Рішення від 25.03.2025 по справі 905/34/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901,UA368999980313151206083020649

РІШЕННЯ

іменем України

25.03.2025р. Справа №905/34/25

Господарський суд Донецької області, у складі судді Демідової П.В., розглянув матеріали справи №905/34/25

за позовом: Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ, Донецька область,

до відповідача: ОСОБА_1 , м.Покровськ, Донецька область,

за участю третьої особи-1, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Покровської міської ради Донецької області, м.Покровськ, Донецька область,

за участю третьої особи-2, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області, м.Покровськ, Донецька область,

про стягнення заборгованості в розмірі 38 443,47грн, -

Без виклику представників сторін

СУТЬ СПРАВИ:

Позивач, Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області, звернувся до Господарського суду Донецької області з позовною заявою до Александрової Ольги Сергіївни про стягнення заборгованості в розмірі 38 443,47грн.

В обґрунтування заявлених вимог позивач посилається на порушення відповідачем умов договору №86-1 оренди нежитлового приміщення від 03.02.2020, в частині сплати орендних платежів за користуванням приміщенням в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 38 443,47грн.

Відповідно до ч.ч.6-8 ст.176 Господарського процесуального кодексу України у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, що не є підприємцем, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи. Інформація про місце проживання (перебування) фізичної особи має бути надана протягом п'яти днів з моменту отримання відповідним органом реєстрації місця проживання та перебування особи відповідного звернення суду. Суддя з метою визначення підсудності може також користуватися даними Єдиного державного демографічного реєстру.

Враховуючи, що станом на дату подання позову ОСОБА_1 припинила свою підприємницьку діяльність, відповідачем у справі є фізична особа, у зв'язку з чим, суд, на виконання вимог процесуального законодавства 22.01.2025 надіслав запит до Єдиного державного демографічного реєстру в підсистемі «Електронний суд».

На вказаний запит надійшла відповідь №1054536 від 22.01.2025, в якій місцем реєстрації ОСОБА_1 визначено АДРЕСА_1 .

Господарський суд ухвалою від 27.01.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі №905/34/25; визначив розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

На підставі приписів ч.2 ст.120 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) суд повідомляє учасників справи про вчинення відповідної процесуальної дії, якщо їх явка є не обов'язкова.

Частинами 3 та 4 статті 120 ГПК України передбачено, що повідомлення здійснюються шляхом вручення ухвали в порядку, передбаченому цим Кодексом для вручення судових рішень і ухвала про вчинення відповідної процесуальної дії повинна бути вручена завчасно, з таким розрахунком, щоб особи мали достатньо часу, але не менше ніж п'ять днів для вчинення відповідної процесуальної дії.

Згідно з п.2 ч.6 ст.242 ГПК України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Ухвала суду про відкриття провадження у справі направлена позивачу до електронного кабінету, та, згідно довідки, сформованої у системі «Діловодство спеціалізованого суду» доставлена до електронного кабінету 27.01.2025.

З метою повідомлення відповідача про відкриття провадження у справі судом направлено ухвалу від 27.01.2025 листом з рекомендованим повідомленням на адресу місця реєстрації та за адресою для листування, яка міститься в матеріалах справи, проте конверти повернуті на адресу суду з відмітками повертається «за закінченням терміну зберігання» (адреса місця реєстрації) та «адресат відсутній за вказаною адресою» (адреса для листування).

Також, ухвала суду від 27.01.2025 направлена на електронну адресу відповідача, яка міститься в матеріалах справи, та згідно довідки, сформованої у системі «Діловодство спеціалізованого суду» ухвала доставлена відповідачу 27.01.2025.

Крім того, судом здійснено спробу встановити зв'язок з відповідачем за номером телефону, який міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, проте зв'язок встановити не вдалось, що підтверджується телефонограмою суду від 27.01.2025.

Враховуючи, що відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022, місто Покровськ є територією активних бойових дій, повідомлення відповідача про розгляд справи здійснено шляхом публікації 30.01.2025 оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.

Господарський суд ухвалою від 10.02.2025 клопотання позивача про залучення третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача задовольнив; залучив Покровську міську рада Донецької області та Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області у якості третіх осіб, які не заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору на стороні позивача.

