24.03.2025 Справа №607/21466/24 Провадження №1-кп/607/538/2025
м. Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі кримінальне провадження №22023210000000132, дані про яке 01 вересня 2023 року внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань про обвинувачення:
ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Донецьк Донецької області, громадянки України, мешканки АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України,
за участю сторін кримінального провадження: прокурора відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_4 , захисника обвинуваченої ОСОБА_3 - адвоката ОСОБА_5 ,
10.01.2018 громадянку України ОСОБА_3 призначено на посаду «заместителя главного врача по санитарно-гигиеническим вопросам Республиканского центра санитарно-эпидемиологического надзора Государственной санитарно-эпидемиологической службы Министерства здравоохранения Донецкой Народной Республики, заместителя главного государственного санитарного врача Донецкой Народной Республики», м. Донецьк, вул. Любавіна, 3. При цьому, відповідно до так званого «Положения о государственной санитарно-эпидемиологической службе Министерства здравоохранения Донецкой Народной Республики», затвердженого «Постановлением Совета Министров Донецкой Народной Республики» від 10.01.2015 № 1-35, так звана державна санітарно-епідеміологічна служба ДНР (далі - Служба), є одним із центральних органів виконавчої влади ДНР.
Займаючи вказану посаду ОСОБА_3 , починаючи не пізніше ніж з 05.05.2022 до 07.11.2022, діючи умисно та виконуючи покладені на неї організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації в окупованій Донецькій області, бажаючи проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, безпосередньо керує незаконним органом влади, надає допомогу окупантам та представникам держави-агресора у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі, як «заместитель главного врача по санитарно-гигиеническим вопросам Республиканского центра (далі - Центру) санитарно-эпидемиологического надзора Государственной санитарно-эпидемиологической службы Министерства здравоохранения Донецкой Народной Республики, заместитель главного государственного санитарного врача Донецкой Народной Республики», за відсутності головного лікаря «Центру» виконує його обов'язки, здійснює контроль за організацією та плануванням роботи санітарно-гігієнічного відділу «Центру», контролює та координує діяльність територіальних «Центрів», забезпечує контроль за виконанням територіальними «Центрами» директивно-розпорядчих документів, за своєчасністю і якістю розгляду заяв, звернень та скарг населення, аналізує показники роботи санітарно-гігієнічного відділу «Центру», територіальних «Центрів», вживає заходів щодо їх оптимізації, забезпечує та контролює дотримання співробітниками відділення виконавської та трудової дисципліни, приймає участь у підборі та розстановці кадрів, підготовці пропозицій про призначення на посади та звільнення керівників територіальними «Центрами», завідувачів структурними підрозділами, своєчасного заміщення вакансій, заохочення, винесення доган та інших питань службової діяльності, вносить пропозиції по структурі та штатному розпису «Центру» та територіальних «Центрів», погоджує посадові інструкції співробітників «Центру» по напрямкам діяльності, інше.
Так, 05.05.2022 ОСОБА_3 , виконуючи покладені на неї обов'язки та реалізуючи політику окупаційної адміністрації країни-агресора, зобов'язала головних лікарів Горлівського, Макіївського, Харцизького, Торезького, Сніжнянського, Шахтарського, Єнакіївського «городских центров РЦ СЭН ГСЭС МЗ ДНР» надати, у відповідності з діючим законодавством окупаційної адміністрації держави-агресора, пояснюючі з приводу відсутності заходів адміністративного впливу під час проведення позапланових перевірок з дотримання санітарного законодавства на вугледобувних підприємствах «Министерства угля и энергетики Донецкой Народной Республики», які ліквідовувалися. Також, 16.05.2022 ОСОБА_3 , втілюючи наративи окупаційної адміністрації країни-агресора, інформувала так звану «Генеральну прокуратуру ДНР» про роботу в умовах збільшуваної кількості вимог т.зв «прокуратури Червоногвардійського району м. Макіївки». Продовжуючи свою злочинну діяльність, 04.08.2022 та 05.08.2022 ОСОБА_3 , реалізовуючи рішення окупаційної адміністрації держави-агресора та виконуючи покладені на неї посадові обов'язки, інформувала так званого «Министра здравоохранения Донецкой Народной Республики» про результати перевірки відбору води, а також необхідність поміщення вакцини та імуноглобуліну в карантин. Крім того, 07.11.2022 ОСОБА_3 , з метою реалізації рішень країни-агресора щодо незаконного переміщення на територію рф українських дітей, організувала отримання необхідної для цього «Центру» інформації від «руководителей местных администраций Донецкой Народной Республики.
Надалі, у грудні 2022 року у громадянки України ОСОБА_3 виник злочинний умисел направлений на добровільне зайняття посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади - так званому «Управлении Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) по Донецкой народной республике», створених на тимчасово окупованій території Донецької області. При цьому, ОСОБА_3 було відомо, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і рф 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Діючи, всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права та вимогам п.п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч.4 ст.2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 №36/103, від 16.12.1970 №2734 (ХХV) від 21.12.1965 №2131 (ХХ), від 14.12.1974 №3314 (ХХІХ), президент рф володимир путін та інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, віддали відповідні накази на вторгнення підрозділів зс рф на територію України з метою її незаконного збройного захоплення та подальшої військової окупації.
24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24.02.2022, який діє до даного часу. При цьому, 24.02.2022, на виконання вищевказаних наказів військово-політичного керівництва рф, військовослужбовці зс рф, шляхом збройної агресії із застосуванням зброї, військової техніки та артилерії, з нанесенням ракетних та авіаційно-бомбових ударів по військовій та цивільній інфраструктурі, незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській і Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське, оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 (із змінами та доповненнями, далі за текстом - Закон №1207-VII), тимчасово окупована російською федерацією територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Тимчасова окупація російською федерацією територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для російської федерації жодних територіальних прав. За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Тимчасово окупованою територією, відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Відтак, Указом Президента України «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях» № 32/2019 від 07.02.2019, Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 75 від 25.04.2022 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 25 квітня 2022 року» (із змінами) та Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» (із змінами), Донецька територіальна громада та вся територія Донецького району, внесена до вказаного переліку територіальних громад, як тимчасово окупована російською федерацією територія України.
