Іменем України
25 березня 2025 рокум. ДніпроСправа № 640/38422/21
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., розглянувши матеріали справи за позовом адвоката Соломонюка Святослава Анатолійовича в інтересах VENETO CARGO SRL (місцезнаходження: Румунія sat GURBA jud Arad Nr 406 Sicula, код 27604882) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови,
До Луганського окружного адміністративного суду з Київського окружного адміністративного суду надійшла адміністративна справа № 640/38422/21 за позовом адвоката Соломонюка Святослава Анатолійовича в інтересах VENETO CARGO SRL (далі - позивач) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (далі - відповідач), з урахуванням уточнених вимог, просить суд:
- визнати протиправною та скасувати постанову № 323615 від 10.12.2021 про застосування адміністративно-господарського штрафу до VENETO CARGO SRL у сумі 34000,00 гривень;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь VENETO CARGO SRL сплачений штраф у сумі 34000,00 грн;
- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь VENETO CARGO SRL 5000,00 грн. понесених судових витрат на професійну правничу допомогу та 2270,00 грн сплаченого судового збору.
В обґрунтування вимог зазначено, що 10.12.2021 посадовими особами відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на а/д М-26 Вилок-Неветленфолу-Велика Паладь (пункт контролю) Дякове проводилася рейдова перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів.
Працівниками Укртрансбезпеки був зупинений автомобіль Renault, номерний знак НОМЕР_1 , для перевірки документів, на підставі яких здійснюються міжнародні вантажні перевезення.
За результатами перевірки складено акт №283914 від 10.12.2021, у якому зафіксовані порушення: відсутній дійсний дозвіл України, а саме в дозволі АН № 317317 в пункті 4.1 не зазначено реєстраційний номерний знак транспортного засобу, відповідальність за дане порушення передбачена абзацом 6 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
За результатами розгляду справи винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу АО № 323615 від 10.12.2021 та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000,00 грн.
В подальшому штраф позивачем сплачено у повному розмірі, що підтверджується квитанцією 0.0.2385354259.1 від 18.12.2021. Штраф сплачено від імені позивача гр. ОСОБА_1 на підставі договору доручення від 10.12.2021.
Проте постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу позивач вважає протиправною.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.01.2022 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.05.2022 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 24.01.2025 справу прийнято до провадження та продовжено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 25.03.2025 закрито провадження у справі в частині позовних вимог.
Відповідачем не подано відзив на позовну заяву, однак, 19.02.2025 представником відповідача через підсистему Електронний суд подано витребувані судом матеріали перевірки, у тому числі графік перевірок, направлення та інше.
Вказані документи досліджено судом в електронному вигляді.
Частиною четвертою статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Відповідно до частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши паперові та електронні матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено наступне.
VENETO CARGO SRL (місцезнаходження: Румунія sat GURBA jud Arad Nr 406 Sicula, код 27604882) здійснює вантажні перевезення по території України.
Відповідно до графіку проведення рейдових перевірок Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки у період з 29.11.2021 по 05.12.2021 місцем проведення перевірок визначено КПП «Ужгород», КПП «Тиса», КПП «Дяково».
Згідно з направленням на рейдову перевірку № 010687 від 03.12.2021 на підставі щотижневого графіка проведення рейдових перевірок від 03.12.2021 посадових осіб відповідача направлено для проведення рейдових перевірок транспортних засобів з 06.12.2021 до 12.12.2021.
10.12.2021 посадовими особами відділу державного контролю за безпекою на транспорті у Закарпатській області Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки на а/д М-26 Вилок-Неветленфолу-Велика Паладь (пункт контролю) Дякове провели рейдову перевірка транспортних засобів перевізників, що здійснюють внутрішні та міжнародні перевезення пасажирів та вантажів, в результаті зупинено автомобіль Renault, номерний знак НОМЕР_1 , для перевірки документів, на підставі яких здійснюються міжнародні вантажні перевезення.
Згідно з актом № 283914 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час здійснення перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 10.12.2021 проведено перевірку транспортного засобу Renault Krone, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 у якому зафіксовані порушення, зокрема, відсутній дійсний дозвіл України, який дає право на рух по території України, а саме в пункті 4.1 відсутні номерні знаки транспортного засобу.
Відповідно до постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу АО № 323615від 10.12.2021 VENETO CARGO SRL допущено: виконання нерезидентами України міжнародних переведень без документів, перелік яких визначено ст. 53 ЗУ «Про автомобільний транспорт», а саме відсутній дозвіл, який надає право на в'їзд (ввезення) та рух по території України, пункт 4.1. незаповнений, відповідальність за яке передбачено статтею 60 частиною першою абзац 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» та застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000, грн (арк.спр. 4).
Згідно дозволу АН № 317317 виданий 28.10.2021 позивачу дозволено в'їзд (ввезення) та рух по території України вантажного транспортного засобу у міжнародному автомобільному сполученні, термін дії до 31.01.2022. В пункті зазначено марку та модель автомобіля, в пункті 4.1. в графі реєстраційний номер відсутній запис про номерний номер в колонці автомобіля, проте зазначено реєстраційний номер НОМЕР_2 в колонці напівпричепу (арк.спр. 5, 13).
