номер провадження справи 14/82/24
20.03.2025 Справа № 908/3174/24
м.Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Сушко Л.М., розглянувши матеріали справи №908/3174/24
Кредитор - Головне управління ДПС у Запорізькій області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166
Боржник - фізична особа ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1
Керуючий реструктуризацією - Литвиненко Сергій Сергійович (свідоцтво №2055 від 14.01.2022 року, адреса: 04053, м. Київ, а/с 74)
За участю представників сторін: від ГУ ДПС у Запорізькій області - Скитиба Н.І.; від боржника - Константін А.В.; Керуючий реструктуризацією - Литвиненко Сергій Сергійович
Ухвалою господарського суду Запорізької області від 11.12.2024. відкрито провадження у справі №908/3174/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , введено мораторій на задоволення вимог кредиторів. Введено процедуру реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 , керуючим реструктуризацією призначено арбітражного керуючого Литвиненка Сергія Сергійовича. Встановлено керуючому реструктуризацією боржника строк до 20.01.2025. для подачі до суду відомостей про результати розгляду вимог кредиторів (письмові нормативно-обґрунтовані пояснення по кожному з кредиторів, витяги з державних реєстрів заборон щодо майна боржника, а також, при наявності, письмові заперечення боржника щодо вимог кредиторів), а також доказів повідомлення кредиторів про дату проведення попереднього засідання суду. Попереднє засідання суду призначено на 13.02.2025. о/об 10-40.
11.12.2024. за №74852 у встановленому законодавством порядку оприлюднено оголошення про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
24.12.2024. до господарського суду в порядку встановленого Кодексом України з процедур банкрутства надійшла заява Головного управління ДПС у Запорізькій області, 69035, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166 з грошовими вимогами до боржника у сумі 773 971,94 грн.
Ухвалою суду від 13.02.2024. визнані грошові вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166 до фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на суму 4844,80 грн. (вимоги по сплаті судового збору), на суму 483 021,07 грн. - 2 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 290 950,87 грн. - 3 черга задоволення вимог кредиторів. Зобов'язано керуючого реструктуризацією письмово повідомити кредиторів боржника щодо правових наслідків не подання ними у порушення вимог частини першої статті 45 КУзПБ заяв з грошовими вимогами до боржника. Зобов'язано керуючого реструктуризацією внести окремо до реєстру вимог кредиторів відомості про майно боржника, яке є предметом застави згідно з відповідним державним реєстром. Зобов'язано керуючого реструктуризацією включити визнані вимоги кредиторів до реєстру вимог кредиторів у відповідності до вимог Кодексу України з процедур банкрутства. Зобов'язано керуючого реструктуризацією включити витрати кредиторів по сплаті судового збору за подання заяви з грошовими вимогами до боржника відповідно до ч. 2 ст. 133 Кодексу України з процедур банкрутства. Зобов'язано керуючого реструктуризацією повідомити кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організувати їх проведення відповідно до вимог ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства, збори кредиторів мають відбутися не пізніше 14 днів з дня постановлення даної ухвали. Зобов'язано керуючого реструктуризацією надати рішення зборів кредиторів, оформлене протоколом та прийняте відповідно до вимог ч. 8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства. Призначено судове засідання для розгляду погодженого кредитором плану реструктуризації боргів або прийняття рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі на 13.03.2025 о/об 10-00 год.
25.02.2025. від керуючого реструктуризацією надійшов протокол зборів кредиторів у справі №908/3174/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 відповідно до якого зборами кредиторів прийняті наступні рішення: 1. Схвалити звіт арбітражного керуючого Литвиненка Сергія Сергійовича про перевірку декларацій боржника за 2021-2024 р.; 2. Не схвалювати План реструктуризації боргів ОСОБА_1 ; 3. Перейти до процедури погашення боргів у справі №908/3174/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .
12.03.2025. від керуючого реструктуризацією надійшла заява у якій він на підставі ч. 2 ст. 125 Кодексу України з процедур банкрутства просить суд визнати безнадійним та списати податковий борг ФОП Тюлюпи Олега Леонідовича РНОКПП НОМЕР_1 , у загальному розмірі 773 971,94 грн.