Після окупації зазначених територій Донецької області, представниками збройних формувань російської федерації фактично було узурповано всі владні повноваження на тимчасово окупованій ними території області шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, запровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного і психологічного впливу до окремих категорій суспільства та верств населення, в тому числі шляхом незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування, правоохоронців, активістів, волонтерів та їх членів сім'ї і близьких родичів.
Разом з тим, 07.04.2014, представниками збройних формувань російської федерації всупереч законного порядку установленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими діючими нормативно-правовими актами, цілеспрямовано було створено окупаційну адміністрацію російської федерації в окупованій Донецькій області, яку на даний час очолює колаборант ОСОБА_6 з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом та тимчасово окупованій території Донецької області, а також реалізації узурпованих владних повноважень. При цьому, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону №1207-VII визначено, що окупаційна адміністрація російської федерації, це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
З метою встановлення тотального контролю та розповсюджуючи свою владу на захоплених військовим шляхом територіях Донецької області, 23.11.2022 на підставі розпорядження уряду російської федерації № 3579-р затверджено схему розміщення територіальних органів так званого «Роспотребнадзора», в тому числі в тимчасово окупованому місті Донецьку - «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике».
У подальшому, 08.12.2022 згідно з наказом «Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзора)» № 665, затверджено положення про незаконний орган влади т.зв. «Управление Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике», із наділенням його всіма необхідними владними повноваженнями. У тому числі щодо незаконної реалізації політики російської федерації в сфері санітарно-епідеміологічного контролю, контролю захисту прав споживачів, за дотриманням законодавства російської федерації про захист дітей від інформації, що спричиняє шкоду їх здоров'ю та розвитку, за діяльністю в області використання збудників інфекційних захворювань людини і тварин та генно-інженерно-модифікованих організмів, за діяльністю в області використання джерел іонізуючого випромінювання. При цьому, у відповідності до законодавства російської федерації «Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор)» є федеральним органом виконавчої влади рф.
В той же час, у грудні 2022 року ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії, яка розпочалася 24.02.2022 повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, з метою переслідування своїх корисливих інтересів, а саме, отримання відповідної влади в м. Донецьк, та відповідно наділенням її функціями начальника територіального відділу так званого «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике в городах Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейском районе - главного государственного санитарного врача по городам Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейскому району», створеного на тимчасово окупованій території, перебуваючи у м. Донецьк, маючи умисел на зайняття посади у незаконному органі влади та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з представниками окупаційної адміністрації російської федерації в окупованій Донецькій області. Отримавши від останніх пропозицію обійняти вказану вище посаду, в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно, умисно, погодилася на вказані пропозиції.
Як наслідок, 15.12.2022 наказом № 5 виконувача обов'язків керівника так званого «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике» ОСОБА_7 , ОСОБА_3 призначено на посаду начальника територіального відділу так званого «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике в городах Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейском районе - главного государственного санитарного врача по городам Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейскому району».
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу ОСОБА_3 , перебуваючи в тимчасово окупованому м. Донецьк, діючи умисно, з метою підтримання окупаційної влади, встановленої збройними формуваннями російської федерації на території Донецької області, маючи проросійські погляди та критичне ставлення до діючої законної влади в Україні, достовірно усвідомлюючи протиправність своїх дій та передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, з 15.12.2022 по 04.05.2023, добровільно займала посаду начальника територіального відділу так званого «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике в городах Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейском районе - главного государственного санитарного врача по городам Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейскому району», що знаходиться у м. Донецьк по вул. Щорса, буд. 6, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Донецької області. Перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_3 , діючи умисно, виконуючи вказівки і розпорядження представників держави-агресора, окупаційної адміністрації російської федерації в окупованій Донецькій області, усвідомлюючи, що окупаційний орган влади вчиняє дії, які завдають шкоду Україні, розуміючи про негативні наслідки від таких дій, добровільно погодилась на пособництво державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора, шляхом реалізації їх рішень. Так, 30.01.2023 ОСОБА_3 , з метою створення умов для подальшого належного функціонування незаконного органу влади країни-агресора та ведення рф агресивної війни, інформувала керівника «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по ДНР» ОСОБА_7 щодо участі членів сімей працівників, очолюваного нею відділу в бойових діях проти українських військовослужбовців. У подальшому, 31.01.2023 ОСОБА_3 , реалізовуючи норми законодавства країни-агресора «О санитарно-эпидемиологическом благополучии человека» та на виконання вимог незаконного правоохоронного органу, створеного на тимчасово окупованій території т.зв. «прокуратуры Донецкой Народной Республики», надіслала «прокурорам Ленинского и Кировского района г. Донецка» довідки про результати проведення позапланових перевірок дотримання вимог санітарного законодавства рф установ по наданню соціальних послуг. Також, 14.03.2023 ОСОБА_3 виконуючи вимоги «прокурора Донецкой Народной Республики» № 07/1-994 исх.23 від 10.03.2023, надала кандидатури для участі в проведенні перевірки дотримання вимог санітарного законодавства рф в «ЧАО Донецкий опытно-экспериментальный завод «Старт» та 17.03.2023 надіслала у вказаний незаконний правоохоронний орган довідку за результатами перевірки вказаного підприємства. Надалі, 22.03.2023 ОСОБА_3 виконуючи вимоги «и.о. прокурора Донецка прокуратуры ДНР» № 89-374 исх.23 від 21.03.2023, надала кандидатури для участі в проведенні перевірки дотримання вимог санітарного законодавства про відходи виробництва і споживання суб'єктами господарювання та 04.04.2023 надіслала у вказаний незаконний правоохоронний орган довідку за результатами перевірки «ООО «ЭК ГРОМАДА». Окрім цього, 04.04.2023 та 24.04.2023 ОСОБА_3 , з метою реалізації рішень країни-агресора щодо незаконного переміщення на територію рф українських дітей, забезпечила інформування з даного приводу керівника «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по ДНР» ОСОБА_7 .