Факт перевезення вантажу тягачем з напівпричепом підтверджується міжнародною товарно - транспортною накладною.
Позивачем сплачено штраф у повному розмірі, що підтверджується квитанцією 0.0.2385354259.1 від 18.12.2021.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов такого висновку.
Згідно із частиною другою статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» №2344-ІІІ від 05.04.2001 (далі - Закон № 2344-ІІІ), державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Загальне державне регулювання діяльності автомобільного транспорту здійснює Кабінет Міністрів України відповідно до своїх повноважень.
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, який визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами (далі - Порядок № 1567).
Відповідно до пункту 3 Порядку № 1567 органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Пунктом 15 Порядку № 1567 встановлений виключний перелік питань, що з'ясовується під час проведення рейдової перевірки, серед яких зазначено: перевірка наявності визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
За змістом пункту 21 Порядку № 1567, у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
Матеріалами справи підтверджено, що в акті проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 283914 від 10.12.2020, складеному за результатами перевірки транспортного засобу марки Renault причіп KRONE, номерний знак НОМЕР_1 / НОМЕР_2 , зафіксовано, що послуги з вантажних перевезень згідно з товарно-транспортною накладною надавалися без оформлення належним чином дозволу центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті між пунктами, розташованими на території України, транспортним засобом, що належать іноземному перевізнику тобто без оформлення обов'язкових документів, визначених ст.57 Закону України Про автомобільний транспорт.
Відповідно до приписів статті 53 Закону № 2344-ІІІ організацію міжнародних перевезень пасажирів і вантажів здійснюють перевізники відповідно до міжнародних договорів України з питань міжнародних автомобільних перевезень.
При виконанні міжнародних перевезень вантажів нерезиденти України повинні мати:
- дозвіл України;
- дозвіл щодо узгодження умов та режимів перевезення в разі перевищення вагових або габаритних обмежень чи документ про внесення плати за проїзд великовагових (великогабаритних) транспортних засобів, якщо перевищення вагових (габаритних) обмежень над визначеними законодавством становить менше п'яти відсотків;
- свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу;
- сертифікат відповідності транспортного засобу вимогам законодавства України щодо безпеки руху та екологічної безпеки, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України;
- документи на вантаж.
Положеннями статті 55 Закону №2344-ІІІ встановлено, що види дозвільних документів та порядок їх розподілу, видачі та використання українськими перевізниками при перевезенні по території іноземних країн визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері транспорту, з урахуванням вимог законодавства України та законодавства країни, по території якої буде здійснюватися перевезення.
Міжнародні автомобільні перевезення іноземними перевізниками по території України здійснюються за наявності в перевізника українського дозволу або інших дозвільних документів, якщо інше не передбачено законодавством України.
Згідно із Законом України Про автомобільний транспорт та з метою подальшого впорядкування системи оформлення, видачі, використання та обліку дозволів на міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом наказом Міністерства транспорту України від 20.08.2004 № 757 «Про впорядкування системи оформлення, видачі, використання та обліку дозволів на міжнародні перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31.08.2004 за № 1075/9674, затверджено Порядок оформлення і видачі дозволів на поїздку по територіях іноземних держав при виконанні перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом у міжнародному сполученні, їх обміну та обліку (далі - Порядок № 757).
Відповідно до пункту 2.3 Порядку №757 уповноважений орган на підставі інформації, наданої Міністерством інфраструктури України, здійснює організацію замовлення на виготовлення бланків дозволів:
на в'їзд (ввезення) та рух територією України вантажного транспортного засобу у міжнародному автомобільному сполученні, які дійсні для одного рейсу (перевезення в прямому та зворотному сполученні) (додаток 1 до цього Порядку), та багаторазові (перевезення в прямому та зворотному сполученні) (додаток 2 до цього Порядку).
Пунктом 3.1 Порядку № 757 встановлено, що оформлення та видача дозволів проводяться в пунктах видачі дозволів уповноваженого органу та її територіальних органів (далі - пункт видачі дозволів).
Згідно з пунктом 3.2 Порядку № 757 дозволи для перевезення вантажів оформлюються і видаються водію автомобільного транспортного засобу (автомобільному перевізнику або уповноваженій ним особі) (далі - уповноважена особа) на підставі усного звернення, письмової заяви або замовлення бланку дозволу в електронній формі, в яких зазначаються найменування (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) автомобільного перевізника та його місцезнаходження (місце проживання), відомості щодо автомобільних транспортних засобів (номерні знаки, вантажопідйомність, повна маса), маршруту руху із зазначенням країн відправлення та призначення, а також країн прямування автомобільного транспортного засобу, вантажу (вага, загальна кількість), видів дозволів, які бажає отримати автомобільний перевізник, та пункт видачі дозволів.
Для оформлення та видачі дозволу при усному зверненні, поданні письмової заяви та замовленні бланку дозволу в електронній формі у пункті видачі дозволів уповноважена особа пред'являє оригінали документа, що посвідчує особу, свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, документа на вантаж (за винятком здійснення порожньої подачі транспортного засобу на завантаження до країни відправлення), сертифікатів відповідності транспортного засобу щодо безпеки руху та екологічної безпеки вимогам країн, територією яких буде здійснюватися перевезення, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України.