Вказана ухвала доставлена до електронних кабінетів учасників провадження у справі в тому числі до кабінету відповідачки, що свідчить про його реєстрацію в підсистемі «Електронний суд».

17.02.2025 від відповідачки через підсистему «Електронний суд» надійшов відзив на позовну заяву, в якому вона просить відмовити у задоволенні позову, а також стягнути з позивача витрати на правову допомогу. Обґрунтовуючи поданий відзив відповідачка посилається на: звільнення від орендної плати на підставі ч.6 ст.762 ЦК України, оскільки у зв'язку з повномасштабним вторгненням покинула місце здійснення підприємницької діяльності задля забезпечення безпеки власної родини, що унеможливило використання орендованого приміщення; протягом спірного періоду з жовтня 2022 по квітень 2024 відповідачка була звільнена від сплати орендної плати за нерухоме майно, виходячи з положень постанови Кабінету Міністрів України №634 в редакції до 07.05.2024.

19.02.2025 від третьої особи-2 через підсистему «Електронний суд» надійшли пояснення, в яких вона підтримала заявлені позовні вимоги та просила задовольнити їх в повному обсязі, зазначаючи, що невиконання умов договору оренди відповідачем ослаблює економічні основи Покровської міської територіальної громади.

19.02.2025 від позивача через підсистему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, в якій він не погоджується з доводами відповідачки, викладеними у відзиві, з огляду на наступне: будь-яких повідомлень з боку відповідачки щодо неможливості використання орендованого майна, відповідно до умов договору оренди, не надходило, у зв'язку з чим твердження відповідачки щодо застосування норми ч.6 ст.762 ЦК України, на думку позивача, є необґрунтованим; у зв'язку з тим, що м.Покровськ не було включено до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 твердження відповідача про наявність у нього права на звільнення від орендної плати, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №634 в редакції до 07.05.2024, безпідставне. Стосовно витрат на правничу допомогу позивач зазначає що відповідачем не додано до матеріалів справи доказів щодо обсягу наданих і виконаних послуг адвокатом та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги, що у сукупності дає підстави для необґрунтованості заявлених вимог, згідно зі ст.124, 126 ГПК України.

Згідно з положеннями ст.248 Господарського процесуального кодексу України, суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч.2 ст.252 Господарського процесуального кодексу України, розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться.

Частинною третьою статті 252 Господарського процесуального кодексу України, передбачено, що якщо судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, а позивачем відповідь на відзив на позовну заяву, в порядку передбаченому Господарським процесуальним кодексом у строки встановлені ухвалою суду.

Враховуючи наявність в матеріалах справи відзиву, відповіді на відзив, беручи до уваги наявні документи, які мають значення для вирішення справи, на підставі яких можливо об'єктивно вирішити спір, дана справа розглядається за наявними в ній матеріалами.

З'ясувавши фактичні обставини справи, докази на їх підтвердження, виходячи з фактів, встановлених у процесі розгляду справи, суд,-

ВСТАНОВИВ:

03.02.2020 між Житлово-комунальним відділом Покровської міської ради Донецької області (орендодавець, позивач) та Фізичною особою-підприємцем Александровою Ольгою Сергіївною (орендар, відповідач) укладено договір №86-1 оренди нежитлового приміщення, відповідно до п.1.1 якого орендодавець передає, а орендар приймає в строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 268,8м2 (надалі - майно), що розташоване за адресою: Донецька область, м.Покровськ, вул.Прокоф'єва, буд.124.

Згідно з п.п.1.2, 1.3, 1.4 договору об'єкт оренди відноситься до комунальної власності територіальної громади м.Покровська Донецької області і знаходиться на балансі комунального підприємства «Управління міського господарства», вартість якого визначено шляхом проведення незалежної оцінки та становить 215 053,44гривень. Опис об'єкту оренди визначається в акті приймання-передачі об'єкту оренди, який є невід'ємною частиною даного договору. Орендар використовує майно для розміщення складу.

Орендар вступає у строкове платне користування майном з дати підписання сторонами цього договору та акта приймання-передачі майна (п.2.1 договору). Передача майна в оренду тягне за собою виникнення в орендаря права власності на це майно (п.2.2 договору). У разі припинення цього договору майно повертається орендарем орендодавцю (п.2.3 договору).