13.03.2025. від Головного управління ДПС у Запорізькій області надійшли заперечення на заяву про визнання податкового боргу безнадійним у яких зокрема зазначається наступне: Згідно п.п.37.3.1 п.37.3 ст.37 ПКУ підставами для припинення податкового обов'язку, крім його виконання, є: ліквідація юридичної особи. Відповідно до п.101.1 ст.101 Податкового кодексу України списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Згідно п.1 ст.101.2 Податкового кодексу України під терміном "безнадійний" розуміється:податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута; Порядок списання безнадійного податкового боргу платників податків затверджений наказом Міністерства фінансів України від 28.07.2022 №220. Згідно з п.2 розд. ІІ Порядку, безнадійним податковим боргом є: податковий борг платника податків, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута, - станом на дату набрання законної сили ухвалою суду про затвердження звіту ліквідатора та ліквідаційного балансу (у разі банкрутства боржника - юридичної особи) або ухвалою суду про завершення процедури погашення боргів боржника та закриття провадження у справі про неплатоспроможність (у разі банкрутства боржника - фізичної особи). Відповідно до п. 2 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства основними завданнями зборів кредиторів у процедурі реструктуризації боргів боржника є, зокрема прийняття рішення про схвалення плану реструктуризації боргів боржника або звернення з клопотанням до господарського суду про перехід до процедури погашення боргів боржника або закриття провадження у справі про неплатоспроможність. Згідно п.8 ст. 123 Кодексу України з процедур банкрутства до компетенції зборів кредиторів належить прийняти рішення про звернення до господарського суду з клопотанням про закриття процедури реструктуризації боргів у зв'язку з невиконанням або неможливістю виконання плану реструктуризації боргів та введення процедури погашення боргів боржника. У відповідності вимог Кодексу України з процедур банкрутства 24 лютого 2025 року були проведені збори кредиторів за результатами яких було прийнято рішення перейти до процедури погашення боргів у справі №908/3174/24 про неплатоспроможність фізичної особи - підприємця Тюлюпи Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ). Дане рішення оформлено протоколом зборів кредиторів фізичної особи - підприємця Тюлюпи Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) від 24 лютого 2025 року. Отже єдиний кредитор Головне управління ДПС у Запорізькій області, грошові вимоги якого були визнані судом у попередньому засіданні та який має право вирішального голосу на зборах кредиторів голосував за перехід до процедури погашення боргів фізичної особи - підприємця Тюлюпи Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ). На зборах кредиторів 24 лютого 2025 року, будь - які рішення, щодо визнання боргу безнадійним та таким що підлягає списанню не приймалися. Враховуючи зазначене, керуючись чинним законодавством України, Податкова просить суд: 1. Відмовити в задоволенні заяви керуючого реструктуризацією Литвиненка С.С. про визнання податкового боргу фізичної особи - підприємця Тюлюпи Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) безнадійним та таким, що підлягає списанню. 2. Визнати фізичну особу підприємця Тюлюпу Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ) - банкрутом. 3. Ввести процедуру погашення боргів фізичної особи підприємця Тюлюпи Олега Леонідовича (РНОКПП НОМЕР_1 ).
Ухвалою суду від 13.03.2025. судове засідання для розгляду погодженого кредитором плану реструктуризації боргів або прийняття рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі відкладено на 20.03.2025 о/об 12-30 год. Зобов'язано керуючого реструктуризацією надати нормативно-обгрунтований відзив на заперечення Податкової. Зобов'язано ГУ ДПС у Запорізькій області надати нормативно-обґрунтоване пояснення щодо не схвалення погодженого боржником плану реструктуризації боргів ОСОБА_1 .
18.03.2025. від керуючого реструктуризацією надійшов Відзив на заперечення ГУ ДПС у Запорізької області щодо заяви керуючого реструктуризацією боргів про визнання податкового боргу ОСОБА_1 безнадійним та його списання, у якому зокрема ОСОБА_2 зазначає, що відповідно ч. 2 ст. 125 КУзПБ визнання податкового боргу безнадійним і його подальше списання не пов'язується ані з безпосереднім затвердженням ухвалою суду плану реструктуризації ані з наявністю у боржника майна за рахунок якого можливо погасити заборгованість. Єдиною достатньою такою умовою є наявність провадження у справі про неплатоспроможність та виникнення податкового боргу протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника.
