Рішення від 24.03.2025 по справі 380/167/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 березня 2025 рокусправа № 380/167/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Сподарик Н.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 , Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_2 ) до військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України (01133, м. Київ, вул. Госпітальна, 16; код ЄДРПОУ 08356179) з вимогами:

- постанову гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 від 24 жовтня 2024 року та рішення Центральної військово-лікарської комісії від 27 грудня поточного року за № 598/9/29323 - визнати протиправними та скасувати;

- зобов'язати відповідача скерувати ОСОБА_1 для повторного проходження військово-лікарської комісії за місцем проживання позивача.

В обгартування позовних вимог зазначено, що позивач є військовослужбовцем відповідача по мобілізації. Згідно з довідкою гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 № 4929 від 24 жовтня 2024 року він визнаний придатним до проходження військової служби по мобілізації у Десантно-штурмових військах. Дане рішення було оскаржено у встановленому законом порядку до Центральної військо-лікарської комісії, яка розглядала це звернення з урахуванням додаткової скарги, поданої 06.11.2024 року. За результатами розгляду цих документів 27 грудня 2024 року за № 598/9/29323 Центральна військово-лікарська комісія відмовила у їх задоволенні, мотивуючи своє рішення відсутністю у медичній документації ОСОБА_1 захворювань, як б згідно із законом виключали його подальшу військову службу, правильним діагностуванням виявлених у нього захворювань та обґрунтованістю визначення ступеня придатності даного військовослужбовця до служби у Десантно-штурмових військах. При цьому, позивач зазначає, що під час медичних оглядів у довірителя виявлено цукровий діабет (додаток копія медичного документу про виявлення діабету). Повідомлення ОСОБА_1 про виявлений у нього діагноз спричинило різке погіршення його самопочуття, а як наслідок, потребує негайної госпіталізації, проведеній 12 жовтня 2024 року та подальшим стаціонарним лікуванням, яке тривало з 12.10.2024 по 01.11.2024. На момент госпіталізації рівень цукру у крові позивача становив 13,5%. З оскаржуваних рішень військово-лікарських комісій неможливо встановити, чому при виявленні у позивача цукрового діабету з рівнем цукру, який на момент госпіталізації перевищував 13% він визнаний повністю придатним до військової служби та ще й у Десантно-штурмових військах. Зазначене засвідчує винятково формальний підхід до медичного обстеження військовослужбовця, в якого хоч і було констатоване серйозне хронічне захворювання, однак практично жодним чином не оцінене при визначенні ступеню його придатності до подальшої військової служби. Ця обставина сама по собі засвідчує невідповідність оскаржуваних рішень ст. 19 Конституції України, ст. 13 Розладу хворіб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби, служби у військовому резерві, затвердженого додатком №1 до Положення про військово-лікарську комісію. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою суду від 13.01.2025 позовну заяву залишено без руху та надано десятиденний строк на усунення її недоліків. На виконання вимог ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, позивачем усунуто вказані недоліки.

Ухвалою суду від 24.01.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін та запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня отримання зазначеної ухвали, подати відзив на позовну заяву та всі письмові докази, що підтверджують заперечення проти позову.

Відповідач позов не визнав, 28.01.2025 за вх.№6731 від представника військової частини НОМЕР_1 надійшов відзив на позовну заяву. Зазначив, що позивача направлено на медичний огляд, який проводиться військово-лікарською комісією, шляхом проведення об'єктивного огляду, анамнестичне опитування щодо стану здоров'я, виконання функціональних проб, тощо. При цьому зазначив, що медичний огляд позивача проведений у відповідності до вимог Положення 402. За результатами прийнято обґрунтований висновок, про придатність позивача до військової служби. Заперечуючи проти позову також зазначив, що виключно до компетенції військово-лікарської комісії належать повноваження надавати оцінку стану здоров'я позивача та, відповідно вирішувати питання про придатність останнього до військової служби. Відтак, відповідач наголошував на тому, що суд не може самостійно на власний розсуд надавати оцінку діагнозу позивача на предмет того, чи підпадає останній під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності для проходження військової служби, оскільки це не входить до повноважень суду, а є дискреційними повноваженнями військової лікарської комісії. Просить у задоволенні позову відмовити.

