про закриття провадження у справі
25 березня 2025 року 320/11028/23
Суддя Київського окружного адміністративного суду Лапій С.М., розглянувши в м. Києві у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Релігійної організації «Релігійна громада парафія на честь преображення господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Княжичі Броварського району Київської області» до Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень,
До Київського окружного адміністративного суду звернулась Релігійна організація «Релігійна громада парафія на честь преображення господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Княжичі Броварського району Київської області» з позовом, в якому просить:
визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області №826-32-08 від 31.08.2022 в частині припинення права постійного користування земельною ділянкою Релігійній організації «Релігійна громада парафія на честь преображення господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Княжичі Броварського району Київської області» площею 0,5909 га по вул. Максименка Сергія, 1 в с. Княжичі Броварського району Київської області в зв'язку з набуттям Броварською міською радою Броварського району Київської області права власності на нерухоме майно, розміщене на земельній ділянці, кадастровий номер земельної ділянки 3221284001:01:007:0050;
визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області №826-23-08 від 31.08.2022 в частині надання дозволу КП «Бровари-Благоустрій» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки 3221284001:01:007:0050 зі зміною цільового призначення;
визнати протиправним та скасувати рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області №856-34-08 від 31.08.2022 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, цільове призначення якої змінюється на «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови»;
визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області №445 від 06.09.2022 в частині включення до переліку другого типу та передає в оренду терміном на п'ять років, без аукціону, комплекс (будівлі та споруди) за адресою: Київська область, Броварський район, село Княжичі, вул. Максименка Сергія, 1, з них:
нежитлова будівля А, загальною площею 312,1кв.м., що обліковується на балансі відділу культури Броварської міської ради Броварського району Київської області;
нежитлова будівля Б, загальною площею 102,0кв.м., що обліковується на балансі КП Броварської міської ради Броварського району Київської області «Бровари-Благоустрій».
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.04.2023 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю прийняття оскаржуваних рішень.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив повністю з підстав правомірності прийняття оскаржуваних рішень.
Також відповідачем подано клопотання про закриття провадження у справі з тих підстав, що даний спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, так як він стосується приватноправових відносин з права власності на земельну ділянку, який повинен вирішуватися в порядку господарського судочинства.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, 25.11.1998 Княжицькою сільською радою народних депутатів Релігійній громаді Української православної церкви Преображення Господнього с. Княжичі Броварського району видано державний акт на право постійного користування землею ІІ-КВ №001316 на 0,59га землі у постійне користування для обслуговування існуючих церковних споруд.
Крім того, рішенням Княжицької сільської ради депутатів Броварського району Київської області від 30.01.1998 №33 Княжицькій Свято-Преображенській церкві передано на утримання такі приміщення: старе приміщення Будинку культури, для проведення церковного богослужіння та старе приміщення сільської ради під підсобне господарство.
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна станом на 09.09.2022 вбачається, що за земельною ділянкою кадастровий номер 3221284001:01:007:0050 зареєстровано 10.08.2022 право комунальної власності за Броварською міською радою Броварського району Київської області.
Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області №826-32-08 від 31.08.2022 припинено право постійного користування земельною ділянкою Релігійній організації «Релігійна громада парафія на честь преображення господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Княжичі Броварського району Київської області» площею 0,5909 га по вул. Максименка Сергія, 1 в с. Княжичі Броварського району Київської області в зв'язку з набуттям Броварською міською радою Броварського району Київської області права власності на нерухоме майно, розміщене на земельній ділянці, кадастровий номер земельної ділянки 3221284001:01:007:0050.
Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області №826-23-08 від 31.08.2022 надано дозвіл КП «Бровари-Благоустрій» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в постійне користування земельної ділянки кадастровий номер земельної ділянки 3221284001:01:007:0050 зі зміною цільового призначення.
Рішенням Броварської міської ради Броварського району Київської області №856-34-08 від 31.08.2022 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування, цільове призначення якої змінюється на «для будівництва та обслуговування інших будівель громадської забудови».
Рішенням Виконавчого комітету Броварської міської ради Броварського району Київської області №445 від 06.09.2022 включено до переліку другого типу та передає в оренду терміном на п'ять років, без аукціону, комплекс (будівлі та споруди) за адресою: Київська область, Броварський район, село Княжичі, вул. Максименка Сергія, 1, з них:
нежитлова будівля А, загальною площею 312,1кв.м., що обліковується на балансі відділу культури Броварської міської ради Броварського району Київської області;
нежитлова будівля Б, загальною площею 102,0кв.м., що обліковується на балансі КП Броварської міської ради Броварського району Київської області «Бровари-Благоустрій».
Розглянувши матеріали справи та подане клопотання про закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 2 ст. 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб, у тому числі й рішення органу місцевого самоврядування, що є предметом цього спору.
Положеннями ч. 1 ст. 2 КАС України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Разом з тим, відповідно до пунктів 1, 2 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства справою адміністративної юрисдикції є адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь органу державної влади чи органу місцевого самоврядування, або їхніх службових чи посадових осіб є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Проте сама собою участь у спорі зазначених суб'єктів не дає підстав ототожнювати спір з публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Разом із тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели дії органів державної влади, місцевого самоврядування, їхніх посадових чи службових осіб.
Якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їхньої посадової або службової особи, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язані з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів у відповідності до положень статті 21 ЦК України.
У справі, яка розглядається, позивач оскаржує рішення Броварської міської ради Броварського району Київської області щодо припинення права користування земельною ділянкою, яке, на його думку, порушує його право як землекористувача, набуте на підставі державного акта, припиняючи це право всупереч положенням чинного законодавства.
Отже, цей спір зумовлений порушенням прав юридичної особи на нерухоме майно - земельну ділянку правовим актом індивідуальної дії відповідача, і позов спрямований на відновлення права особи на це майно.
Враховуючи викладене, суд приходить висновку, що між позивачем та відповідачем (суб'єктом владних повноважень) немає публічно-правових відносин, спір не є публічно-правовим, а тому не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, а має вирішуватися судами за правилами господарського судочинства.
Вказана правова позиція також викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.11.2019 у справі № 906/392/18.
Відповідно до частини шостої статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Керуючись пунктом 1 частини першої статті 238, статтею 248 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Задовольнити клопотання Броварської міської ради Броварського району Київської області про закриття провадження в адміністративній справі №320/11028/23.
Закрити провадження в адміністративній справі №320/11028/23 за позовом Релігійної організації «Релігійна громада парафія на честь преображення господнього Бориспільської єпархії Української православної церкви с. Княжичі Броварського району Київської області» до Броварської міської ради Броварського району Київської області про визнання протиправними та скасування рішень.
Роз'яснити позивачу, що повторне звернення з тими самими позовними вимогами не допускається.
Копію ухвали видати (надіслати) особам, які беруть участь у справі.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або у судовому засіданні у разі неявки учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо у судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного ухвали.
Суддя Лапій С.М.