Пунктами 3.1, 3.2, 3.3 договору передбачено, що орендна плата визначається згідно Методики розрахунку та порядку використання плати за оренду майна комунальної власності територіальної громади, затвердженою рішенням Красноармійської міської ради від 27.06.2023 року №6/19-5. Орендар зобов'язується щомісяця оплачувати орендодавцеві за використання приміщення на протязі встановленого строку в даному договорі орендну плату. Сума місячної орендної плати складає суму у розмірі 2694,11грн (дві тисячі шістсот дев'яносто чотири гривні 11 копійок) без ПДВ. Розмір орендної плати за кожний наступний місяць визначається шляхом коригування розміру місячної орендної плати за попередній місяць на індекс інфляції за поточний місяць. Сплата орендної плати здійснюється шляхом перерахування орендарем суми, яка підлягає оплаті, на поточний рахунок орендодавця.

Відповідно до підп.5.1.1 п.5.1 договору орендодавець зобов'язаний передати орендарю майно у відповідності з розділом 1 даного договору по акту приймання-передачі.

Згідно з підп.5.2.2, 5.2.9 п.5.2 договору орендар зобов'язаний: вносити орендну плату своєчасно і в повному обсязі відповідно до умов цього договору; у разі припинення користування майном, визначеним в п.1.1 цього договору, орендар за місяць до настання події у письмового вигляді повідомляє про це орендодавця.

Даний договір набуває чинності з моменту підписання його сторонами і діє до 31.12.2022 року та згідно з ч.3 ст.631 Цивільного кодексу України. Сторони домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 31.01.2020 року (п.8.1 договору).

На виконання умов договору Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області передав, а ФОП Александрова О.С. прийняла у строкове платне користування нежитлове приміщення загальною площею 268,8м2, яке розташоване за адресою: м.Покровськ, вул.Прокоф'єва, буд.124, що підтверджується актом приймання-передачі нежитлового приміщення, який є додатком до договору оренди від 03.02.2020 №86-1.

Рішенням Покровської міської ради Донецької області «Про створення Департаменту фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області» від 17.12.2020 №8/1-4 створено Департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області.

Згідно з підп.2.2.7 п.2.2 Положення про департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області, яке є додатком до рішення міської ради від 17.12.2020 №8/1-4 Департамент у питаннях з управління активами здійснює повноваження орендодавця відносно цілісних майнових комплексів підприємств, їх структурних підрозділів та нерухомого індивідуально визначеного майна (у тому числі нежитлових приміщень, будівель, споруд), що є міською комунальною власністю.

04.01.2021 між Департаментом фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області та Фізичною особою-підприємцем Александровою О.С. укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення №86-1 від 03.02.2020 року, відповідно до якої сторони дійшли згоди замінити в договорі оренди №86-1 від 03.02.2020 року сторону орендодавця на Департамент фінансово-економічної політики та управління активами Покровської міської ради Донецької області, а також виклали реквізити орендодавця у новій редакції.

Рішенням Покровської міської ради Донецької області «Про передачу основних засобів» від 21.04.2021 №8/8-27 визначено передати з балансу Комунального підприємства «Управління міського господарства», а Комунальному підприємству «Багатогалузеве комунальне підприємство» Покровської міської ради Донецької області (Кислий) прийняти на баланс основні засоби згідно додатків, в тому числі будівля за адресою: вул.Прокоф'єва, 124.

Розпорядженням Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області «Про покладення обов'язків на житлово-комунальний відділ Покровської міської ради» від 18.01.2023 №68/2 покладено з 01.03.2023 на Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області функціональні обов'язки 4щодо розпорядження об'єктами права комунальної власності.

Відповідно до Положення про Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області, затвердженого розпорядженням начальника міської військової адміністрації від 27.02.2023 відділ, в тому числі, здійснює повноваження орендодавця відносно майна, що перебуває в комунальній власності Покровської міської територіальної громади.

