Рішення від 05.03.2025 по справі 914/2405/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.03.2025 Справа № 914/2405/24

м. Львів

За позовом: Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави

до відповідача-1: Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області, м. Кам'янка-Бузька, Львівський район, Львівська область

до відповідача-2: Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, м. Львів

про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації

Суддя Олена ЩИГЕЛЬСЬКА

Секретар с/з Надія ВАШКЕВИЧ

Представників сторін:

Прокурор: Леонтьєва Н.Т.

Від відповідача-1: не з'явились

Від відповідача-2: Телічак Ю.В. - представник

1. ІСТОРІЯ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ

2. Керівник Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави звернувся до Господарського суду Львівської області з позовом до Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області та Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про усунення державі перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою водного фонду шляхом скасування вчиненої 26.09.2018 у Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером № 4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки, а саме права комунальної власності зареєстрованого 14.11.2018 за Територіальною громадою в особі Кам'янка-Бузької міської ради Кам'янка-Бузького (на даний час Львівського) району, Львівської області, реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна - 1698587146221.

3. Ухвалою від 02.10.2024 прийнято справу до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 23.10.2024.

4. Рух справи відображено в ухвалах суду та протоколах судового засідання.

5. 17.10.2024 через систему «Електронний Суд» від ГУ Держгеокадастру у Львівській області надійшов відзив на позовну заяву (вх.№25180/24).

6. 22.10.2024 через систему «Електронний Суд» прокурором подано відповідь на відзив (вх.№25500/24).

7. Зокрема, ухвалою суду від 05.02.2025 року закрито підготовче провадження у справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

8. В судове засідання 05.03.2025 з'явилася прокурор, підтримала позовні вимоги, позов просила задовольнити в повному обсязі.

9. Відповідач-1 явки уповноваженого представника в судовому засіданні не забезпечив.

10. В судове засідання 05.03.2025 з'явилася представниця відповідача, позовні вимоги заперечила,.

11. Відповідно до ч. 4 ст. 13 ГПК України, кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

12. Судом встановлено, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, у відповідності до ст.13 ГПК України, судом створювались учасникам справи необхідні умови для встановлення фактичних обставин справи і правильного застосування законодавства.

13. В судовому засіданні 05.03.2025 року проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

14. АРГУМЕНТИ СТОРІН

15. Позиція прокурора.

16. Позовні вимоги мотивовані тим, що за результатами вивчення Жовківською окружною прокуратурою даних Публічної кадастрової карти України, зокрема накладенням аналітичного шару «умовна прибережна захисна смуга» на базовий шар «ортофотоплан» в кадастровому поділі, виявлено, що земельна ділянка кадастровий № 4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га розташована впритул до ріки Західний Буг та їй присвоєно категорію - землі сільськогосподарського призначення.

17. В результаті такої держаної реєстрації цієї земельної ділянки порушено водоохоронну зону уздовж річки Західний Буг, а землі в межах прибережної захисної смуги сформовано як землі сільськогосподарського призначення. Вказаним створено перешкоду власнику в ефективному використанні вказаної ділянки як земель водного фонду. Без скасування державної реєстрації земельної ділянки, землі водного фонду будуть обліковуватись як землі сільськогосподарського призначення, а відтак на них не буде поширюватись режим обмеженої господарської діяльності.

18. Прокурор стверджує, що земельна ділянка з кадастровим номером № 4622110100:19:000:0057 не може існувати у встановлених межах, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт (об'єкти) земельних відносин з іншим цільовим призначенням.

19. З огляду на викладене, на думку прокурора належним способом захисту порушеного права за даних обставин буде відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав або створення небезпеки порушення прав та скасування права власності та державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:19:000:0057 як об'єкта цивільних прав.

20. Позиція відповідача-1.

21. На переконання відповідача-1 зміст позовної заяви свідчить про намір прокуратури заявити одночасно як негаторний, так і віндикаційний позов, що не допускається, позаяк породжує правову невизначеність.

