Рішення від 24.03.2025 по справі 420/40658/24

Справа № 420/40658/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якому позивач просить суд:

- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області з відмови ОСОБА_1 , листом №33610-31031/К-02/8-1500/24 від 19.12.2024 року, у проведенні перерахунків пенсії з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року, на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО84025 від 08.10.2024 року про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року та з 01 січня 2023 року.

- Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО84025 від 08.10.2024 року про розмір грошового забезпечення для обчислення пенсії з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року та з 01 січня 2023 року, без обмеження її максимального розміру та зі сплатою мені суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, за період з 01 лютого 2021 року, з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року по день фактичного проведення перерахунку.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІ1 (надалі - Закон №2262).

ІНФОРМАЦІЯ_2 , листом №943/23476 від 07.11.2024 року, повідомив позивача, що до ГУ ПФУ, на виконання судового рішення по справі були направлені довідки №ЮО84025 від 08.10.2024 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для обчислення пенсії з 01 січня 2021 року, з 01 січня 2022 року та з 01 січня 2023 року. В листопаді 2024 року позивач звернулася до відповідача із заявою, в якій просив провести перерахунок пенсії з 01.02.2021 року, з 01.02.2022 року та з 01.02.2023 року на підставі наданих ІНФОРМАЦІЯ_2 довідок. Відповідач, листом №33610-31031/К-02/8-1500/24 від 19.12.2024 року відмовив у здійсненні такого перерахунку. Такі дії відповідача позивач вважає протиправними.

Ухвалою суду від 06.01.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому вказуючи на хибність та необґрунтованість позовних вимог, просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідач вказує, що Головне управління призначає/перераховує пенсії лише на підставі документів, які надходять від уповноважених органів, оскільки розрахунок вислуги років та визначення розміру грошового забезпечення військовослужбовців чи окремих його складових для обчислення/перерахунку пенсії до компетенції органів Пенсійного фонду не належить. Незважаючи на надходження до Головного управління від ІНФОРМАЦІЯ_3 довідки від 08.10.2024 №ЮО84025, виданої ОСОБА_1 , після визнання протиправними та нечинними п.1, 2 Постанови № 103, Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру грошового забезпечення та проведення перерахунку не приймалося. Повідомлення про підстави для проведення перерахунку пенсії до Головного управління не надходило.

Відповідач вважає, що довідка від 08.10.2024 №ЮО84025 надана Головному управлінню з порушенням вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", тому відсутні законні підстави для здійснення перерахунку пенсії за повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення.

В обґрунтування своєї позиції щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії за повторно наданою довідкою, Головне управління посилається також на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 №15308/0/2-19/54.

Окремо, у своїх доводах відповідач вказує на пропуск ОСОБА_1 , встановленого ст.122 КАС України строку для звернення до суду з цим позовом.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступні обставини.

Позивач - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України № 2262-XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262).

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 30.05.2024 у справі №420/10727/24, 08.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 оформлено на ім'я ОСОБА_1 нові довідки:

1. №ЮО84025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 за посадою нач групи обслуговування в/ч НОМЕР_1 , яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 23325,20 грн.,

2. №ЮО84025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2022 за посадою - нач групи обслуговування в/ч НОМЕР_1 , яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 25504,80 грн.,

3. №ЮО84025 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 за посадою - нач групи обслуговування в/ч НОМЕР_1 , яку він займав на день звільнення зі служби, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення складає 34723,50 грн.

Як вбачається із листа ІНФОРМАЦІЯ_5 №943/23476 від 07.11.2024, зазначені довідки була направлені до ГУ ПФУ в Одеській області для перерахунку пенсії позивача.

Крім того, позивач звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою від 20.11.2024 щодо перерахунку його пенсії на підставі оновлених довідок.

Однак, відповідач листом від 19.12.2024 № 33610-31031/К-02/8-1500/24 відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача, з посиланням на те, що оскільки відповідних повідомлень про підстави для проведення перерахунку пенсій до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надходило, тому, для проведення перерахунку пенсії, в тому числі і з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023 підстав немає.

Також, у листі зазначено, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 по справі №420/30250/23 було установлено з 01.03.2023 та з 01.07.2023 провести перерахунок пенсії без обмеження максимального розміру, тому розмір пенсії визначений на зазначені дати та становить з 01.07.2023 - 29587,49 грн.

