25 березня 2025 року справа № 580/7997/24
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А. В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику сторін в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання незаконним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
12.08.2024 до Черкаського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 (далі позивач) з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (далі відповідач 2), в якій, з урахуванням поданої 06.09.2024 позовної заяви в новій редакції, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах як свинарці відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»;
- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Черкаській області зарахувати до пільгового стажу ОСОБА_1 період роботи на посаді свинарки з 16.10.2001 по 31.01.2018, з 05.05.2020 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 17.04.2024, дату звернення до ГУ ПФУ з заявою про призначення пенсії, в СТОВ «Агрофірма «Маяк» та призначити пенсію за віком на пільгових умовах згідно пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсію призначити з моменту звернення до Головного управління пенсійного фонду України в Черкаській області про призначення пенсії, тобто з 17 квітня 2024 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що у квітні 2024 року звернулася до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Однак, оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ в м. Києві від 25.04.2024 № 231150006266 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вважає таку відмову протиправною, посилаючись на те, що на час звернення із заявою про призначення пенсії мала стаж більше 20 років на роботі свинарки, що підтверджується трудовою книжкою та довідками про підтвердження наявного трудового стажу, а відсутність документів первинного обліку обслуговування тварин за спірні періоди у підприємствах, де вона працювала, не свідчить про невиконання норм обслуговування тварин та не спростовує факту виконання робіт на вказаній посаді.
30.09.2024 до суду надійшов від Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві відзив на позовну заяву, у якому представник відповідача 2 зазначив, що у квітні 2024 ОСОБА_1 звернулася до пенсійного органу із заявою щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Рішенням Головного управління від 25.04.2024 № 231150006266 позивачу відмовлено в призначенні пенсії на пільгових умовах з огляду на те, що відповідно наданих до заяви документів про стаж страховий стаж складає 37 років 8 місяців 13 днів, пільговий стаж відсутній. Не враховано до загального стажу період роботи згідно записів трудової книжки з 31.03.1987 по 18.09.1987 та період отримання допомоги по безробіттю з 06.10.2001 по 16.10.2001 (печатка нового зразку - Україна на титульній сторінці не відповідає даті заповнення 30.03.1987). Не враховано до пільгового стажу періоди роботи свинаркою з 16.10.2001 по 31.01.2018, з 05.05.2020 по теперішній час згідно довідки від 11.04.2024 № 25, оскільки не зазначена норма обслуговування тварин. Первинні документи щодо встановлення норм обслуговування не надані. Тому ОСОБА_1 відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи свинаркою (не менше 20 років). З указаних підстав просить відмовити у задоволенні позову.
23.09.2024 до суду надійшов відзив на позовну заяву від Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, в якому представник відповідача 1 зазначив, що за принципом екстериторіальності виконавцем розгляду заяви позивача від 17.04.2024 визначено Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії. Отже, безпосередній розгляд матеріалів, доданих до заяви позивача про призначення пенсії та прийняття акта владно-розпорядчого характеру (результат) у формі рішення здійснило Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві. Тому Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області є самостійною юридичною особою та не несе відповідальності за рішення, дії чи бездіяльність інших територіальних органів Пенсійного фонду.
Ухвалою від 09.09.2024 суддя позовну заяву прийняв до розгляду та відкрив спрощене позовне провадження без виклику сторін.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи, суд встановив такі фактичні обставини.
Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою за призначенням пенсії, у якій просила призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
За принципом екстериторіальності Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянуло заяву позивача від 17.04.2024 та за результатами розгляду якої прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії від 25.04.2024 № 231150006266, яким відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку із відсутністю необхідного стажу роботи свинарки (не менше 20 років).
Вказане рішення вмотивовано тим, що відповідно наданих до заяви документів про стаж (ідентифікаційний номер, трудова книжка, диплом, довідки про підтвердження стажу, свідоцтво про народження дитини) страховий стаж складає 37 років 8 місяців 13 днів, пільговий стаж відсутній. Не враховано до загального стажу період роботи згідно записів трудової книжки з 31.03.1987 по 18.09.1987 та період отримання допомоги по безробіттю з 06.10.2001 по 16.10.2001 (печатка нового зразку - Україна на титульній сторінці не відповідає даті заповнення 30.03.1987). Не враховано до пільгового стажу періоди роботи свинаркою з 16.10.2001 по 31.01.2018, з 05.05.2020 по теперішній час згідно довідки від 11.04.2024 № 25, оскільки не зазначена норма обслуговування тварин. Первинні документи щодо встановлення норм обслуговування не надані.
Згідно з актом перевірки достовірності документів, що надаються для призначення (перерахунку) пенсій від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922, виданим Головним управлінням пенсійного фонду України в Черкаській області, відомості, зазначені в довідці від 11.04.2024 № 25, перенесені із первинних бухгалтерських документів вірно, але підтвердити норми обслуговування тварин неможливо.