Продовжуючи свою злочинну діяльність, 04.05.2023 ОСОБА_3 , виконуючи покладені на неї службові обов'язки, інформувала керівника «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по ДНР» ОСОБА_7 про хід імунізації населення.
Крім того, 01.06.2023 ОСОБА_3 звернулася до керівника «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по ДНР» ОСОБА_7 щодо присвоєння їй класного чину державної цивільної служби російської федерації - радника державної служби російської федерації 3-го класу, у відповідності до норм законодавства країни-агресора.
Отже, громадянка України ОСОБА_3 , не пізніше ніж з 05.05.2022 до 07.11.2022, займаючи посади т.зв. «заместителя главного врача по санитарно-гигиеническим вопросам Республиканского центра санитарно-эпидемиологического надзора Государственной санитарно-эпидемиологической службы Министерства здравоохранения Донецкой Народной Республики, заместителя главного государственного санитарного врача Донецкой Народной Республики», а з 15.12.2022 по 27.06.2024 - начальника територіального відділу так званого «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике в городах Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейском районе - главного государственного санитарного врача по городам Донецк, Димитрово, Красноармейск, Новогродовка, Селидово и Красноармейскому району», виконуючи організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Донецької області, вчинила умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору, окупаційній адміністрації держави-агресора (пособництво), з метою завдання шкоди Україні шляхом реалізації рішень держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора.
За таких обставин, ОСОБА_3 обґрунтовано обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, тобто у скоєнні умисних дії, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинених громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації рішень держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора.
Обвинувачена ОСОБА_3 , будучи обізнаною, що стосовно неї розпочато кримінальне провадження, винесено повідомлення про підозру, обвинувальний акт скеровано до суду, у судові засідання не з'явилася, не прибула на судові виклики без поважної причини більше як два рази, перебуває на тимчасово окупованій території України, переховуючись від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності, тому суд на підставі ухвали від 17.01.2025 в даному кримінальному провадженні здійснював спеціальне судове провадження, що відповідає вимогам ст. 323 КПК України.
Винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, повністю доведена зібраними в ході досудового розслідування доказами, які були предметом дослідження під час судового розгляду кримінального провадження в порядку спеціального судового провадження, а саме:
- протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - використання конфіденційного співробітництва №69/95-842т від 19.06.2023 (з доданими до нього письмовими документами), згідно з яким старшим оперуповноваженим Кременецького МРВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_8 в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022211010000127 від 07.04.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, на підставі доручення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій №69/6-80цт від 10.04.2023 в порядку ст. 40 КПК України та постанови слідчого в ОВС СВ УСБУ в Тернопільській області про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 10.04.2023 №69/6-79цт, з дотриманням вимог ст. ст. 104, 246-249, 252, 272 та 275 КПК України, проведено негласну слідчу (розшукову) дію - виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації, до виконання якої залучено ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (установчі дані змінено), з якою з використанням Інтернет-телефонії багатоплатформового месенджеру «Telegram» проведено розмову, під час якої остання повідомила інформацію стосовно особи, яка займає посаду з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в незаконному органі влади НЗФ «днр», а саме: «державній санітарно-епідеміологічній службі днр». Так, ОСОБА_9 , на виконання раніше відпрацьованого завдання, отримано документи стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котра займає посаду «заступника головного державного санітарного лікаря донецької народної республіки». На підтвердження вказаних обставин ОСОБА_9 , з використанням особистої електронної пошти сервісу «Mail.ru», доступ до якої надано оперативному працівникові, передано наступні електронні файли: 1. Об'єктова довідка на ОСОБА_3 , на 3 арк.; 2. Наказ про призначення ОСОБА_3 на 1 арк.; 3. Посадова інструкція ОСОБА_3 на 4 арк.; 4. Особова карта працівника ОСОБА_3 на 2 арк.; 5. Робочі документи за підписом ОСОБА_3 на 6 арк. Крім того, ОСОБА_9 надано «положення про державну СЕС МОЗ днр», затвердженого «постановою ради міністрів днр №1-35 від 10.01.2015», згідно з яким «державна СЕС днр» є «центральним органом виконавчої влади, яка здійснює санітарно-епідеміологічний нагляд і інші функції по забезпеченню санітарного та епідеміологічного благополуччя населення». Вказані письмові документи у роздрукованому вигляді, які є додатками до протоколу проведення негласної слідчої (розшукової) дії - використання конфіденційного співробітництва №69/95-842т від 19.06.2023, були досліджено та проаналізовано в судовому засіданні;
- протоколом проведення негласної слідчої (розшукової) дії - використання конфіденційного співробітництва №69/95-991т від 07.08.2023 (з доданими до нього письмовими документами), згідно з яким старшим оперуповноваженим Кременецького МРВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_8 в рамках кримінального провадження, відомості про яке внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12022211010000127 від 07.04.2022 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, на підставі доручення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій №69/6-80цт від 10.04.2023 в порядку ст. 40 КПК України та постанови слідчого в ОВС СВ УСБУ в Тернопільській області про проведення негласної слідчої (розшукової) дії від 10.04.2023 №69/6-79цт, з дотриманням вимог ст. ст. 104, 246-249, 252, 272 та 275 КПК України, проведено негласну слідчу (розшукову) дію - виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи злочинної організації, до виконання якої залучено ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (установчі дані змінено), з якою з використанням Інтернет-телефонії багатоплатформового месенджеру «Telegram» проведено розмову, під час якої остання