Відзиву на позовну заяву від Центральної військово-лікарської комісії Збройних Сил України на адресу суду не надходило.

Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін в порядку частини сьомої статті 262 КАС України від учасників справи не надходило. З огляду на ці обставини суд на підставі частини п'ятої статті 262 КАС України розглянув справу в порядку письмового провадження (без проведення судового засідання, за наявними матеріалами) в межах строку, визначеного статтею 258 КАС України.

Суд з'ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії №4929 від 09.10.2024, солдату ОСОБА_1 проведено медичний огляд гарнізонною ВЛК в/ч НОМЕР_1 09.10.2024.

Діагноз та постанова ВЛК про причинний зв'язок захворювання (травми, поранення, контузії, каліцтва): Цукровий діабет, 2 тип, вперше виявлений (Е11). Стійка синусова тахікардія. Дифузний нетоксичний зоб І-а стадія (Е04). Хронічний безкам'яний холецистит в стадії ремісії з рідкими загостреннями (К81). Рецидивна кіста куприка, норицева форма (L05.9). Хронічна вертеброгенна поперекова радикулопатія з ураженням L4, L5 корінців справа в стадії нестійкої ремісії з незначним порушенням функції правої нижньої кінцівки (G54.4). Захворювання, Так, пов'язані з проходженням військової служби.

Обмежений міжхребцевий остеохондроз, деформуючий спондильоз І ступеня поперекового відділу хребта, протузії міжхребцевих дисків L1-S1 хребців, грижа міжхребцевого диску Th12-L1 хребця, центральний абсолютний стноз спинномозкового каналу на рівні L4-L5 хребця з больовим синдромом при фізичних навантаженнях з незначним порушенням функції хребта (М42.16, М43.16). Простий далекозорий астигматизм ока в 1,75Д при гостроті зору з корекцією 1,0. Простий далекозорий астигматизм лівого ока в 0,5Д при гостроті зору з корекцією 0,8. Амбліопія низького ступеня лівого ока (Н52.2). Себорейний дерматит шкіри тулуба (L21). Захворювання, Ні, не пов'язані з проходженням військової служби.

На підставі статей 13в, 23в, 54в, 57в, 64в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - 3 ТДВ, придатний до служби у Десантно-штурмових військах.

Згідно з постановою №4929 від 09.10.2024 Гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 , позивач придатний до служби у Десантно-штурмових військах.

Представником позивача подано скаргу щодо незгоди та оскарження постанови гарнізонної військово-лікарської комісії військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до служби в Десантно-штурмових військах солдата ОСОБА_1 згідно довідки ВЛК від 09.10.2024 №4929.

За результатами розгляду заяви представника позивача, додаткової скарги та наданих копій медичних документів солдата ОСОБА_1 , листом від 27.12.2024 №598/9/29323, Центральна військово-лікарська комісія ЗСУ, повідомила про відсутність підстав для скасування постанови гарнізонної ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 09.10.2024 №4929 чи направлення позивача начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби.

Не погоджуючись з такими діями відповідачів, позивач звернувся з вказаним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини 1 статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено ввести в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України № 133/2022 від 14.03.2022, № 259/2022 від 18.04.2022, № 341/2022 від 17.05.2022, № 573/2022 від 12.08.2022, № 757/2022 від 07.11.2022, № 58/2023 від 06.02.2023, № 254/2023 від 01.05.2023, № 451/2023 від 26.07.2023, № 734/2023 від 06.11.2023, № 49/2024 від 05.02.2024, № 271/2024 від 06.05.2024, № 469/2024 від 23.07.2024 строк дії режиму воєнного стану продовжувався.

Відповідно до Конституції України основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлює єдину систему їх соціального та правового захисту, гарантує військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає та регулює відносини у цій галузі Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-XII).