Відповідно до даних трудової книжки НОМЕР_1 від 30.03.1987, зокрема у спірний період ОСОБА_1 :
17.10.2001 - прийнята свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 19.10.2001 № 41) (запис № 14);
01.02.2018 - переведена різноробочою СТФ № 2 (наказ від 01.02.2018 № 5-і-а) (запис № 15);
05.05.2020 - переведена свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 05.05.2020 № 10-і) (запис № 16);
31.08.2022 - звільнена по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (наказ від 31.08.2022 № 43-з) (запис № 17);
01.09.2022 - прийнята свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 31.08.2022 № 49) (запис № 18).
Відповідно до довідки СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 11.04.2024 № 25 ОСОБА_1 з 16.10.2001 (наказ № 41 від 19.10.2001) по 31.01.2018 (наказ № 15-і-а від 01.02.2018 року) працювала свинаркою свинотоварної ферми № 2; з 05.05.2020 (наказ № 10-і від 05.05.2020) по 31.08.2022 (наказ № 43-з від 31.08.2022) працювала свинаркою свинотоварної ферми № 2; з 01.09.2022 (наказ № 49-п від 31.08.2022) по теперішній час працює свинаркою свинотоварної ферми № 2. Безпосередньо була зайнята у виробництві тваринницької продукції протягом календарного року, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Зазначені періоди зарахування до стажу роботи, який надає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Довідка видана на підставі документів: особових рахунків по заробітній платів та наказів по господарству за 2001-2018 рр., 2020-2022 рр.
Згідно пояснень СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 21.05.2024 № 156/1 до акта від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922 підтвердити норми обслуговування тварин для свинарок, а саме для ОСОБА_1 неможливо, так як на підприємстві немає наказів про встановлення норм обслуговування тварин. Заробітна плата нараховується згідно відпрацьованої місячної норми днів і годин. Згідно наказу № 80 Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці від 28.12.2019, робоче місце свинарки вважається робочим місцем зі шкідливими і важкими умовами праці, згідно чого і були напрохані додаткові 2 дні до щорічної основної відпустки. Всі поставлені керівництвом завдання свинарка виконувала в повному обсязі і виконує до сьогодні. На сьогоднішній день свиней на дорощуванні (від 28 до 70 днів) 4117 голів їх обслуговує дві свинарки, по 2059 голів кожна.
Позивач не погодилася з рішенням ГУ ПФУ в м. Києві від 25.04.2024 № 231150006266 про відмову у призначенні пенсії за віком, тому за захистом своїх прав та інтересів звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі Закон № 1058-IV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел.
Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Частиною 1 статті 114 Закону України № 1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України № 1058-IV на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
До набрання чинності Законом № 1058-IV діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).
Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема, стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення жінці пільгової пенсії за віком, яка працювала дояркою (операторам машинного доїння), свинаркою-операторам в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства є досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії «доярка» та «свинарка», запроваджена в 1961 році.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи свинарки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №701/1232/16-а.
Як встановив суд, відомостями трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 30.03.1987 підтверджено, що позивач: 17.10.2001 - прийнята свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 19.10.2001 № 41) (запис № 14); 01.02.2018 - переведена різноробочою СТФ № 2 (наказ від 01.02.2018 № 5-і-а) (запис № 15); 05.05.2020 - переведена свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 05.05.2020 № 10-і) (запис № 16); 31.08.2022 - звільнена по ст. 38 КЗпП України за власним бажанням (наказ від 31.08.2022 № 43-з) (запис № 17); 01.09.2022 - прийнята свинаркою СТФ № 2 у СТОВ «Агрофірма «Маяк» (наказ від 31.08.2022 № 49) (запис № 18).
Отже, трудовою книжкою ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 від 30.03.1987 підтверджено, що позивач з 17.10.2001 по 31.01.2018 та з 05.05.2020 по 17.04.2024 (дата звернення до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії) працювала свинаркою.
Відповідно до довідки СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 11.04.2024 № 25 ОСОБА_1 з 16.10.2001 (наказ № 41 від 19.10.2001) по 31.01.2018 (наказ № 15-і-а від 01.02.2018 року) працювала свинаркою свинотоварної ферми № 2; з 05.05.2020 (наказ № 10-і від 05.05.2020) по 31.08.2022 (наказ № 43-з від 31.08.2022) працювала свинаркою свинотоварної ферми № 2; з 01.09.2022 (наказ № 49-п від 31.08.2022) по теперішній час працює свинаркою свинотоварної ферми № 2. Безпосередньо була зайнята у виробництві тваринницької продукції протягом календарного року, виконувала встановлені норми обслуговування тварин. Зазначені періоди зарахування до стажу роботи, який надає право на пільгове пенсійне забезпечення відповідно до ч. 2 п. 5 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Довідка видана на підставі документів: особових рахунків по заробітній платів та наказів по господарству за 2001-2018 рр., 2020-2022 рр.
