Справа № 462/1028/25
провадження 1-кс/462/467/25
21 березня 2025 року слідчий суддя Залізничного районного суду міста Львова ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , підозрюваної ОСОБА_5 , захисника ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого СВ відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у виді домашнього арешту
ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки м.Костопіль Рівненської області, не працюючої, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,
07 лютого 2025 року внесені відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12025141390000167 та розпочато досудове розслідування за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 - ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.3 ст.190 КК України.
Старший слідчий СВ відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 , за погодженням з прокурором, звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, покликаючись на те, ОСОБА_5 підозрюється у тому, що вона діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичної довідки (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи про те, що 26.06.2023 її дочка, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходила лікарську консультативну комісію ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» щодо визначення стану її захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.07.2023, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши необхідні особисті анкетні дані дочки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця її проживання, медичну довідку №93 від 26.06.2023 (форми № 080-3/о), виданої від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я», щодо стану здоров'я ОСОБА_7 .
Надалі, у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.07.2023, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: м. Львів, вул. Яворницького 3а/74, отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблений документ, а саме: медичну довідку № 93 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про захворювання ОСОБА_7 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданої від імені ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» (код ЄДРПОУ: 43433953), достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у пособництві в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, за попередньою змовою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27 ч. 3 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичної довідки (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, повторно, достовірно знаючи про те, що 26.06.2023 її син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходив лікарську консультативну комісію ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» щодо визначення стану його захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.07.2023, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши особисті анкетні дані сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця його проживання, медичну довідку № 94 від 26.06.2023 (форми № 080-3/о), виданої від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я» щодо стану здоров'я ОСОБА_7 .
В подальшому, у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.07.2023, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: м. Львів, вул. Яворницького 3а/74, отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблений документ, а саме: медичну довідку № 94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о) про захворювання ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданої від імені ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» (код ЄДРПОУ: 43433953), достовірно знаючи, що її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Таким чином, ОСОБА_5 ґрунтовно підозрюється у пособництві в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, повторно, за попередньою змовою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27 ч. 3 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019, а також достовірно знаючи та усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 01.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», а саме заволодіння вказаними коштами, шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ФОП ОСОБА_9 договір № 8/07 від 01.07.2023 про надання послуг по здійсненню догляду за дитиною до трьох років згідно державної програми «муніципальна няня», а саме: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, 28.07.2023, ОСОБА_5 , реалізуючи даний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, перебуваючи в приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідці № 93 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про її захворювання є неправдивими, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою №1263 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», додавши до вказаної заяви підроблену довідку №93 від 26.06.2023 (форми 080-3/о), виданої від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я», про захворювання ОСОБА_7 на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України №68 від 30.01.2019, а також достовірно знаючи та усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 01.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», а саме заволодіння вказаними коштами шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ФОП ОСОБА_9 , договір № 9/07 від 01.07.2023 про надання послуг по здійсненню догляду за дитиною до трьох років згідно державної програми «Муніципальна няня», а саме: ОСОБА_8 ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, 28.07.2023 ОСОБА_5 , реалізуючи даний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського 34, достовірно знаючи, що її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідці № 94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про його захворювання є неправдивими, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою № 1265 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», додавши до вказаної заяви підроблену довідку № 94 від 26.06.2023 (форми 080-3/о), виданої від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я», про захворювання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 року, маючи умисел на пособництво у підробленні медичної довідки (форми 080-3/о) за попередньою змовою групою осіб, повторно, достовірно знаючи про те, що 17.07.2024 її дочка ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 не проходила лікарську консультативну комісію КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини», щодо визначення стану її захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.08.2024, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши особисті анкетні дані доньки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця її проживання, медичну довідку № 168 від 17.07.2024 (форми № 080-3/о), виданої від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини», щодо стану здоров'я ОСОБА_7 .
В подальшому у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.08.2024 ОСОБА_5 знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблений документ, а саме: медичну довідку № 168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про захворювання ОСОБА_7 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданої КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» (код ЄДРПОУ: 01996728), достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у пособництві в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, повторно, за попередньою змовою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27 ч. 3 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичної довідки (форми 080-3/о) за попередньою змовою групою осіб, повторно, достовірно знаючи про те, що 17.07.2024 її син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходив лікарську консультативну комісію КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо визначення стану його захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.08.2024, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши особисті анкетні дані сина ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця його проживання, медичну довідку № 167 від 17.07.2024 (форми № 080-3/о), видану від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо стану здоров'я ОСОБА_7 .
В подальшому у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.08.2024, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблений документ, а саме: медичну довідку № 167 від 17.07.2024 (форми №080-3/о) про захворювання ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданої від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» (код ЄДРПОУ: 01996728), її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у пособництві в підробленні офіційного документа, який видається та посвідчується установою, яка має право видавати чи посвідчувати такі документи, і який надає права, з метою використання його іншою особою, повторно, за попередньою змовою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст.27 ч. 3 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, а також достовірно знаючи та усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так 01.08.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», а саме заволодіння вказаними коштами шляхом обману в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ТОВ “Соловейко надії» (ЄДРПОУ 45596472), договір № 3/08 від 01.08.2024 про надання послуг по здійсненню догляду за дитиною до трьох років згідно державної програми «Муніципальна няня», а саме: ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Надалі, 28.08.2024 ОСОБА_5 , реалізуючи даний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, перебуваючи в приміщенні за адресою: м.Львів, вул. Виговського 34, достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідці № 167 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про її захворювання є неправдивими, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою № 1245 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», додавши до вказаної заяви підроблену довідку №168 від 17.07.2024 (форми 080-3/о), видану від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини», про захворювання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 року, а також достовірно знаючи та усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так 01.08.2024 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», а саме заволодіння вказаними коштами шляхом обману в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ТОВ “Соловейко надії» (ЄДРПОУ 45596472), договір № 4/08 від 01.08.2024 про надання послуг по здійсненню догляду за дитиною до трьох років згідно державної програми «Муніципальна няня», а саме: ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, 28.08.2024 ОСОБА_5 , реалізуючи даний умисел, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів вул. Виговського 34, достовірно знаючи, що її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідці № 168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про його захворювання є неправдивими, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради з заявою № 1246 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», додавши до вказаної заяви підроблену довідку № 167 від 17.07.2024 (форми 080-3/о), видану від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» про захворювання ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався з метою отримання грошових коштів у вигляді виплат відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману в умовах воєнного стану.
Так, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичних довідок (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи про те, що 26.06.2023 її дочка, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходили лікарську консультативну комісію в ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» щодо визначення стану їх захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.07.2023, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши необхідні особисті анкетні дані дочки, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця їх проживання, медичні довідки №93 та №94 від 26.06.2023 (форми № 080-3/о), виданих від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я», щодо стану здоров'я ОСОБА_7 та ОСОБА_7 .
Надалі, у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.07.2023, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблені документи, а саме: медичні довідки № 93 та №94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданих від імені ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» (код ЄДРПОУ: 43433953), достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Продовжуючи свої протиправні дії, 01.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на заволодіння коштами, шляхом обману в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ФОП ОСОБА_9 , договори № 8/07 та №9/07 від 01.07.2023 про надання послуг по здійсненню догляду за її дітьми до трьох років ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Надалі, 28.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, з корисливою метою, в особистих інтересах з метою особистого незаконного збагачення, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського 34, достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідках № 93 та №94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про їх захворювання є неправдивими, проте такі довідки дають їй право на призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявами №1263 та №1265 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», зазначивши свій розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Приватбанк» та додавши до вказаних заяв завідомо підроблені довідки №93 та №94 (форми 080-3/о) видані від імені ТзОВ « Медичний центр Лінія Здоров'я», про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
На підставі поданих підроблених довідок №93 та №94 (форми 080-3/о) виданих від імені ТзОВ «Медичний центр Лінія Здоров'я» про рідкісне (орфанне) захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , та інших документів відповідно до державної програми «Муніципальна няня», за період часу із 01.07.2023 по 31.05.2024 рішеннями Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (зі змінами), призначено та виплачено на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 , відкритий в АТ «Приватбанк» на ім'я ОСОБА_5 , щомісячну адресну компенсаційну виплату за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня» від імені держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на загальну суму 150 390 гривень.
Продовжуючи свій злочинний намір спрямований на заволодіння коштами, ОСОБА_5 достовірно знаючи вимоги Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019 року, а також достовірно знаючи та усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «муніципальна няня», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману в умовах воєнного стану.
Так, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичних довідок (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, повторно, достовірно знаючи про те, що 17.07.2024 її дочка, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходили лікарську консультативну комісію КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо визначення стану їх захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.08.2024, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши особисті анкетні дані дочки, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця їх проживання, медичні довідки № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми № 080-3/о), видані від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо стану здоров'я ОСОБА_7 та ОСОБА_7 .
В подальшому у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.08.2024, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблені документи, а саме: медичні довідки № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о) про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданих від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» (код ЄДРПОУ: 01996728), достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаній довідці про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Надалі, 28.08.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів у вигляді компенсації за послугу «Муніципальна няня», а саме заволодіння вказаними грошовими коштами шляхом обману в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, уклала із ТОВ “Соловейко Надії» договори №3/08 та №4/08 про надання послуг по здійсненню догляду за дітьми до трьох років ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
В подальшому, 28.08.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, з корисливою метою, в особистих інтересах з метою особистого незаконного збагачення, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського 34, достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідках № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про їх захворювання є неправдивими, проте такі довідки дають їй право на призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із заявами № 1245, 1246 про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», зазначивши свій розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ «Приватбанк» та додавши до вказаної заяви завідомо підробленні довідки № 167,168 (форми 080-3/о) від 17.07.2024, видані від імені КНП ЛОР «Клінічний центр дитячої медицини» про захворювання ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на рідкісне (орфанне) захворювання, що є підставою для призначення щомісячної адресної компенсаційної виплати за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, таким чином використала завідомо підроблений документ з метою незаконного отримання права на вказану компенсацію.
На підставі поданих підроблених довідок № 167,168 (форми 080-3/о) виданих від імені КНП ЛОР «клінічний центр дитячої медицини» від 17.07.2024 про тяжкі захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , а також актів виконаних робіт ТОВ “Соловейко надії» згідно укладених 28.08.2024 договорів №3/08 та №4/08 про надання послуг по здійсненню догляду за дитиною до трьох років, та інших документів відповідно державної програми «Муніципальна няня для призначення ОСОБА_5 компенсації за послуги «муніципальна няня», за період часу із 01.08.2024 по 31.01.2025 рішеннями Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради відповідно до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.01.2019 № 68 (зі змінами), призначено та виплачено на розрахунковий рахунок № НОМЕР_1 відкритий в АТ «Приватбанк» на ім'я ОСОБА_5 щомісячну адресну компенсаційну виплату за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня» від імені держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на загальну суму 86 130 гривень.
Таким чином, ОСОБА_5 за період часу із 01.07.2023 по 31.01.2025 отримала від імені держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та незаконно заволоділа чужим майном шляхом обману, в умовах воєнного стану, а саме бюджетними коштами, наданими як щомісячна адресна компенсаційна виплата за здійснення догляду за дітьми до трьох років «муніципальна няня», чим спричинила державі в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради майнової шкоди на загальну суму 236 520 гривень, тобто на суму від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідно до примітки ст.185 КК України визнається значною шкодою.
Таким чином, ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому в умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди потерпілому.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 28.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів відповідно до ст.18-5, 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідці №93 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про її захворювання є неправдивими, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 34, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовою заявою № 1264 про призначення допомоги відповідно до ст. 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та надала згадану підроблену довідку, що відповідно до ст. 18-5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» дало право на призначення їй допомоги як особі, яка доглядає за хворою дитиною, а відтак, використала завідомо підроблений документ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 28.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів відповідно до ст.18-5, 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, достовірно знаючи, що її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідці №94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про його захворювання є неправдивими, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 34, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовою заявою № 1266 про призначення допомоги на дитину відповідно до ст. 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та надала згадану підроблену довідку, що відповідно до ст. 18-5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» дало право на призначення їй допомоги як особі яка доглядає за хворою дитиною, а відтак, використала завідомо підроблений документ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 28.08.2024 року, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів відповідно до ст.ст.18-5, 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, достовірно знаючи, що її донька, ОСОБА_7 , не проходила обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідці № 167 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про її захворювання є неправдивими, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 34, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовою заявою №1000000000240040201870 про призначення допомоги як особі яка доглядає за хворою дитиною, відповідно до ст. 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та надала згадану підроблену довідку, що відповідно до ст. 18-5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» дало право на призначення їй допомоги на дитину, а відтак, використала завідомо підроблений документ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України.
Окрім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою незаконного отримання грошових коштів, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила використання завідомо підробленого документа.
Так, 28.08.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , з метою отримання грошових коштів відповідно до ст.ст.18-5, 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», шляхом обману, в умовах воєнного стану, розуміючи суспільну небезпеку своїх дій, діючи умисно, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, маючи намір, направлений на використання підробленого документу, достовірно знаючи, що її син, ОСОБА_8 , не проходив обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідці № 168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про його захворювання є неправдивими, перебуваючи в приміщенні за адресою: м. Львів, вул. Виговського, 34, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовою заявою №10000000000240040202016 про призначення допомоги особі, яка доглядає за хворою дитиною відповідно до ст. 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», та надала згадану підроблену довідку, що відповідно до ст. 18-5 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» дало право на призначення їй допомоги на дитину, а відтак, використала завідомо підроблений документ.
Таким чином, ОСОБА_5 підозрюється у використанні завідомо підробленого документу, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст. 358 КК України.
Крім цього, ОСОБА_5 , достовірно знаючи вимоги Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», а також усвідомлюючи, що на території України Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 введено воєнний стан, який неодноразово продовжувався, з метою отримання грошових коштів у вигляді виплат відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, передбачаючи його небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, керуючись корисливим мотивом, з метою особистого незаконного збагачення, вчинила незаконне заволодіння бюджетними коштами шляхом обману, повторно, в умовах воєнного стану.
Так, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичних довідок (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, достовірно знаючи про те, що 26.06.2023 її дочка, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходили лікарську консультативну комісію в ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» щодо визначення стану їх захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.07.2023, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши необхідні особисті анкетні дані дочки, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , а також сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця їх проживання, медичні довідки №93 та №94 від 26.06.2023 (форми № 080-3/о), виданих від імені ТзОВ «Медичний Центр» Лінія Здоров'я», щодо стану здоров'я ОСОБА_7 та ОСОБА_7 .
Надалі, у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.07.2023, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою: АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблені документи, а саме: медичні довідки № 93 та №94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданих від імені ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» (код ЄДРПОУ: 43433953), достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаних довідках про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Продовжуючи свої протиправні дії, 28.07.2023, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, з корисливою метою, в особистих інтересах, з метою особистого незаконного збагачення, перебуваючи в приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у ТзОВ “Медичний центр “Лінія здоров'я» і дані, зазначені у довідках № 93 та №94 від 26.06.2023 (форми №080-3/о), про їх захворювання є неправдивими, проте такі довідки дають їй право на призначення допомоги як особі, яка доглядає за хворими дітьми, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовими заявами №1266 та №1264, в яких вказала номер свого розрахункового рахунку НОМЕР_1 , відкритого в банку АТ «ПриватБанк» на її ім'я, про призначення допомоги особі, яка доглядає за хворими дітьми, додавши до вказаних заяв завідомо підроблені довідки № 93 та №94 від 26.06.2023 (форми 080-3/о), видані від імені ТзОВ “Медичний центр “Лінія Здоров'я» про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на тяжке рідкісне (орфанне) захворювання, які відповідно до ст. 18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» надають право на призначення допомоги одному з батьків, який постійно проживає та здійснює догляд за дітьми, щомісячно в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для дітей відповідного віку на підставі поданих заявником документів, зокрема, що підтверджують захворювання дітей.
На підставі поданих документів про призначення виплат, ОСОБА_5 , відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період часу із 01.06.2023 по 31.06.2024 відповідно до рішень Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на підставі виплат відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначено допомогу як особі, яка доглядає за хворими дітьми, від імені держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в банку АТ «ПриватБанк» на ім'я ОСОБА_5 , грошові кошти на загальну суму 108 124 гривні 64 копійки.
Окрім цього, ОСОБА_5 , діючи в порушення нормативних актів, які регулюють питання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна няня», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 68 від 30.01.2019, маючи умисел на пособництво у підробленні медичних довідок (форми 080-3/о), за попередньою змовою групою осіб, повторно, достовірно знаючи про те, що 17.07.2024 її дочка, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та син, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , не проходили лікарську консультативну комісію КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо визначення стану їх захворювання, у невстановлені слідством місці та час, але не пізніше 28.08.2024, через інтернет ресурси придбала у невстановленої слідством особи, надавши особисті анкетні дані дочки, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та сина, ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та місця їх проживання, медичні довідки № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми № 080-3/о), видані від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» щодо стану здоров'я ОСОБА_7 та ОСОБА_7 .
В подальшому у невстановлений слідством час, але не пізніше 28.08.2024, ОСОБА_5 , знаходячись за адресою АДРЕСА_1 , отримала кур'єрською доставкою від невстановленої слідством особи завідомо підроблені документи, а саме: медичні довідки № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о) про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, виданих від імені КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» (код ЄДРПОУ: 01996728), достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у зазначеній медичній установі і дані у вказаних довідках про захворювання є неправдивими, з метою подальшого використання цієї довідки.
Продовжуючи свій злочинний намір, 28.08.2024, більш точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, ОСОБА_5 , реалізуючи свій злочинний умисел, діючи умисно, з корисливою метою, в особистих інтересах з метою особистого незаконного збагачення, перебуваючи в приміщенні за адресою: АДРЕСА_2 , всупереч Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», достовірно знаючи, що її діти, ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , не проходили обстеження у КНП ЛОР “Клінічний центр дитячої медицини» і дані, зазначені у довідках № 167 та №168 від 17.07.2024 (форми №080-3/о), про їх захворювання є неправдивими, проте такі довідки дають їй право на призначення допомоги як особі, яка доглядає за хворими дітьми, особисто звернулася до Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради із письмовими заявами №1266 та №1264, в яких вказала номер свого розрахункового рахунку НОМЕР_1 , відкритого в банку АТ «ПриватБанк» на її ім'я, про призначення допомоги особі, яка доглядає за хворими дітьми, додавши до вказаних заяв завідомо підроблені довідки №167 та №168 від 17.07.2024 (форми 080-3/о), видані від імені КНП ЛОР “ Клінічний центр дитячої медицини» про захворювання ОСОБА_7 та ОСОБА_8 на рідкісне (орфанне) захворювання, , які відповідно до ст.18-6 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» надають право на призначення допомоги одному з батьків, який постійно проживає та здійснює догляд за дітьми, щомісячно в розмірі двох прожиткових мінімумів, встановлених для дітей відповідного віку на підставі поданих заявником документів, зокрема, що підтверджують захворювання дітей.
На підставі поданих документів про призначення виплат, ОСОБА_5 , відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми» за період часу із 01.07.2024 по 31.01.2025 відповідно до рішень Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на підставі виплат відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми», призначено допомогу як особі, яка доглядає за хворими дітьми, від імені держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та перераховано на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в банку АТ «ПриватБанк» на ім'я ОСОБА_5 , на загальну суму 70 441 гривні 16 копійок.
Таким чином, ОСОБА_5 , за період часу із 01.07.2023 по 31.01.2025 отримала від держави в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та незаконно заволоділа чужим майном шляхом обману, повторно, в умовах воєнного стану, а саме грошовими коштами державного бюджету, наданими як допомога особі, яка доглядає за хворими дітьми відповідно до Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми», чим спричинила державі в особі Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради майнової шкоди на загальну суму 178 565 гривні 80 копійок, тобто на суму від ста до двохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що відповідно до примітки ст.185 КК України визнається значною шкодою.
Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 190 КК України, а саме у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому повторно, в умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди потерпілому.
19 березня 2025 року слідчим відділенням відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області повідомлено про підозру ОСОБА_5 , у вчиненні нею кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27-ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.3 ст. 190 КК України.
Допитана в якості підозрюваної ОСОБА_10 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.27-ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.3 ст.190 КК України, свою вину визнала частково.
Враховуючи наявність ризиків, передбачених ст. 177 КПК України, а саме, що ОСОБА_5 може: переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду так як вона підозрюється у вчиненні злочинів, за які передбачено покарання у вигляді штрафу від чотирьох тисяч до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавлення волі строком від 3 до 5 років; незаконно впливати на потерпілого, зокрема на працівників Залізничного відділу соціального захисту управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради; вчинити інше кримінальне правопорушення, оскільки спосіб вчинення злочину, що проявилось у заволодінні чужим майном шляхом обману (шахрайстві), вчиненому повторно, в умовах воєнного стану, що завдало значної шкоди потерпілому, що свідчить про те, що підозрювана являється особою, яка не має жодних морально етичних цінностей та схильна на досягнення своїх злочинних цілей вчиняти кримінальні правопорушення, та може продовжувати вчиняти корисливі злочини, а також обстановка, час, місце та спосіб вчинення кримінального правопорушення - в громадському місці - вказують на свідоме нехтування підозрюваною вимогами законодавства.