повідомила інформацію стосовно особи, яка займає посаду з виконанням організаційно-розпорядчих функцій в незаконному органі влади НЗФ «днр». Так, джерелом повідомлено, що відповідно до постанови уряду російської федерації від 23.11.2022 №3579-р, а також наказу «роспотрєбнадзору» російської федерації №665 від 08.12.2022, на тимчасово окупованій території Донецької області країною-агресором створено «управління федеральної служби по нагляду в сфері захисту прав споживачів і благополуччя людей по донецькій народній республіці» (далі - «роспотрєбнадзор») із територіальним розміщенням даного незаконного органу державної влади рф в м. Донецьк. Поряд з цим, ОСОБА_9 повідомила, що у грудні 2022 року російською стороною на посаду «керівника відділу управління роспотребнадзору» призначено ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , котра до того займала посаду «заступника головного державного санітарного лікаря донецької народної республіки». На підтвердження вказаних обставин ОСОБА_9 , з використанням наявних засобів зв'язку, передано електронні версії документів стосовно ОСОБА_3 . Вказані письмові документи у роздрукованому вигляді, які є додатками до протоколу проведення негласної слідчої (розшукової) дії - використання конфіденційного співробітництва №69/95-991т від 07.08.2023, було досліджено та проаналізовано в судовому засіданні;
- протоколом огляду від 01.05.2024 (з доданим до нього документом з назвою: «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц»), згідно з яким старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 в ході досудового розслідування кримінального провадження №22023210000000132 від 01.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, відповідно до ст. ст. 40, 93, 103-106, 107, 223, 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей щодо незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території України, а саме: «Управления Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой народной республике», проведено огляд загальнодоступної мережі Інтернет, під час якого встановлено, що за результатом проведеного пошуку за допомогою пошукової системи «Googlе» після введення критерію пошуку у вигляді запису: «егрюл», вказана пошукова система висвітлила на екрані перелік електронних сторінок мережі «Інтернет», що мають інформацію даного змісту, в тому числі, сайт під назвою «Предоствление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде». Перейшовши за вказаним посиланням, виявлено сторінку сайту: «Предоставление сведений из ЕГРЮЛ/УГРИП в электронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос» введено наступний ідентифікатор: «Управление Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике». За результатами здійснення пошуку знайдено наступну інформацію: «Управление Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике», Россия, Донецкая Народная Респ., ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , Любавина УЛ. 3Д 3, ОГРН: 1229300177611, Дата присвоения ОГРН: 13.12.2022. ИНН: 9303032022, КПП: 930301001, РУКОВОДИТЕЛЬ: ОСОБА_13 . Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц», дата формування - 01.05.2024, № ЮЭ9965-24-53742439. Відповідно до тексту вказаного документу «Управление Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике», станом на 26.02.2024, включене до «Единого государственного реестра юридических лиц». Повна назва: «Управление Федеральной службы по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека по Донецкой Народной Республике», скорочена назва: «Управление Роспотребнадзора по Донецкой Народной Республике», адреса юридичної особи: «283015, Донецкая Народная Республика, г. Донецк, ул. Любавина, ЗД, 3.», дата внесення відомостей до Реєстру - 13.12.2022, керівник - «АНАНЬЕВА НАТАЛЬЯ ЕВГЕНЬЕВНА». На цьому слідчу дію було завершено. Вказаний письмовий документ у роздрукованому вигляді, який є додатком до протоколу огляду від 01.05.2024, було досліджено та проаналізовано в судовому засіданні;
- протоколом огляду від 01.05.2024 (з доданим до нього документом з назвою: «Положение о федеральной службе по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека»), згідно з яким старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 в ході досудового розслідування кримінального провадження №22023210000000132 від 01.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, відповідно до ст. 237 КПК України, з метою пошуку відкритої інформації стосовно незаконного органу влади «Роспотребнадзор», проведено огляд публічно доступної інформації із веб-ресурсів мережі Інтернет, в ході якого у стрічці Інтернет-посилань сервісу «Google» введено посилання «https://rospotrebnadzor.ru/», під час якого встановлено, що предметом огляду є офіційна сторінка російського органу виконавчої влади «ФЕДЕРАЛЬНАЯ СЛУЖБА ПО НАДЗОРУ В СФЕРЕ ЗАЩИТЫ ПРАВ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ И БЛАГОПОЛУЧИЯ ЧЕЛОВЕКА» («Роспотребнадзор»). За допомогою курсора в розділі «РОСПОТРЕБНАДЗОР» здійснено перехід в підрозділ «Функции и полномочия», після чого відкрилося посилання https://rospotrebnadzor.ru/region/functions.php, де міститься інформація про «ПОЛОЖЕНИЕ О ФЕДЕРАЛЬНОЙ СЛУЖБЕ ПО НАДЗОРУ В СФЕРЕ ЗАЩИТЫ ПРАВ ПОТРЕБИТЕЛЕЙ И БЛАГОПОЛУЧИЯ ЧЕЛОВЕКА Утверждено Постановлением Правительства Российской Федерации от 30 июня 2004 г. № 322 (в редакции Постановления Правительства Российской Федерации от 21.05.2013 № 428)» Згідно із п. 1 розділу «I. Общие положения»: «Федеральная служба по надзору в сфере защиты прав потребителей и благополучия человека (Роспотребнадзор) является федеральным органом исполнительной власти, осуществляющим функции по выработке и реализации государственной политики и нормативно-правовому регулированию в сфере защиты прав потребителей, разработке и утверждению государственных санитарно-эпидемиологических правил и гигиенических нормативов, а также по организации и осуществлению федерального государственного санитарно-эпидемиологического надзора и федерального государственного надзора в области защиты прав потребителей». На цьому слідчу дію було завершено. Вказаний письмовий документ у роздрукованому вигляді, який є додатком до протоколу огляду від 01.05.2024, було досліджено та проаналізовано в судовому засіданні;