Згідно пояснень СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 21.05.2024 № 156/1 до акта від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922 підтвердити норми обслуговування тварин для свинарок, а саме для ОСОБА_1 неможливо, так як на підприємстві немає наказів про встановлення норм обслуговування тварин. Заробітна плата нараховується згідно відпрацьованої місячної норми днів і годин. Згідно наказу № 80 Про результати проведення атестації робочих місць за умовами праці від 28.12.2019, робоче місце свинарки вважається робочим місцем зі шкідливими і важкими умовами праці, згідно чого і були напрохані додаткові 2 дні до щорічної основної відпустки. Всі поставлені керівництвом завдання свинарка виконувала в повному обсязі і виконує до сьогодні. На сьогоднішній день свиней на дорощуванні (від 28 до 70 днів) 4117 голів їх обслуговує дві свинарки, по 2059 голів кожна.
Таким чином, зазначеними документами підтверджено факт виконання позивачем встановлених норм обслуговування тварин за період з 17.10.2001 по 31.01.2018 та з 05.05.2020 по 17.04.2024.
Отже, матеріалами справи підтверджено наявність пільгового стажу свинарки з виконанням встановлених норм обслуговування тварин, тобто у вказані періоди часу позивач працювала на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та виконувала встановлені норми обслуговування.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07.02.2019 №699/155/17.
Не зазначення в акті перевірки достовірності документів, що надаються для призначення (перерахунку) пенсій від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922 та у довідці СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 11.04.2024 № 25 встановлених норм обслуговування не може бути підставою для позбавлення позивача права на пенсію, оскільки встановленою законом умовою призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, є виконання встановлених норм обслуговування, що у спірному випадку підтверджено довідками СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 11.04.2024 № 25 та поясненнями СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 21.05.2024 № 156/1 до акта від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922.
Доказів того, що позивач не виконувала норми обслуговування, встановлених в господарстві, відповідачем не надано.
Суд також зазначає, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Підтвердженням того, що позивач працювала на посаді свинарки є відомості трудової книжки серії НОМЕР_1 від 30.03.1987, довідки СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 11.04.2024 № 25, пояснень СТОВ «Агрофірма «Маяк» від 21.05.2024 № 156/1 до акта від 21.05.2024 № 2300-1103-1/2922, які за встановлених судом обставин, є достатніми для доведення факту роботи позивача на посадах, що дають право на призначення пільгової пенсії. Не зарахування відповідачем до пільгового стажу позивача періодів роботи свинарки з 16.10.2001 по 31.01.2018, з 05.05.2020 по теперішній час з підстав не зазначення в довідці встановлених норм обслуговування тварин є необґрунтованим.
Підсумовуючи викладене, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України ГУ ПФУ в м. Києві від 25.04.2024 № 231150006266 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком прийняте пенсійним органом не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Адміністративний суд не може підміняти уповноважений орган державної влади та перебирати на себе повноваження щодо вирішення питань по суті, які законодавством віднесені до компетенції цього органу державної влади.
Питання про наявність підстав для призначення позивачу пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» відноситься до повноважень органу Пенсійного фонду, у спірному випадку визначеного за принципом екстериторіальності ГУ ПФУ в м. Києві, і, за відсутності всіх вихідних даних, необхідних для вирішення цього питання, не може бути розглянуте по суті судом.
Завданням адміністративного суду є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень та їх відповідності правовим актам вищої юридичної сили. Завдання правосуддя полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права, інакше порушується принцип розподілу влади. Тому завданням адміністративного суду є саме контроль за легітимністю прийняття рішень.
За таких обставин, вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві призначити ОСОБА_1 за заявою від 17.04.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 114 зазанченого Закону, суд залишає без задоволення.
Водночас, з метою ефективного поновлення прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.04.2024 № 231150006266 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 17.04.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до її пільгового стажу періоди роботи свинаркою з 17.10.2001 (згідно із записом № 14 в трудовій книжці НОМЕР_1 від 30.03.1987, а не з 16.10.2001 як просить позивач) по 31.01.2018, з 05.05.2020 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 17.04.2024 в СТОВ «Агрофірма «Маяк».
Обраний у справі судом спосіб захисту порушеного права відповідає вимогам справедливості та забезпечить ефективне поновлення порушеного права позивача з урахуванням обставин цієї справи.
Щодо позовних вимог до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, то вони задоволенню не підлягають, оскільки заяву позивача про призначення пенсії розглядало Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві, і саме ним прийнято спірне рішення.
Згідно частини 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню частково.
Відповідно до вимог частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до частини 3 статті 139 КАС України у зв'язку з частковим задоволення позову судові витрати підлягають розподілу пропорційно до задоволених позовних вимог.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 2 на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 605 грн 60 коп (1211,20 грн / 2).
Керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 КАС України,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві від 25.04.2024 № 231150006266 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) від 17.04.2024 про призначення пенсії за віком, зарахувавши до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи свинаркою з 16.10.2001 по 31.01.2018, з 05.05.2020 по 31.08.2022, з 01.09.2022 по 17.04.2024.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя Алла РУДЕНКО