20.08.2024 між Житлово-комунальний відділом Покровської міської ради Донецької області, Фізичною особою-підприємцем Александровою Ольгою Сергіївною та Комунальним підприємством «Багатогалузеве комунальне підприємство» Покровської міської ради Донецької області (балансоутримувач) укладено додаткову угоду до договору оренди нежитлового приміщення №86-1 від 03.02.2020, відповідно до якої, враховуючи намір орендаря, згідно листа від 19.08.2024 №б/н про дострокове припинення договору оренди, керуючись п.2 ст.24 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», сторони дійшли згоди достроково припинити договір №86-1 оренди нежитлового приміщення від 03.02.2020, загальною площею 268,8кв.м., що знаходиться за адресою: Донецька область, м.Покровськ, вул.Івана Богуна, буд.124, за згодою сторін з 20.08.2024 року. Майно на підставі п.5.1.1 договору №86-1 від 03.02.2020 вважається поверненим орендодавцю/балансоутримувачу з моменту підписання балансоутримувачем та орендарем акту приймання-передачі з оренди орендованого майна. Повернення орендованого майна здійснюється на підставі акту прийому-передачі (повернення) з оренди нежитлового приміщення від 20.08.2024.

На виконання умов договору №86-1 оренди нежитлового приміщення, що належить до комунальної власності від 03.02.2020 року орендар передав, а балансоутримувач та орендодавець прийняв з строкового платного користування нерухоме майно, що належить до комунальної власності, а саме: нежитлове приміщення, загальною площею 268,8м2, що розташоване за адресою: 85300, Донецька область, м.Покровськ, вул.Івана Богуна, 124, що перебуває на балансі балансоутримувача та належить до сфери управління комунальної власності Покровської міської територіальної громади Покровського району Донецької області. Вказане підтверджується актом від 20.08.2024 приймання-передачі (повернення) з оренди нежитлового приміщення згідно договору оренди №86-1 від 03.02.2020.

21.10.2024 Житлово-комунальний відділ Покровської міської ради Донецької області направив відповідачу з листом №01-08-454 від 10.10.2024 акт звірки взаєморозрахунків до договору оренди №86-1 від 03.02.2020, згідно з яким сума заборгованості з орендної плати складає 38 443,47грн, для узгодження та підписання, з проханням протягом 10 робочих днів надіслати один примірник підписаного акту на адресу позивача.

Відповіді на вказаний лист відповідачем не надано, акт звірки з підписом позивачу не повернуто.

Порушення відповідачем умов договору №86-1 оренди нежитлового приміщення від 03.02.2020, в частині сплати орендних платежів за користуванням приміщенням в повному обсязі, внаслідок чого виникла заборгованість в розмірі 38 443,47грн стало підставою для звернення позивача до суду.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

Відповідно ч.1 ст.759 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк. Аналогічні положення викладені в ч.1 ст.283 Господарського кодексу України (далі -ГК України).

Частиною 3 ст.283 ГК України встановлено, що об'єктом оренди можуть бути, зокрема, нерухоме майно (будівлі, споруди, приміщення).

Згідно з ч.3 ст.759 ЦК України особливості найму (оренди) державного і комунального майна встановлюються Законом України «Про оренду державного та комунального майна».

Статтею 24 Закону України «Про оренду державного та коммунального майна» передбачено, зокрема, що договір оренди припиняється у разі закінчення строку, на який його укладено, а також може бути достроково припинений за згодою сторін.

За умовами договору строк дії договору визначено до 31.12.2022 року.

У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженого Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-IX, в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який в подальшому відповідними затвердженими Верховною Радою України Указами Президента України було неодноразово продовжено.

З урахуванням викладеного, з метою врегулювання відносин у сфері оренди державного і комунального майна під час воєнного стану Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022.

Відповідно до п.5 вказаної Постанови договори оренди державного та комунального майна, строк дії яких завершується у період воєнного стану, вважаються продовженими на період дії воєнного стану та протягом чотирьох місяців з дати припинення чи скасування воєнного стану, крім випадку, коли балансоутримувач з урахуванням законодавства, статуту або положення балансоутримувача про погодження уповноваженим органом управління, до сфери управління якого належить балансоутримувач, за 30 календарних днів до дати закінчення договору оренди повідомив орендодавцю та орендарю про непродовження договору оренди з підстав, визначених статтею 19 Закону. Для продовження договору оренди на строк, передбачений цим пунктом, заява орендаря та окреме рішення орендодавця не вимагаються.