Згідно статті 70 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров'я» військово-лікарська експертиза визначає придатність до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, встановлює причинний зв'язок захворювань, поранень і травм з військовою службою та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям. Військово-лікарська експертиза здійснюється військово-лікарськими комісіями, які створюються при територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки і закладах охорони здоров'я Міністерства оборони України, Служби безпеки України та інших військових формувань, а також Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України.

Наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за № 1109/15800, затверджено Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України (далі - Положення № 402 в редакції, чинній на час проведення медичного огляду позивача гарнізонною ВЛК військової частини НОМЕР_1 ).

Згідно пункту 1.2 глави 1 розділу І Положення № 402 військово-лікарська експертиза - медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов'язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України); визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом; установлення причинного зв'язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів.

Відповідно до пункту 2.1 глави 2 розділу I Положення № 402 для проведення військово-лікарської експертизи створюються військово-лікарські комісії, штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі). Штатні та позаштатні (постійно і тимчасово діючі) ВЛК (лікарсько-льотні комісії (далі - ЛЛК)) приймають постанови. Постанови ВЛК (ЛЛК) оформлюються свідоцтвом про хворобу, довідкою військово-лікарської комісії, протоколом засідання штатної військово-лікарської комісії. Постанови штатних та позаштатних ВЛК обов'язкові до виконання.

Згідно підпункту 2.5.1 пункту 2.5 глави 2 розділу І Положення № 402 до позаштатних постійно діючих ВЛК (ЛЛК) належать, зокрема, гарнізонні ВЛК.

В силу пункту 1.1 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 медичний огляд включає в себе вивчення та оцінку стану здоров'я і фізичного розвитку громадян на момент огляду в цілях визначення ступеня придатності до військової служби, навчання за військово-обліковими спеціальностями, вирішення інших питань, передбачених цим Положенням, з винесенням письмового висновку (постанови). Під придатністю до військової служби у цьому Положенні розуміється такий стан здоров'я і фізичного розвитку громадян, який дозволяє їм виконувати передбачені статутами, інструкціями службові обов'язки з конкретної військової спеціальності у виді Збройних Сил України та інших військових формуваннях, утворених відповідно до закону (далі - інші військові формування), у мирний та воєнний час.

Медичний огляд проводиться ВЛК з метою визначення придатності: до військової служби допризовників, призовників, військовозобов'язаних, резервістів (кандидатів у резервісти); військовослужбовців до військової служби; військовослужбовців до військової служби за військовою спеціальністю; військовослужбовців до служби в Десантно-штурмових військах, плаваючому складі, морській піхоті; кандидатів на навчання у ВВНЗ, ліцеїстів; кандидатів до військової служби за контрактом; кандидатів до участі у міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки (далі - МО) та у складі національного персоналу; військовослужбовців, військовозобов'язаних, резервістів, працівників Збройних Сил України для роботи з ДІВ, КРП, джерелами ЕМП, ЛВ та мікроорганізмами I - II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; військовослужбовців та працівників Збройних Сил України до служби (роботи) у спеціальних спорудах, працівників допоміжного флоту ВМС Збройних Сил України; а також з метою визначення: можливості проходження військової служби військовослужбовцями та проживання членів їх сімей за кордоном; необхідності в тривалому спеціалізованому лікуванні, медичному спостереженні або в навчанні (вихованні) у спеціалізованих навчальних закладах членів сімей військовослужбовців, транспортабельності їх за станом здоров'я; потреби у відпустці для лікування у зв'язку з хворобою або відпустці для лікування після поранення (контузії, травми або каліцтва); потреби у тривалому лікуванні.

Відповідно до пункту 1.2 глави 1 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються на підставі Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (далі - Розклад хвороб) (додаток 1), пояснень щодо застосування статей Розкладу хвороб (додаток 2) та таблиць додаткових вимог до стану здоров'я (далі - ТДВ) (додаток 3). Розклад хвороб розроблений відповідно до вимог Міжнародної статистичної класифікації хвороб та споріднених проблем охорони здоров'я 10-го перегляду (далі - МКХ-10).

Главою 6 розділу ІІ Положення № 402 передбачено медичний огляд військовослужбовців.

