Справа № 761/8446/25
Провадження № 1-кс/761/6212/2025
06 березня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів в рамках досудового розслідування кримінального провадження, внесеного до ЄРДР за № 12022000000001103 від 08.11.2022 за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2 КК України, -
Старший слідчий в особливо важливих справах 1 відділення 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління Служби безпеки України ОСОБА_5 за погодженням з прокурором Офісу Генерального прокурора ОСОБА_6 , звернувся до Шевченківського районного суду міста Києва з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення (в паперовому (документальному) або електронному вигляді).
Клопотання мотивовано тим, що 2 відділом 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000001103 від 08.11.2022 за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що в період з жовтня 2022 року по теперішній час громадяни України ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та інші невстановлені особи, за грошову винагороду організували незаконний канал переправлення осіб через державний кордон України, шляхом внесення останіх в накази ІНФОРМАЦІЯ_5 для надання їм права виїзду за межі України як водіїв, які під час воєнного стану здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України.
Так, згідно із розподілом ролей у вищевказаному механізмі незаконного переправлення осіб через державний кордон України ОСОБА_3 здійснює пошук зацікавлених осіб у незаконному перетині через державний кордон України осіб, а громадяни України ОСОБА_7 , ОСОБА_4 , в свою чергу, організували надання на адресу ІНФОРМАЦІЯ_5 листів від закордонних благодійних організацій щодо прохання сприяння у виїзді зацікавлених у незаконному перетині осіб ніби з метою доставляння ними в якості водіїв транспортних засобів гуманітарної допомоги для здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони у зв'язку із збройною агресією російської федерації проти України, цивільного захисту населення та його повсякденних потреб.
Реалізовуючи протиправний план організації каналу незаконого переправлення осіб через державний кордон України, ОСОБА_7 , використовуючи свій статус радника голови ІНФОРМАЦІЯ_6 та зв'язків з громадськістю, вирішує погодження наданих ОСОБА_4 вищевказаних листів від закордонних благодійних організацій перед невстановленими на даний час посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_5 , які в подальшому слугують підставою для внесення даних зацікавлених в незаконому перетині державного кордону осіб в накази ІНФОРМАЦІЯ_5 для надання їм права виїзду за межі України як водіїв, які під час воєнного стану здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України.
Відповідно до матеріалів досудового розслідування встановлено, що в період листопада 2022 року громадянин України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , за грошову винагороду з метою відпочинку 03.11.2022 організував собі виїзд за межі державного кордону України.
Зокрема, анкетні дані ОСОБА_8 дані внесенні в наказ ІНФОРМАЦІЯ_5 № 173В від 02.11.2022, який нібито здійснював виїзд з метою забезпечення пропуску водії, які під час воєнного стану здійснюють перевезення медичних вантажів, вантажів гуманітарної допомоги автомобільними транспортними засобами для потреб Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також населення України.
Згідно відповіді ІНФОРМАЦІЯ_8 , встановлено, що 28.11.2022 під час в'їзду на територію України громадянином ОСОБА_8 через міжнародний пункт пропуску « ІНФОРМАЦІЯ_9 » товарів гуманітарної допомоги не завозилось.
Крім того, ОСОБА_8 в період листопада-грудня 2022 року через сприяння ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_7 організовано незаконний виїзд за межі території України сина ОСОБА_8 - ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Зокрема, 14.12.2022 на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 № 195В від 30.11.2022 гр. ОСОБА_9 здійснив виїзд за межі території України з метою ввезення гуманітарної допомоги, однак станом на теперішній час не повернувся на територію України.
29 січня 2025 року ОСОБА_3 та ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 використовує номер телефону НОМЕР_2 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , використовує номер телефону НОМЕР_3 .
На даний час, з метою швидкого, повного та неупередженого розслідування даного кримінального провадження, встановлення, що підлягають доказуванню, у кримінальному провадженні, в тому числі в становлення причетності до вчинення даного злочину та отримання доказів цього, у органа досудового розслідування, виникла необхідність у тимчасовому доступі до інформації, яка знаходиться в операторів мобільного зв'язку та становить охоронювану законом таємницю, про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг стосовно вищевказаних номерів мобільних телефонів за період, з 24.02.2022 по 14.02.2025.
Слідчий зазначає, іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до відомостей, що становлять інформацію, яка знаходиться в операторів телекомунікаційних послуг, про зв'язок абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо, встановити осіб, причетних до скоєного злочину, та їхні номери мобільних телефонів, неможливо.
Слідчий в судове засідання не з'явився, подав слідчому судді заяву, в якій клопотання підтримав та просив провести розгляд за його відсутності та задовольнити.
Відповідно до ч.2 ст. 163 КПК представник особи, у володінні якої перебувають документи, в судове засідання не викликався.
Вивчивши клопотання та додані до нього копії матеріалів кримінального провадження, вважаю, що клопотання підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.
Положеннями ст.132 КПК України передбачено, що заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються на підставі ухвали слідчого судді або суду, за винятком випадків, передбачених цим Кодексом. Застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе, що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, прокурора.