Не погодившись із діями відповідача щодо відмови у здійсненні перерахунку, позивачка звернулась до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.

Згідно з ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (надалі Закон № 2262-ХІІ).

Згідно з положеннями ч.3, ч.18 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні основні та додаткові види грошового забезпечення.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

В силу вимог ч.2 ст.51 Закону №2262-XII перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно з якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови і порядок перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для його проведення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затвердженого Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Порядок №45), який безпосередньо визначає механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XIІ.

У пункті 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону №2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється Головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.

30.08.2017 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704), якою, зокрема, затверджено тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб офіцерського та начальницького складу.

Пунктом 2 вказаної Постанови встановлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Згідно з п.4 Постанови №704 (в редакції, чинній на момент її прийняття) було передбачено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.

Проте, 21.02.2018 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» №103, якою внесено зміни до ряду постанов, в тому числі і до Постанови №704.

Так, пунктом 6 Постанови №103 пункт 4 Постанови №704 був викладений у новій редакції, якою визначено: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.»

Рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 року у справі №826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови КМ України від 21.02.2018р. №103.

Отже, з 29.01.2020р. відповідні зміни, які були внесені до п.4 Постанови КМ України №704 втратили чинність.

Слід зазначити, що питання застосування п.4 Постанови КМ України №704 при вирішення спорів неодноразово було предметом розгляду у Верховному Суді, зокрема, у постанові від 02.08.2022 у справі №440/6017/21 суд касаційної інстанції дійшов наступних висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах:

(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом № 1082-IX, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

Відповідно до встановлених обставин справи, ІНФОРМАЦІЯ_2 було оформлено та надано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області оновлені довідки №ЮО84025 від 08.10.2024 про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Окрім того, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області з відповідною заявою щодо проведення перерахунку пенсії на підставі оновлених довідок, однак отримав відмову, в обґрунтування якої, як вже вказувалось вище, послався на певну послідовність дій уповноважених суб'єктів, визначену п. 2 Порядку №45, яка передує перерахунку пенсії, та якої у спірному випадку дотримано не було.

Однак, суд не погоджується з такою відмовою відповідача та з даного приводу звертає увагу, що відповідно до статті 63 Закону № 2262-XII, якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону

Отже, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що Пенсійний фонду України повідомляє головним управлінням в областях, так і відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, зокрема, довідка від уповноваженого органу в якому особа проходила службу.

Аналогічна правова позиція відображена Верховним Судом зокрема у постанові від 10.10.2019 р. у справі №553/3619/16-а, постанові від 12.04.2023 у справі №П/320/122/20, тощо.

Відтак, з моменту отримання відповідних довідок, виготовлених та поданих спеціально уповноваженим на те органом або пенсіонером у зв'язку із збільшенням розміру грошового забезпечення, в пенсійного органу виникає обов'язок щодо здійснення відповідного перерахунку пенсії такої особи на підставі отриманих довідок.

При цьому, подання пенсіонером, до відповідного ГУ ПФУ заяви про перерахунок пенсії на підставі оновлених довідок про розмір грошового забезпечення - є самостійною підставою для здійснення перерахунку.

Слід зазначити, що Верховний Суд в постанові від 24 травня 2023 року в справі № 160/19847/21, вирішуючи спір, подібний до правовідносин у цій справі, дійшов висновку, що заява пенсіонера та додані до неї документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, зокрема, довідка про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, є підставою для перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, але за умови, якщо її видача державним органом, з якого особа була звільнена із служби, якщо інше не передбачено Порядком №45, обумовлена зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Суд звертає увагу, що довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 №ЮО84025 від 08.10.2024 були видані на ім'я ОСОБА_1 , спеціально уповноваженим на те органом, за встановленою формою, є чинними, ніким не оскаржені, не визнані недійсними, та їх видача була обумовлена зміною розміру грошового забезпечення діючих військовослужбовців.

В свою чергу, право на отримання позивачем пенсії у підвищеному розмірі із розміру грошового забезпечення визначеного станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 виходячи з розміру прожиткового мінімуму встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.21022 та 01.01.2023 встановлено судовим рішенням у справі №420/10727/24 від 30.05.2024 на виконання якого й були оформлені та видані позивачу нові довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 .

