25 березня 2025 року Справа № 280/8105/24 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Сацький Р.В.,розглянувши за правилами письмового спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом - ОСОБА_1
до - ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправною бездіяльності та вчинення певних дій,
29 серпня 202428 серпня 2024 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якій позивач просить суд:
- визнати протиправною відмову ІНФОРМАЦІЯ_2 від 27 червня 2024 року вих. № 2/6237 щодо надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту (абзацу) 4 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації ОСОБА_1 , відповідно пункту (абзацу) 4 ч. І ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» на весь період дії обставини, що дає підстави для такої відстрочки, та внести інформацію про відстрочку до справи військовозобов'язаного ОСОБА_1 , що знаходиться у ІНФОРМАЦІЯ_4 .
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що, ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 .
Від шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають спільну малолітню доньку - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Раніше ОСОБА_2 перебувала у шлюбних відносинах з ОСОБА_4 . Від даного шлюбу є дві доньки - малолітня ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), та неповнолітня ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають свідоцтво багатодітних батьків що підтверджується копією відповідного свідоцтва оскільки утримують та виховують трьох дітей а саме:
- ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 );
- ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
Також факт утримання ОСОБА_1 трьох малолітніх дітей підтверджується актом оцінки потреб сім'ї, в якому зазначено, що ОСОБА_2 ніде не працює оскільки перебуває у декретній відпустці, малолітні діти знаходяться на утриманні батька (вітчима).
Також ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають статус ВПО так як приїхали до міста Запоріжжя з окупованого Пологівського району Запорізької області.
Батько ОСОБА_5 та ОСОБА_6 загинув при захисті батьківщини будучи військовослужбовцем у 2022 році.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про надання відстрочки від призову (мобілізації) за п. 3 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовили позивачу у наданні відстрочки від призову мотивуючи це тим, що в свідоцтві про народження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 він не зазначений батьком тобто не підтверджено факт спорідненості (батьківства) з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Після отримання даної відповіді позивач звернувся зі скаргою до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_8 в своїй відповіді також послалися на те що позивач не має права на відстрочку від призову на підставах зазначених у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Після цього він звернувся з відповідним позовом до Запорізького окружного адміністративного суду а також з заявою про забезпечення адміністративного позову.
Просить позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою судді від 29 серпня 2024 року позовна заява була прийнята до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін (в порядку письмового провадження).Ухвалою судді від 27 серпня 2024 року заява про забезпечення адміністративного позову задоволена, заборонено ІНФОРМАЦІЯ_4 вчиняти заходи та проводити інші дії направлені на мобілізацію позивача.
Відповідач правом на подачу відзиву на позовну заяву не скористався. Про розгляд справи повідомлений належним чином, що підтверджується матеріалами справи.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
ОСОБА_1 перебуває у шлюбі з ОСОБА_2 .
Від шлюбу ОСОБА_1 та ОСОБА_2 мають спільну малолітню доньку - ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 .
Раніше ОСОБА_2 перебувала у шлюбних відносинах з ОСОБА_4 . Від даного шлюбу є дві доньки - малолітня ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 ), та неповнолітня ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 визнані багатодітними батьками що підтверджується копією відповідного свідоцтва оскільки утримують та виховують трьох дітей а саме:
- ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_5 ;
- ОСОБА_5 ( ІНФОРМАЦІЯ_6 );
- ОСОБА_6 ( ІНФОРМАЦІЯ_7 ).
Також факт утримання ОСОБА_1 трьох малолітніх дітей підтверджується актом оцінки потреб сім'ї, в якому зазначено, що ОСОБА_2 ніде не працює оскільки перебуває у декретній відпустці, малолітні діти знаходяться на утриманні батька (вітчима).
Батько ОСОБА_5 та ОСОБА_6 загинув при захисті батьківщини будучи військовослужбовцем у 2022 році що підтверджується свідоцтвом про смерть.
ОСОБА_1 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про надання відстрочки від призову (мобілізації) за п. 3 ч. 1 статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовили позивачу у наданні відстрочки від призову мотивуючи це тим, що в свідоцтві про народження ОСОБА_5 та ОСОБА_6 він не зазначений батьком тобто не підтверджено факт спорідненості (батьківства) з ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Після отримання даної відповіді позивач звернувся зі скаргою до ІНФОРМАЦІЯ_8 . Посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_8 в своїй відповіді також послалися на те що позивач не має права на відстрочку від призову на підставах зазначених у відповіді ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Вважаючи дії відповідача щодо не надання (відмови) відстрочки на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про надання відстрочки від призову в особливий період (введення в Україні воєнного стану в зв'язку зі збройною агресією РФ проти України) на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 ЗУ «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку).
В якості підтверджуючих документів позивачем до заяви були долучені:
- копія паспорту та ІНН коду ОСОБА_1 ;
- копія свідоцтва про шлюб;
- копія посвідчення багатодітного батька;
- копія довідки;
- копія заяви;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_3 ;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_5 ;
- копія свідоцтва про народження ОСОБА_6 ;
- копія свідоцтва про смерть.