- протоколом огляду інтернет-ресурсу від 27.06.2024, згідно з яким старшим оперуповноваженим Кременецького МРВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_8 , на виконання доручення СВ УСБУ в Тернопільській області №69/6-1167нт від 25.06.2024, в рамках досудового розслідування кримінального провадженні №22023210000000132 від 01.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, проведено огляд публічно доступної інформації із веб-ресурсів мережі Інтернет, з метою пошуку інформації стосовно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в ході якого встановлено, що у програмному забезпеченні - Інтернет-браузері «Chrome» у стрічці Інтернет-посилань даного сервісу введено наступні веб-адреси: 1) ІНФОРМАЦІЯ_3 , в результаті чого відкрито соціально орієнтовану мережу «Вконтакте», а саме акаунт користувача « ОСОБА_14 », місто «Донецк», дата народження « ІНФОРМАЦІЯ_4 », освіта « ІНФОРМАЦІЯ_5 », остання активність на момент огляду - 09 год. 55 хв. 27.06.2024. На основному фото акаунту зображена особа жіночої статі; 2) ІНФОРМАЦІЯ_6 , в результаті чого виявлено публікацію на окупаційному інформаційному ресурсі «донецкое агентство новостей», датована 18.11.2020, з назвою «СЭС выписала более 1350 штрафов за несоблюдение противовирусных мер по предупреждению COVID-19» з текстом наступного змісту: «Донецк, 18 ноя - ДАН. Специалисты государственной санитарно-эпидемиологической службы (СЭС) выписали свыше 1350 штрафов нарушителям мер по предупреждению распространения коронавирусной инфекции в ДНР. Об этом сегодня ДАН сообщила врио главного врача республиканского центра санитарно-эпидемиологического надзора СЭС ОСОБА_14 . «За нарушение «Санитарно-противоэпидемических норм и правил по предупреждению распространения новой коронавирусной инфекции (COVID-19)», за март-ноябрь 2020 года специалистами санэпиднадзора было наложено 1353 штрафа», - отметила ОСОБА_15 . По ее словам, проверки проводились в дошкольных и общеобразовательных учреждениях, вузах, спортивно-оздоровительных и лечебно-профилактических заведениях, транспорте, на объектах торговли и общепита, предприятиях. Наиболее частыми нарушениями назвала отсутствие расчетов потребности в дезсредствах и графика дезобработок, несоблюдение масочного режима и социальной дистанции. «Помимо штрафных санкций санэпидслужбой выносятся постановления о применении мер по прекращению нарушений санитарного законодательства, когда зафиксировано несколько нарушений одновременно», - добавила главный врач. В Республике для противодействия распространения коронавирусной инфекции действует режим повышенной готовности. Он установлен указом Главы ДНР ОСОБА_16 № 57 от 14 марта 2020 года. Документ предполагает ряд ограничений и противовирусных мер. Нарушение наказывается штрафами. Предусмотрена также административная и уголовная ответственность.»; 3) ІНФОРМАЦІЯ_7 , в результаті чого виявлено публікацію на окупаційному інформаційному ресурсі «все днр», датована 11.04.2019, з назвою «На конец апреля в ДНР запланировано хлорирование воды» з текстом наступного змісту: « ОСОБА_17 , Глава Минстроя ДНР сообщил, что в целях повышения безопасности водоснабжения в Республике будет проводиться дезинфекция водопроводов с использованием хлора. Ориентировочное время проведения мероприятий - с конца апреля по июнь. Также он отметил, что качество воды в Донецкой Народной Республике соответствует всем установленным нормам. «Несмотря на периодические обстрелы и связанные с эти остановки очистных и фильтровальных станций, питьевая вода в Донецкой Народной Республике соответствует всем нормативным показателям. На сегодняшний день фильтровальные станции работают в штатном режиме. Водоподготовка осуществляется в соответствии с согласованной технологической инструкцией, включая все процессы водоподготовки (коагулирование, фильтрование, отстаивание, обеззараживание). По микробиологическим и санитарно-химическим показателям процент отклонений находится в пределах установленных норм - порядка 2% от 100% отобранных проб», - рассказал ОСОБА_17 . Эту же информацию подтвердила заместитель главсанврача Республиканского центра санитарно-эпидемиологического надзора государственной СЭС ДНР ОСОБА_18 .». На цьому слідчу дію завершено;
- протоколом огляду від 14.08.2024 (з доданими до нього документами з назвами: «Выписка из Единого государственного реестра индивидуальных предпринимателей ОСОБА_19 », «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц «Донецкий дом-интернат для граждан пожилого возраста и инвалидов с гериатрическим отделением», «Выписка из Единого государственного реестра индивидуальных предпринимателей ОСОБА_20 », «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц «Донецкий опытно-экспериментальный завод «Старт», «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц «Общество с ограниченной ответственностью экологическая компания «Громада»), згідно з яким старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 в ході досудового розслідування кримінального провадження №22023210000000132 від 01.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, відповідно до ст. ст. 40, 93, 103-106, 107, 223, 237 КПК України, з метою виявлення та фіксації відомостей що містяться на сайті “Единый государственный реестр юридических лиц» та мають доказове значення для даного кримінального провадження, проведено огляд загальнодоступної мережі Інтернет, в ході якого встановлено, що за електронною адресою посилання: https://www.google.com, у полі пошуку головного меню «Google» введено критерій пошуку у вигляді запису: «егрюл», внаслідок чого за допомогою пошукової системи «Google» висвітлено на екрані перелік електронних сторінок мережі «Інтернет», що мають інформацію даного змісту, в тому числі, сайт під назвою «Предоствление сведений из ЕГРЮЛ/ЕГРИП в электронном виде». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено наступний ідентифікатор « ОСОБА_19 » та подано команду пошуку «Найти». Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра индивидуальных предпринимателей», дата формування - 14.08.2024, № ИЭ9965-24-40099941. Відповідно до тексту вказаного документу громадянка російської федерації ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_8 зареєстрована «Межрайонной инспекцией Федеральной налоговой службы № 1 Донецкой Народной Республики» в «ЕГРЮЛ» як індивідуальний підприємець, основним видом діяльності якої є «деятельность по уходу за престарелыми и инвалидами с обеспечением проживания». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено наступний ідентифікатор «Донецкий дом интернат для граждан пожилого возраста» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено наступну інформацію: «Государственное бюджетное учреждение «Донецкий дом-интернат для граждан пожилого возраста и инвалидов с гериатрическим отделением», Донецкая Народная Республика, ОГРН: 1229300085101, Дата присвоения ОГРН: 29.11.2022. ИНН: 9302005570, КПП: 930201001. Руководитель юридического лица: ОСОБА_21 . Сведения о номерах юридического лица на день принятия в Российскую Федерацию 01 01 06 004989 121990010 51005745. Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц», дата формування - 14.08.2024, № ЮЭ9965-24-107795308. Відповідно до тексту вказаного документу «Государственное бюджетное учреждение «Донецкий дом-интернат для граждан пожилого возраста и инвалидов с гериатрическим отделением», станом на 14.08.2024, включене до Единого государственного реестра юридических лиц». Повна назва: «Государственное бюджетное учреждение «Донецкий дом-интернат для граждан пожилого возраста и инвалидов с гериатрическим отделением», скорочена назва: ГБУ «ДОНДИГПВИГО», адреса юридичної особи: «283084, Донецкая Народная Республика, г. Донецк, ул. Алексинская, д. 55А, дата внесення відомостей до Реєстру - 29.11.2022, керівник - « ОСОБА_21 ». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено наступний ідентифікатор « ОСОБА_20 » та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено наступну інформацію: « ОСОБА_20 , ОГРНИП: НОМЕР_1 , ИНН: 236806847091, дата присвоения ОГРНИП: 08.02.2023. Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра индивидуальных предпринимателей», дата формування - 14.08.2024, № ИЭ9965-24-40105516. Відповідно до тексту вказаного документу громадянка російської федерації ОСОБА_22 , ІНФОРМАЦІЯ_9 зареєстрована «Межрайонной инспекцией Федеральной налоговой службы № 1 Донецкой Народной Республики» в «ЕГРЮЛ» як індивідуальний підприємець, основним видом діяльності якої є «деятельность по уходу за престарелыми и инвалидами с обеспечением проживания». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено наступний ідентифікатор «Донецкий опытно-экспериментальный завод» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено наступну інформацію: «Общество с ограниченной ответственностью «Донецкий опытно-экспериментальный завод «Старт», Донецкая Народная Республика, ОГРН: 1229300072957, Дата присвоения ОГРН: 29.11.2022. ИНН: 9303011696, КПП: 930301001. ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ДИРЕКТОР: ОСОБА_23 . Сведения о номерах юридического лица на день принятия в Российскую Федерацию: регистрационный номер 01 14 000002 1532 59, идентификационный код юридического лица 20340815. Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц», дата формування - 14.08.2024, № ЮЭ9965-24-107819219. Відповідно до тексту вказаного документу «Общество с ограниченной ответственностью «Донецкий опытно-экспериментальный завод «Старт», станом на 14.08.2024, включене до Единого государственного реестра юридических лиц». Повна назва: «Общество с ограниченной ответственностью «Донецкий опытно-экспериментальный завод «Старт», скорочена назва: ООО «ДОЭЗ «СТАРТ», адреса юридичної особи: «283023, Донецкая Народная Республика, г. Донецк, ул. Черниговская, д. 12, дата присвоєння ОГРН - 29.11.2022, керівник - « ОСОБА_23 ». В процесі подальшого огляду у панелі навігації з назвою «Поисковый запрос», введено наступний ідентифікатор «Эк громада» та подано команду пошуку «Найти». За результатами здійснення пошуку знайдено наступну інформацію: «Общество с ограниченной ответственностью экологическая компания «Громада», Донецкая Народная Республика, ОГРН: 1229300150980, Дата присвоения ОГРН: 30.11.2022. ИНН: 9308020246, КПП: 930801001. ГЕНЕРАЛЬНЫЙ ДИРЕКТОР: ОСОБА_24 . Сведения о номерах юридического лица на день принятия в Российскую Федерацию: регистрационный номер 010111001431, идентификационный код юридического лица 35729859. Надалі, натиснувши на посилання «Получить выписку», на екрані ноутбука відкрилась «Выписка из Единого государственного реестра юридических лиц», дата формування - 14.08.2024, № ЮЭ9965-24-107822914. Відповідно до тексту вказаного документу «Общество с ограниченной ответственностью экологическая компания «Громада», станом на 14.08.2024, включене до Единого государственного реестра юридических лиц». Повна назва: «Общество с ограниченной ответственностью экологическая компания «Громада», скорочена назва: ООО «ЭК «ГРОМАДА», адреса юридичної особи: «283491, Донецкая Народная Республика, Г.О. Донецк, пгт. Ларино, ул. Горького, д. 58, дата присвоєння ОГРН - 30.11.2022, керівник - « ОСОБА_24 ». На цьому слідчу дію завершено. Вказані письмові документи у роздрукованому вигляді, які є додатками до протоколу огляду від 14.08.2024, було досліджено та проаналізовано в судовому засіданні;
- протоколом огляду від 15.08.2024 (з доданим до нього документом з назвою: «Постановление О чрезвычайной противоэпизоотической комиссии администрации городского округа Донецк Донецкой Народной Республики» з додатком до нього: «Приложение 1 - Состав чрезвычайной противоэпизоотической комиссии администрации городского округа Донецк Донецкой Народной Республики»), згідно з яким старшим слідчим в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 в ході досудового розслідування кримінального провадження №22023210000000132 від 01.09.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, відповідно до ст. ст. 40, 93, 103-106, 107, 223, 237 КПК України, проведено огляд загальнодоступної інформації в мережі Інтернет стосовно ОСОБА_3 , в ході якого встановлено, що внаслідок введення у пошуковій програмі «Google» - «Сабодаш Ольга ДНР», пошукова система видала перелік Інтернет-посилань стосовно даного запиту, серед яких обрано веб-ресурс «Портал Госуслуг», за адресою: https://donetsk.gosuslugi.ru/netcat_files/46/469/Postanovlenie_187.pdf. Перейшовши за вказаним посиланням, на екрані відкрився документ із назвою «Постановление о чрезвычайной противоэпизоодической комиссии администрации городского округа Донецк Донецкой Народной Республики» № 187 від 27.06.2024, відповідно до якого, в цілях оперативного вирішення питань пов'язаних з виникненням небезпеки занесення на територію «муниципального образования городской округ Донецк Донецкой Народной Республики» збудників інфекційних захворювань тварин, запобіганню їх поширенню та ліквідації, створено «чрезвычайную противоэпизоотическую комиссию администрации городского округа Донецк Донецкой Народной Республики», до складу якої, серед інших осіб, також увійшла ОСОБА_3 - «начальник отдела - главный государственный санитарный врач по городу Донецку и Красноармейскому району территориального отдела Управления Роспотребнадзора по Донецкой Народной Республике в городе Донецке и Красноармейском районе». На цьому слідчу дію завершено. Вказаний письмовий документ у роздрукованому вигляді, який є додатком до протоколу огляду від 15.08.2024, було досліджено та проаналізовано в судовому засіданні.