22. Віндикаційні та негаторні вимоги є взаємовиключними і не можуть бути заявлені в одному позові. При цьому, визначальним критерієм їх розмежування є наявність або відсутність в особи володіння майном на момент звернення з позовом до суду.

23. Відповідач-1 вважає, що земельна ділянка з кадастровим номером 4622110100:19:000:0057 законно перебуває у володінні Кам'янка-Бузької міської ради Львівської області, що виключає задоволення у спірних правовідносинах негаторного позову.

24. Суперечність обраного прокурором способу захисту порушеного права полягає і у тому, що він просить суд скасувати рішення державного реєстратора про державну реєстрацію права комунальної власності на спірну земельну ділянку.

25. Відповідач-1 вважає, що обраний прокурором у позовній заяві спосіб захисту прав є неналежним та не може призвести до належного поновлення зазначених прав держави.

26. Прокуратурою не зазначено жодних вагомих підстав для скасування права комунальної власності, як от наприклад недобросовісне чи нецільове використання земельної ділянки. Будь-які докази відсутні з тих причин, що дана земельна ділянка відноситься до категорії земель запасу, в оренду не передавалася та не розорювалася.

27. На переконання відповідача-1 спірна земельна ділянка з кадастровим номером 4622110100:19:000:0057 відноситься до земель сільськогосподарського призначення та перебуває у комунальній власності Кам'янка-Бузької міської ради, а відтак відсутні правові підстави для висновку, що земельна ділянка не може перебувати у власності відповідача відповідно до закону як така, крім того здійснено державну реєстрацію спірної земельної ділянки, а отже до відповідача переходять усі правомочності власника земельної ділянки та фактичне володіння нею, доки презумпцію правомірності набуття відповідачем не буде спростовано.

28. Просить суд закрити провадження у справі враховуючи відсутність належного позивача, відсутність предмета позову та обрання неефективного способу захисту права.

29. Позиція відповідача-2.

30. У відзиві на позовну заяву відповідач-2 позов заперечує. Зазначає про те, що державна реєстрація земельної ділянки це внесення до Державного земельного кадастру передбачених Законом України «Про державний земельний кадастр» відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера.

31. За інформацією Відділу № 1 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, земельна ділянка з кадастровим номером 4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га, внесена до Національної кадастрової системи на підставі Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок. Розробник даної документації ЛРФ ДП ЦДЗК ЛМР виробничий відділ, сертифікований інженер землевпорядник - Ривак Роман Ярославович. Дана земельна ділянка знаходиться за адресою: Львівська область, Кам'янка-Бузький район, за межами м. Кам'янка-Бузька, відноситься до земель запасу сільськогосподарського призначення.

32. Відповідач-2 зазначає про те, що у позові прокурор стверджує, що земельна ділянка, відноситься до земель водного фонду, проте доказів цього суду не подано. Звертає увагу на те, що паспорт річки Західний Буг не розроблявся.

33. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.

34. Власник даної земельної ділянки не звертався щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яке здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

35. Жодного рішення щодо зміни цільового призначення земельної ділянки з кадастровим номером 4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га. уповноваженим органом не приймалося.

36. Крім того, відповідач наголошує на тому, що державна реєстрація земельної ділянки, у тому числі скасування державної реєстрації є виключною компетенцією Державного кадастрового реєстратора. Зважаючи на викладене, відповідача вважає, що втручання у діяльність державного кадастрового реєстратора, у тому числі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області - заборонено.

37. Відповідач стверджує, що єдиним належним способом зміни цільового призначення спірної земельної ділянки може бути лише прийняття рішення органом, в розпорядженні якого вона знаходиться. Отже, повноваження щодо зміни цільового призначення земельної ділянки у даному випадку належать органу місцевого самоврядування. Відповідачем - Кам'янка - Бузькою міською радою позов не визнається, законний власник спірної земельної ділянки добросовісно володіє всіма правомочностями останньої.

38. Зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється за проектами землеустрою щодо їх відведення.