Автомобільний перевізник забезпечується дозволами, передбаченими законами або міжнародними договорами України з питань міжнародних перевезень, необхідними йому тільки для конкретної поїздки, за наявності залишку дозволів та за умови пред'явлення в пункті видачі дозволів усіх отриманих раніше дозволів на автомобільний транспортний засіб.
Відповідно до пункту 3.6 Порядку № 757 у дозволі зазначаються:
найменування (прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності)) автомобільного перевізника, його місцезнаходження (місце проживання);
номерний знак транспортного засобу, якщо інше не передбачене міжнародним договором України з питань автомобільних перевезень та/або рішеннями комісій, які створено відповідно до таких міжнародних договорів;
дата видачі дозволу.
Дозвіл підписується посадовою особою уповноваженого органу з проставленням номерного штампа такої посадової особи.
Системний аналіз наведених норм вказує, що уповноважена особа (представник перевізника) звертається до відповідного органу щодо отримання дозволу на в'їзд (ввезення) та проїзд територією України. В дозволі зазначається відповідний перелік відомостей.
При цьому відповідно до примітки Дозволу на в'їзд (ввезення) та рух територією Українивантажного транспортного засобу у міжнародному автомобільному сполученні (додаток 1 до Порядку № 757) усі пункти цього дозволу, крім позначених (*), заповнюються автомобільним перевізником.
Зміст затвердженої форми дозволу вказує на його заповнення перевізником крім розділів: види перевезень, можливі обмеження та місце, дата видачі.
Отже інші розділи дозволу заповнюються перевізником, а тому відповідальність за належне оформлення дозволу відповідно до вимог чинного законодавства несе останній, а не орган який видав відповідний дозвіл.
В матеріалах справи наявний дозвіл серії НОМЕР_3 виданий 28.10.2021 та яким позивачу дозволено в'їзд (ввезення) та рух по території України вантажного транспортного засобу у міжнародному автомобільному сполученні, термін дії до 31.01.2022.
В пункті зазначено марку та модель автомобіля, в пункті 4.1. в графі реєстраційний номер відсутній запис про номерний номер в колонці автомобіля, проте зазначено реєстраційний номер AR17VEN в колонці напівпричепу.
Матеріалами справи підтверджено факт перевезення вантажу позивачем тягачем з напівпричепом.
Отже, як встановлено з матеріалів справи, під час здійснення перевірки вказаного вище транспортного засобу водієм пред'явлено посадовим особам відповідача дозвіл на в'їзд (ввезення) та рух територією України вантажного транспортного засобу у міжнародному автомобільному сполученні, який оформлено з порушенням Порядку № 757, що на думку суду, є не виконанням вимог статті 57 Закону №2344-ІІІ.
Дані обставини позивачем не спростовані.
Суд звертає увагу, що надані відповідачем документи відповідають задокументованому порушенню - відсутність в пункті 4.1. позначки про реєстраційний номер вантажного автомобіля.
На переконання суду, не зазначення в пункті 4.1 вказаного дозволу реєстраційного номера вантажного автомобіля призводить до перешкоджання у здійснені контролю державними (контролюючими органами) у здійсненні вантажоперевезення по території України нерезидентами.
З наведеного, суд не приймає до уваги надану представником позивача фотокопія дозволу АН № 317317 в якому вписано реєстраційний номери тягача AR16VEN.
Також позивачем не спростовується факту не зазначення в пункті 4.1 реєстраційного номерного знаку тягача, а вказується лише на факт надання водієм відповідного дозволу.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що при перевірці автомобіля позивача, водієм надано дозвіл, проте, як зазначено вище, оформленого з порушенням норм Порядку № 757.
Абзацом 6 частини першої статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: виконання резидентами та/або нерезидентами України міжнародних перевезень пасажирів чи вантажів без документів, визначених статтею 53 цього Закону, - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Постановою про застосування адміністративно-господарського штрафу АО № 323615 від 10.12.2021до VENETO CARGO SRL застосовано адміністративно-господарський штраф в розмірі 34000, грн (17*2000 НМДГ).
Таким чином, суд дійшов до висновку, що оскаржувана позивачем постанова №323615 від 10.12.2021 прийнята відповідачем правомірно.
Суд не надає оцінку діям відповідача щодо розгляду справи та винесення спірної постанови.
Частиною першою статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що відповідач, як суб'єкт владних повноважень, під час прийняття спірної про застосування до позивача штрафу діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а відтак вказана постанова відповідає критеріям правомірності і підстави для її скасування у суду відсутні.
З огляду на викладене, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову адвоката Соломонюка Святослава Анатолійовича в інтересах VENETO CARGO SRL (місцезнаходження: Румунія sat GURBA jud Arad Nr 406 Sicula, код 27604882) до Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Західного міжрегіонального управління Укртрансбезпеки (місцезнаходження: пр. Перемоги, буд. 14, м. Київ, ідентифікаційний код 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.В. Смішлива