З огляду на зазначене, договір оренди укладений між сторонами не припинив свою дію та був продовжений.

З матеріалів справи вбачається, що 20.08.2024 сторони уклали додаткову угоду від 20.08.2024 до договору оренди нежитлового приміщення №86-1 від 03.02.2020, згідно з якою дійшли згоди достроково припинити договір оренди.

Отже, укладений між сторонами договір оренди нежитлового приміщення, належного до комунальної власності Покровської міської територіальної громади розірвано з 20.08.2024 за згодою сторін.

Відповідно до ч.1 ст.17 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендна плата встановлюється у грошовій формі і вноситься у строки, визначені договором.

Орендна плата підлягає коригуванню на індекс інфляції згідно з Методикою розрахунку орендної плати. Якщо орендар отримав майно в оренду без проведення аукціону, відповідне коригування орендної плати на індекс інфляції здійснюється щомісячно. Орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків провадження господарської діяльності (ч.ч.3, 4 ст.17 Закону України Закону України «Про оренду державного та комунального майна»).

За умовами договору орендар зобов'язується щомісяця оплачувати орендодавцеві за використання приміщення на протязі встановленого строку в даному договорі орендну плату шляхом перерахування орендарем суми, яка підлягає оплаті, на поточний рахунок орендодавця.

З матеріалів справи вбачається, що позивачем нараховано орендну плату за користування комунальним майном за період з січня 2022 по серпень 2024 в розмірі 95 910,31грн, сума яких частково погашена відповідачем в розмірі 57 467,34грн, у зв'язку з чим залишок склав 38 442,97грн, що свідчить про помилковість зазначення позивачем суми заборгованості в розмірі 38 443,47грн.

Відповідно до підп.1 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 у редакції до 07.05.2024, установлено, що на період воєнного стану і протягом трьох місяців після його припинення чи скасування, але у будь-якому разі до 31.12.2022, за договорами оренди державного і комунального майна, чинними станом на 24.02.2022 або укладеними після цієї дати за результатами аукціонів, що відбулися 24.02.2022 або раніше, звільняються від орендної плати орендарі державного і комунального майна: фізичні особи та фізичні особи - підприємці, які були призвані або прийняті на військову службу після оголошення воєнного стану; які використовують майно, розташоване в адміністративно-територіальних одиницях, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану (Донецька область; Запорізька область в межах Бердянського, Василівського, Мелітопольського, Пологівського районів; Луганська область; Миколаївська область в межах Баштанського, Вознесенського районів (крім селищ міського типу Доманівка, Братське, м. Южноукраїнська), Миколаївського району (крім м. Миколаєва); Харківська область в межах Богодухівського району (крім мм. Валків, Богодухова, смт Краснокутськ), Ізюмського району, Куп'янського і Харківського районів (крім м. Мерефи, смт Нова Водолага, м. Харкова), Чугуївського району (крім м. Змієва); Херсонська область; Автономна Республіка Крим; м. Севастополь) (далі - визначені території).

Відповідно до підп.5 п.1 Постанови Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 звільнення або перерахунок орендної плати відповідно до цього пункту здійснюється без окремого рішення орендодавця.

Згідно з підп.11 п.1Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 у редакції після 07.05.2024 орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території), не нараховується орендна плата за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку.

Вказана Постанова опублікована у офіційному друкованому виданні «Урядовий кур'єр» 01.06.2024.

Частинами 1, 5 статті 52 Закону України «Про Кабінет Міністрів України» передбачено, що постанови Кабінету Міністрів України, крім постанов, що містять інформацію з обмеженим доступом, набирають чинності з дня їх офіційного опублікування, якщо інше не передбачено самими постановами, але не раніше дня їх опублікування. Офіційне опублікування постанов Кабінету Міністрів України здійснюється в газеті "Урядовий кур'єр" та Офіційному віснику України, а також в інших офіційних друкованих виданнях, визначених законом. Крім того, акти Кабінету Міністрів України оприлюднюються шляхом їх розміщення на офіційному веб-сайті Кабінету Міністрів України.