Суд зазначає, що російська мова під час опису цих доказів була використана виключно з метою дослівного та детального передання змісту письмових документів, які були надані стороною обвинувачення під час судового розгляду даного кримінального провадження на підтвердження винуватості ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, які були досліджені судом безпосередньо у судовому засіданні.
Надаючи оцінку дослідженим в судовому засіданні доказам, суд визнає їх належними і допустимими для використання в процесі доказування, оскільки ці докази містять у собі фактичні дані, які логічно пов'язані з тими обставинами, які підлягають доказуванню в даному кримінальному провадженні та становлять предмет доказування, передбачені як джерела доказування у КПК України, зібрані у відповідності з чинним кримінальним процесуальним законодавством.
При цьому під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів у ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.
Суд також дослідив матеріали кримінального провадження, які подані прокурором, а саме:
- витяги з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №22023210000000132 від 01.09.2023;
- доручення начальника слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_25 від 01.09.2023 про проведення досудового розслідування;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_26 від 01.09.2023 про прийняття кримінального провадження;
- повідомлення начальника слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_25 від 01.09.2023 №69/6-1642 про початок досудового розслідування;
- супровідний лист прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_27 від 05.09.2023 №10-2234вих23;
- постанову першого заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_28 від 01.09.2023 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні;
- постанову прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_27 від 19.10.2023 про визначення підслідності кримінального правопорушення;
- супровідний лист начальника відділу Донецької обласної прокуратури ОСОБА_29 від 06.11.2023 №32-1609вих-23;
- постанову начальника слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_30 від 09.11.2023 про призначення слідчого у кримінальному провадженні та про доручення здійснення досудового розслідування;
- повідомлення начальника слідчого відділу 2 управління (з дислокацією у м. Маріуполь Донецької області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях ОСОБА_30 від 09.11.2023 №78/2/13-0132нт про початок досудового розслідування;
- постанову заступника керівника Донецької обласної прокуратури ОСОБА_31 від 10.11.2023 про призначення групи прокурорів у кримінальному провадженні;
- супровідний лист начальника відділу Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_32 від 30.04.2024 №10-389вих-24;
- постанову Генерального прокурора ОСОБА_33 від 23.04.2024 про визначення підслідності кримінального правопорушення у кримінальному провадженні;
- постанову заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_34 від 29.04.2024 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні;
- постанову начальника слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_25 від 30.04.2024 про доручення досудового розслідування;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 від 30.04.2024 про прийняття кримінального провадження;
- повідомлення старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_26 від 01.09.2023 №69/6-1641нт про вчинене кримінальне правопорушення;
- клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 від 04.07.2024 про тимчасовий доступ до речей і документів;
- копію ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 10.07.2024 у справі №607/14689/24;
- протокол тимчасового доступу до речей і документів від 15.07.2024 з доданим до нього описом речей і документів, які були вилучені на підставі ухвали слідчого судді;
- копію витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань у кримінальному провадженні №12022211010000127 від 07.04.2022;
- копію постанови виконувача обов'язків Генерального прокурора ОСОБА_35 від 22.03.2023 про визначення підслідності кримінального правопорушення у кримінальному провадженні;
- копію постанови начальника слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_25 від 04.01.2024 про доручення досудового розслідування слідчій групі;
- копію постанови старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_10 від 04.01.2024 про прийняття кримінального провадження;
- копію повідомлення прокурора відділу нагляду за додержанням законів регіональним органом безпеки Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_27 від 11.04.2023 №10-1012вих-23 про визначення групи прокурорів у кримінальному провадженні;
- копію постанови заступника керівника Тернопільської обласної прокуратури ОСОБА_36 від 10.04.2023 про зміну групи прокурорів у кримінальному провадженні;
- постанову старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_37 про виконання спеціального завдання з розкриття злочинної діяльності організованої групи чи організованої злочинної організації від 10.04.2023 №69/6-79цт;
- доручення старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_37 від 10.04.2023 №69/6-80цт про проведення негласних слідчих (розшукових) дій у порядку ст. 40 КПК України;
- супровідний лист начальника Кременецького МРВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_38 від 03.07.2023 №69/95-1132;
- доручення старшого слідчого в ОВС слідчого відділу УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_39 від 25.06.2024 №69/6-1167нт;
- супровідний лист начальника Кременецького МРВ УСБУ в Тернопільській області ОСОБА_38 від 27.06.2024 №69/95-875нт.
Вказані письмові матеріали хоча і не є доказами в розумінні статті 84 КПК України, однак являються процесуальними документами, які підтверджують законність і правомірність проведення органом досудового розслідування процесуальних дій в межах даного кримінального провадження.
На переконання суду, вина обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України підтверджується дослідженими судом безпосередньо протоколами слідчих дій, в тому числі протоколами оглядів та за результатами проведення негласних слідчих (розшукових) дій, та іншими доказами, що містяться в матеріалах кримінального провадження, які узгоджуються між собою та підтверджують обставини, що підлягають доказуванню у даному кримінальному провадженні.
При цьому в матеріалах провадження відсутні будь-які об'єктивні дані, які б давали обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_3 вчиняла інкриміновані їй діяння недобровільно, перебуваючи під безпосереднім психічним впливом або фізичним примусом, що такі дії були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи її рідним, або суспільним інтересам чи інтересам держави тощо.
На переконання суду, на свідомий, добровільний та умисний характер дій обвинуваченої ОСОБА_3 під час виконання нею організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Донецької області, спрямованих на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні, вказує сам характер таких дій, їх послідовність, тривалість у часі та динаміка розвитку.
Таким чином, суд повно і всебічно розглянувши кримінальне провадження, проаналізувавши та оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, вважає, що фактичні обставини в кримінальному провадженні встановлені у спосіб, визначений кримінальним процесуальним законом, та винуватість обвинуваченої ОСОБА_3 у вчиненні нею інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України, є доведеною та кваліфікує її дії за ч. 1 ст. 111-2 КК України, як умисні дії, спрямовані на допомогу державі-агресору (пособництво), окупаційній адміністрації держави-агресора, вчинені громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом: реалізації рішень держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора.
Судом також встановлено, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 («in absentia») відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. При цьому стороною обвинувачення та судом використані всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, права на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя.
Призначаючи обвинуваченій ОСОБА_3 покарання, суд виходить із того, що відповідно до статті 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
При призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд відповідно до вимог ст. ст. 50, 65 КК України, враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винної, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання.
З урахуванням наведених положень законодавства, при призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 суд відповідно до вимог ст. 65 КК України, враховує ступінь тяжкості скоєного обвинуваченою кримінального правопорушення, яке згідно з положеннями ч. 6 ст. 12 КК України класифікується як особливо тяжкий злочин.
Обставин, які пом'якшують чи обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_3 , згідно з вимогами ст. ст. 66, 67 КК України, судом не встановлено.
Також, призначаючи покарання обвинуваченій ОСОБА_3 суд бере до уваги відомості про особу винної, яка раніше до кримінальної відповідальності не притягалася, на обліку в лікаря-психіатра та лікаря-нарколога не перебуває.
Крім того, при призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 суд враховує, що вчинене останньою кримінальне правопорушення згідно з приписами Закону про кримінальну відповідальність є злочином проти основ національної безпеки України та відноситься до найбільш суспільно небезпечних посягань, оскільки спрямоване на вчинення умисних дій на допомогу державі-агресору та окупаційній адміністрації держави-агресора, з метою завдання шкоди Україні.
Також, призначаючи покарання суд враховує, що згідно з ч. 1 ст. 55 КК України позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю як основне або додаткове покарання за вчинення кримінальних правопорушень проти основ національної безпеки України, передбачених статтями 111-1, 111-2 цього Кодексу, призначається на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
За приписами ч. 1 ст. 59 КК України, покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого. Конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу (ч. 2 ст. 59 КК України).
З огляду на викладене, та виходячи з принципів справедливості, співмірності та індивідуалізації та приймаючи до уваги, що покарання має бути адекватним (відповідним) характеру вчинених дій, їх небезпечності та даним про особу, суд у даному конкретному випадку вважає за можливе призначити ОСОБА_3 передбачене санкцією ч. 1 ст. 111-2 КК України покарання у виді позбавлення волі на максимальний строк, визначений у санкції ч. 1 ст. 111-2 КК України, з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на максимальний строк, визначений санкцією ч. 1 ст. 111-2 КК України, та з конфіскацією майна.
При цьому суд враховує правовий висновок Об'єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду щодо застосування ст. 55 КК України, викладений у постанові від 04.09.2023 у справі № 404/2081/22, відповідно до якого згідно з положеннями ст. 55 КК у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного кримінального правопорушення, має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення.
Підстав для застосування положень ст. ст. 69, 75 КК України, при призначенні покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , суд не вбачає, у зв'язку з відсутністю передумов за яких, норми, передбачені даними частинами статей можуть бути застосовані.
На думку суду, таке покарання буде справедливим, необхідним і достатнім для виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, в тому числі проти основ національної безпеки України, забезпечує співрозмірність діяння та кари, а також не суперечить таким принципам Європейської конвенції захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.
За змістом статей 369, 374 КПК України у разі визнання особи винуватою, у мотивувальній та резолютивній частинах вироку зазначається рішення щодо заходів забезпечення, в тому числі запобіжних заходів до набрання вироком законної сили, та мотиви його ухвалення.
Судом встановлено, що ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.09.2024 у справі №607/19077/24 накладено арешт на квартири АДРЕСА_2 та належить ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на праві приватної спільної часткової власності, з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання.
За таких обставин та враховуючи, що обвинуваченій ОСОБА_3 даним вироком суду призначено додаткове покарання у виді конфіскації майна, суд, з метою забезпечення виконання вироку в частині конфіскації майна, вважає необхідним залишити даний захід забезпечення кримінального провадження без змін до виконання вироку в частині конфіскації майна.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_3 згідно з ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04.09.2024 у справі №607/19076/24, суд вважає за необхідне залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.
Судом встановлено, що у вказаному кримінальному провадженні процесуальні витрати на залучення експерта та речові докази відсутні.
Керуючись ст. ст. 323, 368, 370, 371, 373, 374 КПК України, суд
ОСОБА_3 визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 111-2 КК України та призначити їй покарання у виді 12 (дванадцяти) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади або займатися діяльністю в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, правоохоронних органах, займатися правоохоронною діяльністю та діяльністю, пов'язаною з наданням публічних послуг на строк 15 (п'ятнадцять) років та з конфіскацією майна.
Строк відбуття покарання ОСОБА_3 рахувати з моменту звернення вироку до виконання.
Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, обраний відносно ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до ухвали слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 04.09.2024 у справі №607/19076/24 - залишити без змін до затримання обвинуваченої та приведення вироку до виконання.
Захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна, накладеного ухвалою слідчого судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 03.09.2024 у справі №607/19077/24 на квартири АДРЕСА_2 та належить ОСОБА_3 на праві приватної спільної часткової власності - залишити в силі до виконання вироку в частині конфіскації майна.
На вирок може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а обвинуваченою, в той же строк, з моменту вручення їй копії вироку.
Якщо апеляційну скаргу подано обвинуваченою, щодо якої судом ухвалено вирок за результатами спеціального судового провадження, суд поновлює строк за умови надання обвинуваченою підтвердження наявності поважних причин, передбачених ст. 138 КПК України, та надсилає апеляційну скаргу разом із матеріалами кримінального провадження до суду апеляційної інстанції з дотриманням правил, передбачених ст. 399 КПК України.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику у відповідності до вимог ст. 323 КПК України.
Головуючий суддяОСОБА_1