25 березня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/322/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 , про стягнення податкового боргу,-
Головне управління ДПС у Чернівецькій області (далі - позивач), звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі - позивач), в якому просить:
- стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в сумі 389288,82 грн. у тому числі: до державного бюджету 105386,76 грн., до місцевого бюджету 283902,06 грн.
АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1. Позивач в обґрунтування позовних вимог зазначив, що згідно розрахунку заборгованості станом на дату подання позову за відповідачем обліковується податковий борг на загальну суму 389288,76 грн., в тому числі з податку на доходи фізичних осіб 359369,69 грн., військового збору в сумі 29919,13 грн.
Зверталась увага суду на те, що вказаний борг утворився внаслідок несплати суми грошового зобов'язання, визначеного на підставі прийнятих податкових повідомлень-рішень, згідно акта перевірки №4885/ж5/24-13-24-04/ НОМЕР_1 від 09.05.2024 року, за платежем податок на доходи фізичних осіб та військового збору.
Наголошував на тому, що податкові повідомлення - рішення направлено платнику на податкову адресу та було вручено особисто.
Також позивач зазначив, що у зв'язку із наявністю податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями відповідачу було виставлено податкову вимогу форми «Ф» від 06.08.2024 року, яка направлена позивачеві.
Відтак, станом на дату подання позову за позивачем обліковується узгоджений податковий борг в сумі 389288,76 грн.
2. Відповідач правом передбаченим ст. 162 КАС України не скористався та відзиву не подав.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.
1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику учасників справи за наявними в справі матеріалами.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.
1. ОСОБА_1 (2096912680) зареєстрована як фізична особа-підприємець 28.01.2002 року. Стан платника - платник податків за основним місцем обліку.
2. Згідно розрахунку заборгованості станом на дату подання позову ОСОБА_1 має податковий борг у загальній сумі 359369,69 грн., в тому числі:
- з податку на доходи фізичних осіб, в тому числі: основний платіж - 265232,08 грн., штрафна санкція - 66648,02 грн., пеня - 27489,59 грн.
- військовий збір в загальній сумі 29919,13 грн., в тому числі: основний платіж - 22102,67 грн., штрафна санкція - 5525,67 грн., пеня - 2290,76 грн.
3. Податковий борг утворився внаслідок несплати суми грошового зобов'язання, визначеного на підставі прийнятих податкових повідомлень-рішень, за результатами проведеної документальної планової перевірки платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 , згідно акта №4885/ж5/24-13-24-04/ НОМЕР_1 від 09.05.2024 року, форми:
- «Р» № 00000/6343/24-13-24-04 від 13.06.2024 року, за платежем податок на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 359029,69 грн.
- «Р» №00000/6344/24-13-24-04 від 13.06.2024 року, за платежем військовий збір, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування на суму 29919,13 грн.
- "ПС" №000006345/24-13-24-04 від 13.06.2024 року, на суму 340,00 грн., штрафної санкції.
Вищезазначені податкові повідомлення - рішення 19.04.2024 року були направлені платнику на податкову адресу платника. Вказане поштове відправлення було вручено особисто.
4. У зв'язку із наявністю податкового боргу за узгодженими податковими зобов'язаннями відповідачу виставлено податкову вимогу форми «Ф» №0004896-1303-2413 від 27.08.2024 року.
ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.
1. Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України).
2. Відповідно до п. 6.1 ст. 6 Податкового кодексу України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, кожен повинен сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно підпункту 14.1.39 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України, грошове зобов'язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та не погашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом (підпункт 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПКУ).
Органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється (пункт 41.4. статті 41 ПКУ).
У відповідності до підпункту 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов'язань з окремого податку або збору, застосування штрафних (фінансових) санкцій та пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
У разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1- 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення (пункт 57.3 статті 57 ПКУ).
Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до пункту 58.3 статті 58 ПКУ, податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
3. Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень - рішень платникам податків, затверджений Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 року №1204 (далі Наказ № 1204).
4. Згідно пункту 42.2 статті 42 Податкового кодексу України документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Відповідно до п. 42.5. ст. 42 Податкового кодексу України, у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Пунктом 129.1 статті 129 Податкового кодексу України, нарахування пені розпочинається: при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
У відповідності до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення - рішення.
Відповідно до пункту 59.3 статті 59 Податкового кодексу України, податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.
5. Судом встановлено, що контролюючим органом направлено відповідачу податкову вимогу форми "Ф" № 0004896-1303-2413 від 27.08.2024 року, що також підтверджується матеріалами справи. Однак, борг не був погашений, що вбачається відповідно до даних інтегрованої картки платника податків.
Таким чином, за відповідачем рахується податковий борг, який додатково підтверджується розрахунком заборгованості та відомостями інтегрованої картки платника податків.
Станом на день розгляду даної справи в суді вказана заборгованість в добровільному порядку відповідачем не погашена.
6. Відповідно до п.87.11 ст.87 ПК України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Беручи до уваги те, що заявлену до стягнення суму податкового боргу у встановлені законодавством строки відповідач до бюджету не сплатив, а наявність податкового боргу підтверджується матеріалами справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та доцільність задоволення позову повністю.
РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
1. Відповідно до частини 2 статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведення експертиз.
2. За відсутності вказаних витрат, суд не вирішує питання про їх стягнення.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
1. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 - задовольнити повністю.
2. Стягнути з ОСОБА_1 податковий борг в загальній сумі 389288,82 грн., з якої: до державного бюджету 105386,76 грн., до місцевого бюджету 283902,06 грн..
3. Розподіл судових витрат не здійснюється.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - Головне управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, 200А, м. Чернівці, Чернівецький р-н, Чернівецька обл., 58013, код ЄДРПОУ: 44057187);
Відповідач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 ).
Суддя О.В. Боднарюк