З огляду на викладене, беручи до уваги, що у постанова Кабінету Міністрів України №634 від 27.05.2022 не містить відомостей щодо дати набрання законної сили, зазначена постанова набрала чинності з дати офіційного опублікування, тобто з 01.06.2024, у зв'язку з чим дія вказаної постанови розповсюджується на правовідносини, у визначеному у ній порядку, з 01.06.2024.

Відповідно до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України №309 від 22.12.2022 Покровська міська територіальна громада з 24.02.2022 по 22.08.2024 була віднесена до територій можливий бойових дій, а з 23.08.2024 по теперішній час до територій активний бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси.

Відповідач у поданому відзиві зазначає, що є звільненим від сплати орендної плати з жовтня 2022 по квітень 2024, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №634 у редакції до 07.05.2024, оскільки місцезнаходження орендованого майна є місто Покровськ Донецької області.

Позивач у відповіді на відзив зазначає про відсутність підстав для такого звільнення, посилаючись на те, що місто Покровськ не було включено до Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5.

Судом встановлено, що на момент прийняття Кабінетом Міністрів України Постанови №634 від 27.05.2022 діяв наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану», згідно з яким (в редакції станом на дату винесення Постанови Кабінету Міністрів України від №634 від 27.05.2022) до переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану, включено Донецьку область, в тому числі Покровський район (крім міст Добропілля, Красногорівка, Курахове, Новогродівка, Покровськ, Селидове).

Зазначений наказ прийнято на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання державної реєстрації та функціонування єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану» №209 від 06.03.2022.

Наказ Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5 «Про затвердження Переліку адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких припиняється доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України, в умовах воєнного стану» втратив чинність на підставі Наказу Міністерства юстиції України №5840/5 від 27.12.2022, який набрав чинності 13.01.2023.

При цьому, постанова Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022, яка прийнята пізніше, містить власний перелік територій адміністративно-територіальних одиниць, включає всю Донецьку область, які приймається для застосування як «визначені території» у розумінні Постанови КМУ. Будь-яких посилань на Перелік адміністративно-територіальних одиниць, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 01.04.2022 №1307/5, Постанова не має, у зв'язку з чим суд дійшов висновку, що посилання на вказаний наказ, який є за своєю юридичною силою нижче, прийнятий на виконання іншої постанови та не містить безпосереднього зв'язку з постановою №634 від 27.05.2022 є безпідставним, а відповідний перелік територій визначений в самому підпункті 1 пункту 1 постанови 634.

До того ж, матеріали справи не містять доказів того, що у спірний період в місці де знаходилось орендоване нерухомого майно був наявний доступ користувачів до єдиних та державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції, в умовах воєнного стану.

Суд зауважує, що положення Постанови не містять обмеження щодо кінцевої дати звільнення від сплати орендної дати 31.12.2022, наявність правової конструкції але у будь-якому разі до 31.12.2022 свідчить, що така дата вказана як кінцева лише у разі припинення воєнного стану раніше 31.12.2022. В цьому зв'язку суд враховує послідовність дій регулятора, пов'язаних з підтриманням суб'єктів, які опинились в зоні бойових та можливих бойових дій, або які несуть надмірний тягар у зв'язку з військовою агресією. До Постанови № 634 регулятором вносились зміни, якими розшивався перелік осіб та відносин, до яких застосовувалися пільгові умови. Проте, лише 8.05.2024 року регулятор змінив умови оплат орендної плати для суб'єктів, розташованих у зонах бойових та можливих бойових дій, встановивши обов'язок сплачувати оренду плату на рівні 50 % від договірної вартості, виключивши умови про звільнення від сплати орендної плати суб'єктів, розташованих в зоні можливих бойових дій та звільнивши від сплати орендарів державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. Така послідовна нормотворча поведінка регулятора, ступень вірогідності загострення військової агресії в Донецький області протягом всього часу агресії, а також визнаний статус території розташування спірного майна як “територій можливих бойових дій» та загальновідома критична ситуація у Донецький області, яка триває с початку військової агресії, дають підстави вважати, що покладання на орендарів обов'язків 100 % оплати орендної плати у зоні обмежених можливостей суперечить державній політиці та цілям регулятора, які переслідуються введенням воєнного стану та застосуванням особливостей оренди майна на небезпечних територіях, на яких ведуться або які розташовані близько зон активних бойових дій.

Виходячи з положень, постанови №634 від 27.05.2022, приймаючи до уваги дату набрання постановою законної сили, місцезнаходження орендованого нерухомого майна м.Покровськ Донецької області, з огляду на те, що законодавець не пов'язує звільнення від орендної плати з окремим рішенням орендодавця, суд вважає, що відповідач у період з 24.02.2022 по 31.05.2024 був звільнений від орендної плати за користування нерухомим майном, оскільки в цей період тривав воєнний стан в Україні.

Крім того, відповідно до положень підп.11 п.1Постанови Кабінету Міністрів України «Про особливості оренди державного та комунального майна у період воєнного стану» №634 від 27.05.2022 у редакції після 07.05.2024 не нараховується орендна плата орендарям державного та комунального майна, розташованого на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій (далі - визначені території) за період з 1 числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку бойових дій або тимчасової окупації, по 1 число місяця, що настає через три місяці після дати завершення бойових дій або тимчасової окупації, що визначаються відповідно до зазначеного переліку. Враховуючи, що місто Покровськ включено до територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси з 23.08.2024, згідно з Переліком №309 від 22.12.2022, з 1 серпня 2024 орендна плата не нараховується орендарям комунального майна на вказаній території, в тому числі відповідачу.

Виходячи з викладеного, сума орендної плати підлягає стягненню з відповідача за період січень 2022, червень-липень 2024 та складає 11 761,58грн. При цьому, відповідно до наданого позивачем розрахунку відповідачем перераховано орендну плату в розмірі 57 467,34грн, а саме: у період липень 2023 в сумі 4050,94грн, вересень 2023 в сумі 16337,80грн, листопад 2023 - січень 2024 в сумі 20398,00грн, березень 2024 в сумі 8309,10, травень-червень 2024 в сумі 8371,50грн, що перевищує суму орендної плати, яка мала бути нарахована відповідно до норм законодавства, у зв'язку з чим, суд не вбачає підстав для задоволення заявлених позовних вимог.

Стосовно посилання відповідача на звільнення від орендної плати на підставі ч.6 ст.762 ЦК України, оскільки у зв'язку з повномасштабним вторгненням покинула місце здійснення підприємницької діяльності задля забезпечення безпеки власної родини, що унеможливило використання орендованого приміщення, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 6 статті 762 ЦК України наймач звільняється від плати за весь час, протягом якого майно не могло бути використане ним через обставини, за які він не відповідає.

Велика Палата Верховного Суду в пунктах 6.8-6.10 постанови від 08.05.2018 у справі № 910/7495/16 виклала наступні висновки щодо застосування частини 6 статті 762 ЦК України:

- наведена норма права визначає в якості підстави звільнення від зобов'язання сплатити орендну плату об'єктивну безпосередню неможливість використовувати передане у найм майно (бути допущеним до приміщення, знаходитись у ньому, зберігати у приміщенні речі тощо) через обставини, за які орендар не відповідає;

- обставини, зазначені у нормі частини 6 статті 762 ЦК України, повністю не охоплюються поняттям форс-мажорних обставин, адже на відміну від останніх, ознаками яких є їх об'єктивна та абсолютна дія, а також непередбачуваність, перші можуть бути спричинені, зокрема, й безпосередньо вольовою дією орендодавця, тобто обставини згідно з частиною 6 статті 762 ЦК України можуть включати обставини непереборної сили та випадку, втім не обмежуються ними;

- відсутність у частині 6 статті 762 ЦК України вичерпного переліку обставин, які унеможливлюють використання орендарем майна, підстав виникнення таких обставин, засобів їх підтвердження свідчить про те, що підставою для застосування цієї норми є встановлення факту неможливості використання орендарем майна з незалежних від нього причин на загальних підставах, визначених процесуальним законодавством.

Верховний Суд у постанові від 12.04.2023 у справі № 910/14244/20 зазначив, що для застосування частини 6 статті 762 ЦК України та звільнення наймача від плати за користування орендованим майном визначальною умовою такого звільнення є наявність обставин, за які орендар не відповідає. Тобто, наймач повинен довести обставини, які свідчать про те, що майно не використовувалося або не могло бути використане, і він не відповідає за ці обставини.

