному та об'єктивному.

Перший критерій означає, що підозра має бути добросовісною, тобто особа, яка оголосила про підозру, має щиро підозрювати особу у вчиненні такого кримінального правопорушення, другий - що об'єктивно існують дані про скоєне кримінальне правопорушення і причетність особи до вчинення правопорушення. Такими даними можуть бути дії самого підозрюваного, наявні документи, речові докази, показання очевидців тощо.

Наявність обґрунтованої підозри у вчиненні кримінального правопорушення ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними у ході досудового розслідування належними та допустимими доказами у їх сукупності, зокрема: протоколами допитів свідків, іншими документами, здобутими у ході досудового розслідування кримінального провадження.

Стороною обвинувачення дотримано вимогу розумної підозри, оскільки наявні на цей час докази у кримінальному провадженні свідчать про об'єктивний зв'язок підозрюваного із вчиненням кримінального правопорушення, тобто виправдовують необхідність подальшого розслідування у цьому провадженні з метою дотримання імперативних завдань кримінального провадження, визначених ст. 2 КПК України.

При цьому суд звертає увагу, що для повідомлення про підозру не потрібна така ж ступінь доведення як для визнання особи винною, достатньо щоб у стороннього спостерігача склалось враження, що злочин було вчинено і підозрювана особа причетна до його вчинення. Такого ступеню доведення у цій справі було досягнуто.

Згідно ч 2 ст. 177 КПК України другою підставою для застосування запобіжного заходу є наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді вважати, що підозрюваний може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті.

Слідчий суддя вважає доведеними вказані ризики, передбачені п.п. 1, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України.

Про наявність ризику, передбаченого п. 1 ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме ризик переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду свідчать такі обставини:

- тяжкість покарання, що загрожує ОСОБА_4 у разі визнання його винним у кримінальному правопорушенні, в якому він підозрюється. Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої. Таке покарання може бути підставою та мотивом для підозрюваного навмисно переховуватися від слідства та суду, з метою уникнення кримінальної відповідальності;

- неприбуття на виклик під час досудового розслідування шість разів, у тому числі тричі у статусі підозрюваного та не повідомлення про причини та неможливість прибуття на виклик, що свідчить про те, що підозрюваний на цей час вже переховується від органу досудового розслідування;

- перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території Луганської області в період оголошення воєнного стану по теперішній час, відсутність інформації про його в'їзд на підконтрольну органам державної влади України територію.

Також існує ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України - вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, оскільки підозрюваний ОСОБА_4 наразі перебуває на території України, яка перебуває під контролем окупаційної адміністрації, підозрюється у активній співпраці з представниками держави агресора та фактично своїми діями підтверджує намір продовжити скоєння кримінального правопорушення, у якому він підозрюються, що надає йому можливість скоїти інше кримінальне правопорушення за відсутності контролю з боку влади України.

Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.

Той факт, що підозрюваний ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України підтверджується вищезазначеними доказами, зібраними під час досудового розслідування.

З огляду на те, що у судовому засіданні знайшли своє підтвердження ті обставини, що ОСОБА_4 набув статусу підозрюваного у кримінальному провадженні, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, а також факт того, що сукупність доказів у своєму зв'язку вказують слідчому судді на достатність підстав вважати, що підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчим суддею встановлено достатні підстави для розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу за відсутності підозрюваного, відповідно до приписів ч. 6 ст. 193 КПК України.

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 437-442 Кримінального кодексу України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті.

Згідно з п. 5 ч. 1 ст. 176 КПК України запобіжним заходом є тримання під вартою.

У зв'язку з тим, що ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входять до вищевказаного переліку, підозра є обґрунтованою, доведення органом досудового розслідування наявності ризиків, передбачених статтею 177 КПК України, до нього може бути застосований виключно запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, а тому клопотання підлягає задоволенню.

Згідно з абз. 7 ч. 4 ст. 183 КПК України, при обранні запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, розмір застави не визначається.

Згідно з абз. 8 ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статтями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначити розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109-114-2, 258-258-5, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437-442 Кримінального кодексу України.

Оскільки ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, яке входить до переліку, перебуває на тимчасово окупованій території України, розмір застави слідчий суддя не визначає.

Згідно ч. 4 ст. 197 КПК України, у разі постановлення слідчим суддею, судом ухвали про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою стосовно підозрюваного, обвинуваченого на підставі ч. 6 статті 193 цього Кодексу строк дії такої ухвали не зазначається.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 177, 178, 183, 193, 194, 197, 369-372, 376, 395, 615 КПК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000460 від 22.08.2024 про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.

Обрати ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваному у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, без визначення розміру застави.

Роз'яснити, що згідно з положеннями ч. 6 ст.193 КПК України, після затримання особи і не пізніше як через сорок вісім годин з часу доставки її до місця кримінального провадження слідчий суддя, за участю підозрюваного, розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Відповідно до ч.4 ст.197 КПК України строк дії такої ухвали не зазначається.

Ухвала щодо обрання запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Контроль за виконанням ухвали доручити прокурору ОСОБА_3 .

Ухвала слідчого судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення, а особою, що тримається під вартою - протягом того ж строку з моменту отримання нею її копії.

Повний текст ухвали суду складений і оголошений о 17:55 годині 24.03.2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1