18.03.2025. від представника боржника надійшла заява про закриття провадження у справі, яка обґрунтована наступним: керуючим реструктуризацією боргів подано заяву про визнання податкового боргу ОСОБА_1 безнадійним та таким що підлягає списанню. Ознайомившись із змістом заяви арбітражного керуючого, Боржник повністю підтримує заяву про визнання податкового боргу безнадійним та таким що підлягає списанню у відповідності до ч.2 ст.125 КУзПБ з підстав викладених у вказаній заяві. При цьому вважає за необхідне зазначити, що оскільки до складу податкового боргу не входить судовий збір, то Боржником в повному обсязі було сплачено судовий збір про що додається відповідна квитанція. У разі задоволення судом заяви керуючого реструктуризацією боргів про визнання податкового боргу ОСОБА_1 безнадійним та таким що підлягає списанню, керуючись ч. 2 ст. 125 КУзПБ та ч. 5 ст. 90 КУзПБ, представник ОСОБА_1 присить суд закрити провадження у справі № 908/3174/24 про неплатоспроможність ОСОБА_1 у зв'язку з погашенням всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів на підставі п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства.
19.03.2025. від ГУ ДПС у Запорізькій області надійшли пояснення по справі у яких кредитор зазначає, що ним не було схвалено погодженого боржником плану реструктуризації боргів, оскільки за боржником та його дружиною зареєстровано рухоме та нерухоме майно та сума доходу дружини за 2024 рік складає 15 822 134, грн, що дає можливість боржнику розрахуватися з заборгованістю перед контролюючим органом.
Розглянувши подані документи і матеріали, вислухавши пояснення повноважних представників учасників у справі про неплатоспроможність, з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення заяви по суті, господарський суд встановив:
Відповідно до ст. 113 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про неплатоспроможність боржника - фізичної особи, фізичної особи - підприємця здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб, з урахуванням особливостей, встановлених цією Книгою.
Статтею 1 Кодексу України з процедур банкрутства визначено, що реструктуризація боргів боржника - судова процедура у справі про неплатоспроможність фізичної особи, що застосовується з метою відновлення платоспроможності боржника шляхом зміни способу та порядку виконання його зобов'язань згідно з планом реструктуризації боргів боржника.
Провадження у справі про неплатоспроможність на відміну від позовного провадження, призначенням якого є визначення та задоволення індивідуальних вимог кредиторів, одним із завдань має задоволення сукупності вимог кредиторів неплатоспроможного боржника.
При цьому визнанню судом та включенню до реєстру вимог кредиторів у справі про банкрутство (неплатоспроможність) підлягають лише дійсні вимоги кредитора, які відповідають чинному законодавству та обґрунтовані кредитором належними і допустимими доказами на час заявлення таких вимог.
Зазначене дає підстави для висновку про те, щодо боргів фізичної особи застосовується інший, передбачений нормами Кодексу України з процедур банкрутства, порядок погашення заборгованості боржника перед його кредиторами (в т.ч. і перед податковими органами), ніж передбачений загальними положеннями цивільного, податкового та іншого законодавства.
Також системний аналіз частини першої, третьої статті 125 Кодексу України з процедур банкрутства дає підстави для висновку про те, що Кодексом визначено перелік боргів, які не підлягають реструктуризації і повне погашення яких є імперативною умовою для затвердження господарським судом плану реструктуризації.
Водночас ч. 2 ст. 125 Кодексу України з процедур банкрутства визначено наслідки відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника та початку процедури реструктуризації боргів боржника щодо податкового боргу, який виник протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника.
Такими наслідками, зокрема є визнання податкового боргу безнадійним та його списання. При цьому Кодексом інших умов, окрім наявності провадження у справі про неплатоспроможність та виникнення податкового боргу протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника зазначеним Кодексом не передбачено.
Відповідно до п. 102.4 ст. 102 Податкового кодексу України, у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу, крім випадків, передбачених абзацом третім пункту 59.1 статті 59 цього Кодексу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
У відповідності з п. 101.1 ст. 101 Податкового кодексу України, списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг.