Отже, при оцінці судом таких обставин презюмується незмінність умов господарювання (користування майном) чи стану об'єкта оренди, а обов'язком орендаря є доведення належними та допустимими доказами наявність тих обставин, на які він посилається, як на такі, що підтверджують факт неможливості використання ним орендованого майна з незалежних від нього причин.

Правова позиція стосовно застосування приписів частини 6 статті 762 ЦК України є сталою і послідовною та викладена у низці постанов Верховного Суду, зокрема: у справах № 914/1248/18, № 914/2264/17, № 910/8040/20, № 616/41/20, № 910/14244/20, № 911/1064/21.

При цьому, незалежними від волі орендаря обставинами є, зокрема, незаконне захоплення майна іншою особою, неповідомлення орендодавцем орендаря про права третіх осіб на майно (наприклад, право застави, при реалізації якого може накладатися арешт на майно, що унеможливлює доступ орендаря до нього), аварійний чи незадовільний технічний стан майна, правомірне зайняття приміщення третьою особою на підставі договору оренди, раніше укладеного з орендодавцем.

При настанні таких обставин вже після укладення договору оренди доказами на підтвердження неможливості використання майна можуть бути, зокрема, сертифікат торгово-промислової палати щодо форс-мажорних обставин, документально оформлені результати розгляду заяв та скарг до правоохоронних органів, акт державного виконавця про арешт майна та його передачу третій особі на відповідальне зберігання, судове рішення у справі за позовом про усунення перешкод у користуванні майном, висновок судової експертизи про аварійний стан об'єкта оренди, рішення компетентного державного органу про початок його реконструкції, реставрації чи капітального ремонту тощо.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 18.08.2020 у справі №910/10657/19 та від 05.06.2018 у справі №905/1601/17.

Відповідачка обґрунтовує неможливість використання майна тим, що покинула місце здійснення підприємницької діяльності, у зв'язку з повномасштабним вторгненням для забезпечення безпеки власної родини.

В підтвердження викладеного відповідачкою долучено до матеріалів відзиву копії наступних документів: довідок про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи Александрової Ольги Сергіївни від 16.04.2022 №2106-5001124722, ОСОБА_2 від 16.04.2022 №2106-5001125135, ОСОБА_3 від 16.04.2022 №2106-5001125508, з фактичним місцем проживання у м.Ужгород; свідоцтв про народження серія НОМЕР_1 від 31.05.2019 та № НОМЕР_2 від 18.02.2022.

Вказані документи підтверджують факт зміни фактичного місцезнаходження відповідачки, проте не є безумовними доказами в підтвердження саме об'єктивної неможливості використання орендованого майна, в умовах того, що орендар, згідно з умовами договору оренди, використовує майно для розміщення складу, що не виключає можливість зберігання майна відповідача у зазначеному складі в спірний період. Будь-які докази в підтвердження знищення або пошкодження, аварійного чи незадовільного технічного стану орендованого майна, передачі майна третій особі, що унеможливлюють використання майна матеріали справи не містять.

До того ж, умовами договору оренди передбачено, що орендар зобов'язаний повідомити орендодавця у разі припинення користування майном у письмовому вигляді за місяць до настання події, проте, навіть в умовах неможливості такого повідомлення, у встановлений строк, матеріали справи не містять доказів такого повідомлення протягом всього спірного періоду.

Отже, враховуючи зазначене, суд не вбачає підстав для звільнення відповідачки від сплати орендної плати на підставі п.6 ст.762 ЦК України.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку у задоволенні позовної заяви Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Покровської міської ради Донецької області та Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про стягнення заборгованості в розмірі 38 443,47грн - відмовити.

Відповідно до положень ч.4 ст.129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються, у разі відмови в позові, на позивача.

Керуючись ст.ст.12, 13, 74, 86, 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.У задоволенні позовної заяви Житлово-комунального відділу Покровської міської ради Донецької області до ОСОБА_1 за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Покровської міської ради Донецької області та Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про стягнення заборгованості в розмірі 38 443,47грн - відмовити.

2.Рішення може бути оскаржене в Східний апеляційний господарський суд протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку передбаченому розділом IV ГПК України.

Суддя П.В. Демідова

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).