Так, пунктом 6.8 глави 6 розділу ІІ Положення № 402 передбачено, що на осіб, які проходять медичний огляд амбулаторно, заводиться Картка обстеження та медичного огляду, при стаціонарному огляді - медична карта стаціонарного хворого. Огляд військовослужбовців обов'язково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, офтальмологом, оториноларингологом (військовослужбовців-жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обов'язково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Потребу в додатковому обстеженні визначають лікарі за медичними показаннями.

Відповідно до пунктів 20.1-20.2 глави 20 розділу ІІ Положення № 402 постанови ВЛК приймаються колегіально, більшістю голосів. У прийнятті постанови голова та члени ВЛК не залежні і у своїй роботі керуються цим Положенням. У разі незгоди голови або членів комісії з думкою інших членів їх окрема думка заноситься до протоколу засідання ВЛК. Члени ВЛК зобов'язані дотримуватися вимог Положення. Голова або члени ВЛК відповідають за прийняте рішення та видачу документів про встановлення причинного зв'язку захворювань, поранень (контузій, травм або каліцтв). Постанови ВЛК згідно з цим Положенням розглядаються, затверджуються, контролюються, а за необхідності переглядаються відповідною штатною ВЛК. Постанови штатних ВЛК про ступінь придатності до військової служби можуть прийматися як за результатом проведеного медичного огляду в цих ВЛК, так і на підставі проведеного медичного огляду у позаштатних ВЛК та наданих на розгляд медичних документів.

Згідно з пунктом 20.3 глави 20 розділу ІІ Положення №402 при медичному огляді військовослужбовців та інших контингентів ВЛК приймаються постанови, зокрема, такого змісту: а) «Придатний» до військової служби; б) «Непридатний» до військової служби з виключенням з військового обліку; до військової служби в мирний час, обмежено придатний у воєнний час (На воєнний час приймається постанова: «Обмежено придатний до військової служби»).

Аналіз зазначених вище норм дає підстави для висновку, що під час дії воєнного стану військовослужбовці підлягають медичному огляду за наявності для цього підстав.

За результатами медичного огляду ВЛК відповідного рівня приймає рішення про придатність чи не придатність військовослужбовця до військової служби, яке оформляється відповідною довідкою.

Крім того, пунктом 3.3 глави 3 розділу І Положення № 402 (далі - в редакції, чинній на час розгляду скарги ЦВКЛ) скарги на дії (бездіяльність) чи постанови позаштатних ВЛК подаються до штатних ВЛК згідно з адміністративно-територіальними зонами відповідальності, наведеними у додатку 2 до наказу Міністерства оборони України від 16 листопада 2016 року № 608 "Про затвердження адміністративно-територіальних зон відповідальності закладів охорони здоров'я Збройних Сил України за організацію медичного забезпечення". Штатні ВЛК перевіряють відповідність прийнятих позаштатними ВЛК постанов встановленому діагнозу та вимогам цього Положення, на підставі доданих до звернення оригіналів медичних документів або належним чином завірених їх копій, а також наявних медичних записів та висновків у відповідних реєстрах електронної системи охорони здоров'я.

Абзацом перший пункту 3.4 глави 3 розділу І Положення № 402 передбачено, що у разі визнання штатною ВЛК заяви чи скарги щодо перегляду (відміни, скасування) постанови ВЛК обґрунтованою, ВЛК штатної ВЛК переглядає оскаржувану постанову ВЛК або приймає рішення про направлення на контрольне обстеження та медичний огляд ВЛК.

У разі визнання штатною ВЛК звернення необґрунтованим, воно повертається заявнику (скаржнику) з відповідними роз'ясненнями, у строк, визначений Законом України «Про звернення громадян» (абзац третій пункту 3.4 глави 3 розділу І із змінами, внесеними).

Зокрема, абзацом п'ятим пункту 2.4.5 глави 2 розділу І Положення № 402 визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК. Постанову про придатність до військової служби осіб, звільнених з військової служби, на період їх фактичного звільнення зі Збройних Сил України має право приймати або переглядати тільки ЦВЛК.