З огляду на викладене, враховуючи положення ч.2 ст.51 Закону №2262-XII, відповідно до якої, перерахунок пенсій, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, після отримання оновленої довідки про грошове забезпечення станом на 01.01.2023, 01.01.2022 та 01.01.2023 у відповідача виник обов'язок щодо перерахунку пенсії позивача з 01.02.2021,01.02.2022 та з 01.02.2023.

Проте, відповідач відмовив позивачу у здійсненні такого перерахунку, що призвело до порушення його прав.

Такі дії відповідача не відповідають критеріям правомірності, визначеним частиною 2 статті 2 КАС України.

Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наведені відповідачем у відзиві на позовну заяву обставини судом оцінюються критично, позаяк такі не доводять правомірності поведінки відповідача у спірних правовідносинах, не позбавляють права позивача на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, право на отримання якої було встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Суд вважає також безпідставним посилання відповідача на лист Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року №15308/0/2-19/54, адже подібні документи мають інформаційний характер та не є нормативно-правовими актами.

З урахуванням викладеного вище у сукупності, суд доходить висновку про обґрунтованість заявлених позивачем вимог про визнання протиправними дій Головного управління ПФУ в Одеській області щодо відмови у перерахунку пенсії на підставі довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023 №ЮО84025 від 08.10.2024 та зобов'язання здійснити такий перерахунок, у зв'язку із чим суд робить висновок, що вказані позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.

Разом з цим, суд не вбачає підстав для задоволення вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром, та зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведеного перерахунку, виходячи з такого.

Обов'язковою умовою надання правового захисту судом є наявність відповідного порушення суб'єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів особи на момент її звернення до суду.

У спірному випадку, як встановлено судом з матеріалів справи, перерахунку пенсії позивача на підставі оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_6 від 08.10.2024 №ЮО84025 відповідачем ще не здійснено. Доказів того, що перерахунок пенсії позивача буде здійснено з будь-якими обмеженнями, в тому числі максимальним розміром, позивач не надав.

Відтак, наразі, у суду відсутні підстави вважати, що перерахунок пенсії ОСОБА_1 за рішенням суду відбудеться з порушенням вимог чинного законодавства.

До того ж, з огляду на те, що відповідного перерахунку, про який просить позивач відповідачем ще не здійснено, то жодні суми за наслідком такого перерахунку ще не нараховані, відповідно, не визначено і різниці між нарахованою та фактично виплаченою сумою, не здійснено жодних виплат.

Таким чином, наразі, у вказаній частині позову відсутній спір. Отже, такі вимоги позивача є передчасними.

Суд зазначає, що у випадку, якщо позивач за результатом проведеного відповідачем, на підставі рішення суду у вказаній справі, перерахунку буде не згодний з нарахованою до сплати сумою пенсії, він не позбавлена права звернутися до суду із відповідним позовом.

Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплачувати пенсію без обмеження максимальним розміром, а також зі сплатою суми недоотриманого пенсійного забезпечення, що утворилася внаслідок проведених перерахунків, слід відмовити, як передчасних.

Підсумовуючи вищенаведене, оцінивши докази у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Оцінюючи доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву з приводу пропуску позивачем строку звернення до суду із даним позовом, суд відхиляє за необґрунтованістю, виходячи з наступного.

За приписами ч. 1, 2 статті 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У свою чергу, відповідно до положення ст. 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Враховуючи те, що у зв'язку з отриманням оновлених довідок ІНФОРМАЦІЯ_6 від 08.10.2024 №ЮО84025 у відповідача виник обов'язок вчинити відповідні дії щодо перерахунку пенсії позивача, і пенсійний орган не вчинив таких дій, право позивача на перерахунок пенсії не може бути обмежено будь-яким строком. Окрім того, безпосередньо самі довідки, які є підставою для перерахунку пенсії позивача були видані лише 08.10.2024. Раніше ніж було видано указану довідку спеціально уповноваженим органом, позивач не міг звернутись до пенсійного органу за перерахунком своєї пенсії.

За таких обставин, суд вважає помилковими доводи відповідача щодо пропуску позивачем строків звернення до суду.

Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати не розподіляються.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО84025 від 08.10.2024, виданих на ім'я ОСОБА_1 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.02.2021, 01.02.2022 та з 01.02.2023 пенсію ОСОБА_1 на підставі довідок ІНФОРМАЦІЯ_1 №ЮО84025 від 08.10.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2022 та 01.01.2023, з урахуванням вже проведених виплат.

У задоволенні решти вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, код ЄДРПОУ 20987385, адреса: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012.

Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА