Справа № 991/11161/23
Провадження № 1-кс/991/11252/23
ВСТУПНА ЧАСТИНА [І].
Дата і місце постановлення [1-1].
26 грудня 2023 року, місто Київ.
Назва та склад суду [1-2].
Слідчий суддя Вищого антикорупційного суду ОСОБА_1 (надалі - слідчий суддя).
Прокурор, слідчий, який звернувся з клопотанням [1-3].
Детектив Національного бюро Третього відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України
ОСОБА_2 (номер) кримінального провадження [1-4].
Кримінальне провадження за № 52021000000000359 від 16.07.2021 року.
Кримінальне правопорушення, у зв'язку із досудовим розслідуванням якого постановляється ухвала [1-5].
Кримінальні правопорушення кваліфіковані органом досудового розслідування за ознаками ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368 КК України.
Особа (особи), щодо якої (яких) необхідно провести негласну слідчу (розшукову) дію [1-6].
ОСОБА_3 (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ).
МОТИВУВАЛЬНА ЧАСТИНА [ІІ].
Суть питання, що вирішується ухвалою, і за чиєю ініціативою воно розглядається [2-1].
Вирішується питання про надання дозволу на проведення негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_3 (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ). Зазначене питання розглядається за клопотанням детектива Національного бюро Третього відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_11 (№ 19/13023т від 22.01.2023 року) (надалі - детектив).
Встановлені слідчим суддею обставини із посиланням на докази, а також мотиви неврахування окремих доказів [2-2].
Слідчий суддя встановив.
Детектив звернувся до слідчого судді з клопотанням про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій, яке погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , та відповідає вимогам п. п. 1-9 ч. 2 ст. 248, ч. 2 ст. 258 КПК України.
Досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні здійснюється за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 чт. 364, ч. 4 ст. 368 КК України, які за встановленою ч. ч. 5 і 6 ст. 12 КК України класифікацією відносяться до тяжких та особливо тяжких злочинів, а також належать і до кола корупційних злочинів, яке визначене приміткою до ст. 45 КК України.
З клопотання видно таке: «Детективами Національного антикорупційного бюро України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 52021000000000359 від 16.07.2021 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 4 ст. 368 КК України. Зокрема, у ході досудового розслідування досліджуються обставини можливого вчинення кримінального правопорушення службовими особами Міністерства внутрішніх справ України та підприємств, що входять до сфери управління вказаного Міністерства, які з метою одержання неправомірної вигоди для себе організували здійснення закупівель товарів та послуг у ТОВ «Новітнє обладнання» (код ЄДРПОУ 38929719) за завищеними цінами. Слідством установлено, що 02.11.2020 ДУ «Центр обслуговування підрозділів МВС України» на підставі договору від 05.10.2020 № 3Т отримало від ТОВ «Новітнє обладнання» комплекс обладнання для обробки та архівування даних загальною вартістю 22 561 424 грн. При цьому, 19.10.2022 аналогічний комплекс обладнання для обробки та архівування даних ТОВ «Новітнє обладнання» придбало у ТОВ «АВАНТА ПРОМ СІТІ» (код ЄДРПОУ 42469622) за ціною 11 280 712 грн. Крім того, 11.09.2022 ДУ «Центр обслуговування підрозділів МВС України» на підставі договору від 28.07.2020 № 2Т придбало у ТОВ «Новітнє обладнання» ( комп'ютерне обладнання на загальну суму 3 906 748, 90 грн. У свою чергу, ТОВ «Новітнє обладнання» у період з 19.08.2020 по 01.09.2020 придбало аналогічне комп'ютерне обладнання у ТОВ «КЕПІТАЛ ПРАЙМ» (код ЄДРПОУ 42440886) за ціною 3 805 570, 96 грн., яке у свою чергу закупило його у Іноземного підприємства «ЛОГІН» (код ЄДРПОУ 38264178) за ціною 1 471 784, 48 грн. У ході слідства встановлено обставини, що вказують на пов'язаність між собою ТОВ «КЕПІТАЛ ПРАЙМ» та ТОВ «АВАНТА ПРОМ СІТІ», які створені в один день, а саме 21.08.2019 рішеннями єдиного учасника вказаних товариств - гр. України ОСОБА_5 . Порівнянням статутів вказаних товариств також підтверджено, що останні, окрім різної назви підприємств, є ідентичними, а господарську діяльність дані суб'єкти господарювання згідно офіційних документів почали здійснювати фактично лише у 2020 році в ході взаємовідносин з ТОВ «Новітнє обладнання». При цьому, про зв'язок службових осіб МВС України та ТОВ «Новітнє обладнання» свідчить наступне. Відповідно до Положення про Департамент державного майна та ресурсів МВС України на зазначений структурний підрозділ покладалося здійснення управління об'єктами державної власності в межах повноважень МВС, визначених законодавством, а також координація діяльності підприємств, що належать до сфери управління МВС. Крім того, на зазначений Департамент покладалося здійснення контролю ефективності використання матеріальних ресурсів та капітальних видатків в апараті МВС, територіальних органах, закладах, установах і на підприємствах, що належать до сфери управління МВС. Встановлено, що протягом 2018-2021 років посаду директора Департаменту державного майна та ресурсів МВС України обіймала ОСОБА_6 , при цьому посаду начальника Державної установи «Центр обслуговування підрозділів МВС України» протягом 2017-2021 років обіймав ОСОБА_7 . Зокрема відповідно до декларацій особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування ОСОБА_6 за 2018-2021 роки зазначеною особою 06.06.2018 набуто у користування автомобіль «Volkswagen Toureg» 2017 року виробництва, що перебуває у власності Громадської організації «Інформаційно-комунікаційний менеджмент інтелектуальної власності», при цьому ОСОБА_6 не зазначено жодних витрат на оренду та експлуатацію зазначеного транспортного засобу. Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, співзасновниками Громадської організації «Інформаційно-комунікаційний менеджмент інтелектуальної власності» є ОСОБА_3 та ОСОБА_8 . Також, ОСОБА_3 є президентом вказаної громадської організації. Водночас співзасновницею та одним з кінцевих бенефіціарів ТОВ «Новітнє обладнання» є дружина ОСОБА_3 - ОСОБА_9 . Крім того, відповідно до декларацій особи, уповноваженої на виконання функції держави або місцевого самоврядування ОСОБА_6 за 2019-2021 роки зазначеною особою 11.01.2019 набуто у користування квартиру площею 106,4 квадратних метри за адресою: АДРЕСА_2 , що перебуває у власності громадянки України ОСОБА_10 , при цьому ОСОБА_6 не зазначено жодних витрат на оренду та експлуатацію зазначеного житлового приміщення. Водночас відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ОСОБА_10 є директором ТОВ «Новітнє обладнання». Зазначені факти у своїй сукупності можуть свідчити про одержання ОСОБА_6 та іншими службовими особами Міністерства внутрішніх справ України неправомірної вигоди за здійснення впливу на керівників підприємств, установ та організацій, що входять до сфери управління МВС України, з метою спонукання зазначених осіб до укладення із ТОВ «Новітнє обладнання» договорів закупівель товарів та/або послуг за завищеними цінами. З матеріалів досудового розслідування вбачається, що до вчинення розслідуваних у кримінальному провадженні № 52021000000000359 кримінальних правопорушень може бути причетний президент Громадської організації «Інформаційно-комунікаційний менеджмент інтелектуальної власності» та фактичний бенефіціарний власник ТОВ «Новітнє обладнання» ОСОБА_3 . Таким чином, з метою отримання фактичних даних або спростування факту вчинення ним розслідуваних у кримінальному провадженні тяжкого і особливо тяжкого злочинів, з огляду на неможливість отримання таких даних в інший спосіб, виникла необхідність у проведенні негласних слідчих (розшукових) дії відносно гр. України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , та, відповідно до матеріалів кримінального провадження, є обізнаним про обставини вчинення кримінальних правопорушень. У зв'язку з цим виникла потреба у проведенні негласних слідчих (розшукових) дій у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж (комплексу технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг), зняття інформації з електронних інформаційних систем, установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), спостереження за особою, аудіо-, відеоконтролю особи, що обумовлено наступними обставинами. Наявні достатні підстави вважати, що обмін інформацією між ОСОБА_3 та іншими співучасниками злочину, зокрема обговорення обставин вчинення розслідуваних злочинів, намірів щодо приховування доказів, може відбуватися під час спілкування з використанням телефонних номерів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , які відповідно до матеріалів кримінального провадження