27 червня 2024 року позивачем отримано офіційне повідомлення від 27 червня 2024 за № 216237 за підписом посадової особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , яким позивачу відмовлено у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та в якому зазначено, що позивачем не надано документів підтверджуючих що діти знаходяться на його утриманні та те що він є батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначається Законом України від 25.03.1992 № 2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон № 2232-ХІІ).
Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.
Згідно п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України передбачено, що Президент України приймає відповідно до закону рішення про загальну або часткову мобілізацію та введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях у разі загрози нападу, небезпеки державній незалежності України.
Згідно Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" постановлено ввести в Україні воєнний стан.
Закон України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 № 3543-XII (далі Закон № 3543-XII) встановлює правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначає засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов'язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов'язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Згідно статті 1 вищезазначеного Закону, встановлено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Згідно частини другої статті 4 Закону № 3543-XII встановлено, що Загальна мобілізація проводиться одночасно на всій території України і стосується національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.
У відповідності до частин п'ятої та шостої статті 4 Закону № 3543-XII передбачено, що вид, обсяги, порядок і строк проведення мобілізації визначаються Президентом України в рішенні про її проведення.
Рішення про проведення відкритої мобілізації має бути негайно оголошене через медіа.
Статтею 22 Закону № 3543-XII встановлені обов'язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Так, згідно абзацу першого частини першої вищевказаної статті з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці (військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом відповідного підрозділу розвідувальних органів України), для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.
Частиною третьої статті 22 Закону № 3543-XII встановлено, що військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях;
резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин;
військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку;
військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів;
особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.
Частиною п'ятою статті 22 вищевказаного Закону передбачено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, забезпечують місцеві органи виконавчої влади та здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів розвідувальних органів України - відповідний підрозділ розвідувальних органів України, осіб, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).
Статтею 23 Закону № 3543-XII встановлена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Так, відповідно до вимог вищевказаної статті, а саме абз. 4 ( п.3) ч. 1 ст. 23 Закону № 3543-XII передбачено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:
жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Відповідно до ст.51 Конституції України батьки зобов'язані утримувати дітей до їх повноліття.
Батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття (ст.180 СК України).
За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі (ст. 181 СК України).
Мачуха, вітчим зобов'язані утримувати малолітніх, неповнолітніх падчерку, пасинка, які з ними проживають, якщо у них немає матері, батька, діда, баби, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання, за умови, що мачуха, вітчим можуть надавати матеріальну допомогу (ст. 268СК України).
Виходячи з аналізу вищевказаних норм, потрібно зазначити, що позивач, перебуваючи у шлюбі з громадянкою ОСОБА_2 , має право на участь у вихованні її двох доньок, оскільки, вони проживають однією сім'єю. При цьому обов'язок щодо іх утримання у позивача (як вітчима) виникає за умови, якщо у дітей немає матері, батька, повнолітніх братів та сестер або ці особи з поважних причин не можуть надавати їм належного утримання.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 14.12.2023 у справі № 160/11228/23.
З 18.05.2024 набрав чинності Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 № 560 (далі - Порядок № 560, зі змінами).
Відповідно до пунктів 56, 57 Порядку № 560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).
Згідно з пунктом 58 Порядку № 560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (пункт 59 Порядку № 560).
Відповідно до пункту 60 Порядку № 560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення.
У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.
До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Отже, станом на час розгляду даної справи, рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації приймається комісією, створеною при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах), за наслідками розгляду відповідних документів військовозобов'язаних.
Відповідач, у відповідь на звернення позивача вказав, що заявником не надано підтверджуючих документів щодо факту отримання дітей та те що він є батьком ОСОБА_5 та ОСОБА_6 .
Натомість, позивачем до заяви, зокрема додано копія посвідчення багатодітної родини, довідку УСЗН ЗМР про перебування на утриманні позивача трьох неповнолітніх дітей.
Однак, заяву позивача відповідач належним чином не розглянув та не здійснив перевірку наявності (відсутності) підстав для оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за доданими документами, що свідчить про протиправність рішення відповідача щодо відмови у наданні відстрочки від призову на військову службу.
Суд, розглядаючи справу в межах позовних вимог, зазначає що рішення відповідача викладене в листі є рішенням суб'єкта владних повноважень відповідно до положень КАС України.
Відповідне протиправне рішення відповідача підлягає скасуванню в частинні відмови позивачу у наданні відстрочки.
Крім того, ефективним способом захисту порушеного права позивача, є зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву та надати відстрочку позивачу.
На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог позивача.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Здійснені позивачем судові витрати на сплату судового збору у сумі 1 211,20 грн слід стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 263 та 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , фактична адреса: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині відмови у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08 травня 2024 року про надання відстрочки та надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, на строк дії законних підстав, які надають право на відстрочку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на оплату судового збору в сумі 1 211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 25 березня 2025 року.
Суддя Сацький Р.В.