39. Зміна цільового призначення земель комунальної форми власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, яка проводиться на підставі відповідних проектів землеустрою, що мають затверджуватись рішенням уповноваженої ради у встановленому законом порядку.

40. Таким чином, на думку відповідача-2, суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема, про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі

41. Прокурором не обґрунтовано, які саме перешкоди чинить власнику цієї земельної ділянки - Кам'янка - Буській міській раді Львівського району Львівської області, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, здійснивши на виконання своїх повноважень державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 462210100:19:000:0057, сформовану в процесі інвентаризації земель сільськогосподарського призначення державної власності.

42. Прокурором не подано доказів, які б вказували на те, що власнику чиняться перешкоди щодо володіння, користування та розпорядження спірною земельною ділянкою. Все це є свідченням того, що вказаний позов є безпідставний та не обгрунтований, а Прокурором не доведено порушення прав Кам'янка - Буської міської ради, яка представляє інтереси територіальної громади, щодо користування та розпорядження спірною земельною ділянкою. На противагу цьому, Головне управління Держгеокадастру у Львівській області вважає, що державна реєстрація спірної земельної ділянки ніяким чином не порушує інтереси Кам'янка - Буської міської ради

43. Таким чином, відповідач просить суд у задоволенні позову Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави в особі : Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області відмовити у повному обсязі.

44. Обставини справи.

45. За результатами вивчення Жовківською окружною прокуратурою даних Публічної кадастрової карти України, зокрема накладенням аналітичного шару «умовна прибережна захисна смуга» на базовий шар «ортофотоплан» в кадастровому поділі, виявлено, що земельна ділянка кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га розташована впритул до ріки Західний Буг та їй присвоєно категорію - землі сільськогосподарського призначення.

46. 15.08.2018 Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято наказ №13-4361/16-18-СГ «Про надання згоди на поділ земельних ділянок» (в подальшому - Наказ) яким надано згоду Львівській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» на поділ земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 22,0000 га (кадастровий №4622110100:19:000:0041), розташованої на території Кам'янка-Бузької міської об'єднаної територіальної громади.

47. У відповідності до зазначеного наказу Львівською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру» розроблено технічну документацію із землеустрою щодо поділу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, зокрема щодо земельної ділянки кадастровий №4622110100:19:000:0041.

48. Згідно пояснювальної записки до Технічної документації, нею передбачено здійснити поділ 13 земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 22,0000 га (кадастровий №4622110100:19:000:0041) з подальшим присвоєнням земельним ділянкам кадастрових номерів та внесення відомостей про земельні ділянки до автоматизованої системи Державного земельного кадастру, а також державної реєстрації прав на земельні ділянки відповідно до вимог законодавства. Як вбачається з переліку обмежень і сервітутів у використанні земельної ділянки долученого до Технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності (за межами населених пунктів) на території Кам'янка-Бузької міської об'єднаної територіальної громади Кам'янка -Бузького району Львівської області на земельну ділянку площею 5,9481 га, встановлено наступні обмеження: код 05.02 Прибережно-захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах - 5,9481 га.

49. З матеріалів справи вбачається, що за результатами поділу земельної ділянки кадастровий №4622110100:19:000:0041 площею 22,0000 га утворилось дві земельні ділянки сільськогосподарського призначення відомості про які внесені до Державного земельного кадастру, а саме: кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га; кадастровий №4622110100:19:000:0058 площею 16,0519 га.

50. Згідно інформації з інформаційно - телекомунікаційної системи «Автоматизована система Державного земельного кадастру» вбачається, що земельна ділянка кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га розташована в межах прибережної захисної смуги річки Західний Буг.

51. Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4607796872018 від 26.09.2018 державну реєстрацію земельної ділянки кадастровий №4622110100:19:000:0057 здійснено на підставі інформації про документацію із землеустрою, технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок ЛРФ ДП ЦДЗК ЛМР; орган, який зареєстрував земельну ділянку - Відділ у Кам'янка-Бузькому районі Головного управління Держгеокадастру у Львівській області; дата державної реєстрації земельної ділянки - 26.09.2018.

52. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - земельна ділянка кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га зареєстрована на праві власності за Територіальною громадою в особі Кам'янка-Бузької міської ради Кам'янка-Бузького (на даний час Львівського) району, Львівської області (ЄДРПОУ 04056196) на підставі наказу 13-4895/16-18-СГ від 27.09.2018 виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2028 (інформаційна довідка 393580091 від 04.09.2024).

53. З інформації Басейнового управління водних ресурсів річок Західного Бугу та Сяну №09/1615 від 10.11.2023 вбачається, що паспорт річки Західний Буг не розроблявся. Річка Західний Буг згідно з ст. 79 ВК України належить до категорії середніх річок. Відповідно до ст. 88 ВК України прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок (у меженний період) шириною для середніх річок - 50 метрів, якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється.

54. Аналогічні твердження містяться і в інформації, наданій Департаментом екології та природних ресурсів ЛОДА №31-3129/0/2-23 від 09.11.23 та Державним агентством водних ресурсів України №680/ВЛ/21-23 від 13.11.2023.

55. Згідно інформації Кам'янка-Бузької міської ради №1234/03-15 від 29.08.2024 вбачається, що міською радою не приймались рішення щодо надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації щодо земельної ділянки кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га.

56. Прокурор вказує на те, що порушення інтересів держави полягає у тому, що спірна земельна ділянка, яка знаходиться в межах прибережної захисної смуги річки Західний Буг, не може існувати та використовуватись як землі сільськогосподарського призначення. Звернення прокурора до суду в цих спірних правовідносинах спрямоване на припинення незаконної діяльності органу державної виконавчої влади, який повинен законно діяти в інтересах власника землі, а тому вважає, що ефективним способом захисту порушених інтересів держави у спірних правовідносинах, який узгоджується з положеннями ст. 16 ЦК України та ст. 152 ЗК України, буде відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав або створення небезпеки порушення прав та скасування права власності та державної реєстрації земельної ділянки як об'єкта цивільних прав.

57. ОЦІНКА СУДУ

58. Щодо обґрунтованості підстав звернення прокурора з даним позовом

59. Частинами 1, 3 ст.4 ГПК України передбачено, що право на звернення до господарського суду в установленому цим Кодексом порядку гарантується. Ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи у господарському суді, до юрисдикції якого вона віднесена законом. До господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.

60. Відповідно до ч.ч.3, 4 ст.23 ЗУ «Про прокуратуру» прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов'язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити про це громадянина та його законного представника або відповідного суб'єкта владних повноважень.

61. Згідно з ч.3 ст.53 ГПК України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

62. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах (ч.4 ст.53 ГПК України).

63. В даному випадку прокурор вважає, що порушення інтересів держави полягає в тому, що земельна ділянка з кадастровим номером № 4622110100:19:000:0057 не може існувати в межах прибережної захисної смуги річки Західний Буг як земля сільськогосподарського призначення, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт (об'єкти) земельних відносин з іншими цільовим призначенням.

64. З огляду на викладене, прокурором зазначено, що звернення прокурора до суду в цих спірних правовідносинах спрямоване на припинення незаконних дій органів виконавчої влади та зміцнення авторитету держави, а також відновлення законності при вирішенні суспільно значимого питання з урахуванням принципу справедливої рівноваги між суспільними інтересами та необхідністю дотримання прав власників, оскільки незаконні дії щодо реєстрації земельної ділянки органом виконавчої влади порушують рівновагу у соціально-економічних відносинах та негативно впливають на зміцнення їх авторитету у суспільстві.

65. Поняття «орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах» означає орган, на який державою покладено обов'язок щодо здійснення конкретної діяльності у відповідних правовідносинах, спрямованої на захист інтересів держави. Таким чином, відповідно до статей 6, 7, 13 та 143 Конституції України, може виступати орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому надано повноваження органу виконавчої влади. У випадку, коли держава вступає у цивільні правовідносини, вона має цивільну правоздатність нарівні з іншими їх учасниками. Держава набуває і здійснює цивільні права й обов'язки через відповідні органи, які діють у межах їхньої компетенції. Отже, поведінка органів, через які діє держава, розглядається як поведінка держави у відповідних, зокрема у цивільних, правовідносинах.