Окрім цього, слід зазначити і наявність обставин, що враховуються при обранні запобіжного заходу, які передбачені у ст. 178 КПК, а саме: наявність вагомих доказів про вчинення підозрюваною кримінальних правопорушень, тяжкість покарання, що загрожує підозрюваній у разі визнання її винуватою у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого вона підозрюється, що свідчить про відсутність у такої соціально стримуючих факторів, що може спонукати останню до вчинення правопорушень та у сукупності свідчить про можливі наміри, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, враховуючи вік та стан здоров'я підозрюваної, відсутність тяжких захворювань, які б перешкоджали застосування щодо підозрюваного запобіжних заходів, у тому числі у вигляді домашнього арешту.
Заслухавши прокурора, слідчого, які підтримали клопотання, підозрюваної, яка не заперечила щодо задоволення клопотання, її захисника, який просив обрати більш м'який запобіжний захід, оглянувши матеріали клопотання, вважаю, що його слід задовольнити, оскільки стороною кримінального провадження доведено, що з матеріалів клопотання вбачається наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 - ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.3 ст.190 КК України.
Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_5 кримінальних правопорушень стверджується зібраними по кримінальному провадженні доказами: рапортом від 07.02.2025; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 17.02.2025; повідомленням ТзОВ “Медичний центр “Лінія Здоров'я» № 3/ос від 05.02.2025; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 03.03.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_11 ; протоколом тимчасового доступу до речей і документів від 06.03.2025; протоколом допиту свідка ОСОБА_12 ; показами підозрюваної ОСОБА_5 .
З огляду на наведене, а також враховуючи той факт, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.27 - ч.3 ст.358, ч.4 ст.358, ч.3 ст.190 КК України, тяжкість покарання, враховуючи особу підозрюваної, яка не працює, що свідчить про відсутність будь-яких соціально стримуючих факторів, має двох малолітніх дітей, раніше не судима, а також те, що вона підозрюється у вчиненні злочину в умовах воєнного стану, за яке законом передбачено покарання, в тому числі і у виді позбавлення волі, що свідчить про можливість переховуватись від органів досудового розслідування та суду, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, а відтак до неї слід застосувати запобіжний захід у виді домашнього арешту, який є тим запобіжним заходом, що забезпечить її належну процесуальну поведінку та може запобігти доведеному під час розгляду клопотання ризику, а також, свідчить про неможливість запобігання цим ризикам шляхом застосування більш м'яких запобіжних заходів, крім того до підозрюваної слід застосувати зобов'язання, які передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України та зазначені у клопотанні слідчого.
Керуючись ст. 176, 177, 178, 179, 181, 186, 193, 194, 196 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Застосувати до ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді домашнього арешту, строком на два місяці, тобто до 21 травня 2025 року включно.
Зобов'язати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибувати до старшого слідчого відділення відділу поліції №1 Львівського районного управління поліції №2 Головного управління Національної поліції у Львівській області ОСОБА_4 , прокурора, слідчого судді чи суду, в залежності від стадії кримінального провадження, за першою вимогою; не залишати місце постійного проживання - квартиру АДРЕСА_3 , в період часу із 22.00 год до 06.00 год без дозволу слідчого, прокурора, слідчого судді чи суду, залежно від стадії кримінального провадження; заборонити спілкування із свідками обвинувачення у даному кримінальному провадженні з метою незаконного впливу на цих осіб; здати, за наявності, на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Контроль за виконанням ухвали покласти на старшого слідчого СВ відділу поліції № 1 Львівського районного управління поліції №2 ГУНП у Львівській області ОСОБА_4 .
Дата закінчення дії ухвали - 21 травня 2025 року.
На ухвалу може бути подана апеляція безпосередньо до Львівського апеляційного суду протягом 5 діб з моменту її оголошення.
Слідчий суддя: