29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
"25" березня 2025 р.Справа № 924/1130/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., розглянувши матеріали заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області з грошовими вимогами до боржника у справі
за заявою Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про відкриття провадження у справі про банкрутство Летичівського районного споживчого товариства, с-ще Летичів Хмельницької області
за участю представників:
від заявника (кредитора): Кернична О.Ф. - згідно із витягом ЄДРЮОФОПГФ;
від боржника: Коломієць О.М.
арбітражної керуючої Гапіна Н.В.
У засіданні відповідно до ст. 240 ГК України оголошено вступну і резолютивну частини ухвали.
28.01.2025 ухвалою суду відкрито провадження у справі № 924/1130/24 про банкрутство Летичівського районного споживчого товариства (Хмельницька область, Летичівський район, смт. Летичів, вул. 50-річчя Жовтня, буд. 14, ідентифікаційний код 01771107); призначено розпорядником майна Летичівського районного споживчого товариства арбітражного керуючого Гапіну Наталію Вікторівну (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 710 від 01.04.2013; поштова адреса: АДРЕСА_1 ; e-mail: ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ); призначено попереднє засідання суду на 10:30 год. 28 лютого 2025 р., яке відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м. Хмельницький, майдан Незалежності,
28.01.2025 здійснено офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство Летичівського районного споживчого товариства, с-ще Летичів Хмельницької області.
27.02.2025 до Господарського суду Хмельницької області надійшла заява Головного управління ДПС у Хмельницькій області про грошові вимоги до боржника, в якій просить суд визнати вимоги ГУ ДПС у Хмельницькій області до Летичівського районного споживчого товариства в сумі 853227,13 грн (102151,44 грн - основний платіж, 258073,01 грн - штрафні санкції, 493002,68 грн - пеня), який виник по:
1) податку на прибуток підприємств, який сплачують інші підприємства, в сумі 17485,15 грн (3921,80 грн - штрафні санкції, 13563,35 грн - пеня);
2) акцизному податку з реалізації суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів в сумі 2352,03 грн (734,00 грн - основний платіж, 295,09 грн - штрафні санкції, 1322,94 грн - пеня);
3) штрафних санкція за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування реєстраторів в сумі 462580,57 грн (244082,63 грн - штрафні санкції, 218497,94 грн - пеня);
4) орендній платі з юридичних осіб в сумі 23111,80 грн (6080,60 грн - основний платіж, 17031,20 грн - пеня);
5) податку на додану вартість в сумі 262465,72 грн (89284,13 грн - основний платіж, 9263,58 грн - штрафні санкції, 163918,01 грн - пеня);
6) податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковими агентами, із доходів платника податку у вигляді заробітної плати, у сумі 63568,02 грн (510,00 грн - штрафні санкції, 63058,02 грн - пеня);
7) військовому збору в сумі 5237,23 грн (пеня);
8) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (Летичівська ТГ), у сумі 11946,07 грн (4435,18 грн - основний платіж, 7510,89 грн - пеня);
9) податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується юридичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості (Меджибізька ТГ), у сумі 4480,54 грн (1617,53 грн - основний платіж, 2863,01 грн - пеня).
Ухвалою суду від 04.03.2025 вищезазначену заяву ГУ ДПС у Хмельницькій області прийнято до розгляду в попередньому засіданні господарського суду на 25.03.2025.
На адресу суду від розпорядника майна - арбітражної керуючої Гапіної Н.В. надійшла заява від 24.03.2025 про визнання грошових вимог ГУ ДПС у Хмельницькій області до боржника в сумі 853227,13 грн.
У судовому засіданні представник Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області подану заяву з грошовими вимогами до боржника підтримала в повному обсязі.
Розпорядник майна-арбітражна керуюча Гапіна Н.В. у попередньому засіданні вказала про визнання грошових вимог Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області, зауваживши що дані вимоги складаються з поточних (1520,16 грн + 32,00 грн) та конкурсних.
Боржник в попереднє засідання з'явився, відзиву та будь-яких клопотань боржником не подано. В засіданні суду усно проти вимог заперечив, зауважуючи, що боржнику не зрозуміло яким чином нараховуються штрафні санкції.
При розгляді заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області з грошовими вимогами до боржника судом враховується, що відповідно до ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство, тобто першим днем перебігу цього строку є день, наступний за днем офіційного оприлюднення такого оголошення.
Аналогічного висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 15 січня 2020 року у справі № 607/6254/15-ц.
Отже, як встановлено судом, заяву з грошовими вимогами на загальну суму 853227,13 грн ініціюючим кредитором подано в межах строку, визначеного ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
В обґрунтування своїх грошових вимог Головне управління ДПС у Хмельницькій області зазначає, що вищезазначена податкова заборгованість боржника в загальній сумі 853227,13 грн, підтверджується наявними в матеріалах справи розрахунком суми кредиторських вимог, інформацією про наявність/відсутність податкового боргу у платника по Україні в цілому станом на 24.02.2025, витягом з інтегрованої картки платника податків по платежах 11021000, 14040200, 21080900, 18010600, 14010100, 11010100, 11011000, 18010400, податковими повідомленнями-рішеннями.
Судом береться до уваги, що стаття 1 КУзПБ визначає кредитора як юридичну або фізичну особу, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника. Конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника (абзац 13 статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства).
Відповідно до п. 1.1 ст. 1 Податкового кодексу України (далі - ПК України) він регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
За визначенням п. 14.1.39 ст. 14 ПК України грошове зобов'язання платника податків - це сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно із п. 14.1.156 ст. 14 ПК України податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк); згідно із п. 14.1.175 ст. 14 ПК України податковий борг - це сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Статтею 41 ПК України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб'єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до статті 78 ПК України.
Положеннями п. 16.1.4 ст. 16 ПК України на платника податків покладено обов'язок сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючим органам у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата грошового зобов'язання, у тому числі податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку, а також суми нарахованого єдиного внеску.
Згідно з ст. 57.1 ПК України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Аналогічні положення містяться і в п. 203.2 ст.203 ПК України.
Податкова декларація подається за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю, протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця (пп. 49.18.1 ст. 49 ПК України, п. 203.1 ст. 203 ПК України).
Відповідно до п.п. 14.1.157 п. 14.1 ст. 14 ПК України податкове повідомлення-рішення - це письмове повідомлення контролюючого органу (рішення) про обов'язок платника податків сплатити суму грошового зобов'язання, визначену контролюючим органом у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законодавчими актами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, або внести відповідні зміни до податкової звітності.
При цьому, якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов'язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов'язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом (п. 54.5 ст. 54 ПК України).
Пунктом 57.3 ст. 57 ПК України встановлено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Крім того, відповідно до пп. 14.1.162 п. 14.1 ст. 14 ПК України пеня - це сума коштів у вигляді відсотків, нарахована на суми податкових зобов'язань та/або на суми штрафних (фінансових) санкцій, не сплачених у встановлені законодавством строки, а також нарахована в інших випадках та порядку, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
У п. 129.1 ст. 129 ПК України зазначено, що нарахування пені розпочинається зокрема: при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов'язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов'язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов'язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов'язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом (п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 ПК України); при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання (п.п. 129.1.3 п. 129.1 ст. 129 ПК України).
Нарахування пені закінчується у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України) п.п. 129.3.3 п. 129.3 ст. 129 ПК України.
Разом з тим, у п. 129.4 ст. 129 ПК України зазначено, що на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов'язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день; на суми грошового зобов'язання, визначеного підпунктом 129.1.3 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені), нараховується пеня за кожний календарний день прострочення його сплати, починаючи з 91 календарного дня, що настає за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, включаючи день погашення, із розрахунку 100 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день.
Як встановлено судом, зазначений у заяві з грошовими вимогами борг боржника перед ГУ ДПС у Хмельницькій області підтверджується розрахунком суми кредиторських вимог, інформацією про наявність/відсутність податкового боргу у платника по Україні в цілому станом на 24.02.2025, витягом з інтегрованої картки платника податків по платежах 11021000, 14040200, 21080900, 18010600, 14010100, 11010100, 11011000, 18010400, податковими повідомленнями-рішеннями, податковими деклараціями з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, податковими деклараціями з податку на прибуток підприємства, розрахунками суми акцизного податку, деклараціями акцизного податку, податковими деклараціями з податку на додану вартість, уточнюючими розрахунками податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок та іншими доказами.
Також судом враховується, що контролюючим органом, у зв'язку з неналежним виконанням покладених законом на платника податків обов'язків щодо сплати податкових зобов'язань, нараховано пеню в загальній сумі 493002,68 грн, розрахунки пені проведено з врахуванням вищенаведених норм та з дотриманням вимог п. 52-1 розділу ХХ Перехідних положень ПК України, що відображено в поданому розрахунку суми кредиторських вимог.
Заперечень щодо підстав та сум нарахування пені або контррозрахунку пені суду не подано.
Окрім того, судом враховується, що відповідно до розрахунку суми кредиторських вимог ініціюючим кредитором нараховано 1520,16 грн податкової заборгованості по орендній платі з юридичних осіб відповідно до Податкового розрахунку земельного податку № 7872328 від 06.02.2024, термін сплати якого настав 30.01.2025, та 32,00 грн нарахування ПДВ по декларації Податкова декларація з податку на додану вартість № 9417365907 від 17.01.2025, які згідно розрахунку кредитора нараховані по 30.01.2025. Отже, дані грошові вимоги у вищеозначених сумах є поточними грошовими вимогами, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відповідно до статті 1 КУзПБ забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Визначення статусу вимог кредитора (конкурсні чи поточні) пов'язується безпосередньо з моментом виникнення цих вимог. При цьому набуття статусу кредитора законодавець пов'язує з наявністю у особи (як фізичної, так і юридичної) грошових вимог до боржника, поданих у встановленому законом порядку. Відповідний висновок наведений Верховним Судом у постановах від 25.06.2020 у справі № 916/1965/13, від 21.09.2020 у справі № 916/2878/14, від 04.11.2020 у справі № 904/9024/16.
З огляду на обґрунтованість поточних грошових вимог Головного управління ДПС у Хмельницькій області, визнання їх розпорядником майна, господарський суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання поточних грошових вимог ініціюючого кредитора на суму 1552,16 грн. Решта вимог ініціюючого кредитора є конкурсними вимогами, оскільки з огляду на подані докази та наявний розрахунок виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство, та заявлені останнім в межах строку, визначеного ч. 1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до ст. 73, 74 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Враховуючи вищевикладене, заява Головного управління ДПС у Хмельницькій області з грошовими вимогами в загальному розмірі 853227,13 грн до боржника є обґрунтованою, підтверджена належними доказами, а тому суд дійшов висновку, що її слід задовольнити, визнавши грошові вимоги ГУ ДПС у Хмельницькій області до боржника в загальному розмірі 853227,13 грн, з яких 102151,44 грн - основний платіж, 258073,01 грн - штрафні санкції, 493002,68 грн - пеня, а також 6056,00 грн судового збору.
Керуючись ст. 45, 47, 48, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 27.02.2025 про визнання грошових вимог до боржника в загальному розмірі 853227,13 грн задовольнити.
Визнати грошові вимоги Головного управління ДПС у Хмельницькій області (29000, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17; ідентифікаційний код 44070171) до боржника - Летичівського районного споживчого товариства (Хмельницька область, Летичівський район, смт. Летичів, вул. 50-річчя Жовтня, буд. 14, ідентифікаційний код 01771107) в розмірі 853227,13 грн та 6056,00 грн судового збору.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею та може бути оскаржена протягом 10 днів до Північно-західного апеляційного господарського суду.
Повний текст ухвали складено 25.03.2025.
Суддя Заверуха С.В.
Копії ухвали надіслати:
1 - заявнику (кредитору) - за допомогою підсистем ЄСІТС в електронний кабінет.
2 - арбітражному керуючому Гапіній Н.В. - за допомогою підсистем ЄСІТС в електронний кабінет.
3 - боржнику (Хмельницька область, Летичівський район, смт. Летичів, вул. 50-річчя Жовтня, буд. 14, ідентифікаційний код 01771107) - рекомендованим листом з повідомленням про вручення.