Для оцінки потреб досудового розслідування слідчий суддя або суд зобов'язаний врахувати можливість без застосованого заходу забезпечення кримінального провадження отримати речі і документи, які можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні.
Під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до п.6 ч.2 ст.160 КПК України у клопотанні зазначаються можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно з п.2 ч.5 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.
Згідно практики Європейського суду з прав людини під поняттям необхідності слід розуміти, що втручання відповідає нагальній суспільній необхідності та що воно пропорційне з правомірною метою, яку планується досягти (п. 67 справи «ОЛССОН (OLSSON) проти Швеції», п. 44 справи «Камензинд проти Швейцарії» та інші).
Також, з метою дотримання принципу верховенства права, органи влади повинні вживати усіх розумних і доступних їм заходів для забезпечення збирання та збереження доказів, які стосуються події злочину. Це не є обов'язком досягнення результату, але обов'язком вжиття заходів. Зазначені усталені принципи були висловлені, у тому числі, у справах: «Холодков і Холодкова проти України» (заява 29697/08, рішення від 07 травня 2015 року), «Сердюк проти України» (заява 61876/08, рішення від 12 березня 2015 року), «Мащенко проти України» (заява №42279/08, рішення від 11 червня 2015 року).
Як встановлено слідчим суддею та вбачається з матеріалів кримінального провадження, які долучені до клопотання, що 2 відділом 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України за процесуального керівництва Офісу Генерального прокурора, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12022000000001103 від 08.11.2022 за підозрою ОСОБА_3 та ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 332 КК України та за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 332, ч. 3 ст. 362, ч. 3 ст. 110-2, ч. 4 ст. 110-2 КК України.
Враховуючи правову кваліфікацію кримінальних правопорушень за якими відкрите кримінальне провадження та в межах яких подано вказане клопотання, обставини, встановлені під час досудового розслідування даного кримінального провадження, наведені у клопотанні слідчого, слідчий суддя вважає, що вказані у клопотанні документи мають значення для кримінального провадження, які самостійно, а також у сукупності із іншими доказами будуть мати суттєве значення для з'ясування обставин злочину, у зв'язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню.
Керуючись вимогами ст. ст. 132, 159 - 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл слідчому в ОВС 2 відділу 4 управління досудового розслідування Головного слідчого управління СБ України майору юстиції ОСОБА_5 , а також слідчим слідчої групи у кримінальному провадженні № 12022000000001103 від 08.11.2022, а саме: слідчим Головного слідчого управління СБ України ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_5 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , на тимчасовий доступ до документів, з можливістю отримання копій документів, що містять інформацію про зв'язок, абонентів, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання, стосовно абонентських номерів НОМЕР_3 , НОМЕР_2 за період з 24.02.2022 по 14.02.2025, а саме: розгорнуті відомості щодо власників даного телефонного номеру (копій відповідних документів, у випадку, якщо абонент є контрактним); адреси розташувань базових станцій (із зазначенням азимутів, кутів, «лаків та сідів» та інших ідентифікаторів, що дають змогу визначити знаходження абонента на місцевості); типи з'єднань (вхідні та вихідні дзвінки, SМS, ММS, GРRS, переадресація із зазначенням); дати, час і тривалість з'єднань; адреси місцеперебування абонента А та абонента Б телефонних номерів у момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання, дату, час і тривалість вхідних та вихідних телефонних з'єднань (з урахуванням нульових дзвінків), з посиланням на ретранслятор та прив'язку до базових станцій, та їх адресу в момент кожного вхідного та вихідного телефонного з'єднання; дату, час вхідних та вихідних SMS-повідомлень (без змісту повідомлень); дані про використання IMEI терміналів і IP-адресів, GPRS-трафіку, ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання (абонента Б) (абонентський, серійний, ICCID, ІМSІ номери сім-картки, ІМЕІ); інформацію про всі типи з'єднань зазначеного кінцевого обладнання телекомунікацій (вхідні та вихідні з'єднання, в тому числі з'єднання з мережею Інтернет), із зазначенням дати, часу, місця, тривалості таких з'єднань, маршрутів передавання даних; усі електронні коди, що використовувалися вказаним номером Інтернет з'єднань (GPRS, EDGE, 3G, HDSPA, CDMA, WCDMA, HSDPA, LTE, TD-LTE, HSPA+, WIMax); інформацію щодо кінцевого обладнання телекомунікацій, з якими з'єднувалося кінцеве обладнання телекомунікацій, що перебувало у зоні дії базових станцій, які обслуговували номери телефонів, які перебувають у оператора мобільного зв'язку ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), розташованому за адресою: АДРЕСА_1 , з можливістю їх вилучення (в паперовому (документальному) або електронному вигляді).
Строк дії ухвали не може перевищувати двох місяців з дня її постановлення.
Роз'яснити особі, у володінні якої перебувають речі та документи, що відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала слідчого судді про тимчасовий доступ до речей і документів може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 5 днів з дня її проголошення в частині надання дозволу на вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність.
В іншій частині ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
СЛІДЧИЙ СУДДЯ ОСОБА_1