Положеннями п. 101.2 ст. 101 Податкового кодексу України визначено, що під терміном “безнадійний» розуміється:
податковий борг платника податку, визнаного в установленому порядку банкрутом, вимоги щодо якого не були задоволені у зв'язку з недостатністю майна банкрута;
податковий борг фізичної особи, яка: визнана у судовому порядку недієздатною, безвісно відсутньою або оголошена померлою, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; померла, у разі недостатності майна, на яке може бути звернуто стягнення згідно із законом; понад 720 днів перебуває у розшуку;
податковий борг платника податків, у тому числі податкового агента, стосовно якого минув строк давності, встановлений пунктом 102.4 статті 102 цього Кодексу;
податковий борг платника податків, що виник внаслідок обставин непереборної сили (форс - мажорних обставин);
податковий борг платника податків, щодо якого до Державного реєстру внесено запис про його припинення на підставі рішення суду;
податковий борг банку, щодо якого наявне рішення Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про затвердження звіту про завершення ліквідації банку або рішення Національного банку України про затвердження ліквідаційного балансу, ухвалення остаточного звіту ліквідатора і завершення ліквідаційної процедури.
З матеріалів справи вбачається, що ухвалою суду від 13.02.2024. визнані грошові вимоги Головного управління ДПС у Запорізькій області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166 до фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на суму 4844,80 грн. (вимоги по сплаті судового збору), на суму 483 021,07 грн. - 2 черга задоволення вимог кредиторів, на суму 290 950,87 грн. - 3 черга задоволення вимог кредиторів.
Вказана заборгованість складається з: податковий борг перед бюджетом з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів у сумі 376 855, 00 грн, з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у сумі 365 986, 95 грн та з військового збору, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування у розмірі 31 129, 99 гривень. Загальна сума заборгованості складає 773 971, 94 грн (з яких 483 021, 07 грн - зобов'язання; 122 654, 33 грн штрафні санкції та 168 296, 54 грн - пеня).
Податковий борг з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів виник на підставі наступного:
По-перше: на підставі акту перевірки було прийнято податкове повідомленнярішення: - форми «Р» №0020581305 від 02.09.2019 на суму 289 824, 63 гривень З урахуванням сплати/переплати у розмірі 3 181, 82 грн залишок податкового зобов'язання становить 228 677, 88 грн та 57 964, 93 грн становлять штрафні санкції.
По - друге: на підставі п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом, нарахована пеня в розмірі 90 172, 24 грн.
По- третє: на підставі акту перевірки №79/08-01-13-05/3015823090 від 15.08.2024 було прийнято податкове повідомлення-рішення: - форми «Н» №0172292410 від 17.09.2024 та нараховані штрафні санкції на суму 39, 95 гривень.
Податковий борг з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування виник на підставі наступного:
По-перше: на підставі акту перевірки від 25.07.2019 №604/08-01-13-05/2863214059 було прийнято податкове повідомлення-рішення: - форми «Р» №00089552406 від 24.05.2024 на суму 297 883, 62 гривень. З урахуванням сплати/переплати у розмірі 4 007, 79 грн залишок податкового зобов'язання становить 234 299, 11 грн та 59 576, 72 грн становлять штрафні санкції.
По - друге: на підставі п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом, нарахована пеня в розмірі 72 111, 12 гривень.
Податковий борг з військового збору виник на підставі наступного:
По-перше: на підставі акту перевірки було прийнято податкове повідомленнярішення: - форми «Д» №0020561305 від 02.09.2019 на суму 300, 00 гривень. З урахуванням сплати/переплати у розмірі 6, 83 грн залишок податкового зобов'язання становить 185, 17 грн та 108, 00 грн становлять штрафні санкції.
По - друге: на підставі п. 129.1.2 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми грошового зобов'язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов'язання, визначеного цим Кодексом, нарахована пеня в розмірі 6 013, 18 гривень.
По- третє: на підставі акту перевірки від 25.07.2019 №604/08-01-13-05/2863214059 було прийнято податкове повідомлення-рішення: - форми «Р» №00194462406 від 22.10.2024 на суму 24 823, 64 гривень, з яких грошове зобов'язання становить 19 858, 91 грн та 4 964, 73 грн становлять штрафні санкції.
З огляду на зазначене, в силу положень ч. 2 ст. 125 Кодексу України з процедур банкрутства та встановлений цим Кодексом інший порядок погашення заборгованості боржника в процедурі реструктуризації, господарський суд вважає, що зазначений вище борг боржника охоплюється поняттям боргу, що виник протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, а тому є безнадійним та підлягає списанню.
Даний висновок узгоджується з висновками викладеними в постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного суду від 13.06.2023 по справі № 907/76/22.