Постанова ВЛК регіонів може бути оскаржена у ЦВЛК або у судовому порядку (пункт 2.4.10 глави 2 розділу І Положення № 402).

В свою чергу, згідно з підпунктом 2.3.4 пункту 2.3 глави 2 розділу І Положення № 402 Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК (лікарсько-льотної комісії (далі - ЛЛК)) Збройних Сил України.

Судом встановлено, що військово-лікарська комісія військової частини НОМЕР_1 09.10.2024 прийняла рішення, оформлене довідкою, про придатність позивача до військової служби, а ЦВЛК за результатами розгляду скарги позивача надало роз'яснення про відсутність підстав для скасування постанови ВЛК військової частини НОМЕР_1 про ступінь придатності до військової служби згідно довідки ВЛК від 09.10.2024 №4929 чи направлення начальником ЦВЛК ЗС України на контрольний медичний огляд ВЛК з метою визначення ступеня придатності до військової служби, які, на думку позивача, є протиправними, оскільки, як вважає позивач, відповідач не взяв до уваги наданих позивачем медичних документів, складених за результатами медичного огляду позивача лікарями, при прийнятті висновку не було враховано стан його здоров'я.

Суд зазначає, що надання оцінки стану здоров'я позивача та його діагнозам, що визначають ступінь придатності до військової служби, не входить до повноважень суду при вирішенні адміністративної справи.

Остаточне рішення про придатність чи непридатність військовослужбовця до військової служби може бути прийнято ЦВЛК.

Позивач, вважаючи неправильними висновки лікарів про його придатність до військової служби, вправі ініціювати їх перегляд відповідними штатними ВЛК, оскільки виключно на лікарські комісії покладений обов'язок щодо проведення військово-лікарської експертизи для визначання придатності за станом здоров'я до військової служби військовослужбовців та військовозобов'язаних.

Отже, у разі наявності сумніву щодо правильності висновку щодо його придатності, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону та, в подальшому, до Центральної військово-лікарської комісії для перегляду відповідного висновку.

При цьому, суд звертає увагу на правові висновки Верховного Суду у цій категорії справ. Так, Верховний Суд у постанові від 12.06.2020 у справі № 810/5009/18 зробив правовий висновок про те, що до повноважень суду не належить надання оцінки діагнозу на предмет того, чи підпадає він під дію статей розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби з посиланням на пункт 3.13 глави 3 розділу II Положення № 402. Відповідно до цієї норми у спірних питаннях та складних випадках право на винесення остаточного рішення залишається за ЦВЛК.

Так, позивач не вказує конкретних порушень процедури проведення обстеження, водночас суд підстав вважати, що таке рішення ВЛК є протиправним чи за суттю, чи за процедурою його прийняття наразі не вбачає.

Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у своїй постанові від 30.11.2021 у справі № 826/17175/18.

За наслідками розгляду даної справи, судом не встановлено протиправності дій військово-лікарської комісії під час складання висновку щодо придатності позивача, а також перегляду такого висновку ЦВЛК, а відтак позовні вимоги про визнання протиправними та скасування довідки ВЛК від 09.10.2024 №4929 про визнання придатним до військової служби та відмову, викладену в листі Центральної військово-лікарської комісії від 27.12.2024 № 598/9/29323, про відсутність підстав для скасування довідки ВЛК від 09.10.2024 №4929 визнання придатним до військової служби; зобов'язання Центральну військово-лікарську комісію провести повторно перевірку наданих позивачем військово - лікарській комісії військової частини НОМЕР_1 документів, на підставі яких позивача визнано на підставі статей 13в, 23в, 54в, 57в, 64в графи ІІ Розкладу хвороб, графи - 3 ТДВ, придатним до служби у Десантно-штурмових військах, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, приходить до висновку, що в задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Надавши оцінку усім доказам в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Щодо стягнення судових витрат, розподіл таких не здійснюється, оскільки у задоволенні позову відмовлено.

Керуючись ст.ст. 14, 72-77, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з для складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.

Суддя Сподарик Наталія Іванівна