Рішення від 25.03.2025 по справі 320/46777/23

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2025 року м. Київ №320/46777/23

Київський окружний адміністративний суд у складі судді Жукової Є.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників адміністративну справу

за позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» (далі - відповідач/ТОВ «Метал Холдінг Трейд») про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені в розмірі 219 969,87 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач у 2022 році не виконав, встановлений статтею 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, а тому відповідачу нараховані адміністративно-господарські санкції та, у зв'язку із порушенням строків їх сплати на вказану суму, нараховано пеню.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 03.01.2024 позовну заяву залишено без руху, встановлено позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Від представника позивача надійшла заява на виконання ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 березня 2024 року відкрито провадження у справі №320/46777/23, суд ухвалив здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позов та витребуваних документів.

Відповідно до довідок про доставку електронного листа, документ в електронному вигляді «Ухвала про відкриття провадження» від 11 березня 2024 року по справі №320/46777/23 доставлено до електронного кабінету Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та ТОВ «Метал Холдінг Трейд» 11 березня 2024 року.

10 квітня 2024 року через відділ документального обігу, контролю та забезпечення розгляду звернень громадян (канцелярію) Київського окружного адміністративного суду від Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» надійшов відзив на позовну заяву.

Відповідач позов не визнав, в обґрунтування відзиву зазначив, що звіти про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю за 2017-2021 роки ТОВ «Метал Холдінг Трейд» подавало з урахуванням даних Полтавської філії ТОВ «Метал Холдінг Трейд», всі вони були прийняті Київським міським відділом Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю. Водночас, виконання 4% нормативу з працевлаштування осіб з інвалідністю здійснювалося як за рахунок головного підприємства, так і за рахунок філій (при цьому середньооблікова кількість працівників Полтавської філії ТОВ «Метал Холдінг Трейд», яким встановлено інвалідність з 2017 по 2021 роки становила « 0» осіб).

ТОВ «Метал Холдінг Трейд» за вищевказаний звітний період жодних письмових повідомлень щодо незарахування кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю до виконання нормативу таких робочих місць, як і розрахунків сум адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативів, позовних заяв щодо їх стягнення, ані від Київського міського відділу Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, ані від позивача не отримувало, а отже норматив вважався виконаним.

Вищевикладені положення нормативно-правових актів, які були чинними після внесення у 2011 році змін до редакції частини другої статті 1 Закону № 875-ХІІ свідчать про те, що обов'язок щодо виконання нормативу із працевлаштування осіб із інвалідністю всі ці роки поширювався на юридичних осіб в цілому. Це вбачається як і з вимог щодо реєстрації юридичних осіб в територіальних відділеннях Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, так і з порядку подання звітів про зайнятість і працевлаштування осіб з інвалідністю.

ТОВ «Метал Холдінг Трейд» виконувався норматив із працевлаштування осіб з інвалідністю. Територіальні відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю продовж попередніх звітних періодів визнавали право юридичних осіб, які мають відокремлені підрозділи, самостійно вирішувати питання виконання 4% нормативу або за рахунок тільки головного підприємства, або за рахунок тільки відокремлених підрозділів, або за рахунок як головного підприємства, так і за рахунок відокремлених підрозділів. З урахуванням положень статті 19 Закону № 875-ХІІ, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році для ТОВ «Метал Холдінг Трейд» складає 19 осіб (463 х 4%). В свою чергу, підприємство у 2022 році працевлаштувало 22 особи з інвалідністю, що свідчить про перевиконання нормативу. Просить суд відмовити у задоволенні позову.

З метою додержання розумного строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд визнав за можливе розгляд справи здійснювати за наявними матеріалами.

Розглянувши подані сторонами документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «Метал Холдінг Трейд» є юридичною особою, зареєстрованою 30.11.2010 року в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ 37412768) з місцезнаходженням у м. Київ, Саперно-Слобідський проїзд, 4.

Полтавська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» (код за ЄДРПОУ 41670342) є відокремленим підрозділом юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» (код за ЄДРПОУ 37412768), що розташована поза її місцезнаходженням та здійснює частину її функцій, на підставі затвердженого Положення про філію від 18.10.2017, в п.1.4 якого зазначено, що філія не є юридичною особою.

Згідно звіту відповідач зазначив, що середньооблікова кількість працівників і облікового складу Полтавської філії Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» у 2022 році становила 13 осіб, але відповідачем не працевлаштовано 1 особу з інвалідністю.

Відповідно до розрахунку сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2022 рік, складеного позивачем щодо відповідача:

- середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за рік - 13 осіб;

- середньооблікова чисельність штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність 0 осіб;

- норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю (4 відсотки середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця, округлені до цілого значення) 1 особа;

- фонд оплати праці штатних працівників 5 719 216,71 грн;

- середня річна заробітна плата штатного працівника 439 939,75 грн;

- сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю 219 969,87 грн.

