Ухвала від 25.03.2025 по справі 380/5575/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

25 березня 2025 рокусправа № 380/5575/25

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Сподарик Н.І., перевіривши матеріали позовної заяви товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним і скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИЛА:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 98, офіс 117А; код ЄДРПОУ 42327128) до Головного управління ДПС у Львівській області (79003, Львівська область, м. Львів, вул. Стрийська, 35; код ЄДРПОУ 43968090), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 43005393 із вимогами:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 12.07.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 01.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 7 від 01.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 14 від 03.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 15 від 04.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 04.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 19 від 09.08.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 4 від 01.09.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 5 від 04.09.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 9 від 05.09.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 11 від 05.09.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 17 від 07.09.2023 року;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДПС у Львівській області щодо неприйняття Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної № 18 від 18.09.2023 року;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 12.07.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» (датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №1 від 01.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №7 від 01.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №14 від 03.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №15 від 04.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №17 від 04.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №19 від 09.08.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №4 від 01.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №5 від 04.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №9 від 05.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 05.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №17 від 07.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати у Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №18 від 08.09.2023 року, що складена Товариством з обмеженою відповідальністю «ТІМ-БУД» датою її подання на реєстрацію;

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали суддя встановила, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. 161 КАС України, з огляду на таке.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Порушуючи норми п.2 ч.5 ст.160 КАС України, представником позивача у позовній заяві не зазначено номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету відповідачів у справі.

Згідно із частиною першою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Зазначена норма встановлює загальний строк звернення до адміністративного суду в публічно-правових спорах. Водночас, за умови використання позивачем досудового порядку вирішення спору у випадках, коли законом передбачена така можливість або обов'язок, Кодексом адміністративного судочинства України встановлено скорочений строк звернення до суду.

Верховний Суд у складі судової палати з розгляду справ щодо податків, зборів та інших обов'язкових платежів Касаційного адміністративного суду у справі №640/20468/18 (постанова від 11.10.2019, http://reyestr.court.gov.ua/Review/85033140), предметом оскарження в якій було рішення податкового органу, яке стосується реєстрації податкових накладних, дійшов такого висновку:

“[…] інші рішення контролюючих органів, які не стосуються нарахування грошових зобов'язань платника податків, за умови попереднього використання позивачем досудового порядку вирішення спору (застосування процедури адміністративного оскарження - абзац третій пункту 56.18 статті 56 ПК України), оскаржуються в судовому порядку в такі строки:

а) тримісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги було прийнято та вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня вручення скаржнику рішення за результатами розгляду його скарги на рішення контролюючого органу;

б) шестимісячний строк для звернення до суду встановлюється за умови, якщо рішення контролюючого органу за результатами розгляду скарги не було прийнято та/або вручено платнику податків (скаржнику) у строки, встановлені ПК України. При цьому такий строк обчислюється з дня звернення скаржника до контролюючого органу із відповідною скаргою на його рішення».

При цьому, суд зауважує, що позивачем оскаржується бездіяльність ГУ ДПС у Львівській області щодо не реєстрації податкових накладних.

У позовній заяві, представник позивача зазначив, що згідно з отриманими Позивачем квитанціями № 9189950300 від 31.07.2023 року; № 9222828549 від 31.08.2023 року; №9222890085 від 31.08.2023 року; №9222841439 від 31.08.2023 року; №9222842622 від 31.08.2023 року; №9222842649 від 31.08.2023 року; №9222888451 від 31.08.2023 року; №9254786607 від 29.09.2023 року; №9254802721 від 29.09.2023 року; №925479382 від 29.09.2023 року; №9254800423 від 29.09.2023 року; № 9256435707 від 02.10.2023 року; №9254781104 від 29.09.2023 року податкові накладні прийнято, але реєстрацію зупинено: обсяг постачання товару/послуги 49.41, 40.00 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Суд зауважує, що відповідно до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платник податку отримує рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрації через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

Вказане також стосується і квитанцій щодо зупинення реєстрації податкових накладних.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що в день отримання квитанцій про зупинення реєстрації, позивачу стало відомо про його порушене право.

В той же час, з вказаним позовом, позивач звернувся 20.03.2025, тобто з пропуском шестимісячного строку звернення до суду встановленого частиною другою статті 122 КАС України.

При цьому, клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до суду, позивачем до суду не подано.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 123 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.

Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до ч.1 ст.3 закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначено Законом України «Про судовий збір» від 08.07.2011 № 3674-VI (далі - Закон № 3674-VI).

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2025» встановлено, що у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2025 становить 3028,00 грн.

Як передбачено пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем ставка судового збору становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до ч.3 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Згідно з ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Сама позовна заява містить 26 вимог немайнового характеру до двох відповідачів про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії.

Таким чином, сума судового збору за подання позовної заяви становить 78728,00 грн (3028,00 грн.* 26).

Оскільки у цій справі позивач позовну заяву подав в електронній формі через підсистему “Електронний суд», розмір судового збору становить 62982,40 грн (78728,00 грн. * 0,8).

Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.

Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).

Судом встановлено, що позивачем судовий збір не сплачено.

З огляду на викладене, позивачу слід ще долучити до матеріалів справи документ про доплату судового збору в розмірі 62982,40 грн.

Суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху (ч.1 ст. 169 КАС України).

За таких обставин позовна заява відповідно до ч. 2 ст. 160 КАС України підлягає залишенню без руху із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків, а саме - надати заяву про поновлення строку звернення до адміністративного суду та вказати обставини, які можуть бути враховані судом, як поважні, для поновлення пропущеного строку із наданням відповідних доказів.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя , -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву залишити без руху.

Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви, вказаних в мотивувальній частині ухвали - десять днів з дня отримання копії ухвали у такий спосіб: скерувати на поштову адресу Львівського окружного адміністративного суду (79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2) заяву про усунення недоліків позовної заяви (вказати номер справи та прізвище судді), до якої додати:

- позовну заяву оформлену відповідно до ст. 160 КАС України;

- клопотання про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду із зазначенням причин пропуску такого;

- докази доплати судового збору в сумі 62982,40 грн.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Сподарик Наталія Іванівна