знаходяться у фактичному володінні й користуванні ОСОБА_3 , а тому необхідно провести відносно нього негласну слідчу (розшукову) дію у вигляді зняття інформації з електронних комунікаційних мереж (комплексу технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг), що полягає у проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів спостереження, відбору та фіксації змісту інформації, яка передається особою та має значення для досудового розслідування, а також одержанні, перетворенні і фіксації різних видів сигналів, що передаються каналами зв'язку. Крім того, для конспірації спілкування ОСОБА_3 можуть використовуватись електронні інформаційні системи «Skype», «IMessage», «WhatsApp», «Viber», «Telegram», «Signal», «ConerMe», «Google.com», «Ukr.net» та ін., доступ до яких здійснюється за допомогою телефонних номерів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , а тому необхідно провести відносно ОСОБА_3 негласну слідчу (розшукову) дію у вигляді зняття інформації з електронних інформаційних систем, що полягає у пошуці, виявленні і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступі до електронної інформаційної системи або її частини, а також отриманні таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача. Для встановлення місця перебування ОСОБА_3 і можливих місць зберігання ним речових доказів та інших документів, відносно нього необхідно провести негласну слідчу (розшукову) дію - установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), яка полягає у застосуванні технічних засобів для отримання від мережевої інфраструктури або мобільного кінцевого (термінального) обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного кінцевого (термінального) обладнання (точки його підключення до мережі), а в мережі фіксованого зв'язку - даних про фізичну адресу кінцевого пункту мережі, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, по абонентських номерах телефонів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 . Крім того, ОСОБА_3 може зустрічатися із іншими особами, які причетні до скоєння розслідуваних у кримінальному провадженні злочинів, зокрема і в публічно доступних місцях. Тому для пошуку, фіксації та перевірки відомостей про поведінку ОСОБА_3 , встановлення даних про його зв'язки, з ким він контактує у публічно доступних місцях, щодо нього необхідно провести негласну слідчу (розшукову) дію - спостереження за особою, яка полягає у візуальному спостереженні з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження. Разом з тим, ОСОБА_3 може зустрічатися із особами, які причетні до скоєння злочинів, обговорювати злочинні наміри та плани, у зв'язку з чим його розмови, інші звуки, рухи, дії, пов'язані з його діяльністю або місцем перебування тощо, можуть містити відомості, які мають значення для отримання фактичних даних, які в подальшому можуть бути доказами у кримінальному провадженні. Тому виникла необхідність провести відносно нього негласну слідчу (розшукову) дію - аудіо-, відеоконтроль особи. Негласні слідчі (розшукові) дії необхідно дозволити на строк не менше 2 (двох) місяців, адже у своїй протиправній діяльності ОСОБА_3 та інші особи, причетні до вчинення кримінальних правопорушень, можуть дотримуватися правил конспірації, а проведення гласних слідчих дій не дає можливості зафіксувати його протиправні дії та зв'язок з іншими співучасниками злочину. Проведення вищевказаних негласних слідчих (розшукових) дій надасть змогу встановити відомості, які мають значення для кримінального провадження, що самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину та викриття осіб, які його вчинили».
Детектив вказує на те, що відомості про кримінальне правопорушення у цьому кримінальному провадженні неможливо отримати в інший спосіб (без використання негласних слідчих (розшукових) дій), оскільки це обов'язково призведе до інформування про здійснення досудового розслідування причетних до його вчинення осіб.
Детектив зазначає, що використання негласних слідчих (розшукових) дій у цьому кримінальному провадженні дасть можливість органу досудового розслідування встановити відомості та отримати докази, що мають значення для кримінального провадження, які самостійно та у сукупності з іншими доказами матимуть суттєве значення для з'ясування обставин кримінальних правопорушень і викриття осіб, які його вчинили.