66. Тому у тих відносинах, в які вступає держава, органи, через які вона діє, не мають власних прав і обов'язків, а наділені повноваженнями (компетенцією) представляти державу у відповідних правовідносинах (див. висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постановах від 20 листопада 2018 року у справі № 5023/10655/11 (провадження № 12- 161гс18, пункти 6.21, 6.22), від 26 лютого 2019 року у справі № 915/478/18 (провадження № 12-245гс18, пункти 4.19, 4.20), від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц (провадження № 14-104цс19, пункт 26), від 06 липня 2021 року у справі № 911/2169/20 (провадження № 12-20гс21, пункт 8.5) та інші).

67. У постанові Верховного Суду від 16.04.2019 у справі № 910/3486/18 зроблено висновок, що представництво прокурором у суді законних інтересів держави здійснюється і в разі, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює компетентний орган. При цьому, прокурор не зобов'язаний установлювати причини, з яких позивач не здійснює захисту своїх інтересів.

68. Тобто, для здійснення представництва інтересів держави не має значення, з яких причин (об'єктивних чи суб'єктивних) орган державної влади чи орган місцевого самоврядування не здійснив захист державних інтересів. Важливо лише те, що такий захист не здійснено.

69. Аналогічну правову позицію щодо наявності у прокурора підстав для здійснення представництва інтересів держави в суді викладено у постанові Верховного Суду від 17.12.2020 по справі № 905/120/19.

70. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави у двох випадках: 1) якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати такий захист у спірних правовідносинах; 2) якщо немає органу державної влади, органу місцевого самоврядування чи іншого суб'єкта владних повноважень, до компетенції якого віднесені повноваження здійснювати захист законних інтересів держави у спірних правовідносинах.

71. Враховуючи вказані норми та те, що відповідачами за даним позовом є орган місцевого самоврядування в особі Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області за якою на праві власності зареєстрована земельна ділянка з кадастровим номером № 4622110100:19:000:0057, яка, на думку прокурора, не може існувати в межах прибережної захисної смуги річки Західний Буг як земля сільськогосподарського призначення, її державна реєстрація повинна бути скасована та створено новий об'єкт (об'єкти) земельних відносин з іншими цільовим призначенням, тому позовна заява подана прокурором як позивачем, у зв'язку з відсутністю компетентного органу.

72. Щодо суті спору.

73. Відповідно до ч.1 ст.15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

74. Згідно з ч.1 ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

75. Земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією (ч.1 ст.13 Конституції України).

76. Статтею 14 Конституції України визначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

77. Земельною ділянкою є частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об'єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться (ч.ч.1,2 ст.79 ЗК України).

78. Відповідно до ст.6 Водного кодексу України води (водні об'єкти) є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування. Український народ здійснює право власності на води (водні об'єкти) через Верховну Раду України, Верховну Раду Автономної Республіки Крим і місцеві ради.

79. До земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів (ч.1 ст.58 ЗК України, ст.4 ВК України).

80. Відповідно до ст.204 ЗК України ведення Державного земельного кадастру здійснюється відповідно до закону.

81. Державний земельний кадастр - єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристику земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами. Державна реєстрація земельної ділянки - внесення до Державного земельного кадастру передбачених цим Законом відомостей про формування земельної ділянки та присвоєння їй кадастрового номера (ст.1 ЗУ «Про Державний земельний кадастр»).

82. Згідно з ст.9 вказаного Закону внесення відомостей до Державного земельного кадастру і надання таких відомостей здійснюються державними кадастровими реєстраторами центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

83. В силу ч.ч.1-5 ст.79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: - у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; - шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; - шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; - шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; - за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); - за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

84. Відповідно до ч.ч.1,2,6 ст.16 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» земельній ділянці, відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру, присвоюється кадастровий номер. Кадастровий номер земельної ділянки є її ідентифікатором у Державному земельному кадастрі. Кадастровий номер скасовується лише у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки. Зміна власника чи користувача земельної ділянки, зміна відомостей про неї не є підставою для скасування кадастрового номера.