У зв'язку з несплатою у добровільному порядку адміністративно-господарських санкцій та пені, Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулось до суду з цим позовом.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII визначає основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Частиною першою статті 17 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.1991 № 875-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі - Закон № 875-XII) визначено, що з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.

Підприємства, установи і організації за рахунок коштів Фонду соціального захисту інвалідів або за рішенням місцевої ради за рахунок власних коштів у разі потреби створюють спеціальні робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснюючи для цього адаптацію основного і додаткового обладнання, технічного оснащення і пристосування тощо з урахуванням обмежених можливостей осіб з інвалідністю (частина друга статті 17 Закону № 875-XII).

За змістом статті 19 Закону № 875-XII для підприємств, установ, організацій встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.

Так, у частині першій статті 19 Закону № 875-XII визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення (частина друга статті 19 Закону № 875-XII).

Згідно з частиною четвертою статті 19 Закону № 875-XII виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Із системного аналізу вищезазначених законодавчих приписів убачається, що законодавцем чітко визначено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані:

виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця;

створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації;

забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів.

Отже, на підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, покладається обов'язок самостійного працевлаштування інвалідів шляхом створення робочих місць для працевлаштування інвалідів та інформування про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів, в тому числі і центри зайнятості.

Згідно з частиною шостою статті 19 Закону № 875-XII Пенсійний фонд України у порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом України за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, надає Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформацію:

- про працевлаштованих осіб з інвалідністю;

- про створення підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю;

- необхідну для обчислення кількості робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, установами, організаціями, фізичними особами, які використовують найману працю, відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті.

Відповідно до правових норм частин сьомої статті 19 Закону № 875-XII отримана від Пенсійного фонду України інформація, яка містить ознаки порушень законодавства про створення робочих місць для осіб з інвалідністю, про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю, є підставою для проведення перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю.

При цьому, частинами десятою тринадцятою статті 19 Закону № 875-XII передбачено, що центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, здійснює перевірки підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, щодо виконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі шляхом його зарахування.

Керівники підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, у разі незабезпечення виконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю несуть відповідальність у встановленому законом порядку.

Фонд соціального захисту осіб з інвалідністю щороку до 10 березня в автоматизованому режимі з використанням даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та Централізованого банку даних з проблем інвалідності здійснює визначення підприємств, установ та організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, які не забезпечили виконання у попередньому році нормативу робочих місць, визначеного згідно з частиною першою цієї статті, та надсилає їм розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за попередній рік, обчислених відповідно до статті 20 цього Закону.

Матеріалами справи підтверджено, що у 2022 році середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу ТОВ «Метал Холдінг Трейд» в цілому складала 463 особи, 22 особам з яких встановлено інвалідність:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» (головне підприємство) - 259 осіб, з них осіб з інвалідністю - 17;

Вінницька філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» - 15 осіб, з них осіб з інвалідністю - 1;

Дніпровська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» 30 осіб, з них осіб з інвалідністю - 1;

Запорізька філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» 14 осіб;

Львівська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» 58 осіб, з них осіб з інвалідністю - 3;

Одеська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» - 17 осіб;

Полтавська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» 16 осіб;

Харківська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» - 28 осіб;

Хмельницька філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» - 10 осіб;

Чернігівська філія Товариства з обмеженою відповідальністю «Метал Холдінг Трейд» - 16 осіб.

З урахуванням положень статті 19 Закону № 875-ХІІ, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2022 році для ТОВ «Метал Холдінг Трейд» складає 19 осіб (463 х 4%). В свою чергу, підприємство у 2022 році працевлаштувало 22 особи з інвалідністю, що є більшим ніж встановлений норматив.

Про підтвердження виконання підприємством нормативу свідчать звіти з Податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 1-4 квартали 2022 року по ТОВ «Метал Холдінг Трейд» та його філіям, копії яких надані відповідачем.

З огляду на зазначені обставини, що встановлені під час розгляду справи та підтверджені належними доказами, суд приходить до висновку, що у 2022 році відповідач виконав встановлений для нього норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.

Підсумовуючи суд зазначає, що відповідачем були виконані вимоги Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» щодо працевлаштування однієї особи з інвалідністю, тому підстав для нарахування та стягнення адміністративно-господарських санкцій суд не вбачає.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно з частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.

Оскільки спір вирішено не на користь суб'єкта владних повноважень, в силу вимог статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України питання розподілу судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Жукова Є.О.