За ч. 4 ст. 236 ГПК при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Поряд з викладеним, з огляду на правову позицію, викладену у постановах Верховного Суду від 07.09.2023 у справі № 910/929/21 та від 13.06.2023 у справі № 907/76/22, які прийняті у подібних правовідносинах, господарський суд звертає увагу сторін на наступне: інше тлумачення норми ч. 2 ст. 125 Кодексу України з процедур банкрутства про те, що підлягає списанню лише податковий борг, що виник протягом трьох років до дня постановлення ухвали про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність боржника, а податковий борг, що виник раніше цього періоду списанню не підлягає, суперечить головному завданню провадження у справі про неплатоспроможність боржника - фізичної особи - відновлення її платоспроможності.
Зважаючи на наведені приписи законодавства та встановлені обставини справи, суд дійшов висновку про обгрунтованість поданої керуючим реструктуризацією заяви та наявність правових підстав для її задоволення.
Крім того, як зазначає представник боржника, на цей час ОСОБА_1 сплачено Головному управлінню державної податкової служби у Запорізькій області суму по сплаті судового зборгу за подання до суду заяви про визнання кредиторських вимог у розмірі 4844,80 грн., що підтверджується квитанцією до платіжної інструкції №3242494 від 14.03.2025.
У судовому засіданні представником ГУ ДПС у Запорізькій області підтверджено сплату Боржником судового збору у розмірі 4844,80 грн.
У зв'язку з погашенням боржником всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів, представник ОСОБА_1 просить суд закрити провадження у справі №908/3174/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 на підставі п. 5 ч. 1 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства.
За правилами п. 5 ч. 1, ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства господарський суд закриває провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) у разі відновлення платоспроможності боржника або погашення всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів. У випадках, передбачених пунктами 5-8 частини першої цієї статті, господарський суд в ухвалі про закриття провадження у справі зазначає, що вимоги конкурсних кредиторів, які не були заявлені в установлений цим Кодексом строк або були відхилені господарським судом, вважаються погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнаються такими, що не підлягають виконанню.
Враховуючи визнання в судовому порядку податкового боргу ОСОБА_1 перед Головним управлінням ДПС у Запорізькій області в розмірі 773 971, 94 грн., з яких 483 021, 07 грн - зобов'язання; 122 654, 33 грн штрафні санкції та 168 296, 54 грн - пеня (що був предметом заяви податкового органу про визнання кредиторських вимог до боржника) безнадійним та таким, що підлягає списанню, відшкодування боржником кредитору судового збору, а також те, що інші кредитори не звертались до суду із заявами про визнання кредиторських вимог до боржника, суд доходить висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі про неплатоспроможність ОСОБА_1 на підставі п. 5 ч. 1, ч. 4 ст. 90 Кодексу України з процедур банкрутства у зв'язку з погашенням останнім всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 125 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд
Заяву арбітражного керуючого Литвиненко С.С. про визнання податкового боргу безнадійним та таким, що підлягає списанню, задовольнити.
Визнати податковий борг фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 перед Головним управлінням ДПС у Запорізькій області, 69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166 в розмірі 773 971,94 грн., з яких: 483 021,07 грн. - зобов'язання, 122 654,33 грн. - штрафні санкції, 168 296,54 грн. - пеня безнадійним та таким, що підлягає списанню.
Припинити процедуру реструктуризації боргів фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 та повноваження керуючого реструктуризацією - арбітражного керуючого Литвиненко Сергія Сергійовича (свідоцтво №2055 від 14.01.2022 року, адреса: 04053, м. Київ, а/с 74).
Провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 закрити у зв'язку з погашенням всіх вимог кредиторів згідно з реєстром вимог кредиторів.
Припинити дію мораторію на задоволення вимог кредиторів.
Вимоги конкурсних кредиторів (в т.ч. ті, які не були заявлені в установлений Кодексом України з процедур банкрутства строк), вважати погашеними, а виконавчі документи за відповідними вимогами визнати такими, що не підлягають виконанню.
Копію ухвали надіслати кредитору, боржнику, керуючому реструктуризацією.
Ухвала господарського суду набирає законної сили негайно після її оголошення, відповідно до ч. 1 ст. 235 ГПК України. Повний текст ухвали буде складено протягом 5-ти днів з дня оголошення вступної та резолютивної частин ухвали.
Ухвала суду може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня її проголошення за правилами, визначеними ст. ст. 256-259 ГПК України.
Повний текст ухвали, відповідно до ст. 233 ГПК України, складено - 24.03.2025.
Суддя Л.М. Сушко