Ідентифікаційні ознаки, які є необхідними для надання дозволу на проведення оперативно-розшукових заходів відповідно до процесуальних норм Глави 21. Негласні слідчі (розшукові) дії КПК України, підтверджені матеріалами та фактичними даними кримінального провадження.
Наведені детективом у клопотанні обставини в необхідному та достатньому обсязі підтверджені матеріалами і фактичним даними кримінального провадження.
Мотиви, з яких слідчий суддя виходив при постановленні ухвали, і положення закону, якими він керувався [2-3].
Слідчий суддя вважає, що наявні підстави для задоволення клопотання детектива, оскільки ним доведено, що: вчинене кримінальне правопорушення належить до тяжких злочинів (1); відомості про кримінальне правопорушення та осіб, які його вчинили, отримати в інший спосіб неможливо (2); під час проведення негласних слідчих (розшукових) дій можуть бути отримані докази, які самостійно або в сукупності з іншими доказами можуть мати суттєве значення для з'ясування обставин кримінальних правопорушень або встановлення осіб, які їх вчинили (3).
Слідчий суддя, з урахуванням викладеного та керуючись положеннями ст. ст. 246-249, 258, 260, 263, 264, 268, 269, 372 КПК України дійшов висновку про задоволення клопотання детектива.
РЕЗОЛЮТИВНА ЧАСТИНА [ІІІ].
Висновки слідчого судді [3-1].
Слідчий суддя постановив:
1) клопотання детектива Національного бюро Третього відділу детективів Другого підрозділу детективів Головного підрозділу детективів Національного антикорупційного бюро України ОСОБА_11 , погоджене прокурором Спеціалізованої антикорупційної прокуратури Офісу Генерального прокурора ОСОБА_4 , про дозвіл на проведення негласних слідчих (розшукових) дій у кримінальному провадженні за № 52021000000000359 від 16.07.2021року - задовольнити;
2) надати дозвіл на проведення у кримінальному провадженні за № 52021000000000359 від 16.07.2021року таких негласних слідчих (розшукових) дій щодо ОСОБА_3 (народився ІНФОРМАЦІЯ_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; проживає за адресою: АДРЕСА_1 ):
- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж (комплексу технічних засобів електронних комунікацій та споруд, призначених для надання електронних комунікаційних послуг) по абонентських номерах НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , що полягає у проведенні із застосуванням відповідних технічних засобів спостереження, відбору та фіксації змісту інформації, яка передається особою та має значення для досудового розслідування, а також одержанні, перетворенні і фіксації різних видів сигналів, що передаються каналами зв'язку;
- зняття інформації з електронних інформаційних систем, доступ до яких здійснюється за допомогою телефонних номерів НОМЕР_2 , НОМЕР_3 , що полягає у пошуці, виявленні і фіксації відомостей, що містяться в електронній інформаційній системі або їх частин, доступі до електронної інформаційної системи або її частин, а також отриманні таких відомостей без відома її власника, володільця або утримувача;
- установлення місцезнаходження радіообладнання (радіоелектронного засобу), яка полягає у застосуванні технічних засобів для отримання від мережевої інфраструктури або мобільного кінцевого (термінального) обладнання відомостей про місцезнаходження мобільного кінцевого (термінального) обладнання (точки його підключення до мережі), а в мережі фіксованого зв'язку - даних про фізичну адресу кінцевого пункту мережі, без розкриття змісту повідомлень, що передаються, по абонентських номерах телефону НОМЕР_2 , НОМЕР_3 ;
- візуальне спостереження за особою у публічно доступних місцях з використанням відеозапису, фотографування, спеціальних технічних засобів для спостереження;
- аудіо-, відеоконтролю особи;
3) строк проведення зазначених негласних слідчих (розшукових) дій не може перевищувати двох місяців.
Строк і порядок набрання ухвалою законної сили та її оскарження [3-2].
Ухвала не може бути оскаржена і набирає законної сили з моменту її оголошення. Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців.
Слідчий суддя - ОСОБА_1