Рішення від 13.01.2025 по справі 160/29669/24

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 січня 2025 рокуСправа №160/29669/24

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рищенка А.Ю., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

07.11.2024 ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій просить:

- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 19.03.2024 №ФД117451 неправильних відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії;

- зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 року, визначивши у цій довідці основні та додаткові види грошового забезпечення такі як: - посадовий оклад визначений за нормами, чинними на 01.01.2023 - у розмірі 7300,00 грн.; оклад за військовим званням визначений за нормами, чинними на 01.01.2023 - у розмірі 2040,00 грн.; надбавку за вислугу років - у розмірі 50% суми посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 4670,00 грн.; - надбавку за особливості проходження служби - у розмірі 65% суми посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 9106,5 грн.; - надбавку військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень - у розмірі 10% посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 730,00 грн., - премію - у розмірі 140% посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 10220,00 грн., та вказавши загальний розмір грошового забезпечення: 34066,5 грн.

Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що є пенсіонером, якому призначена пенсія відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області. На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №160/31964/23 відповідачем направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2023, однак, у новій довідці розміри додаткових видів грошового забезпечення обраховано з урахуванням окладів, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018 на відповідний тарифний коефіцієнт, а не станом на 01.01.2023, як визначено в рішенні суду. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.11.2024 відкрито провадження у справі №160/29669/24 та призначено розгляд останньої за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідач, у строки встановлені ухвалою суду від 11.11.2024, відзив на позов суду не надав, зазначену ухвалу про відкриття спрощеного позовного провадження було отримано останнім 18.11.2024.

У відповідності до положень ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Згідно положень ст. 262 КАС України, суд розглянув справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 є військовим пенсіонером, який звільнений зі служби і на теперішній час з перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.

ОСОБА_1 звертався до відповідача з заявою, де просив скласти та подати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 в якій використати значення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з показника - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 та множенням даного показника на відповідні тарифні коефіцієнти.

Відповідач жодної відповіді не надав.

Вказані обставини і слугували підставою для звернення до суду з таким позовом.

За наслідками розгляду даної позовної заяви, рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №160/31964/23 позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) про визнання протиправно. бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.

Визнано протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у не оформленні та не наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2023 року.

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 оформити та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу і окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1 та 14 до вказаної постанови Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017 року, з включенням процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

ІНФОРМАЦІЯ_2 на виконання зазначеного рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 у справі №160/31964/23, підготував та направив до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновлену довідку від 19.03.2024 року № ФД117451 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за нормами чинними на 01.01.2023 рік, за посадою «начальник служби метродології та стандартизації штабу полку», з врахуванням наступних складових грошового забезпечення: посадового окладу 7300,00 грн., окладу за військовим званням (полковник) - 2040,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4670,00 грн та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% - 5976,75 грн., надбавка військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 10% - 479,00 грн. та премії 140% - 6706,00 грн., всього - 27171,75 грн.

При цьому, позивач стверджує, що відповідачем, під час складання зазначеної довідки, суми щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за особливості проходження служби, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень та премія, розраховані у грошовому значенні арифметично неправильно та безпідставно зменшені.

Не погодившись з діями відповідача щодо протиправного обчислення сум щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які зазначені в довідці за нормами чинними на 01.01.2023 року, позивач звернувся до суду за захистом порушених прав на належне пенсійне забезпечення.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 20.12.1991 р. № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) визначені основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей, встановлено єдину систему їх соціального захисту, гарантовано військовослужбовцям та членам їх сімей в економічній, соціальній, політичній сферах сприятливі умови для реалізації їх конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни та врегульовано відносини у цій галузі.

Частинами 1, 2, 3 статті 9 Закону № 2011-ХІІ встановлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Згідно до ч. 2 ст. 51 Закону №2262-ХІІ визначено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

За приписами ч. 3 ст. 51 Закону №2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ч. 1 ст. 63 Закону №2262-ХІІ, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (ч. 4 ст. 63 Закону № 2262- XII).

Постановою №704 зокрема затверджено: тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 1; схему тарифних коефіцієнтів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу згідно з додатком 14; розміри надбавки за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу згідно з додатком 16.

Приписами Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (п. 2 постанови).

Пунктом 4 Постанови № 704 (в редакції, яка діяла з 29.01.2020 р. до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 р. № 481 «Про скасування підпункту 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103, та внесення зміни до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704», яка набрала чинності 20.05.2023) встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14».

Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 сформулював висновок щодо питання застосування п. 4 Постанови КМУ №704 у первісній редакції після набранням чинності судовим рішенням у справі № 826/6453/18, який зводиться до того, що:

«(1) з 01.01.2020 положення пункту 4 постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року не відповідає правовим актам вищої юридичної сили, згідно із якими прожитковий мінімум як базовий державний стандарт був змінений на відповідний рік у тому числі як розрахункова велична для визначення посадових окладів, заробітної плати, грошового забезпечення працівників державних органів;

(2) через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, зокрема, згідно із Законом№1082-ІХ, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії за формою, що передбачена додатком 2 до Порядку № 45, з урахуванням оновлених даних про розмір посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, які визначаються шляхом застосування пункту 4 постанови № 704 із використанням для їх визначення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (через його збільшення на відповідний рік).

(3) встановлене положеннями пункту 3 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону №1774-VІІІ обмеження щодо застосування мінімальної заробітної плати як розрахункової величини для визначення посадових окладів, розрахованих згідно з постановою № 704 жодним чином не впливає на спірні правовідносини, оскільки такою розрахунковою величною є, прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня календарного року. Розмір мінімальної заробітної плати не є розрахунковою величиною для визначення посадових окладів, а застосований з іншою метою - для визначення мінімальної величини, яка враховується як складова при визначенні розмірів посадових окладів та окладів за військовим (спеціальним) званням.»

Таким чином, через зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ.

Перерахунок пенсій здійснюється на підставі нових довідок, складених уповноваженим органом.

Як вже було зазначено, на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 22.02.2024 року по справі №160/31964/23, відповідачем підготовлено та видано довідку від 19.03.2024 №ФД117451 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року.

Проте, суд не погоджується з розрахунком сум додаткових видів грошового забезпечення, зазначених у довідці від 19.03.2024 №ФД117451, зокрема, надбавки за особливості проходження служби, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень та премії.

Наказом Міністра оборони України від 07 червня 2018 року №260 затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі Порядок №260). Цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування та застосовується з дня набрання чинності Постановою №704.

Цей Порядок визначає механізм та умови виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України, Державної спеціальної служби транспорту України та деяким іншим особам.

Відповідно п.2 розділу І Порядку №260 грошове забезпечення включає: щомісячні основні види грошового забезпечення; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.

До щомісячних основних видів грошового забезпечення належать: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавка за вислугу років.

До щомісячних додаткових видів грошового забезпечення належать: підвищення посадового окладу; надбавки; доплати; винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту; премія.

До одноразових додаткових видів грошового забезпечення належать: винагороди (крім винагороди військовослужбовцям, які обіймають посади, пов'язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту); допомоги.

Згідно приписів п. 5 постанови №704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, серед іншого, установлювати надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років. Порядок та умови виплати такої надбавки визначати керівникам державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою.

Відповідно п.1 розділу VI Порядку №260 військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) щомісячно виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірах до 100 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років залежно від складності та важливості виконуваних обов'язків.

З викладеного вбачається, що відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби розраховується від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу.

Відсотковий розмір надбавки за особливості проходження служби у довідці від 19.03.2024 №ФД117451 становить 65 відсотків, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично неправильно.

Так, відповідно до вказаної довідки, загальна сума: посадового окладу 7300,00 грн., окладу за військовим званням 2040,00 грн та надбавки за вислугу років 4670,00 грн. становить 14 010,00 грн.

Виходячи з арифметичного розрахунку 65% від 14 010,00 грн., становить 9106,50 грн.

Таким чином, розмір надбавки за особливості проходження служби 65% у даному випадку повинен становити 9106,50 грн., а не 5976,75 грн., як зазначено відповідачем в довідці від 19.03.2024 №ФД117451.

Відповідно до підпункту 2 пункту 5 Постанови №704 керівнику державного органу, надано право здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш, як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 1 Розділу XVI Порядку №260 розмір щомісячної премії, але не менше 10 відсотків посадового окладу, встановлює Міністр оборони України для відповідних категорій військовослужбовців.

Тобто, відсотковий розмір премії розраховується від розміру посадового окладу - 7300,00 грн. зазначеного в довідці.

Відсотковий розмір премії зазначений у довідці від 19.03.2024 №ФД117451 становить 140 відсотків, але вказана сума у грошовому значенні розрахована арифметично неправильно.

Виходячи з арифметичного розрахунку - 140% від 7300,00 грн., становить 10 220,00 грн.

Таким чином, у даному випадку, розмір премії 140% у грошовому вираженні повинен становити 10 220,00 грн, а не 6706,00 грн, як то зазначено в довідці.

Відповідно до п. 1 Розділу XI Порядку №260, військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.

Згідно п. 2 Розділу XI Наказу №260, розмір надбавки військовослужбовцям (крім військовослужбовців режимно-секретних органів), які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.

З наведеного вбачається, що розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень розраховується від розміру посадового окладу.

Відсотковий розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень зазначений у довідці становить 10 відсотків, проте вказана сума у грошовому значенні розрахована також арифметично неправильно.

Так, виходячи з арифметичного розрахунку - 10% від посадового окладу 7300,00 грн., становить 730,00 грн.

Отже, розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень повинен становити 730,00 грн., а не 479,00 грн., як то зазначено відповідачем у виданій довідці.

Враховуючи усі вищенаведені доводи, можна дійти висновку, що грошове забезпечення позивача, за нормами чинними на 01.01.2023 рік, повинно бути розраховано враховуючи наступні складові та розміри: посадового окладу - 7300,00 грн., окладу за військове звання (полковник) - 2040,00 грн., надбавки за вислугу років 50% - 4670,00 грн., надбавки за особливості проходження служби у розмірі 65% (від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років 14010,00 грн.) 9106,50 грн., надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 10% (від посадового окладу 7300,00 грн.) - 730,00 грн. та премії 140% (від посадового окладу - 7300,00 грн.) 10 220,00 грн. Всього 34 066,50 грн.

Отже, у даному випадку суд вважає, що загальний розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023 рік, із урахуванням посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які обчислюються з розміру посадового окладу та окладу за військовим званням, із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 рік (2684,00 грн.), повинен складати 34 066,50 грн., а не 27 171,75 грн., як протиправно визначено відповідачем в довідці від 19.03.2024 року №ФД117451.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях неодноразово підкреслював необхідність ефективного захисту прав заявників. Наприклад, у п. 75 рішення від 05.04.2005 у справі «Афанасьев проти України» (заява №38722/02) ЄСПЛ зазначає, що засіб захисту, який вимагається згаданою статтею, повинен бути «ефективним», як у законі, так і на практиці, зокрема, у тому сенсі, щоб його використання не було ускладнене діями або недоглядом органів влади відповідної держави.

Враховуючи, що довідка від 16.11.2023 року №ФД110013 про розмір грошового забезпечення, за нормами чинними на 01.01.2023 рік, вже видана, а спірні правовідносини безпосередньо охоплюють саме правильність розрахунку сум додаткових видів грошового забезпечення, з метою ефективного захисту порушеного права, суд вважає, що належним та ефективним способом є зобов'язання відповідача підготувати та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення за нормами чинними на 01.01.2023 року, з урахуванням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 21.08.2023 року у справі №160/12871/23, з включенням надбавки за вислугу років - 50% та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки за особливості проходження служби - 65%, надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень 15%) та премії 140%, які обчислити з розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, визначених із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2023 рік (2684,00 грн.), для проведення перерахунку основного розміру пенсії з 01.02.2023 року.

З урахуванням викладеного, суд доходить висновку, що позов належить задовольнити у повному обсязі.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд зважає на таке.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі

Питання щодо розподілу судових витрат врегульовані ст.139 КАС України.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України, суд зазначає, що позивач у справі, що розглядається, звільнений від сплати судового збору на підставі п.13 ст.5 Закону України «Про судовий збір», тому судовий збір останнім сплачено не було, а отже відсутні підстави для здійснення розподілу таких судових витрат.

Керуючись ст. ст. 241-246, 250 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо внесення до Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 від 19.03.2024 №ФД117451 неправильних відомостей про розміри додаткових видів грошового забезпечення та премії.

Зобов?язати ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровський області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 за нормами, чинними станом на 01.01.2023, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», постанови Кабінету Міністрів України №704 від 30.08.2017 року «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для перерахунку його пенсії з 01.02.2023 року, визначивши у цій довідці основні та додаткові види грошового забезпечення такі як: - посадовий оклад визначений за нормами, чинними на 01.01.2023 - у розмірі 7300,00 грн.; оклад за військовим званням визначений за нормами, чинними на 01.01.2023 - у розмірі 2040,00 грн.; надбавку за вислугу років - у розмірі 50% суми посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 4670,00 грн.; - надбавку за особливості проходження служби - у розмірі 65% суми посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 9106,50 грн.; - надбавку військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень - у розмірі 10% посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 730,00 грн., - премію - у розмірі 140% посадового окладу, визначеного за нормами, чинними на 01.01.2023, а саме 10220,00 грн., та вказавши загальний розмір грошового забезпечення: 34066,50 грн.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 КАС України та може бути оскаржене в строки, передбачені ст. 295 КАС України.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя А. Ю. Рищенко