85. 15.08.2018 Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області прийнято наказ №13-4361/16-18-СГ «Про надання згоди на поділ земельних ділянок» (в подальшому - Наказ) яким надано згоду Львівській регіональній філії ДП «Центр державного земельного кадастру» на поділ земельних ділянок, зокрема земельної ділянки площею 22,0000 га (кадастровий №4622110100:19:000:0041), розташованої на території Кам'янка-Бузького міської об'єднаної територіальної громади.

86. Пунктом 24 Розділу X «Перехідні положення» ЗК України передбачено, що з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель, зокрема, що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у т.ч. земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук).

87. Так, судом встановлено, що спірна земельна ділянка кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 сформована за результатами поділу земельної ділянки кадастровий №4622110100:19:000:0041 площею 22,0000 га.

88. Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна - земельна ділянка кадастровий №4622110100:19:000:0057 площею 5,9481 га зареєстрована на праві власності за Територіальною громадою в особі Кам'янка-Бузької міської ради Кам'янка-Бузького (на даний час Львівського) району, Львівської області (ЄДРПОУ 04056196) на підставі наказу 13-4895/16-18-СГ від 27.09.2018 виданого Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області, акту приймання-передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення із державної у комунальну власність від 27.09.2018 (інформаційна довідка 393580091 від 04.09.2024).

89. Слід зазначити, що право комунальної власності на спірну земельну ділянку прокурором і відповідачами по справі не заперечується, поряд з тим, прокурор стверджує, що існування спірної земельної ділянки унеможливлює виготовлення проекту землеустрою щодо встановлення меж водогосподарських зон та прибережної захисної смуги.

90. З даного приводу слід зазначити таке.

91. Згідно з ст.18 ЗК України до земель України належать усі землі в межах її території, в тому числі острови та землі, зайняті водними об'єктами, які за основним цільовим призначенням поділяються на категорії. Категорії земель України мають особливий правовий режим.

92. Відповідно до ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення. Земельні ділянки кожної категорії земель, які не надані у власність або користування громадян чи юридичних осіб, можуть перебувати у запасі. Земельна ділянка, яка за основним цільовим призначенням належить до відповідної категорії земель, відноситься в порядку, визначеному цим Кодексом, до певного виду цільового призначення, що характеризує конкретний напрям її використання та її правовий режим.

93. Частиною 2 ст.21 ЗУ «Про Державний земельний кадастр» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) зазначено, що відомості про цільове призначення земельних ділянок вносяться до Державного земельного кадастру:

а) щодо категорії земель:

на підставі відповідної документації із землеустрою, яка розробляється при формуванні земельних ділянок, - щодо земельних ділянок, які формуються;

на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, яким передбачена зміна її цільового призначення;

на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель;

94. Відповідно до ст.88 Водного кодексу України з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм в межах водоохоронних зон виділяються земельні ділянки під прибережні захисні смуги. Прибережні захисні смуги встановлюються по берегах річок та навколо водойм уздовж урізу води (у меженний період) шириною: - для малих річок, струмків і потічків, а також ставків площею менше 3 гектарів - 25 метрів; для середніх річок, водосховищ на них та ставків площею більше 3 гектарів - 50 метрів; для великих річок, водосховищ на них та озер - 100 метрів. Якщо крутизна схилів перевищує три градуси, мінімальна ширина прибережної захисної смуги подвоюється. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках всіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту. Землі прибережних захисних смуг перебувають у державній та комунальній власності та можуть надаватися в користування лише для цілей, визначених цим Кодексом. У межах існуючих населених пунктів прибережна захисна смуга встановлюється з урахуванням містобудівної документації.

95. Відповідно до статті 60 Земельного кодексу України передбачено, що вздовж річок, морів і навколо озер, водосховищ та інших водойм з метою охорони поверхневих водних об'єктів від забруднення і засмічення та збереження їх водності встановлюються прибережні захисні смуги. Межі прибережних захисних смуг, пляжних зон зазначаються в документації із землеустрою, містобудівній документації на місцевому та регіональному рівнях та позначаються органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування на місцевості інформаційними знаками. Відомості про межі прибережних захисних смуг, пляжних зон вносяться до Державного земельного кадастру як відомості про обмеження у використанні земель. Прибережні захисні смуги встановлюються на земельних ділянках усіх категорій земель, крім земель морського і внутрішнього водного транспорту.

96. Поряд з тим, згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку №НВ-4600943062024 від 02.12.2024 року, який надано суду відповідачем-2 у справі, у розділі «Відомості про обмеження у використанні земельної ділянки» зазначено вид обмеження у використанні земельної ділянки - Прибережна захисна смуга вздовж річок, навколо водойм та на островах; площа земельної ділянки, на яку поширюється дія обмеження - 5,9481 га; строк дії обмеження - безстроково.

97. Відтак, площа прибережної захисної смуги в межах спірної земельної ділянки становить 5,9481 га.

98. В силу положень ст.20 ЗК України при встановленні цільового призначення земельних ділянок здійснюється віднесення їх до певної категорії земель та виду цільового призначення. При зміні цільового призначення земельних ділянок здійснюється зміна категорії земель та/або виду цільового призначення. Віднесення земельних ділянок до певної категорії та виду цільового призначення земельних ділянок здійснюється щодо: земельних ділянок, якими розпоряджаються Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, - за рішенням відповідного органу; земельних ділянок приватної власності - їх власниками.

99. Отже, повноваження щодо зміни цільового призначення земельних ділянок у спірному випадку належить Кам'янка-Бузькій міській раді.

100. Суд зазначає, що зміна цільового призначення земель комунальної форми власності є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, яка проводиться на підставі відповідних проектів землеустрою, що мають затверджуватись рішенням уповноваженої ради у встановленому законом порядку. Суд не може вирішувати питання, віднесені до компетенції органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування, зокрема, про передачу земельних ділянок у постійне користування, оренду, укладення чи поновлення договору оренди земельної ділянки, зміну цільового призначення землі.

101. Слід також вказати, що прокурором, при зверненні до господарського суду з цим позовом, не обгрунтовано яке ж саме цивільне право порушене у цьому спорі, відповідачем-1 у якому є орган місцевого самоврядування (власник земельної ділянки), що представляє територіальну громаду, а відповідачем-2 - орган виконавчої влади.

102. Статтею 13 ГПК України визначено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності.

103. У відповідності з п. 4 ч. 3 ст. 129 Конституції України та ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

104. Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

105. Згідно зі ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Відповідно до ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Відповідно до ст. 77 ГПК України, обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

106. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ст. 79 ГПК України).

107. У відповідності до ч. ч. 1,2 ст. 86 ГПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

108. Враховуючи викладене, виконавши вимоги процесуального права, всебічно і повно перевіривши обставини справи в їх сукупності, дослідивши представлені докази, у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Керівника Жовківської окружної прокуратури Львівської області в інтересах держави до Кам'янка-Бузької міської ради Львівського району Львівської області та Головного управління Держгеокадастру у Львівській області про усунення перешкод у користуванні та розпорядженні земельною ділянкою шляхом скасування державної реєстрації задоволенню не підлягають.

109. СУДОВІ ВИТРАТИ

110. Витрати на оплату судового збору залишаються за прокуратурою на підставі статті 129 ГПК України.

Враховуючи наведене, керуючись ст. ст. 13, 74, 76, 77, 78, 86, 129, 233-241 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову відмовити повністю.

Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 241 ГПК України, та може бути оскаржено до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 256, 257 ГПК України.

Повний текст рішення складено та підписано суддею 24.03.2025.

Суддя Щигельська О.І.